DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederlands bestuur over Nieuw-Guinea officieel geëindigd Militairen uit Nw.-Guinea krijgen kerst- cadeaux van Thuisfront bij aankomst Nederland en Cuba Opstand onderdrukt in gevangenis van Pretoria Ongeregeldheden op terreinen van universiteit van Mississippi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 oktober 1962 119e jaargang No. 19252 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 rtÊDAKTlE 6N ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succes/ej (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Zierikzeese delegatie naar Poortugaal Eerste V.N.-vlag in Hollandia gehesen 1IOLLAND1A, 30-9. Zondagavond /es uur plaatselijke tijd, toen de duisternis op Nieuw-Guinea reeds was ingevallen, streken twee Neder- lanse militairen de rood wit blauwe vlag bij het vroegere gouverneurs huls, waar sinds het vertrek van gouverneur Platteel de waarnemend V.N«-administrateur Rolz Bennett zetelt. Het was de allerlaatste keer dat twee Nederlandse militairen die vlag streken. Maandagochtend om zeven uur precies, (zondagavond half elf Ne derlandse tijd), is de eerste V.N.- vlag op Nieuw-Guinea gehesen. Tij dens een korte ceremonie in de tuin van het vroegere gouverneurshuis werden achtereenvolgens de V.N.- vlag cn de Nederlandse vlag omhoog gehesen. Kort tevoren was de Nederlandse wacht voor „het paleis", zoals men dit huis vaak noemde, afgelost door Pakistaanse militairen. De heer Rolz Bennett, die thans als waarnemend administrateur in het huis woont, was bij de plechtigheid aanwezig. De eerstkomende vierentwintig uur zal de blauwe vlag bij de woning van de heer Bennett de enige V.N.- vlag zijn, die op Nieuw-Guinea wap pert. Pas op 2 oktober zullen ook in andere plaatsen V.N.-vlaggen wor den gehesen. Kort na het hijsen van de vlaggen vertrokken de aanwezige autoritei ten naar het centrum van Hollandia, waar een uur later de officiële over- draohtsceremonie werd gehouden. Deze ceremonie bestond uitsluitend uit het uitspreken van enige rede voeringen alsmede het voorlezen van de proclamatie der overdracht en een boodschap van Oe Thant. De secretaris-generaal der V.N. zegt hierin o.a.: „Bij de aanvaarding door de V.N. van haar verantwoor delijkheid voor het tijdelijk bestuur van het gebied van West Nieuw- Guinea wil ik uiting geven aan mijn oprechte goede wensen voor de toe komst van het gebied. Ik hoop dat de V.N. tijdens haar aanwezigheid in het gebied de algehele medewer king van allen zullen krijgen. Het tijdelijke uitvoerende orgaan van de V.N. zal naar beste vermogen trach ten de welvaart van de inwoners te verzekeren, zoals is voorzien in het plechtig onderschreven akkoord tus sen de regeringen van Nederland en Indonesië". Korte proclamatie „Vanaf dit moment heb ik het be stuur over West Nieuw-Guinea-West Irian overgenomen". Deze korte proclamatie, maandag ochtend acht uur plaatselijke tijd (in Nederland was het toen zondag avond kwart voor twaalf), uitgespro ken door de waarnemende admini strateur der V.N. Jose Rolz Bennett op het kleine grasveldje voor het gebouw van de Nieuw Guinea-raad in Hollandia, betekende het officiële einde van het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea. „Via deze proclamatie worden al le burgerlijke en militaire autoritei ten »n dit land, evenals de gehele bevolking van Westelijk Nieuw-Gui- nea-West-Irian op de hoogte ge bracht, dat het bestuur is overgedra gen aan de United Nations Tempo rary Executive Authority (UNTEA). Vanaf de eerste dag van oktober '62 heeft secretaris-generaal Oe Thant mij ingevolge het akkoord tussen Nederland en Indonesië, dat is goed gekeurd door de Algemene Vergade ring, benoemd tot tijdelijk admini strateur van dit gebied", aldus be sloot de proclamatie. Enkele honderden mensen, Neder landers; Indonesiërs, buitenlandse V.N.-functionarissen en Papoea's, luisterden naar deze woorden. Langs DEN HAAG, 29-9. De kerstpakket- actie van de beide thuisfronten voor de militairen in Nieuw-Guinea is door de snelle politieke ontwikkeling doorkruist, omdat de militairen al len reeds vóór Kerstmis in het va derland terug zullen zijn. Het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront en het Nationaal Katholiek Thuisfront hebben daarom besloten de 10.000 kerstcadeaux voor de militairen in Nieuw-Guinea uit te reiken wanneer de militairen in het vaderland aan komen. Dit is hun mogelijk gemaakt door de medewerking van het ministerie van Defensie, zo verneemt het A.N.P. Voor de eerste maal zal deze uit reiking met enige entourage ge schieden bij aankomst van het K.L. M.-vliegtuig op Schiphol, dat op dinsdag 2 oktober vijftig militairen thuis brengt. Het zal zan die datum af praktisch elke dag gebeuren, tot dat 17 november het transportschema is voltooid. Wanneer de beide trans portschepen uit Nieuw-Guinea in Ne derland aankomen - eind oktober of begin november - dan zullen ook aan deze militairen de pakketten van de beide thuisfronten uitgereikt wor den. Militairen, die thans reeds in het vaderland zijn, ontvangen hun pakket thuis. Vier gewonden bij vijf aanrijdingen door ziekenauto WEERT, 30-9. Zondagmiddag om streeks kwart over vier heeft de on geveer 50-jarige chauffeur U. K. van het Sint Jansziekenhuis in Weert, toen hü met een ziekenauto een pa tiënt ging ophalen, vijf aanrijdingen veroorzaakt. Hierbij werden vier per sonen gewond, van wie twee zeer ernstig. Allen zijn opgenomen in het Sint Jans ziekenhuis in Weert. Dc vijf aanrijdingen gebeurden in dc Stationsstraat te Weert, waar het vanwege de kermis drukker was dan anders. Bij het inkomen van de straat week de chauffeur naar links uit. Hij kwam in botsing met een motorrijder, die zich op het laatste moment door een sprong op het trot toir in veiligheid kon stellen. Even verder, nog altijd links, raakte de ziekenauto een personenauto. De be stuurder hiervan, die het gevaar zag aankomen, kon nog net bijtijds een zijstraat indraaien, zpdat de botsing niet zo ernstig werd. Een achtqr deze auto rijdende bromfietser uit Eind hoven werd ook nog door de zieken auto geraakt. De man werd wel ge wond, doch niet zo ernstig. Na deze laatste aanrijding reed de ziekenwagen schuin de straat over naar rechts. Hier raakte hij op het trottoir dc elfjarige Corrie Haaks uit Weert. Het kind, dat 'beide benen brak en inwendige kneuzingen op liep, is in zorgwekkende toestand in het Sint Jansziekenhuis opgenomen. Van het trottoir af is de zieken auto weer de straat ingereden, waar hij in botsing kwam met de hem te gemoetkomende 21-jarige wielrijder M. Douven uit Nederweert met op de bagagedrager de 20-jarige mejuf frouw G. Weekers uit Weert. Dc wielrijder werd met een schedelba- sisfrnctuur opgenomen in het zieken huis. Zijn toestand is zeer ernstig. Mejuffrouw W. werd eveneens met verwondingen in het Sint Janszie kenhuis opgenomen. Nader verneemt het A.N.P. over de toedracht van het gebeurde het volgende. De chauffeur van de zie kenauto, die snel een patiënt moest halen, reed in de drukke Stations straat achter een zeer langzaam rij dende personenauto, waarvan de bestuurder kennelijk naar de drukte van de kermis keek. De ziekenwa gen haalde deze personenauto links in, waarbij hij in botsing kwam met de motorrijder. De chauffeur van de ziekenwagen, die schrok van de bot sing, trapte echter op het gaspedaal in plaats van op de rem. De wagen schoot hierdoor naar voren, waarna de bestuurder de macht over zijn stuur verloor, met het vermelde ge volg. Burgemeester Brandt naar de V.S. BERLIJN, 29-9. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, is vrijdag per vliegtuig naar de Verenigde Sta ten vertrokken, waar hij - waar schijnlijk donderdag - president Kennedy zal ontmoeten. In New York zou de burgemeester zaterdag een gedachtenwisseling hebben met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Voorts staan besprekingen met generaal Lucius Clay, de adviseur van president Kennedy in de kwes- tie-Berlijn, en met vertegenwoordi gers van de Fordstichting over de vestiging van een Amerikaans insti tuut bij de vrije universiteit van Berlijn, op het program. Dinsdag en woensdag houdt de burgemeester lezingen op de Har- vard-univcrsitcit. beide zijden van het spreekgestoelte, dat aan twee zijden was beschilderd in de blauwe V.N.-kleur en aan de andere twee zijden in het rood-wit- blauw, stonden, stram in de houding, de Pakistaanse militairen, de blau we helm met het V.N.-wapen op het hoofd, en een peleton van de Pa- poea-politie. Op de achtergrond ston den twee vlaggemasten, waaraan volgens de vroegere plannen achter eenvolgens de V.N.-vlag en de Ne derlandse vlag zouden worden gehe sen. De vlaggen wapperden evenwel niet tijdens de ceremonie. Een uur tevoren waren zij wel gehesen op 't vroegere gouvernementshuis waar Rolz Bennett thans woont. Pe plechtigheid, die in totaal nog geen uur in beslag nam, bestond uit sluitend uit redevoeringen. De repatriëring uit Nieuw-Guinea SYDNEY, 29-9. Aan boord van een DC-8 van de K.L.M. is een groep van 74 repatrianten uit Nederlands Nw.- Guinea gearriveerd, bestaande uit 38 vrouwen, 28 kinderen en 7 zuigelin gen. Dit is het grootste aantal repa trianten dat tot nu toe aan boord van een enkel vliegtuig naar Sydney is vervoerd. Zij zullen dinsdag a.s. met de „Oranje" naar Nederland vertrek ken. DEN HAAG, 28-9. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vrijdag in antwoord op de vraag of de Amerikaanse regering een stap bij Nederland heeft gedaan inzake het~ verschepen van goederen naar Cuba meegedeeld, dat zulks niet het geval is. Een dergelijke stap was dan ook niet waarschijnlijk, daar Nederland geen strategische goederen aan Cuba levert, doch uitsluitend levensmid delen, medicamenten en insecticiden. „Jachtclub" te Hollandia uitgebrand HOLLANDIA, 29-9. In de nacht van vrijdag op zaterdag is het enige vermaakscentrum van Hollandia, de z.g. „jachtclub", door onbekende oor zaak in brand geraak en geheel ver woest. De jachtclub was hét trefpunt van de Nederlanders in Hollandia en fungeerde als restaurant, bioscoop en watersportcentrum. De brand brak 's nachts om drie uur uit, een half uur nadat de laat ste bezoekers waren vertrokken. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld, maar aangezien het gebouw volledig is uitgebrand ver wacht men, dat de oorzaak niet zal kunnen worden vastgesteld. De voorzitter van de club, kapitein-ter zee R. Eibers zei zaterdagochtend dat een achteloos weggeworpen si- garettepeuk de brand kan veroor zaakt hebben. Het bestuur weigert te geloven aan sabotage. Groot- en kleinverlof Nieuw-Guinea-militairen DEN HAAG, 29-9. Bü beschikking van de minister van Defensie is het volgende bepaald: Aan dienstplichtigen van de ko ninklijke landmacht, die vóór 19 april 1962 naar westelijk Nieuw- Guinea zijn uitgezonden, zal met in gang van de dag, volgende op de laatste dag van het ontschepingsver lof, groot verlof worden verleend. Aan dienstplichtigen van de ko ninklijke landmacht, die op of na 19 april 1962 zijn uitgezonden, zal klein verlof worden verleend met ingang van de dag waarop zen 16 maanden, van de dag waarop zij 16 maanden werkelijke dienst hebben verricht in afwachting van groot verlof, dat zal ingaan na een totale eerste oefe- ningsduur van 22, specialisten en ka der 23 maanden. Aan dienstplichtigen van deze ca tegorie, die bjj terugkeer in Neder land reeds 16, c.q. 19 maanden wer kelijke dienst kunnen aanwijzen, zal met ingang van de dag, volgend op de laatste dag van het ontschepings verlof, terstond klein verlof, in af wachting van groot verlof, worden verleend. Lord Home voorzitter NAVO-raad PARIJS, 29-9. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, heeft hét voorzitterschap van de NAVO-raad voor het komende jaar op zich genomen, aldus is vrijdag te Parijs bekendgemaakt. Het voorzit terschap rouleert in alfabetische volgorde onder de vijftien landen van het Atlantische bondgenoot schap. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Echt goud vreest de smelt kroes niet. De korenmolen te Brouwershaven heeft nog altijd geen definitieve bestemming. De molen is hard toe aan een grondige restauratie maar hiervoor ontbreken nog altijd de nodige gelden, zodat de molen er eigenlijk met de dag op achteruitgaat.. Het zou te betreuren zijn als deze gang van zaken leidt tot het slopen van deze molen, welke het silhouet van Brouwershaven zo aardig accentueert. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PRETORIA, 30-9. - Zondagavond hebben 61 gevangenen - allen ter- doodveroordeelden - een poging ge daan om uit de gevangenis van Pre toria te breken. Na een hevig ge vecht met de bewakers werden de gevangenen teruggedreven. Drie gevangenen zijn gedood, vijf bewakers zijn met ernstige verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen, terwijl enkele anderen licht gewond werden. De aardbevings slachtoffers in Perzië VER. NATIES, 28-9. De directeur- generaal van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N., B. R. Sen, heeft de V.N.-leden dringend verzocht een miljoen dollar bijeen te brengen voor het huisvesten van aardbevingsslachtoffers in Iran. Vol gens berichten, zei hij, zijn er in het rampgebied al kinderen van ontbe ring gestorven. Zeker vijfduizend gezinnen hebben nog onvoldoende huisvesting voor de winter. Deze week begint de sociale, hu manitaire en culturele commissie van de Assemblee met de bespreking van de hulpverlening. De aardbeving van 2 september kostte aan 10.000 mensen het leven en maakte er 30.000 dakloos. W47 2EGT DE Bit T Van de zijde van de gevangenis is meegedeeld dat vier leden van het bewakingskorps door de gevangenen overmeesterd werden toen zij eten in de afdeling voor terdoodveroor- deelden brachten. Met een sleutel van een der bewakers openden de gevangenen de deur van hun afde ling. Een bewaker sloeg alarm maar de eerste pogingen om de opstand neer te slaan mislukten. Er werd ge bruik gemaakt van traangas, maar ook dit was nog niet afdoende. Na hevig verzet van de gevangenen slaagde het bewakingskorps er ten slotte in hen in hun cellen terug te drijven. De gevangenen hadden in het ge vecht stukken van waterleidingbui zen, rioolbuizen, elektrische leidin gen en meubilair gebruikt, die zij tevoren verbogen hadden en scherp hadden gemaakt. De aanval was zo hevig, dat de gevangenbewaarders van hun vuurwapens gebruik moes ten maken. LEEUWARDEN. Te Warga (Fr.), is de twee en een half-jarige Roelof Dijkstra in een sloot achter zijn ouderlijke woning geraakt en ver dronken. BREDA. Het 12-jarige meisje De Wildt is zaterdagavond in Breda bij de Wilhelminabrug onder een vrachtauto geraakt en zodanig ge wond, dat zij later in het St. Igna- tiusziekenhuis is overleden. Wisselend Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk een bui; matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest; de zelfde temperaturen a Is vandaag of iets lagere. 2 okt. Zon op 6.41, onder 18.17. Maan op 10.10, onder 20.09. HOOGWATERSTANDEN P ZIERIKZEE: 2 okt. 5.42 v.m. 17.38 n.m. BROUWERSHAVEN 2 okt. 4.48 v.m. 16.59 n.m. Doodtij: 9 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-10. Het K.N.M.I. deelt medeGedurende het weekeinde be vond ons land zich aan de rand van een zeer diepe depressie die langs Ierland naar het zeegebied ten zui den van IJsland trok. De laagste luchtdrukwaarde in het centrum be droeg ongeveer 943 millibar. Aan zijn flank kwamen een aantal storm- velden voor. Ons land bleef daarbij juist buiten de invloedssfeer van een zuiderstorm die over de Noordzee trok. Het front van de depressie pas seerde zondagavond ons land. Daar na stroomde drogere en iets koudere lucht binnen. Er trekken nu rand- storingen, die vergezeld gaan van buien, om het hoofdcentrum langs Engeland naar het noorden. Voor dinsdag verwachten we iets kouder weer, meer wind, maar over wegend opklaringen. De randstorin- gen komen dichter langs ons land zodat de kans op enkele buien wat groter is dan maandag. Dertiende verjaardag Chinese republiek PEKING, 1-10. Met een groot de- filé, festiviteiten en een rede van de minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, is heden (maandag) in Pe king de viering begonnen van de dertiende verjaardag van de Chine se volksrepubliek. Volgens Tsjen Ji zou geen macht ter wereld China kunnen beletten Formosa „te bevrij den". Onder de vele partij- en rege ringspersonen bevond zich partijlei der Mao Tse Toeng. Reusachtige portretten van hem en van Marx, Engels, Lenin en Stalin waren over al uitgestald. Kennedy: „Niemand kan de wet trotseren" WASHINGTON, 1-10. - President Kennedy heeft zondagavond in een televisierede naar aanleiding van do crisis als gevolg van de pogingen om de neger Meredith ingeschreven te krijgen aan de universiteit van Mis sissippi gezegd, dat niemand, hoe aanzienlijk of machtig ook', de wet van het land kan trotseren. De bevelen van de federale recht bank, dat Meredith ingeschreven moet worden aan de universiteit van Mississippi, werden uitgevoerd. „De heer James Meredith verblijft nu op het terrein van de universiteit van Mississippi". Dit was tot dusver tot stand gekomen zonder gebruikma king van de nationale garde of van andere troepen. De Amerikaanse president ein digde zijn rede van negen minuten met een beroep op de studenten van de universiteit van Mississippi om die wetten te aanvaarden waarmee zij het oneens zijn, evengoed als die waarmee zij het wel eens zijn. Do president zei, dat hij volgens de grondwet en de wetten van de V.S. verplicht is, de bevelen van de rechtbanken uit 'te voeren. OXFORD, Mississippi, 30-9. - Het conflict tussen de federale regering van Amerika en de staat Mississippi over de toelating van een negerstu dent tot de universiteit van Oxford, nadert zijn kookpunt. Honderden mi litairen en politiemannen onder fe deraal gezag, zijn zondag in de na burige staat Tennessee samengetrok ken, gereed om zonodig in actie te komen voor een. krachtmeting met de overheid van Mississippi. Het is het grootste conflict tussen Washington en een deelstaat sinds de burgeroorlog van honderd jaar geleden. Het aantal federale militai ren dat naar Memphis in Tennessee is gevlogen, brengt de sterkte daar op 1400 man, buiten de honderden politiemannen. De sterkte van de federale troe penmacht op het grondgebied van de universiteit van Mississippi is van 150 op bijna 300 gebracht na het uitbreken van ongeregeldheden, die door de studenten van de uni versiteit waren ontketend om te protesteren tegen de aanwezigheid van de neger James Meredith bin nen de muren van de universiteit De ongeregeldheden waren begon nen toen studenten een auto omver wierpen die uit een andere staat af komstig was. Zij wierpen zich ver volgens op een persfotograaf wiens toestel zij vernielden. Hierop gx-epen de aanwezige federale ti'oepen in en joegen de studenten met behulp van ti-aangasgi'anaten uiteen. Volgens nadere berichten hebben dc ongeregeldheden later een ernstig karakter gekregen. Paul Guihard, een speciale verslaggever van A.F.P. in Oxford, is naar gemeld door een schot in d crug gedood. Ook een Amerikaanse verslaggever, Bill Cri- dcr, werd in de rug getroffen cn naar het ziekenhuis van de univer siteit gebracht. Van de zijde der federale troepen is gezegd, dat ten minste nog drie andere mensen door schoten zijn ge wond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1