Pro en contra euromarkt Chefarine .,4 Restaurant voor vrouwen Studie over de hersensehors van dekat Bestrijding van pijn beter veiliger! „Mariner" vliegt inaar door... ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSUAG 9 oktober No. 19257 Uit de wereld der wetenschap AMSTERDAM. - De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschap- pclijk onderzoek heeft prof. dr. A. Punt, hoogleraar in de dierfysiologie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam en directeur van het la boratorium voor dierfysiologie al daar. een subsidie verleend voor het bestuderen van de corticaie respon sies bij de niet-genarcotiseerde kat op gemoduleerd licht. Dit is een on derzoek naar de uit de hersenschors (de cortex) van de kat afkomstige, elektrische afleidbare reacties op de lichtbundel, die sinusvormig wordt gemoduleerd waarbij de gemiddelde intensiteit gelijk blijft. Behalve prof. Punt zelf. nemen aan dit onderzoek deel pref. dr. P. Visser, hoogleraar in de medische fysiologie in Brussel en wetenschappelijk hoofdambte naar A aan het laboratorium voor dierfysiologie en mejuffrouw G. Ver- nerne, doctorandus in de biologie. In een onderhoud met prof. Punt en mejuffrouw Vernerne vertelden deze, dat van uit de hersenschors van de kat elektrische reacties zijn af te leiden, welke wijzigingen ondergaan, wanneer het oog van het dier door lichtprikkels getroffen wordt. Of deze reacties mede afhankelijk zijn van de aandacht, waarmee de kat objecten waarneemt, vormt één van de punten van het onderzoek. Bij onze studie, zo vervolgden prof. Punt en mejuffrouw Vernerne, doen zich twee moeilijkheden voor, die nauw met elkaar samenhangen. In de eerste plaats moet de kat het on derzoek bij volledig bewustzijn on dergaan en ten tweede moet het dier daartoe - om de reacties uit de her senschors te allen tijde te kunnen afleiden - een permanente elektrode bij zich dragen. Dit laatste probleem heeft men opgelost door in de sche- delwand van de proefdieren - die daarbij uiteraard onder een diepe narcose worden gebracht - een gaat je te boren, dat later met een roest vrije plug afgesloten wordt en waar doorheen een elektrisch geïsoleerde elektrode steekt. Deze elektrode be staat uit een elektrisch contact met de herenschors in de vorm van een heel klein zilveren plaatje, dat op de cortex rust. Stopcontact op schedel Op die manier drager, de dieren een klein stopcontact op de schedel, waarvan zij - naar gebleken is - niet de minste last ondervinden. Het voordeel van deze methode is, dat men hiermee van een zeer bepaald gedeelte van de hersenschors de res ponsies zonder narcose bij het nor male gedrag van het proefdier kan afleiden. De kat wordt getraind op stilzitten, zodat men in staat is op de ogen van het dier een constante bundel gemoduleerd licht te werpen. De frequentie van de modulatie wordt tussen 0,5 en 100 wisselingen per seconde gekozen. Door middel van een elektro-encephalograaf kan men dan de reacties van de hersen schors op deze constant toegevoerde lichtprikkel bestuderen. De opzet van de proef is nu, om tijdens het con- tinu-aanbieden van dit gemoduleer de licht, discontinu door bepaalde prikkels de aandacht van het dier te wekken; tegelijkertijd wordt èn zijn gedrag bestudeerd èn het elektro- encephalogram vastgelegd. Verschil lende prikkels, die de aandacht van de kat, naar de mening van de on derzoekers, zouden kunnen opwek ken, zijn beproefd, te weten prik kels, die het proefdier via gezicht, gehoor of reukorgaan kunnen berei ken. Wanneer men bijvoorbeeld een poes een muis laat zien, dan gaat zij rechtop zitten, strekt de nek en spitst de oren. Tijdens een dergelij ke „wekreactie" bleek de elektrische activiteit van de herenschors te zijn toegenomen in vergelijking met een periode zonder deze reactie. Op het ogenblik zijn de onderzoekers druk bezig deze correlatie nader te ana lyseren. Hierbij wordt dus het ge hele gedrag van de kat gedurende de proefneming betrokken. Ingezonden mededeling Zl€R\KZ€€ RECHTSZAKEN Landarbeider mishandelde paard HAARLEM, 8-10. De politierechter te Haarlem heeft maandagmiddag de 28-jarige landarbeider J. P. A. uit Haarlemmermeer veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf we gens het mishandelen van een paard dat hierdoor aan één oog blind werd. De officier van justitie had drie maanden geëist. Op een zaterdag in mei was de landarbeider werkzaam op een dras sig terrein. Hij had het paard voor een wagen met mest gespannen. Er werden twee zware vrachten weg gereden. Volgens de man zou het paard geweigerd hebben bij de der de rit de zwaar beladen wagen te trekken. Buiten zich zelf van woede sloeg hij het dier met een steel van een schop tegen het hoofd, waar door het blind raakte. A. gaf de fei ten toe. Volgens de politie heeft de man zich vroeger ook al eens aan dierenmishandeling schuldig ge maakt. Na de eis van de officier van ju stitie merkte A. op: „Ik had gehoopt op een boete", waarop de officier repliceerde met de mededeling, „dat het mensen al9 verdachte verboden moest worden met dieren om te gaan". Dalend bioscoopbezoek DEN HAAG, 8-10. Blijkens zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers over het bezoek aan vermakelijkheidsin stellingen is het aantal bezoeken ge daald van 102 miljoen in 1960 tot 85,7 miljoen in 1961. In het bezoek van 1959 op 1960 viel een geringe stijging waar te nemen. De daling doet zich vooral voor bij het bioscoopbezoek en bij het be zoek aan ballet en concerten. Het bezoek aan opera, operette, revue en sportuitvoeringen nam toe. Schouiven-Duivelandse Sportspiegel Zierikzec legde beslag op puntjes tegen Oude Molen o MEVO weerde zich kranig tegen AZVV Noormannen tekent protest aan na er.verwachte nederlaag tegen Dreischor VOETBAL K.N.V.B. ZONDAG- COMPETITIE. In de 4e klas G be leefden wij zondag de ongewone luxe dat Zierikzee en Burgh op 3 van de 4 te behalen winstpunten be slag wisten te legaen. Zonder hierbij tot groots spel te komen ivist Zierik zee met 3-1 van het bezoekende Oude Molen te winnen. Burgh wist zich kranig te herstellen van de ne derlaag van vorige week door Sprun- del in eigen huis een kostbaar punt je af te snoepen (3-3). De uitwed strijd tegen Halsteren leverde voor hel leidende Vosmeer een koude douche op, daar de Zeeuwen met niet minder dan 6-1 de kous op de kop kregen. NSV, dat S.C. Gastel met lege handen naar huis kon stu ren (5-2), kon nu de leiding van Vosmeer overnemen. De Schutters leverden verdienstelijk werk door Cluzona in Wouw een puntje af te snoepen (1-1), waardoor het de laat ste plaats kon overdoen aan Kruis land, dat bij NVS met 3-1 verloor. móest achterlaten (5-3). Middelburg kwam in de Zeeuwse hoofdstad te gen Zwdluwse Boys maar net met de hakken over de sloot (1-0). AZVV Dinteloord Arnemuiden SVV '54 Middelburg VVN Chrislandia Zwaluwse Boys Tern. Boys MEVO Spui Nieuwdorp 6 6 0 6 5 1 6 4 1 5 3 1 6 3 1 5 2 2 5 2 1 5 1 1 6 1 1 6 1 1 6 0 1 6 0 1 0 29- 7 12 0 23- 6 11 1 20- 8 1 22-12 2 12-11 1 16-11 2 13-15 3 6-9 4 11-21 4 12-23 5 9-30 5 5-25 NSV Vosmeer NVS Halsteren Sprundel Burgh Zierikzee Cluzona S.C. Gastel Oude Molen De Schutters Kruisland 5 4 0 5 3 1 5 3 1 5 3 0 5 2 2 5 2 1 5 2 1 5 1 2 5 2 0 5 1 1 5 1 1 5 1 0 1 14- 8 8 1 19-13 7 1 10- 6 7 2 14-11 6 1 12-10 6 2 14-13 5 2 6-75 2 10-10 4 3 8-10 4 3 6-11 3 3 5-83 4 12-22 2 ZATERDAGCOMPETITIE. Zoals te verwachten was, heeft MEVO het bij lijstaanvoerder AZVV niet kun nen redden maar de wijze waarop de oranje-witten hun huid hebben verkocht is zeker een ere-saluut waard. Na een bijzonder boeiende strijd slaagde AZVV er met een uiterste krachtsinspanning in met 4-3 te zegevieren. De club uit Axel kwam zelfs alleen aan de leiding daar Dinteloord het voor eigen pu bliek tegen Chrislandia niet verder bracht dan een 1-1 gelijk spel. Bij de strijd voor de laatste plaats tussen Nieuwdorp en Spui konden beide teams op hun eerste winstpuntje be slag leggen (1-1). Arnemuiden bracht het in Klundert tegen VVN ook al niet verder dan een puntenverdeling (2-2), terwijl Terneuzcnse Boys de winst in Oosterhout bij SVV '54 AFDELING ZEELAND. ZONDAG VOETBAL. In de le klas A zorgde Dreischor voor een grote verrassing door het nog zonder verliespunten zijnde Noormannen met een 2-0 ne derlaag naar Westkapelle terug te sturen. Als de inlichtingen welke wij over deze wedstrijd kregen vol komen juist zijn, moest achter deze eerste overwinning van Dreischor nog een groot vraagteken worden geplaatst. Volgens onze zegsman zou Dreischor in de le helft een speler hebben laten vervangen om daarna in de 2e helft deze speler weer te laten meespelen. Noormannen heeft hiertegen protest aangetekend. MÖcht dit inderdaad op waarheid berusten dan maakt Dreischor een goede kans dat deze wedstrijd nog eens in West kapelle moet worden overgespeeld met alle gevolgen daaraan verbon den. Renesse begint er langzamer hand steeds beter in te komen. Op overtuigende wijze werd deze maal van het in hel vorige seizoen uit de KNVB gedegradeerde Patrijzen met 6-0 gewonnen. Brouwershaven ver loor deze maal met 4-1 van Dom burg, terwijl Zierikzee II met 5-2 bij Kruiningen ten onder ging. Hans- weertse Boys bleef, door in Goes met 3-1 van Robur te winnen, zonder verliespunten. Hansw. Boys Noormannen Renesse Domburg Kruiningen Robur Patrijzen Dreischor Zierikzee II Brouwershaven 5 5 0 0 21- 3 10 5 4 0 1 16- 5 5 3 11 22-12 5 3 11 12-12 5 2 2 112-10 5 2 0 3 12-12 5 12 2 8-13 5 113 6-8 5 0 13 11-27 5 0 0 5 4-22 0 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VENLO. Vijftien wagons met on geveer 500 kalveren hebben een ver geefse reis van Venlo naar de Itali aanse grens gemaakt. Acht dagen na het vertrek uit Venlo liepen de wa gens Venlo weer binnen. Tijdens de heenreis bleek namelijk dat de in voer van kalveren in Italië is stop gezet. LEEUWARDEN. De 16-jarige L. D. uit Munnekeburen (gem. Weststel lingwerf) is bij Oldelamer met zijn motorrijwiel uit de bocht geraakt en tegen een boom gereden. De jongen kwam met zijn hoofd tegen de boom terecht en was op slag dood. Toen het ongeluk gebeurde was het erg mistig. UTRECHT. Het hoofdbestuur van de „Koninklijke vereniging van le raren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding in Nederland" heeft een adres gezonden aan de mi nister van Binnenlandse Zaken over de salariëring van de vakonderwij zers in de lichamelijke opvoeding. AMSTERDAM. Een handelsmissie van de staat Zuid-Carolina, onder leiding van de gouverneur van die staat, de heer Ernest F. Hollings, is per vliegtuig voor een driedaags be zoek in Nederland aangekomen. BREDA. Een bewoner van een huisje langs de spoorbaan Breda- Rotterdam heeft bij de onbewaakte spoorwegovergang bij de Huifakker- straat te Breda, het stoffelijk over schot gevonden van de 85-jarige heer J. C. van M. uit Prinsenbeek. De be jaarde man lag tussen de rails, zijn fiets lag een eindje verderop. DORDRECHT. Bij een verkeers ongeval te Dordrecht is de 49-jarige mevrouw J. S. omgekomen. Zij wil de de Spuiweg oversteken, doch liep terug toen een fietser naderde. Een bromfietser reed haar toen aan. Hét slachtoffer werd opgenomen in het gemeenteziekenhuis van Dordrecht, waar het enkele uren later overleed. VLAARDINGEN. Twee bejaarde vissers uit Pernis waren in de Botlek bezig met het lichten van visfuiken. Zij kwamen hierbij in aanraking met een staaldraad van een baggermo len en dit moet de oorzaak zijn ge weest, dat de roeiboot kapseisde en beide mannen te water raakten. Hier bij is de 72-jarige G. de M. uit Pernis verdronken. LEEUWARDEN. Aan de voet van de Oldehoeve in het centrum van Leeuwarden is het standbeeld van de dichter en staatsman Pieter Jel- les Troelstra onthuld door de oudste kleindochter van wijlen mr. Troel stra, mejuffrouw Veronica Bay. TILBURG. De kettingbotsing op de rijksweg TilburgDen Bosch op woensdagavond 3 oktober, waarbij o.m. tijdens de zeer zware mist een volle personeelsbus volkomen werd vernield, heeft een tweede slachtof fer geëist. In het Sint Elisabethzie- kenhuis is inmiddels ook de 33-jari- ge gehuwde A. G. W. uit Veerle (in België) overleden. Bezinning op verkeersonveiligheid DORDRECHT, 5-10. In „Ameri- cain" te Dordrecht houdt het Ver bond voor Veilig Verkeer dinsdag 16 oktober de jaarvergadering. Aansluitend daaraan heeft de vol gende dag een nationale bezinning op de verkeersonveiligheid plaats, waarbij een forum van gedachten zal wisselen over het onderwerp „Verkeersveiligheid door kleuren". Er zullen voorts twee films, welke werden samengesteld uit' „t.v.-spots" worden vertoond, alsmede de door de cineast Jan van Hillo geregisseer de kleurenfilm „Con Moto". Er zal informatie worden verstrekt over nieuwe leermethoden, zoals deze worden ontwikkeld door het Ver bond en het Nederlands paedago- gisch instituut voor het bedrijfsle ven en de consulent Th. Bergsma zal een demonstratie geven van audio visuele hulpmiddelen, zoals deze worden gebruikt bij het cursuswerk. Ook zal men de zogenaamde voor rangstrainer kunnen zien. Een een heid van de Shell jeugdverkeers- school zal beide dagen in bedrijf zijn. De Kinderboekenweek 1962 De Kinderboekenweek 1962 zal plaats vinden van 27 oktober t.m. 3 november a.s. en wordt op vrijdag 26 oktober in Amsterdam geopend met het uitreiken van de prijs voor het Kinderboek 1962. Behalve de prijsuitreiking vindt op deze openingsavond de Amster damse première van het toneelstuk „Planten zonder wortels" plaats van Arnold Wesker, gespeeld door de to neelgroep Studio. Arnold Wesker is een praktisch idealist, die poogt dat wat wij onder cultuur verstaan bij de massa te verbreiden. De moeilijkheden die zich hierbij kunnen voordoen heeft Wesker in zijn stuk „Planten zondér wortels" beschreven op een manier die verraadt hoe zeer hem de ma terie ter harte gaat. Ter gelegenheid van de Kinder boekenweek wordt traditie getrouw ook dit jaar weer een geschenkboek je uitgegeven. Dit Kinderboeken week-geschenk 1962 gaat over de avonturen van Keesje Kruimel, op getekend door de tienjarige Hans Dijkhuis. BERLIJN. Twee Oostberlijners hebben West-Berlijn bereikt via een tunnel die naar een gesloten restau rant in de Amerikaanse sector leid de. Vijf Westberlijners die de vluch telingen hielpen konden ongedeerd naar de westelijke kant terugkeren. Een zesde werd echter door de Oost- berlijnse politic opgemerkt en bij de tunnel neergeschoten. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De boodschap aan het volk, waar mee premier MacMillan de tweede fase heeft ingeluid van de onderhan delingen over de Britse toetreding tot de Euromarkt - waarbij men zal pogen tegemoet te komen aan de verlangens van de premiers van het gemenebest - ademt wel een heel andere geest dan de resolutie waar mee het congres van de labour-parti) de oorlog heeft verklaard aan de E.E.G. MacMillans opvattingen zijn zakelijk en reëel ten aanzien van de economische belangen die op het spel staan en hij stelt zich op een breed internationalistisch standpunt over de politieke implicaties van het machtsblok, dat Europa ongetwijfeld bezig is te worden. Het merkwaardige is, dat wat Mac Millan zegt eigenlijk eerder ver wacht had mogen worden op het congres van Labour, dat tenslotte door zijn socialistische traditie ge acht mag worden een brede kijk te hebben op internationale zaken. Wat echter Gaitskell in een grote rede naar voren bracht, was bij voorbaat geschikt om een achter de feiten aan lopende belijder van heimwee naar het Britse imperium als Lord Beaverbrook tot gejuich te brengen over de onverwachte steun aan zijn reactionaire kruistocht tegen de Euromarkt. De liberale partij, die wel voor toetreding tot de E.E.G. is, kan Gaitskell met recht dankbaar zijn als een voortreffelijk propagandist. Immers het lijdt geen twijfel dat de ze vele stemmen van progressieve jonge Britten van Labour naar de li beralen heeft overgeheveld. Onmogelijke basis De manier waarop een en ander in zijn werk ging op het socialistisch congres in Brighton, kenmerkt zich door een zekere gluiperigheid. In fei te zei men niet onverbloemd nee. De socialisten r al moet worden gezegd dat in de partij andere stemmen nu ook terdege hoorbaar worden t zei-: den: de E.E.G. is prachtig, maar de voorwaarden voor de Britse toetre ding deugen niet. Die voorwaarden zouden naar lab our opvatting en zo herzien moeten warden, dat ze voor de zes onaanvaardbaar zouden wor den, omdat men vrijwel de basis van de Euromarkt, het verdrag van Ro me, er voor zou moeten herzien. Een zinniger houding tegenover de E.E.G. heeft het Amerikaanse con gres aangenomen. Dit gezelschap po litici, dat weinig waardering had voor de meeste vooruitstrevende wetsontwerpen die Kennedy het voorlegde, ging verrassend eensge zind akkoord met een in de Noord- Amerikaanse historie revolutionair wetsontwerp. De president behoeft zijn handtekening nog maar onder het stuk te zetten en hy kan invoer rechten halveren en voor zover het goederen betreft waarvan de V.S. samen met de E.E.G. en Groot-Brit- tanniè (alvast als één geheel gezien) tachtig procent van de wereldhandel voeren, zelfs geheel afschaffen. Deze bevoegdheden heeft de president voor vijf jaar. Niet tegen, maar met elkaar Dit is ook voor vele adviseurs van de president verbazingwekkend. Im mers voorheen bond het Congres de president uit principe de handen. Dit soort bevoegdheden werd hem nagenoeg geheel onthouden op aan dringen van industrie en handel, die ook dit keer geprotesteerd hebben, echter tevergeefs. Het Congres heeft begrip voor de noodzaak de presi dent voldoende bevoegdheden te ge ven om onderhandelingen te voeren met de groeiende economische reus E.E.G., die voor het openstellen van zijn markt wederkerig concessies zal eisen. Een ideaal van Kennedy, te komen tot een soort Atlantische economi sche gemeenschap, is hiermee (nog) niet verwezenlijkt, maar wel een stap dichterbij gekomen. Het hoopgevendste is nu, dat het vooruitzicht bestaat dat de twee grootste handelsblokken van de vrije ivereld zich niet tegenover elkaar gaan verschansen achter hoge dou anemuren, maar zich voor elkaar open stelten om samen sterk te zijn. Wat niet alleen in economisch op zicht verheugend is, maar ook in po litiek opzicht, omdat de zakelijke band het politieke verbond der lan den aanweerszijden van de oceaan slechts kan versterken. Proces tegen oud S.S.-officier BONN, 8-10. In Bonn is maandag het proces begonnen tegen de 45-ja- rige oud-SS-officier Wilhelm Doe ring. Hij zou betrokken zijn geweest bij het doodschieten van 683 Joden in de Sowjet-Unie, in de winter van 1941 op 1942. Tot zijn aanhouding, vorig jaar, bekleedde Doering een hoge functie bij de politie in Sieg- burg. Beklaagde zou in de oorlog ook opdracht hebben gegeven 16 geeste lijk onvolwaardige Russische kinde ren uit de weg te ruimen. Volgens de acte van beschuldiging hebben SS-ers de kinderen in een kuil ge duwd, waarna men net zo lang schoot tot er niets meer bewoog. Doering en drie anderen zouden een 14-jarige jongen hebben afgemaakt, die zich had verstopt in de vracht auto waarmee de zestien kinderen werden vervoerd. Men wilde geen getuige. Het proces zal vermoedelijk twee weken duren. Inbreker viel van dak ROTTERDAM, 8-10. Niet naar de cel, maar naar het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam ging de 39-jarige inbreker L. C. van der W. een goede bekende van de politie na dat hij een kleine slag had geslagen bij een huidenhandel aan de West zeedijk. Een concierge van een der omlig gende panden zag de man 's-nachts omstreeks drie uur op het dak van het huis en hij waarschuwde de po litie. Het eerste onderzoek leverde niets op en de agenten stonden juist op het punt om terug te keren naar het bureau Marconiplein toen één van hen de man hoorde kreunen. Hij lag op het dak van een garage, waar hij bij zijn vlucht ten val was gekomen. De man klaagde over erge pijn in de rug. VISSERIJBERICHTEN Bevredigend oesterseizocn „De Meulemeester" YERSEKE, 8-10. Dank zij de ex port van oesters naar Frankrijk is de verkoop van de N.V. Nederlandse maatschappij voor oesterteelt De Meulemeester Co., volgens het verslag over 1961-'62, het afgelopen seizoen bevredigend geweest. Schaal- en schelpdieren 'brachten bijna f 187 duizend op (v.j. f 186.000). Na af schrijvingen, onkosten en belastingen resteert een voordelig saldo van f 19.670 (v.j. f 20.026). Na dotering aan de algemene reserve van f 6.659 (f 6.963), tantièmes ad f 3.335 (f 3.386), resteert f 9.678 (onv.) ter verdeling waaruit 12 Vz (onv.) dividend wordt voorgesteld. Bejaarde fietser aangereden DORDRECHT, 8-10. Maandagmid- dag is de 72-jarige Jac. van der Weijde door een auto op de Dubbel- damseweg te Dordrecht aangereden, waarbij hij dodelijk werd gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de man met zijn fiets linksaf sloeg zonder zich ervan te vergewissen of dit wel ging. Hij kwam op het dak van de auto terecht en werd, doordat de be stuurder krachtig remde, daarna op de grond geslingerd. Nog dezelfde dag is de man aan zijn verwondingen bezweken. Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 op weg naar Venus WASHINGTON, 8-10. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart N.A.S.A. heeft maandag be kend gemaakt dat de Amerikaanse „Mariner", het ruimteschip dat on derweg is naar Venus, zich maan dagmiddag om één uur op 10.508.577 km. van de aarde bevond. Het ruim tevaartuig moet nog 52,5 miljoen km. afleggen voor het Venus op 14 december op een afstand van onge veer 15.000 km. passeert. De „Ma riner" werd op 27 augustus gelan ceerd. Volgens de N.A.S.A. is het radiocontact met het ruimteschip nog steeds goed. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. In Amerika treft men voorbereidingen voor een nieuw schot op de maan. Volgens iemand van het bureau voor de ruimtevaart zou de proef misschien al binnen de twee weken kunnen worden gehou den. NEW YORK. Newyorkse haven arbeiders hebben geweigerd het eer ste niet-Amerikaanse schip dat goe deren naar Cuba had gebracht, te laden. SAIGON. In Zuid-Vietnam is het afgelopen weekeinde een Ameri kaans hefschroefvliegtuig veronge lukt, waarbij zeven inzittenden de dood vonden. De enige overlevende is ernstig gewond. TORONTO. In Canada bestaan er plannen om olie te exploiteren uit het zand van de Athabasca-rivier in de provincie Alberta, op circa 450 kilometer ten noordoosten van Ed monton. PARIJS. Premier Pompidou heeft ingevolge de door het parlement aangenomen motie van afkeuring 't ontslag van zijn kabinet aan presi dent De Gaulle aangeboden. ROME. Kardinaal Alfredo Ottavia- ni, secretaris van de hoge congrega tie van het Vaticaanse heilig officie, is van mening dat de „valse profe ten" van materialisme en communis me „zich van de wereld meester ma ken als gevolg van 'de betreurens waardige traagheid van de goede mensen". ALGIERS. Aan de oever van de Wed Chelliff bij Orleansville in Al- gerië zijn de stoffelijke overschotten gevonden van twee rooms-katholie- ke geestelijken van de Orde der wit te paters Lavigerie, Paul Py en Ber nard Chassine. Zij bleken door ko gels te zijn gedood. Scheepvaartberichten Alphacca, 8-10 te Bombay. Ameland, 9-10 van Rotterdam naar Thameshaven. Philippia (t.), pass. 8-10 Kaap Orte- gal naar Mena Al Ahmadi. Zafra (t.), 8-10 ten anker Southend, naar Thameshaven. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON De meesten hadden nu wel door, dat het bittere ernst was. Ze voelden veel voor een grap, maar ze hadden respect voor deze overmacht, dus de meesten retireerden in een snelle vlucht. Bij de bussen teruggekomen, be paalde de politie zich tot dreigen. Ze dwongen de studenten in te stap pen en bevalen de chauffeurs ter stond de stad te verlaten. Aan wel ke sommatie de chauffeurs, die nij dig waren om het ongenoegen, dat er veroorzaakt was, maar al te graag gehoor gaven. Terwijl de bussen vertrokken, klonk er een luid geloei en een fluitconcert van de studen ten, maar de politie negeerde dit wijselijk. Bij het verkeersplein waren het de stedelijke studenten, die plotseling een barrière van politie, auto's, mo toren en honden voor zich zagen. Zc waren echter niet van plan zich af te laten schrikken. Ze kregen im mers versterking uit Utrecht en Am sterdam? En de bussen zouden in middels wel gearriveerd zijn. Dus stapten ze uit en renden in een cor don naar de versperring. Toen trad de hondenbrigade op. Enige tijd was er een geschreeuw en een gewirwar van politie, studenten en enkele voorbijgangers, die tegen wil cn darik in de rel betrokken wer den. Verschillende personen werden gebeten en teen de studenten afdro pen, werden een paar van de ergste belhamels in hun kraag gepakt cn in een overvalwagen gestopt. De politie was ditmaal geheel meester van het terrein gebleven. Op de beide pleinen was het nog lange tijd onrustig. In de avond za gen enkele studenten opnieuw kans om, min of meer vermomd als vreed zame wandelaars, de Langestraat te bereiken. Ze kwamen ternauwer nood tot de deur, waarbij zich per manent een politieagent had gepos teerd. De gummilat kwam er weer aan te pas en de overvalwagen bracht de gehele avond weer arres tanten naar het hoofdbureau. Maar het verkeer kon nagenoeg ongehin derd weer door de Langestraat, en als zich al te veel publiek bevond voor het restaurant, verspreidde de politie het met zachte drang. Tegen tien uur liet Jansma de meeste man schappen inrukken en slechts enkele agenten hielden nog een oogje in hel zeil op de Oude Markt, het Ver keersplein en de Langestraat. Intussen maakten de vier vrouwen die dag goede zaken. Reeds in de vroege morgenuren, terwijl er een nieuwe i'uit geplaatst werd, kwamen de eerste bezoeksters binnen, 's Mid dags werd het drukker en in de avonduren moest de politie af en toe weer de toegang ontzeggen om de eenvoudige reden, dat het restaurant ei-vol was. Inspecteur Jansma was het restaurant enkele malen gepas seerd, had naar binnen gekeken cn was ,weer verder gegaan. Wat de meisjes niet wisten was, dat de com missaris. hem verboden had naar binnen te gaan. Om vijf voor twaalf verlieten de laatste bezoekers het restaurant cn bracht Ans de agent, die opdracht had tot sluiting bij de ingang te pos teren, een pakje sigaretten, dat hij in dank aanvaardde. Toen draaide ze de deur op slot, terwijl Josien de grote overgordijnen dichttrok. Greet en Frida zaten reeds in een stool cn rookten eon sigaret. Beiden zagen wat bleek van moeheid en Jo sien verklaarde: „Ik heb vóór giste ren nooit geweten, wat wérken was. Nu weet ik het. Ik ben in de volste betekenis van het woord doodop". Frida lachte flauwtjes. „Ik denk. dat het met ons allemaal wel zo zal zijn. Maarer zal ook wel naar verdiend worden. Kom eens op met de centen, kindersik ben bran dend nieuwsgierig". HOOFDSTUK 18 Waarin een proces wordt verloren maar Frida wat wint. Na enkele dagen was het nieuwtje van het „vrouwenkroegie", zoals de stedelingen hun restaurant al spoe dig noemden, ei; af. De drukte luwde en er kwam wat meer geregeld pu bliek. Al gauw bleek de meisjes, dat de dinsdag en de donderdag de stilste dagen waren en na enkele weken be sloot men. dat de meisjes om beur ten een hele dag vrij konden nemen. Verder kon om de beurt één een vrije morgen krijgen of een vrije middag, maar de avonden, met uit zondering van de dinsdag cn de don derdag, waren allen in het restau rant om te helpen. Zo ook zaterdags en zondags moesten alle hens aan dek zijn, want dat waren de top dagen van de hele week. Over de omzet was men best te vreden. Ans had becijferd, dat men ruimschoots de rente en de aflossing halfjaarlijks zou kunnen opbrengen, terwijl het geslonken kapitaaltje niet meer behoefde te worden aangespro ken. Men kon er zelfs nog wat aan toevoegen. (Wordt vervolfffh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5