DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verenigde Staten venvachten nieuwe crisis nog vóór Kerstmis Jemenitische revolutionaire raad werkt aan strijdmacht Dreigende deflatie in de wereld? Oeganda en de V.N. Nieuwe zeesluizen te Terneuzen V.N.-administrateur stuit op moeilijkheden in Merauke Zoekt Chroesjtsjef contact met V.S. over Berlijn? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 oktober 1962 119e jaargang No. 19261 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken f I, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6, Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Wachten op Bijdragenwet Deltawet Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Langs de straat van „straks" komt men langs het huis van „nooit". Geen notuwisselingen meer over Berlijn Scheepswerven van Vlaanderen worden geveild Inentingen tegen hondsdolheid AMSTERDAM, 16-10. Vandaag zal de G.G. en G.D. in Amsterdam be ginnen met de vaccinatie tegen hondsdolheid van vijftig mensen die na oktober door - in hoofdzaak on bekende - honden zijn gebeten. De vaccinatie geschiedt in overleg en op advies van de huisartsen. In to taal komt hiermee het aantal Am sterdammers dat tegen hondsdolheid wordt behandeld op 56. De vaccina ties zijn niet verplicht gesteld doch geschieden op medisch advies. Tot nu toe heeft niemand geweigerd dit ad vies op te volgen. T.V.-wisselbokaal viel in scherven ENSCHEDE, 15-10. Dc drie perso- neclsleden van een textielfabriek te Enschede, die zaterdagavond in de nieuwe quiz van Theo Eerdmans 'n wissclboltaal wonnen van een ploeg van een fabriek in Leerdam, zün de fraaie prijs, die duizend gulden waard is, onverwacht kwijt geraakt. Toen enkele personeelsleden van de fabriek de 'bokaal naar het ge bouw van het dagblad „Tubantia" hadden gebracht, waar deze in een vitrine zou worden tentoongesteld, liet een der personeelsleden de bo kaal op de stenen vloer in de hal vallen. De kristallen bokaal lag in duizend stukken op de vloer. De fabriek heeft inmiddels maat regelen genomen, dat over vier we ken, wanneer de drie personeelsle den van de fabriek de bokaal zullen moeten verdedigen, een zelfde en even kostbaar exemplaar aanwezig zal zijn. BRUGGE, 15-10. - Brugge rouwt om zijn scheepswerven van Vlaan deren, die met haar voorgangster de scheepswerven van Brugge het ob- jekt is geworden van een van de grootste zo niet de allergrootste bankbreuken uit de Belgische ge schiedenis. De beide, nauw vez-bonden bedrij ven worden namelijk door 117 cre diteuren aangesproken voor een be drag van meer dan 700 miljoen fr., circa 52^ miljoen gulden - waarvan de curatoren overigens de helft be twisten, bij een aktief van hooguit 20 a 30 miljoen fr. Dat is de geschat te opbrengst van de openbare ver koping, die heden, dinsdagavond, in het „Huis der Notarissen" zal plaats hebben. Die opbrengst gaat vrijwel geheel naar de Belgische maatschap pij voor crediet aan de industrie en nijverheid, die met een preferente vordering van 56 miljoen fr. het faillissement heeft aangevraagd. Nabij Coimbra in noord-Portugal is een bus door een trein gegrepen. Zes mensen kwamen om en ruim twintig liepen zware verwondingen op. In het afgelopen weekeinde heeft het Pakistaanse schip „Safina E Hujjaj" 200 Pakistaanse -militairen in Hollandia ontscheept. Daarmee werd de verspreiding van V.N.-troe- pen over Nieuw Guinea voltooid. Imam voegde zich „hij zijn volk" CAIRO, 15-10, De Jemenitische re volutionaire raad heeft maandag be sloten een met de nieuwste wapens uitgeruste strijdmacht op de been tc brengen, aldus meldt radio-Cairo. Radio-Amman heeft gemeld, dat de afgezette vorst van Jemen in een telegram aan 'koning Hoessein van Jordanië gezegd heeft, nog in leven tc zijn. Imam Mohammed zegt verder in het telegram, dat het hem gelukt is uit Sanaa weg te komen en zich to voegen bij zijn volk, dat zich om hem geschaard heeft en nu met hem bezig is de opstandelingen te ver slaan. De imam beschuldigt presi dent Nasser ervan de opstand in Je men gesteund te hebben. Het plan voor de opstand is volgens de imam in Cairo opgesteld. De imam deelt koning Hoessein mee. de secretaris-generaal van de Arabische Liga verzocht te hebben, een spoedbijeenkomst van de raad van de Arabische Liga te beleggen om de „ernstige toestand in Jemen" te bespreken. Imam Mohammed heeft president Nasser telegrafisch gevraagd zijn af gezant in Jemen onmiddellijk terug te roepen. komst voor hoofdredakteuren en te levisiemedewerkers. Washington ver wacht naar hun zeggen enkele „zeer spannende weken en maanden" met het oog op deze aangelegenheid en binnen de regering is men algemeen van gevoelen dat er nog voor Kerst- mis een nieuwe crisis zal ontstaan. De Sowjet-Unie stelt zich nog steeds op het standpunt, aldus de funktio- narissen, dat alleen de terugtrekking van de westelijke troepen uit Berlijn een basis kan vormen voor onder- handelingen. WASHINGTON, 15-10. De direc teur van het internationale mone taire fonds, Per Jacobsson, heeft zijn al eerder gegeven waarschuwing herhaald, dat er het volgende jaar maatregelen genomen zullen moeten worden om de strijd aan te binden tegen een de gehele wereld omvat tende deflatie. In een rede, welke hij maandag hield voor de Women's National De mocratie Club wees hij op de voort durende daling van de grondstoffen- prijzen en op de zeer sterke concur rentie op het gebied van staal, alu minium, papierprodukten, hout en vele soorten industrieprodukten. NEW YORK, 15-10. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft maandag eenstemmig het lidmaat schap van Oeganda van de V.N. aan bevolen. Wanneer de Algemene Vei: gadering deze aanbeveling op 15 ok tober bekrachtigt, zal deze pas onaf hankelijk geworden voormalige Brit se kolonie het 110e lid van de We reldorganisatie worden. Ben Bella ontvangen op het Witte Huis WASHINGTON, 15-10. De Alge rijnse premier Ben Bella is maandag met groot militair ceremonieel op het Witte Huis ontvangen. De Ame rikaanse president zei tot Ben Bella dat de Verenigde Staten en Algerië de wens tot handhaving van de na tionale onafhankelijkheid en de we reldvrede gemeen hebben. De Alge rijnse leider bracht president Ken nedy dank voor diens steun aan de Algerijnse nationalisten. TERNEUZEN, 15-10. Een combi natie van zes binnen- en buitenland se aannemingsmaatschappijen zal onder de naam I.C.U.S.T. (Internatio nale Combinatie Uitvoering Sluizen Terneuzen) de nieuwe zee- en bin- nenvaartsluizen te Terneuzen bou wen. Maandag is met de voorberei dende werkzaamheden begonnen. Aan het einde van de maand zal aan de bronbemalingen rond de bouwputten worden begonnen. De bouw van deze sluizen zal verschei dene jaren in beslag nemen. Meer dan 50 procent van de kosten van de kanaalwerken, die ruim 200 miljoen gulden kosten, zijn bestemd voor de kanaal- en havenwerken, het reste- ï-ende gedeelte is bestemd voor de sluizen en de bruggen. HET ONTWERP. ZIEKENFONDSWET DEN HAAG, 15-10. De Centrale Bond van onderling beheerde Zie kenfondsen is van mening dat mi nister Veldkamp er met zijn ont werp- ziekenfondswet voor alles op uit is de weg vrij te maken voor de uitbouw van de Rooms-katholieke ziekenfondsen. In „Het Ziekenfonds", het orgaan van de bond, verklaart de redactie dat de R.K.-fondsen wel een weg zullen vinden om aan te tonen dat zij in de nieuw te betreden gebieden op een redelijk aantal verzekerden kunnen rekenen. Ook voor andere fondsen zullen de beperkende bepa lingen geen rem van betekenis vor men. Voor ons staat vast dat het wetsontwerp in zijn huidige vorm het begin vormt van een belangrijke uitbreiding van het aantal naast el kaar werkende fondsen. Lieverdje in schoorsteen De brandweer van Düsseldorf heeft in het afgelopen weekeinde een tien meter hoge schoorsteen van een gymnastiekzaal moeten openbreken om een knaapje van zeven jaar tc bevrijden. De jongen was langs dc schoorsteen naar boven geklauterd maar boven aangekomen, verloor hij blijkbaar zijn evenwicht en gleed in dc schoorsteen. WASHINGTON. 15-10. Een woord voerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag meegedeeld, dat met de Sowjet-nota over Berlijn die zater dag zoals gemeld aan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk is ge zonden, een einde is gekomen aan de langdurige uitwisseling van nota's over de spanning in deze stad. Hij gaf te kennen dat het Westen op de ze jongste nota niet meer zal ant woorden. Volgens de westelijke diplomaten wijst de Sowjet-Unie de verantwoor. delijkheid voor de incidenten bij de Berlijnse muur van de hand en be schuldigt zij de westelijke mogend heden van „gevaarlijke provocaties". De vorige week heeft de Sowjet- Unie ook een nota over het lucht verkeer naar West-Berlijn aan de Verenigde Staten doen toekomen, zo zei de woordvoerder van het State Department. Volgens Amerikaanse funktionarissen hadden de Russen de 'bevoegdheid van de westelijke commandanten in Berlijn om een overeenkomst met We9t-Duitsland aan te gaan betreffende de eisen van luchtwaardigheid voor het gebied van West-Berlijn, in twijfel getrok ken. Ook op deze nota zou niet wor den geantwoord. Spannende maanden Volgens hoge Amerikaanse funk tionarissen verwachten de Verenig de Staten dat premier Chroesjtsjef na de verkiezingen die de volgende maand in de V.S. zullen worden ge houden weer zal gaan aandringen op 'bepaalde maatregelen die het Westen inzake Berlijn zou moeten nemen. Genoemde functionarissen zeiden dit op een door het State Depart ment georganiseerde studiebijeen- Papoea's begrijpen het niet HOLLANDIA, 15-10. - Het A.N.P. heeft van welingelichte zjjde verno men, dat Rolz Bennett, de tijdelijke administrateur van de V.N. in Me rauke waar hjj op bezoek is ge weest met tal van moeilijkheden is geconfronteerd, ondanks zijn be wering, dat de toestand ter plaatse „geheel normaal" was. Tijdens besprekingen met verte genwoordigers van de Papoea's zou den dezen de waarnemend admini strateur te kennen hebben gegeven dat zij niet bijster tevreden waren met het V.N.-'bestuur. De Papoea's zeiden dat zij het liefst de Nederlan ders zouden terug hebben. Begrijp pend dat dit onmogelijk was betoog den zij dat zij in geen geval met de Indonesiërs wilden samenwerken. De Papoea-bewoners van Merauke wilden er ten hoogste mee genoegen nemen, ondanks hun bezwaren tegen het V.N.-bestuur, dat de V.N. tot '69 het gebied zouden blijven besturen. Naar het A.N J3. werd medegedeeld zouden de Papoea's de V.N. feitelijk slechts accepteren omdat zij zich van de leiding toch weinig aantrekken. Het hoofd van het plaatselijk be stuur te Merauke. een Indonesiër, zou vrijwel niets te vertellen heb ben, en de nieuwe resident, de Brit C. Luckham, zou door de Papoea's volledig worden genegeerd. Overplaatsingen In dit verband is het tekenend dat Rolz Bennett, onmiddellijk na zijn terugkeer te Hollandia liet aankon digen, dat hij besloten had de heer Luckham over te plaatsen naar Fak- Fak. De Brit D. Wilson, die te Sen- tani klaar stond om naar Fak-Fak te reizen, kreeg de aanzegging naar Merauke te gaan. Gezien dc enigszins gespannen situatie te Merauke hebben de V.N. tevens besloten de roodwitblauwe Nederlandse vlag neer te halen, zo dat alleen de blauwe V.N.-vlag daar nog wappert. De Nederlandse autoi*iteiten, die jarenlang getracht hebben om met Jobs' geduld en Salomons wijsheid aan de Papoea's de vele voor hen moeilijk te begrijpen zaken uit te leggen, achten de geheel andere wij ze waarop de V.N. de zaken aanpak ken totaal ongeschikt. Stoffelijke resten in vliegtuigwrak DEN HAAG. 15-10. In het vlieg- tuigwrak dat eind vorige maand in Amsterdam-noord is gevonden bij graafwerkzaamheden voor de IJ- tunnel, zijn vier stoffelijke over schotten aangetroffen.. Deze zijn ge borgen. Zij bevinden zich thans in een ge bouw van de gravendienst van de koninklijke landmacht. Bij onderzoek in Nederland en bij navraag in Engeland is thans komen vast te staan dat de vier nu gevon denen, met drie in december 1942 te Amsterdam begraven leden van het personeel van de Britse koninklijke luchtmacht, tesamen de bemanning hebben gevormd van een Avro .Lan caster'-bommenwerper die op of om streeks 20 december 1942, 's-avonds om kwart over negen brandend is neergevallen in het Volewijkspark in Amsterdam-nooi'd. .Centrum voor industriële vormgeving Tengevolge van hevige regenval vond langs de autoweg van Madrid vaar Francina bij Gerona een aardverschuiving plaats, waardoor een deel van de autoweg in dc diepte verdween. Het gehele gebied rond Gerona heeft ernstig te lijden gehad van hel hoge water. Droog weer Verwachting tot woensdagavond: Bewolkt met hier en daar opklarin gen en droog weer; vannacht en mor genochtend plaatselijk mist; zwakke of matige noordwestelijke wind; wei nig verandering in temperatuur. 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.44. Maan op 20.38, onder 11.52. 18 okt. Zon op 7.08, onder 17.41. Maan op 21.27, onder 12.58. Laatste kwartier: 20 okt. te 9.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 okt. 5.48 v.m. 18 okt. 6.27 v.m. BROUWERSHAVEN 17 okt. 5.15 v.m. 18 okt. 6.00 v.m. Doodtij: 22 oktober. HET WEEROVERZÏCHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl het in de zuidelijke provincies de gehele nacht helder bleef en de temperaturen tot een paar graden boven het vriespunt daalden stroomde elders in het land met een zwakke noordwestelijke wind vrij zachte en vochtige lucht van de Noordzee binnen. Hierbij werd ook bewolking meegevoerd. Er is intussen nog weinig verandering gekomen in de luchtdrukverdeling. Boven Engeland handhaaft zich een hogedrukgebied dat ook in de hoge re luchtlagen aanwezig is en de door tocht van oceaandepressies blok keert. De depressies volgen dienten gevolge een vrij noordelijke koers maar de bijbehorende fronten weten van tijd tot tijd tot onze omgeving door te dringen zonder van veel be tekenis te zijn. In verband hiermee ziet het er naar uit dat het rustige en vrij zachte najaarsweer het ko mende etmaal voortduurt. Het Italiaanse persbureau Ansa heeft maandagavond gemeld, dat een viermotorig vliegtuig wordt vermist nadat het boven het eiland Lampe- dusa (ten zuid-westen van Sicilië) lichtfakkels had uitgeworpen. Het toestel vloog van Noord-Afrika in noordoostelijke richting. 18.06 n.m. 18.52 n.m. 17.32 n.m. 18.18 n.m. Gesprek Scliröder-Rusk WASHINGTON, 15-10. De West- duitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Schroder, heeft maandag avond een gesprek van twee en een half uur gehad met zijn Amerikaan se ambtgenoot Rusk. Volgens een Westduitse woord voerder heeft de Westduitse minister gezegd, dat de Westduitse regering gelooft, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie nog niet volkomen vastgesteld heeft welke koers hij in de Berlijnse crisis zal volgen. Schro der had Rusk als zijn mening te ken nen gegeven, dat Chroesjtsjef tast naar een „leemte" in het westelijke standpunt inzake Berlijn, waarvan Moskou gebruik zou kunnen maken zonder het op een militaire confron tatie te laten aankomen. Naar de Westduitse woordvoerder nog meedeelde, heeft Schroder ook gezegd, dat de Westduitse regering niet aanneemt, dat er noodzakelij kerwijs een Berlijnse crisi9 zal zijn na de Amerikaanse verkiezingen in november. De Westduitse regering verwachtte dat Chroesjtsjef opnieuw zal pogen „met de Amerikanen sa men te komen". Op de vraag of hij bedoelde, dat Chroesjtsjef een top conferentie zou kunnen voorstellen, zei de Westduitse woordvoerder: „mogelijk". Hij voegde er evenwel aan toe, dat Bonn hier niet al te veel voor voelde. Een moment tijdens de opening van het centrum voor industriële vormge ving door H.K.H. Prinses Beatrix. De prinses tijdens de rondgang gefoto grafeerd bij een modern theeservies.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1