DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rood-China protesteert tegen Indiase akties in grensgebied Sow jet-Unie hernieuwt eis voor „troika" V.N.-seeretariaat Ben Bella naar Sowjet-Unie „Vrienden van Veronica" schenken vijftig mille aan instellingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 oktober 1962 119e jaargang No. 19259 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vdate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: De goudvis stamtuit Zierikzee HET TWEEDE VATICAANSE CONCILIE PEKING, 12-10. - Communistisch China heeft donderdag in een aan de Indiase regering gerichte nota „krachtig en hoogst ernstig" gepro testeerd tegen „akties van Indiase militairen in 't noordoostelijk grens gebied". In deze nota, die aan de ambassade van India in Peking werd gezonden behield de Chinese rege ring zich het recht voor om schade vergoeding te eisen ten behoeve van tweeëntwintig Chinese grenswachten die door Indiase militairen, „die Tsjedong binnen drongen en Tsji- toeng bezetten zijn gedood of ver wond". Communistisch China protesteerde voorts tegen schending van het lucht ruim boven Lhasa en het binnenland van Tibet door een Indisch vliegtuig op 10 oktober. Het communistisch-Chinese pers bureau Nieuw-China berichtte don derdag, dat grensbewakers Indische „indringers" bij Tsjedong, aan de noordoostgrens van India, hadden verjaagd. De Indiërs hadden behalve uitrustingsstukken zes doden moeten achterlaten, die door de Chinezen zijn begraven. In dit jongste treffen was, volgens het persbureau, het Chinese verliescijfer van de laatste tijd gestegen tot drie en dertig. De Indiërs zouden voortgaan verster kingen aan te voeren. Een Indische funktionaris zei don derdag in Nieuw-Delhi, dat de In diërs zeventien man verloren hadden en dat de Chinese verliezen „veel groter" waren in felle gevechten, die sedert woensdagochtend in het grens gebied worden geleverd. Volgens waarnemers in Nieuw- Delhi zijn de gevechten, die de he vigste van de laatste drie jaren wor den genoemd, een onderdeel van In dische operaties die ten doel hebben de Chinezen te verdrijven uit een grensstreek, die zij een maand gele den waren binnengetrokken. De strijd vindt plaats in een betrekke lijk klein gebied op enkele kilome ters ten zuiden van Thag la Ridge, dat India als haar grens beschouwt. NEW YORK. 11-10. - De Sowjet- Unie heeft donderdag haar eis inza ke een „troika"-secrctariaat van de Verenigde Naties hernieuwd. De Sow jet-vertegenwoordiger in de begrotingscommissie der Algeme ne Vergadering, Pavel Tsjernisjev, betoogde in een commissiebijeen komst, dat het V.N.-secretariaat niet door één persoon dient te worden beheerd, doch door vertegenwoordi gers van de drie „basisgroepen", t.w. het Sowjet-blok, het Westen en de neutrale landen. Ook de internatio nale staf diende z.i. naar dit patroon te worden aangesteld, met een ge lijke vertegenwoordiging voor de drie groepen. Automatische verkeersregelings- installatie ALKMAAR. 11-10. Op het drukste verkeerskruispunt in Alkmaar, daar waar een oost- westverbinding Vondelstraat kruist, die in het verlengde ligt van rijksweg 9, welke Alkmaar met de Velser tunnel verbindt, zal dinsdag 16 okt. een automatische verkeersre gelingsinstallatie in gebruik worden genomen. Dit is de eerste van deze aard in Euro pa en wellicht in de gehele wereld. Het is een geheel nieu we, elektronische installatie, gebouwd met toepassing van transistors en voorzien van een elektronisch brein. Dit kiest uit 640 mogelijkheden de op een bepaald moment voor het verkeer meest gunstige combinatie van lichten. Vóór de, ingebruikstelling zal de heer G. H. ter Beest, oud-in specteur van de Amsterdamse verkeerspolitie, die aan de tot standkoming van deze instal latie heeft meegewerkt, in een bijeenkomst ten stadhuize een toelichting hierop geven. Wat deze laatste betreft, vroeg Tsjernisjev of het normaal is, dat van de 1.670 officiële funkties in het secretariaat, er 77 procent worden bezet door staatsburgers van- de wes telijke landen, 17 procent door die van de neutralistische landen en slechts 6 procent door staatsburgers van de socialistische landen. Voorts herhaalde de Sowjet-afge- vaardigde de weigering der Sow jet- Unie om de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de V.N.-operaties tot behoud van de vrede, in het bij zender die in Kongo. De Amerikaanse vertegenwoordi ger in de begrotingscommissie, sena tor Gordon Allott, antwoordde tie Russische gedelegeerde, dat door een ,.troika"-secretariaat de intgriteit van de Verenigde Naties verloren zou gaan en hij verzette zich tegen elke poging om de beroepsfunktiona- rissen van de Volkerenorganisatie te vervangen. NEW YORK. 11-10. De Algerijnse premier, Ben Bella, heeft een uitno diging van premier Chroesjtsjef om een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen aanvaard. De datum is nog niet vastgesteld. De uitnodiging was hem door de minister van buiten landse zaken der Sowjet-Unie, Gro- miko, overgebracht. Berispte studenten leggen funkties neer AMSTERDAM, 11-10. De twee be- stuursleden van de sociëteit N.I.A. van het Amsterdamse studenten corps, A. G. I. H. M. van B. en D. H. B., die door de senaat van het corps zijn berispt, hebben donderdagmid dag hun bestuursfuncties neergelegd. Woensdagavond zijn beiden gehoord tijdens een vergadering van oud-be stuursleden van de sociëteit en werd hun krachtig geadviseerd hun func ties ter beschikking te stellen. De heer van B. was praeses en de heer B. assessor-primus. Beiden blijven wel lid van het corps. De drie andere bestuursleden blij ven aan tot de bestuursoyerdracht die normaal aan het eind van deze maand zal geschieden. De vergadering van oud-bestuurs-R leden heeft haar zeer sterke afkeu ring uitgesproken over de door de betrokkenen gebezigde gezegden te genover de groenen (o.a. „foeten houdt je mond, anders gaan we naar beneden in de kelder Dachau'tje spe len"). Deze uitlatingen werden vol komen ontoelaatbaar geacht. A. C. van Swol het bestuur der stich ting geadviseerd. De in juli opgerich te stichting, die het behoud van de commerciële zender Radio-Veronica voorstaat, heeft thans ongeveer tach tigduizend leden, zo deelde de secre taris mede. AMSTERDAM. 11-10. De stichting „Vrienden van Veronica" heeft don derdag op een bijeenkomst in Am sterdam aan een zestal instellingen op medisch en sociaal gebied totaal f 50.000,geschonken. De vereniging tot steun aan de reumatiekbestrijding te Amsterdam, de stichting tot exploitatie van ast macentra te Hilversum, de algemene Nederlandse invaliden bond te Den Haag en de Dr. Winthrop M. Phelps- stichting voor spastische kinderen te Hilversum kregen elk een cheque van f 10.000,—, de stichting „Wij ko men" te Naarden en dé Hemofilie Stichting te Amsterdam ontvingen elk f 5.000,—. De secretaris der stichting, de heer Scherpel. deelde mede dat het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding en het Prinses Bea trix Poliofonds gemeend hebben de gift van de stichting (elk f 10.000, te moeten weigeren Bij deze eerste verdeling heeft dr. Jongen door bus overreden HAARLEM, 11-10. De 14-jarige wielrijder W. Kroezen uit de Recht huisstraat te Haarlem is donderdag middag door een autobus van de Noord-Zuidhollandse vervoermaat schappij, die op de rijksstraatweg naar rechts uitweek, om een bus halte te,bereiken, overreden en kort daarop aan de opgelopen verwondin gen overleden. Houtsnijwerk voor stadhuistoren Van de Sedia Gestatoria zegent Z.H. paus Joannes XX1I1 de menigtè voor de basiliek. Prinses Beatrix ook naar V.S. DEN HAAG, 11-10. H.K.H. Prinses Beatrix zal aan het eind van haar reis door een aantal Aziatische lan den ook een bezoek brengen aan de Verenigde Staten, zo heeft een woordvoerder van de rijksvoorlich tingsdienst desgevraagd bevestigd. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat dit bezoek een volkomen par- tikulier karakter zal dragen. Er was op dit ogenblik geen bevestiging te krijgen over een bezoek, dat de prin ses eventueel nog aan Canada zou brengen. De prinses wordt tegen 22 december in Nederland terug ver wacht. Steekpartij in Hiltonholel AMSTERDAM, 11-10. De Amster- damse recherche heeft donderdag middag de 48-jarige los arbeider A. W. van de H. onder verdenking van poging tot doodslag of zware mis handeling aangehouden. De los ar beider die in het Amsterdamse Hil ton hotel werkte, kVeeg ruzie met zijn chef. Het ging' over een loon- kwestie. Toen van de H. zijn zin niet kreeg, rende hij kwaad het hotel uit. Hij ging naar huis en kwam enige* tijd later, gewapend met een mes, terug. Met het mes in zijn hand stormde hij op de in zijn ogen hals starrige chef af en maakte enkele stekende bewegingen, waardoor de chef achter een van zijn oren werd geraakt. De ontevreden employé werd door hotelpersoneel overmees terd en aan de politie overgeleverd. De verwondingen van de chef vielen nogal mee. AMERIKAAN ALDEN HATCH IN NEDERLAND Ter vervanging van het houtwerk van de stad huistoren, arriveerden fraaie eikenhouten steu nen, voorzien van kunstzinnig besneden kop pen, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzoesche Nieuwsbode). Schrijver van uitgebreid van prins Bernhard SCHIPHOL, 11-10. Een van 's-we- relds grootste experts in het schrij ven van biografieën over beroemde personen, de 64-jarige invalide Ame rikaanse schrijver Alden Hatch, is donderdagavond met ztfn vrouw uit Rome op Schiphol aangekomen. Vrij dag zal hij op het paleis Soestdijk zijn nieuwste pennevrucht, een uit gebreid levensverhaal over prins Bernhard, aan de prins persoonlijk aanbieden. Het boek, dat in het Ne derlands is vertaald door J. F. Klip huis, wordt zaterdag in de handel gebracht door een Amsterdamse uit geverij. Alden Hatch, die al vanaf zijn prilste jeugd zijn benen vrijwel niet gebruiken kan en die daarom op krukken voortbeweegt heeft in de zomer van het vorig jaar in zes we ken tijds op paleis Soestdijk bijna twintig maal een persoonlijk onder houd met de prins gehad. „Mijn boek is in hoofdzaak op die gesprekken met de prins gebaseerd", vertelde hij op Schiphol. Hij nam de gesprekken op een bandrecorder op en hij noemde ze van historisch be lang. Men kan uit de mond van de prins o.a. beluisteren welke ernstige meningsverschillen hij ais opperbe velhebber van de Nederlandse strijd krachten in de oorlog had met veld maarschalk Montgomery, bijvoor beeld over taktische manoeuvres in dc slag bij Arnhem. Uiteraard kan men hierover ook alles in het boek lezen. Reed9 voor zijn verschijning zijn de rechten tot publikatie van de bio grafie in Nederland, Scandinavië en Zwitserland door diverse dag- en weekbladen opgekocht. Vertalingen van het boek zullen nog deze herfst in Scandinavië op de markt komen. De originele Engelse tekst ver schijnt binnenkort in Amerika en Engeland en als pikant detail onthulde Hatch op Schiphol, dat de Britse uitgever de naar zijn mening wat al te onprettige op merkingen over Montgomery iet wat had verzacht Samen met echtgenote Alden Hatch schrijft zijn boeken samen met zijn vrouw, die hem bij do interviews terzijde staat. „Wij vormen samen een schrijversteam", zegt hij. Deze goede hulp is hom dan levensverhaal Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ook mannen kunnen huilen ...als 'l hun ontbreekt aan tabak! ook wel van pas gekomen, want hij heeft na de oorlog biografieën ge schreven over paus Pius XII, Roose velt, Eisenhower, generaal Patton en, De Gaulle en deze werken zijn alle maal in tientallen landen versche nen. Hatch kan zelfs geen ruwe schatting geven van de totale opla ge. „Ik ben een slecht administra teur", zegt hij. „Ik heb vertrouwen in mijn uitgevers". Van het boek over paus Pius XII zijn alleen in de V.S. al 100.000 exemplaren verkocht en dat is eigenlijk het enige cijfer dat Hatch onthouden heeft. Thans is hij aan een nieuw werk bezig en wel over de huidige paus Joannes, die hij echter minder ge makkelijk te spreken krijgt dan prins Bernhard. Hij is reeds twee maal geruime tijd in Rome geweest, werkt daar met zijn vrouw hard aan het boek, maar heeft met de paus slechts eenmaal een gesprek kunnen voeren. Niettemin is het boek al bijna klaar. Hatch die zelf overigens pro testants is, wil het zo aktueel moge lijk maken en hoopt daarom de laat ste twee hoofdstukken te vullen met materiaal over het zojuist begonnen concilie. Daartoe keert hij reeds maandag naar Rome terug. n Een boer in Joue-Etiau, in west- Frankrijk, is door wespen doodge stoken toen hij bij het ploegen een wespennest verstoorde. De man werd vele malen in zijn hals gestoken en stikte. Dode bij autobotsing HEEZE, 11-10. Een autobotsing op de rijksweg Eindhoven-Weert onder de gemeente Heeze heeft donderdag avond aan een inwoner van Haarlem het leven gekost. Een vrachtwagen, bestuurd door de heer F., kwam door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft te recht en botste daar tegen twee auto's. De beide inzittenden van de eerste wagen bleven ongedeerd, maai de bestuurder van de tweede auto. de 45-jarige heer H. uit Haarlem, werd zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het Sint Jozefziekenhuis te Eindhoven is overleden. De be stuurder van de vrachtwagen is met een shock in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. wAr UQT Pi &ILT Plaatselijke opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met plaatselijke opkla ringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist; weinig verande ring in temperatuur; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. 13 okt. Zon op 7.00, onder 17.52. Maan op 18.24, onder 6.26. 14 okt. Zon op 7.01, onder 17.50. Maan op 18.51, onder 7.52. 15 okt. Zon op 7.03, onder 17.48. Maan op 19.21, onder 9.16. Volle maan; 13 okt. te 13.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 okt. 14 okt. 15 okt. 3.00 v.m. 3.43 v.m. 4.24 v.m. 15.06 n.m. 15.49 n.m. 16.31 n.m. 14.41 n.m. 15.26 n.m. 16.08 n.m. BROUWERSHAVEN 13 okt. 2.17 v.m. 14 okt. 3.03 v.m. 15 okt. 3.46 v.m. Springtij: 15 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-10. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze stre ken blijft onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum nabij noord-Schotland is ge legen. Om dit hogedrukgebied wordt lucht naar ons land gevoerd, waar in wolkenvelden meedrijven, die evenwel aan oplossing onderhevig zijn. Er zullen dan ook morgen meer opklaringen voorkomen dan van daag. De nachtelijke afkoeling bij heldere'hemel wordt getemperd door wat wind. zodat slechts op enkele plaatsen mist zal ontstaan. Ook bij zonnige perioden zal de temperatuur overdag niet veel hoger zijn dan van daag omdat de aangevoerde lucht af komstig is van noordelijke streken. Beer iverd te groot Ouwehands Dierenpark is bena derd door de eigenaar van een kin dercircus met verzoek de beer van het circus een plaatsje te willen ge ven in het park. Het dier was wel mak, maar als het rechtop staat heeft hel een lengte van maar liefst 1.70 meter en dat vond de circus-directie toch wel een beetje griezelig worden voor de jeugdige bezoekers. Helaas moest het verzoek worden afgewe zen, omdat het aantal beren in Ouwehands Dierenpark al ruim schoots dc aanwezige woonruimte in beslag neemt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1