Galstenen .'-V Mijn motor loopt nu 'op z'n zondags' Paus Joannes sprak bij opening van het Concilie Sint zoekt zwarte pieten! inschakelen? Tot ziens... bij de BP pomp! VeettfeM fjoodwill DE GOUDEN TOMAHAWK KERKNIEUWS „Aktief werken aan <le christelijke eenheid" A St'il V Ingezonden mededeling De enige, echte Sinterklaas vraagt of U hem wilt helpen. Ook üw kinderen rekenen op hem. Lees daarom in MARGRIET hoe U onder leiding van Sints beste PIET MARÊE alle kinderdromen waar kunt maken. Nu en in de komende weken biedt MARGRIET een rijke keus aan speelgoed en cadeaus, die U gemakkelijk zélf kunt maken. De duidelijke werktekeningen maken van iedere beginner een hele Piet! Home" voor Prinses Beatrix Binnenkort gaat prinses Beatrix op zich zelf wonen. In een kasteeltje - dicht bij het ouderlijk huis. maar toch helemaal vrij! MARGRIET heeft alvast een kijkje genomen in het vernieuwde „Drakestein". dat prinses Beatrix geheel naar eigen smaak gezellig heeft ingericht. Kijkt U maar in MARGRIET! Ja. kijk in MARGRIET! U zult er nog véél meer in vinden dat U boeit! Abonneer U NU bij de bezorger in uw wijk of bij MARGRIET. Stadhouderskade 85. De Berlijnse kwestie MET EN ZONDER PIJN Willen V.S. Duitse legereenheden ROME, 11-10. In een toespraak ter opening van het concilie heeft paus Joannes donderdag gezegd dat de rooms-katholieke kerk 't haar plicht acht .aktief te werken' aan de chris telijke eenheid. ,Ue grootste zorg van het algemeen concilie is deze - dat het heilig erfdeel van de christelijke leer worde behoed en doeltreffender onderwezen'. De paus zei dat de kerk de voorkeur geeft aan het gebruik van ,het geneesmiddel barmhartig heid' boven een strenge houding te genover fouten. .Zij treedt de noden van vandaag liever tegemoet met het demonstreren van de waarde van haar leer dan met veroordeling'. Zowel de eenheid der christenen als de eenheid van het mensdom moeten groeien volgens het plan Gods, die wil dat alle mensen wor den gered. Een volkomen eenheid kan „niet zonder de hulp van de ge hele geopenbaarde waarheid, waar mee de ware vrede en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, worden bereikt". „Het is jammer dat het gehele christelijke gezin deze zichtbare eenheid in de waarheid nog niet ten volle heeft bereikt. De Rooms-ka- tholieke Kerk acht het daarom haar plicht actief hieraan te werken, op dat het grote geheim van deze een heid, die Jezus Christus met vurig gebed op de vooravond van Zijn offer aan de Vader afsmeekte, worde vervuld". De paus zei dat dp eenheid die Christus voor Zijn Kerk wilde met een drievoudig licht schijnt. De eer ste straal is de eenheid van de Rooms-katholieken onderling, „die altijd voorbeeldig en standvastig moet zijn". De tweede straal is „de eenheid in gebed en vurig verlan gen, waarmee die christenen, die van deze apostolische stoel zijn geschei den, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „de eenheid in achting en respect voor de katho lieke kerk, waarmee degenen die niet-christelijke geloofsovertuigingen aanhangen zijn bezield". ,Het is een bron van ernstige zorg, te zien dat het grootste Ingezonden mededeling Lekker rustig! Als weekend- rijder houd ik er van kalm te rijden. Maar op die drukke zondagswegen moet je ook snel kunnen optrekken. Daarom in mijn tank: BP Super Mix 25. Mijn motor zoemt van tevredenheid. En optrekken - als een lieve lust! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine precies bij uw motor past. U rijdt dan veel plezieriger en economischer. deel van het menselijke ras - hoewel alle mensen die geboren worden door het bloed van Christus verlost zijn - nog geen deel heeft aan de bronnen van goddelijke genade die in de ka tholieke kerk bestaan". „Sombere profeten" „Bij de dagelijkse uitoefening van ons herderlijke ambt moeten wij soms tot onze grote spijt luisteren naar de stem van personen die, hoe wel brandend van ijver, met niet al te veel gevoel voor onderscheid be gaafd zijn. In deze moderne tijd kun nen zij niets anders zien dan draaie rijen en vernietiging: zij zeggen dat ons tijdperk, vergeleken met voor bije tijden, steeds slechter wordt, en zij gedragen zich alsof zij niets uit de geschiedenis geleerd hebben, en alsof ten tijde van de vorige con cilies de christelijke gedachte en manier van leven en de godsdienst vrijheid volledig triomfeerden. Wij voelen dat wij het niet eens kunnen Zijn met deze sombere profeten, die altijd rampen voorspellen, alsof het einde der wereld nabij zou zijn". De paus zei dat eerder gehouden algemene concilies „dikwijls werden gehouden onder de moeilijkste om standigheden, veroorzaakt door tus senkomst van burgerlijke autoritei ten". Paus Joannes drukte zijn „diep ste bezorgdheid" uit over het feit „dat zeer veel bisschoppen die ons zo dierbaar zijn hier door hun af wezigheid opvallen, omdat zij ge vangen gezet zijn wegens hun trouw aan Christus, of door andere beper kingen worden gehinderd". De paus sprak in het Latijn. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Z1ERIKZEE: dokter W. Bontkes, telefoon (01110)- 2280. MIDDENSCHOU WEN dokter W. Terpstra, Brouwershaven, telefoon (0lll9)-280. OOSTERLAND-BRUINISSE: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, telefoon (01113)-280. DIERENARTSEN dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, telefoon (01116)-310. Prins Bernhard terug uit Afrika SOESTERBERG, 11-10. Z.K.H. Prins Bernhard is donderdagmiddag om half twee teruggekeerd van zijn reis naar Tanganjika. De prins vertrok op 19 september om zich op de hoogte te stellen van de wildbescherming. 5 oktober was hij tegenwoordig bij de opening van een suikerfabriek in Kilombero, die op Nederlands initiatief en gedeelte lijk met Nederlands kapitaal tot stand kwam. De prins keerde terug met een regerings-Friendship op het vliegveld Soesterberg. Het cadeaustelsel in Nederland DEN HAAG, 11-10. Moet het ca- deaustelsel worden verboden? Deze vraag heeft het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen zich gesteld blijkens een publikatie in zijn maandblad „De Middenstander". Een radicaal verbod wil het verbond niet. Wel moet de wet beperking cadeaustelsel worden herzien. Daar bij dient dan te worden verboden artikelen cadeau te geven met bij betaling, terwijl ook de winkelwaar de van deze artikelen bij de reclame moet worden vermeld. Scherpe kritiek op minister van Landbouw ZWOLLE, 11-10. In een gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij met voorzitters en se cretarissen van alle plaatselijke af delingen is, naar genoemde maat schappij meedeelt, van bestuurszijde scherpe kritiek geleverd op het be leid van de minister van landbouw. De minister onttrekt zich vrijwel geheel aan zijn verantwoordelijkheid voor de huidige moeilijkheden van de gemengde bedrijven, zo werd ge steld. Hij legt enerzijds de verant woordelijkheid bij de boeren zelf en verschuilt zich aan de andere kant achter het E.E.G.-beleid. De verga dering was echter van mening dat de minister zich zelf hiermee te ge makkelijk vrij spreekt. Men merkte op dat van produktiebeperking door de Nederlandse boeren alleen geen oplossing is te verwachten en van het wereldomvattende probleem van de voedseloverschotten. Himalaya-expeditie richtte basis-kamp in KATMUNDO, 11-10. De Neder- landse expeditie naar het Himalaya- gebergte heeft een basis-kamp inge richt aan de rivier de Gandak. Deze plek werd het eerst bereikt door de Franse bergbeklimmer Lio nel Terray, die aan de expeditie deelneemt. Vanuit dit kamp zullen de leden van de expeditie onder lei ding van C. G. Egeler de Tilicho- pas verkennen, noordelijk van An- napurna. De expeditie beoogt voor het eerst de 7000 meter hoge Nilgiri- top in Nepal te beklimmen. Galstenen kunnen ernstige klach ten veroorzaken, maar er zijn ook heel wat mensen die galstenen heb ben zonder daar enige last van te ondervinden. Sterker nog, er zijn galsteen-dra gers die er geen flauw vermoeden van hebben, dat zij deze vormsels bezitten. Zo komt het dat deze afwij king nogal eens door een toevallige omstandigheid wordt ontdekt. Voor de dokter en de patiënt is dat dan een verrassing. Op röntgenfoto ontdekt Om redenen die met lever en gal blaas niet direkt te maken hebben, wordt er soms een röntgenfoto van de buik gemaakt en zo kan het be staan van galstenen tot ieders ver bazing aan het licht komen. Bij de galsteendragers, die geen klachten hebben, treft men in de galblaas meestal één enkele steen aan. Deze „solitaire" stenen kunnen vrij groot zijn. Doorgaans hebben deze solitaire stenen de vorm van een eitje, zij zijn ivoorwit van kleur en hun opper vlak is wat oneffen. Meestal zijn deze stenen niet erg hard. Ingezonden mededeling Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen DEN HAAG, 11-10. Met het oog op een tijdige verzending van zg. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakket ten bij rechtstreekse zeepostverzen ding uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde - onvoorziene omstandigheden voorbehouden vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Ver. Staten 16 nov.; Australië 24 okt.; Canada 12 nov.; Ned. Antillen 19 nov.; West Nw. Guinea 17 okt.; Nieuw Zeeland 17 okt.; Rhodesië 12 nov.; Suriname 19 nov.; Zuid-Afrika 19 november. KERKNIEUWS Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Helpman (Gron.) (2de pred.pl.): D. Deddens, Mariënberg en W. G. de Vries, Leiden. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Papendrecht: H. P. Brandsma, Rozenburg en K. J. Vele- ma, Hoogeveen. Beroepen te 's-Gravenhage-Rijs- wijk: W. Steenbergen, Meppel. Bedankt voor Rotterdam-Charlois: T. Harder, Kornhorn (Gron.). Ger. Gemeenten Beroepen te Rijssen (2e pred.pl.): P. Blok, Dirksland. Met een mes is dit soort stenen gemakkelijk door te snijden. Het sneevlak laat dan duidelijk zien hoe deze vormsels regelmatig en straals gewijze zijn opgebouwd. Waar komen ze vandaan? Zulke stenen worden in de gal blaas gevormd wanneer de gal erin stagneert. Men treft ze aan in de galblaas zonder ontstekening, de zo genaamde „aseptische galblaas". De solitaire stenen bestaan geheel uit cholesterol, een stof die norma lerwijs in het bloed en vooral ook in de gal aanwezig is. Hoe rijker de gal aan cholesterol is, hoe gemakke lijker het tot steenvorming komt. Ook ontsteking van de galblaas is een faktor, die het ontstaan van gal stenen in de hand werkt. In zo'n ge val treft men meestal meer steen tjes aan. Deze zien er oojc anders uit. De kleur is meer bruingeel, de vorm is veel onregelmatiger. Doordat ze vaak tegen elkaar aanliggen, zijn deze steentjes vaak op verschillende manieren afgeplat. Men spreekt dan van „gefacetteer- de" vorm. Oorspronkelijk zijn ook deze steentjes rond en ovaal geweest. De kern bestaat meestal weer uit cholesterol, maar daaromheen vindt men concentrische lagen van kalk en galpigment. Henderden stenen Hun aantal kan zeer verschillend zijn. Vaak vindt men er slechts en kele, in andere gevallen zijn het er tientallen. Ook over een paar hon derd kleine steentjes zal geen enkele chirurg zich verbazen. Een heel en kele maal loopt het aantal gevonden galstenen zelfs in de duizenden. Deze tweede soort galstenen treft men aan bij de lijders aan de zo be ruchte galsteenkolieken. Af en toe worden koliekpijnen veroorzaakt doordat er zulk een steentje in de galafvoerwegen beklemd geraakt is. Dergelijke heftige pijnen kunnen echter ook veroorzaakt worden door dat de galblaas weer eens ontstoken is. Zo zijn er „galsteenkolieken" waargenomen bij mensen, die geen stenen hadden en die wel een ontsto ken galblaas bleken te bezitten. Dr. H. W. Scalongne. DEN HAAG. In een van de sloten bij de schooltuinen aan het Hilde- brandplein in Den Haag is de 37- jarige los-arbeider J. Veerman uit Den Haag verdronken. Vermoedelijk is hij onwel geworden en voorover in de sloot gevallen. Gevechten aan Indiaas-Chinese grens NIEUW DELHI, 11-10. Een India- se officiële woordvoerder heeft don derdag meegedeeld, dat in het noord -oostelijke grensgebied woensdag ochtend een hevig vuurduel tussen Indiase en Chinese troepen was be gonnen, waarbij de Chinezen gebruik maakten van mortieren, automati sche wapens en granaten. De woord voerder voegde hieraan toe, dat de Chinezen hun post op Indiaas gebied versterkten. Het Chinese persbureau Nieuw China had eerder meegedeeld, dat Indiase troepen Chinese grenswach ten in zuid-Tibet hadden aangeval len waardoor elf militairen werden gewond. LONDEN, V-10. Naar het Londen- se blad „Daily Telegraph" uit diplo matieke kringen in West-BerRjn ver nomen heeft, wensen de Verenigde Staten een rechtstreekse inschakeling van Westduitse legereenheden in de verdediging van West-Berlyn. Daarbij wordt niet in de eerste plaats aan de stationering van West- EINDHOVEN, 11-10. Tijdens de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Werkge vers heeft de voorzitter, de heer H. J. de Koster, in zijn jaarrede o.m. betoogd dat de gulden het ook als ontvangstmiddel nog steeds goed blijkt te doen, gezien de stijging van de lonen en ook gezien het overschot op de betalingsbalans, al is dit ber neden het noodzakelijk geachte mi nimum gedaald. De industriële produktie vertoon de niet meer die spectaculaire groei van vorige jaren, maar het overwe- In de Zierikzeese Concertzaal is deze week te zien „Het verraad der Tartaren" met in de hoofdrollen o.a. Orson Welles en Victor Mature. De film speelt zich af in de tijd toen de steppen van Rusland nog werden bevolkt door vele stammen die el kaar om de heerschappij fel bestre den. Drie schepen der Vikingen ko men de Wolga op en nemen een deel van de steppen in bezit. Zij komen in conflict met de Tartaren als de aanvoerders Oleg en Eric de dochter Samia van Tartarenleider Togrul ontvoeren. De Tartaren weten op hun beurt Helga, de vrouw van Oleg, in handen te krijgen. Uiteraard biedt deze stof volop gelegenheid tot actie en wilde avonturen, waaruit deze film dan ook grotendeels bestaat. Voorts brengt de Concertzaal deze week „Tarzan's verbanning". In deze film vindt Tarzan als enige overle vende van een vliegtuigongeluk een baby, die hij en Jane als hun eigen kind in de jungle opvoeden. Als Boy 5 jaar oud is komt er echter een ex peditie naar het oerwoud om te zoe ken naar eventuele overlevenden. Tarzan wenst het kind niet af te staan, zijn vrouw echter wel. Het Zierikzee, de hierboven aangekondig- KARLSRUHE. De wegens moord op twee Oekrainers in Karlsruhe te recht staande Bogdan Stasjinski heeft op de derde dag van zijn pro ces uiteengezet hoe deze moorden werden voorbereid. duitse militairen in deze stad ge dacht, maar zij zouden moeten wor den ingedeeld bij een geallieerde an ti-blokkade-strijdmacht'. De Amerikanen zijn van mening, Öat de bondsrepubliek het meest in het doorbreken van een mogelijke nieuwe blokkade geïnteresseerd is, aldus het blad. gende belang van de industrie voor de nationale welvaart blijkt duide lijk uit de cijfers. De landbouw ver schafte werk aan 11 procent van de beroepsbevolking, handel en ver keer, banken en verzekeringswezen aan 17 procent, in de industrie was 40 procent van onze beroepsbevol king werkzaam. Nederland is dus wel bij uitstek een industrieland. Sprekende over de voedselvoorzie ning op aarde zei de heer de Koster dat indien oost en west, noord en zuid in gigantische samenwerking hun produktieve krachten hiervoor zouden kunnen aanwenden, er geen tijd zou overblijven voor onderlinge controversen. de film „Verraad der Tartaren", lukt Jane om Boy met de expeditie mee te geven maar Tarzan komt juist op tijd als de blanken door een woeste negerstam worden overvallen Uiteindelijk keert een gelukkig drie tal terug naar hun home in de wil dernis. Te Haamstede draait deze week in bioscoop hotel Bom, evenals te Ingezonden mededeling Alleen 't beste... Binnenvering Schuimrubber HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN 51. Enkele uren verstrijken. Steeds trach ten de Sioux op nieuwe punten het dorp te bestormen, maar overal staan de kolonis ten gereed om hen terug te drijven. Na een zo'n aanval, als er weer een vreemde, gespannen stilte gevallen is, ziet Aram Jean Cabot met pijnlijk vertrokken gezicht langskomen. „Geraakt, Cabot?" vraagt hij geschrokken. „Niet ernstigschamp schot aan m'n hand", bromt de ander. Hij loopt snel naar een der huizen waar in de vrouwen en kinderen in angstige spanning het verloop van de strijd volgen. „Oh, papa.u bent gewond!" roept Julia Cabot geschrokken. „Niets ernstigs, mijn kindbreng me azijn en een schone doek", beveelt Cabot geruststellend. „Zijn er nog andere gewondenof erger?" vragen de vrouwen angstig. „De indianen schieten slechter is nog niemand van ons ernstig gewond", zegt Cabot gerust stellend, „ze zullen het wel spoedig op geven Maar als om zijn woorden te weerleggen, klinken buiten opnieuw snel achtereen de salvo's uit de musketten der Sioux Algemene vergadering Verbond van Nederlandse Werkgevers TONEEL EN FILM Aktie en avontuur in „Het verraad der Tartaren" Voorts in de Concertzaal: „Tarzan's verbanning"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6