moo De generaels en de politiek ZIN IN IETS BUZONDERS? Restaurant voor vrouwen GOUVERNEUR DR. PLATTEEL VERLIET NIEUW-GUINEA Botsing tegen boom Totaal 3000 bezoekers namen deel aan excursies Vogelwacht lil afscheidsuur hleek diepte van vriendschap niet Nederland IIOLLANDIA, 28-9. Na een drukke ochtend vol afscheids-byeenkomsten is gouverneur dr. P. J. Platteel van Nieuw-Guinea van het vliegveld Sentani bU Hollandia, naar Biak vertrokken. Vandaar is hü doorgereisd naar Neder land. Het allerlaatste wat de heer Platteel, gezeten in een Dakota van de lucht macht, van Nieuw-Guinea's hoofdstad zag, was de in de zon glinsterende Humboldtbaai, met ver op de achtergrond het kleine vliegveld, waar de Pakistaanse militairen van de V.N., die voor hem een erewacht hadden gevormd, enigszins verlegen in groepjes bijeen stonden. Hoe langer hoe kleiner werden de mensen, die dr. Platteel hadden na gewuifd: vele Nederlandse autorteiten, met wie hij in de afgelopen jaren nauw heeft samengewerkt, en tientallen Papoea's. Reeds vrijdagochtend vroeg ver trok de gouverneur uit het gouver nementshuis, geëscorteerd door mo torpolitie, om in een bijzondere zit ting van de raad van diensthoofden afscheid te nemen van zijn aller naaste medewerkers. De zitting duurde bijna een half uur. Hierna reed dr. Platteel naar het gebouw van de Nieuw-Guinearaad. Daar hadden vele burgerlijke en militaire autoriteiten plaats geno men op de tribune om de plechtige afscheidszitting bij te wonen. Bewogen redevoeringen De raadsleden mevrouw Tokoro- Hanasbey, Torey en Mofu hielden bewogen redevoeringen, waarna de voorzitter, de heer Messeth, de gou verneur dank bracht namens het ge hele volk van Nieuw-Guinea. „Een historische dag, die zowel de Pa poea's als de Nederlanders veel pijn doet", zo kenschetste de heer Mofu in zijn redevoering deze afscheids- dag. „Wü z\jn nu gedwongen, vriend schapsbanden te verbreken. Onze vlag met de ster en strepen buigt zich droevig neer, omdat zij wordt verlaten door het rood-wit-blauw. Onze vlag wordt door de vyand ge haat en men wenst dat zy wordt ge streken, al heeft negen-en-negentig procent van het Papoeavolk zich er achter geschaard en er zich achter zal blyven scharen. De Papoea's staan nu met angst in het hart om zich heen te roepen, maar krijgen geen antwoord", aldus de heer Mofu. „De internationale wereld is voor bijgegaan aan een zielental van zevenhonderdduizend Papoea's, die in de Pacific leven. De V.N. hebben geen gebruik gemaakt van hun recht om het hoofd te bieden aan slavernij en aan het moderne kolonialisme van Indonesië", aldus spreker. Aan het adres van de gouverneur uitte hij tenslotte dank voor het vele werk. dat voor Nieuw-Guinea is ge daan. „Ons uiteindelijk vertrouwen is er op gericht dat wij elkaar zullen weerzien in God's Rijk, waar geen kanonnen,, geen politieke moeilijk heden zijn, maar alleen het volledig voltooide Koninkrijk van de hemel", zo besloot de heer Mofu. Ongekende vooruitgang Het raadslid Torey gaf een histo risch overzicht van het Nederlandse bestuur in Nieuw-Guinea en be steedde vooral aandacht aan de laat ste twaalf jaren, waarin volgens hem een ongekende vooruitgang werd ge boekt. De heer Torey wilde niet na laten, welgemeende woorden van lof en waardering te spreken aan het adres van alle employé's en instan ties, die aan deze vooruitgang bij dragen hebben geleverd. Grote waardering had de heer Torey ook voor de strijdkrachten „die van hoog tot laag, onder leiding van de heldhaftige schout-bij-nacht Reeser hun plicht deden". Hen, die daarbij het offer van hun leven brachten voor het welzijn van het volk van West-Papoea, herdacht de heer Torey met grote eerbied. Later herdacht ook mevrouw To- koro de gevallen militairen. Tenslotte verklaarde de pas be noemde voorzitter van de Nieuw- Guinearaad, de heer Messeth, dat de raad overtuigd is, dat de gebeurte nissen van vrijdag iedereen diep in het hart aangrijpt. „Tegen deze dag heeft ons hele land met tegenzin en een bezwaard gemoed opgezien", al dus de heer Messeth. De streekraden zijn volgens hem bereid met de toekomstige besturen samen te werken voor het welzijn en de welvaart van de Papoea's.. Slottoespraak van de gouverneur Gouverneur Platteel, zichtbaar vermoeid van de drukte der laatste weken, dankte daarna „voor de on vergetelijke woorden van vriend schap, waardoor er een band zal blijven bestaan". Hij bracht dank aan al zijn medewerkers, blijvers en vertrekkenden, de missie en de zen ding en ook de strijdkrachten voor het voortreffelijke werk dat zij heb ben verricht. In het „moeilijke afscheidsuur" riep de heer Platteel alle Papoea's, en in het bijzonder de Nieuw-Gui nearaad op cm het internationale cvergangsbewind te steunen, om de in de overeenkomst met Indonesië vergrendelde rechten te verdedigen. „Ziet vooruit en verliest geen tijd met beschouwingen ever hoe alles had kunnen zijn. Laat het zoet van de vooruitgang die wij beleefden, niet bitter in de mond worden door uitingen van wrok of beklag, waar mee niets wordt opgebouwd, doch slechts geremd en bemoeilijkt", al dus dr. Platteel, die zijn redevoering in de stille raadszaal besloot met de bede, dat God land en volk van Nieuw-Guinea moge bewaren en zegenen. Allen drukten nadien de hand van de scheidende gouverneur. Ingezonden mededeling INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin J De vrouw In de kunst Hulsh. voorlichtingscentrum I Test-auto en test-bromfiets Bruid en bloem INTERNATIONALE MODESHOW 13.30, 15.30 en 20 uur. Geopend van 10-17 en19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 4 OCT. RADIOZILVERVLOOT 1962-1963 (Ingezonden) Vandaag 1 oktober begint een nieuwe serie radiouitzendingen ten dienste van de voorlichting over het spaarplan „De Zilvervloot". Deze serie, bij de totstandkoming waarvan de medewerking is verkre gen van de Kon. Nederlandse Ree- dersvereniging, bestaat uit negen uitzendingen. Enerzijds zal in deze uitzendingen, buiten het muzikale gedeelte, iets wórden verteld over het sparen, anderzijds zal de aan dacht worden gevestigd cp de zee vaart. De programma's werden sa mengesteld door mevr. Miep Diek- man, die bekend is als schrijfster van jeugdboeken. Zoals gewoonlijk is ook aan deze uitzendingen een prijsvraag verbon den. In elk programma worden de titels genoemd van twee boeken over de zeevaart en de namen van de auteurs. In de volgende uitzending wordt dan uit een van deze boeken een fragment voorgelezen. Per uitzending wordt voor twee inzenders die aangeven wie de au teur was en uit welk boek het frag ment was, een zeereis van tien dagen beschikbaar gesteld. Elke tiende in zender ontvangt bovendien een exem plaar van het maandblad „Buiten gaats". In de laatste uitzending zul len door een jury als extra-prijzen nog twee zeereizen van veertien dagen worden toegekend. Door het verlenen van medewer king aan de programma's en het be schikbaar stellen van de prijzen, wil de Kon. Nederlandse Reedersvereni- ging de belangstelling van de jeugd voor de Nederlandse koopvaardij sti muleren. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De opstand van de generaals in Argentinië is na een paar dagen weer bezworen. Net als vorige keer, nog geen half jaar geleden. En naar het uiterlijk is er niet veel veran derd: president Guido regeert als vanouds en alleen ift de legerleiding en in de ministeries der strijdkrach ten zijn een paar mutaties. De kruit damp is opgetrokken en de metse laars kunnen de schade van de ge vechten in de hoofdstad Buenos Aires weer gaan herstellen. Net als een half jaar geleden is weer een compromis tot stand ge komen. Een paar heren zijn van hun stoelen verwijderd en de president is tegemoetgekomen aan de eisen van de sterkste groep militairen, die van Campo de Mayo. De overeen komst tussen beide opstanden is zo groot en ook het resultaat zo gering, dat een volgende rebellie al haast te voorspellen valt. De opstandige militairen steken niet onder stoelen of banken dat ze een politiek doel hebben, ze willen iets voorkomen, waarvoor ze de zeer merkwaardige term democratische dictatuur hebben bedacht. Deze met zichzelf in tegenspraak zijnde term latend voor wat ze is, kan men de voorstanders er van niet helemaal ongelijk geven. Sterk bewind nodig De toestand in Argentinië is eco nomisch en sociaal zeer zorgelijk door een onbeteugelde inflatie. Het is voor niemand een vraag dat daar iets aan gedaan moet worden en dan moet men vaststellen dat het ingrij pen moet geschieden door een sterk bewind. Dat kan langs democrati sche weg als een volksvertegen woordiging zo'n bewind steunt, maar dat blijkt in Argentinië onmogelijk. De laatste verkiezingen hebben een enorm aantal peronisten in ver tegenwoordigende lichamen gebracht en deze heren is weinig aan demo cratie gelegen. Alternatief een dicta tuur. Daar zijn de militairen wel voor, mits het niet een van peronis- tischen huize is, waarbij de vakbon den en de armen - decamisados', hemdlozen - de troetelkindjes van het regiem wordertf. Als er dan al een dictatuur moet komen, dan een waarbij de militaire kaste zijn aan zien behoudt. En dan is het nog van belang welke van de met elkaar in veten levende militairen aan de top komt. Een dergelijke machtsstrijd is de achtergrond van deze, vorige en eventuele volgende generaals. Wat is te verkiezen? Het resultaat is, dat het gezag van de overheid dank zij de nodige capi tulaties nog verder slinkt en eet uit voerend bewind - voortdurend be dacht als het moet zijn op militaire staatsgrepen - nog minder in staat is die harde maatregelen te nemen waarmee het land weer teruggevoerd kan worden naar wat welvaart. Tenslotte zijn bij die maatregelen er ook die van de klassen die de ge neraals na staan financiële offers zullen eisen, maar geen regering van Guido kan het zich permitteren de vrienden van de sterkste generaais- kliek onaangenaam te zijn. En de burger kan zich slechts ergeren en overwegen of boven dit gedoe dan toch niet de leer van Perón of van Castro valt te verkiezen. Flitsen uit het buitenland Door een vlooienplaag gedwongen heeft de burgemeester van Raville, een dorp met 180 inwoners in de buurt van Metz (oost-Frankrijk) be sloten gemeentehuis en school te sluiten en het dorp te laten des-in fecteren. Op het station van Venetië is een trein van twee rijtuigen een perron opgereden. Twee personeelsleden van een stationsrestauratie werden op slag gedood, alsmede een klein kind. Talrijke treinpassagiers werden min cf meer ernstig gewond. In de Nieuwzeelandse plaats Ti- nui, 130 km van Wellington, heeft een foxterrier een vier weken oud meisje zo toegetakeld dat zij aan haar verwondingen is bezweken. In de Indische staat West-Ben galen zijn waarschijnlijk 23 mensen verdronken toen de boot, waarin zij cp de rivier de Ganges voeren, om sloeg. Zeven mensen konden de wal bereiken. De Britse bond van spoorwegper soneel heeft besloten om de oproep tot zijn 334.000 leden voor een sta king in het gehele land op 3 oktober te handhaven. De bond wees een schikking van de transportcommissie voor de staatsspoorwegen van de hand. In de Sow jet-republiek Azer- beidsjan zijn vier mensen tot de dood door de kogel veroordeeld, om dat zij bij overvallen op fabrieken in totaal 38.000 roebel (ongeveer 150.000 gulden) hadden buitgemaakt. Bij een der overvallen vermoordden zij een bewaker. MARKTBERICHTEN Eieren V.E.C.E. In de periode van 23 september tot en met 29 september werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,45 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Twee (loden en drie gewonden BREDA, 30-9. Twee doden en drie ernstig gewonden van Nederlandse nationaliteit zijn zaterdagavond laat op de weg Turnhout-Antwerpen on der Westmalle gevallen. Een Nederlands gezelschap van vijf personen reed in volle vaart te- geen een links van de weg staande boom. Ofschoon de snelheidslimiet ter plaatse 80 kilometer is moet de wag enmet Nederlanders volgens ge tuigen ongeveer 100 kilometer per uur gereden hebben. De botsing was fataal voor de 24- jarige mejuffrouw Lippens uit Ber gen op Zoom en voor de 25-jarige heer J. van der Jagt uit Breda. Ernstig gewond zijn de 24-jarige mejuffrouw van Aart, de 30-jarige heer Korteweg en 23-jarige heer Stoof, allen uit Breda, in ziekenhui zen opgenomen. De Frans-Duitse samenwerking PARIJS, 30-9. De ministers van Defensie van Frankrijk en West- Duitsland, respectievelijk Messmer en Strauss, zullen heden (maandag) in San Raphael, aan de Franse Ri- vière, een bespreking voeren over de Frans-Duitse militaire samenwer king, zo is zondagavond in de Franse hoofdstad officieel bekendgemaakt. Officiële kringen hebben verklaard dat edze ontmoeting wordt gehouden in het raam van periodieke bespre kingen. De militaire samenwerking was één van de punten waarover president De Gaulle tijdens zijn be zoek aan West-Duitsland overeen stemming bereikte met bondskanse lier Adenauer. ARNHEM. De aalmoezenier van de luchtmacht Coppens uit Veghel is in Arnhem zaterdagmiddag om het le ven gekomen bij een verkeersonge- val. Komend van de vliegbasis Dee- len botste hij op de Zijpendaalseweg met zijn auto frontaal tegen een vrachtwagen, die tengevolge van een slip en daarna door te krachtig af remmen in het linkerweggedeelte van de ter plaatse smalle en boch tige weg was geraakt. Martha-Stichting tachtig jaar AMERSFOORT, 29-9. De Martha- Stichting, de bekende inrichting voor kinderbescherming in Alphen aan de Rijn, bestaat 12 oktober tachtig jaar. Dit centrum, waar thans 380 kinde ren hun verzorging en opleiding ont vangen, is destijds gesticht door de Amsterdamse evangelist Geel. Het jubileum wordt intern - bescheiden - gevierd. Geneeskundige hulp hij rampen ROTTERDAM, 27-9. In een arti- kei „Geneeskundige hulpverlening bij rampen" in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde zeggen dr. J. Th. H. Grond en dr. J. K. W. Neu- berger o.a. dat hulpverlening bij rampen moet worden voorbereid en dat hiervoor overleg en samenwer king onmisbaar zijn. Het effect van de massahulpverlening buiten het ziekenhuis wordt grotendeels be paald door artsen die op de verza melplaats voor gewonden werkzaam zijn. Dit werk kan door de algemene arts niet zonder gerichte scholing worden uitgevoerd. De mogelijkheden van hulpverle ning binnen het ziekenhuis hangen - aldus het artikel - af van onze bereidheid reeds nu de maatregelen te treffen die de behandelingscapa citeit van onze ziekenhuizen be langrijk zullen verhogen. Deze maat regelen: vereenvoudiging en stan daardiseren van behandelingsme thoden, interne ziekenhuisorganisa tie en ontspecialisering eisen en ge degen studie, een langdurige voor bereiding en een coöperatieve instel ling van alle betrokkenen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gemeld dat zondagmiddag in de Oostduitse stad Haile Iwee men sen zijn gedood en vijf ernstig ge wond toen een tram uit de rails liep en de bij wag enomsloeg. Voorts lie pen verscheidene mensen lichte ver wondingen op. Overeenstemming over vakantieregeling rijkspersoneel DEN HA9AG, 29-9. - Het A.N.P. ontving alsnog van het ministerie van Binnenlandse Zaken het vol gende communiqué: In haar donderdag gehouden ver gadering bereikte de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken overeenstemming over een voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken inzake de vakantieregeling van het rijksperso neel. Dit voorstel hield in: 1. De aantallen vakantiedagen voor de in de artikelen 24 Algemeen Rijksambtenarenreglement en 23 Ar- beidsovereenkomstenbesluit bedoelde groepen van personeel vast te stellen op onderscheidenlijk 14, 16, 18 en 22 dienstdagen. 2. Naast de reeds bestaande snip perdag, cp te nemen op Goede Vrij dag of Maria Hemelvaart, een extra- Prinses Irene naar Majorca DEN HAAG, 30-9. H.K.H. Prinses Irene zal op medisch advies enige tijd rust moeten nemen. Daartie is de prinses naar Majorca vertrokken, waar zij enkele weken hoopt te ver blijven. In aansluiting daarop zal de prinses nog enige tijd bij familie in Engeland doorbrengen. Fruitplukker verongelukt BRAKEL, 30-9. De 65-jarige J. J. van der Linden uit Brakel is zater dagavond aan verwondingen, die hij bij een val van een ladder opliep, overleden. De man was aan het fruit plukken en stond daarbij op een ladder, die onverwacht brak. Hij maakte een zo ernstige val, dat opname in het zie kenhuis van Zaltbommel noodzake lijk was. Medische hulp kon echter niet meer baten. snipperdag toe te kennen, met de mogelijkheid dat deze verlofdag zal dienen te worden opgenomen op een door de minister aan te wijzen dag. 3. Aan het rijkspersoneel bij het bereiken van de 45-jarige resp. 55- jarige leeftijd onderscheidenlijk twee en vier extra verlofdagen te verle nen, in afwijking van de huidige re geling die vermeerdering van twee dagen verlof kent bij het bereiken van de 50-jarige leeftijd. Als ingangsdatum voor de nieuwe regeling geldt 1 januari 1963. De commissie stemde eveneens in met het voorstel van de regering het personeel, nu de verbetering in de vakantieregeling per 1 januari 1963 zal ingaan en niet ook nog voor 1962 zal gelden, op de maandag 24 en 31 december a.s. vrijaf te geven. Kinderen op inbrekerspad AMSTERDAM, 30-9. De Amsler- damse politie heeft zaterdag twee 15-jarige jongens aangehouden on der verdenking van diefstal van si garetten. De knapen, die als koop vaardij leerlingen op het opleidings schip „Pollux" verbleven, hadden de gestolen sigaretten op dit schip in een kluisgat verstopt. Later kwam aan het licht dat het tweetal ook nog vier inbraken en vier diefstallen van bromfietsen op zijn geweten heeft. De jongens zijn overgeleverd aan de kinderpolitie. Kerkelijke hulp aan Spanje DEN HAAG, 29-9. - De Spaanse Evangelische Zending te Utrecht heeft haar gironummer 95200 open gesteld voor giften voor protestantse slachtoffers van de overstromings ramp in Spanje. Koude weer was van invloed op broedresultaten ZIERIKZEE, 29-9. Het zaterdag verschenen septembernummer „Ster- na", verenigingsblad van de Vogel wacht Schouwen-Duiveland, geeft een overzicht van de excursies zoals die in de afgelopen zomer in het domeingebied zyn gehouden. Er wa ren dit seizoen ook enkele andere excursies ingelast, o.a, naar het ge bied van „Slot Haamstede" en de be zittingen van Staatsbosbeheer. To taal namen er 3.000 bezoekers aan deel. Jong en oud van vele nationa liteiten genoten van de uitzichten en van het doen en laten van de zilver- meeuwen en hun jongen. Naarmate augustus naderde nam de belang stelling toe, een 800 man op één avond was wel het record. Uit de trekgegevens van „Sterna" blijkt dat op 6 augustus j.l. te „kwade Hoek" op Goeree een op 19 juni 1957 te Haamstede geringde zilvermeeuw dood werd aangetroffen. Een op 15 mei 1959 te Haamstede geringde jonge grutto werd op 27 maart 1962 dood gevonden te Biganos (Gironde) in Frankrijk. Op 22 april 1961 werd te Renesse een jonge grote lijster ge ringd. Op 20 juni 1962 werd deze vo gel dood aangetroffen te Haamstede. Een jonge blauwe reiger, die op 19 juni 1957 te Schuddebeurs werd ge ringd, werd op 16 juli 1962 ster vende aangetroffen te Saint Jean sur Erue in Frankrijk. Een hop werd te Renesse waargenomen op 18 juli j.l. Haas contra waterhoen „Sterna" geeft voorts een beschrij ving van een grappi (speels) gevecht tussen een haas en een waterhoen in de Koudekerkse inlaag in het af gelopen voorjaar. De haas, die langs een slootkant liep, werd plotseling aangevallen door een uit die sloot klauterend waterhoen. Met uitgespreide vleu gels deed die vogel woede-pikkende- aanvallen op de haas, die aanvanke lijk op de loop ging, maar daarna in een boog terugkeerde en recht op het waterhoen tce rende. De vogel, hierop kennelijk niet bedacht, zocht zijn toevlucht aan de slootkant. Toen 'de haas daarna ging zitten, ging het waterhoen wederom tot de aanval over. Het geleek er nu wel op dat het een spel was, want het initiatief tot de aanval wisselde regelmatig. Uiteindelijk gaf de vogel het op en verdween in de sloot. Op z'n dooie gemak huppelde de haas daarna ver der. Het was op een tijdstip, waarop nog geen jonge waterhoentjes gebo ren konden zijn. Broedgegcvens Het abnormale koude weer gedu rende een groot deel van het voor jaar en de voorzomer is van invloed geweest op de broedresultaten. Veel jonge vogels kwamen om door de koude en door gebrek aan voedsel (insecten). Als compensatie voor dit verlies zijn nog veel vogels op nieuw gaan nestelen en tot broeden overgegaan, zodat nog tot laat in de zomer broedgevallen werden waar genomen. Zo werd op 6 juli neg een broedende wilde eend aangetroffen, op 12 juli nog pas geboren strand- pleviertjes en op 21 juli nog een broed pasgeboren bergeenden. Ook kievieten en kluten zaten tot in het begin van de zomer nog te broeden. Een boerenzwaluw kwam te Renesse op het oude nest terug, repareerde dat en legde daarin vier eitjes. De tempei'atuur was toen zo laag, dat insecten vrijwel niet te bemachtigen waren. De zwaluwen gingen niet tot broeden over en het zag er naar uit dat het nest verlaten was. Toen ech ter de temperatuur steeg, keerden ook de zwaluwen terug en werd met broeden begonnen. De oeverzwaluwen broedden dit jaar weer te Renesse en voor het eerst ook te Burgh De broedplaats te Re nesse is echter zeer kwestbaar en het zal nodig zijn daar enige voor zieningen te treffen om beschadiging der nesten tegen te gaan. Ingezonden mededeling maak 'n proefrit met de Automobielbedrij f fa. W. Gilijamse Renesse Telefoon (01116) 370 B. J. TEN WESEPE FEUILLETON De agent was zo stom verwonderd, dat hij meteen gevolg gaf aan Fri- da's verzoek en een stap terugdeed. Ze sloot meteen de deur voor zijn neus. Ans had halverwege de deur het hele relaas aangehoord en keek haar verschrikt aan. „Jeetje, Frida, dat kun je toch niet doen?" „Nee, daarom doe ik het ook niet". „Datbedoel ik niet. Je moet er wel heen. Om tien uur. We moe ten goede vrienden blijven met de politie!" Frida kneep een oog dicht. „Laat dat maar aan mij over, zus. Als we van het begin af bang zijn, dan doen ze met ons, wat ze willen. Ik heb die inspecteur gisteravond ook goed de waarheid gezegd. Ze zullen bemer ken, dat wij geen katjes zijn, die met zich laten spelen. Ze hebben zich gisteravond al lelijk vergaloppeerd: eerst huisvredebreuk en daarna on rechtmatig de zaal laten ontruimen. Eén uur voor sluitingstijd. Dat is volgens de wet een onrechtmatige daad. Ik zal wel eens opzoeken, welk artikel dat is. Denk je, dat ilc me in onze eigen zaak laat koejoneren door de politie? En of dat nu een in specteur of een commissaris is of een agent, dat doet allemaal niets ter zake. Het zijn mannen en mannen hebben voor mij afgedaan. Alleen in speciale gevallen, zoals met die tim merman vannacht, en straks als de nieuwe ruit komt - dat maakt ihij ook voor ons in orde - dan accep teren we de man. Voor de rest zijn ze voor ons lucht. En niet eens zulke lekkere". Ans schoot in een lach. „Jij bent me er ook eentje.." Een half uurtje later belde er een vrouwelijke politieagent aan. Frida opende de deur en zei: „Komt u bin nen. Met vrouwen wil ik praten. Niet met mannen". De agente kwam binnen en keek rond. „Ziet er fantastisch uit, zeg. Ik ben hier vroeger wel eens binnen geweest. Een beetje ouderwets dege lijk was het toen. Maar je moet nu eens zienZeg, m'n compliment". Frida vertederde. „Lijkt het u wel?" De ander liep naar de wand en bekeek de muurschildering. „Gewel dig, zeg. Ik ben vroeger ook een blauwe maandag op de tekenacade mie geweest, maar niet genoeg ta lent. Tja, toen ben ik maar bij de politie gegaan". „Komt u niet .mee naar de salon", nodigde Frida uit. „We moeten nog ontbijten. Lust u ook een kop thee?" „Dat sla ik natuurlijk niet af". Ans kwam er ook bij en er wer den handen gedrukt. De agente stel de zich voor: „Rita Greshoven. Ik kom niet uit de stad, hoor. Ik ben een boerendochter, maar ik vind het wel prettig in de stad". „Bent u al lang bij de politie?" „Twee jaai\ Leuk werk. We doen van alles. We zijn met ons zessen. O, je leert spelenderwijs van alles". Ze dronk van haar thee. „Hebt u geen last met uw man nelijke collega's?" vroeg Ans. Het meisje lachte. „Ik heb judo geleerd; vierde dan. Ik heb wel eens een demonstratie gegeven. Sindsdien kijken ze wel uit". „Gut, Frida, dat moeten we eigen lijk ook leren", meende Ans. „Komt misschien wel", antwoordde de aangesprokene grimmig. „Na wat er gisteravond gebeurd is, lijkt het me wel nuttig". „Ik heb het ochtendblad gelezen", zei Rita, ,,'t Is hier nogal rumoerig geweest, hé?" Frida knikte. „Dat wil zeggen: op straat. En later, toen die mooie in specteur van jullie hier de kachel aan kwam maken". Rita lachte. „Wie was het? Zo'n lange magere?" „Ja, zoiets. Zeker de steunpilaar van het korps?" „Dit is inspecteur Jansma. Och, hij is niet ongeschikt. Hij kan heel aar dig zijn. Misschien is hij niet altijd even taktisch". „Wat verschaft ons eigenlijk de eer van uw bezoek?" Rila dronk haar thee leeg en ac cepteerde een sigaret van Ans. Na dat ze rookte, antwoordde ze: „Er zijn moeilijkheden geweest, gister avond. De commissaris wilde graag een praatje met u maken over even tueel te nemen maatregelen, om in de toekomst dergelijke tonelen te voorkomen, ziet u?" Frida keek haar verontwaardigd aan. „Nou nog ^mooier. Is dat soms onze schuld?" Rita schudde haar hoofd. „Mijn collega's hebben het gisteravond misschien verkeerd aangepakt. Wel licht hebben ze de ernst van de si tuatie onderschat. Maar aan de an dere kantu hebt een min of meer exclusief restaurant geopend. Waar mannen geen toegang hebben. (Word' vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2