•DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sterker dan de Verenigde Staten en sterker dan de Sow jet-Unie Havenstaking in Amerika Nieuwe imam met troepenmacht naar Sanaa H.M. de Koningin aanwezig op grandioos gala-concert „Verdronkenen" meldden zich bij politie Nationale garde en federale troepen houden de wacht De watersnood in Spanje De Spaanse staldngen Ontsnapt in vermomming Zomer in de herfst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 oktober 1962 119e jaargang No. 19253 WAARIN OPGENOMEN 1797-1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Ouwerkerk huldigde zilveren kleuterleidster Student Meredith op O'xfordse universiteit RELLETJES IN OXFORD (V.S.) Spaak over de E.E.G. NEW YORK. 1-10. - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, heeft maandag in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York ver klaard dat de Europese gemeenschap pelijke markt de sterkste handels eenheid ter wereld is geworden, en „sterker dan de Verenigde Staten en sterker dan de Sowjet-Unie". Wanneer Engeland tot de markt toetreedt, zal de produktie-capaciteit gelijk gewerden zijn aan die van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Spaak verzekerde dat de Europese gemeenschappelijke markt voor de WASHINGTON. 1-10. President Kennedy heeft op grond van, de ar beidswet van Taft en Hartley een commissie ingesteld, die hem tegen donderdag verslag moet uitbrengen over de havenstaking aan de oost kust waarbij sinds zondagnacht on geveer 65.000 havenarbeiders zijn betrokken. Van dit rapport zal het afhangen of de president al dan niet een „afkoelingsperiode" van 80 da gen zal afkondigen. Havensteden van Maine tot Texas hebben van de staking te lijden. rest van de wereld grotere gelegen heden biedt in plaats van ruïneus te zijn. Hij verwierp de communistische beschuldigingen dat de gemeenschap een economische basis zou vormen voor de N.A.V.O. of dat deze tegen de landen van het oostelijke blok ge richt zou zijn. De handel tussen de landen van de markt en andere lan den is sterker uitgebreid dan de han del tussen de landen die niet bij de markt zijn aangesloten, en de handel tussén de „zes" en Oost-Europa, voor al met de Sowjet-Unie, is eveneens toegenomen. Geen neo-kolonialisme Ten aanzien van de vrees, die in Afrika en Azië bestaat, dat de markt „een subtielere verm van neo-kolo nialisme" zou vertegenwoordigen zei Spaak dat de economische betrek kingen tussen Europa en de voorma lige kolonieën op voet van volledige gelijkheid staan, zonder enige poli tieke voorwaarde. De centrale Kongolese regering heeft de noodtoestand afgekondigd in Zuid-Kasai, nadat daar een deel van de gendarmerie dat op de hand van „koning" Albert Kalondji is, in opstand was gekomen tegen de an dere gendarmes die het bewind in Leopoldstad trouw zijn. PARIJS, 1-10. - De Spaanse vice- consul in Milaan, Elias, is door on bekenden ontvoerd. Zaterdag belden zij zijn vrouw op met de mededeling, dat generaal Franco eerst de drie Spaanse stakers uit de gevangenis moet ontslaan voordat haar man door hen wordt vrijgelaten. (In Ma drid zijn drie anarchisten, Mur Pei- ro, Gimenez Cubas en Conill Vails gevangen gezet na de bomaanslag op generaal Franco's villa in San Se bastian). Uniek ivapen GIETHOORN, 1-10. Honderd vijftig jaar lang heeft het be stuur van het Overijsselse wa terschap Mastenbroek onbe wust het wapen gevoerd met de adelaar van koning Lode- wijk Napoleon. Dit kwam aan het licht, toen het wapen, dat blijkbaar nooit was goedgej keurd, enige tijd geleden ter goedkeuring aan de Kroon werd gezonden. De Hoge Raad van Adel maakte het water schapsbestuur toen attent op de verrassende gelijkenis, waarbij bleek, dat de water schapsheren de adelaar steeds voor een meeuw hadden aan gezien. In allerijl werd toen een nieuw wapen zonder ade laar ontworpen, dat thans, naar in de vergadering van het verenigd college werd me degedeeld, de gevraagde goed keuring heeft verworven. Generaal Rikhye naar Nederland DEN HAAG, 1-10. De bevelhebber van de strijdkrachten van de Ver enigde Naties op Nieuw Guinea, de Indische brigade-generaal I. J. Rik hye, wordt woensdagochtend uit Karatsji op Schiphol verwacht, aldus is van officiële zijde in Den Haag vernomen. De generaal zal in Den Haag met enkele ministers en staats-secreta- rissen en met het comité verenigde chefs van staven besprekingen voe ren. Brouwershaven en zijn Slingerbos Een rij van zware legertrucks beladen met federale politiemannen, rijdt hier langs de gebouwen van de universiteit van Mississippi in Oxford, na dat de federale troepen bezit hebben genomen van de terreinen. De verwikkelingen in Jemen ADEN, 1-10. Kolonel Abdoella Sallal, de nieuwe premier van Je men, heeft een „hoge raad voor de defensie" in het leven geroepen, zo meldt radio-Sanaa. Het grootste deel van de raad zou gevormd worden door sjeiks. Het radiostation deelde voorts mee, dat het lucht- en weg verkeer weer normaal is in het land. De regering van Jemen heeft de sluiting van haar ambassade in Sa- oedi-Arabië bevolen. Zij heeft bij de regering van dit land geprotesteerd tegen „de toon van de radio-uitzen dingen uit Saoedi-Arabië". Emier Seif el Islam el Hassan, die tot imam van Jemen is uitgeroepen, rukt aan 'het 'hoofd van 10.000 man op naar Sanaa, zo heeft radio-Am- man meegedeeld. Het radio-station zegt dit vernomen te hebben van zijn speciale correspondent in Jemen. Radio Sanaa heeft gemeld dat de Jemenitische legatie in Saoedi-Ara bië voorlopig is gesloten, zo heeft het persbureau voor het midden oosten bekend gemaakt. Aan de Sa- oedi-Arabische ambassadeur is door de Jemenitische autoriteiten meege deeld dat „de houding van Saoedi- Arabië ten opzichte van de Jemeni tische revolutie de nieuwe Jemeniti sche regering heeft teleurgesteld". 75 jaar Concertgebouworkest AMSTERDAM, 1-10. Met een gran dioos gala-concert heeft het Amster damse Concertgebouworkest zijn 75- ste concertseizoen ingeluid. Koningin Juliana, sinds juni j.l. de bescherm vrouwe van Neerlands eerste orkest, was de eregaste by dit concert, dat voorts werd beluisterd door onge veer tweeduizend autoriteiten, voor aanstaande musici en trouwe orkest vrienden. Na het spelen van het Wilhelmus, werden achtereenvolgens toespraken gehouden door dr. G. M. Greup, de voorzitter van de Nederlandse Orkest Stichting (beheerster van het orkest), die de talrijke gasten verwelkomde, de staatssecretaris van O., K. en W„ mr. Y. Scholten, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de voorzitter van de raad van bestuur van het Concertgebouw N.V., mr. J. W. de Jong Schouwenburg, die als huldeblijk een kostbare oud-Itali aanse viool aanbood. Staatssecretaris mr. Scholten, die meende dat het 75-jarig bestaan van een naam in de zin van faam wordt gevierd, zei o.m. dat de regering er kentelijk is voor de hoge plaats die het Concertgebouworkest nationaal en internationaal inneemt. Dit hoge peil is niet alleen een Amsterdams belang, het is ook een landsbelang. Hij hoopte dat het orkest de grote internationale reputatie in de toe komst zal behouden ^n opvoeren door het aantrekken van de best be schikbare krachten. Dit mag volgens mr. Scholten evenwel niet ten koste gaan van de orkest-cultuur in de rest van het land. Naar en uitzichtloos avontuur ROTTERDAM, 1-10. De 30-jarige eigenaar van een wassery in Dord recht, P. C. M., en zyn 19-jarige as sistente mej. G. S. uit Alblasserdam, die precies een maand geleden in Hoek van Holland een verdrinking in scene zetten en sindsdien spoor loos waren verdwenen, hebben zich zondagavond laat gemeld by de po litic van het bureau Marconiplcin in Rotterdam, die met hun opsporing was belast. Daarmee is voor beiden een einde gekomen aan een, wat in politiekrin gen genoemd wordt, „zeer naar en uitzichtloos avontuur", dat de re cherche overigens zeer veel werk be zorgd heeft. Aanvankelijk werd inderdaad aan genomen dat beiden bij het zwem men vanaf de pier inderdaad om het leven waren gekomen, al waren er geen getuigen die ook maar de ge ringste aanwijzing in die richting konden geven. Maar bij het verdere onderzoek kwamen dingen aan het licht, die het als vaststaand maak ten dat de man, gehuwd en vader van drie kinderen, met zijn vriendin naar het buitenland was gegaan. Van beiden waren namelijk de paspoor ten verdwenen en bovendien bleek dat de man kort voor de „verdrin king" een oude auto had gekocht, die ook al nergens terug te vinden was. Men zocht het tweetal daarna voor al in België, waar enkele kennissen van de man wonen. Daar is het even wel maar kort geweest, want terwijl de politie nog aan verdrinking dacht reisden de man en het meisje door naah Spanje. De republiek Algerië heeft om toelating tot de Verenigde Naties ge vraagd. Een boodschap met dit ver zoek werd maandag van premier Ben Bella ontvangen. Het State Departement heeft la ten weten, dat de V.S. op het ogen blik nog niet van plan zyn om de nieuwe regering van Jemen te er kennen. OXFORD, 1-10. - Op het terrein van de universiteit van Oxford en in de stad zelf braken maandag nieu we onlusten uit toen bekend werd dat de student James Meredith als eerste neger in het bestaan van de universiteit was ingeschreven. Op het plein voor het gerechtsgebouw in het centrum van Oxford vielen schoten toen militairen van het 108- stc pantserregiment van de nationa le garde met de bajonet op het ge weer de legerwagens waarmee zij naar de universiteit gingen, sprongen toen een joelende menigte de wagens met stenen bekogelde. Dc militairen kregen steun van de federale militaire politie en kenden de menigte die buiten zichzelf raak te toen zij onder de federale militai ren negers ontdekte, van het plein verdrijven. Zij maakten daarbij on der meer gebruik van traangasgra naten. Bij de ongeregeldheden van maan dag zijn voor zover bekend tot dus ver zeker twintig mensen gewond. In de afgelopen nacht zijn op het terrein van de universiteit zoals ge meld twee doden gevallen. Bijna honderd personen zijn gearresteerd. Nadat Meredith op de universiteit van Oxford was ingeschreven ging h(j naar zyn lokaal voor zyn eerste college. Studenten liepen achter hem aan en schreeuwden „ga weg nik ker". Meredith heeft de autoriteiten van de universiteit laten weten dat hij niet aan studentenfestiviteiten zal deelnemen, en alleen de colleges zal volgen. Hij kreeg een twee-kamer woning in een der universiteitsge bouwen toegewezen nadat hij had meegedeeld dat zijn vrouw elders zou blijven wonen. Federale troepen Omstreeks het middaguur waren in- Oxford en rond de universiteit van deze stad vierduizend man fede rale troepen samengetrokken. Het aantal arrestanten was opgelopen tot 150. Velen van hen waren afkomstig van plaatsen op honderden kilome ters van Oxford. Over de gebeurtenissen- op het plein voor het gerechtsgebouw in het centrum van Oxford waar federale troepen, onder wie leden van de na tionale garde van Mississippi, een oproerige menigte verdreven, is na der bekend geworden dat de militai ren ever de hoefden van de oproer kraaiers hebben geschoten. In een andere stad van Mississippi, Tupelo, moesten ook militairen van de na tionale garde in actie komen, toen daar vanuit een menigte schoten ge lost werden. President Kennedy heeft maandag in een telegram aan de president-di recteur van het Franse persbureau A.F.P. zijn leedwezen, en dat van het Amerikaanse volk, betuigd over de dood van de A.F.P.-verslaggever P. Guihard. D;ze werd bij de onlusten in de nacht van zondag op maandag op het terrein van de universiteit in Oxford door een kogel getroffen. BARCELONA, 2-10. Het Spaanse kabinet heeft een krediet van 1 mil jard peseta goedgekeurd voor het herstel van de watersnoodschade in de provincie Barcelona. Het kabinet gaf verder machtiging voor de bouw van 3230 woningen in de door de overstromingen geteister de plaatsen. Volgens een regeringswoordvoer der is het aantal doder. 381 en het aantal vermisten 280. De schade die de industrie heeft geleden was on geveer een miljard peseta. De scha de van de landbouw was nog niet geheel berekend maar was „niet al te hoog". De textielindustrie van de provincie Barcelona, die zwaar ge leden had, zou eerst na een jaar weer de normale produktie hebben. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wetten maken is gemakke lijker dan regeren. SALONIKI, 1-10. Een voormalige Turkse hoge ambtenaar heeft maan dag in Griekenland asiel gevraagd na in een ziekenhuis te Istanboel zijn bewakers om de tuin te hebben geleid en, als boer vermomd, per trein naar Griekenland te zijn ge reisd. Hij was destijds tot levens lang veroordeeld na de val van Menderes. In west-Duitsland was het maan dag uitzonderlijk mooi weer. In Beieren steeg het kwik tot 23 graden Celsius. Aan de Noordzeekust was het slechts een graad koeler. Ernstige toestand in mijnindustrie HEERLEN, 2-10. In een brief aan het bestuur van het bedrijfschap voor de steenkolenmijnindustrie, dringt de katholieke federatie waar in de mijnwerkersbond en de ver eniging voor mijnbeambten samen gaan, aan op spoedig overleg over maatregelen, om hel hoofd te kun nen bieden aan de „meer dan zorg wekkende positie van de Nederland se mijnindustrie". Deze brief is aan de bedrijfschap gezonden. Nederlandse Leeuw voor schout-bij-nacht Reeser Veranderlijke bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.15. Maan op 11.16, onder 20.37. 4 okt. Zon op 6.44, onder 18.13. Maan op 12.20, onder 21.10. Eerste kwartier: 6 oktober te 20.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 okt. 6.03 v.m. 4 okt. 6.31 v.m. 18.09 n.m. 18.40 n.m. BROUWERSHAVEN 3 okt. 5.15 v.m. 17.29 n.m. 4 okt. 5.46 v.m. 18.00 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl bij IJsland een de pressie aanwezig is, handhaaft zich boven Rusland een omvangrijk ho- gedrukgebied. Tussen de twee lucht druksystemen in voeren zuidelijke winden warme lucht naar onze om geving. Deze lucht is geleidelijk on stabiel geworden, zodat er in ons land enkele regen- of onweersbuien voorkwamen. De luchtdrukverande ringen in onze omgeving zijn op het ogenblik niet groot. Het ziet er daar om naar uit, dat de temperatuur ook morgen boven normaal zal zijn waar bij de kans op enkele regen- of on weersbuien blyft bestaan. De „corridor" biedt niet alleen te Schuddebeurs de schoonheid van de herfst te ondergaan. Ook het Slingerbos te Brouwershaven noodt uit tol een wan deling. Na de ramp opnieuw aangelegd, is hei Slingerbos geworden lot een prachtig geheel, dat men onwetend - zo dicht bij de zeekant niet zoeken zou. Vooral de brede langgerekte vijver in het bos - waarin de duikelhoentjes zo dartel spelen - geeft aan liet bos een bijzo/nier intieme charme. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. 1-10. Bij K.B. van 26 september is schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, commandant strijdkrach ten Nederlands Nieuw Guinea en commandant zeemacht Nederlands Nicuw-Guinea. met ingang van 1 ok tober 1962 benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1