Verdien 36 cent HOOFDPIJN ASPRO Sportbeoefening door vrouwen R estaurant voor vrouwen Algemene beschouwingen over gemeentebegroting 1963 Schouwen-Duiveland - Noord- en Zuid-Beveland 4-4 Ideaal - Persil verzorgt uw was ideaal Flitsen uit het buitenland KERKNIEUWS Eis in zaak-Stasjinski Groep van twaalf vluchtte uit Oost-Berlijn 2 ASPRO 5 -en Uóehtuteeb fit/ Imam van Jemen leeft Doelmatiger afrastering ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag IC oktober 1962 No. 19261 GEMEENTERAAD BRU1NISSE SPORT VOETBAL BRUINISSE. Op de jongste verga dering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester C. II. v. d. Linde, is de gemeentebegro ting 1963 aan de orde gekomen. Hier aan voorat ging een punt, dat be trekking had op de begroting van het vorige dienstjaar. In het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1962 heeft de heer van der Velde een post gezien .Uitgaven voor volksfeesten' f 1468,40 terwijl maar f 1365 is geraamd. Ver hoging dus f 103,40. Hij stelde voor deze verhoging niet door de gemeen te te laten betalen, maar terug te vorderen van het Oranjefeestcomité, omdat uitdrukkelijk is gesteld dat niet meer dan f 1365 voor de fees telijkheden zou worden uitgegeven. Over dit voorstel staakten de stem men (3-3), zodat dit punt in een vol gende vergadering opnieuw aan de orde komt. De heer van der Velde hield, al vorens de begroting 1963 in behande ling kwam, algemene beschouwingen. Hij vroeg zich af of het te Bruinisse nodig ia bouwgrond voor industrie vestiging rijp te maken, zolang niet zeker is, dat hier zich vestigende in dustrieën ook arbeiders uit de streek zullen aantrekken. De pendelaars, die hier zijn zullen allen blijven pendelen, zolang de lonen in Rotter dam of elders hoger zijn dan op Schouwen-Duiveland en die lonen zullen hoger blijven, omdat Rotter dam is ingedeeld in een veel hogere gemeentelijke loonklasse. Hij zou een commissie uit alle lagen van de bevolking samengesteld wel eens willen horen, over industrievestiging ter plaatse. Het tot stand komen van een bad- strandje langs de Grevelingendam achtte hij van groot belang. Hij spoorde aan hierover opnieuw con tact op te nemen met Rijkswater staat. Een gymnastieklokaal, alsme de een lokaal voor algemene doeleinden is voor Bruinisse een noodzaak van de eerste orde, zo ook grond voor een in de winter te verkrijgen ijsbaan. Ook de heer Jumelet hield alge mene beschouwingen. Een ijsbaan had ook hij op zijn verlanglijstje staan. Voor eer. gymnastieklokaal heeft hij al eerder gepleit. Hij bleef een voorstander van industrialisatie, al zal eerst moeten worden gezorgd, dat men dezelfde rechten krijgt als Zierikzee voor industrievestiging heeft. De belangen van de mossel visserij zullen door de gemeente -op alle terreinen moeten worden ver dedigd, terwijl aan de andere kant zal moeten worden getracht een goed stuk van de voordelen die de recre atie zal meebrengen als de Greve lingendam klaar is, te bemachtigen. Nogmaals drong hij aan op het instellen van een commissie voor de recreatie, om tezamen met landbouw en middenstand de mogelijkheden voor Bruinisse nader uit te werken. De visserydag(en) De visserijdag, die ook in 1962 uit zonderlijk goed is geslaagd, zag hij graag uitgroeien tot een manifestatie zoals dat ook in het noorden van het land het geval is. In Harlingen en Den Oever houdt de middenstand op die dagen een tentoonstelling, terwijl motorenfabrieken en fabrieken van alle mogelijke visserij-apparaten stands huren om hun fabrikaten te tonen. Deze dag moet worden een bron van inkomsten voor de plaat selijke middenstand, die het wegval len van andere inkomsten, compen seert. Hij vroeg de volledige mede werking van b. en w. om de moge lijkheden die hierin voor de midden stand gelegen zijn ook uit te buiten. Zowel de heren van der Velde als Jumelet brachten hulde aan de se cretaris en zijn staf voor de goed verzorgde begroting. De voorzitter is het niet eens met de heer van der Velde als hij het nut van industrialisatie in twijfel trekt. Zodra de woningnood in Rot terdam en elders opgeheven is, zul len de pendelaars moeten kiezen tussen wonen in Rotterdam of wo nen op Bruinisse. De hogere ver dienste zal dan niet meer een zo grote rol spelen als nu, als de pen delaars werk kan worden aangebo den in de eigen woonplaats. De alles overheersende faktor wordt dan wo nen in de stad of op het platteland. De gemeente zou in gebreke zijn, als de mogelijkheid van industrievesti ging niet tijdig was aangegrepen. Wethouder van Gilst achtte het niet noodzakelijk om alle lagen van de bevolking in een commissie bij een te roepen om over industrialisa tie te spreken. De eerste belangheb benden zijn de werknemers die in de bonden zijn verenigd. Laat men van deze zijde in een gezamenlijke bespreking en in tegenwoordigheid van de districtsbestuurders Hoek en Beenhakker het vraagstuk eens on der de loep nemen. Studeren aan het lyceum Bij het behandelen van de begro ting 1963 vroeg de heer Jumelet na dere opheldering over de steeds weer opduikende klacht van ouders die hun kinderen aan het lyceum te Zie rikzee laten studeren, dat het vol gen van onderwijs in de zg. brug- klasse hogere kosten meebrengt dan op andere plaatsen van ons eiland, waar dit onderwijs gesubsidieerd wordt. De voorzitter zei dat b. en w. op het standpunt staan dat het volgen van onderwijs aan het lyceum te Zierikzee voor rekening is van de ouders als deze daarvoor kapitaal krachtig genoeg zijn. Is dit laatste niet het geval dan zijn b. en w. te allen tijde bereid in de studiekosten tegemoet te komen. Bij het punt mededelingen zei de voorzitter dat het voornemen be staat. het verkopen of verhuren van krotwoningen als vakantieverblijf alleen mogelijk te maken, na toe stemming van b. en w. De peilingen in de gemeentehaven zullen doorgang kunnen vinden als het waterschap Schouwen-Duiveland daarvoor toestemming geeft aan de heer Pikkaart. Er is een aanvraag voor het bou wen van autoboxen achter de Stein- straat. Met de belangen van de be woners van deze straat die daar hun achtererf hebben, zal rekening wor den gehouden. De rondvraag Bij de jondvraap drong de heer Hoogerheijde aan op betere verlich ting van de Verlengde Molenstraat. De heer Jumelet wees op klachten die de bietenlossers hebben over een daar staande meerpaal, die misschien door een ring kon worden vervan gen, terwijl de heer van der Velde wilde spreken over het terrein dat vrij kwam aan het Kerkplein en Lange Ring door afbraak van het pand van wijlen de heer W. Rouke- ma. Dit verwees de voorzitter naai de besloten zitting, die gehouden werd over de aanvrage van de heer Braber om een gedeelte van dit ter rein te kopen. De heer van der Velde is verder ontstemd over het feit dat door een der gemeentewerklieden arbeid is verricht in een huis dat geen eigen dom is van de gemeente. B. en w. is daarvan niets bekend, doch bij nadereprecisering blijkt het een wo ning te zijn die door de gemeente van de eigenaar is gehuurd en dooi de gemeente weer is verhuurd, in verband met de .doorbraakpiannen Hertsbeekestraat-Kerkstraat. De raad ging daarna over in be sloten zitting. Ingezonden mededeling op 2 dubbelgrote pakken EN BOVENDIEN... waardevolle verrassingen! Wat denkt U b.v. van een prachtige reiswekker o( een paar Phillips rolschaatsen? Zo goedkoop Krijgt U ze nooitl Vraag een Persil spaarkaart bij Uw winkelier en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direct 2 van die voordelige pakken! In zwemmen en atletiek aan de top Groot uithoudingsvermogen - onuitputtelijk geduld Op het terrein van de sport is het hetzelfde als op andere levensgebie den: man en vrouw zijn niet gelijk. Wij vrouwen zijn wel tot heel wat in staat als het om sportbeoefening gaat, soms zelfs tot grote inspanning. Maar een vrouw is nu eenmaal een heel ander wezen dan een man en dat mag nooit worden vergeten! Voetbal: niets gedaan Kracht bijvoorbeeld, zal zich bij de vrouw vooral voordoen in de vorm van een groot uithoudingsvermogen of in de vorm van een onmetelijk ge duld, maar niet in de vorm van ge weldige spierkracht. Verder vertonen onze sexegenoten bij de sportbeoefening doorgaans een heel wat minder sterke neiging tot agressie, dan haar manlijke collega's. Heel hard trappen tegen een bal bij voorbeeld ligt ons niet zo goed en daarom past een sport als voetballen ook niet bij de vrouwelijke psyche. Wat haar echter wel goed afgaat is het soepele werpen dat bij het handbalspel is vereist en eveneens het ook daarbij behorende terugont vangen van de bal. Zo'n zestig jaar geleden werd het nog zeer onwelvoeglijk ge vonden, wanneer vrouwen zou den deelnemen aan sportbeoefe ning. Toen eenmaal met die be krompen opvatting was gebro ken, is de „vrouw in de sport" al heel spoedig een zeer gewoon verschijnsel geworden. Zelfs bleek het, dat vrouwen en meisjes in verschillende tak ken van sport uitstekende pres taties kunnen leveren. Er bestaan ook wel wat „hardere" sporten, zoals bijvoorbeeld hockey, die door bepaalde jongedames heel goed kunnen word enbeoefend. Het zal immers altijd ook een kwestie van persoonlijke aanleg en van indi viduele voorkeur zijn, die mede be slist welke sport iemand goed zal liggen. lijk welbevinden bij de vrouw oefe nen dikwijls een ongunstige invloed uit op de trainingsresultaten. Matig bedreven sport doet eigen lijk nooit kwaad. Integendeel: by normale mensen is sportbeoefening steeds bevorderlijk voor een gezon de ontwikkeling van lichaam en geest. Op sommige stoornissen kan het beoefenen van sport zelfs een genezende invloed uitoefenen, bij voorbeeld bij een zwakke rug of bij slappe voeten. Onder deskundige leiding kan sportbeoefening bij jongens èn bij meisjes een slechte lichaamshouding en de vermoeidheidsverschijnselen die daaruit voortvloeien, tot verdwij nen brengen. Bovendien kan een bepaalde vorm van lichamelijke oefening - even eens slechts onder zeer bedreven leiding te verrichten - zijn nut heb ben voor aanstaande moeders. Door zulk soort training kunnen die vrouwen de bevalling met een gerust hart tegemoetzien, omdat die dan vlot en zonder al te veel pijnen pleegt te verlopen. Dr. Alfreda Briedé. Wat ligt ons het best Maar het zijn vooral de zwemsport en de atletiek waarin door vrouwen bewonderenswaardige prestatie's ge leverd kunnen worden. Het is een streling van onze nationale trots als onze meisjes bij wereldkampioen schappen en op olympische spelen hoge onderscheidingen in de wacht slepen. Wanneer het rood-wit-blauw weer aan de hoogste mast gehesen wordt, zijn we dankbaar voor alle moeite die de dames, hun trainers en de or ganisaties zich getroost hebben om zulke resultaten te bereiken. Dat neemt niet weg, dat vele an dere meisjes en vrouwen, die de sport uitsluitend opvatten als een nobel spel, het beste deel hebben gekozen! Kan het kwaad? Straffe training brengt voor het vrouwelijk organisme enige gevaren mee. De wisselingen in het lichame- ZIERIKZEE. 13-10. In deze wed strijd voor spelers van 16 tot 23 jaar heeft het elftal van Schouwen-Dui veland (vooral de tweede helft) zich uitstekend geweerd. De eerste helft hadden de Bevelanders het beste van het spel en in deze periode mankeer de het bij het elftal van Schouwen- Duiveland aan de juiste samenhang. Door te weinig vertrouwen in eigen kracht mankeerde het vaak aan het nemen van initiatief. Zodoende werd de bal liefst naar een medespeler ge speeld die het dichtste bij was, wat dan vaak neerkwam op tikjes van één of twee meter. Dit korte spel gaf de tegenpartij volop kans de bal te onderscheppen en tot de aanval over te gaan. In de tweede helft kwam een her boren elftal van Schouwen-Duive land binnen de lijnen. Nu geen schroom meer maar goede combina ties waarmee de defensie van de Be velanders uit elkaar gerukt werd. Als de tweede helft niet 35 in ver band met vertrekuur van de boot maar 45 minuten had geduurd had Schouwen-Duiveland naar onze me ning zeker aan het langste eind ge trokken. Bij Schouwen-Duiveland viel op het uitstekende spel van Van Beveren vooral als spil en de tJeide vleugelspelers Goossens en A. Rijnberg. J. Janse verving bij Schou-j wen-Duiveland Würth. De eerste aanvallen waren voor Schouwen-Duiveland en Goossens schoot een goede scoringskans over. Doelman Bij de Vaate had weinig moeite met een zacht schot van Ka- relse. De eilandbewoners kregen snel achtereen vijf corners te nemen wel ke evenwel niets opleverden. Na 13 minuten een uitstekende aanval van de Bevelanders. Midvoor C. Groot (Goes) was spil Slager te snel af en passeerde Bij de Vaate, 0-1. Na vier minuten volgde de gelijkmaker door Rijnberg toen Goossens het leder goed voor doel plaatste, 1-1. Schou wen-Duiveland had hierna veel moei te de aanvallende Bevelanders het scoren te beletten. In de 21ste mi nuut profiteerde rechtsbuiten A. Debbaut van een zwak moment van rechtsachter Bij de Vaate, waarbij doelman Bij de Vaate de bal nog wel kon aanraken maar niet voorkomen, 1-2. De Schouwen-Duivelandse kee per greep hierna uitstekend in toen Kousemaker een goede kans trachtte te benutten. Slager moest met een knie-blessure na een duel met mid voor Groot het veld verlaten en Schouwen-Duiveland speelde voorlo pig verder met tien man. Na een mooie soloaktie schoot linksbuiten Houtekamer hard in, 1-3. Slager werd hierna vervangen door Kostense. Van Beveren bezette de spilplaats, Kostense nam diens halfplaats in. Na rust startte Schouwen-Duive land veel belovei\d met een schot rakelings over de kruising van Kos tense. Ondanks het betere spel van hun tegenstanders liepen de Beve landers na negen minuten toch nog uit 1-4 door Debbaut. Hierna was het echter praktisch met de Beve landers gedaan. Spil Van Beveren steeg tot grote hoogte en op de rech tervleugel combineerden v, Dijke en Goossens er lustig op los. Na 16 mi nuten een scherp doelpunt van Goos sens, 2-4. In de 20ste minuut pas seerde Rijnberg De Marco en Ver- weij waarna hij doorgaf aan v. Dij ke die hard inschoot, 3-4. Om scho ten van Goossens te bedwingen moest doelman v. Wingen al zijn ta lent aanwenden. Toen v. Wingen reeds was gepasseerd bracht De Mar co koppend op de doellijn nog red ding. Toch kwam de verdiende ge lijkmaker toen Rijnberg in de 34ste minuut een fraaie soloaktie afsloot met een uitstekende voorzet welke door Goossens op sublieme wijze in gekopt werd, 4-4. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Zaandam: ds. A. J. Kret, schoolpastor te Leiden. Aangenomen naar Haarlem-Noord J. Veenendaal, Hillegom; naar Den Hoorn (Texel): kand. P. Oskamp, Haarlem. Oud Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Loenen a.d. VechtB. Toes, Kinderdijk. KARLSRUHE, 15-10. De openbare aanklager bij de rechtbank in Karls ruhe heeft twee maal levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 30- jarige Sowjet-onderdaan Stasjinski wegens moord, op 12 oktober 1957, op de Oekraïnische schrijver Rebet en in 1959 op de Oekraïnische emi grantenleider Bandera. Stasjinski, die later uit de Sowjet- Unie naar West-Duitsland uitweek, had zich eigener beweging bij de Westduitse politie gemeld en vrij willig een 'bekéntenis afgelegd. BERLIJN, 15-10. In het afgelopen weekeinde is een groep van twaalf Oos<-Duitsers er in geslaagd onge merkt naar West-Berlijn te ontsnap pen door het overzwemmen van een rivier tussen Oost- en West-Berlijn. Twee mannen, die als voorhoede fungeerden, hadden eerst de prik keldraadversperring op de Oostduit- se oever doorgeknipt, om vervolgens als eersten het water over te zwem men. Daarna volgden nog vier vrou wen en zes mannen. Een der vluch telingen was een 20-jarig meisje dat reeds zes maanden gevangenisstraf had ondergaan voor een eerdere po ging tot ontvluchting. WILLEMSTAD. Naar de heer J. J. Beaujon, gezaghebber van de Boven windse eilanden, aan de correspon dent van het ANP in Willemstad meedeelde, heeft zich het afgelopen weekeinde op de Bovenwindse eilan den hevige regenval voorgedaan. MONACO. Franse mobiele douane posten zijn begonnen met 't contro leren van alle voertuigen die Mona co via de weg naar Cap d'Ail ver laten. De douane-ambtenaren, die, toen de conventie tussen Frankrijk en Monaco afliep, reeds enige tijd in actie waren gekomen, installeerden zich op ongeveer 200 metervan de grens met Monaco. JOHANNESBURG. De secretares se van de nationale federatie van Zuid-Afrikaanse vrouwen, de 57- jarige mevr. Helen Joseph, is door de Zuidafrikaanse regering vijf jaar huisarrest opgelegd. Mevr. Joseph 'heeft veel kritiek geoefend op de rassenpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. DJAKARTA. President Soekarno heeft gezegd, dat Indonesië aan het einde van dit jaar slechts een enkel regeringspersbureau moet hebben. KOBLENZ. Maandag begon in Koblenz het proces tegen veertien Duitsers, die beschuldigd worden van het doden van meer dan 30.000 Joden, geesteszieken en tegenstan ders van het regime van Hitier. PITTSBURGH. De perschef van het Witte Huis heeft bekend ge maakt' dat Bondskanselier Aden auer van west-Duitsland op uitnodi ging van president Kennedy in no vember een bezoek zal brengen aan de Verenigde Staten. FLORENCE (V.S.). Rond 2.000 ne gers zijn betrokken geweest bij rel letjes, die zich zaterdagavond heb ben voorgedaan in Florence in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina in verband met de arrestatie van een dronken negerin. De woedende me nigte bekogelde auto's met stenen en wierp ruiten van winkels in. De politie wist slechts met grote moeite de orde te herstellen. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt ROTTERDAM, 15-10. K/ei-aardap pélen 38 mm. opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 11,50-12,50. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 11.00-12,00. Voer-aardappelen f 2,50-3,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Graanbeurs ROTTERDAM, 15-10. Tarwe, door sneekwaliteit 17 pet. vocht, levering deze week géén notering. Zomergerst - volgens monster - tot f 26,50, af; Haver - volgens mon ster - tot f 24,50, af; Rogge - volgens monster - tot f 24,25, af. Peulvruchten, franco Rotterdam Groene erwten - op monster - f 40- 45; Schokkers - op monster - f 41- 49; Bruine bonen - boerenschoon, op monster - tot f 90. RIO DE JANEIRO. Ex-president Janio Quadros, die bij dc verkiezin gen van vorige week zondag kandi daat stond voor het gouverneurschap van de belangrijke Braziliaanse staat Sea Paulo, heeft volgens in Rio de Janeiro opgevangen radioberich ten toegegeven door dr. Adjiemar Perrera de Barros te zijn verslagen. PORTLAND (Oregon). De hevige storm, welke de laatste dagen langs de westkust van de Verenigde Sta ten heeft gewoed, heeft minstens 45 doden geëist en enorme materiële schade. Alleen al in de staat Ore gon werd een schade van ongeveer 550 miljoen gulden aangericht. Ingezonden mededeling neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem Geen punt op lesrooster TAIPEH, 14-10. Onder de ver bouwereerde blikken van haar jonge leerlingen bracht een onderwijzeres in Toengkoeng, midden-Formosa, dezer dagen een kind van zeven pond ter wereld. Z\j stond voor de klas op een lagere school, toen zij plotseling barensweeën kreeg. Gelukkig duurde de bevalling, waarbij de onderwijzeres het zonder hulp moest stellen, slechts tien minuten. Zij werd later naar het ziekenhuis ge bracht, waar moeder en kind het op het ogenblik goed ma ken. CAIRO, 15-10. De correspondent in Sanaa van het Egyptische blad „Al Ahram" heeft gemeld, dat imam El Dadr van Jemen, die naar aan vankelijk werd aangenomen bij de beschieting van zijn paleis in Sanaa zou zijn omgekomen, nog steeds in leven is. Tijdens de beschieting zou hij van kleding hebben, verwisseld met een paleiswacht en uit het pa leis hebben kunnen vluchten. Hij zou nu bij een der Jemenitische stam men een toevlucht hebben gezocht. LAND- EN TUINBOUW Afrastering komt praktisch op elk bedrijf voor, maar in vele gevallen kan dit lang geen sieraad voor het bedrijf worden genoemd. Wanneer men de afrastering van de weiden, boomgaarden en erven beziet, dan is er nog veel voor verbetering vat- "~baar. Tot dusver heeft afrastering nog steeds plaats door middel van het bekende harmonicagaas, maar hierin is door nieuwe vindingen een grote verandering gekomen. Er is thans een nieuwe afrastering ont wikkeld, waarvan niet alleen de toepassingsmogelijkheden groot zijn, maar wat nog veel belangrijker is, het biedt ook vele voordelen. Deze nieuwe vinding, Paranet genaamd, bestaat uit een moderne gepuntlaste gaassoort, welke aan zeer hoge eisen voldoet en zeker twee a driemaal zo lang meegaat als het thans gebrui kelijke harmonicagaas, waardoor te vens dc kosten van afrastering tot een minimum worden beperkt. Bo vendien heeft men met deze nieuwe vinding veel minder afrasteringspa- len nodig, slechts om de drie vier meter een tussenpaal, in tegenstel ling tot andere afrastering, waarbij men om de lVz a twee meter palen moet plaatsen. Ook zijn er geen span draden voor nodig, omdat de hori zontale draden reeds dienst doen als spandraden. De horizontale draden zijn voorzien van de zogenaamde Tensioncurves, men zou kunnen zeg gen dat ze gegolfd zijn. Deze golvin gen hebben ook nog een funktie bij de afrastering, mits de curves naar beneden zijn gericht. In dat geval loopt niet al het water langs de ver ticale draden naar beneden. Voor het bedrijf dat aan afraste ring toe is, kan deze nieuwe vinding van grote betekenis zijn. R TEN WESEPE FEUILLETON De 24-jarige Amerikaanse cou reur Pat Pigott is in een ziekenhuis overleden na tijdens een internatio nale race voor sportwagens te River side te zijn verongelukt. Bij Naila, in noord-Beieren, wist een lid van dc Oostduitse volkspoli- tie met zijn moeder, broer en zuster ongemerkt door de'prikkeldraadver sperring naar West-Duitsland te ont komen. Hij knikte. „Gelukkig maar. Wat zou het fijn zijn, als - figuurlijk ge sproken - de hele mensheid gezellig op bankjes naast elkaar ging zitten om met elkaar van gedachten te wisselen en elkanders handente drukken: Russen naast Amerikanen en Fransen naast Algerijnen. Neder landers naast. Indonesiërs en Oost duitsers naast Westduitsers. Er is al zoveel narigheid in deze grote we reld.... laten wij, onbetekenende mensen, toch alles doen, om de on derlinge goede verstandhouding te bewaren. Ook individueel". Frida keek hem even aan en lang zaam ging haar hoofd op en neer. „Tja, dat ben ik ook met u eens. Er kunnen zich evenwel ervaringen voorgedaan hebben, waardoor men niet zo vredelievend gezind is". Hun ogen ontmoetten elkaar. „Ik veronderstel, dat ik u wel kan be grijpen, juffrouw de Beer. -U hebt met uw vriendinnen een restaurant voor vrouwen geopend. Dat is iets ongewoons. Voor zover ik weet, is er geen tweede in ons land. Het idee is dus bijzonder origineel. Maar u hebt dat niet gedaan om de origina liteit. Ik heb daar eens over nage dacht en ben tot deze conclusie ge komen. U en uw vriendinnen, of een paar van hen, hebben waarschijnlijk zeer bijzonder onaangename erva ringen gehad met mannen. Misschien bedrogen, mishandeld, financieel be nadeeld, of wellicht nog erger: aan gerand. U hebt de hoofden bij elkaar gestoken en u hebt gezegd: we gaan samen wraak nemen op de mannen en we gaan iets beginnen, een be drijf, dat we uitsluitend openstellen voor vrouwen. Waar mannen dus ongewenst zijn en niet mogen ko men. Sla ik de plank ver mis?" Frida keek hem lange tijd onder zoekend aan. „Of u bent helder ziende, of u hebt van derden van onze plannen gehoord, of u bent een mensenkenner. Ja, het klopt nage noeg geheel. Behalve die aanran ding. Dat mankeerde er net nog aan. Wij hebben inderdaad alle vier be roerde dingen beleefd met mannen. Een van mijn vriendinnen zegt: er bestaan geen fatsoenlijke mannen, alleen maar slechte kerels en hele slechte". Hij lachte even. „Ze zal mij dan ook wel rangschikken onder de heel slechte. En u?" Ze trok haar wenkbrauwen op. „Vist u naar een complimentje?" Hij schudde energiek zijn hoofd. „Integendeel. Maar het is me toch wel wat waard om uw oordeel over mij te vernemen". 4 Ze lachte. „Wel, ik denk er niet zo over als mijn vriendin. Maar ik ben onder de meeste omstandighe den erg karig en voorzichtig in mijn oordeel". „Dat is diplomatiek geantwoord. Maarik heb een vrije dag van daag. Hoe denkt u over een lunch? Anderhalve kilometer verder weet ik een nette, rustige gelegenheid, waar het eten uitstekend is, bijna net zo goed als in uw etablissement". Ze keek hem geamuseerd aan. „Hoe kunt u daar over oordelen? Wat on ze zaak betreft? De eerste man moet daar nog bediend worden". „Wij spreken ook wel eens vrou wen, juffrouw de Beer. Mijn zuster bijvoorbeeld is al enkele keren in uw restaurant geweest. Uw Russi sche eieren moesten zeer voortreffe lijk zijn. Overigens, ze roemt ook uw koffie". Frida knikte. „Russische eieren is een specialiteit van onze GiNeet. Zij en ik staan in de keuken, ziet u?" „Maar u hebt nog geen antwoord gegeven op mijn voorstel". „Het spijt me. meneer de inspec teur, maar mijn vriendinnen en ik hebben plechtig beloofd, dat wij ons niet meer met mannen zouden afge ven". Hij trok zijn lip op. „Dat vind ik een nare uitdrukking. U geeft zich toch niet met mij af, als u met me gaat lunchen? Bovendien zoudt u het. kunnen beschouwen als de uit zondering. die de regel bevestigd". „Vindingrijke lui zijn die politie mensen toch, hé? Uitgekookt tot en met. Vooruit, ik laat me verleiden vandaag. Het is ook mijn vrije dag. Bovendien kunt u dan wat terug betalen van de schade, die u mij en de andere meisjes berokend hebt". „Niets zal me liever zijn. Deze dag is voor mijn rekening". Frida protesteerde. „Ho ho.... er is alleen maar sprake van een lunch" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5