De acht-urige werkdag Dr. Job Baster importeerde de goudvis in Nederland LAATSTE NIEUWS schaadt de melkproduktie „ZEEUWS TIJDSCHRIFT" Praktijkschool voor landbouwtechniek te Schoondijke Kleine, zelfstandige ondernemers hebben het in Nederland in het al gemeen niet tot een korte werkdag gebracht. Middenstanders, boeren en tuinders maken vaak lange dagen. Grote industriëlen ook wel, maar dan is de oorzaak vaak, dat zgeen taken en bevoegdheden kunnen of willen delegeren. Bü de boer heeft deze zaak vele kanten: liefhebberij in het werk, afkeer van vermaak, gebrek aan personeel ^nz. Daar komt by, dat vrywel elke boerdery geïn tensiveerd kan worden. Kortweg: doelmatig werken is uiterst gewenst maar propaganda voor werktydver- korting heeft weinig zin, als wü de opzet en struktuur der bedry ven niet wüzigen. Stel, dat wü een landbouwer le ren in acht uur klaar te komen in plaats van in twaalf of veertien, met hetzelfde resultaat, gaat hy dan na acht uur werk rusten, studeren, aan sport doen of vermaak zoeken? liet merendeel zal dat slechts af en toe doen. Men zal in het algemeen de vrygekomen tijd benutten om nog meer te produceren en te verdienen. Want boer zyn is méér dan een be roep, voor velen. De proef in zuidwest-Friesland Men kan er alles over lezen in Pu- blikatie no. 65 van het I.L.R. (prijs f 2). Reeds eerder is er trouwens over geschreven. Men koos zes flinke weidebedrijven uit (22 tot 38 ha., 30 tot 45 melkkoeienen organiseerde de arbeid zeer doelmatig, zodat hij in 48 uur per week verricht kon worden. Dat is dus zelfs minder dan 8 uur per dag, nademaal onze melk koetjes ook 's zondags om verzor ging vragen. In drukke tijden hooi bouw en inkuilen) mocht men wel overuren maken, doch die moest men later weer inhalen door te rusten. Er werd een zeer nauwkeurige ar- beidsboekhouding gevoerd en het L.E.l. hield de bedrijfseconomische boekhouding bij. Aanvankelijk ge loofden de betrokkenen zelf niet, dat de bedoelde arbeidsorganisatie mo gelijk was, maar het werd bewezen. Vanaf 1957-'58 beschikt men nu over cijfers en deze kunnen (zoals bij een echt experiment) vergeleken worden met die van een groep vergelijkbare „normale" bedrijven. Van daar de publikatie van het I.L.R., want het onderwerp is belangrijk genoeg. Wat zijn nu de xiitkomsten? Men moet toegeven, dat de proef in zoverre geslaagd is, dat het inder daad gelukt is de arbeid binnen de gestelde uren te ver richten. Men kan dus door uitstekende arbeidsorgani satie de werkdag van de veehouder terugbrengen tot redelijke lengte. Dit toont wel aan, hoe zeer goede arbeidsorganisatie (een wetenschap op zichzelf, wèl erkend in de indus trie, maar nog te weinig toegepast in land -en tuinbouwons tot voor deel strekken kan. Wij hopen er veel toepassingen van te zien opdat de zware dagtaak van boer en tuinder wat verlicht worde. Nu echter de keerzijde van de me daille, want de vraag ten koste van wat de kortere arbeidstijd verkre gen is zal iedere boer, en met name iedere veehouder, belang in boeze men. De verschoven melktydcn Op de weidebedrijven begint en eindigt de werkdag veelal met mel ken. Omdat men wel begreep, dat een middagpauze van lange duur niet echt als vrije tijd gevoeld zou worden èn omdat men beter na kor te dan na lange pauzes werkt, ver schoof men de melktijden. Later be ginnen met melken 's morgens en vroeger 's avonds plus in de melk- pauze overdag al het werk doen geeft inderdaad een korte arbeids dag. Dus molk men met melkpauzes van 9Vz en 14Vz uur, bv. te 7 en te 16.30 uur. Dit nu bleek niet minder dan rampzalige gevolgen te hebben. Wij citeren het verslag op blz. 27: „De produktie van het melkvee blijft vér achter, vergeleken met de groep Al met al heeft de proef blijkbaar een nadelige invloed gehad op de produktie per koeHet achter blijven in ontwikkeling in produktie per ha. is een gevolg van de lagere produktie per koe". Dit resultaat was van te voren te voorspellen. Heeft men een koe van 24 kg. melk per dag, dan mogen wij bij melk- pauze van 12 uur verwachten, dat zij tweemaal 12 kg. melk per dag geeft. Maar het is onjuist te verwachten, dat bij verschoven melktijden bv. 9Vz en 14Vz kg. gewonnen zullen worden. Door de grote spanning in de alveolen, mogelijk nog door an dere oorzaken, vermindert dan de melkvorming en wij krijgen bv.9 en 14 kg., dus 1 kg. verlies. Dit verlies wordt groter naarmate de totale dag- produktie hoger is en de melkpauze langer. Melken wij een koe te 11 en 12 uur, dan krijgen wij niet 1+23 24 kg. melk, maar bv. 1 en 20, zo dat het verlies 3 kg. per dag be draagt. Deze dingen zijn vanouds be kend en bevestigd door proeven over de gehele wereld (enige hon derdtallen), mits ze op de juiste wij ze werden opgezet. Ten onzent wor den proeven met melkvee echter veelal opgezet volgens het perioden- systeem, waarbij proefgroep en con trolegroep na een bepaalde tijd ver wisseld worden. Men krijgt dan vrij wel datgene, wat men in de natuur kunde een nulexperiment noemt, dus geen of in significante (onbetekenen de) verschillen. Bij de proef in Fries land heeft men gesteund op de on derzoekingen van „Schoonoord", neergelegd in de brochure van ir. S. Brandsma: „De invloed van ongelij ke tussenmelktijden op de produktie en de uiergezondheid van melkvee". Doch men vergat, dat deze onder zoekingen ook weer berusten op het periodensysteem en dus in de prak tijk nooit kloppen, dewijl men daar geen groepen omwisselt en een be paalde werkwijze jaren wenst vol te houden bij dezelfde dieren. De conclusie ligt voor de hand: wie de melktijden wil verschuiven ga zijn gang, maar het kost melk. Nu zal een regeling van 16 en 5 uur (melktijden) niet zoveel verlies ople veren, maar ster kaf wij kende melk tijden wel. Dit is nu opnieuw bewe zen en daar moeten wij dankbaar voor zijn. Er vloeit nl. nog iets uit voort, dat de onderzoekers in Fries land tot dusverre niet voorzien heb ben. Het is dit: wil men zonder pro- duktieuerlies toch 'n redelijke werk dag krijgen (bv. een 8-urige), dan zal men in ploegen moeten werken. Dit is alleen uitvoerbaar op grote bedrijven met goede personeelbezet- ting. En dus is de enig juiste weg: het vormen van combinaties van veehouders die samenwerken óf het stichten van zeer gespecialiseerde melkveebedrijven. Wij zeggen niet, dat dit alles ide aal is. Het gewone bedrijf zal zich nog wel handhaven, maar verscho ven melktijden geven een verkeerde oplossing. Gebrekkige bewüsvoering Intussen blijken ook aan de cijfers nogal wat gebreken te kleven. De voornaamste is wel, dat men bij de kostenfactoren de arbeidslonen (voor de boer en zijn medewerkende ge zinsleden) heeft geteld, terwijl loon een inkomst is. Het gevolg laat zich wel raden. Ómdat op de gewone be-, drijven veel langer gewerkt werd, had men daar veel meer „kosten" (nl. aan loon) en op de „proefbedrij ven" veel minder! Op die wijze komt men wel tot aardige „resultaten", maar bedrijfseconomisch gezien is dit toch een bewijsvoering, die be neden elk peil ligt. Het eindresultaat is dan, dat de gewone bedrijven een „kostprijs" hadden van 23.30 en 23.95 cent per kg. melk en de „proefbedrijven" van achtereenvolgens 23.10 en 23.90 in twee opeenvolgende jaren. Wanneer men nu nog beziet, dat de gewone bedrijven, merkwaardig genoeg veel meer uitgaven aan krachtvoeder e.d., dan hecht men toch weinig waarde aan de „proef". Want de aankoop van voeders kan toch hoogstens in een zeer ver verwijderd verband staan met de gevolgde arbeidstijd verkorting, dunkt ons. Wij geven gaarne toe, dat men over de toerekening van arbeidslo nen en pachten als kostenfactoren b(j de kostprijsberekening verschil lend denken kan, maar in dit geval had men toch met de lonen voor zichtig moeten zijn. Dat desondanks zowel de totale opbrengsten per ha. als de netto overschotten per ha. bij de gewone bedrijven aanmerkelijk hoger waren dan bij de „proefbedrij ven", toont wel aan, dat de Friese proef zeer negatief is uitgevallen. Wanneer wij nu tenslotte nog be denken, dat dg Friese boer in het algemeen geen enkele maatregel zal dulden die resulteert in een lagere melklijst van zijn koeien, dan is het duidelijk, dat het rapport een ver keerde weg aanwijst. Aangezien men in een bijgevoegde brochure vraagt de inhoud deze winter op vergade ringen te bespreken, hébben wij hem hierbij ingeleid. Dat het rapport keu rig is opgemaakt en dat de samen stellers veel werk hebben verzet, dient met dankbaarheid vermeld te worden. Paus Johannes ontving regeringsafgevaardigden VATICAANSTAD, 12-10. Paus Joannes heeft vandaag (vrijdag) in de Sixtijnse kapel van het Vaticaan de speciale officiële afvaardigingen van 85 landen en van de organisaties alsmede de diplomaten die donder- dag bij de opening van het algemene concilie aanwezig waren, in audiën tie ontvangen. De Sixtijnse kapel is bijna 500 jaar geleden door paus Sixtus" gebouwd. Het is voor het eerst sinds meer dan 200 jaar dat er een audiëntie in ge houden wordt. De kapel wordt ge woonlijk voor grote plechtigheden gebruikt en voor het houden van de conclaven, waarin de kardinalen een nieuwe paus kiezen. ZIERIKZEE. 11-10. - Het jongste nummer van het Zeeuws Tydschrift bevat o.a. een interessant artikel van de hand van ir. J. Roest over „De praktykschool voor landbouwtech niek en arbeidsralionalisatie „Prins Willem" te Schoondyke". In dit ar tikel wordt uiteengezet dat een ge deelte van de werkzaamheden aan trekkers en landbouwwerktuigen op de landbouwbedryven in eigen be heer zal moeten plaatsvinden, waar mee ook in de slappe tyden op de be dry ven voor het personeel een ef- fektieve taak is weggelegd. In drukke tijden (bijvoorbeeld de oogst) voorkomende stagnaties zul len snel ter plaatse door eigen men sen moeten kunnen worden verhol pen. Vanzelfsprekend dat ook hier 'n taak voor het landbouwonderwijs ligt, aldus ir. Roest. De school te Schoondijke beschikt over een groot machinepark van de modernste ty pen die door de cursisten kunnen worden gebruikt. Een modern inge richt werklokaal met de nieuwste gereedschappen staat ter beschik king voor sleutelwerk en cursussen trekker- en motorkennis. De school beschikt verder over een internaat bestaande uit drie slaapzaaltjes, een waslokaal, twee ontspanriingszaal- tjes, een eetzaal en keuken. Het doel van de school is het geven van prak tisch onderricht in landbouwtech niek en arbeidsralionalisatie, gericht op de behoeften van de gebruikers. Men tracht dit doel te bereiken door middel van cursussen van één of enkele weken. Deze cursussen be treffen in het algemeen de volgende onderwerpen: afstelling en gebruik van trekkers en landbouwwerktui gen, onderhoud van machines, trek- kerrijden, trekkergebruik en trek- keronderhoud. motorenkennis, spe ciale cursussen als bijvoorbeeld het maaidorsen, arbeidsmethoden e.a. Eisen wat betreft de vooropleiding worden aan de cursisten niet gesteld. Het onderwijs bestaat grotendeels uit praktisch onderricht, het systeem is gericht op de zelfwerkzaamheid, theorie wordt zoveel mogelijk be perkt of geheel weggelaten. Voorts bevat deze uitgave van het Zeeuws Tijdschrift onder andere een bijdrage van Marcel v. d. Velde „Van Brugge tot Ve^re, van Veere tot Brugge". Drs. Verburg wijdt een ar tikel aan „De geschiedenis van de Beneluxlanden" benevens een be schouwing over een „Venezolaanse studie over Zeeland". Bij de plechtige opening van het concilie in Rome zijn maar vier van de 85 kardinalen niet aanwezig ge weest. DEN HAAG. Bij een autobotsing op de hoek Leyweg-Melis Stokelaan in Den Haag zijn donderdagavond laat vijf personen ernstig gewond. De „R" in de maand. - Een milde najaarszon, maar de eerste dode bladeren liggen al weer op de grond. Nog geen kale takken tegen een grijze lucht, maar het is oktober... te herfst regeert. Een Zierikzeese achttiende eeuwse geleerde ZIERIKZEE, oktober. - In de loop der maanden hebben wij enkele fi guren van Schouwen-Duiveland de revue laten passeren, die in het ver leden faam verwierven. Onder hen moet ook zeker genoemd die van dr. Jcb Baster, een geleerde die veel op geneeskundig en natuurkundig ge bied heeft geschreven. Hy stamde uit een familie, waarin de geneeskunde vanouds als beroep werd uitgeoefend. Dr. Job Baster werd geboren op 2 april 1709 en hem vóór in dc familie waren gegaan mannen als zyn over grootvader Adriaan Baster (1611- 1680), stadschirurgyn en zyn groot vader dr. Jcb Baster, eveneens stad- chirurgyn. Zyn vader evenwel Adri aan Baster, was wijnverkoper. De jonge Job Baster was voorbe stemd medicus te worden, ook al fi nancieel, want zijn oom dr. Rochus Baster (medisch doctorandus), had hem „een fraaie somma van goede 'effecten gelegateerd, met dat oog- merek en last dat hij moest in stuij- die tot medicine doctor werden op- gebragt, op poene van verval van het gemelde legaat". Zijn moeder evenwel werd reeds in 1716 weduwe en was niet in staat haar zoon naar de Latijnse school te sturen, maar de oom en toeziend voogd Barend Toren nam op zich hiervoor te zorgen. Job vertrok in 1722 naar Rotterdam, waar hij het Erasmiaans gymnasium bezocht. Na zijn studie ging hij in 1726 voor twee jaar in de leer bij doctor Willem Vink, om de kruiden en de behande ling van zieken te leren. Op 13 sep tember 1728 werd hij ingeschreven als student aan de Leidse universi teit. Op 31 mei 1731 promoveerde hij op een dissertatie: „De Osteogenia". Op 17 augustus van hetzelfde jaar werd hij ontslagen van het gezag der Zierikzeese Weeskamer en werden de hem gelegateerde kapitalen uitge keerd. Onmiddellijk daarop reisde hij naar Frankrijk en Engeland en te ruggekeerd vestigde hij zich eind 1732 te Zierikzee in het huis, thans Havenpark 35, waar hij - hoe honk vast waren onze voorouders - ver der zijn gehele leven woonde. Goudvissen In 1758 viel Baster nog een erfenis ten deel, n.l. een hof en boomgaard in het Vrije, later bekend als „Het Zonnehof". „Het Zonnehof" was vij vers rijk, waarin de dokter goudvis sen kweekte, n.l. de Chinese vis kin- yu- Dr. Baster was een groot werker, die - ondanks zijn drukke praktijk - veel studeerde en talrijke proefne mingen nam op natuur-historisch gebied en daarover brieven en ver handelingen schreef. Vermeld zijn reeds de vijvers van „Het Zonnehof". Hierbij plantte hij vele buitenlandse gewassen en nam hij proeven tot het aankweken van nuttige granen, peulvruchten en bo men. Hij wist de Chinese goudvis te acclamatiseren en het sierlijke visje werd over het gehele land verspreid. Natuur-dagboek Van 1 januari 1752 tot enkele we ken voor zijn dood tekende hij elke dag de stand van barometer en ther- mometer aan en noteerde de wind richting en alles wat in de natuur aan bijzonderheden juist op die dag opviel. Ook noteerde hij vele bij zonderheden over de in ieder jaar getijde heersende ziekten, over de komst en het heengaan der trekvo gels, over het eerste groen, over de ^blqeitijd van vruchten en bloemen. Met vooraanstaande natuurkundigen in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Zweden (o.m. met de wereldbe roemde Linnaeus) stond hij in brief wisseling. Dertig brieven per maand Op het toppunt van zijn aktiviteit schreef hij dertig brieven in de maand, vooral gelet op de weten schappelijke inhoud, een voor die tijd enorm aantal. De corresponden tie werd gevoerd in het Frans en in het Engels, maar ook in het Latijn, waarin dr. Baster een kei was. Was hij door zijn brievenlast heengewor- steld, dan werd de overige tijd be steed aan de bewerking van genees kundige- en natuurkundige geschrif ten, die Baster een eervolle naam en het lidmaatschap van verschillen de binnen- en buitenlandse genoot schappen bezorgd hebben. „Natuurkundige Uitspanningen" Van zijn hand verschenen onder meer „Natuurkundige Uitspannin gen", „behelzende eenige waarne mingen over sommige zeeplanten en zee-insecten, benevens derzelver zaadhuisjes en eijernesten". In het werk (te Haarlem gedrukt) komen- verschillende gekleurde afbeeldin gen voor, gemaakt door Jan Rhodius die schelpen, zeewieren met hoorn tjes, zeemossen, poliepen, oesters en mossels, kreeften, krabben, goudvis sen en dergelijke op fraaie wijze te kende. Jan Rhodius (oorspronkelijk De Nieuwerkerkse molen Bij (le opsomming van molens op Schouwen- Duiveland, mag die van Nieuwerkerk niet ont breken, staande even buiten het dorp. De molen u-eft op derc plaats een prachtig effekt in het landschap, maar de Nieuwerkerkse is wel aan een opknapper toe, want vooral in de ramptijd had de molen veel te lijden. Mogen we hier dc hoop uitspreken dat deze prachtige molen voor de toekomst behouden ral blijven. U/j is het waard! (Foto: Zierikzoosche Nieuwsbode). afkomstig uit Groningen) woonde in het Korte Groendal. Voor zijn tekeningen ontving hij onder meer een present-exem plaar van „Natuurkundige Uit spanningen", in het binnenblad waarvan stond geschreven: „De- sen boek is present gedaan an mijn door de Heer J. Baster als een bewijs van agtinge en vrind schap, waarvoor ik mijn dien Heer verpligt reekene. 1765. Jan Rhodius". Raster's levensavond Waarschijnlijk door veelvuldig ge bruik van de microscoop verloor Baster in 1764 het licht uit zijn lin keroog en later werd hij erg sukke lend. Hij overleed in de nacht van 6 op 7 maart 1775 en werd op 13 maart van dat jaar door veertien dragers bijgezet in de Sint Lievens- monsterkerk. Hij is tweemaal ge huwd geweest, maar bleef kinder loos. Het huis Havenpark 35, „Het Zonnehof" en -het buitenplaatsje „Buitenzorg" te Schuddébeurs, deed de laatste weduwe Jacoba Vink in andere handen overgaan. Bij teste mentaire beschikking ontving het Zeeuws Genootschap der Weten schappen een door dr. Baster zelf vervaardigd buffet, gemaakt van hoorns, schelpen en zeegewassen. Dr. Job Baster was een reus uit de achttiende eeuw, die hier leefde, werkte en stierf. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 5 okt.: Helena Jaco- mina, d. van Johannis Willem Zorge en Cornelia Adriana Kloet (te Wes- terschauwen)9 okt.: Jan Cornelis Willem, z. van Leendert Bij de Vaate en Anna Johanna Bij de Vaate; 10 okt.: Maria Jozina, d. van Herman Mol en Johanna Janny Wagemaker (te Brouwershaven). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leiden (vac. M. Otte- vanger): J. Jongerden, Bruchem en Kerkwijk; te Woudenberg: W. Vroeg- indewey, Barneveld; te Egmond aan Zee (toez.): J. Verburg, Didem; te Kollumerzwaag (toez.)P. C. 't Hooft te Kantens (Gron.); te Rotterdam- Vreewijk-Lombardijen: C. Jonge- boer, Apeldoorn. Aangenomen naar Haren (Gron.) (vac. H. Hondt): F. Offeringa, Kat wijk aan Zee. Ger. Kerken Beroepen te Middelburg (vac. J. IJtsma): D. Pasman, Hardenberg. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Bunschoten-Spaken burg (vac. G. Zomer): N. Bruin, Rot- terdam-Charlois er. J. J. de Vries, Bergen theim. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Arnhem; N. de Jong, Katwijk aan Zee. Bedankt voor Sliedrecht (Middel diepstraat): B. Bijleveld, Bussum. Ger. Gemeenten Bedankt voor Giessen'dam: C. Wisse, Hendrik Ido Ambacht. FINANCIEEL NIEUWS Obligatielening van' de K.L.M. DEN HAAG, 12-10. Naar hot A.N. P. desgevraagd uit betrouwbare bron verneemt worden voorbereidin gen getroffen voor een lening dooi de K.L.M. op dc openbare kapitaal markt van f 125 miljoen. Deze obli gatielening zal waarschijnlijk een rente dragen van 4'/-j procent en een maximale looptijd hebben van tien jaar. De Staat der Nederlanden zal de rente en aflossing garanderen. De verzorging van de lening is in handen van een consortium onder leiding van de Nederlandse handel maatschappij en Pierson, Heldring en Pierson. Mot deze obligatielening wil dc K.L.M. het tweede gedeelte van de in de Verenigde Staten opge nomen dollnrkredieton win in totaal f 250 miljoen aflossen. ROTTERDAM. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in Rot terdam, exclusief de andere havens in het gebied van de Nieuwe Water weg, 19.452 zeeschepen met een ge zamenlijke netto - register - tonnage van 48,1 miljoen ton aangekomen. Dat zijn 1.119 schepen en 4,3 miljoen n.r.t. meer dan vorig. jaar. SCHIPHOL. Met een lijnloestel van de K.L.M. is vanochtend het Ne derlands Strijkkwartet bestaande uit Nap de Klijn (eerste viool), Paul Godwin (alsviool), Jaap Schroder (2e viool) en Carel van Leeuwen Boom kamp (violoncel), van Schiphol naar Londen vertrokken. Het kwartet gaat een tournee van drie weken door Engeland maken. INDIA EN CHINA NIEUW DELIII, 12-10. - Premier Nehroe van India heeft vrijdagmor gen meegedeeld dat by de gevechten van woensdag in het Chinees-In- diase grensgebied een honderdtal chinezen is gedood of gewond. „Wy hebben bevel gegeven ons gebied bij de noordoostelijke grenzen te be- vryden", zo zei hy nog. Ingezonden mededeling IS HET VANDAAG NIET, DAN MORGEN maar éénmaal komt U tot de ontdekking dat DEURLOO werkelijk voordeliger is en veel meer ^euze heeft! SNORREN II. Ook te Zierikzee snorden we dus en snorren we; een verrukkelijke bezigheid, die echter veel oplettend heid vraagt, wil hel vege lijf gered en wel ter bestemder plaatse komen. „Er zijn zo van die dingen, die U en mij ongelukkig maken", zo peins de reeds de oude heer Dorbeen en had de goede man in deze tijd onze stad „gedaan", dan was hij zonder twijfel gestoten op het genus straat prater. De straatprater is een geluk kig mens, want hij leeft nog met zijn gedachten in de 19de eeuw en houdt midden op straat stil, om daar een sermoen te beginnen met een even zeer tot praten geneigde lotgenoot. Er zijn ook straatpraatsters, door gaans voorzien van kinderwagens, waarin de babyx die het hollend ver keer onwetend en gelukkig langs zich heen laat razen. Vooral een groep straatpraatsters geeft zijn eigen typische verkeersmoeilijkhe den en uiteraard gevaren, die echter niet geteld worden. Ook het type van de achteloze armuitsteker is niet meer pasklaar te krijgen in het verkeersmozaïek van onze tijd. Het zyn mensen, die weliswaar bij richtingverandering de vereiste armuitstekende beweging maken, maar ze hebben niet eerst, achterom gekeken en dat maakt de situatie zwanger van onheilen. De linkse hoekjes-kruimelaars mogen ook niet vergeten worden, want hun efficiënte wiskunstig denken is le vensgevaarlijk. Ze redeneren dat het linkse hoekje de kortste weg is, maar er is in dit land en zelfs te Zierikzee, nu eenmaal rechts verkeer voorgeschreven. Diepe bewondering hebben we ook voor de handkar-op-de-hoek- plaatsers, fijnzinnige mensen, die op de hoeken van straten hun handkar ren neerzetten, uitnodigingen op twee wielen om cr tegen aan te botsen. DU alles aangevuld met straat- wandelaars, portieropeners, linksaf- slaanders, handelend onder het mot to: „ik zie niets, jij ziet niets", geeft al enig houvast voor de zorgvuldig heid van het stedelijk verkeerspa- troon. En natuurlijk hebben we onze lievelingen op brommers ook nog, die een enorm stuk boven de 80 decibels zitten en voor uüe het begrip veer tig kilometer uiteraard slechts aca demische waarde heeft. Hun snel heid bij kruisingen is bewonderens waardig. maar wie ooit een brom- racer in een plas bloed op straat heeft zien liggen, wordt het nog al eens koud over dc rug. Zou er geen renaissance mogelijk zijn, een col lectief verwerpen van het waanidee, dat we hier nog in 1890 leven? Het zou heerlijk zijn! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2