Wandpaneel van hout en gedreven koper D.K.W. 1959 Wereldproduktie kan vervijfvoudigd worden ONZE PUZZELRUBRIEK GFAT 4 De Zierikzeese kunstenaar Ad Braat is vorige week gereed gekomen met de vervaardiging van een door materiaalkeuze en - behandeling wel bijzonder interessant wandpaneel. De heer Braat ontwierp dit originele kunstwerk in opdracht van de N.V. Koninklijke Zeelandia, fabriek van bakkerijgrondstoffen alhier. Het hierbij afgebeelde paneel is het belangrijkste deel van cle gehele wandversiering, welke uit drie gedeelten zal komen te bestaan. Zaterdag jl. vond de aanbieding van het gereedgekomen eerste paneel plaats bij gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe kan toren en magazijnen van Zeelandia-A. Trogh N.V. te Wommelgem bij Antwerpen, welk bedrijf - zoals bekend - nauw gelieerd is met de Kon. Zeelandia te Zierikzee. Het paneel is aangebracht in de hal van het nieuwe kantoor te Wommelgem. Zoals uit de foto duidelijk blijkt is de wandversiering geïnspireerd op wat we zouden kunnen noemen de vruchtbaarheidsgedachte, welke door de kunstenaar gestalte is gegeven in de vrouwenfiguur en de achtergrond van korenhalmen. Bij de bakker begint immers alles met graan, zo heeft de kunstenaar geredeneerd, en Zeelandia levert hier voor de veredelingsprodukten. De wandversiering wil in zijn geheel uitdrukking geven aan de produktie en de doorstroming van de goe deren, zoals die plaats vindt naar België. Wat het geheel zo interessant maakt is zoals gezegd vooral de keuze en verwerking van het materiaal, dat op bekwame wijze tot een boeiend geheel iverd samengevoegd. De oprijzende vrouwenfiguur is nl. vervaardigd uit wat we niet beter kunnen uitdrukken als door- geschaafde fineerlagen. De achtergrond, de graanhalmen, bestaat uit gedreven koper, waarbij de kunstenaar enige leuke vondsten heeft gedaan en aangewend. Het nog uit te voeren tweede gedeelte van het paneel zal eveneens uit gedreven koper bestaan, waarbij ook keramiek zal worden toe gepast. Na de voltooiing van het geheel zal, alvorens tot definitieve plaatsing te Wommelgem wordt overgegaan, de wandversiering enige tijd ter bezichtiging in Zierikzee worden opgesteld. Foto's: J. Berrevoets). Nabestaanden van gesneuvelde Canadezen in Nederland Tweede week van oktober goedkopere koelhuisboter DEN HAAG, 27-9. Het ministerie van Landbouw en Visserij deelt mede dat minister Marijnen het voedsel voorzieningsin- en verkoopkantoor zal machtigen over te gaan tot af gifte van koelhuisboter aan de han del tegen een gereduceerde prijs. Op voorstel van het produktschap voor Zuivel is de groothandelsprijs .voor de koelhuisboter bepaald op f 2,90 per kg, welke prijs overeen komt met een verbruikersprijs van circa 85 cent per pakje van 250 gram. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zierikzee: dokter W. Bontkes, tel. (01110) 2280. Middenschouwcn: dokter W. Terp stra, Brouwershaven, tel. (01119)280. Oosterland-Bruinisse: dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280. DIERENARTSEN Dokter W. A. M. Kalkman, Renesse, tel. (01116) 310. Na een proces van ontdooien, om- pakken en distribueren zal de koel huisboter dan in de tweede week van oktober voor de consument beschik baar komen. In een bespreking met het bestuur van het produktschap voor Zuivel is ten departemente in principe goed keuring verleend aan voornemens tot stimulering van de bctercon- sumptie in ons land. Het produkt schap zal bestuderen op welke wijze het boterverbruik in de gezinnen be vorderd kan worden. DEN HAAG. „De ontwikkeling van de scholenbouw, die helaas nog steeds in sterke mate de weerslag van de overbezette bouwmarkt on dervindt, blijft veel zorg van de mi nister vragen". Dit wordt opgemerkt in de memorie van toelichting op de begroting 1963 van het departement van O. K. en W. SPORT H.L.O. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door de heren W. J. Wijs man te Zierikzee en L. C. Bom te Burgh. SCHIPHOL, 27-9. Donderdagmid dag zijn 79 nabestaanden van ge sneuvelde en in ons land begraven Canadese militairen uit Canada op Schiphol aangekomen. Het ligt in de bedoeling van het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat zich hiervoor grote financiële offers getroost, enkele duizenden nabestaanden per chartervliegtuig naar Nederland te brengen. De gel den die nodig zijn voor deze rei zen worden grotendeels verkregen uit de opbrengsten van de traditio nele klaprooscolleete (11 november). De 79 personen die donderdag op Schiphol aankwamen, moesten zelf 150 dollar betalen voor de retour vlucht, de ontbrekende gelden, als mede de volledige kosten van het verblijf, neemt de stichting voor haar rekening. De deelnemers wor- Tien jaar Orde van Advocaten AMSTERDAM, 27-9. In aanwezig- heid van H.K.H. Prinses Beatrix, de minister van Justitie en vele bur gerlijke en rechterlijke autoritei ten, is donderdagmiddag in de Wes- terkerk in Amsterdam een herden kingsbijeenkomst gehouden t.g.v. het tienjarig bestaan van de Nederlandse Orde van Advocaten. Hoewel reeds lang voor 1952 in de advocatuur een vorm van orga nisatie bestond, werd door de op richting van de Nederlandse Orde van Advocaten op 1 oktober 1952 een orgaan geboren, dat de gehele Nederlandse balie (bijna 150 advo caten en/of procureurs) kon verte genwoordigen. De oprichting van deze orde was een uitvloeisel van de inwerkingtreding van de advo catenwet, die de instelling van de orde voorschreef en waarin boven dien regels werden vastgesteld be treffende orde en discipline voor advocaten en procureurs. Vóór 50 jaar.... ELKERZEE. Vanwege de tentzen ding te Amsterdam werden in de kerk lichtbeelden vertoond, die zeer helder waren en de belangstelling van het publiek hadden. ZIERIKZEE. Dit najaar geeft het bekende circus Roberti een tweetal voorstellingen in de Concertzaal. NIEUWERKERK. De oudste imvo- ner de gemeente, die zijn 90ste jaar dag vierde, trakteerde de armen van het dorp op kaas en wijn. SCHOUWEN. Naar verluidt wor den aan peebotters lonen betaald van 27 per gemet en nog is de lief hebberij niet groot. ELKERZEE. Aan het herhalings- onderwijs aan de o.l.-school alhier nemen - zo vernemen wij - 16 man nelijke leerlingen deel. SCHARENDIJKE. In dorp en om geving doen zich talrijke gevallen van mazelen voor, zodat overal de scholen onderbezet zijn. ZIERIKZEE. In de koffiekamer van de Concertzaal is door V.V.V. een tentoonstelling ingericht van schilderijen van Walcherse schilders. WESTENSCHOUWEN. De licht- wachters van 's rijks kustverlichting vonden op het strand een dode maanvis van 90 kg. Het dier is ter bezichtiging door het publiek over gebracht naar Haamstede. SCHARENDIJKE. Een adres uit de burgerij is verstuurd aan de ge meenteraad, waarin vervat het ver zoek een straat door dit dorp aan te leggen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BELGRADO. Aan president Brez- jnev van de Sowjet-Unie, die een bezoek van tien dagen aan Zuid-Sla- vië brengt, is op een speciale bijeen komst van het volkscomité (de ge meenteraad) van Belgrado, het ere burgerschap van deze stad verleend. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de Verenigde Staten van plan zijn al hun militaire adviseurs in de periode tot 6 okto ber uit Laos terug te trekken, mits de ((communistische) Noordvietna- mezen hetzelfde doen. STOCKHOLM. In het instituut voor geodesie in Stockholm is don derdagmorgen een kernontploffing in het gebied van Nova Zembla ge registreerd Waarvan de kracht op 30 megaton wordt geschat. WENEN. De Oostenrijkse politie heeft bekend gemaakt, dat zondag twee Hongaarse jongens van 18 jaar ondanks de prikkeldraadversperrin gen en mijnenvelden de Hongaars- Oostenrijkse grens zijn overgekomen. In Oostenrijk hebben zij politiek asiel gevraagd. MADRID. Van officiële zijde in Madrid is vernomen, dat een tiental Franse ballingen in Spanje, die lid zijn of geweest zijn van de O.A.S., verleden week doo rde Spaanse po litie in verscheidene Spaanse ha venplaatsen aan de Middellandse zee zijn gearresteerd. INNSBRUCK. In Tirol nabij Jen- bach is de 65-jarige Nederlander E. Brehm uit Zürich, Zwitserland, ver ongelukt toen hij met zijn auto te gen een vrachtwagen botste. Zijn passagiere de 62-jarige Zwitserse mevr. L. Werner, werd eveneens ge dood. HOLLANDIA. Van de 125 man Pa kistaanse troepen, die te Biak wa ren gearriveerd, zijn er ongeveer 50 doorgereisd naar Hollandia. den door medewerking van de Nij meegse bevolking ondergebracht op particuliere adressen te Nijmegen. Het programma is geheel afgestemd op het bezoek. Morgen worden de nabestaanden ontvangen door de tyugemeester van Nijmegen, zaterdag worden be graafplaatsen bezocht. Zo mogelijk reist men met busjes, maar waar nodig wordt ook gebruik gemaakt van particuliere auto's, die door de Nijmegenaren ter beschik king worden gesteld. Op het programma staat voorts op 2 oktober een bezoek aan het paleis te Soestdijk. waar de koningin het gezelschap zal ontvangen. Op 5 oktober keert de groep naar Canada terug. Ingezonden mededeling 175 c.c. 20.000 km Pracht motor! Garage Anker - Zierikzee KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hei- en Boeicop (toez.): A. Breure, Oudshoorn, te Vaals-Gulpen (toez.): kand. W. van Waasbergen, Utrecht. Aangenomen het beroep van de Gen. Synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (studie werk t.b.v. Wereldbond van Bijbel genootschappen): G. H. Wolfensber- ger, Den Hoorn op Texel. Ger. Kerken Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Vreeland: A. A. v. d. Hoorn, Lunteren, laatstelijk pred. te Grijpskerk (Gron.). Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Mussel: A. Hilbers, Leeuwarden. 'Ger. Gemeenten Beroepbaar: L. Vogelaar, Zoeter- meer. Bij een schrijfmachinefabriek in Antwerpen is donderdag een brand stoftank onder de grond ontploft. Door de explosie is een man om het leven gekomen en zijn zeven mensen gewond. Verscheidene arbeiders wer den bedolven toen het dak van de fabriek instortte. AMSTERDAM, 27-9. De voedsel - produktie in de ontwikkelingsgebie den zal moeten stijgen tot bijna het drievoudige van nu in het jaar 2000 en tot het vijf- a zesvoudige van nu omstreeks 2040. In het ontwikkelde werelddeel kan deze stijging gerin ger zUn, namelijk tot ongeveer 160 procent van de huidige produktie. Deze laatste produktieverhoging met gemiddeld anderhalf procent per jaar lijkt gemakkelijk te halen, doordat ze overeenkomt met de toe neming van de laatste decennia. Ir. J. M. van Staveren, directeur van het Internationaal Instituut voor Cultuurtechnieken Landaan winning te Wageningen, deelde deze conclusies donderdagmiddag op het voedingscongres in Amsterdam mee in een voordracht over „Grond en water als basisfactoren voor de landbouwproduktie". Op twee manieren is vergroting van de landbouwproduktie te be reiken: door vergroting van het cultuurareaal en door geïntensi veerd gebruik van het areaal. Mo gelijkheden tot uitbreiding van het areaal zijn er voornamelijk in Afri ka ten zuiden van de Sahara, Zuid- Amerika, Canada, de Verenigde Sta ten en Rusland. Daarbij moet wel opgemerkt worden, dat de besté ge bieden al lang in gebruik zijn en dat eventuele uitbreidingen van cul tuurland zullen terechtkomen in ge bieden met toenemende moeilijkhe den wat betreft vruchtbaarheid, wa terhuishouding en topografie. De uitbreidingsmogelijkheden in het ontwikkelde deel van de wereld Ben Bella naar New York VER. NATIES, New York, 27-9. De Algerijnse premier, Ben Bella, zal met het oog op de 'kwestie van de toelating van Algerije tot de Ver enigde Naties naar New York gaan en een rede 'houden in de algemene vergadering. Naar donderdag in New York bekend werd, zal Ben Bella van de gelegenheid gebruik maken om besprekingen te voeren met de ministers van buitenlandse zaken van de grote mogendheden. Of Ben Bella naar Washington zal gaan voor een bezoek 'aan president Kennedy is nog niet zeker. In Alge rijnse V.N.-kringen wordt verwacht dat het verzoek van Algerije om toe lating spoedig na de vorming van de regering-Ben Bella zal worden ge daan. De opgaaf van vorige week was blijkbaar iets moeilijker dan ge woonlijk het geval is, want in een flink aantal van de vele inzendin gen van deze week zaten een of meer fouten. Misschien geeft de puzzel van deze week weer meer kansen. In ieder geval is de eerste prijs ditmaal bestemd voor: de heer J. W. RENSHOF, Verrenieuwstraat 16, Zierikzee De tweede prijs gaat naar: mej. INEKE BOS, Blankersweg 2, Duivendyke, gemeente Middenschouwen. De oplossing" luidt als volgt: Horizontaal: 1. pellen; 6. pilaar; ll..it; 12. matras; 14. rag; 16. sterke; 19. ai; 20. kam; 22. verlegen; 25. aard; 26. ada; 28. atm; 29. eland; 31. er; 32. t.a.; 33. sol; 35. staal, 37. lagune; 40. u.s.o.; 41. d.d.; 42. lei; 43. laren; 44. nee; 46. ee; 47. nis; 49. sierra; 52. snode; 54. vla; 56. en; 57. ed; 58. rolde; 60. bod; 62. one; 63. raar; 64. onterend; 67. k.p.m.; 69. te; 70. groeve, 72. the; 74. oreade; 77. en; 78. slaken; 79. elkaar. Verticaal: 1. p.t.t.; 2. lire; 4. emelt; 5. na; 6. priëel; 7. ia; 8. l.s.k.; 9. armada; 10. ra; 11. israël; 13. tag; 15. geduld; 17. eva; 18. kraan; 21. aantonen; 23. ems; 24. n.l.; 27. dralen; 30. ass; 32. tuindorp; 34. oeral; 36. aderen; 38. ge; 39. els; 40. uns; 45. er; 46. esprit; 48. iel; 50. ieder; 51. adelen; 53. orakel; 54. venten; 55. abe; 59. do; 61. orgel; 62. ode; 65. tea; 66. noga; 68. mok; 71. ver; 73. h.s.; 75. re; 76. de. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. wapen; 6. wilddief; 11. titel (afk.); 12. europeaan; 14. kledingstuk; 15. bergplaats; 17. jon gensnaam; 19. titel (afk.); 20. we reldtaal; 22. lange draad; 23. man nelijk zoogdier; 25. insect; 26. groot, lang stuk hout (mv.); 29. land in Amerika; 31. electrisch geladen deeltje;32. slang; 34. vis; 35. her kauwer; 37. weggaan; 40. sportterm; 42. uitroep; 43. geogr. aanduiding (afk.); 44. erg; 46. in de rook ge hangen: 49. tocht; 51. Frans lid woord; 53. niet snugger; 54. her kauwer; 56. kracht; 59. kledingstuk; 61. aanzien; 62. Spaanse titel; 64. treurig; 65. boom; 66. rijksgrens (afk.); 68. onbeschaafde; 71. seleni um; 72. dierenliefkozing; 74. vrou welijk zoogdier; 75. opjaren; 77. vit- ziek mens; 78. op geen plaats. Verticaal: 1. afmefing; 2. eer waarde heer (Lat. afk.); 3. lichaams deel; 4. uitroep; 5. ontkenning; 6. hemellichaam; 7. het romeinse rijk (afk.); 8. deel v. h. hoofd; 9. eenh. van kracht (afk.); 10. overblijfsel; 13. heilige (afk.); 16. meisjesnaam; 17. onaangenaam gevoel; 18. snel: 19. niet snugger; 21. vette vloeistof; 22. optiek; 24. hemellichaam; 25. zacht; 27. sportterm (afk.); 28. on vruchtbaar; 30. voorzetsel; 32. kin versiersel; 33. kleinst deelbare deel tje; 36. tijdperk; 38. Engels lid woord; 39. ieder; 41. bijbelse figuur; 44. wensen te bezitten; 45. oneffene; 46. ruilmiddel; 47. familielid; 48. schop; 49. hennepbraak; 50. steeds weer; 52. deel van een Franse ont kenning; 55. voegwoord; 57. bar; 58. gek; 59. Chinees gerecht; 60. verlangen; 63. europeaan; 64. ge- leedpotig dier; 67. kern; 69. soort onderwijs (afk.); 70. deel v. d. romp; 72. Frans lidwoord; 73. sportterm (afk).; 75. goud (Fr.); 76. lidwoord. (Amerika en Rusland bijvoorbeeld) zijn gunstiger dan die in het onder ontwikkelde deel. Met klem vestigde ir. van Stave ren de aandacht op het gevaar voor erosie. Een deel van de aardkorst heeft door onoordeelkundig en over haast in gebruik nemen zodanig schade geleden, dat herstel achter af uitgesloten moet worden geacht, de potentieel nog ontginbare terrei nen hebben een nog grotere gevoe ligheid voor erosieverschünselen. Een evenwichtig gebruik en beheer zal daar dus nog meer nadruk moe ten hebben dan elders. Record koorddansen De Franse koorddanser Henri Rechatin heeft een rekord ge vestigd door 101 uur en 25 mi nuten aan één stuk op het slappe koord door te brengen. Hij is van plan het nog 100 uur vol te houden. Hel touw is op acht meter hoogte gespan nen boven een schoolplein te Roanne in midden-Frankrijk. Het oude rekord stond op naam van de Zweed Rune Olsson. Rechatins vrouw en zoon reiken hem voedsel aan door middel van een stok. Ingezonden mededeling voor mensen die van wonen weten Kies voor uw keuken een prak tische soort vloerbedekking linoleum krommenie, zoals bij voorbeeld marmoleum (van f 6,75 per vierkante meter af). Envoor uw zitkamer? Komt u maar kijkenl vloerbedekking linoleum |<POmmenie Komt u maar kiezenl Woninginrichting HAGE Appelmarkt 22 tel. 2681 Zierikzee Haastige zakenman parkeert zijn auto i?i het donker ergens in SchotL- wen op zoek naar het adres dat hij bedoelde. Nadat hij daar zijn bab beltje had verkocht, keert hij terug naar de wagen, opent het portier en ziet het meteen. De achterbank is er uit getild en er staat een vrolijk mekkerend geitje voor in de plaats, een aanvallig dier, dat het noch be grijpt, nochh helpen kan. De achter bank - dat was ook gauw gezien - was boven op de kap van de auto neergezet. Zakenman voelt het ge wicht van de grap en besluit de grijpt, noch helpen kan. De achter bank ivordt in de auto gezet, het geitje er op en rijen maar, ondanks de regen zwarte knikkertjes, die het goede dier door de auto strooide. Wat verder met die geit? Zo'n beest is tien minuten leuk, maar wanneer men niet agrarisch is inge steld wordt het gauw een probleem. Voorlopig is het dier ondergebracht in een omgeving, waar de historie spreekt en de rijzige tinnen van een kasteel zich boven het Westhoekse groen verheffen. Dat is dus duidelijk genoeg een aanvaardbare plaats voor een geiten-vondeling. Knappe kop pen zijn daarna aan het denken ge slagen, om ook de toekomst van de geit veilig te stellen en het dier wat perspektief te bieden. Dat perspektief is er, want een (feilloos spelend) muziekkorps in gindse dreven, heeft al lang uitge zien naar een levendige mascotte, zonder dat bijgelovigheid typische eigenschap van de mannen zou zijn. Integendeel, het zijn allemaal nuch tere, zij het muzikale mannen. In navolging van „Kees de Bok", mascotte van een infanterieregiment echter willen zij de geit adopteren als dierlijk aanhangsel van het mu ziekkorps. Zo iets is nog niet „da ge- wesen" op Scliouwen-Duiveland en dus zeker vermeldenswaard, want het onderhavige geitje - dat thans nog dapper loopt te keutelen in de schaduw van een eeuwenoud kasteel - is voorbestemd uit zijn verschopte staat te rijzen tot een niveau, waar op zij zal worden overladen met eer en roem. Iets van de glans der mu- ziekmakenden immers zal in de toe komst op haar afstralen. Ze zal de len in alle hulde en we zien het nog uitlopen op een vetleren medaille, die meedanst aan haar hals als ze verschijnt op de plaatsen waar het koper schalt en de trommen hun donkere dreun laten horen. Om over de extra meikgift dan nog maar te zwijgen! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2