DE ZIERIKZEESCHE COURANT Luidruchtige demonstraties voor en tegen Cubaanse regime Steeds meer Indonesiërs stromen Nieuw-Guinea binnen Geallieerd protest bij Sowjet-Unie Wat moet Soekarno met zijn enormebewapening Algerië lid der Verenigde Naties Twintigduizend Europese vluchtelingen hebben nog hulp nodig Oostberlijnse politie schoot weer op vluchteling WAT ÏEQT Dl Bombardement in Jemen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 oktober 1962 119e jaargang No. 19257 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 4£DAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Herfst in de Schoinvse duinen DE V.N.-ASSEMBLEE NEW YORK, 8-10. De zaal van de Algemene Vergadering der V.N. is maandag het toneel geweest van luidruchtige demonstraties tegen en voor het Cubaanse regime. Dit ge beurde tijdens een rede van de Cu baanse president, Osvajdo Dorticos, die een heftige aanval deed op de V.S. en herhaaldelijk werd onder broken door tegenstanders van zijn regering op de publieke tribune. Aan de andere kant werd zijn toespraak herhaaldelijk ondersteund door ap plaus van voorstanders op de tribu ne en van afgevaardigden, voorna melijk uit het Sowjet-blok. V.N.-wachten verwijderden ver scheidene personen van de tribune, onder wie vrouwen. Op een gegeven ogenblik dreigde de voorzitter, de Pakistaan Zafroella Chan, de tribu ne te laten ontruimen als de inter rupties zouden voortduren. Dorticos beschuldigde de V.S. van komplotten om het regime van Fidel Castro omver te werpen door mid del van sabotage, ondermijning, voor bereidingen voor invasies, waaron der die van vorig jaar, persoonlijke aanvallen, spionage e.d. Hij vroeg de V.N. een veroordeling uit te spreken van „zulke agressieve daden" als de Amerikaanse pogingen om Cuba aan een economische blokkade te onder werpen. Cuba is bereid met de V.S. te on derhandelen over een regeling van de geschillen en Cuba wenst zijn re volutionaire ideologie niet naar an dere delen van het westelijk half rond uit te voeren. Maar als het ei land wordt aangevallen zou het te rug vechten en dit zou kunnen uitlo pen op een nieuwe wereldoorlog, al dus de president die hierbij verwees naar de solidariteit die de Sowjet- Unie heeft betuigd. Zijn toespraak werd gevolgd door een applaus van een volle minuut, voornamelijk van de zijde van het Sowjet-blok maar ook van een aan tal Afrikanen. „Ongeëvenaarde laster" De Amerikaanse afgevaardigde A. Stevenson antwoordde dat 'n staats hoofd volgens traditie de plicht heeft in een toespraak tot de Wereldorga nisatie geen misbruik te maken van de vrijheid van het woord die hem wordt verleend en als staatsman op bouwend behoort te spreken. De pre sident van Cuba had zich schuldig gemaakt aan ongeëvenaarde laster en een verwrongen voorstelling van zaken. Stevenson wees later op een pers conferentie het aanbod tot onder handelingen tussen Cuba en de V.S. van de hand met de woorden: „Er HOLLANDIA. 8-10. In de eerste week van het V.N.-bestuur over West Nleuw-Guinea hebben reeds ruim 3.500 Nederlanders (ongeveer 1.000 burgers on 2.500 militairen) het land verlaten. Terwijl de uittocht onver minderd voortgaat, stromen hoe lan ger hoe meer Indonesiërs het land binnen. In Hollandia zijn thans een hon derdtal Indonesische burger-ambte naren gevestigd en ongeveer veertig Indonesische militairen, die onder het commando van de Pakistaanse generaal Said-Ud Din de Indonesi sche missie vormen van de veilig heidsdienst der V.N. Het grootste deel dezer militairen kwam met een Hercules vliegtuig van de Indonesische luchtmacht op het vliegveld Sentani nabij Hollan dia aan. Het militaire toestel, waar- Verliefde huzaar Een Amerikaanse soldaat, die een onbedwingbaar verlangen voelde zijn vriendin te zien nam het eerste het beste voer tuig dat beschikbaar was, een reusachtige tank. Op zijn rit in de omgeving van de West duitse stad Friedberg ontzag hij telegraafpalen noch hek ken. Een meute Amerikaanse en Westduitse politiewagens, die achter de alles op zijn weg verpletterende tank aanjoeg, wist deze tenslotte tot staan te brengen. De soldaat ver keerde onder invloed van ster ke drank. van de staart in de roodwitte kleu ren was geschilderd, trok wederom de aandacht van honderden Papoea's Vol verbazing zagen zij, hoe uit de enorme buik van de Hercules de Russische jeeps werden neergelaten en ook een personenauto, die be stemd is voor de Indonesische verte genwoordiger in Nieuw-Guinea, de heer Soedjarwo. De militairen ont laadden het vliegtuig zelf, met be hulp van Papoea's. Behalve uit auto's bestond de la ding uit kisten met wapens, grote rollen telefoondraad van Ameri kaans fabrikaat en een kleine hoe veelheid voedingsmiddelen. Het de tachement bestond uit een tiental militairen van de verbindingsdienst en ongeveer 20 officieren. De groep Indonesische burgers te Hollandia is in het weekeinde uitge breid met tien kassiers en tien ty pisten. BERLIJN, 8-10. De drie westelijke mogendheden hebben maandag bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen de „flagrante schending" van de viermogendhedenovereenkomst door het weigeren van toegang van een ambulance tot oost-Berlijn door de volkspolitie jongstleden zaterdag. Aan de Sowjet-Russische ambassade in oost-Berlijn werden drie gelijk luidende protestboodschappen, be stemd voor ambassadeur Perwoe- chin, overhandigd. kan niet onderhandeld worden over handhaving van het communisme, op het westelijk halfrond". Indien Cuba wil praten moet het maar beginnen met het afbreken van zijn vele ban den met het Sowjet-blok, aldus de Amerikaanse afgevaardigde. Ook buiten het terrein van de V.N. moest de nolitie orde houden onder Cubaanse betogers die met spandoe ken en onder het uitroepen van leu zen op en neer liepen. Oostduitse verkeerstoren in brand gestoken BERLIJN, 8-10. „Kijk ze eens lo pen. Dat brandt lekker", zei een ar beider in de Westduitse plaats Hof, terwijl hij in een café vlakbij de Oostduitse grens een glas bier nam. Op enige honderden meters afstand, op Oostduits gebied, waren inder daad volkspolitie en brandweer druk doende rond een houten verkeers toren. die als een fakkel brandde. „Dat heb ik nou gedaan", zei de ar beider. Hij vertelde vol trots stie kem de grens overgestoken te zijn zonder dat iemand het zag, de brand aangestoken te hebben en onmiddel lijk teruggehold te zijn. De man is door de Westduitse politie aange houden. Hij zal wegens brandstich ting terechtstaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Aan hard lopen heeft men niets: men moet op tijd ver- Op de militaire vliegbasis Soesterberg is een DC-7 vrachtvliegtuig geland met aan boord achttien stoffelijke overschotten van in Nieuw-Guinea om gekomen militairen. Maandag is de grote hangar 5 ingericht als chapelle ardente. Wantrouwen in Australië SYDNEY, 7-10. In het te Sydney verschijnende zondagsblad „Sun-He- raid" wordt verklaard dat de harde logica Indonesië's buren moet nopen aan te nemen dat de opbouw van zjjn bewapening niet defensie maar agressie beoogt met andere woor den aan te nemen „dat president Soekarno niet geloofd kan worden". In een hoofdartikel stipt het blad aan dat Indonesië zestig procent van alle regeringsuitgaven besteedt aan de defensie. Het heeft een leger van 300.000 man geregelde troepen, een vloot strategische bommenwerpers met een radiu9 van 400 mijl en het breidt zijn marine uit totdat ze o.m. bestaan zal uit twee Russische krui sers, acht torpedobootjagers en 20 onderzeeërs. Ook zijn er de plannen voor een commando dat bewapend zal zijn met geleide projectielen. Argwaan De vraag overwegend wat de re den kan zijn voor deze opbouw zegt het blad dat alle 'belangrijke opstan den in de afgelegen delen van Indo nesië tenminste drie jaar geleden ge dempt zijn, en dat de beweerde be dreiging door de Nederlanders i9 ge ëindigd met de overdracht van wes telijk Nieuw-Guinea. De British Overseas Airways Corp. (BOAC) heeft in 't op 31 maart 1962 geëindigde boekjaar een verlies van bijna pound 15 miljoen geleden, het grootste verlies in de geschiede nis van de maatschappij. NEW YORK, 8-10. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft maandag met algemene stem men besloten Algerië als lid tot de volkerenorganisatie toe te laten. Algerië is het 109e lid der V.N. „Als Indonesië voortgaat met zijn huidige politiek zal het zeker de arg waan van de buren opwekken. Dit zijn voor het merendeel landen die geheel in beslag genomen worden door de economische ontwikkeling. Voor hen zijn grote legers een sym bool van agressie en brengen ze zon der noodzaak een bron van spannin gen te meer in de wereld". Aldus de „Sun-Herald". Latijnse advertentie VATICAANSTAD, 8-10. Het Vaticaanse blad Osservatore Romano bevatte maandag een advertentie van eèn interna tionale autoverhuur maat schappij in het Latijn. Deze bood prelaten en anderen die aan het concilie deelnemen „Automobiles novissimaea lo- cantur" (gloednieuwe auto's te huur) aan. De maatschappij garandeerde „securitatum am- plius" (hoogste veiligheid) en „apertis condicionibus" (uitste kende voorwaarden). DEN HAAG, 8-10. Nog 20.000 ge handicapte vluchtelingen in Europa, die niet in kampen wonen, hebben hulp nodig om zich maatschappelijk voldoende sterk te maken. De heer Felix Schnyder, de hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchte lingen, deelde dit in Den Haag na een gesprek op regeringsniveau aan de pérs mede. Het betreft hier de 20.000 van de 65.000 vluchtelingen in Europa, die materieel nog van dit hoge commis sariaat afhankelijk zijn. Voor 45.000 mensen is voldoende geld voorhan den om ze zelfstandig te maken. Voor de gehandicapten zoekt de heer Schnyder geld in de landen, die door de jaren heen door goedgeefsheid en gastvrijheid blijk gaven van 'n warm hart voor vluchtelingen. Indien de heer Schnyder er in slaagt voor eind volgend jaar ongeveer 21 miljoen gulden van regeringen en particulie ren voor de twintigduizend laatsten bijeen te brengen, dan kan het ma teriële deel van het vluchtelingen vraagstuk begin 1964 tot het verle den behoren. Dan blijft nog de zorg voor anderhalf miljoen mensen, die zonder nationaliteit in Westeuropese landen leven, aan wie zoveel moge lijk dezelfde rechten als de burgers van het land hunner inwoning moet worden gewaarborgd. De hoge com- Koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabiola hebben een bezoeJc gebrucht aan Hasselt, wuar hel vorstenpaar ondermeer een confetti- parade ten deel viel. BERLIJN. 8-10. - Leden van de Ocst- en Westberlijnse politie heb ben maandagavond aan de grens van de Amerikaanse sector van Berlijn schoten gewisseld, nadat Oostberlijn se politiemannen hadden geschoten op een vluchteling, die de rivier de Spree overzwom, in een poging op deze wjjze naar het westen te ont komen. De leiding van de Westberlijnse politic, die dit mededeelde, verklaar de dat een Oostberlijnse patrouille het vuur opende op de vluchteling, die werd getroffen voordat hij de westelijke oever van de Spree had bereikt. Een Westberlijnse radio-politie-au- lo, die naar do plaats van het inci dent was .gereden, werd bijna door het vuur der Oostberlijners getrof fen. Dit vuur werd door de Westber- lijners met vijf schoten beantwoord. Geen der Westberlijnse politie mannen werd gewond. Men weet niet of er aan Oostberlijnse zijde slachtoffers zijn gevallen. Politie en een ambulance van het Amerikaanse leger, een ziekenwa gen van 't Westberlijnse Rode Kruis en Westberlijnse brandweerlieden begaven zich naar de plaats van het incident, waar zij, aan de westelijke oever van de Spree, naar de getrof fen vluchteling begonnen te zoeken. Oostberlijnse politic begon het wa ter langs de oostelijke oever van de Spree af te dreggen. Naar de West berlijnse politie mededeelde wordt het zoeken nog steeds voortgezet. BILT Weinig verandering Verwachting tot woensdagavond: In de nanacht en ochtend plaatselijk mist, overigens overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag; matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. 10 okt. Zon op 6.54, onder 17.59. Maan op 17.03, onder 2.13. 11 okt. Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 17.32, onder 3.36. Volle maan: 13 okt. te 13.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 okt. 12.18 v.m. n.m. 11 okt. 1.14 v.m. 13.24 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 okt. 12.13 v.m. n.m. 11 okt. 0.39 v.m. 13.10 n.m. Doodtij: 9 okt. BERLIJN. De Oostberlijnse politie heeft heden (dinsdagmorgen) vroeg het lijk van de vluchteling die maan dagavond zwemmend over de rivier de Spree naar het westen probeerde uit te wijken, opgedregd. I HET WEEKOVERZICHT missaris is er in geslaagd om voor 300.000 tot 400.000 hunner nieuwe be staansmogelijkheden te scheppen. De anderen zijn doorgaans op eigen krachten weer op de 'been gekomen of hebben hulp van andere organisa ties daartoe gehad. Daarbij zij aan getekend, dat Oostduitse vluchtelin gen in West-Duitsland als landgeno ten worden beschouwd. De meeste gehandicapte vluchtelingen bevinden zich in Italië, Griekenland en Oos tenrijk. CAIRO, 8-10. Het persbureau voor het Midden-Oosten heeft maandag gemeld dat vliegtuigen van de ,Je- menitische republikeinse luchtmacht' zondag opslagplaatsefl van stammen bij het dorp D'El Achraf, op onge veer 200 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Sanaa, hebben ge bombardeerd. Daarbij werd een aan zienlijke hoeveelheid wapens en zwaar materieel onschadelijk ge maakt, aldus het persbureau dat van mening is dat dit zware materieel door „buitenlandse elementen" ge bruikt wordt. Het acht de Jemeniti- sche stammen daartoe niet in staat. Indonesische plannen voor Nieuw-Guinea DJAKARTA, 8-10. In een pers conferentie heeft de minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio maandag meegedeeld dat Indonesië een universiteit, twee hospitalen, tientallen scholen, vele -huizen en een sportstadion zal bouwen in het kader van een ontwikkelingsplan dat onmiddellijk tot uitvoering zal wor den gebracht. Voor dit doel heeft de Indonesische regering reeds 50 mil joen roepia op de begroting gezet. Dr. Soebandrio zeide verder dat het bestuurswerk op Nieuw Guinea sinds de overdracht aan de V.N. op 1 oktober vlot verloopt. Hij noemde de geruchten ongegrond als zouden dc V.N. in sommige gebieden het hij sen van de nationale Papoeavlag hebben toegestaan. Ook het bureau van de V.N. in Djakarta heeft deze geruchten tegengesproken. DE BILT, 9-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het omvangrijke hogedrukge- bied boven het vaste land van Euro pa neemt nu iets in betekenis af maar van de oceaan nadert 'n nieuw hogedrukgebied, dat in de richting van de Shetlandseilanden koerst. De ze ontwikkelingen veranderen maar weinig aan Tiet huidige karakter van het weer in onze streken. De sterke nachtelijke afkoeling zal plaatselijk weer mist doen ontstaan, die in de loop van de dag verdwijnt, zodat over het geheel genomen het weer vooral in de middag overwegend zonnig blijft met ongeveer dezelfde temperaturen. Oeganda onafhankelijk KAMPALA, 8-10. In de nacht van maandag 8 op dinsdag 9 oktober te middernacht is Oeganda onafhanke lijk geworden met een plechtig vlag- genceremonieel en veel vuurwerk. Het is hiermee de 33e onafhankelijke Afrikaanse natie. De hertog van Kent overhandigde als vertegenwoordiger van zijn nicht koningin Elizabeth aan premier Mil ton Obote de onafhankelijkheidsver klaring, waarmee aan 68 jaar En gelse protectie van dit Oostafrikaan- se gebied een einde kwam. Daarna werd onder het spelen van het En gelse volkslied de Engelse vlag neer gehaald, waarna men de zwart-rood- gele vlag van Oeganda plotseling met een lichtstraal tegen het duister liet afsteken. Vondeling op keuken-aanrecht EINDHOVEN, 8-10. De Eindhoven- se politie breekt zich het hoofd over de geheimzinnige komst van een van welstand blakende baby, die zondag in het holst van de nacht op het keukenaanrecht van een kinderloos echtpaar in Eindhoven werd aange troffen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun buren, die de hond zou den verzorgen, haalden het dier zon dagavond om zes uur op en brach ten het tegen middernacht terug. Tot hun verbazing vonden zij toen een flinke kartonnen doos op het keukenaanrecht van het lege huis. Daarin lag een flinke, goedver zorgde baby, een jongen van onge veer tien dagen oud. Bij deze leven de middernachtelijke vondst lagen een zuigfles en een fopspeen. De door de buren gewaarschuwde politie ging onmiddellijk aan het werk om te trachten de lieden, die het kind in huis brachten op te spo ren. De baby werd voorlopig onder dak gebracht in het Binnenzieken- huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1