PROEFBALLONS Restaurant voor vrouwen Geen sprake van crisis in A.R.-partij Maanplan van de Ver. Staten Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta Bever Schandaal in Franse leger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag IS oktober 1962 No. 19260 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER SPORT Bondskanselier Adenauer heeft in zijn overigens weinig nieuws bieden de regeringsverklaring met grote omzichtigheid gesproken over be reidheid om met Moskou politieke zaken te doen. Voor Bonn zou daar bij de meest begeerde tegenprestatie zijn dat „de mensen in oost-Duits- land hun leven zo kunnen inrichten als zij wensen". Het heeft er veel van dat deze utt- spraak niet zozeer bedoeld is voor de schijnbaar geadresseerde Chroes- jtsjef, als wel de bevolking van de bondsrepubliek. Met nadruk zegt Adenauer er bij dat het Hallstein- doctrine natuurlijk gehandhaafd blijft, het stelsel dat west-Duitsland geen relaties wens te onderhouden met landen die het regime van Ul- bricht erkennen. Dat is een forse maatregel, waarvoor allerwegen in stemming heeft bestaan bij de Duit sers ten westen van het ijzeren gor dijn. Deze lieden worden nu zachtjes gemaand er ook eens over te denken wat water in de wijn van de eis tot hereniging te doen, als daardoor het rode regime van Pankow wat mil der, d la dat in Polen bijvoorbeeld, zou worden. Iets waarbij de bevol king daar groot belang heeft, en - zegt Adenauer: de menselijkheid moet voor alles gaan. Het is een eerste zwakke suggestie dat men zich met het onvermijdelijke van het bestaan van oost-Duitsland moet verzoenen. De reacties op het proefballonne tje moeten dan uitwijzen hoever de kanselier en zijn regering met in stemming van de kiezers kunnen gaan op deze weg, waarop Adenauer de Duitsers een beetje verlegen at tent heeft gemaakt. E.E.G. dicht Een ander proefballonnetje van vorige week is een Frans plan, waar schijnlijk door toedoen van Parijs uitgelgkt, om de Britten dan nog in de E.E.G. toe te laten, maar daarna niemand meer, althans voorlopig. Het is een voorstel dat in zoveel woorden strijdig is met het Verdrag van Rome, maar wie De Gaulle de grondwet ziet omzeilen, zal zich daarover niet verbazen. Er zijn enige redelijke motieven. Door de toeloop van teveel ledeii - Ierland, Denemarken en Noorwegen staan in de rij - zou het met zes leden al moeilijke bestuurswerk in Brussel bovenmenselijk zwaar wor den. Door de omvang zou de ge meenschappelijke markt onhandel baar worden. En er zouden meer te- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Akker- en Murmer- woude: M. Jorritsma te Vriescheloo. Bedankt voor Apeldoorn (vac. P. Visser): dr. C. van Leeuwen te Eist (Geld.); voor Souburg (vac. Tj. M. Haitjema): W. Koole te Wissekerke. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Doesbur-Doetinchem: J. Strating te Alkmaar-Broek op Langendijk. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noordscheschut: W. Steenbergen te Meppel. Geref. Gemeenten Tweetal te Amsterdam-centrum: P. Blok te Dirksland en G. A. Zij- derveld te Capelle a.d. IJssel, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Borssele: A. F. Hon- koop te Goe9. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op last van de wethouder van openbare gezondheid zijn alle huisartsen in Amsterdam door de G.G. en G.D. attent gemaakt op het mogelijk voorkomen van de hondsdolheid in de hoofdstad. Hun is verzocht in hun praktijk na te gaan of er in de laatste twee maan den sterfgevallen zijn voorgekomen, waarbij het ziektebeeld aan ence phalitis deed denken en of in deze gevallen sprake is geweest van ver wondingen door het bijten van een dier. ZWOLLE. De 28-jarige inbreker J. D. S., die ter beschikking van de re gering was gesteld is in Zwolle ont snapt. Een bewaker zou S. naar Gro ningen brengen, maar kort na het vertrek uit Zwolle ,9prong de man uit de rijdende trein. De bewaker durfde de sprong niet na te doen en er zat voor hem niets anders op dan tot Meppel te blijven zitten. Daar waarschuwde hij de politie, maar tot heden is S. nog voortvluchtig. GRONINGEN. Even na midder nacht hebben enkele personen de verkeersweg tussen het vliegveld Eelde en Groningen via Paterswolde met verf beklad. Op verscheidene plaatsen was over de hele wegbreed- te geschreven „Brandt raus". De da ders, die in een auto reden, zijn aan de rand van Groningen door een surveillanceauto van de politie klem gereden en aangehouden. TILBURG. De verhouding tussen de afdeling Tilburg van de Neder landse katholieke kleding- en tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus" en de vereniging van Tilburgse fabri kanten van wollen stoffen is de laat ste dagen aanzienlijk verslechterd. Oorzaak hiervan is de weigering van de leden dezer werkgeversvereni ging gevolg te geven aan het advies van het bestuur om over het boek jaar 1961 drie procent uit de winst aan de werknemers uit te keren, zo als ter sprake is geweest bij de on derhandelingen in het begin van dit jaar over de nieuwe c.a.o. voor de textielindustrie. genstrijdige belangen met elkaar verzoend moeten worden dan doen lijk is. Dat zijn wel geen geringe moeilijkheden, maar als de stichters ook het principe hadden gehuldiigd dat het beter was moeilijkheden uit de weg te gaan dan ze op te lossen, dan zou ook geen E.E.G. der Zes tot stand zijn gekomen. En dan gaat het opvallen dat het Franse plan zeer veel rekening houdt met wat De Gaulle gewenst vindt. Volgt men zijn voorstel, dan blijft in weerwil van de door Britse toe treding verminderde mogelijkheid van een hegemonie, altijd nog het machtsmiddel van een Frans-Duits stemmenblok. Zou de E.E.G. inder daad een club van tien worden, dan zijn er allerlei mogelijkheden voor een meerderheid die in kan gaan tegen de Frans-Duitse wensen. Met andere woorden, dan wordt het voor De Gaulle aanzienlijk moeilijker in dit gezelschap zijn zin door te drij ven, wat hem zeer zou verdrieten Financiën en Economie De Prov. Zeeuwse Electriciteits Mtf. in 1961 VLISSINGEN, 12-10. Blijkens het jaarverslag over 1961 van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij te Middelburg is ten behoeve van het eigen verzorgings gebied in totaal rond 237 miljoen kwh opgewekt en ingekocht, tegen rond 213 miljoen kwh in 1960. De totale netto-opbrengst steeg met rond f 1.367.000,— of met 7,24 pro cent, terwijl de lasten toenamen met rond f 659.000,ofwel 3,78 procent. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat er een winst werd be haald van f 2.164.056,73 tegenover f 1.455.948,35 in 1960. ,;Het laat zich aanzien, dat tot het jaar 1966 met de tegenwoordige pro- duktiemiddelen kan worden volstaan doch dat aan een uitbreiding van de „Centrale Zeeland" omstreeks dat jaar niet zal kunnen worden ontko men. Aangezien de „Centrale Zee land" dan nog niet geheel zal zijn afgeschreven, is omstreeks 1966 een sterke stijging van investeringslas- ten te verwachten". Aldus schrijft de raad van beheer aan de algemene vergadering ypn aandeelhouders. Eis tot herziening van ontgroening AMSTERDAM, 12-10. Vijftien le- den van het Amsterdamse studenten corp9 hebben een verklaring opge steld, die ter ondertekening onder de overige leden circuleert, waarin een herziening van de ontgroening wordt geëist. De ondertekenaars stellen hun verdere corpslidmaatschap afhanke lijk van de realisering van funda mentele veranderingen in de wijze van ontgroenen. De ondertekenaars van de verkla ring spreken hun ernstige afkeuring en verontwaardiging uit over de groentijd in haar huidige vorm en de excessen die deze wijze van ont groenen onvermijdelijk met zich mee brengt. Er bestaat volgens deze le den reeds enige tijd in het corps een belangrijke stroming die de groen tijd ingrijpend wil veranderen. Prins Bernhard opent vliegerscongres SCHIPHOL, 12-10. Naar de vereni ging van K.L.M.-vliegers die het ko mende congres van de Ifalpa over het landen bij slecht zicht organi seert, mededeelt heeft prins Bern hard zich bereid verklaard deze con ferentie te openen. Woensdagochtend aanstaande zal hij daartoe in het Hilton-hotel te Amsterdam op de eerste dag van de driedaagse conferentie een korte re devoering houden en de ochtendzit ting bijwonen. Voorts zal de prins die dag samen met de vliegers de lunch gebruiken. De Amerikaanse kemproeven WASHINGTON, 12-10. De Ameri- kaanse commissie voor atoomenergie heeft meegedeeld dat de gevarenzo ne rondom het eiland Johnston in de Stille Oceaan zal worden uitge breid om mogelijke beschadiging aan ogen als gevolg van het felle lioht van atoomproeven te voorkomen. Tevens werd meegedeeld dat na de kernproef op grote hoogte, die op 14 oktober zal worden gehouden, nog meer van dergelijke experimenten zullen worden uitgevoerd. Intussen is opnieuw een onder grondse kernproef genomen in het gebied van Nevada, de 54ste in de huidige serie, voorzover bekend ge maakt. De ontploffing was van ge ringe kracht. C.H.-jongeren voor reclame-t.v. AMSTERDAM, 13-10. Het dase- lijks bestuur der federatie van chris- telijk-historische jongerengroepen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het zegt reklame in 'n twee de 'televisieprogramma aanvaard baar en, met name op economische gronden, wenselijk te achten. Het is van mening, dat doeltreffende ga ranties gegeven moeten worden voor handhaving van een behoorlijk cul tureel peil van de programma's. Het acht deze garanties in toereikende mate aanwezig in de zogenaamde nota-Scholten d.d. 23 februari 1961. Het dagelijks bestuur meent voort9 dat het algemeen belang gediend is met een snelle behandeling dezer aangelegenheid. VOETBAL Het programma voor zaterdag 20 oktober aanstaande luidt: Eerste klas: S.V.D.-A.Z.V.V.; Bru- se Boys-V.C.K., aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. Tholenaar; Hoek- Kats; Wolfaartsdijk-Meeuwen; Ka- pelle-Yerseke III. Tweede klas C: W.I.K.-Zeemeeu- wen, aanvang 16.00 uur, scheidsrech ter A. Dorst; Duiveland-Brouwers- haven III, aanvang 16.00 uur, scheidsrechter J. v. d. Linde. JUNIOREN Groep A IV: Heinkenszand AI- Zierikzee AI, aanvang 14.45 uur, scheidsrechter W. Houndsmaerck. Groep A Vil: Mevo AI-Burgh AI, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter Th. Sies; Zierikzee A II-SKNWK A I, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter G. v. d. Wielen. Groep B XI: Zierikzee BI-Drei- schor BI, aanvang 14.30 uur, scheids rechter W. v. d. Maas; Zierikzee B II-SKNWK BI, aanvang 14.30 uur, zelf voor scheidsrechter zorgen; Me vo B I-Duiveland B I, aanvang 15.45 uur, scheidsrechter Th. Sies. Groep B XII: Zeemeeuwen BI- Zwaluwen '61 B I, aanvang 14.45 uur, scheidsrechter N. Speelman; W.I.K. B I-Renesse BI, aanvang 14.45 uur, scheidsrechter A. Dorst. Het programma voor zondag 21 oktober luidt: Eerste kla9 A: Zierikzee II-Robur, aanvang 14.15 uur, scheidsrechter C. Eisma; Brouwershaven I-Kruiningen aanvang 14.15 uur, ^scheidsrechter C. de Nooyer; Domburg-Dreischor, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter A. de Looze; Renesse-Noormannen, aan vang 14.15 uur, scheidsrechter P. Schetters; Hansweertse Boys-Patrij zen, aanvang 14.30 uur, scheidsrech ter A. Thuij. Tweede kla9 C: Renesse II-Burgh II, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter W. v. d. Maas; S.V.O;W,K.-Brou- wershaven II, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter A. Dorst; Zonnemai- re-Dreischor II, aanvang 14.30 uur, scheidsrechter K. Nouwen. „Het N.V.V. en de middengroepen" AMSTERDAM, 13-10, Onder de ti- tel „Het N.V.V. en de middengroe pen" is een rapport verschenen dat is samengesteld door de struktuur- commissie van het N.V.V. De com missie had tot taak te onderzoeken tot welke moeilijkheden het samen gaan van hoger personeel, beambten en handarbeiders in één vakcentrale leidt en na te gaan welke maatrege len eventueel mogelijk zouden zijn om deze andere moeilijkheden uit de weg te ruimen. De verhouding tus sen hand- en hoofdarbeidei-s in het N.V.V. bleek niet in alle opzichten bevredigend. De onvoldoende aan trekkingskracht van de vakcenira- len op de middengroepen komt vol gens de commissie tot uitdrukking in het feit, dat deze zich buiten de vakcentralen hebben georganiseerd. Drie middengroepen zullen verhou dingsgewijs een groter deel van de beroepsbevolking gaan uitmaken. De commissie heeft zich daarom bera den op maatregelen die de aantrek kingskracht van het N.V.V. op de middengroepen zouden kunnen ver groten. De commissie geeft als om schrijving van deze o.a.: de werkne mers die al of niet leidinggevend technische, administratieve, crea tieve, educatieve, wetenschappelijke, justitiële, medische of commerciële arbeid verrichten. HET PROCES-STASJINSKI Ex-spion schijnt moorden te hebben gepleegd KARLSRUHE, 13-10. Op het pro ces in Karlsruhe tegen de 30-jarige Bogdan Stasjinksi, die beweerd de Oekraïense politici Stefan Bandera en Lew Rebet in München vermoord te hebben, hebben deskundigen en rechercheurs diverse verklaringen van de ex-spion bevestigd. Twee rechercheur® verklaarden dat de mededelingen van Stasjinksi over de reizen in West-Duitsland juist zijn. Men had voorts de moord aanslagen reconstrueerd en op grond hiervan was men tot de conclusie ge- kofnen dat de verdachte op alle pun ten onweerlegbare verklaringen had afgelegd. Beide rechercheurs zeiden, dat zij de sceptische houding, die zij aanvankelijk tegenover deze zaak hadden aangenomen, hadden moeten wijzigen. Zij waren tot de overtui ging gekomen dat Stasjinksi inder daad de moordenaar van Bandera en Rebet is. UTRECHT, 13-10. - De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft tijdens het vrijdag in Utrecht gehouden A.R.- partij convent nadrukkelijk ver klaarddat er geen sprake is van een organisatie-crisis in zün partij. Hij zei, ondanks het verschijnsel van de verontrusten, bepaald niet be zorgd en pessimistisch te zijn over de toekomst van de Anti-Revolutio naire Partij en van de christelijke politiek. Wel zijn de Anti-Revolutionairen, volgens hem, betrokken in een poli tieke worsteling. Het zou, aldus mr. Berghuis, niet goed zijn, indien dat in deze tijd niet het geval was. Het zou beslist geen aanbeveling zijn, indien enige politieke partij of stro ming in deze onstuimige en overwel digende tijd van zich zelf zou bewe ren, dat met haar zulks niet het ge val is, aldu9 de A.R.-voor2itter. In de eerste na-oorlogse periode, zo zei de heer Berghuis, hebben wij aan het gevaar bloot gestaan met onze beginselen te verstarren in een ver anderde wereld, waardoor het le vende en stuwende karakter van een christelijke beginsel politiek aan be tekenis zou kunnen hebben ingeboet. Over dat gevaar is de Anti-Revolu tionaire Partij thans heen en men is bezig de bocht te nemen naar de tijd waarin zeer reeël wordt geleefd. De heer Berghuis wilde niet de spannin gen ontkennen en ook niet het ge vaar dat men uit de bocht kan vlie gen, maar zei, dat de A.R. in het va ren van een christelijke-politieke koers bezig is opnieuw uit de verf te komen. Hetgeen op dit moment in de A.R.- partij in beweging is, zijn, aldus de heer Berghuis, geen afbraakver schijnselen maar groeistuipen. Het OPDRACHT VAN SOEKARNO: Afbraak vroeger paleis gouverneur-generaal DJAKARTA, 12-10. President Soe- karno heeft zijn minister van Finan ciën opdracht gegeven het gebouw van diens department aan het Ban- tengplein (het voormalige Waterloo- plein) te Djakarta af te breken. Het gebouw i9 het vroegere paleis van de gouverneur-generaal en past der halve niet meer in de huidige ont wikkeling van het land, aldus het Indonesische persbureau Antara. Er worden reeds voorbereidingen getroffen om op dezelfde plaats een nieuw groot gebouw op te richten. Ernstig vliegtuigongeluk in Spanje MADRID, 12-10. Bij Carmona op rond dertig kilometer van Sevilla is een lyntoestel van de Spaanse lucht vaartmaatschappij tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. Alle 22 inzittenden kwamen om het le ven. De Spaanse politie vond later op de plaats van de ramp niets dan ro kende wrakstukken. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij in Madrid zei, dat de piloot vijf" minuten vóór het on geluk de verkeerstoren van het vlieg veld van Sevilla gevraagd had om rond 350 meter te mogen dalen. Bromfietser verongelukt ROTTERDAM, 12-10. De 72-jarige bromfietser R. is in Rotterdam in botsing gekomen met een zandauto. De man werd tien meter meege sleurd en met een schedelbasisfrak- tuur naar het „Dijkzigt"-ziekenhuis vervoerd. Daar is hij enkele uren later overleden. zich niet meer beschikbaar stellen op grond van persoonlijke motieven van de ministers Zijlstra en Van Aartsen voor een Kamer-kandida tuur dient, volgens hem, eerbiedigd te worden. Het 'mottenparfum' Na jarenlange onderzoekingen van dr. Jacobson, Beroza, en Jones van hel U.S. department of agriculture in Beltsrtlle, is gelukt het „mottenparfum" te isoleren, te identificeren en langs kunstmatige weg na te maken. Het zg. „mottenpar fum" is de vloeistof, die de vrouwelijke mot zelf produ ceert en die haar bij de man lijke soortgenoten aantrekke lijk maakt. Dit parfum is zo sterk van geur, dat slechts één druppeltje voldoende is om 200 miljoen keer achter elkaar een mottencasanova aan te trekken en te strikken. Dit betekent, dat indien wij 1 druppeltje oplossen in 10.000 liter water, dit nóg toereikend is om de motteman er toe te bewegen zich op het vrijerspad te begeven. De parfum"-sub- stantie is een kleurloze vloei stof, die een blauw licht af straalt, waneer het donker is. Na analyse blijkt het d-lo-ace- toxy-l-hydroxy-cis-7-hexa- deen te zijn. De onderzoekers wisten nog een andere vloei stof samen te stellen van een iets gewijzigde structuur, die echter in aantrekkingskracht niet voor het natuurlijke pre paraat onderdoet. Men hoopt nu met het synthetische pro- dukt de mottenvrijers naar zich toe te trekken en ze daar na te vernietigen, en zo be paalde gewassen voor onder gang te behoeden. Dit is wel een zeer droevig einde voor de motten, die juist op gezins uitbreiding hopen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Zeker twaalf mensen hebben het leven verloren als gevolg van nood weer, met aan orkaankracht gren zende wind. dat in Californië, Ore gon, Washington en Brits Columbia woedde. In de staat Oregon is de noodtoestand afgekondigd en het grootste gedeelte van de stad Port land zat zonder elektriciteit. De Franse politie heeft in Mar seille negen O.A.S.-Jeden gearres teerd, onder wie een gepensioneerde kolonel. Wanneer dit gebeurd is werd niet bekend gemaakt. Bij de arrestaties zijn drie machinegeweren in beslag genomen. Het vliegtuig van de sjah van Perzië, een Fokker Friendship, dat sinds woensdagmorgen werd vermist blijkt ten noordwesten van Teheran te zijn neergestort, zo is in de Per zische hoofdstad 'bekend gemaakt. Over het lot van de bemanning, be staande uit vier personen, werd niets meegedeeld. Het ministerie van Defensie van Saoedi-Arabie heeft de stopzetting van alle vluchten van Saoedi-Arabi- sche vliegtuigen naar Cairo gelast met het oog op „hinderpalen die de passagiers door de Egyptische auto riteiten in de weg worden gelegd". De Westduitse regeringswoord voerder, Von Hase, heeft verklaard, dat het Westduitse leger niet als zo danig zal worden opgeroepen voor de verdediging van Berlijn. Alle be richten dienaangaande zijn volko men ongefundeerd, aldus Von Hase. Baby gestikt Eerste steenlegging „Koos Vorrink Huis" LAGE VUURSCHE, 12-10. Mevr. mr. Irene Vorrink" heeft in Lage Vuursche de eerste steen gelegd voor een gebouw, dat de naam gaat dra gen van haar vader, wijlen Koos Vorrink. Het gebouw wordt een nieuw natuurvriendenhuis van het N.I.V.O.N. Deze organisatie, het Ne derlandse Instituut voor Volksont wikkeling ei) Natuurvriendenwerk, is een voortzetting van het in 1924 door de S.D.A.P. en het N.V.V. opge richte instituut voor arbeidersont wikkeling. Wim Kan treedt niet op bij jaarwisseling HILVERSUM, 13-10. Het is begrij- pelijk dat er bij de radioluisteraars veel belangstelling bestaat voor de vraag of ook dit jaar op Oudejaars avond een optreden van Wim Kan zal worden uitgezonden. Helaas moet het antwoord op deze vraag ontken nend luiden. Hoewel het bestuur van de A.V.R.O. bereid was op 31 decem ber met de V.A.R.A., die op deze dag geen zendtijd heeft, een zendtijdruil aan te gaan, hebben Wim Kan en de V.A.R.A. op grond van verschillende overwegingen (onder meer het feit, dat de tijd van voorbereiding inmid dels voor Wim Kan te kort gewor den is) besloten, 't Oudejaarsavond optreden van eerstgenoemde tot het volgend jaar uit te stellen. EMMEN, 12-10. Te Emmen is de ruim zeg maanden oude R. A. in zijn ledikant gestikt, doordat hij zich in een dekentje met een stuk plastic had gewoeld. De moeder logeerde met de* baby bij haar ouders. EEN RECLAME-ACTIE Horloges bij kruideniers ROTTERDAM, 14-10. Deze week starten 1300 zelfstandige kruideniers in Nederland met een reklameaktie waarbij het de bedoeling is dat nog dit jaar 15.000 horloges aan de klan ten kunnen worden geleverd voor minder dan de helft van de winkel waarde. Het zijn de kruideniers die aange sloten zijn bij een coöperatieve in koopvereniging. De kruideniers verstrekken tegen vijf volgeplakte zegelhoekjes aan de klanten een bestelkaart, waarmee zij bij de importeur van de Zwitserse horloges een klokje kunnen bestel len. Hierbii kan worden gekozen uit een waterdicht jongenshorloge, dat f 23,40 kost, een doublé dameshorlo ge voor f 33,40 of een -herenhorloge, waarvoor dan f 37,65 moet worden betaald. De winkelwaarde van deze klokjes bedraagt respektievelijk on geveer f 60,f 80,en f 85, Evenals bij de vakhandel wordt twee jaar schriftelijke garantie op het uurwerk verleend en is het klok je twee jaar all-risk verzekerd. CAPE CANAVERAL, 15-10. - De Verenigde Staten zün van plan dins dagochtend van de basis Cape Cana veral een Atlas-Agena-B-raket af te schieten die een onbemand ruimte voertuig van het type Ranger V van 347 kg naar de maan moet sturen. Deze cabine moet 66 tot 72 uur na de lancering op de maan terechtko men. Ingezonden mededeling neem de voordelige grote tube. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON PARIJS, 12-10. - In een regiment valschermtroepen, gelegerd in Tou louse, hebben zich kortgeleden, naar thans bekend is geworden, wreedhe den jegens dienstplichtigen voorge daan. als gevolg waarvan de regi mentscommandant, een kolonel, van zün commando werd ontheven, vier officieren met streng arrest werden gestraft van twintig tot zestig dagen, twee korporaals tot de rang van sol daat werden gedegradeerd en een derde voor de krijgsraad terecht zal moeten staan. Voor enkele officieren bestaat nog de mogelijkheid, dat zij uit het leger zullen worden ontslagen. De slachtoffers van de begane wreedheden waren dienstplichtigen, die „uithoudingsmarsen" moesten maken. De achterblijvers werden door de korporaals met geweerkol ven en koppelriemen afgeranseld. Ook moesten zij anderhalf uur lang, slechts in een onderbroekje gekleed, met een zak van vijftig kg. op de rug over het kazerneterrein lopen. Voort zouden zij, plat op de buik liggend, sigarettenpeukjes hebben moeten rapen en zelfs inslikken. Ze stak een sigaret op en keek uit over het water. Er was weinig vaart en alles ademde rust. Een wielrijder passeerde en stak, joviaal groetend, zijn hand op. Ze knikte terug en keek hem onwillekeurig na. Zodoen de had ze er geen erg in, dat er van de stadszijde een wandelaar was ge naderd, die zachtjes op het uiterste puntje van de bank ging zitten. Fri da voelde het en keek ongeïnteres seerd om. Meteen gingen haar ogen wijd open en steeg het bloed^naar Raar wangen. Het was de inspecteur van politie, die ze die morgen nog in de rechtzaal had gezien. Hij was in burger en stak een hand uit. „Juffrouw de "Beer, ik wil mijn excuses aanbieden voor mijn hou ding op uw openingsavond. Ik wil nu eerlijk bekennen, dat mijn op treden erg ontaktisch is geweest". Frida had met stijgende verbazing geluisterd en keek naar zijn uitge stoken hand. „U meent het?" vröeg ze twijfelachtig. „In alle ernst, juffrouw. De eerste indruk, die u van mij gekregen hebt, moet wel een heel slechte geweest zijn. Dat heeft me al die tijd dwars gezeten. Daarom zal ik het op prijs stellen, als u mijn excuses wilt aan nemen". Frida keek van zijn gezicht naar zijn nog uitgestoken hand en van daar weer naar hem op. Ze zag geen zweem van spot in die ogen, die eer der deemoedig schenen. Het is een Fries, had de commissaris gezegd. Friezen zijn stijfkoppen. Het moet voor deze Fries wel een enorme zelf overwinning zijn, om zich te verne deren voor een vrouw, vooral als deze Fries bovendien nog inspecteur van politie is. Ze knikte en hij schoof iets naar haar toe. Ze legde haar hand in de zijne. „Vooruit, het boetekleed siert de mens, zei mijn vader vroeger al tijd. We zullen deze kwestie als af gedaan beschouwen. Uw ruiterlijke erkenning is dat ten volle waard". Hij drukte stevig haar hand en liet die toen los. „Dit is een pak van mijn hart, juf frouw de Beer. Ik wil in de stad niet bekend staan als een boeman. Ik doe zoveel mogelijk m'n best om op goede voet te blijven met m'n su perieuren en m'n ondergeschikten. Maar het politievak is zo moeilijk. Weet u, juffrouw de Beer, als de mensen in hun beroep fouten maken, dan is dat in de meeste gevallen nog te herstellen. Een timmerman, die een plank verknoeit, een metselaar, die een tegel breekt, een drukker, die een misdruk maaktdat is niet zo erg. Er zijn nog meer plan ken, tegels en vellen papier. Door gaans merkt de massa het niet eens. Maar als een politieman een fout maakt, dan merkt iedereen het en krijgt hij daarvoor de rekening ge presenteerd via standjes van de ba zen, boze stukjes in de pers of „Of scheldwoorden van een vrouw", merkte Frida droog op. „U had gelijk, juffrouw de Beer. Ik heb me als een knoert aangesteld. Daarom wilde ik ook geen aanklacht tegen u indienen, ziet u? Ik zag in, dat mijn houding zeer onjuist is ge weest". En ik diende wel een aanklacht tegen u in". Hij knikte. „Dat was uw goed recht. Dat u het verloren hebt.... tjaals deze kwestie behandeld was geworden door een rechter in een ander arrondissement, had u het misschien wel gewonnen. Het mo rele recht was in ieder geval aan uw zijde". Frida keek hem eens aan. Nu ze hem wat beter bekeek, zag ze, dat hij in wezen vriendelijke trekken had. Zo, in zijn onberispelijk gepers te costuum, zag hij er helemaal niet uit als een inspecteur van politie. Je zoudt hem eerder houden voor een leraar of iets dergelijks. En ze dacht aan de woorden van Rita, de vrou welijke politieagent: Hij is niet on geschikt. Hij kan heel aardig zijn. Misschien is hij niet altijd even tac tischMaar ja, welk mens is dat wel? Onder alle omstandigheden? Was zij soms zo tactisch geweest op die openingsavond? Stuk geraamte in uniform, had ze tegen hem ge zegdhoe ter wereld was ze op het idee gekomen.... Ze schoot in een lach. Hij keek verrast op. „Dat is voor het eerst, dat ik u zie lachen. Waar om hebt u ineens zo'n schik?" „Och. om alles eigenlijk", ant woordde Frida. „Als je nagaat, dat we gedurende weken tegenover el kaar hebben gestaan in een proces, dat we minder dan een uur geleden nog lelijk naar elkaar keken Hij protesteerde. „Ik in ieder ge val niet". „Nu ja.en nu zitten we samen op een bank te praten, alsof er niets aan de hand is geweest". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 9