Samenwerking met waterschap bij onderhoud van de wegen Zaterdag weer traditionele verkoop Burghse geineenteperen In het Deltaziekenhuis te Poortugaal werd een geschenkenverzameling aangeboden door het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis, vertegenwoordigd door de leider de heer J. K. Joppe, die hier de adjunct-directrice van het ziekenhuis, zuster H. li. de Wilde, een gebreide das een kaarsen standaard overhandigt, als symbool van de totale geschenkenvoorraad, waarmede de patiënten voorlopig vooruit kunnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BURGH, 4-10. Elk jaar omstreeks deze tijd, kan men in ons blad een klein artikeltje vinden over de ver koop van „gemeenteperen" te Burgh. Denkt men aan peren dan is dit in eerste instantie toch wel aan sappige handperen. Vroeger trof men op boerderijen veelal de juttepeer aan, welke alvorens behoorlijk te gaan dragen eerst 25 jaar moest groeien. Deze heerlijke peer komt op een mo dern fruitbedriif niet meer voor. Praktisch verdwenen is ook de Ber gamot-peer, evenals de klei-peer, die in trek was als kookpeer. Een „oude" peer die nog altijd in trek is, is de Gieser Wildeman, ook wei eens aan geduid als de „wilde giesermannen". Dit overziende is het zo bijzodner aardig dat in de bebouwde kom van Burgh nog altijd ouderwetse pape rassen te vinden zijn, die heel fraai 10.000 kg predukten vernietigd GRONINGEN, 3-10. - In verband met een te hoge besmettingsgraad van paratyphus, dat bü een routine- onderzoek door de veeartsenijkundi- ge dienst is gebleken, is de produk- tie van de vleeswaren- en conserven tie van de vleeswaren- en conserven- fabriek van Dam en Co te Leek (in Groningen) momenteel stopgezet. Het bedrijf wordt ontsmet. Voorts wordt een onderzoek ingesteld naai de oorzaak van de besmetting, die Flitsen uit het buitenland VATICAANSTAD. PaU9 Joannes is vandaag (donderdag) op het feest van Sint Franciscus van Assisi, per trein naar Loreto en Assisi gegaan, aldus is officieel meegedeeld. Sedert ongeveer een eeuw heeft een paus niet meer zo'n lange reis vanuit het Vaticaan ondernomen. BERLIJN. Een 28-jarige Oostduit ser is naar west-Berlijn gevlucht. Zijn metgezel werd door de Oost duitse politie gegrepen. De twee mannen hadden vroeg in de morgen het prikkeldraad doorgeknipt en kro pen door de versperring naar west- Berlijn. WASHINGTON. President Kenne dy heeft premier Ben Bella van Al- gerië uitgenodigd, op 15 oktober met hem in Washington van gedachten te komen wisselen. De Algerijnsè re geringsleider gaat naar de V.S. om de algemene vergadering van de V.N. toe te spreken. WASHINGTON. Naar verwach ting zullen de primaire militaire op drachten voor het bedrijfsleven in de Verenigde Staten in het lopende begrotingsjaar, dat op 30 juni 1963 eindigt, 27 miljard dollar bedragen, zo heeft de Amerikaanse plaatsver vangend minister van defensie, Gil- patric, medegedeeld. SABADELL. Generaal Franco heeft in de textielstad Sabadell, na bij Barcelona, die ernstig door de overstromingsramp is geteisterd, verklaard dat alle schade zal wor den hersteld. Hij hoopte in het voor jaar terug te komen om te consta teren dat de tien verwoeste textiel fabrieken weer in bedrijf zijn. BUCHSCHLAG. Adolf Hitler, de leider van het nazi-Duitsland, is thans geen ere-burger meer van het dorp Buchschlag, dat vlak bij Frank fort ligt. Een gemeenteraadslid ont dekte bij toeval, dat de „führer" in de documenten van het dorp nog immer als ereburger stond inge schreven. Een benoeming daterend uit de periode van het derde rijk. De nalatigheid is alsnog hersteld. BERLIJN. Oostduitse politie heeft een tunnel onbruikbaar gemaakt, die tussen oost-Berlijn en de Ameri kaanse sector van west-Berlijn on der de muur doorlip. De vluchttun- nel was nog niet helemaal af. Men had het werk aan Oostduitse kant gestaakt toen men merkte dat de Oostduitse politie argwaan kreeg. MARKTBERICHTEN uaffjaquaajs SuiijaAuaift Uien I - bonken f 22,38; middel f 21,84-21,51; drielingen f23,80; pick- lers f 24,58. Uien II: middel f 20,30-18,50; drie lingen f 20,52; picklers f 22,50. Geveild 45 ton. Veel miljonairs in West-Duitsland WIESBADEN, 3-10. In de Duitse bondsrepubliek waren in liet afgelo pen jaar waarschijnlijk meer dan 4.000 mensen die een jaarlijks inko men van meer dan één miljoen mark hadden. Dit heeft de sociaal-democratische minister van Financiën van de deel staat Hessen, dr. Wilhelm Conrad, woensdag in Wiesbaden verklaard. Hij stelde het landelijke parlement voor, een bijzondere belasting van dergelijke inkomens te heffen. „Ik heb niets tegen miljonairs, ik ben zelfs met hen bevriend, maar ik ben tegen een belastingpolitiek die het miljonair worden begunstigt", aldus de minister. Volgeng hem was het aantal mensen in Hessen dat een vermogen van één miljoen mark of meer bezit, van 234 in 1957 tot 760 in 1960 toegenomen. Ongeveer 350 Armeniërs, die rond veertig jaar op Cyprus hebben ge woond, zijn aan boord gegaan van een Russisch schip, dat hen naar Ba- toem zal brengen. Zij zullen zich in do Sowjotrepubliek Armenië vesti gen. de verkeersweg door het dorp om zomen. Deze peren kennen geen in secten en trekken zich overigens ook niets aan van ziektebestrijding. Blijkbaar beschikken de bomen over genoeg natuurlijke bestrijders om alle aanvallen af te slaan. Als er soms een boom dood gaat, wordt op de opengevallen plaats een nieuwe pereboom van een moderner ras ge plant, ni. de St. Remy, eveneens een kookpeer. De liefhebbers-kopers kij ken deze week met.kennersblik naai de beladen takken om de hoeveel heden te schatten. En dan maar bie den a.s. zaterdagmiddag.' De koopjes zijn door gemeente-timmerman H. Slager genummerd want er zijn wel eens bomen waar niet veel aan hangt en dan worden er twee of drie tege lijk verkocht! een gevolg kan zijn van een besmet dier of een bacillendrager in het be drijf. Het personeel, zestig man sterk, wordt momenteel medisch onder zocht. De voorraad wordt gekeurd, 30.000 kg is inmiddels vrijgegeven, een deel (ongeveer 10.000 kg) zal een sterilisatieproces ondergaan en rond 10.000 kg zal worden vernietigd. Dit onderzoek zal enkele dagen in be slag nemen. Twintig doden door ontploffing te New York NEW YORK, 3-10. In een gebouw van een telefoondienst in New York zijn woensdag bij een zware ontplof fing minstens 20 mensen om het le ven gekomen en minstens vijftig ge wond. Een ketel in het souterrain sprong uit elkaar, waarna er brand ontstond. Het vuur kon echter spoe dig worden geblust. Het merendeel van de slachtoffers zat aan de lunch. In het gebouw werkten ongeveer 500 mensen, voor namelijk vrouwen. Het Chinees Indiase geschil NIEUW DELHI, 3-10. China heeft in een aan India gerichte nota van 21 september, en thans gepubliceerd, verklaard dat de toestand aan de grens „buitengewoon gevaarlijk" was en dat „het oorlogsvuur daar zou kunnen uitbreken". De nota protes teerde tegen beweerde grensover schrijdingen door Indische militai ren. In een eveneens thans gepubli ceerde nota van 25 september wees India de beschuldiging van grens overschrijdingen van de hand en be schuldigde China van „weloverwo gen agressie en ongerechtvaardige aanvallen" op Indisch gebied. De actie „Help die kinderen" AMSTERDAM, 3-10. De actie „Help die kinderen", die,is gevolgd op een oproep van vier Nederlandse huisvrouwen om hulp voor de twin tig Nederlandse kinderen, die mis vormd zijn geboren, doordat de moe der het kalmerende middel thalido mide had gebruikt, heeft tot nu toe vijftien duizend gulden opgebracht. De geldinzameling gaat voort. (Het gironummer is 19400). Pleegouders naar gevangene in Moskou METSLA WIER, 3-10. - De burge meester van de Friese gemeente Oostdongeradeel, de heer F. Sytsma, en zyn echtgenote zijn op het ogen blik in Rusland om een bezoek te brengen aan hun pleegzoon, de 25- jarige Louw de Jager, die daar ge vangen zit na een veroordeling we gens spionage. De burgemeester en zijn echtgeno te zijn zaterdag per vliegtuig van Schiphol naar Moskou vertrokken. Voor zijn vertrek heeft de burge meester verteld, dat hij niet weet hoe lang hij in de Russische hoofd stad zal blijven. Het hangt er mede vanaf wanneer hij zijn pleegzoon voor het eerst kan bezoeken en of hij het bezoek mag herhalen. Louw de Jager, een leerling van een zeevaartschool, en zijn 29-jarige vriend de soheepsmachinist E. B. Reydon uit Amsterdam, zijn het vo rig jaar in augustus in de Oekraine aangehouden, beschuldigd van spio nage. Jongen verdronken bij het vissen ZANDEWEER, 3-10. - Woensdag- middag is de 11-jarige J. W. den B. uit Uithuizen te Zandeweer (Gr.) in de Meedstermaar gevallen en ver dronken. De jongen wa9 met een paar vriendjes aan het vissen, en viel daarbij in het water. De vriend jes renden weg, om hulp te halen. Toen de jongen later werd opge haald, was hij reeds overleden. De jongen leed aan toevallen. De Algerijnse regering heeft be sloten, een wetsontwerp bij de Na tionale Vergadering in te dienen over het houden van gemeenteraadsver kiezingen in Algerië voor het einde van het jaar, aldus is woensdag be kendgemaakt na een bijeenkomst van de Algerijnse regerign. DEN HAAG. Van 11 tot en met 16 oktober zullen de studenten van de „Paedagogische Hochschule" te Ber lijn een studiebezoek brengen aan Nederland onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. INGEZONDEN STUKKEN Straatnamen in Zieriksee „Uit een cultuuroogpunt bezien, is het onderwijs in de vaderlandse ge schiedenis van het allergrootste be- wicht. - Een mensch losgemaakt van zijn voorgeslacht, zijn familie, zijn omgeving, is een ontwortelde. - Een volk dat zijn geschiedenis niet kent of deze met kalme onverschilligheid beziet, is een ontworteld volk; het wordt grenzeloos oppervlakkig, is gemakkelijk voor allerlei vreemde invloeden vatbaar, die verderfelijk op zijn aard en geest". Deze juiste woorden werden in 1926 reeds neergeschreven door (se dert wijlen) ds. J. N. Pattist, des tijds voorzitter van de Groep Neder land van het Algemeen Nederlandsch Verbond, en vroeger predikant in zijn geliefde Zeeuwsch-Vlaanderen. En aan deze woorden moest ik den ken, toen ik een dezer dagen - tot mijn genoegen, moet ik zeggen - in de krant las, dat er in Zieriksee (op voorstel van onze burgervader) een straat genoemd gaat worden naar Jhr. mr. W. M. de Brauw, schepen en raad van Zieriksee van 1793- 1811. - Ik weet niet, wat de verdere verdiensten van deze schepen en raad van Zieriksee zijn geweest, maar stellig behoorde hij - gelet op het tijdvak 1793-1811 - tot de groep „Patriotten", van wie men zegt, dat zij „den polsslag van hun tijd" aan voelden, al werden zij, door de ver stokte „Oranje-klanten", niettemin wel voor „collaborateurs" geschol den. - Na de bevrijding van het Franse juk, en in de algemene vreugde hierover, werd echter alles vergeven en vergeten. - Dat feit geeft de burger moed en doet de ver wachting groeien, dat ook nog eens de brave Pieter Keiler, ook een vooraanstaand patriot, lid van de „Conseil municipal" te Zieriksee, van 1810-1813, en wiens huis in de St. Domusstraat op 24 september 1787 door de Oranjeklanten deerlijk ge havend en geplunderd werd, door het benoemen van een straat of laan, in dankbare herinnering, en dus volledig, „gerehabiliteerd" (sit venia verbo) zal worden. Maar wat ik nu eigenlijk betogen wilde is dit: Zieriksee behoort stellig tot de oudste en (historisch bezien) interessantste steden en stadjes van de Nederlanden, van het „Delta-ge bied", en beleefde haar weelde-dagen in de middeleeuwen. Ten tijde van Mondragon was Zieriksee zeker al lang over haar hoogtepunt heen. - Het centrum van de stad lag, zoals men weet, in die gelukkige dagen rondom en nabij de St. Lievens- kerk en -toren. Deze periode uit onze vaderlandse geschiedenis wordt, geheel ten on rechte - althans voor wat het benoer men van straten, dreven, lanen en. pleinen en plantsoenen betreft - vaak geheel verwaarloosd. Waar het lot mij ook henenvoerde, steeds heb ik geijverd voor het in de volksher- innering wakker roepen van waas- lijk grote, historische, figuren uit die lang-vervlogen eeuwen, want de ze figuren zijn de „zuilen" - de echte - waarop onze Nederlandse beschaving en cultuur rust. Zo is het mij in Den Briel gelukt (om streeks 1929 reeds) 'n nieuwe en nog onbenoemde laan gedoopt te krijgen met de naam van de beroemde Jan Matthijssen, „der stede clerc", en schrijver van het „Rechtsboek van Den Briel" (omstreeks 1404). In Alkmaar gaf ik de stoot tot het aan brengen van een gevelsteen in het „Hooge Huys", ter herinnering aan jonker Jacob Cabeliau, heer van Mullem, de verdediger van Alkmaar in 1573. (Naar wie aldaar reeds een straat was benoemd). In Assen wer den, op mijn initiatief, door de raad nieuwe straten benoemd naar Ru- dolf II van Coevorden, de overwin naar in de roemruchte slag bij A n e (1227, de „Drentsche Guldensporen slag"), naar Meindert van der Thij- nen, schoolmeester-ingenieur aan wie de herovering van Coevorden in 1672 grotendeels te danken is; naar „Maria in Campis", het Cisterciënser Vrouwenconvent, waaromheen de stad Assen ontstaan is. En hoe nu in Zieriksee? Wel, we kunnen hier „te kust en te keur" gaan! En ik vind het voor de goede stad Zieriksee bijna een „blamage", dat er nog nooit iemand op de gedachte is gekomen om een straat of laan of dreef te noemen naar een van Zieriksee's beroemdste zonen, met een Europese naam en faam: Petrus Peckius Pie ter Peck, 1529-1589), hoogleraar in het Pandectenrecht aan de oudste universiteit der Nederlanden, n.l. te Leuven; in 1586 raadsheer in den Grooten Raad te Mechelen; schrijver van talrijke werken op het gebied der rechtswetenschappen; ik noem slechts z'n wereldberoemde „De iure sistendi et manuum iniectione, quam arrestationem vocant"; en een even eens wereldberoemd werk over het zeerecht. Nog in 1647 werden Peckius' gezamenlijke werken uitge- gegeven onder de titel: „Petri Peckii, Ziricaei, Opera Omnia". (2e druk in 1666). En nu spreek ik nog niet eens van de Gebroeders Keldermans, van Me chelen, bouwers in drie generatiën aan onze onvolprezen Sint-Lievens Monstertoren, het trotse en onver gankelijke Zierikseese Belfort! „Bo ven ons rijst, eenzaam en grijsd Zou het huis „De Maeght van Me chelen", in de Poststraat, de enige herinnering moeten blijven aan het geslacht Keldermans, van Mechelen? Kom aan, b. en w., raad en burgerij van Zieriksee! Toont dat gij niet tot de „ontwortelden" wilt geteld wor den. Zieriksee, „Die Wynkelrc". Dr. mr. H. P. SCHAAP. (Het spijt ons te moeten constate ren, dat de geachte „ingezonden stukken-schrijver" een historische misslag maakt van de bovenste plank. Mr. Willem Maurits de Brauw droeg juist het vaderlandse hart op de goede plaats. Dr. mr. Schaap schrijft: „ik weet niet, wat de ver dere verdiensten van deze schepen on rand zijn geweest", maar als men een historische figuur in een bepaald en in dit geval zeker niet gunstig daglicht stelt, is het toch wel ter dege zaak. dit wél te weten. Bijzon dere inspanningen en naspeuringen zijn daarvoor niet nodig, want in het bekende boek: „Zeeland in 1813" wordt uitvoerig geschreven over ve le invloedrijke personen hier ter ste de in de Franse tijd en onder hen neemt jhr. De Brauw een vooraan staande plaats in. In genoemd werk staat ook een portret van jhr. mr. W. M. de Brauw afgedrukt en wor den zijn verdiensten in een duidelijk daglicht gesteld. Jhr. De Brauw heeft op het „moment suprème" toen Zierikzee met Franse juk ging af schudden, ook het sein tot de om wenteling gegeven. Volmaakt een man dus, die onder moeilijke om standigheden zijn plicht verstond en toetastte, op het ogenblik, dat het nodig was. Voor Pieter Keiler ziet de zaak er historisch gezien, helaas minder gunstig uit. Dat was wat in de volksmond genoemd werd een ..Kees" van de eerste rang. En geen wonder dan ook, dat juist zijn huis tot een puinhoop werd, toen de woede der Oranjeklanten zich ging ontladen. Ondanks dat kwam hij la ter op het kussen. Petrus Peckius verder was een groot man, maar hij was dan toch maar in de Spaanse tijd lid van de Raad van State. Beslist geen man dus, die in die tijd „onze zaak" met hart en ziel voorstond, ondanks zijn gaaf ontwikkelde juridische knob bel. Wat de Keldermansen betreft, wacht Zierikzee nog op een boule vard van importantie, met hoogop- torenende gebouwen die architecto nisch goed uit de verf zijn gekomen. Van „ontworteling" het moet uit het bovenstaande wel duidelijk zijn is dus voorlopig geen sprake). REDAKTIE SPORT VOETBAL Wijziging zaterdag 6 oktober Junioren: Zierikzee A I-Heinkens- zand A I (3 uur, scheidsr. K. Nou- wen). Districts-jeugdwedstrijd cp 13 oktober te Zierikzee ZIERIKZEE, 4-10. Op zaterdag 13 oktober aanstaande zuilen op de ter reinen van de verenigingen „Honte- nisse" en „Zierikzee" districts-jeugd- wedstrijden worden gespeeld waar aan wordt deelgenomen door spe lers tot en met 23 jaar. Te Zierikzee speelt het elftal van Schouwen-Duiveland tegen dat van Noord- en Zuid-Beveland. De wed strijd begint om 14.45 uur. De vol gende spelers zijn hiervoor uitgeno digd: Schouwen-Duiveland; doel: J. Bijdevaate (Mevo): achter: B. Sies (Burgh) en P. Bijdevaate (Mevo): midden: J. van Beveren (Zierikzee), C. Slager (Brouwershaven) en C. Würth (Brouwershaven); voor: N. Goossens (Renesse), J. van Dijke (Duiveland), J. J. v. d. Werf (Bruse Boys), M. de Boer (Brouwershaven) en A. Rijnberg (Burgh). Reserves zijn: J. H. v. d. Ouden (Bruse Boys), O. Kostense (Bruse Boys), J. Hatz- man (Zierikzee), C. Duinhouwer (Brouwershaven) en P. Janse (Mevo). Noord- en Zuid-Beveland: doel: P. J. van Wingen (Beren); achter: J. de Roo (Luctor) en U. de Marco (Goes); midden: C. de Baar (Lew. Boys), M. C. Deurloo (Nieuwdorp) en G. v. d. Griek (Rillandia); voor: A. Debbaut (Luctor), A. Karelse (Goes), C. A. de Groot (Goes), F. J. Kousemaker (Ka- pelle) en H. Houtekamer (Wemel- dinge). Reserves: A. J. Kriekaard (Krabbendijke), J. Verstelle (Wemel- aartsdijk), L. Verwey (Cortgene) en J. J. Scherfs (Cortgene). In Hontenisse wordt om half vier gespeeld tussen de elftallen van Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. SCHARENDIJKE, 3-10. - De raad van Middenschouwen kwam woens dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, S. Francke. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van Gede puteerde Staten van Zeeland, dat er geen termen aanwezig zijn tot bij zondere classificatie der gemeente t.a.v. de wethoudersbezoldiging. Ge noemd college heeft de gemeentebe groting voor 1962 goedgekeurd. Bij de goedkeuring wordt de zorgelijke financiële positie der gemeente nog eens onderstreept. De raad gaat in principe akkoord met een voorstel van het dagelijks bestuur van het Waterschap Schou wen-Duiveland om voor de jaren 1963 tot 1965 samen te werken met betrekking tot het onderhoud dei- wegen, De heer De Vrieze informeert welke wegen onder deze samenwer king vallen. De voorzitter antwoordt dat dit in eerste instantie de wegen buiten de bebouwde kommen zijn. De gemeente kan echter ook andere wegen aanwijzen voor samenwer king. De raad machtigt burgemees ter en weihouders om opgaaf te doen welke wegen onder de samenwer king dienen te vallen. Aan de christelijke stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland te Goes zal een subsidie worden toe gekend van f 10,per onderzoek, met die restrictie, dat slechts een maal voor een bepaald persoon bij gedragen wordt. De raad besluit vervolgens, dat de gemeente zal toetreden tot het borg stellingsfonds voor de Zeeuwse Ei-, landen. Op voorstel van burgemees ter en wethouders gaat de raad ak koord met toekenning van een huur- compensatie aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteper- soneel. Verkiezing vertegenwoordigers In de besturen krachtens diverse gemeenschappelijke regelingen wor den de volgende vertegenwoordigers aangewezen: Vleeskeuringsdienst: de Finalisten-toernooi in „Concordia" Vrijdag- en zaterdagavond 5 en 6 oktober zullen in hotel „Concordia" te Zierikzee de finale-wedstrijden plaats vinden om het kampioenschap 5e klasse libre van het district Schouwen-Duiveland. Aan de voor wedstrijden hebben 31 spelers deel genomen waarbij er negen in slaag den naar de 4e klasse te promove ren, t.w. J. Visser er. A. v. d. Cingel (O.K.K.), A. de Bil, C. Folmer en C. Heijboer (Postiljon), P. v. d. Berge en J. Koopman (K.V.L.), J. de Jonge (D.O.S.) en J. C. Goudswaard (B.V.O.) De volgende spelers zullen aan de finale deelnemen: Jac. de Jonge B. V.O. (kamp. 1961) 1.24; Joh. Thiery O.K.K. 1.21; J. Quant, Concordia, 1.21; A. Schiettekattc, Entrc Nous, 1.21; A. Heijboer, Postiljon, 1.20; A. Geertse, B.V.O., 1.17; C. Stouten, K. V.L., 1.16 en M. Capelle, B.V.O., 1.16. Gezien de moijennes der finalisten zal het bij dit toernooi zeker niet aan spanning ontbreken. W.I.K. I-Duiveland I 4-0 De jonge ploeg uit Kerkwerve heeft overtuigend van Duiveland ge wonnen en kon zich op de leiders plaats handhaven. Onder de goede leiding van scheidsrechter Speelman was het beginoffensief voor Duive land. Met open aanvallen werd de achterhoede van WIK zwaar op de proef gesteld maar dankzij hun doel man M. Ganzeman kon Duiveland niet tot een openingstreffer komen. Het eerste half uur van de wedstrijd kon Duiveland steeds weer terug ke ren, daar het middenveld van WIK geheel in handen werd gelaten van Duiveland. Bij de enkele aanvallen van WIK, bleek dat de voorwaartsen van WIK graag en hard kunnen schieten en dat dit deel van de ploeg het gevaarlijkst was. Na ongeveer'35 minuten spelen kwam het succes aan de andere zijde. Bij een doelworste- ling voor het doel van Duiveland, schoot L. Hendrikse in waarbij J. Koopman de bal van richting ver anderde en de doelman verslagen was, 1-0. Beide doelen kwamen nog enkele malen in gevaar, doch door ingrijpen van de achterhoede wer den doelpunten voorkomen. Na de rust zagen wij een steeds sterker wordend WIK en Duiveland burgemeester en wethouder I. W. Padmos; Centrale Dienst „Noord- Zeeland": de burgemeester, plv. wet houder M. L. Hoogenboom; N. V. Waterleiding Mij. „Schouwen-Duive land": wethouder I. W. Padmos en J. der Weduwen; Stichting Rusthui zen Westelijk Schouwen: de burge meester, plv. W. J. de Vrieze; Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duive land: de burgemeester q.q.; Centrale Werkplaats Schouwen-Duiveland: de burgemeester en D. van der Wek ken; Beatrixschool te Zierikzee: de burgemeester en weth. M. L. Hoo genboom; Stichting Zeeuwse Mu ziekschool: de burgemeester q.q.; de N.V. Brugverbinding Haringvliet, als vertegenwoordiger: weth. I. W. Pad mos, plv. weth. M. L. Hoogenboom; Reinigingsdienst Schouwen-Duive land: de burgemeester en weth. I. W. Padmos. In de vakature wegens periodieke aftreding van de heer J. H. de Jonge als lid van het bëstuur der gemeen telijke instelling voor maatschappe lijke zorg hebben burgemeester en wethouders, de volgende aanbeve ling opgemaakt: 1. J. H. de Jonge; 2. J. C. Linders. De heer J. H. de Jonge wordt met zes stemmen her benoemd. Op de heer J. C. Linders wordt één stem uitgebracht. De af tredende leden der commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947. t.w. A. Kloet, K. A. van Langeraad, H. Ringelberg, L. J. Steketee en J. H. de Jonge, worden allen herbenoemd. De raad besluit tot het delegeren van de bevoegdheid tot het in ge bruik geven der gemeentelijke sport terreinen te Kerkwerve en te Scha rend ij lce aan burgemeester en wet houders. Subsidie aan sportvereniging Besloten wordt aan de sportver eniging „Zwaluwen '61" te Seharen- dijke een jaarlijkse subsidie van f 200,per jaar toe te kennen (ge lijk aan dc te betalen huur voor het sporlterrein). De voorzitter licht toe dat blijkens de overgelegde begro- werd geheel overspeeld. De midden voor van WIK, J. van IJsseldijk, maakte spoedig van een fout van de doelverdediger gebruik en liet het tweede doelpunt noteren, 2-0. Door W. Berrevoets werd het 3-0, terwijl de snelle linksbuiten A. Verhagc met een vleugelschot hel vierde doelpunt liet noteren, 4-0. MEVO A I-Zierikzee A II 5-2 In de eerste 10 min. zag het er geenszins naar uit dat MEVO uit eindelijk met de overwinning zou gaan strijken. Zierikzee combineerde uitstekend en de MEVO-verdediging moest alle zeilen bijzetten om hen het scoren te beletten. Het was ge heel in overeenstemming met het spelbeeld toen v. Bomden na 9 min. spelen een voorzet van de Hooge wist in te schieten (0-1). Naarmate de strijd vorderde kwam MEVO er steeds beter in, terwijl de rood zwarten begonnen af te zakken. Op de linksbinnenplaats ontpopte v. d. Welle zich als een spelertje waar MEVO nog- veel plezier van kan be leven. Nadat hij eerst de balans in evenwicht (1-1) had gebracht ging hij met een fraaie solo door de rood zwarte verdediging waarna hij doel man Hage kansloos sloeg (2-1). De Hooge en van Bemden kregen hier na nog enige goede kansen om de stand weer in evenwicht te brengen maar hun schoten waren te slap of te slecht gericht om succes te kun nen boeken. Met een hoog schot bracht Bolkenbaas de voorsprong voor MEVO op 3-1, waarna v. d. Welle er nog in slaagde de rust met een 4-1 stand te laten ingaan. Na de hervatting wist Bolkenbaas van een aarzeling in de Zierikzee-verdediging te profiteren (5-1). Ten slotte bracht l.buiten v. d. Hoek, de beste voor hoedespeler bij Zierikzee, de eind stand op 5-2. h Een woordvoerder van de Indo nesische marine heeft meegedeeld dat Indonesië het volgend jaar een tweede Russische kruiser zal krijgen in het kader van de in 1960 gesloten overeenkomst waarbij Rusland zich verplichtte de Indonesische vloot uit te rusten. ting subsidiëring der vereniging no dig is wegens de zwakke financiële positie. De aandacht van het bestuur i9 gevraagd voor een nadere over weging der contributies, terwijl ook gewezen is op de wenselijkheid tot uitbreiding van het aantal begunsti gers. Burgemeesters en wethouders heb ben voorgesteld de Algemene Poli tieverordening aan te vullen met een bepaling krachtens welke het tegen vergoeding in gebruik geven van de bootjes aan een vergunning van hun college is onderworpen. Aan de ver gunning kunnen voorwaarden wor den verbonden met betrekking tot het aanwezig zijn van reddingsma teriaal en de deugdelijke staat waar in de bootjes dienen te verkeren. Ook zal de havenmeester het uitva ren kunnen verbieden bij ongunstige weersomstandigheden. De raad kan zich met de voorgestelde aanvulling der A.P.V. verenigen. Vastgesteld wordt een nieuwe ver ordening op de keuring van waren in de gemeente Middenschouwen. Ingetrokken wordt een door dc raad der voormalige gemeente Kerk werve vastgestelde verordening be treffende het bij wijze van dwang naar school brengen van leerplichti ge kinderen. Verder wordt opnieuw vastgesteld een stopverbod voor de bebouwde kom van Looperskapelle en de ge sloten verklaring voor alle rijver- keer, thans met uitzondering van de rijwielen, van het Dijkslop te Scha- rendijkc. UTRECHT. Bijna tachtig nabe staanden van tijdens de tweede we reldoorlog in Nederland gesneuvelde en begraven Canadese militairen zijn in de paleistuin van Soestdijk door H.M. de Koningin ontvangen. In dc laatste vijftien jaar is de bevolking van Polen met zes miljoen zielen toegenomen. Éénderde van de dertig milicen Polen i; jon- i r dan zestien jaar. Vleeswarenfabriek gesloten wegens paratyphus GEMEENTERAAD MIDDENSCHOUWEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2