De vissers van Cuba DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BERINI Prins Seif wil Jemens troon De Duitse tlialidomidebaby's Meditatie In Zierikzee gearresteerde jongeman voor de rechter Eis: half jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest Castro's mededeling dat voor de Russische vissers op de Atlantische oceaan een haven wordt ingericht op Cuba, maakt do Noordamerikanen boos. Zeer begrijpelijk. Tenslotte is er gerechtvaardigde twijfel of die vele Russische schepen ook niet wal meer doen dan vis ophalen; ze heb ben de merkwaardige gewoonte steeds hun vangst te zoeken daar waar de Britten vlootoefeningen houden of de Yankees raketten de ruimte injagen. Bovendien blijkt uit de silhouetten van de schepen dat ze aan radarapparaten en dergelijke een uitrusting aan boord hebben die de behoefte van vissers ver te boven gaat. En wat van meer belang is: wat officieel een vissershaven moet wor den, kan gemakkelijk als twee drup pels water lijken op een echte vloot- basis. Het lijkt echt niet waarschijn lijk dat voor de honderddertig trei ters van de Russische oceaanvisserij nergens in gewone havens plaats is. Monrcc moet helpen Wat meer nog dan de directe mi litaire dreiging de Amerikanen er gert, is dat een gebied dat zij steeds tot hun invloedssfeer hebben gere kend nu zo sterk wordt geïnfiltreerd door hun tegenstander in de koude oorlog. Vandaar ook dat dè Monroe-leer ijverig ter sprake wordt gebracht, hoewel die al lang ter ziele is. Die leer zegt overigens niet meer dan dat1 de Ver. Staten inmenging van elders in de politiek van landen op 't westelijk halfrond beschouwen als een onvriendelijke daad. Zijn basis vindt in deze opvatting in de weder kerigheid - al sinds de stichting van de unie verkondigd - dat de V.S. *niets te maken hebben of willen hebben met de zaken van anderen, in casu Rusland toen in het westen en Europa in het oosten. Eigenlijk al eerder in twee wereldoorlogen, maar pas goed onder Truman, is dit beginsel aan kant gezet: de V.S. gin gen zich bemoeien met de zaken van de hele vrije wereld en beide half ronden. Dat betekent dat de V.S. op hun beurt slecht bezwaar kunnen maken als anderen hetzelfde doen en daar door zich gaan bemoeien met het westelijk halfrond. Natuurlijk kan er wat worden gedaan en de publie ke opinie in Amerika dringt daarop sterk aan in de V.S. Kennedy kan zijn mariniers van Guantanamo, de Amerikaanse vlooibasis op Cuba, het eiland laten bezetten. Gevaarlijk kaatsspel Maar \velke reden moet hij daar voor aanvoeren? Alleen dat de V.S. zich bedreigd voelen door iets wat Castro misschien in een verre toe komst wel eens zou kunnen gaan doen. Een onrechtmatige preventie ve oorlog dus, die terecht veront waardiging in de hele wereld zou oproepen. Dat op zich zelf is al gevaarlijk. Het ivesten heeft ondervonden hoe zijn toorn over het neerslaan van de Hongaarse opstand door Sowjet- tanks indertijd weinig echo kreeg omdat het zelf door de Frans-Brits- Israëlische aanval op Egypte be paald ook niet vrij te pleiten viel van de zonden waarvan het de Rus sen betichtte. Een Amerikaanse aan val op Cuba zou de Russen de kans geven iets dergelijks tegen Berlijn Ingezonden mededeling INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin I De vrouw In de kunst Drulventuin - Wolshows i Wie wordt Femina-huisvrouw 1962 De moderne keuken INTERNATIONALE MODESHOW 13.30. 15.30 en 20 uur. Geopend van 10-17 en19-23 u. Zondags gesloten te ondernemen, waar de kracht van de westelijke positie voor een grpot deel ligt in de steun van de wereld opinie die de juridische basis van de westelijke aanwezigheid erkent. Maar als het westen zelf onrecht pleegt zal het in de neutrale wereld - en wellicht in eigen gelederen ook - weinig consideratie vinden als zijn rechten worden aangetast. Kennedy zal de moeilijke taak moeten ondernemen de Amerikanen er van te overtuigen dat de Russi sche infiltratie op Cuba onaange naam is, maar verdragen moet wor den. Misschien dat hij daarbij als voorbeeld het feit gebruikt dat de Sowjet-Unie er vrede mee moet heb ben dat er Amerikaanse bases zyn - vissers - in Turkije, Perzïé, Pakis tan, Japan en op nog een paar plaat sen vlak bij de Russische grens. Ingezonden mededeling Er is 'n verrassende Arks Thé-Complet aanbieding. Vraagt Uw leverancier. Hogere gezinsuitkeringen in België BRUSSEL. 27-9. Met ingang van 1 oktober zullen de kinderbijslagen en geboorte-uitkeringen in België aanzienlijk worden verhoogd. Voor het eerste kind zal de bijslag ongeveer 33 gulden per maand be dragen. voor het tweede kind 41.50 er. voor het derde kind f 64,80. Voor het vierde en daarna volgende kin deren toedraagt de bijslag na 1 ok tober f 72 per maand. De verhogin gen lopen uiteen van drie tot meer dan tien gulden per maand. Dieptepunt gepasseerd j tekort aan docenten bij AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 4 OCT. DEN HAAG, 27-9. In de memo rie van toelichting op de begroting 1963 van het departement van o., k. en vv. meent minister Cals, hoewel hte tekort aan bevoegde docenten voor de verschillende sectoren van het onderwijs nog nijpend is, toch wel te kunnen stellen dat het diep tepunt is gepasseerd. Met name geldt dit, zo zegt de memorie van toelichting, voor het lager onderwijs, waar de ontwikke ling van het potentieel aan onder wijzers - mede in veitoand met de daling van het aantal leerlingen - het mogelijk zal maken in de loop van het komende jaar tot invoering, van de eerste fase van de verlaging van de leerlingenschaal over te gaan. De bewindsman zegt, dat hij het tot zijn voornaamste zorg blijft re kenen de voorziening in bevoegde docenten zoveel mogelijk te waar borgen. Eis tegen Leibbrand: levenslang STUTTGART, 27-9. De openbare aanklager heeft donderdag levens lange gevangenisstraf geëist in het proces te Stuttgart tegen de inter nationaal bekende verkeersdeskun- dige professor Kurt Leibbrand, die er van beschuldigd is in augustus 1944 als commandant van een Duitse compagnie in Frankrijk Italiaanse vrijwilligers van zijn onderdeel te hebben laten doodschieten. Aankla ger Fritz Schneider zei in zijn re quisitoir dat Leibbrand in minstens 22 gevallen schuldig was aan moord en in 11 gevallen aan poging tot moord. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei- Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der Klis. Kerkvverve: 10 en 6 uur lees- dienst. Haamstede: 10 en 3 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur lees- dienst, 3 uur ds. van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Rcncsse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. H. Ligtenberg, Rotterdam. Oud-Gereformeerde Kerken Oosferland: 9.30. 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-kalholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 cn 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur Haamstede: Eucharistieviering op zondag te 0 uur. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur kand. D. Bouman, Katwijk a. Zee (jeugddienst). Gast- huiskerk: 10 uur kand. Bouman. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 10 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Rencsse: 11 uur ds. van Liere, (H.D.). Noord- welle: 9.30 uur ds. van Liere. Eiker zee (Scharendqke): 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Duve- kot. Noordgouwe: 10 en 7 uur ds. Kelling. Dreischor: 11 uur ds. Groe- newegen. Ouwcrkcrk: 11 uur ds. Assendorp (bed. H.D.). Nieuwer kerk; 10 uur ds. Westerhof. Ooster land: 9.30 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 cn 6.30 uur ds. van Vliet. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. H. W. van den Brink, Den Haag. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 cn 5 uur kand. B. Woltjer, Delft. Scliarcn- dijkc: 10 en 2.30 uur ds. Bocrma. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. J. F. Mantz, Rozenburg. Nieu werkerk: 10 en 5 uur ds. J. Nordhof, Den Bommel. Oosterland: 10 en 3 uur ds, Huiser (bed. H.A. cn nabetr.) Bruinissc: 10 cn 5 uur ds. Den I-Icc— len. HAARLEM, 27-9. Tegen de 20- jarige votantair L. F. de K. uit Heemstede, die verdacht wordt een bedrag van f 10.000— ontvangen te hebben, wetende dat het van dief stal afkomstig moest zijn, eiste de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank donderdagmiddag een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van voorarrest. De jongen had in gezelschap van zijn 22-jarige vriend, met wie hij plannen had een zeereis te maken, het geld ontvangen. De vriend had uit de safe van zijn vader een be drag van f 10.000— weggenomen. Aangezien de vader geen aangifte wil doen van de diefstal, zal deze jongeman zich neit voor de rechter te verantwoorden hebben. Beide jongelui zijn in de zomer van dit jaar eerst naar Hansweert getrokken en heben daar een jol voor f 2.000,gekocht. Daar de boot niet zeewaardig was, durfden zij de reis naar Engeand of Frankrijk niet te ondernemen. Een dag later koch ten zij in Bergen cp Zoom een speed boot en enige attributen voor een reis. In Zierikzee zou de reis beginnen, maar daar rekende de politie - zoals bekend - het twee tal in. De volontair had zich donderdag te verantwoorden en zijn raadsman, mr. K. Heimig, verzocht clementie. Conny Froboess in Nederland SCHIPHOL, 27-9. Donderdagmid- dag is het 18-jarige Duitse teenager zangeresje Conny Froboes uit Ham burg op Schiphol aangekomen. Zij zal zaterdagavond optreden in het Kurhaus te Scheveningen voor het Grand Gala du Disque. Conny zal daar twee van haar laatste succes liedjes ten gehore brengen: „Lady Sunshine and mr. Moon" en „Twee kleine Italiaantjes". 's Middags werden twee opnamen gemaakt voor een grammofoonplaat nl. van „Lady Sunshine and mr. Moon" (met Nederlandse tekst) en „Het allerbeste wens ik jou". Zeventien doden bij verkeersongeluk TANANARIVE, 26-9. 100 km. van Tananarive, de hoofdstad van Ma dagascar, heeft zich een verkeerson geluk voorgedaan, dat aan 17 men sen het leven heeft gekost. Alle slachtoffers zijn leden van een gezin, dat van een 'feest terug keerde. De vrachtwagen waarin het gezin en nog een twintigtal andere perso nen zaten reed van een brug af en stortte in een rivier. Ingezonden mededeling nog steeds de onovertroffen bromfiets! Garage Anker - Zierikzee O Ook via uw handelaar Ongeluk bij bushalte VOORTHUIZEN, 27-9. Donder- dagavond omstreeks zes uur is op de weg Voorthuizen-Apeldoorn, na bij kamp Wittenberg, de 59-jarige mejuffrouw D. Brons uit Ermelo, aangereden door een personenauto en zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Mejuffrouw Brons stapte juist uit een bus om over te stappen op de bus naar Apeldoorn. Hierbij werd zij overreden. Vondsten van bronzen munten VUGHT, 27-9. Wederom zijn don derdag langs de Essche stroom in Vught nieuwe oudheidkundige vond sten gedaan. Vijf bronzen munten kwamen thans te voorschijn, zodat hun aantal thans 141 bedraagt. Ver der vond een arbeider een klein me talen schaaltje, dat - een onderdeel van een weegschaaltje bleek te zijn. Van een loden schijf ter grootte van een rijiksdaalder, wordt aangenomen, dat dit een gewichtssteen is. Prof. dr. J. Bogaers, adj. directeur van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek 'heeft zijn onderzoek ter plaatse voortgezet. Man door bus overreden ST. OEDENRODE, 27-9. Donder- dagavond omstreeks 6 uur is in Dijnsel, onder de gemeente St. Oedenrode de 76-jarige heer M. Smulders uit Liempde door een Bel gische bus, die arbeiders vervoerde, overreden. De heer Smulders liet drie bussen passeren, stak daarna over en werd gegrepen door de vierde bus. De man was op slag dood. Boltini-leeuw beet dompteur VLISSINGEN. 27-9. Dc dompteur Alberto Althoff heeft donderdag avond zijn twintigste beet van een roofdier opgelopen. Tijdens een voorstelling van het circus Boltini in Vlissingcn werd hij gebeten dooi de leeuw Simba, die vier jaar oud is. Het gebeurde toen hij de leeuw Simba streelde. Een hoektand drong in zijn rechterhand. Ondanks dc bloedende wond heeft hij zijn pro gramma geheel afgewerkt. De rechtbank zal op 11 oktober uit spraak doen. Vijf Spanjaarden vliegen naar rampgebied ENSCHEDÉ, 27-9. Vgf Spaanse arbeiders ztyn als vertegenwoordi gers van hun landgenoten, die in de Twentse textielindustrie werkzaam zyn, donderdagavond van de vlieg basis Twente rechtstreeks naar Bar celona gevlogen. Zij zullen contacten leggen met familieleden, organisaties en instan ties om inlichtingen te krijgen over het lot van hun familieleden in het rampgebied. De vijf Spanjaarden reisden met het vliegtuig van de Twentse tex tielindustrie. De deputatie staat on der leiding van de heer Wagenaar, die in Barcelona voor de fabrikan tenvereniging Enschedé de werving van arbeidskrachten verzorgde. De Spaanse ambassade in ons land heeft inmiddels de Spaanse regering gevraagd om zo spoedig mogelijk lijsten met de namen van de slacht offers van de ramp naar Nederland te zenden. Het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie DEN HAAG, 27-9. Het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie is voornemens, in de komende jaren vijf documenten uit te geven, die te zamen een beeld zullen geven van de nationaal-socialistische aanslag op ons volksbestaan. Dit wordt mee gedeeld in de memorie van toelich ting op de begroting 1963 van het departement van O. K. en W. Voorts ligt publikatie in toet voor nemen van vergevorderde deels reeds voltooide studies o.m. over de vervolging van het Nederlandse Jo dendom, het protestants schoolver zet en de arbeidersinzet. Het insti tuut hoopt zijn publicistische arbeid af te ronden met een samenvattende „Geschiedenis van 'het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede we reldoorlog", die niet alleen op de on derzoekingen van het instituut zal worden gebaseerd, maar ook op die van de enquêtecommissie, de sectie krijgsgeschiedenis van de generale staf en het bureau maritieme histo rie van de marinestaf. De minister beschouwt de taak van het «nstituut als tijdelijk. Het laat zich echter niet aanzien, dat het gereduceerde werk programma voor 1 januari 1968 zal zijn voltooid. VER. NATIES, New York, 27-9. Prins Seif, hoofd van de Jemenitische delegatie bij de V.N. en zich be schouwend als erfgenaam van de troon, heeft meegedeeld dat hij don derdag uit New York naar Jemen zal vertrekken. Hij is een broer van imam Mohammed, die door opstan dige militairen is vermoord. In een boodschap aan het volk van Jemen zegt prins Seif o.m.: „U kunt zich veilig voelen, want ik toen op weg naar u toe. Ik doe een beroep op stamhoofden en notabelen zich gereed te 'houden ons te ontmoeten op een plaats die wij na aankomst bekend zullen maken. Tot hen die de wapens hebben opgenomen tegen de koning, zeg ik: staak de vijande lijkheden. U hebt genoeg wanorde geschapen. Als u berouw toont, zul len wij u vergevensgezind tegemoet treden". BONN, 27-9. De Duitse bondsre gering wil, naar aanleiding van de Thalomideramp, de zeer rekkelijke wetsbepalingen ten aanzien van ge neesmiddelen nauwer aantrekken, aldus heeft de westduitse minister van gezondheid, Elisabeth Schwarz- haupt, op en persconferentie mee gedeeld. Haar ministerie bereidt een wetsontwerp voor volgens welks bepalingen de gezondheidsautoritei ten de inschrijving van een nieuw geneesmiddel kunnen weigeren of opdracht geven tot nadere beproe ving ervan, voordat het op de markt wordt gebracht. Op het ogenblik hebben de betrokken autoriteiten geen dergelijke bevoegdheid. De westduitse staatshulp voor kinderen, misvormd ter wereld ge komen tengevolge van innemen van Thalidomidepreparaten door de moeder tijdens de zwangerschap, die zoals reeds gemeld in dit jaar 600 duizend mark zal belopen, zal vol gend jaar drie miljoen mark bedra gen, aldus deelde de minister nog mee. Ongeveer een derde van de rond drieduizend nog levende Thali- domidebaby's zal levenslang verzor ging nodig hebben. ROTTERDAM. Van 19 oktober tot 31 december a.s. wordt in het Bouw centrum te Rotterdam een tentoon stelling gehouden, die is gewijd aan de ontwikkeling van de woningvoor ziening in de laatste decennia. Aan leiding tot deze tentoonstelling is het feit, dat in de komende maanden dc miljoenste na-oorlogse woning ge reed zal komen. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis te Groningen is overle den dc zevenjarige Bruin Klaas Schuttinga uit Groningen die op de Kruissingel te Groningen ernstig ge wond werd. Hij raakte bij toet fiet sen een lantaarnpaal, viel ci^ word overreden door een passerende vrachtauto. Het R.A.I.-T.N.O.-instituut in Delft zal binnenkort een nieuwe methode gaan toepassen voor het beproeven van/ veiligheidsgordels voor automobi listen. Een pop met gewrichten, welke geheel gelijk zijn aan die van een mens, en met medewerking van artsen ontworpen door de heer J. C. Bas- tiaanse van genoemd instituut, zal, op een wagentje gebonden, door middel van luchtdruk worden weggeschoten om vervolgens legen een vast voor werp aan te botsen. Wat hierbij precies gebeurt zal door middel van ultra snelle fotografie ter nadere bestudering op film worden vastgelegd. - Foto: ontwerper J. C. Bastiaanse toont hier de werking van de armgewrichten van de nieuwe pop, welke juist om deze gewrichten uniek zou zijn. Het geloof van een ongelovige Ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp. (Mare. 9 24b). Dit zijn de woorden van een diep bedroefde vader, die is gaan wanho pen aan de genezing van zijn kind. Dit kind leed aan. een ernstige ziek te. Hij kreeg toevallen, waarin hij zich gedroeg als een bezetene. Van jongsaf aan was het kind hiermee behept. Waarschijnlijk heeft de va der gehoord van de wonderbare ge nezingen van de Here Jezus, die hem het plan deden opvatten om met de zieke jongen naar Jezus te gaan. Juist op het moment dat Jezus met enige discipelen op de berg der ver heerlijking is komt de vader met kind aan bij de andere discipelen. Hij vraagt hen zijn zoon te genezen. Want. zij hadden immers in naam van Jezus ook vele krachten en won deren gedaan, toen Jezus hen twee aan twee had uitgezonden. Maar de discipelen bleken er thans niet toe in staat. Waarom dat vermeldt de evangelist niet. Dit is voor de vader van de zieke knaap een enorme te leurstelling, die nu niet meer durft te hopen dat zijn zoon genezen zal worden. De man heeft stellig gewe ten. dat alleen een bovenmenselijke kracht de boze geest, die de jongen wild maakte zou kunnen uitdrijven. Daarom had hij op het gerucht van de wonderlijke genezingen van Jezus zijn vertrouwen op Hem gesteld. Maar nu zelfs de discipelen niet in staat waren het kind te genezen, was het voor hem zo, dat de macht van Jezus tegenover de macht van de boze geest hier faalde. Het fiasco van de discipelen betekent voor hem een fiasco van Jezus. Zijn teleurstel ling en wan'hoop moet stellig nog vergroot zijn door de twistgesprek ken, die ontstonden door het falen van de discipelen tussen hen en de schriftgeleerden. Deze laatste maak ten van de situatie gretig gebruik Jezus ibelachelijk te maken en zijn aanzien onder het volk af te breken. Juist op dit moment verschijnt Jezus met enkele discipelen van de berg. Zijn komst verbaasde het volk zeer. Zij toadden juist partij gekozen voor de schriftgeleerden en zie daar staat Jezus zelf voor hen. Plotseling slaat hun houding weer om en zij begroeten hem. Het getwist is ineens geëindigd; niemand durft nog iets te zeggen. Pas als Jezus vraagt wat hen bezig hield treedt de vader van het zieke kind naar voren en vertelt nauwkeurig aan Jezus wat er gepasseerd was. Jezus is ontstemd over zijn discipelen, maar 'beveelt het kind bij Hem te brengen. De boze geest laat zich echter niet zonder verzet overwin nen. Hij gaat op de valreep van zijn bestaan zo hevig te keer, dat de om standers denken dat het kind sterft. De vader lijdt, met het kind mee, zijn hart wordt verscheurd door hét zien van dit verschrikkelijke lijden. Hij smeekt Jezus: Maar als gij iets kunt doen. help ons en toeto mede lijden met ons. In deze woorden is al zijn wanhoop uitgedrukt. „Als gij iets kunt doen", m.a.w. uw discipe len warpn niet tot genezing in staat, zal de Meester dan wel iets kunnen uitrichten? Hij kon dit niet meer ge lóven. Jezus haakt onmiddellijk op deze woorden in en draait dc zaak precies om: Alle dingen zijn moge lijk voor wie gelooft. De genezing van uw kind 'is niet afhankelijk Van de vraag: of Ik iets kan, maar van de andere: of gij kunt geloven. Do machteloosheid van dc mensen komt hierdoor scherp hnnv voren tegen over de macht van Jezus. Jezus treft de spijker op zijn kop. Hij kon eigen lijk niet geloven en verbloemt dat tegenover Jezus niet. Hij kan de macht van Jezus niet tegenspreken, maar na de ervaring met de disci pelen, had hij de hoop, dat zijn zoon genezen kon worden laten varen. Ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp, dat is zijn antwoord. Hij gelooft, ter wijl hij niet kan geloven en dit is de blijde boodschap voor alle men sen die niet kunnen geloven: De ge nezing van de jongen gaat toch door. Jezus vindt het genoeg dat de vader zich met zijn geloof en ongeloof op Jezus werpt. Hij geeft niet alleen zijn zieke kind over in de handen van Jezus, maar hij belijdt dat de nood van het niet kunnen geloven in zijn ziel net zo groot is als de nood van de ziekte van zijn zoon. Dat de vader dit doet, noem ik het geloof van een ongelovige. Dat klinkt vreemd. Maar geloven is voor een mens een vreemde zaak. Alleen de overwinnende kracht van Jezus kan het. tevoorschijn roepen. Tot driemaal toe wordt in dit ver haal gezegd dat de mens niet kan. De discipelen kunnen de jongen niet genezen, de vader kan niet zeggen dat hij de macht van Jezus van harte gelooft en daarna nog eens, als de discipelen onder elkaar de vraag stellen: Hadden wij dit niet gekund, dan antwoordt Jezus: Neen, tenzij door gebed. Zie, en toch gaat de ge nezing door en toch breekt het Ko ninkrijk van God in Jezus zegevie rend door. Jezus' kracht overwint de mach teloosheid van de mensen. Temidden van ongelovigen, van mensen die niet kunnen geloven, bouwt God Zijn Koninkrijk en wekt God geloof. God de Vader van onze Here Jezus Christus is de God, die spreekt en het is er, die gebiedt en het staat er. Deze God mogen wij in onze Heiland begroeten. Met ons geloof en onge loof beide mogen we ons aan Hem overgeven. Jezus liet de vader van het kind niet in de nood van zijn niet kunnen, maar hij omvatte hem in zijn liefde, hij droeg hem door die nood heen. Bevat deze geschiedenis niet een grote troost voor ons, die net zoveel moeite hebben als de vader van het kind om het heil in onze Jezus Christus te geloven. Dat heil is im mers te groot voor ons, te groot dan dat wij het zouden kunnen geloven en bewaren? Voor ons allen is de vergeving van onze zonden en de redding van de macht van de dood te mooi om waar te zijn. Dan kun nen we in bange onzekerheid ver keren en ons pijnigen met de vraag of het nu wel voor óns is. Het is niet anders dan een getob met onze machteloosheid. Nergens is toet dui delijker dan juist in dit verhaal dat Gods Koninkrijk zegevierend door breekt. U en ik behoeven niet op onze onmacht te blijven staren. We mogen het belijden aan Jezus en ons zelf met alle ongeloof cn twijfel op Hem werpen. Hij laat ons er niet in achter. Mij niet, maar ook u niet. Hij neemt ons zoals we zijn en zo mo gen we komen. Hij zelf is het die ons tot nieuwe mensen maakt en het ge loof in óns wekt. Wie zijn Heiland in deze persoonlijke overgave kent, die zal zich niet. meer bezorgd ma ken over zijn geloof of over zijn le ven. Hij weet dat-itoct niet afhangt van hemzelf, van zijn „grote geloof of goede leven". Neen. hij zal niets in zichzelf zoeken of van zichzelf verwachten, maar alles van de over winnende kracht van Jezus. Hij zal lachen om zich zelf en niets cn nie mand ernstig nomen dan Jezus Christus en Zijn Woord alleen. K. z.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6