NOVIB ANTI-HONGER-ACTIE Kwestie dijkrecreatie op algemene vergadering te Zierikzee Er zit weinig schot in de woningbouw van plan-West DE GOUDEN TOMAHAWK J. West-Afrika wacht oj> Nederland liet moestuin-project, een Nederlandse bijdrage aan de wereldstrijd tegen de honger Zeeuwse Folder- en Waterschapsbond Achter het palmenstrand aan de Golf van Guinea ligt geen paradjjs- idyJJe de aankomende reiziger te wachten, maar een probleemgebied dat anno 1962 nog voor reusachtige vraagstukken van het elementaire mens-zyn staat. In dit dichtbevolkte deel van het Zwarte Afrika beneden de Sahara, liggen naast elkaar een groot aantal landen, die pas sinds kort de politieke onafhankelijkheid hebben verworven. De meeste van deze Westafrikaanse naties zijn sterk Frans of Engels geörlnëteerd in cultureel en economisch opzicht. Zij vormen een smeltkroes van politieke en economische strevingen, een ontmoetingsveld tussen het jonge Afrikaanse intellect en het oude Europa, een geestelijke arena, waarin botsende krachten de weg bereiden voor het nieuwe Afrika, het „continent der een-en-twintigste eeuw". Deze landen, politiek onafhankelijk of niet, kunnen het zeker in de ko mende tientallen jaren nog niet stel len zonder bijstand van de rijkere gebieden der aarde en in het bijzon der van Europa. Het karakter van deze bijstand verandert echter: lie ver dan de brenger van geschenken ziet men de man komen die bereid is de Afrikanen als zijn gelijken te gemoet te treden; de man die zich voorgenomen heeft de Afrikaan te leren, zich zelf te helpen zijn eigen land te ontwikkelen. Het Nederland se moestuin-projekt, de nationale bijdrage aan de Anti-Honger-Aktie van de Verenigde Naties, gefinan cierd uit de N.O.V.I.B. inzamelingen en de jeugdaktie 10 x 10, beant woordt geheel en al aan deze moder ne eis van taktvolle technische bij stand. Dit moestuin-projekt, dat om te beginnen in Dahomey en Sierra Lcone zal worden uitgevoerd, grijpt een Afrikaans probleem in de kern aan; dat van de ondervoeding, die alle menselijke ontwikkelingen in de weg staat. De plattelandsgebieden van het voormalig-Franse Dahomey en het voormalig-Engelse Sierra Leone, de twee kleine Westafrikaanse naties, worstelen met het tweevoudige pro bleem van de honger: een periodiek optredende werkelijke hongersnood, door de gaping tussen twee oogsten en door overstromingen tijdens de natte moesson veroorzaakt, en de „verborgen honger" door een voe ding op een beneden-menselijk ni veau, door een eentonige en onvol waardige voeding. liet moestuin-projekt kan deze beide hongerproblemen helpen ver lichten en in de loop der jaren op lossen. Het operatie-plan, dat in de komende vjjf jaar zal worden uitge voerd door Nederlandse deskundigen en dat gefinancierd zal worden door Neerland, vormt een prachtige aan vulling van alles wat deze landen samen met de internationale V.N.- organen al doen om het hongerpro- bleem te bestrijden. Het is efficiënt opgezet en kan op den duur van re volutionaire betekenis worden voor de voedselvoorziening in het Afri kaanse binnenland, waar de tijd ldng heeft stilgestaan Achter de grote hoofdsteden met hun havens, universiteiten en rege ringszetels ligt het eigenlijke Afri ka, waar het leven zich nog voltrekt volgens de eeuwenoude patronen van het tropengebied, met dit ver schil echter, dat ook hier de moder ne communicatiemiddelen doorge drongen zijn, die de behoefte hebben geschapen aan het deelhebben van de technische verworvenheden van onze wereld anno 1962. Ook voor de Afrikaan onder zijn afdakje van palmbladeren is de wereld klein ge worden. Des te schrijnender is zijn besef van de armoede waarin hij en zijn volk nog steeds gedwongen zijn te leven als gevolg van een (te?) laat op gang gekomen ontwikkeling. Bereidheid om te leren De bereidheid om te leren is groot en vaak zelfs ontroerend. Wie in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone, de huismoeders in de rij heeft zien staan om hun kinderen op de scholen geplaatst te krijgen waar bij honderden kinderen wegens ge brek aan scholen en onderwijzers moeten worden afgewezen reali seert zich hoe onderwijs en opvoe ding de basisvoorwaarden zijn voor de overwinning van alle armoede en achterlijkheid. Maar nóg noodzakelijker is een voeding, die de mens de energie geeft om alle inertie van zich af te schudden; die de werkkracht stimu leert en de mens wapent tegen de belagers van zijn bestaan. Dit is het probleem, dat Nederland in samen werking met de F.A.O. en de rege ringen van de betrokken landen wil oplossen. Vicieuze cirkel De bevolking in de binnenlanden van Dahomey en Sierra Leone voedt zich dag in dag uit met steeds te weinig steeds weer hetzelfde voed sel; meelprodukten uit mais, cassave, grondnoten en sago. Kinderen en volwassenen eten deze eentonige voeding met een spaarzaam sausje van kruiden en groenten met de handen uit kleine bakjes, op ongere gelde uren van de dag. De gezins maaltijd is praktisch onbekend. Er wordt gekookt op de ontelbare hout vuurtjes, die Afrika zijn geur van een permanente tropische bosbrand geven. De schaarse tomaten, bladgroen ten, sinaasappelen en bananen dit alles doorgaans van inferieure kwa liteit - zijn allen voor de rijkeren. Wie deze groenten- en fruitsoorten vergelijkt met de in Nederland gang bare hoogwaardige produkten van uit Westland tot Californiëschrikt eens temeer van de armzalige ge wassen, die in Afrika onder dezelfde namen worden gegeten. Voor verde ling van de tuinbouw ontbreken voor alsnog de fondsen, evenals voor de industrialisatie. Teveel mensen zijn in deze landen bovendien bij de dis tributie betrokken en te weinigen le veren hun arbeidskracht aan depro- duktie. Om deze vicieuze cirkel, die alle ontwikkeling tegenhoudt, te doorbreken, moet het levenspeil on middellijk worden verbeterd en wel bij de bron: een goede voeding en een hygiënisch levensklimaat. Een 500 nieuwe gewassen zullen in het kader van het moestuin-pro jekt in deze Afrikaanse landen wor- tuinz uilen hoogwaardige zaden en planten worden uitgegeven aan klei nere gemeenschappelijke tuinen en aan individuele moestuintjes op de even achter de woningende roodlemen met dor palmblad bedek te hutten die het dorpsbeeld in het binnenland van Dahomey en Sierra Leone bepalen. In de tweede fase van het projekt zullen voedings- en huishoudkundigen de bevolking le ren, deze groenteteelt over te nemen cn de opbrengst in de eigen keuken te bereiden. Als onmiddellijke winst valt hiervan te verwachten een ver betering van de voedingssituatie met name door het opheffen van het thans zo schrikbarende eiwitten- en vitaminetekort, dat in sommige ge bieden oorzaak is van een kinder sterfte vanzestig procent. De gevreesde ondervoedingsziekte kwashiorkor Afrikaans voor ,kind met de rode haren' die nu de Afrikaanse zuigelingen en kleuters teistert, zal dan worden overwon nen. Niet langer zal men in dorpen en ziekenhuizen de apatische kinde ren zien met zwerende oedeem-be nen en opgezette buikjes, de kinde ren van wie het prachtig donker kroeshaar een uitgeunde rossige hcofdbegroeiïng is geworden: het alarmsignaal voor het leven van dit kind! Bij een onderzoek onder duizend dorpskinderen in de omgeving van Segbwema, een stad in het noord- posten van Sierra Leone, bleken niet minder dan 79 procent aan eiwit-te kort te lijden of van kwashiorkor herstellend te zijn. In de schaarse ziekenhuizen worden deze kinderen wat 'bijgevoed. Maar het kwaad aan het groeiend organisme is dan meest al al geschied. Alleen een blijvende verbetering van het voedingspeil zal de kwashiorkor „fataalste en de wijdst verspreide ondervqedingsziek- te die de medische wetenschap kent" kunnen uitbannen. Het moestuin-projekt hoopt daar bij met steun van het Nederland se volk een machtige helpende hand te reiken. Die steun kunt U geven in de week van 22-28 oktober (nationale inzameling) aan NOVIB - Anti-Honger-Aktie - op giro 100200. ZZIERIKZEE. 13-10. Op de zaterdag te Zierikzee gehouden algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond, heeft de voor zitter. de heer P. J. J. Dekker, o.m. opgemerkt dat de zeewerende water schappen in toenemende mate worden geconfronteerd met het vraagstuk van de dykrecreatie. Op een na de vergadering in het „Huis van Nassau" gehouden maaltijd, haakte Zeelands commissaris in op deze opmerking en stelde de samen stelling van een commissie in het vooruitzicht, die het vraagstuk op de korrel zal nemen. „Laten ze echter niet gaan werken met bordjes „verboden toegang", zo liet jhr. mr. De Casembroot er puntig op volgen en dat nam dan alweer wat - bij sommigen ongetwijfeld gewekte - vrees weg. De heer Dekker stelde in zijn be toog, dat het aantal toeristen dat Zeeland bezoekt, ieder jaar groter wordt, zulks als gevolg van de „de mocratisering van het toerisme", de betere verbindingen en de aantrek kelijkheid van Zeeland door de mo gelijkheden van strand- en zeekust recreatie, watersport e.d. Als straks alle verbindingen tot stand zullen zijn gekomen, zal Zeeland bereik baar zijn voor een zeer groot aantal mensen. Het zuidwesten van ons land komt als alle verbindingen gereed zijn binnen „weekend-afstand" voor 25 a 30 miljoen mensen. Binnen een kleinere cirkel van negentig kilome ter liggen steden als Gent, Brussel, Antwerpen en Rotterdam en dit om schreven gebied telt nog vijf miljoen inwoners. Nu reeds, maar straks in versterk te mate, worden de waterschappen bij de uitoefening van hun taken ge confronteerd met het recrealievraag- stuk. De toegangswegen De toegangswegen naar de recrea- GEMEENTERAAD BRUINISSE In de vrijdagavond gehoiftien ver gadering van de gemeenteraad van Bruinisse was de heer D. de Koning met kennisgeving afwezig. De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, deelt mede dat de ge meente in onderhandeling is getre den met de eigenaars van twee wo ningen in het Mosselslop, te weten de woning Kerkplein 11 van de er ven wed. Jumelet-van den Berge en de woning van schoenmaker H. Ok- kerse, dit laatste met de voorwaarde dat de tegenwoordige bewoner dit pand mag blijven bewonen zolang hij verkiest en dat aan de heer W. Ok- kerse Wz. optie wordt verleend voor de aankoop van een woning in plan- West. Het kleedlokaal van de voetbal club „Bruse Boys" heeft een ruimte, waarin aan bezoekers van de voet balwedstrijden consumpties kunnen worden verkocht, doch het lokaaltje is te klein om het meest gevraagde artikel (bier) te mogen verkopen. Het zal worden aangepast aan de eisen die gesteld worden om daarin een Verlof B te vestigen, maar de kos ten die dit meebrengt voor de tegen woordige exploitant zijn nogal hoog. Naar een bevredigende oplossing wordt gezocht. De gemeenten die deel blijven uit maken van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht zijn van mening dat de uittredende leden alle daaruit voortvloeiende kosten moe ten betalen. Door de uittredende ge meenten is in een schrijven aan Ged. Staten de onredelijkheid van dit standpunt uiteengezet. Weinig schot in woningbouw De voorzitter zegt dat het met de woningbouw in plan-West treurig is gesteld. De aannemers die hebben aangenomen de betreffende huizen te bouwen, schieten daarmede zo slecht op, dat maatregelen moeten worden genomen, ofn hen te dwingen hun verplichtingen tegenover de gemeen te na te komen. Zij zijn te veel ge bonden aan hun klantenwerk, zodat er geen tijd overschiet om aan de nieuwe huizen te werken, terwijl een groot aantal gezinnen in de noodwoningen, wegens gezinsuitbrei ding steeds groter moeilijkheden on dervindt op huisvestingsgebied. Deze gezinnen kunnen moeilijk langer wachten om de woningen in plan- West die voor hen bestemd zijn te betrekken. Voor het bouwen of ver bouwen van huizen voor bedi'agen groter dan f 10.000 is rijksgoedkeu ring nodig, voor bedragen beneden f 10.000 slechts een goedkeuring van b. en w. Voorgesteld wordt nu een bouwstop toe te passen voor alle werkzaamheden beneden f 10.000. De heer C. Kik vindt dit nog al een aantasting van de burgerlijke vrijheid, terwijl ook de heer Jume- let de maatregel te rigoureus vindt. De voorzitter zegt toe, de nodige soepelheid te betrachten, maar zegt dat de andere maatregel, het toepas sen van een dwangsom voor te late oplevering voor de aannemers veel funester is. Met algemene stemmen wordt ten slotte dit voorstel goedgekeurd. In uitvoering zijnde werken zullen worden uitgevoerd, terwijl de ter mijn van de bouwstop voorlopig op zes maanden wordt gesteld of zoveel korter als nodig is. De heer S. M. Jumelet protesteert in een aan b. en w. gezonden schrij ven tegen een aan hem opgelegde verplichting om de woning op de Boomdijk, bewoond door de heer F. de Mazier, te herstellen omdat de woning door deze huurder zou wor den verwaarloosd. Door b. en w. wordt er op gewezen, dat de verbe teringen die aan de eigenaar dwin gend worden voorgeschreven slechts betreffen het herstel van een vloei en het doorregenen van muren en daken, zodat na herstel niet behoeft te worden gevreesd dat het herstel geen nut Zal hebben. Besloten wordt de aanschrijving tot herstel te hand haven. De beplanting lang8 de Dorpsweg zal worden opgedragen aan do laag ste in schrijver, de heer Jst. Haak. Hcofdverkeersweg Naar aanleiding van vragen van de heer de Koning over het verlenen van voorrang voor het verkeer over de Oudestraat, op de hoek Oudestraat-Waarden burgstraat, wordt besloten de Oudestraat en het Kerkplein tot hoofdverkeersader te verklaren, wat inhoudt dat het verkeer ko mende uit de Ds! Waardenburg straat, de Goudzwaardstraat en de Beursstraat voorrang zal moeten verlenen aan het verkeer dat de genoemde straten, Oude straat en Kerkplein berijdt. De heer W. Kik is bereid tot af braak van de bakkerij alsmede enige andere vertrekken achter deze bak kerij gelegen van het pand onlangs door hem gekocht op de hoek Post- straat-Nieuwstraat. De gemeente zal dan de muur moeten betalen die zal moeten worden gebouwd om weel een passend geheel te krijgen. Be sloten wordt dit voorstel aan te ne men, onder voorwaarde dat de ge meente zonder verdere kosten eige naar wordt van de vrijkomende grond. De gehele affaire dient om een betere c.q. overzichtelijke ver keerssituatie op genoemde hoek te verkrijgen. Bijna was dit plan niet door gegaan, omdat de P.Z.E.M. f 1500 vraagt voor verplaatsing van een daar geplaatste schakelkast. Aangenomen wordt dat de schakel kast in het trottoiir dat daar zal ge legd worden, kan blijven staan, ter wijl de maximum vergoeding aan de heer Kik f 2500 zal bedragen. Weg over Grevelingendam De gehele raad zou gaarne zien, dat in de weg over de Grevelingen dam een mogelijkheid zou worden opgenomen, dat het verkeer rijden de op de weghelft aan de zijde van de werkhaven zonder moeite op de afrit zou kunnen komen die nu van de dijk fiaar de Weel van Krepel loopt. Een kruising van die weg wordt dan vermeden, terwijl het uit Flakkee komende verkeer zonder moeite zou kunnen afbuigen naar Bruinisse. Besprekingen daarover zijn door de voorzitter gevoerd, be vredigende resultaten echter nog niet bereikt. De mogelijkheid om het aantal za ten voor mosselvaartuigen in de nieuwe gemeentehaven en tevens enige vaste ligplaatsen te maken voor plezierjachten is aanwezig mits de gemeente tegen een bevredigende prijs enige gebruikte palen kan aan kopen. Dit laatste zal worden gepro beerd. Het voorstel tot verbouw van het tiegebieden zijn veelal niet-planwe- gen, die in beheer en onderhoud zijn bij de gemeenten en waterschappen en die door de toeneming van het verkeer verbetering en meer onder houd vragen. Bij de strand- en zee kustrecreatie is territoir betrokken, dat in zorg is bij de waterschappen en dit geldt eveneens voor de dijk recreatie. Den toerist staan 450 kilo meter zeedijken in Zeeland ter be schikking en de dagtoeristen komen veelal met de auto, motorrijwiel of scooter. Met deze voertuigen wordt gereden over bermen en dijkkruinen terwijl het dijksbeloop wel als par keerplaats wordt gebruikt. Goede grasmat De heer Dekker wilde voorop stel len, dat de zorg voor de hoogwater keringen prevaleert boven alle an dere belangen en vooral ook het streven naar een goede grasmat be hoort tot de beheersplichten van de waterschappen. „Indien er geregeld over een dijk wordt gelopen of gere den", zo wordt in een deskundig rap- port gesteld, „dan dient dit te ge schieden op een verharding; onver harde wegen op binnenberm of op de kruin zün uit den boze". De heer Dekker meende dat de waterschaps besturen positief tegenover de dijk recreatie dienen te staan, maar van de recreatiezoekenden mag volledig begrip worden gevraagd voor de noodzaak de dijken in goede staat te houden. Een compromisregeling zou kunnen zijn. dat bepaalde dijkvak ken voor dijkrecreatie worden gere serveerd en dat andere dijkvakken in ongestoord gebruik worden gela ten bij degenen, die de dijken ex ploiteren. Spreker besloot met de opmerking dat de kwestie van de dijkrecreatie een benadering vraagt van het provinciaal bestuur. E.N.C.K. leverde afgelopen boekjaar 295.000 ton meststoffen pand Molenstraat 20 tot brandweer garage wordt op voorstel van de heer Hoogerheijde terug genomen, omdat men eerst nog ééns grondig wil onderzoeken of verbouw van de bestaande brandweergarage niet aan merkelijk goedkoper is. Een doorbraakplan Punt 4 van de agenda is de verdere bespreking van het doorbraakplan Hertsbekestraat- Kerkstraat, dat in een vorige vergadering door de meerderheid van de raad „in de ijskast" is .gezet. De voorzitter heeft toen naar aan leiding van de bezwaren van de heer Jumelet onderhandeld met de heer Deurloo, die in een aantal niet meer bewoonde krotwoningen zijn metse- laarsbedrijf uitoefent, c.q. deze krot ten als pakhuis gebruikt. De heer Deurloo wil van verplaatsing van zijn bedrijf niets weten en vraagt f 10.000 om ter pldatse een nieuwe loods neer te zetten, zonder dat de gemeente dan nog eigenaar wordt van de grond die daardoor vrij zou komen. Alle leden zijn het er over eens; dat deze prijs te hoog is voor het opruimen van krotwoningen, terwijl men het aan de andere kant met de heren Jumelet en van de Velde eens is, dat opruiming van deze krotten uit een oogpunt van dorpsverfraai ing zeker noodzakelijk is. Jumelet wijst er nog eens op, welk een unieke gelegenheid men zo zou krijgen om ter plaatse een drietal nieuwe huizen te bouwen, maar ont eigening van de grond zou veel te veel kosten. De heren van der Velde en Jume let blijven felle tegenstanders van het doorbraakplan als de bestaande situatie gehandhaafd blijft en geven daarvan blijk bij het voeren van de discussie. De beide wethouders als mede de heren Hoogerheijde en Kik stemmen echter voor het te zijner tijd realiseren van de doorbraak door aankoop van de huizen van de heren A. Capelle, D. Bal en wed. Visser-Padmos samen voor meer dan f 20.000, ongeacht de kosten van be strating en riolering die een en an der te zijner tijd zal meebrengen. De heer Jumelet wijst er nog eens met nadruk op dat aandeze door braak nooit gebouwd zal kunnen worden, omdat men aan de ene kant zit met de krotten van Deurloo en aan de andere kant met de mestput van het bedrijf van de heer W. H. Okkerse. DEN HAAG, 12-10. De exploitatie rekening van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen over het boekjaar mei 1961-april 1962 geeft een totaal te zien van f 5.536.583,35, waarvan een bedrag van f 2.802.000,is toe te schrijven aan de herwaardering van een der Afrikaanse dochteronderne mingen (f 202.000,en de gedeelte lijke realisering van de liquidatie winst, ontstaan bij de omzetting van „Deltachemie" in een N.V. Afgezien van deze herwaardering hebben de Zuidafrikaanse bedrijven met f 200.000,tot het bedrijfsre sultaat bijgedragen. Het voordelig saldo op de balans bedraagt f 24.488, 13. Rekening is gehouden met een uitkering aan de leden van een le denvoordeel van f 10,per aandeel. De aandelen 'hebben thans een no minal e waarde van f 200, In het verslagjaar, waaraan deze cijfers zijn ontleend, deelt de ENCK verder mee dat zij in het genoemde boekjaar in totaal 295.000 ton mest stoffen heeft afgeleverd. Daarin is de rechtstreekse levering van 17.000 ton enkelsuperfosfaat aan de leden begrepen. Bovendien namen de le den 10.500 ton mengmeststoffen af, die in opdracht van de ENCK door Deltachemie waren geproduceerd. De superfosfaatfabriek was nage noeg volledig bezet met de produk- tie van enkel- en dubbelsuperfosfaat, in totaal 223.000 ton. Het kwantum dubbelsuperfosfaat bleek juist toe reikend om de behoefte van Delta chemie en de dochteronderneming „Windmill Salisbury" in Rhodesië te dekken. Daarnaast waren de ex portverplichtingen dermate belang rijk, dat grote hoeveelheden dubbel superfosfaat moesten worden aan gekocht. De produktie van meng meststoffen werd dit boekjaar voor het eerst geheel door Deltachemie verzorgd. Alleen in het drukke sei zoen bestond er behoefte, de conven tionele mengmestinstallatie van de ENCK ter aanvulling te gebruiken. SPORT BILJARTEN A. Schiettekatte kampioen 5e klas libre In hotel „Concordia" te Zierikzee werd door de biljartvereniging „Con cordia" het kampioenschap vijfde klasse libre van het district Schou- wen-Duiveland georganiseerd. Na 'n spannende strijd wist A. Schiette katte beslag op de titel te leggen. Na afloop mocht de winnaar uit handen van de districtsvoorzitter, de heer De uitslag was als volgt: A. Schiettekatte „Entre Nous" Z.zee J. de Jonge „B.V.O." Oosterland A. Heijboer „Postiljon" Nieuwerkerk C. Stouten „K.V.L." Noordgouwe J. Quant „Concordia" Zierikzee A. Geertse „B.V.O." Oosterland J. Thierij „O.K.K." Nieuwerkerk Aan het slot sprak de heer J. Qu- van dank tot de organisatoren. A. Brand, de 'bondsmedaille en de districtswisselbeker in ontvangst ne men. Verder kregen alle deelnemers nog een prijs, beschikbaar gesteld door de B.V. „Concordia" en de plaatselijke middenstand. De kampi oen zal het district vertegenwoordi gen bij de gewestelijke kampioen schappen op een nog nader te bepa len datum en plaats. 10 293 272 12 1.28 1.08 8 280 243 8 1.52 1.15 8 288 253 12 1.28 1.14 6 255 273 7 1.19 0.94 4 273 245 9 1.92 1.11 4 259 282 6 1.19 0.92 2 208 246 9 1.04 0.88 ant namens de deelnemers woorden Betonnen muur op strand van Westenschouwen verdwijnt WESTERSCHOtJWEN, 13-10. - De door de Duitsers in de oorlog op het strand te Westenschouwen gebouw de zware betonnen muur, gaat nu langzaam maar zeker verdwijnen. Na de bunkers, die eveneens op het strand stonden, te hebben opgeruimd is de firma Hofstede uit Rotterdam, die het werk heeft aangenomen, met een dragline begonnen om de muur, die reeds in de loop der jaren door storm en golven gedeeltelijk was ge sloopt, volledig op te ruimen. Daartoe moet de dragline diep gra ven om ook de fundamenten te kun nen verwijderen. De puinbrokken worden dan op hopen gegooid om la ter afgevoerd te worden. Door de ga ten en putten die nu vooral réchts van de grote trapovergang zijn ont staan, heeft het strand een invasie- aanblik gekregen, waar wandelen zo goed als geheel is uitgesloten. Na de verwijdering zal de dragline het strand echter weer vlakken, zodat het in het volgend seizoen zuiverder dan ooit klaar ligt'om de gasten te ontvangen. Ingezonden mededeling Jaag die ondragelijke Rheumatische Fijnen er nit! Dat lukt met Kruschen Inderdaad - een simpele bloedzui verende kuur doet wonderen. Naar mate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kruschen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt losgemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan Uw ge stel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veerkrachtig. Wacht er niet mee. Begin Uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. 52. Mahaskah, het opperhoofd, heft af werend de hand op, als zijn krijgers op nieuw hun musketten laden. „Hait.het zal ons nooit lukken op deze wijze het dorp te veroveren", roept hij luid. „Wij gaan terug naar onze tenten.... maar de strijd is hiermee niet ten einde, dat zweer ik, Mahaskah, opperhoofd der Sioux!" Zijn stem schalt zó luid, dat de kolonis ten de woorden kunnen horen. „Wat zegt die roodhuid?" vraagt Mannion aan Agua. „Hij beweert, dat ze de aanval staken.... hij beveelt zijn mannen terug te gaan naar hun tenten", vertaalt Agua, „maar hij roept mij wat al te hard, dat kon wel eens een krijgslist zijn, maats". De uren verstrijken zonder dat er nog iets van de indianen te bespeuren valt. Maar als de nacht valt, blijft een kleine groep mannen op post bij de barricaden, op alles voorbereid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2