Fraaie dagen geven kans op interessante natuurervaringen Berichten over ongeregeldheden in zuid-Rusland STAD RN PROVINCIE Herfst in lie Schouwse duinen WESTHOEK, oktober. - Deze uit zonderlijk fraaie dagen nodigen uit tot het maken van wandelingen door het prachtige duingebied, dat. on der een nog bijna zomerse zon, iigt te prijken in de stille herfstweelde. die allerlei effekten in de natuur te weeg brengt. Des morgens kort na zonsopgang ligt het grootste deel van het Zeepe nog in de nevelen verpakt. Het lijkt „ergens" op een groot berg meer, omdat de dauwwolk zich over de duinlaagte heeft heengevleid. Het Ls bijna zonde deze prachtige deken te betreden. Boven het hoofd van de wandelaar trekken inmdidels gróte groepen kievieten voorbij op weg naar het verre zuiden. Kennelijk vertrouwen ze de mildheid van het Nederlandse na-seizoen toch niet erg en geven gevolg aan de roep van het bloed, dat hen naar andere oorden lokt. Enkele fazanten komen druipnat van de dauw uit de duindalen gewandeld en als ze boven op een zonbeschenen duintop staan, schudden ze zich uit, zodat de waterdruppels in het rond vliegen. Even laat de fazantenhaan zijn gekraai horen, om daarna met zijn hoenders op de wieken te gaan. Even later strijkt de troep neer in een nabij gelegen boom gaard op zoek naar het dagelijks „fazantenbrood", bestaande uit de meest uiteenlopende onkruid zaden. Een eenzame haas ontsnapt uit de zelfde boomgaard en zoekt zijn leger (Vervolg SPORTSPIEGEL. Voor eerste deel zie men elders in dit nummer). In de 2e Idas C bleef SVOWK op fraaie wijze ongeslagen door de Burgh-reserves in eigen huis met 3-1 te kloppen, waardoor zij thans fier aan de leiding gaan. Renesse II en Zonnemaire produceerden acht doelpunten by elkaar, waarvan zij er elk vier voor hun rekening namen. Brouwershaven II smaakte in dit seizoen voor het eerst het zoet van de overwinning door een 2-0 zege op Dreischor II. SVOWK 5 4 1 0 16- 8 9 Burgh II 5 3 1 1 18- 6 7 Renesse II 5 2 2 1 22-11 6 Zonnemaire 4 12 1 13-10 4 Brouwershaven II 4 1 0 3 7-23 2 Dreischor II 5 0 0 5 2-20 0 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas moest Bruse Boys, hoewel het uitstekend party gaf, de eer aan het nog zonder verliespunten zijnde Meeuwen laten (3-5). Kats, dat zo uitstekend was begonnen, schijnt nu geheel van slag daar het deze maal moest toezien dat SVD op overtui gende wijze (6-2) zijn eerste winst kon boeken. AZVV II had bij het be zoek aan Wolfaartsdijk aan eendoel- puntje genoeg om de volle winst mee naar Axel te nemen. Kapelle en VCK bleven Meeuwen op de voet volgen door resp. Hoek met 6-4 en Yerseke III met 7-2 te kloppen. Meeuwen 5 5 0 0 24- 9 10 Kapelle 5 4 1 0 21-16 9 VCK 5 4 10 1S-10 9 Hoek 5 3 0 2 20-12 6 AZVV II 5 2 12 13-14 5 Kats 5 2 0 3 11-15 4 Bruse Boys 5 10 4 14-18 2 Wolfaartsdijk 5 1 0 4 9-16 2 SVD 5 1 0 4 15-20 2 Yerseke III 5 0 1 4 11-25 1 In de 2e klas C deed Zeemeeuwen meer dan van haar mocht worden verwacht door Duivelend te Ooster- land een kostbaar puntje af te snoe pen (3-3). Brouwershaven III bleef in de running door MEVO II te Zie- rikzee geen kans te geven (1-6). WIK 4 3 1 0 24- 6 7 Br.haven III 4 3 0 1 13- 9 6 Zeemeeuwen 4 12 1 12- 9 4 Duiveland 4 112 16- 9 3 MEVO 11 4 0 0 4 2-34 0 In de 3e klas D was het een bui tengewoon gunstige dag voor het Nieuwerkerkse SKNWK. Zelf wisten de blauw-zwarten thuis met 3-1 vmi Bruse Boys II te winnen, terwijl daarnaast WIK II het stoute stukje uithaalde om Zwaluwen '61 een kost baar puntje te ontfutselen (2-2). SKNWK 5 4 0 1 26- 9 8 Zwaluwen '61 5 2 2 1 15-12 6 Bruse Boys II 5 2 1 2 23-13 5 WIK II 5 0 1 4 9-39 1 JUNIOREN. In groep A IV heeft Heinkenszand A I weinig plezier be leefd aan het bezoek dat zij zater dagmiddag bij Zierikzee A 1 hebben afgelegd. Over de gehele linie waren de rood-zwarten hun tegenpartij verre de baas, wat uiteindelijk leid de tot een monsterzege van 23-0. Zierikzee Al 5 5 0 0 51-1 10 In groep B XI wist Zierikzee B I met goed gevolg de lastige klip Bru se Boys B I te omzeilen (0-5). Eer lijk gezegd hadden wij gedacht dat de Boys de bezoekers het vuur meer aan de schenen zouden leggen als nu het geval is geweest. Duiveland B I had weinig moeite om Zierikzee B II met 13-0 in het zand te laten bijten, terwijl Dreischor B I een verrassen de 2-1 zege te Nieuwerkerk wist te behalen op SKNWK B 1. Zierikzee BI 5 5 0 0 26- 4 10 Bruse Boys BI 4 3 0 1 23-6 6 Duiveland BI 4 2 1 1 19- 7 5 MEVO BI 4 2 0 2 9-12 4 Dreischor BI 5 2 0 3 8-14 4 SKNWK BI 5 113 8-13 3 Zonnemaire BI 2 10 19-62 Zierikzee B II 5 0 0 5 0-39 0 In groep B XII slaagde Renesse B I er te Scharendijke in op Zwaluwen '61 B I revanche te nemen (3-5) voor de enige weken geleden in eigen huis geleden nederlaag. Burgh B I bracht het ook nu niet tot winst daar WIK B 1 in de Westhoek met 2-1 aan het langste eind wist te trekken. Renesse BI 4 3 0 1 17- 9 6 Zwaluwen '61 B I 4 3 0 1 11- 9 6 WIK BI 4 2 119-85 Burgh BI 3 0 0 3 2- 8 0 op een veilige plaats in de duinen. Tegen de avond keert hij echter weer terug om onder de appelbomen zich tegoed te doen aan valfruit, waarbij hij echter ook de laaghangende ap pels aan de bomen beslist niet ver- maadt. Eenden en ganzen Intussen komt ook de eerste wesp op inspectietocht. Vanaf de zeekant komen enkele zilvermeeuwen geluid loos aangevlogen en verdwijnen in de richting van de (voorjaars)-broed- gebieden. Daar blijft de zilvermeeuw totdat de honger hem weer naar de Oosterschelde trekt om langs de af dalende waterlijn te gaan fourage- ren. In pijlsnelle vaart komt een grote troep wilde eenden aangevlo gen, om in de buurt van de ijsbaan schuin omlaag te schieten, neerstrij kend op het watervlak met een wit schuimspoor. Maar er is alweer een ander geluid. „Gak, gak". Dat zijn de winterganzen - een troep van on geveer veertien stuks - die in V- vorm komt aangevlogen, verdwij nend in de richting van de Burghse polder. De zon klimt nu wat hoger en fantastisch wordt het spel van het licht op dit nog vroege uur van de dag. Mees en kruisbek We richten onze schreden verder in de richting van Westenschouwen. Even voor we de dennen bereiken horen we achter ons iemand fluiten. Eerst blijft de fluitist voor ons on zichtbaar maar dan zien we hem, nl. de zwarte mees met z'n zwarte kruin en witte nekvlek. Deze vogel is een trekker en komt hier niet voor als broedvogel. De dennen zijn één glin sterend paleis van glinsterende en springende dauwdruppels in steeds warmer wordende zonnestralen. De toppen worden reeds ontdaan van hun nachtdek, de denappels hangen roerloos. Plotseling zien we de vo gel van het naaldhout, de kruisbek. Als we wat verder kijken zien we nog meer van deze prachtige vogel tjes met hun kleed van veel rood, oranje en bruin. Ook de kruisbek hoort hier niet thuis, maar heeft als broedgebied de landen achter het „ijzeren gordijn" en in de Scandina vische landen. Bij de terugwandeling naar Burgh zien we rond de torenspits nog enige zwaluwen rondcirkelen. De meesten van hen zijn reeds vertrokken om dat het meestal in de eerste week van oktober al behoorlijk koud is in deze streek. Het is geen wonder dat deze dag nog veel mensen hebben genoten. Op het strand zijn de bad pakken weer in dienst gesteld en zelfs gasten uit Engeland profiteer den van deze late na-zomer. Dorp voor lichamelijk gehandicapten DEN HAAG, 9-10. Naar verwacht wordt zal eind november a.s. het eerste concept gereedkomen voor de plannen voor een dorp waar niet meer te revalideren lichamelijk gehandicapten in de toekomst definitief zullen kunnen wonen. Hiermee zal een eerste stap gezet zijn tot de realisatie van een project waarvan gezegd mag worden dat het in de gehele wereld zijn weerga niet vindt. In de bosrijke omgeving van Arnhem is inmiddels reeds grond aangekocht. Het eerste concept-plan dat gemaakt is door een spe ciale ontwikkeling%commissie, streeft ernaar een leefgemeenschap te creëren die de normale „samenleving" zoveel mogelijk benadert. Zo zullen in dit dorp huizen, pleinen, plantsoenen, winkels, speel terreinen, een postkantoor, een stadhuis en wegen te vinden zijn, net zoals dat in iedere gemeente het geval is. Met dit plan is naar schatting een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. Vele zwaar gehandicapte patiënten vinden een tijdelijk verblijf in een der evalidatiecentra van ons land, waar een keur van specia listen op medisch, pedagogisch, onderwijs-, sociaal- en arbeids- technisch gebied al hun krachten inspannen om deze patiënten de terugkeer in onze maatschappij mogelijk te maken. Teneinde echter voor patiënten, voor wie opname in een revali datiecentrum uit medisch oogpunt geen zin heeft, toch een mens waardig bestaan te creëren, heeft de voor dit doel in het leven geroepen stichting Het Dorp het initiatief genomen om in Arnhem een dorp te gaan bouwen, waar deze blijvend gehandicapten in een eigen gemeenschap onder deskundige leiding kunnen leven en zo mogelijk werken. Aantal mensen omgekomen WASHINGTON, 8-10. Dc woord- voerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag tijdens een persconferentie medegedeeld, dat het ministerie be richten heeft ontvangen over onge regeldheden in het gebied van Ros tov, In zuid-Rusland, die zich in de loop van dit jaar zouden hebben voorgedaan. De woordvoerder deed deze mede deling in antwoord op vragen over berichten in de Amerikaanse pers, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken gegevens vergaart over pro testvergaderingen en opstootjes in Novotsjerkassk, een industriestad op omstreeks 30 kilometer ten noord oosten van Rostov gelegen. De woordvoerder wilde op deze kwestie niet dieper ingaan, doch de Amerikaanse functionarissen hebben verklaard dat de regering van een aantal bronnen berichten heeft ont vangen die wijzen op ongeregeldhe den op grote schaal, waarbij een aantal mensen om het leven is ge komen. Rapporten Blijkens de door het ministerie ontvangen rapporten, aldus deze functionarissen verder, zouden de ongeregeldheden zijn veroorzaakt door verhoogde boter- en vleesprij- zen, door verhoogde produktie-eisen en door voedseltekorten. Het mini sterie heeft geeh precieze gegevens omtrent de orfivang van de relletjes, doch het leek volkomen duidelijk dat een aantal mensen werd gedood. De schattingen van 't aantal slacht offers in de in "Washington ontvan gen berichten variëren van tiental- Amerika blijft actief in Zuid-Vietnam HONOLOELOE, 9-10. De Ameri kaanse minister van Defensie, Ro bert McNamara, heeft de afgelopen dagen op het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan, te Honoloeloe, bespre kingen gevoerd over kwesties be treffende zuid-oost-Azië. Op deze conferentie, de zevende van deze aard sinds december van het vorig jaar, waren tal van burgerlijke en militaire autoriteiten, onder wie de stafchef van de Amerikaanse strijd krachten, generaal Maxwell Taylor, aanwezig. McNamara is maandagavond naar Washington teruggekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde hij dat de Ame rikanen hun hulpverlening aan Zuid- Vietnam met het oog op de guerilla- oorlog in dat land nog aanzienlijk zullen moeten uitbreiden. Hij ver trouwde erop dat de Zuidvietname- zen de communisten zouden kunnen verdrijven. De op de vergadering uitgebrachte rapporten noemde hij „zeer bemoedigend". len tot honderden. De bij de relletjes betrokken personen zouden vooreen groot deel jonge arbeiders en tech nische studenten zijn, die ongeveer een zesde deel van de bevolking van Novotsjerkassk uitmaken. Het verbruik van consumptie-aardappelen in Europa De hoeveelheden consumptieaard appelen die per hoofd van de bevol king per jaar in de verschillende landen van Europa worden verbruikt lopen zeer sterk uiteen. Ierland staat aan de spits met 180 kg; dan volgen West-Duitsland, Luxemburg en Bel gië met 150 kg. De Denen eten 130 kg, de Fransen en Portugezen 120 kg aardappelen per jaar. Groot-Brit- tannië, Zweden en Noorwegen 100 kg. Oostenrijk, Finland en Neder land 90 kg en Zwitserland 80 kg. Italië en Griekenland sluiten de rij met 45 kg. Nederland neemt dus, al met al, een bescheiden plaats in in aardappeletend Europa. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten NIEUWERKERK. - Zondag 14 ok tober aanstaande, 10 en 2.30 uur, de heer Karens, Zoetermeer. Voorbereidingen van het Concilie te Rome VATICAANSTAD. 8-10. In de Sint Pieter te Rome wordt de laatste hand gelegd aan het inrichten van het in terieur van de basiliek tot een ver gaderzaal voor de grote vergadering van de rooms-katholieke kerk, die op het punt staat te worden geopend na drie een een half jaar praktische en theologische voorbereidingen. De vorige week "heeft paus Joan nes de prinsen Aspreno Colonna en Alessandro Torlonia benoemd tot de bewakers' van het concilie. Hij heeft ook een in de Sint Pieter geïnstal leerd nieuw orgel ingezegend. In de loop van de week heeft de paus tevens 195 .deskundigen' be noemd om de concilievaders bij het opstellen van de resoluties behulp zaam te zijn. Het zijn godgeleerden en deskundigen op het gebied van het kerkelijk recht, die uitsluitend als raadgevers zullen optreden, dat wil zeggen, zij zullen wel aan de werkzaamheden van 't concilie deel nemen maar zij hebben geen stem recht. De concilievaders kunnen ook andere, partikuliere deskundigen raadplegen, maar deze mogen niet aan de vergaderingen van het con cilie deelnemen en staan onder ab solute geheimhouding. Intussen ^stromen de prelaten uit de gehele wereld Rome binnen. SPORT H.L.O. De H.L.O.-proeven werden voor de tweede maal afgelegd door de heer L. A. Schoof te Oosterland. Het diploma 4e graad werd be haald door de dames C. E. P. de Reus en G. Westerhof, beiden te Nieuwerkerk, mejuffrouw J. H. de Vrieze te Dreischor er. de heer W. J. van der Meer te Zonnemaire. VOETBAL WIK U-Zwaluwen 1 2-2 Voor de eerste keer in de competi tie stonden de reserves van WIK op normale sterkte. Door het bezetten van de spil plaats door L. v. d. Wek ken kreeg de achterhoede meer spil- vertrouwen. Met Zwaluwen in het offensief begon deze wedstrijd. De buitenspel- val bij WIK stond herhaaldelijk open en de voorwaartsen van Zwaluwen liepen steeds weer in de val. Bij de doorgezette aanvallen vergaten zij te schieten of schoten ver naast. Na on geveer een half uur omspeelde Hu- brechtse de achterhoede en schoot beheerst in, waardoor de stand 1-0 voor Zwaluwen werd. Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd. Door een omzetting in de voor hoede van WIK kreeg deze in hun aanvallen meer vaart. Door een mis ser van de achterhoede kreeg A. de Graaf een kans en maakte de gelijk maker voor WIK, 1-1. Door dit suc ces gesteund kwam het doel van de Zwaluwen onder druk te staan. Door P. Overboek, met een afstandsschot vanaf de linkervleugel werd de stand 2-1 voor WIK. Dit was voor Zwaluwen te veel en door rechts binnen Lauwerse van de Zwaluwen werd de stand terug gebracht tot 2-2. Met deze stand kwam het einde van deze sportief gespeelde wed strijd. Voor de reserves was dit het eerste punt in de competitie en be tekende deze uitslag een einde van de grote nederlagen. Spruiulel—Burgh 3—3 Burgh heeft de slechte indruk van vorige week met 'n prima wedstrijd en een verdienstelijk gelijk spel vol ledig uitgewist. Vóór rust was Burgh de sterkste ploeg en kwam met 3-1 voor te staan. Na de rust waren de rollen omgekeerd en kon Sprundel gelijk komen. In de vierde minuut benutte J. Deurloo uitstekend een afgemeten voorzet van M. Bakker, 0-1. Twintig minuten later gaf Deurloo op zijn beurt goed door naar T. Rijnberg die geen fout maakte, 0-2. Kort daar op trof een zeer hard schot van M. Perthys doel, 1-2, maar Burgh gaf geen krimp en vijf minuten voor rust trok T. Rijnberg vanaf de doel lijn de bal voor, waarop N. v. d. Graaf geen fout maakte, 1-3. Na rust een beter Sprundel; in de tiende minuut schoot P. de Jongh na een misser van de Burgh-epil raak, 2-3. Tien minuten later schoof de linksbuiten de bal achter de Burgh-achterhoede. Rechtsbuiten P- Voeten sprintte snel door en kon de bal achter keeper Kloet plaatsen. Scoringskansen 'hierna voor beide doelen werden niet meer benut. Bruse Boys-Meeuwen (Kapelle) 3-5 De Bruse Boys hébben geen kans gekregen de Meeuwen hun eerste nederlaag te bezorge.n al heeft het daar in de zaterdag te Bruinisse ge speelde wedstrijd sommige ogenblik ken wel naar uitgezien. Direct na de aftrap namen de Boys de leiding en uit de eerste aanval weet Han van der Werf met een on houdbaar schot er 1-0 van te maken. Dit laten de Meeuwen echter niet op zich zitten want na twee minuten komt de gelijkmaker door een schui ver van de rechtsbinnen van de gas ten, 1-1. Het spel gaat dan gelijk op, maar na 24 minuten neemt Bru weer de leiding. Uit een verre doeltrap van keeper Van den Ouden krijgt Han van der Werf de bal te pakken en met een prachtig schot scoorde hij, 2-1. Een nieuwe impuls voor de Meeuwen naar het schiint om ook een doelpunt te fabriceren, want prompt na de 28e minuut komt de gelijkmaker van de middenvoor van de gasten, 2-2. Na. 35 minuten is het weer Van der Werf die de Boys met een prachtige kopbal de leiding geeft 3-2 en die daarmee zijn hattrick ver richt. Maar evenals de beide vorige keren mag Bru zich niet lang in die voorsprong verheugen; een minuut later scoort de linksbuiten van de Meeuwen de gelijkmaker, 3-3. Met deze stand breekt de rust aan. Na de rust tonen de Meeuwen dui delijk hun meerderheid. De verdedi ging van Bru komt onder zware druk te staan en na 25 minuten is het weer de middenvoor van de Meeuwen die uit een hoekschop zijn club de leiding geeft. De gevaarlijk ste man uit de Bruse voorhoede, H. van der Werf krijgt na de rust geen kans meer iets te ondernemen. In de pauze heeft men wel afgesproken, dat deze man moest worden be waakt en ook daarin kwijten de Meeuwen zich voortreffelijk. Jam mer dat de andere voorhoedespelers van de Boys deze dag minder pro- duktief waren. De gevaarlijke mid- voor van de gasten ziet in de 36e minuut weer een kans en weet de stand met een onhoudbaar schot op 3-5 te brengen. De Boys houden dap per vol, maar 'blijven toch in de min derheid. Kapelle gfng na een span nende en mooie strijd met de pun ten naar huis, die ze dan ook eerlijk verdiend hadden. Burgh BI-WIK BI 1-2 WIK heeft met beter spel in een pittige wedstrijd een verdiende over winning behaald. Ongetwijfeld lean Burgh beter, maar dan zal harder gewerkt moeten worden'. Willem Boot verzette voor de thuisclub veel werk en ontpopte zich als een der beste Burgh-spelers. Voor rust had WIK een veldmeer- derheid maar het duurde tot de laat ste halve minuut voordat Nico Tim mer voor de jeugdige Kerkwervena- ren de score kon openen (0-1). Na de rust volgde spoedig de gelijkma ker toen Willem Boot de keeper de bal ontfutselde en doorgaf naar Theo den Engelsman die hard inschoot (1-1). WIK kwam echter meer in de aanval. Het was Leo Hendrikse die keeper Padmos geen schijn van kans gaf en de eindstand uiteindelijk be paalde op 1-2. Laatste Nederlandse artiesten terug uit Nw.-Cuinea SCHIPHOL, 9-10. De laatste groep Nederlandse artiesten, uitgezonden door het Nationaal Thuisfront om in Nieuw Guinea voor de Neder landse militairen op te treden, is vanochtend uit Biak op Schiphol teruggekeerd: Willy Alberti, diens dochter Willeke, Mieke Telkamp, Jan Pruis en accordeonist Tonny Bakkenes. In 21 dagen heeft dit vijftal over heel Nieuw Guinea 24 voorstellingen gegeven en daarbij had Jan Pruis het gepresteerd om het grootste deel van zijn bezittingen zoek te maken. Op Schiphol kon hij daar nog niet over uit in de perskamer en hij amuseerde de grote groep afhalers met eep geïmproviseerde conferen ce. die ongeveer als volgt verliep: „Ik ben niet wat je noemt tropen - bestendig. Ik heb zowat alles gehad wat je kon krijgen: oorontsteking, oogontsteking, en evenwichtsstoor nis. Die evenwichtsstoornis kwam niet door wat je misschien denkt. Ze spx-eken in Nieuw Guinea steeds over schema's, alles is in schema's vast gelegd, maar mijn alcoholschema is helemaal in de war gelopen, want er was niets, maar je blijft lachen. Dat was een van onze vaste uitdrukkin gen daar. Ik ben er in die hitte 5 kilo afgevallen, maar verder ben ik DEN HAAG. De internationale ka tholieke vredesbeweging Pax Christi heeft aan dr. W. J. Schuijt, lid van de Tweede Kamer (K.V.P.), een op dracht verleend voor een studiereis langs een aantal universiteiten en vredesinstituten in de Verenigde Sta ten. Te Quincy, in de Amerikaanse staat Massachusetts, is het derde Amerikaanse oorlogsschip dat door kernenergie wordt aangedreven, in dienst gesteld. OUWERKERK Opbrengst reclasseringscollekte De alhier gehouden collektc voor de Nationale Reclassering heeft op gebracht hel bedrag van f 50,25. DRÉISCHOR Nieuwe consistoriekamer bij kerk Naar wij vernemen zal binnen af zienbare tijd in de onmiddellijke na bijheid van de Ned. Herv. kerk te Dreischor worden begonnen met de bouw van een afzonderlijke consis toriekamer. Deze komt dus geheel los te staan van de kerk. De plan nen voor de bouw zijn momenteel nog onderhanden bij de Middelburg se architect de heer M. J. J. van Beveren. Nadere gegevens over de bouw ontbreken nog. NIEUWERKERK Anglicaanse dienst in kerkgebouw Apost. gemeente Rev. W. Popman Hosford van de Anglican Church te Rotterdam deelt mede dat op 14 oktober aanstaande, 2.45 uur, in het daartoe ter beschik king gestelde kerkgebouw van de Katft. Apostolische Gemeente te Nieuwerkerk een „Communion Ser vice" (in de Nederlandse taal) zal worden gehouden. OOSTERLAND Rectificatie In het bericht over de verkoop van het timmer- en aannemingsbe drijf van de heer A. Boot is buiten de schuld van onze correspondent een kleine vergissing geslopen. In dit bericht stond nl. dat dit bedrijf op een „warme zondag" in 1934 tot de grond toe afbrandde. Dit is ech ter niet juist. Men dient hiervoor te lezen op een „warme zomerdag", zo als de tekst op de ooi'spronkelijke kopie ook heeft geluid. Nader verne men wij dat deze brand - waaryan de oorzaak nooit bekend is gewor den - om precies te zijn heeft plaats gevonden op donderdag 5 juli 1934. BRUINISSE Gezonken motorschip op slikken gezet. Inzake de berging van de „Johan na R." meldt men ons nog het onder staande: Nadat de drie drijvende bokken hun werk tot een goed einde hadden gebracht is de bok „Arend" van Van den Tak naar Rotterdam terug ge gaan, maar de bokken „Walcheren" van de firma Van den Akker en de „Labor 4" van de firma Gijsbers zijn naar de Oosterschelde gevaren. Daar zonk op donderdag 6 september het motorschip „Johanna R." van schip per C. M. Reijngoudt uit Sint Phi- lipsland, bij het invaren van het Keeten, aan het eind van de Witte Tonnevleije. Kikvorsmannen zijn in de afgelopen drie .weken bezig ge weest de lading bestaande uit beton- tegels naar boven te brengen, maar ze konden maar drie uur per dag (bij laag water) werken. Bovendien lag de lading schots en scheef in het schip, zodat men uiterst moeilijk moest werken. Een deel van de te gels moest men laten zitten. Daar het schip betrekkelijk ondiep lag, was het lichten voor de beide bok ken een gemakkelijk karwei. Zij na men het schip vrijdagavond om ne gen uur in de takels (de stroppen waren te voren al aangebracht) en voeren er mee naar de slikken van Viane waar het schip werd neerge zet. Het valt nu bij eb natuurlijk verschillende uren droog. De heer M. van der Marei, sloper te Viane, heeft aangenomen de rest van de te gels uit het schip te halen. Of het nog gerepareerd kan worden zal door experts van dc verzekeringsmij. wor den uitgemaakt. Vast staat wel dat het schip erg heeft geleden, omdat de tegels, toen het schip zonk, niet op hun plaats zijn gebleven. Door het schuiven van de lading is het schip op verschillen de plaatsen gaan plooien, ook al om dat het op een zandbank terecht is gekomen. gezond gebleven. Ik ben er bijna alles kwijt geraakt, broeken, over hemden entot slot zelfs mijn bril. Ik moot dan ook worden beschouwd als Nieuw Guinea's voornaamste kwijt- optant". Maandag is in hel museum van Warschau een tentoonstelling van honderd schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh geopend. De- werken zijn afkomstig van verschei dene Nederlandse musea en particu liere collecties. In het noordelijke deel van mid- den-Italië heeft maandag een aard beving verscheidene huizen bescha digd te Serrapetrona, een dorp nabij Macerata. Twee dagen geleden de den zich daar meer dan 30 aard schokken voor. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. DELFT. De oud-minisler-presi- dent, dr. W. Drees, heeft in de aula der technische hogeschool te Delft een serie van drie lezingen geopend, die wordt gehouden in het kader van het dertiende lustrum van de Delfl- sche Studentenbond. Voor 45 jaar.... ZIERIKZEE. Voor de vereniging „Algemene Ontwikkeling" sprak mr. Salm uit Amsterdam over het onder werp „De hemellichamen". OOSTERLAND. Aan deze gemeen te is een maximum subsidie van f 10.789,38 toegekend voor de aan koop van grond voor het bouwen van arbeiderswoningen. ZIERIKZEE. Aan de heer L„ voor heen secretaris-boekhouder van het burgerlijk armbestuur is een jaar pensioen van f 267 toegekend. ST. PHILIPSLAND. Waarschijnlijk ten gevolge van de schaarste aan levensmiddelen, zijn in deze ge meente binnen enkele weken drie jongens van ongeveer vijftien jaar overleden. BRUINISSE. De heer B., water bouwkundig ambtenaar en landme ter, heeft een kaart van Schouwen- Duiveland ontworpen, waarop alle wegen en voetpaden staan aangege ven. ZIERIKZEE. Inzendingen op de prijsvraag voor een uitbreidingsplan van de gemeente Oosterland, zijn te bezichtigen in het gebouw van de Ambachtsschool. ZIERIKZEE. In de jongste raads vergadering werd het salaris van het schoolhoofd vastgesteld op 1200 met drie tweejaarlijkse verhogingen van f 100. ZIERIKZEE. Op Schouwen-Duive- land zal een collekte worden gehou den voor het Fonds „Aanpakken", dat beoogt de minimum-salarisseti der Ned. Hervormde predikanten te brengen op f 1400. SCHOUWEN. Aan het no order- strand zijn zeemijnen van groot ka- liber aangespoeld, alsmede mijn- stutten, vele klompen en kistjes be dorven boter. ZIERIKZEE. Het gezellig inge richte Militair Tehuis op de hoek van de Melkmarkt werd. feestelijk geopend. Neger in senaat Georgia ATLANTA, 9-10. - In de Ameri kaanse staat Georgia heeft zich een neger, de jurist Leroy Johnson, kan didaat gesteld voor een democrati sche zetel in de senaat van Georgia. De democraten zullen op 16 oktober hun kandidaat voor het district Ful ton kiezen. Johnson heeft twee me dedingers, beiden blanken. Hij is de eerste neger in Georgia die een der gelijke functie probeert te gaan be kleden. PIEPERS In de landbouw is het „alle hens" geblazen, omdat het weer zo uitzon derlijk verrukkelijk is en de peetjes en de piepers er met niets uitvlie gen. Nu ja, dat niets moet men nu ook weer niet helemaal letterlijk nemen, want er wordt hard genoeg aan gesjouwd. Dat moet men de Duivelandse vrouw maar eens vra gen, die haar steentje (een raap- steentje waarschijnlijk) bijdraagt, om het allemaal op tijd en vlot bin nen te krijgen. Voor dag en dauw staat ze op en laat het bed het bed. Ze wil zo snel mogelijk akkerwaarts, want zelfs in deze oogsttijd steken (hier en daar) ook dames een handje toe. Dit geeft overigens wel proble men voor de organisatie van het huishouden, want tüie er vroeg op uittrekt moet het allemaal wel scherpzinnig kunnen regelen. Doet onze Duivelandse ook, want reeds om zeven uur zet zij de piepers op, een wonderlijk tijdstip, zoals men niet zal willen bestrijden Zeven uur is de tijd van de op gaande zon, die zich losmaakt uit de uchtendnevelen, de tijd voor het kopje thee en het beschuitje, maar in ginds huis pruttelen de aardap pelen al op een pitje, zij het een zacht pitje. Vorige week is het gebeurd dat deze (vroege) aardappelen hun we zenlijke existentie teloor zagen gaan, omdat ze te lang op het pitje heb ben gestaan. De vrouw had van alles te sloven op het veld en keerde om negen uur terug om een kopje koffie te halen. Toen bleken de aardappe len tot moes verkookt en eerlijk ge zegd is negen uur nog geen tijdstip om aan de aardappelsoep te be ginnen. Toegegeven er zijn belangrijker landbouwzaken, dan deze pan aard appelmoes. De E.E.G.-landbouwpoli tiek is er één van, maar soms moet men het kleine er bij halen om het grote te illustreren. Zo hebben de verkookte piepers toch nog hun nut. Zo is dat u-el! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2