DE ZIERIKZEESCHE COURANT Revolutieleiders in Jemen zetten door na de omwenteling Burgemeester Brandt sprak met Kennedy Franse oppositie bundelt krachten tegen De Gaulle Onlusten in het zuiden van Albanië? De uittocht uit Nieuw-Guinea Opnieuw aardschok in Perzië Nutteloos gesprek Rusk-Gromiko Geen Chinees-Indiase besprekingen over grensgeschillen Duizenden schoolkinderen staan gereed met de kinderpostzegels ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 oktober 1962 119e jaargagn No. 19256 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken It, Zierikree, Postbus no. I, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman <S Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t,per stuk. m on nummer: Historische Verreput wordt gebaggerd Veel gevangenen aangetroffen CAIRO, 6-10. De nieuwe regering van Jemen heeft besloten om alle Jemenitische vertegenwoordigers in het buitenland van hun post te ont heffen, zo heeft het persbureau voor het Middenoosten zaterdag gemeld. Deze maatregel is genomen in ver band met de verhouding van deze personen tot de voormalige imam El Badr. Kolonel Sallal, de Jemenitische premier, heeft zaterdag op een pers conferentie in Sanaa met nadruk verklaard dat imam El Badr is om gekomen onder het puin van zijn paleis. Hij zei voorts, dat de mach tigste stammen in het noorden van Jemen zich bij de revolutie hebben aangesloten en herhaalde dat deze geslaagd is. In de Jemenitische haven Hodeida is zaterdag een Egyptisch schip met medische voorraden, technische uit rusting en voedsel aangekomen. A.F.P. meldt uit Cairo dat kolonel Sallal in een gesprek, dat hij te Sa naa heeft gehad met een correspon dent van het (Egyptische) „persbu reau voor het midden-Oosten", heeft verklaard dat twintig leden van de familie van imam El Badr nog in le ven zijn. Onder hen bevinden zich de twee vrouwen van El Badr en een van zijn dochters, een meisje van vijftien, dat met haar moeder, in het paleis van de vorst te Sanaa woonde. Gevangenen Volgens Sallal zijn in ondergrond se cellen van gevangenissen te Hai- jah, Wasja, Saoeda, Jefla en Sinarra in totaal drieduizend gevangenen aangetroffen, die door ketenen aan elkander geklonken waren. Ook zou den zij zeer slecht behandeld zijn. De Jemenitische eerste minister verklaarde tenslotte nog dat vijf ge deserteerde officieren van het leger Chroesjtsjov toch naar de V.S. WASHINGTON, 6-10. - De burge meester van West-Berlin W. Brandt heeft op het Witte Huis een onder houd van een uur met president Ken nedy gehad. Brandt, die zich na het gesprek zeer voldaan betoonde, verklaarde tegenover verslaggevers onder meer dat de president het „waarschijnlijk" had geacht, dat de Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjov tegen eind november aanstaande in New York zou zijn, om bijeenkom sten van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties bij te wonen. Brandt zei ook dat Kennedy hem een „hartverwarmende beschrijving had gegeven van hetgeen Berlijn voor de V.S. betekent". Hij gaf uiting aan zijn volledige vertrouwen in de be lofte der Verenigde Staten, dat zij West-Berlijn zullen verdedigen. Volksstemming vindt plaats op 28 oktober PARIJS, 7-10. De leiders van de Franse socialistische party en de r.k. republikeinse volkspartij (de M.R.P.) hebben in het weekeinde plannen besproken voor de strategie bü de komende krachtmeting tussen presi dent De Gaulle en de oppositie. De socialistische nationale raad sprak zich uit voor een gezamenlijke campagne van de oppositie tegen het voorstel van De Gaulle om bij volks stemming op 28 oktober te bepalen dat voortaan het staatshoofd recht streeks door het volk wordt geko zen. Ook wil het bestuur van de so cialistische partij het samengaan van de oppositie voortzetten bij de vol gende maand te houden verkiezin gen voor een nieuwe nationale ver gadering. „Neen" De volksrepublikeinen aanvaard den op een tweedaags congres van hun nationale comité met 110 tegen 23 stemmen, bij één onthouding een voorstel om bij 't referendum „neen" te stemmen. Zoals gemeld steunden vrijdagochtend 50 van de 57 M.R.P.- ers in de nationale vergadering de motie van afkeuring tegen de rege- ring-Pompidou. Het is nog niet bekend wanneer ATHENE, 8-10. - Verscheidene Griekse dagbladen hebben melding gemaakt van wijdverspreide onlus ten, die zich in het zuiden van Al banië, een communistisch geregeer de staat, zouden hebben voorgedaan. De bladen ontleenden deze berich ten, waarvan geen officiële bevesti ging kon worden verkregen, aan bronnen in het grensgebied. Albanese verzetsstrijders zouden op verscheidene punten ten 'zuiden van de hoofdstad Tirana een ver keersweg door middel van explosie ven hebben vernield en munitieop slagplaatsen in de lucht hebben doen vliegen. Volgens deze berichten was in vele dorpen een uitgaansverbod ingesteld en zouden partijfunctiona rissen uit veiligheidsoverwegingen hun gezin naar Tirana sturen. Artsenoverschot in Duitsland De Artsenkamer in Keulen heeft meegedeeld dat er de komende jaren naar verwachting 19.000 dokters te veel zullen zijn in west-Duitsland en west-Berlijn. Tot 1972 zijn er on geveer 20.000 nieuwe dokters nodig en waarschijnlijk zullen er 39.000 af studeren. In 1950 was er een dokter op 734 inwoners, nu een op 659. de verkiezingen voor de nieuwe na tionale vergadering worden gehou den. Voorspeld wordt dat de kiezers op 18 en 25 november naar de stem bus zullen gaan. HOLLANDIA, 6-10. De afgelopen week zijn reeds 2200 Nederlandse militairen uit Nieuw Guinea naar Nederland vertrokken. In Hollandia werd officieel meegedeeld, dat de af voer van de Nederlanders volgens schema verloopt. Behalve de ruim duizend man, die donderdag met de „Sevenseas" uit Sorong zijn vertrokken, zijn met spe ciale vliegtuigen van de K.L.M. in de afgelopen dagen nog eens ruim 500 man afgevoerd. Voorts zijn Hr. Ms. onderzeebootjager „Groningen", Hr. Ms. fregat „Evertsen", Hr. Ms. onderzeeboten „Dolfijn" en „Walrus" uit de havens van Nieuw-Guinea vertrokken. De totale bemanning van deze schepen bedraagt ruim 500 man, maar ditmaal werden er nog 100 man extra meegenomen. Van de marine luchtvaartdienst zijn reeds zes volledig bemande Neptune vliegtuigen onderweg naar Nederland. Meer voorzichtigheid bij V.S.-hulp WASHINGTON. 7-10. Chester Bowles, de speciale raadgever van president Kennedy op het gebied van de ontwikkelingslanden heeft voorgesteld aan die landen welke niet het juiste gebruik van de Ame rikaanse hulp kunnen maken, „op tactvolle wijze rechtstreekse bijstand voor projecten te weigeren". In der gelijke gevallen zou hulp moeten worden gegeven via het Amerikaan se vredeskorps, het program „voed sel voor vrede", of via de technische en raadgevende diensten van de ge specialiseerde organen van de V.N. Bowles deed deze suggestie in een memorandum aan de voornaamste leden van de regering-Kennedy. De tekst van dit stuk werd zondag aan de pers verstrekt. Chauffeur verdronken ZEGVELD, 7-10. Zondagmiddag omstreeks 12 uur bemerkte een voor bijganger ongeveer een halve meter onder water aan de Uitweg te Zeg veld een auto. Men heeft deze wagen uit het water gelicht en vond als bestuurder de 23-jarige H. Busscher uit Rietveld. Waarschijnlijk was deze de avond te voren, door de mist mis leid, in het water gereden. De jonge man moet onmiddellijk verdronken zijn. van Saoedi-Arabië Jemen in het noorden zijn binnengekomen. Er is een besluit uitgevaardigd, waarbij deze officieren in het kader van het Jemenitische leger zijn opgenomen. TEHERAN, 6-10. Bij een aardbe ving die vrijdagavond in het op on geveer 720 kilometer ten oosten van Teheran gelegen dorp Ahmadabad grote verwoestingen aanrichtte, zou den volgens berichten uit dat gebied minstens vier mensen zijn omgeko men. Een aantal inwoners heeft ver wondingen opgelopen. Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er onmiddellijk militairen en medische teams naar het getroffen gebied zijn gezonden. VER. NATIES, New York, 6-10. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn Sowjet-Russische ambtgenoot Gro- miko, hebben zaterdag een onder houd van vier-en-een-half uur ge had over de kwestie-Berlijn. Rusk zei na afloop daarvan tot verslag gevers „Wij zijn nog even ver als toen wij begonnen". Rusk zei dat de kwestie-Cuba en de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjef aan New York ter sprake waren geko men. Sneeuwwater voor kippen Volgens het Russische rege ringsorgaan lzvestia groeien varkens vlugger en leggen kippen meer eieren als zij sneeuwwater in plaats van ge woon water drinken. Een Rus sische geleerde meent, dat sneeuwwater door een lager gehalte aan zwaar ivater het beter opnemen van voedings stoffen mogelijk maakt. Nederlandse matroos in Biak overleden HOLLANDIA, 5-10. In Hollandia is vrijdag officieel bekend gemaakt, dat de matroos der eerste klasse Th. P. J. Maas donderdag in de marine kazerne in Biak plotseling is over leden. De overledene is 19 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Vlissin- gen. Er is geen sprake van een on geval. Het stoffelijk overschot zal waarschijnlijk morgen reeds tegelijk met de stoffelijke overschotten van alle in het reeds afgelopen jaar in Nieuw Guinea omgekomen Neder landse militairen met een speciaal gecharterd K.L.M.-vliegtuig naar Nederland worden gebracht. Nieuwe taak voor schout-bij-nacht Reeser DEN HAAG, 5-10. Schout-bij-nacht L. E. H. Reeser zal, blijkens een be kendmaking van de marinevoorlich tingsdienst, op een nader te bepalen tijdstip na terugkeer uit Nieuw- Guinea worden belast met het bevel over oefensmaldeel V, dat na terug keer van Hr. Ms. schepen uit Nieuw Guinea wederom in de vaart zal ko men. In een gebouw van de telefoondienst in New York zijn vorige week bij een ontploffing minstens twintig mensen om het leven gekomen en vijftig ge wond. Een ketel in het souterrain sprong uit elkaar. Naar verluidt bevonden zich ongeveer honderd vrouwelijke personeelsleden in de kantine, toen de explosie zich voordeed in de daaronder gelegen kelder. Op de eerste ver dieping werden vrouwen door de luchtdruk naar buiten geslingerd. - Foto: gewonden liggen op straat om in de ambulancewagen te worden gebracht. NIEUW DELHI. 7-10. De onafhan kelijke „Hindostan Times" meldde zondag dat India geen vertegenwoor digers naar Peking zal zenden voor besprekingen over de grensgeschillen met de Chinese volksrepubliek. Ge meld was, dat dit overleg vijftien de zer zou beginnen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het blad, dat zegt te menen dat het Indische antwoord op een Chine se nota, waarvan de tekst zaterdag j.l. te Peking bekend werd gemaakt, onderweg is, verklaart verder: „In de communistisch-Chinese nota wordt elke mogelijkheid voor een overleg, dat de moeite waard zou zijn, teniet gedaan, omdat Peking er opnieuw in heeft herhaald dat de Harskamp zat dicht met krantenpapier Nieuwe wegen werden op feestelijke wijze geopend HARSKAMP, 6-10. In het midden- Veluwse dorp Harskamp (gemeente Ede) zijn zaterdag feestelijk de nieu we wegen die in het dorp zijn aan gelegd, in gebruik genomen. Om de oude toestand te symboliseren, had men Harskamp letterlijk dichtge plakt met krantenpapier. De heer H. M. Oldenhof, lid van Gedeputeerde Staten van Gelder land, wist hier echter wel raad op. Als chauffeur van een bulldozer reed hij de krantenversperring omver. Hij werd hierbij kundig ter zijde ge staan door de loco-burgemeester van Ede, de heer M. Wiegeraadt, terwijl de „hoge" chauffeur nog werd aan gemoedigd door tal van autoriteiten. Een groot aantal inwoners van Hars kamp en mensen uit de omgeving, volgden zijn prestatie met belang stelling. De dames van de rolschaatsclub „Magnolia" uit Ede lieten vervolgens zien, dat Harskamp op het gebied van wegen nu werkelijk „gladgestre ken" is. De stralende herfstzon ver leende aan de feestelijkheden een milde .warmte. Verkiezingen voor »le C.H.U. DEN HAAG, 6-10. De Unieraad heeft in zijn gehouden vergadering in Utrecht bij accalamatie mr, H. K. J. Beernink herkozen als voorzitter van de C.H.U. Op dezelfde wijze werd tot voorzitter van de Unieraad herkozen jonkheer mr. L. E. de Geer- van Oudegein. Tot vice-voorzitter van de Unieraad werd als opvolger van drs. F. A. Kraaveveld te Drie bergen gekozen de heer E. Kamp huis te Kootwijkerbroek. Dinsdag is de grote flag UTRECHT, 6-10. Voor duizenden en duizenden jongens en meisjes zal de schoolbel die aanstaande dinsdag een eind maakt aan de ochtendles sen, weer het startsein betekenen voor de actie „Door het kind Voor het kind". Leerlingen van ruim acht duizend scholen zullen dan uitzwer men om huis aan huis bestellingen op te nemen voor kinderpostzegels en prentbriefkaarten met de op brengst waarvan hun geestelijk of lichamelijk minder goed bedeelde leeftijdgenootjes kunnen worden ge holpen. De zakjes zegels kosten twee, een mapje kaarten één gulden. De kin deren gaan tot 15 oktober op stap en op of omstreeks 12 november, de datum waarop de zegels ook aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld, worden de bestellingen af geleverd. De actie „Door het kind Voor het kind" bracht vorig jaar het record bedrag van f 2.900.000,op. Het is de laatste jaren de gewoon te, bij iedere actie de schijnwerper te richten op een van de vele groe pen kinderen, die van het „kinder- postzegelgeld" profiteren. In 1961 waren dat vooral de blinde en dove kinderen, ditmaal worden de naar schatting 12.000 lichamelijk gehan dicapte Nederlandse jongens en de meisjes eens naar voren geschoven. Lichamelijk gehandicapten Jongens en meisjes, die moeilijk heden moeten overwinnen, die hun De weg naar het succes is vol vrouwen, die hun man voortduwen. communistisch-Chinese regering op geen enkele wijze kan instemmen met een terugtrekken der Chinese troepen in Ladakh". Durende spanning De Indische radio-omroep heeft zondag gemeld dat een woordvoer der van het Indische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat in de jongste communistisch-Chi nese nota wordt bevestigd dat „de Chinese communisten geen vermin dering van de spanning wensen, die het mogelijk zou maken in 'n vriend schappelijke geest besprekingen te beginnen, om tot een regeling van de Indisch-Chinese grensgeschillen te komen". VIAT UQT 01 811.7 leeftijdgenootjes niet of in mindere mate kennen. Jongens, voor wie een bal onhanteerbaar is, en meisjes die hun pop niet zelf kunnen aankleden. Kinderen, die, ook al zijn zij er in telligent genoeg voor, later bepaalde beroepen niet zullen kunnen uitoefe nen omdat ze worden geremd door overigens bijkomstige zaken, zoals de zwaarte van de voorwerpen waar mee ze dan zullen moeten omgaan of de trap voor het kantoor. Over de omvang van het vraag stuk van de lichamelijk gehandicap te kinderen in ons land is bijzonder weinig bekend, zo zegt dr. J. van der Meer, medisch adviseur bij de cen trale bond van onderling beheerde ziekenfondsen. Zuidoostelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met in het algemeen weinig bewolking; zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind; weinig ver andering in temperatuur. 9 ckt. Zen op 0.53, onder 18.02. Maan op 16.32, onder 0.56. Volle maan: 13 okt. te 13.33. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 okt. 10.51 v.m. 23.57 n.m. BROUWERSHAVEN 9 okt. 10.46 v.m. 23.27 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT,, 8-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied, dat gedurende het weekeinde toenam tot 1038 m.b., blijft het weer in grote delen van Europa beheersen. De kern verplaatste zich langzaam in ooste lijke richting naar Polen. Op de oceaan breidt zich, na het wegtrekken van een depressie over IJsland naar het noordoosten, een nieuw hogedrukgebied in de richting van de Britse eilanden uit. Beide hogedrukgebieden zijn gescheiden door een frontale zone, welke zich maar uiterst langzaam naar het oos ten beweegt en pas morgen Ierland zal bereiken. Het weer in ons land blijft dan ook onder invloed van het continentale hogedrukgebied en ondergaat vrijwel geen verandering. Er blijft een kans dat voornamelijk in de ochtend plaat selijk laaghangende bewolking voor komt, evenals dit maandagmorgen in het uiterste noorden van het land het geval was. CAIRO. Kolonel Abdoella Sallal, de nieuwe premier van Jemen, streeft naar hernieuwing van de unie van Jemen met Egypte, aldus meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. In Cairo gaan geruchten, dat Egyp tische troepen, waaronder valscherm jagers, onlangs uit Suez naar een niet-genoemde bestemming in het gebied van de Rode Zee zijn ver scheept. President Nasser van Egypte heeft kolonel Sallal telegrafisch ver zekerd, dat Egypte Jemen zal helpen als dit land wordt aangevallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1