DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerika zorgde voor ruimtevlucht van grote nauwkeurigheid V.S. en Latijns-Amerikaanse landen confereerden over kwestie-Cuba Algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1963 Érgste onrust zakt al af in Oxford (V.S.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 oktober 1962 119e jaargang No. 19254 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 No 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Betonnen schoonheidsvlek op Schuddebeurs Schirra ging bijna zes maal om de aarde Haring en witte brood te Leiden CAPE CANAVERAL. 3-10. Met een tevoren nog nooit bereikte graad van nauwkeurigheid is de Amerikaanse ruimtevaarder Walter Schirra, na bijna zes maal rond de aarde gereisd te hebben, in het voorat' vastgestelde gebied geland, ongeveer 440 km te/ noordwesten van het eiland Midway in de Stille Oceaan. Na zijn perfecte ruimtevlucht kwam hij In het rustige water neer op ongeveer 9 km afstand van het vliegdekschip „Kearsage". Ongeveer 40 minuten bleef hy nog dobberen voordat hü aan boord van dit schip werd gehesen. De ruimtevlucht begon woensdag middag om 13 uur 15 en eindigde om 22 uur 28 en duurde dus 9 uur en 13 minuten. De handelingen die Schirra bij de landing had te verrichten, verliepen alle binnen twee seconden van de vastgestelde tijd. Bij het binnenko men van de atmosfeer werd de lucht geïoniseerd, waardoor het radiocon tact met het roodgloeiende ruimte schip zes minuten werd verbroken. Daarna werd het mondeling contact weer mogelijk. Op de „Kearsage" zag men de „Sigma 7" zachtjes onder de gewel dige parachute omlaag deinen. Na- datde capsule in zee was geland werd door een hefschroefvliegtuig een drijfkussen aangebracht om de „Sig ma 7", die een slagzij van ongeveer twintig graden had. rechtop te doen drijven. Aan boord van de „Kearsage" Schirra meldde dat er geen water in zijn cabine binnendrong en dat hij pas aan boord van de „Kearsage" wilde uitstappen. Nadat de capsule aan boord was gehesen waren er nog enige minuten nodig om het luik open te krijgen. Walter Schirra had toen bijna tien uur in het toestel doorgebracht. WASHINGTON. 4-10. Ne afloop van een in Washington gehouden conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de V.S. en La tijns-Amerikaanse landen is een communiqué uitgegeven waarin ge zegd wordt, dat de ministers van oordeel zijn dat in Washington het dringendste vraagstuk duidelijk is geweest „de Chinees-Russische in terventie in Cuba", die voigens de ministers „een poging is om het eiland te veranderen in de gewa pende basis met het oog op pene tratie van Amerikaanse landen door het communisme en omverwerping van de democratische instellingen van het westelijk halfrond". Volgens het communiqué is de bij eenkomst gekenmerkt door „de bui tengewone eensgezindheid" die tot uiting kwam „bij de kwesties aan gaande de veiligheid en het welzijn van het westelijk halfrond tegen elke agressie, zowel van binnenuit als van buitenaf. De ministers hebben de noodzake lijkheid onderstreept om de moge lijkheid te odnerzoeken van even- Olie in Australische bodem ROTTERDAM, 3-10. De Union Oil Development Corporation in het Au stralische Queensland heeft medege-- deeld dat zij in het „Surat Basin" op 200 mijl ten oosten van Brisbane voor de vijfde keer olie heeft aange boord, aldus een publikatie in het maandelijks overzicht van het Au- stralië-instituut in Rotterdam. De nieuwe bron. Moonie 5, bleek bij een testproef 1.645 vaten olie met een graviteit van 42 per dag te leveren. Zeer binnenkort zullen nog meerde re boringen worden verricht. tuele economische sancties, buiten die waarover reeds is beslist op de conferentie van Punta Del Este in januari en ook de kwestie van het gebruik van hun schepen in het han delsverkeer met Cuba. De ministers „hebben opgemerkt, dat het wenselijk is de individuele en collectieve aandacht op de leve ring van wapens en andere goederen van strategisch belang aan het com munistische bewind in Cuba te ver scherpen, om de heimelijke verza meling op het eiland te verhinderen van wapens die kunnen worden ge bruikt voor offensieve doelen tegen het westelijk halfrond". DAF komi met nieuwe bestelauto EINDHOVEN. 3-10. Op de auto- salon te Parijs van 4 tot en met 14 oktober aanstaande, zullen de DAF- fabrieken te Eindhoven een nieuwe bestelauto tonen. Deze wagen heeft een nuttig laadvermogen van 400 kg en een geheel gesloten zelfdragende carosserie. De laadruimte (lengte 1.45, breedte 1.18 en hoogte 1.07 meter) is van buitenaf bereikbaar via een grote achterdeur en ook van binnenuit vanaf de zitplaats van de bestuurder of bijrijder. Deze nieuwe DAF-be- stelauto is voorzien van de volauto matische transmissie, die bij de an dere produkten van de fabriek ge bruikelijk is. DEN HAAG. De Nederlandse re gering zal een bedrag van f 20.000, ter beschikking van de Spaanse re gering stellen, dat bestemd is voor hulpverlening aan slachtoffers van de overstromingsramp in Spanje, zo deelt het ministerie van Buitenland se Zaken mede. De 39-jarige kapitein-luitenant ter zee is 5:Ji maal rond de aarde ge reisd; de langste Amerikaanse ruim tevlucht tot nu toe. Zowel de Sowjetrussische radio als de televisie hebben aandacht ge schonken aan de Amerikaanse pres tatie. Om tien uur woensdagavond verscheen op de Russische televisie schermen een foto van Schirra op het ogenblik waarop hem door een helper zijn helm werd opgezet. Radio- Meskou noemde Schirra „een moe dig man". PILOOT MOEST WEL Minister-president antwoordde de Tweede Kamer DEN HAAG, 3-10. Samenvattend wat woensdagmiddag in de tweede vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gezegd bij de algemene politieke beschouwingen naar aanleiding van de rijksbegro ting voor 1963, zou kunnen worden vermeld hetgeen de minister-presi dent in zijn antwoord op de uit de Kamer gekomen opmerkingen zeide: Niet alles is bereikt wat het kabinet in zijn regeringsverklaring had aan gekondigd en zich had voorgenomen. Prof. De Quay herhaalde dat het kabinet open staat voor een verbete ring van de betrekkingen met Indo nesië, maar men moet daarbij voor zichtigheid betrachten. Het beleid teen aanzien van Nieuw-Guinea is volledig kabinetsbeleid geweest. De minister-president besprak en kele saillante punten van de buiten landse politiek en achtte de aktieve deelneming van Nederland aan de Verenigde Naties een deel van het kabinetsbeleid. Engeland en andere landen die tot de E.E.G. willen toetreden zullen op den duur de supra-nationale gedach te aanvaarden. Wat het binnenlands bejeid betreft deelde prof. De Quay o.a. mede dat bespreking van de ambtelijke pen sioenen, korting van de A.O.W. en waardevastheid nu in een beslissend stadium is. De regering is voornemens de kiesgerechtigde leeftijd te verla gen van 23 tot 21 jaar. Sociaal-economisch beleid De minister-president noemde do uitkomsten van het sociaal-economi sch beleid over het algemeen zeer bevredigend; het kan geslaagd he ten. De regering heeft als gevolg van de hoogconjunctuur op verscheidene terreinen veel spanningen ontmoet en meer beslissingen moeten nemen die tendeerden naar het beperken van vrijheid dan haar lief was. Zij heeft het zwaarste laten wegen het voorkomen van overbesteding. De regering beoogt met haar re cente advies-aanvraag aan de S.E.R. geen nadere inperking van de loonontwikkeling, maar om te voorkomen dat deze ontwikke ling al te zeer zal uitgaan boven de nationale economische pro- duktiviteitsstijging. De reclame-t.v. Zeer binnenkort kan de Memorie van Antwoord worden verwacht met betrekking tot de zaak van de re clame-televisie. Een „klein incident" noemde voor zitter Kortenhorst het toen prof. ir. A. Vondeling, fractievoorzitter der P.v.d.A., schorsing der vergadering verzocht omdat de minister van Bui tenlandse Zaken niet meer ter ver gadering bleek. Prof. Vondeling be treurde de afwezigheid van minister Luns, juist bij deze beschouwingen, in hoge mate. Bij de voortzetting bleek dat mi nister Luns zich door ambtsbezig heden had laten verontschuldigen: hij had een bespreking met. de mi nister-president van Trinidad. De minister-president stelde in het licht dat er geen verplichting is voor de ministers om de algemene politieke beschouwingen bij te wonen. Prof. dr. P. J. Oud (V.V.D.) merkte op dat vroeger altijd alle ministers wel daar bij tegenwoordig waren. Prof. Von deling bracht nog in het midden dat het allereerst tot de ambtsbezighe den van leden van het kabinet be hoort in de Kamer aanwezig te zijn. Daarna namen de replieken een aanvang, waarbij nog verscheidene nadere inlichtingen en preciseringen van standpunten van de regering werden gevraagd. Nieuw-Guinea Prof. De Quay was kort in zijn dupliek. Hij sneed direkt de kwestie Nieuw-Guinea aan. Verwijten aan de regering, dat zij aan de Kamer geen mededeling had gedaan over het Bunker-plan, terwijl de Kamer over Nieuw-Guinea discussieerde, achtte hij ongegrond. Amendering van het Bunker-plan was praktisch onmogelijk. De geruchten over een uitkering aan lagere en middelbare ambtena ren, zo vermoedde de minister-pre sident, zullen waarschijnlijk slaan op de na-calculaties van de algeme ne trend. Maar deze geldt voor alle ambtenaren. De minister-president beantwoord de tenslotte nog enkele vragen, die in de replieken waren geopperd. Amsterdamse taxi's worden duurder AMSTERDAM, 3-10. Met ingang van zondag 7 oktober zullen de ta rieven van de blokbandtaxi's te Am sterdam worden gewijzigd. De eerste aanslag wordt verhoogd van negen tig cent tot f 10. De tdt op heden geldende berekening voor reisbagage van 20 cent per collo, dat dikwijls aanleiding gaf tot moeilijkheden, komt te vervallen. Het wachttarief wordt verhoogd van zes cent tot 10 cent per minuut. Het kilometer ta rief voor stadsritten (35 cent) en voor buitenritten (30 cent) blijft ongewij zigd. aldus deelt de Taxi Centrale mede. Verwachting tot vrijdagavond; Droog weer met enkele opklaringen en voornamelijk in de nacht en och tend plaatselijk mist; ongeveer de zelfde temperaturen; zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk uit noorde lijke, later uit zuidelijke richtingen. 5 okt. Zon op 6.46, onder 18.10. Maan op 13.22, onder 21.52. Eerste kwartier: 6 okt. te 20.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 okt. 7.00 v.m. 19.14 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 okt. 6.22 v.m. 18.37 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing is in een langzaam tempo van Frankrijk over onze omgeving naar het noordoosten getrokken. Deze heeft daarbij in ons land opnieuw enkele regen- en on weersbuien gebracht. Aan de ach terzijde van de storing nam de bui igheid af, draaide de wind naar het noordwesten en wakkerde daarbij tijdelijk wat aan. Koelere lucht van de Noordzee stroomde daardoor land inwaarts. De storing wordt op korte afstand gevolgd door een hogedruk- gebied dat het weer zal gaan beheer sen. De regenkansen worden daarom klein. Tijdens zwakke winden kan er in de nacht plaatselijk mist ge vormd worden. ROTTERDAM. Een 41-jarige Ara bische koopman uit Beiroet heeft bij de politie in Rotterdam aangifte ge daan van beroving van 2.000 dollar en 3.000 drachmen, een gezamenlijke waarde van ruim 8.000 gulden. MAASBRACHT. De 49-jarige op zichter A. van den B. uit Maaseyck (België) is dodelijk verongelukt op een scheepswerf in Maasbraeht. Zierikzeese delegatie te Poortugaal Een Zierikzeese delegatie bracht, onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis, een bezoek aan het Deltaziekenhuis te Poortugaal, waar talrijke - door leer lingen van scholen te Zierikzee en Kerkwerve - vervaardigde geschenken werden aangeboden. Tijdens het bezoek werd een uitgebreide rondwancle- ling gemaakt over de terreinen van deze psychiatrische inrichting. Men ziet hier een groep deelnemers(sters). Vooraan: burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester in gesprek met de geneesheer-directeur van het ziekenhuis dr. J. Tolsma. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vliegtuig uit Jemen daalde in Aden Plaatselijk mist ADEN, 3-10. In de Britse kroon kolonie Aden landde woensdag uit Jemen een Dakota op één motor, waarmee de Britse vlieger Ian Whit- ton een bevel van de Jemenitische autoriteiten om het land niet te ver laten, in de wind had geslagen. Het vliegtuig was dinsdag uit Aden naar Jemen vertrokken. Woensdag morgen kreeg Whitton in de Jeme nitische hoofdstad Sanaa te horen, dat hij met een aantal andere Euro pese diplomaten naar de „tweede hoofdstad" Taiz moest vliegen en onder geen beding het land mocht verlaten. Op ongeveer 30 km ten zuiden van Sanaa was echter één van de motoren uitgevallen en Whit ton had alles in het werk moeten stellen cm zijn toestel in het ge bergte op voldoende hoogte te hou den. Er zat - zo zei de piloot later - niets anders op dan naar Aden te vliegen. Nadat de motor was gerepareerd vertrok het toestel woensdagmiddag weer naar Taiz, nu echter niet met Whitton, maar met de tweede piloot. Peter Tame als gezagvoerder. Whit ton bleef in Aden achter. De prijsverhoging van antraciet DEN HAAG, 3-10. Het Tweede Ka- merlid mej. A. H. Nolte (KVP) heeft aan de minister van economische za ken vragen gesteld over de prijsver hoging van verschillende soorten antraciet bestemd voor huisbrand. Mej. Nolte vraagt de minister of hij hiertoe goedkeuring heeft gege ven en als dit het geval is, welke prijsverhogingen zijn toegestaan. Ook wil zij van de minister vernemen of hijc ijfermatig wil aantonen waar om aan deze verhogingen niet was te ontkomen. Woensdagmorgen vond in Leiden weer de traditionele uitreiking plaats van haring en wittebrood ter gelegen heid van Leidens ontzet. Tot de vele gegadigden, die hun portie kwamen halen behoorde ook deze uit de kluiten gewassen hond, die, hoewel hij eigenlijk niet in aanmer king kwam, toch een harinkje kreeg. Deel van troepen teruggetrokken OXFORD, 3-10. - De Amerikaanse regering heeft woensdag 4.000 man teruggetrokken van de universiteits terreinen, waar in het begin van de ze week gevochten is in verband met de toelating tot de universiteit van de neger Meredith. Washington had zoals bekend deze troepen ingezet om Merediths inschrijving te verze keren. Het radiostation C.B.S. meldt dat politiemannen een man hebben ge arresteerd die op de een of andere manier het studentenhuis, waar Me redith woont, was binnengekomen en langs de achtertrap naar de ka mers van de student wilde gaan. De man zou niet gewapend zijn geweest. Hij had tegen de politiemannen gezegd: „Blijf van mij af of ik ver moord jullie net zoals ik de neger had willen vermoorden". De werktijden in het bakkersbedrijf „.Wetsovertreding op grote schaal" DEN HAAG, 3-10. Het Tweede Kamerlid mej. mr. Th. F. Lemaire (P.v.d.A.) heeft aan de staatssecre taris van sociale zaken en volksge zondheid schriftelijke vragen gesteld over een enquête naar de werktij den in het bakkersbedrijf, die onder meer tot uitkomst had dat 72 procent van de geënquêteerden een werktijd heeft van meer dan 48 uur per week. Zij spreekt in dit verband over wets overtreding op grote schaal. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De meeste vrouwen willen liever mooi zijn dan goed. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1