DE ZIERIKZEESCHE COURANT TIENDUIZENDEN VLAMINGEN BETOGEN IN BRUSSEL Twee mannen mishandelden en beroofden slagersjongen Slachtoffers kolendampvergiftiging door verstopte kachelpijpen De stammenoorlog op Nieuw-Guinea ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 oktober 1962 119e jaargang No. 19260 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Reddkteur: M. J Bij de Vaete, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Vergadering Zeeuivsclie Polder- en Waterscliapsbond VLAAMS IN VLAANDEREN" De dijken en de recreatie BRUSSEL, 14-10. „Brussel Vlaams". Uit duizenden kelen klonk zondag deze kreet in de straten van de Brus selse binnenstad tijdens de „tweede mars op Brussel". Ruim drie uur lang trok een indrukwekkende stoet Vlamingen uit vijf Belgische provin cies door het centrum van de hoofd stad. Het „Vlaams Aktiekomitee", dat de betoging organiseerde, schatte het aantal deelnemers op meer dan 200.000, het dubbele van de eerste grote manifestatie, die het vorig jaar oktober werd gehouden. Volgens de eerste ramingen van de Brusselse politie werd echter het aantal van 45.000 niet overtroffen. De Vlaamse invasie van Brussel verliep niet zonder incidenten. Op tal van plaatsen ontstonden vecht partijen met Franstalige tegenbeto- gers en volgens nog onvolledige me dedelingen werden vijftien personen gewond, onder wie drie politieagen ten. Eén van de gewonden, in het been getroffen door een exploide- rende met kruit gevulde bus, liep vrij ernstige kwetsuren op. Tiental len betogers werden door de politie opgebracht. Politic gemobiliseerd In de stad waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen. De stra ten rondom de grote boulevards wa ren door de rijkswacht, waarvan vierduizend man in reserve werd gehouden, met Spaanse ruiters af gezet. De Brusselse politie was ge heel voor deze dag gemobiliseerd. Dit verhinderde niet, dat de eerste incidenten al begonnen toen de eer ste Vlaamse groepen op de Anspach- laan het beursgebouw naderden. Hier hadden tientallen burgemeesters van Vlaamse gemeenten en andere auto riteiten op het bordes plaatsgeno men cm de stoet gade te slaan. Franstalige tegenbetogers begroet ten de opdracht met kreten als „Bru- xelles Frangais" en het zingen van de „Marseillaise", waarbij een aan tal Walen met uitgestrekte hand de „Hitlergroet" brachten. Bij het over en weer schreeuwen bleef het ech ter niet. Een regen van rotte eieren, voetzoekers, donderbussen, flesjes inkt, pakken roet, flesjes mayonaise, mosterd en groene zeep daalde op de betogers neer. Een straatgevecht op grote schaal dreigde te ontstaan, dat met de grootste moeite door de ordedienst van de betoging en de politie, waar nodig bijgestaan door de gewapende rijkswacht, kon worden voorkomen. Het kwam nu tot een heftig hand gemeen tussen kleine groepen,'waar bij aan beide kanten vele rake klap pen werden uitgedeeld. „Vlaams in Vlaanderen" Terwijl het geluid van ambulan ces zich mengde in het gejoel van betogers en tegenmanifestanten en het ontploffen van het overigens lang niet onschuldig vuurwerk, trok de stoet - zij het met vertraging - ver der. „Al vloog de boel in spaande ren, wij eisen Vlaams in Vlaande ren", luidde één van de honderden spandoeken die werden meegedra gen. De slagzinnen onderstreepten het doel van de betoging: de eis tot proportionele vertegenwoordiging van Vlamingen en Walen in het par lement f500.000 Vlamingen zijn door de huidige wijze van verkiezingen niet vertegenwoordigd), „verneder landsing" van het bedrijfsleven in Vlaanderen, een werkelijke afbake ning van de grens tussen het Frans en het Nederlands, verzet tegen in breuken cp de culturele onschend baarheid van Vlaanderen en gelijk waardige behandeling van de Vla mingen in Brussel. De orde bij het beursgebouw werd eerst hersteld, nadat enkele tegen- Amerikaans ambassade-lid moet Rusland verlaten MOSKOU, 12-10. Het - Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade te Moskou verzocht maatregelen te tref fen voor het onmiddeljjke vertrek uit Rusland van de eerste secretaris van deze ambassade, K. M. Midtun. Midtun zou een poging hebben ge daan om een Russische ambtenaar over te halen hem geheime gegevens te verstrekken. Met het oog hierop acht het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken het ongewenst Kernproef op grote hoogte uitgesteld HONOLOELOE, 15-10. - Wegens slecht weer is de kernproef die de V.S. heden (maandag) op grote hoog te boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan zouden nemen, 24 uur uitgesteld. Het was dc bedoeling het kernwa pen op 50 tot 65 km hoogte tot ont ploffing te brengen. Volgens de Ame rikaanse geleerden kan een derge lijke proef niet de natuurlijke stra lingsgordels om de aarde verstoren, zoals enkele maanden geleden door een kernexplosie op 400 km hoogte is gebeurd. Epidemie in zuid-Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 13-10. De epidemie, die in het begin van deze maand is uitgebroken in een aantal dorpen rond Agats (zuid Nieuw-Guinea) heeft thans reeds aan meer dan veer tig mensen het leven gekost. Het on derzoek heeft uitgewezen dat de ziekte een bepaalde vorm van cho lera is. De eerste slachtoffers waren zes bewoners van kampong Per. De ziekte heeft zich de laatste da gen echter uitgebreid over een groot aantal andere kampongs in de om geving van Agats. Artsen en ver pleegsters stellen alles in het werk om verdere uitbreiding te voorko men. Auto over de kop: één dode DE BILT, 14-10. Op het kruispunt Vollenhoven in Dc Bilt waar de weg van Amersfoort naar Utrecht uit komt op de weg Utrecht-Zeist, is een personenauto over de kop geslagen. Een van de inzittenden, de 20-jarige C. J. A. van E. uit Zeist, kwam hier bij om hot leven. Twee andere jon gelui, die in de auto zaten, werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Dc auto. waarmee het ongeluk gebeurde, was ccn huurwagen. dat Midtun nog langer in de Sow- jet-Unie blijft. Smirnovsky, hoofd van de Ame rikaanse afdeling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, had tegen een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade ge zegd, dat Midtun ook geheime gege vens verzameld had. De 41-jarige Midtun is de eerste secretaris van de politieke afdeling van de Ameri kaanse ambassade. Dit is de tweede maal binnen een week dat een Amerikaanse diplo maat Rusland moet verlaten. Op de Amerikaanse ambassade brengt men deze gevallen in verband met de re cente uitwijzing uit de V.S. van twee Russische diplomaten, die geheime gegevens gekocht zouden hebben van een Amerikaanse matroos. betogers bij een vrij hevige ontplof fing werden gewond. De explosie werd veroorzaakt door een met kruit gevulde bus, die uit de stoet werd teruggeworpen naar de contra-ma nifestanten. Gewapende rijkswacht veegde hierna de straten rondom het beursgebouw schoon. Aardbeving in midden-ltalië ANCONA, 13-10. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich jn het gebied van de Italiaanse stad Camerino, ongeveer 70 kilometer ten zuiden van Ancona, drie aardschok ken voorgedaan waardoor de bevol king in paniek geraakte en uit de huizen vluchtte. Er zijn voorzover bekend geen slachtoffers gevallen, maar enkele gebouwen zijn bescha digd. Gedrukte stemming in Nieuw-Guinea HOLLANDIA, 14-10. De 5500 Ne derlandse burgers en militairen, die sinds de overdracht van het Neder landse bestuur aan de Verenigde Naties veertien dagen, geleden uit Nieuw-Guinea zijn vertrokken, heb ben een stil, hier en daar zelfs uit gestorven gebied achtergelaten. In Merauke zijn, behalve missiona rissen en zendelingen, geen Neder landers meer. Ook in Sorong, Fak- Fak, Kaimana en op vele andere plaatsen vindt men nog slechts een aantal Nederlanders, dat op de vin gers van twee handen is te tellen. Alleen Hollandia herbergt nog enigè^ honderden ambtenaren en particu lieren, allen mannen die met de ziel onder de arm lopen. Extra verlof werknemers G.S.W. DEN HAAG, 13-10. De staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid heeft bepaald, dat aan de werknemers, geplaatst onder de voorwaarden der G.S.W.-regeling voor handarbeiders, op de maanda gen 24 en 31 december extra verlof zal worden gegeven met behoud van loon. Bij een verkeersongeluk tussen Bad Aibling en Kolbermoor in Beie ren zijn vier jongemannen omgeko men. Een vijfde jongen werd ernstig gewond. Zij waren in een auto op weg naar een legerplaats om in mi litaire dienst te gaan. Onbekend vaartui? brengt Cubaanse boot tot zinken C o MIAMI, 15-10. Een niet-geïdentifi- ceerd vaartuig heeft ter hoogte van Havanna een Cubaanse patrouille boot aangevallen en tot zinken ge bracht. Van de vier opvarenden van de patrouilleboot werden twee ge wonden opgepikt door het aanval lende schip, dat hen op het nabijge legen Britse eiland Cay Sal afzette. Vandaar werden de gewonden van wie er een ernstig aan toe was, per vliegtuig naar Miami in Florida overgebracht voor behandeling van hun schotwonden. Volgens een van de gewonden wa ren de twee andere opvarenden van de patrouilleboot naar de Cubaanse kust gezwommen. Inmiddels zijn zes mannen met een vaartuig van de Amerikaanse küsfc- wacht van het eiland Cay Sal naar Miami gebracht. Er zouden aanwij zingen zijn, dat zij de bemanning vormden van het schip dat de Cu baanse patrouilleboot tot zinken ge bracht heeft. Het Cubaanse ministerie van De fensie heeft melding gemaakt van het optreden van een „piratenvaar- tuig" voor de kust van de provincie Matanzas. Dit schip had een Cubaans plezierjacht beschoten, waardoor er twee van de vier opvarenden waren getroffen, aldus de Cubaanse lezing. HEERENVEEN, 13-10. Naar dc po litie eerst thans heeft meegedeeld, is vrijdagavond tussen Ouwsterhaule Scharsterbrug de 16-jarige zoon van slagen D. van der Zee uit Joure door twee mannen neergeslagen en van ongeveer f 100,beroofd. De jongen was met zijn bromfiets op weg naar huis, nadat hij enkele klanten een bestelling had thuisbe zorgd. Hij werd gepasseerd door een donkere personenauto, die aan het einde van de weg draaide en de bromfietser tegemoet reed. Op een gegeven moment stopte de wagen, twee mannen stapten uit nadat de koplampen van de auto waren ge doofd en gaven Van der Zee een teken af te stappen. Deze negeerde dit. Vermoedelijk hebben de man nen toen het stuur van dc bromfiets vastgegrepen, waardoor de berijder tegen het wegdek is geslagen. Na dc knaap te hebben afgeranseld bon den de onverlaten hem de handen in Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Menigeen weet met zijn rijk dom niets anders aan te van- gen dan haar te bezitten. Op de zaterdag jl. te Zierikzee gehouden algemene vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond, heeft de voorzitter de heer P. J. J. Dekker de kwestie van de dijkrecreatie aangesneden. Vele waterschappen zoorden beschermd door dijken, die vrij recent zijn her aangelegd c.q. verstevigd en de grasmat heeft door lopen en rijden te lijden. Meer over de „kwestie van de dijkrecreatie" elders in dit nr. DEN HAAG, 14-10. Zondagmiddag is een bejaard echtpaar aangetroffen 'in hun woning te Scheveningen, van wie de man bleek te zijn overleden en de vrouw in ernstige toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal moest worden gebracht tengevolge van kolendampvergiftiging. De man, W. Bal, was 79 jaar; zyn vrouw, J. Bal-Toet, was 81 jaar. Een buurman, die weet dat de twee mensen altijd vroeg op zijn, waar schuwde toen hij geen gehoor kreeg de politie, die zich toegang ver schafte tot de woning. Het echtpaar bevond zich in de voorkamer, waar de elleboog van de kachelpijp vol met vuil en roet zat. GRONINGEN, 13-10. In het Aca demisch ziekenhuis in Groningen is overleden de 85-jarige heer J. van Rooy als gevolg van kolendampver giftiging. Zijn 84-jarige echtgenote verkeert nog in zorgwekkende toe stand. Het echtpaar werd donderdag middag bewusteloos in de zitkamer van hun woning aan de Noorderbin nensingel te Groningen aangetroffen, nadat de melkboer de politie had ge waarschuwd. Het echtpaar was be wusteloos geraakt, hoewel de kachel niet helemaal was afgesloten en er een raam openstond. Daags tevoren was in de Stephen- sonstraat te Groningen het echtpaar zijn nek en wierpen hem in een droge sloot, waar zij hem met bla deren bedekten, na hem van zijn portemonnaie met ongeveer f 100. te hebben qntdaan. Na enige tijd kon Van der Zee met veel moeite uit de sloot kruipen en om hulp roepen. Bij onderzoek bleek dat hij een aantal hoofdwonden had opgelopen, die later door de huisarts met vijf krammen zijn gehecht. De jongen wordt in zijn ouderlijke woning ver pleegd. ZEVENBERGEN. Zaterdagmiddag is te Zevenbergen de 69-jarige on gehuwde vrouw C. Hagers door een achteruitrijdende vrachtauto over reden. Zij was op slag dood. De vrouw was achter dc auto de straat gaan vegen en werd door de be stuurder bij het. achteruitrijden niet opgemerkt. Moeilijke tocht voor wadlopers VLIELAND, 14-10. Zondag- morgen om ongeveer vijf uur zijn dé twee wadlopers, J. D. Buwalda en J. Abrahamse, die sociale geografie aan de rijks universiteit te Groningen stu deren, op Vlieland aangeko men, Daarmee was hun poging om van Texel naar Vlieland te wandelen volledig geslaagd, naar zij bij aankomst meedeel den. Zij hebben de wandeling in bijna 20 uur volbracht. Vol gens de beide studenten die reeds eerder van zich deden spreken als wadlopers, is hun jongste tocht de laatste die nog niet eerder werd gemaakt. De wandeling is door de wadlo pers aangemerkt als de zwaar ste, moeilijkste en grootste, die mogelijk wordt geacht. In Brits Columbia zijn vier men sen door een orkaan om het leven gekomen. De schade is groot. Vooral getroffen zijn Vancouver en Victoria. Invallen in Kenia NAIROBI, 14-10. De politie in Nai robi heeft bekend gemaakt, dat één envijftig mensen zijn gedood bij een inval van leden van Oegandase stam men in Kenia. De invallers waren 300 man sterk. Het eigenlijke doel van de inval was het roven van vee. Bij gevechten tussen de aanvallers enerzijds en de aangevallenen en de politiemannen anderzijds vielen 15 doden. De indringers slaagden er in 20o stuks vee mee te voeren. wAr 1EQT Pi &ILT Baaiman (de man 62 jaar, de vrouw 58 jaar oud) in bewusteloze toestand aangetroffen, eveneens als gevolg van kolendampvergiftiging. Deze slachtoffers verkeren thans buiten levensgevaar. ALMELO, 13-10. Vrijdagavond te omstreeks half twaalf is de 66-jarige heer W. Honebecker uit Almelo op straat in elkaar gezakt en even later overleden. Een gewaarschuwde arts constateerde als doodsoorzaak ko lendampvergiftiging. De heer Honebecker was met zijn echtgenote op bezoek bij kennissen. De 63-jarige mevrouw Honebecker werd op een gegeven mement onwel, waarop de mannen besloten in een telefooncel in de buurt een dokter op te hellen. Dichtbij de cel zakte de heer Honebecker in elkaar en over leed. Zijn echtgenote is met vergif tigingsverschijnselen in het „Prinses Irene ziekenhuis" in Almelo opge nomen. De oorzaak van de vergifti ging was een bijna geheel verstopte kachelpijp. HOLLANDIA, 12-10. De geruch ten dat in de Baliemvallei enige da gen lang een stammenoorlog heeft gewoed worden steeds sterker. Aan gezien de communicatie met de Ba liemvallei bijzonder slecht is kunnen de desbetreffende berichten in Hol landia nog steeds niet worden be vestigd. Nederlandse ambtenaren, die uit de Baliemvallei in Hollandia terug keerden, hebben vanuit de lucht een groot aantal verbrande kampongs waargenomen. De oorlogen zouden hebben gewoed in het noordelijke deel van de Baliemvallei. De schat tingen over het aantal doden lopen uiteen van 50 tot 80. Zoals bekend ontstond een week geleden ruzie tussen twee stammen in de Baliemvallei naar aanleiding van de diefstal van een varken. De twistpartijen die daaruit voortvloei den kostten vele gewonden en een Papoea werd gedood. Zelfde temperatuur verwachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind, in hoofd zaak tussen west en noord; weinig verandering in temperatuur. 16 okt. Zon op 7.05, onder 17.46. Maan op 19.56, onder 10.37. Laatste kwartier: 20 okt. te 9.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 okt. 5.07 v.m. 17.17 n.m. BROUWERSHAVEN 16 okt. 4.30 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-10. Het K.N.M.I. deelt mede. Tijdeng het weekeinde hand haafde zich boven de Britse eilanden een gebied van hoge luchtdruk. Ne derland bevond zich aan de rand hiervan, waardoor enkele zwakke fronten uit het noordwesten tot ons land konden doordringen. Zij brach ten zondag hier en daar een regen buitje. Koudere en drogere lucht drong in de afgelopen nacht een groot deel van ons land binnen. Bo ven Scandinavië kwam in deze lucht in de afgelopen nacht plaatselijk niet minder dan 8 graden vorst voor. Een volgende storing die over het zeege bied ten noorden van Schotland naar Scandinavië trekt zal de wind in ons land weer doen krimpen naar noord west tot west en dan zal weer zach tere en vochtige lucht on9 land bin nendringen. Hier in komt vrij veel bewolking voor en kan vannacht plaatselijk mist ontstaan maar de re genkansen blijven klein. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 14-10. De sporttoto van dit weekeinde heeft de 703.982 deelnemers kennelijk veel moeilijk heden bezorgd. Zondagavond om ne gen uur waren er pas zes meldingen van 12 goede uitslagen, terwijl zich nog geen „poolers" met foutloos in gevulde kolommen hadden gemeld. Er waren ook betrekkelijk weinig (16) kandidaten voor de extra-prijs der vijf gelijke spelen. De totale inzet bedroeg ditmaal 858.053 gulden; de eerste, tweede en extra-prijs toeliepen resp. 155.736, 84.948,en 42.474,gulden. Een kniprecord In de Engelse stad Luton heeft een negentienjarige dameskap per, Melvyn Shead, een nieuw wereldrecord gevestigd door 71 uur en 4 minuten achtereen te knippen. 199 vrouwen had den zich daarvoor beschikbaar gesteld. Het oude record stond op naam van een kapper uit Bristol, die dit 58 uur aan een stuk had gepresteerd. Paus ontvangt protestantse waarnemers op Concilie VATICAANSTAD, 13-10. Paus Jo annes heeft de niet-katholieke waar nemers en persoonlijke gasten op het concilie in een partikuliere audiën tie ontvangen. In een vertrouwelijk en hartelijk gesprek heeft de paus zich met zijn gasten onderhouden. Opvallend was daarbij, dat de paus zidh totaal niet aan het normale pro tocol stoorde. Hij zat niet zoals ge bruikelijk op zijn troon, maar mid den in de kring van zijn gasten, on der wie de persoonlijke gast van het secretariaat voor de christelijke een heid, prof. Berkouwer uit Amster dam, en de beide Nederlandse waar nemers, prof. Holk uit Leiden en prof. Maan uit Amersfoort. In zijn korte toespraak bediende de paus zich van hel Frans, maar hij sprak niet in de wij-vorm, de zoge naamde pluralis majestatis. Aan het slot van de audiëntie verleende de paus zijn apostolische zegen. Toen hij gewoontegetrouw deze zegen wil de geven, bemerkte men een aarze ling. Het zou wel eens niet door ie dereen op prijs gesteld kunnen wor den. Hij keek rond in de kring van zijn gasten, zag dat zij neerknielden en gaf toen zijn apostolische zegen. De Russisch-Orthodoxe afgevaardig den maakten het kruis op oosterse wijze. Aartspriester Vitaly Borovoy, een der waarnemers van de Russisch Orthodoxe Kerk verklaarde na de ontvangst tegenover journalisten dat hij van de audiëntie een goede in druk had meegekregen, zoals hij had verwacht. Over de pauselijke zegen zei hij: het was werkelijk een bis schoppelijke zegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1