DE ZIERIKZEESCHE COURANT tussen Papoea's Steun voor Spaanse slachtoffers De overstromingsramp in Spanje is van reusachtige omvang Bloedige vechtpartij in Hollandia Opstandige militairen in Jemen stichtten republiek Gouverneur Platteel nam afscheid van Nieuw-Guinea WAT UQT PE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 september 1962 119e jaargang No. 19251 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RkDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cenl. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. In dit nummer: Bijzonder wandpaneel ontstond te Zierikzee Waarschijnlijk zeshonderd mensen omgekomen nen wenselijk dat de stoffelijke over schotten betrekkelijk spoedig ter aarde worden besteld. In het dal van de Riara de Rubi, een kleine rivier, die normaal gedu rende tien maanden van het jaar droog ligt, zijn donderdag opnieuw stoffelijke overschotten en wel van 56 personen, aangetroffen, De gevon denen waren vermoedelijk op de lijst der vermisten vermeld. Een verslaggever van A.F.P. meldt dat de hulpverlening thans op volle gang is. Een onafgebroken stroom motorvoertuigen is onderweg naar het rampgebied. De verslaggever meldde ook: „Het meest heeft m(j mijn bezoek aan de zalen in ziekenhuizen, waar talryke kinderen, wier ouders by de ramp om het leven z(jn gekomen, zyn on dergebracht, aangegrepen. Men had poppen en ander speel goed voor de wezen aangedragen. Zy keken het niet aan, laat staan dat het hun een glimlach ontlokte. Een aantal der kleinen was zelfs niet meer tot huilen in staat". de bioscoop gelegen hoofdbureau in actie gekomen. Met geweren in de aanslag wisten de agenten de orde buiten enigszins te herstellen. De vier gewonde Biakkers werden allen naar het politiebureau gebracht waar zij voorlopig werden verbon den. Van de Seroeiers werden er drie gevangen genomen en in ver zekerde bewaring gesteld. Tijdens de vlucht uit de bioscoop werd een Nederlandse vrouw door de Papoea's vastgegrepen, maar een P.T.T.-ambtenaar en een marine officier wisten haar te ontzetten. Nauwelijks een uur na het gebeurde was de rust in Hollandia weerge keerd. Stille getuigen De film, die tijdens de ontstane paniek gewoon had doorgedraaid, was gestopt en de bioscoop was on middellijk gesloten. Alleen een plasje bloed voor de bioscoop en een aan tal gebroken ruiten en bierflessen waren de stille getuigen van de vechtpartij. In het hoofdbureau werden de aangehouden Seroeiers in hun cel ondervraagd. Later werden vier in het ziekenhuis verbonden Biakkers in hun met bloed besmeurde kleren ook naar het bureau gebracht om aan de tand te worden gevoeld. Naar de A.N.P.-verslaggever van de politie heeft vernomen, verkeer den alle vechtenden onder invloed van alcohol. Het politiekorps, dat sinds de laatste dagen, nu het ge hele Nederlandse kader is vertrok ken, uitsluitend uit Papoea's bestaat, heeft voor vrijdagavond versterking aangevraagd voor het geval zich weer moeilijkheden zouden voor doen. AMSTERDAM, 27-9. Het Genoot schap Spanje-Spaans Amerika (sec retaris de heer G. P. de Ridder, Ko ninginneweg 163, Amsterdam), on der voorzitterschap van prof. mr. dr. J. A. van Praag, heeft besloten een actie in het leven te roepen voor steun aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Spanje. By- dragen hiertoe kunnen worden ge stort op postgirorekening 2 2 6 3 7 6. Het geld zal worden afgedragen aan de Spaanse ambassade in Den Haag. Twee kinderen door personenauto aangereden WEERT, 27-9. Donderdagmiddag om vijf uur stopte een dienstauto bus op de Eindhovenseweg bij Weert om twee kinderen uit te la ten, t.w. Frans en Petronella Kwas- pen uit Budel, respectievelijk 8 en 11 jaar. Het jongetje, dat aan kin derverlamming lijdt, was met zijn zusje op weg naar de masseuse. Bij het uitstappen van de bus zijn de kinderen voor de bus omgelopen, juist op het moment dat een per sonenauto naderde, bestuurd door de heer J. F. uit IJsselstein. Beide kinderen werden door de auto ge grepen. De toestand van het meisje is op het ogenblik zeer kritiek, de jongen is wel zeer ernstig gewond, maar verkeert niet direkt in levens gevaar. Zij zijn in het St. .Janszie kenhuis te Weert opgenomen. BARCELONA, 27-9. „De ramp is er een van reusachtige omvang. Er zjjn waarschijnlijk een zeshonderdta! doden en er is enorme schade aangericht", aldus heeft de Spaanse vice-premier, generaal Munoz Grandez, donderdag te Barcelona tegenover verslaggevers verklaard. De generaal, die zich in gezelschap bevond van de ministers van Binnen landse Zaken, Arbeid, Openbare Werken, Nijverheid en Volkshuisvesting en de minister voor de Nationale beweging, verklaarde dat de ergst getroffen steden in volgorde Rubi, Tarasa en Sabadell zijn. Hij verklaarde dat de regering al les in het werk zal stellen om het getroffen gebied te helpen. Fabrie ken, die weer worden opgebouwd, zullen modern worden ingericht. Waar nodig zullen moratoria worden afgekondigd en andere voorzieningen worden getroffen voor het opvangen van de financiële en andere gevol gen - zoals eventuele tijdelijke werk loosheid - van de ramp. „Bij het nemen van deze maat regelen zullen wij er nauwlettend op toezien dat het belang van het ge hele volk en dat van de burger af zonderlijk zorgvuldig tegen elkander zullen worden afgewogen", aldus vice-premier generaal Grandes. De generaal legde nog de nadruk op de „heldhaftige houding van het Spaanse volk en de betoonde saam horigheid". Hij besloot met de mededeling dat het Spaanse staatshoofd, generalis simus Francisco Franco, het nieuws over de ramp en de maatregelen om aan de gevolgen ervan het hoofd te bieden, op de voet volgt. De laatste officiële cijfers van de overstromingsramp in Spanje zyn 414 doden, 391 vermisten en 202 in ziekenhuizen opgenomen gewonden. In de industriestad Rubi, die het zwaarst werd getroffen, zyn 250 per sonen hetzij ciji hei leven gekomen, hetz\j vermist. Hier werden ruim honderd huizen door het woedende water weggeslagen. Vermoeid uitziende mannen, vrou wen en kinderen staan in rijen in de hal van het stadhuis, waar foto's zijn uitgestald van nog niet-geïdentifi- ceerde slachtoffers van de ramp. Een kreet, die van tijd tot tijd uit hun midden opstijgt, betekent dat op nieuw een overledene door zijn of haar verwanten werd herkend. Er viel in de nacht van woensdag op donderdag voor de tweede maal achtereen een stortregen boven het getroffen gebied, die de rampspoed van de overlevenden, die probeerden een schuilplaats in de puinhopen te vinden, verhoogde. Rampgebied zeer uitgestrekt Het in de streek rondom Barce lona gelegen rampgebied beslaat een oppervlakte van ongeveer 1300 km-. Eén van de grote moeilijkheden, die wordt ondervonden bij het iden tificeren van slachtoffers, is dat ve len hunner in hun slaap door het binnenstromende water, dat hun dood zou veroorzaken, zijn overval len, zodat geen persoonlijke bezit tingen op hun lijken zijn aangetrof fen. En het is om hygiënische rede- HOLLANDIA, 27-9. Donderdag avond is in Hollandia een bloedige vechtparty ontstaan tussen een aan tal Papoea's. Ongeveer vyf Biakkers (bekend om hun Nederlandse sym pathieën) en ongeveer tien Seroeiers (deze gaan door voor pro-Indone sisch) waren by de vechtparty be trokken. De Papoea's gingen elkaar in het centrum van Hollandia met kapmes sen, stokken en stukgeslagen bier flessen te lyf. Toen de Biakkers al len gewond waren, vluchtten zy de bioscoop „Oriënt" op de Oranjelaan in. Eén van hen, die een ruit had in geslagen, moest onmiddellijk met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Toen de Biakkers gewond en bloe dend met messen en stokken de don kere bioscoopzaal binnenvluchten, ontstond onder het handjevol be zoekers onmiddellijk eey grote pa niek. Men trachtte allemaal tegelijk door de kleine uitgang naar buiten te rennen. Inmiddels was echter de Papoea-politie vanuit het tegenover Imam Mohammed ter dood gebracht ADEN, 27-9. Opstandige militai ren in Jemen hebben bekendgemaakt dat zy een republiek hebben ge sticht. Zy hebben Imam Mohammed, die maar enkele dagen heeft gere geerd, nadat hy zyn overleden vader was opgevolgd, gedood. Vier hoge functionarissen uit Je men, onder wie een broer van wijlen Imam Ahmed, zijn woensdag laat in Aden aangekomen. Radio-Djiboeti meldde donderdag avond dat twee Russische fregatten, die drie weken geleden uit Port Said zouden zijn vertrokken, nu in de Je- menitische haven Hoedeida zijn, die door de Russen is aangelegd. De opstandelingen hebben het le ger verzocht het land te besturen zo lang er-nog geen-kabinet-is-gevormd. Alle vliegvelden zijn gesloten. „Wij beginnen een nieuw leven, een leven van vrijheid, zonder heersers. Nie mand zal u uw bezit afnemen, blijf rustig en tracht met het leger samen te werken", aldus radio-Sanaa in een oproep tot de bevolking. De rebellen zijn hun actie woens dagavond begonnen. De sterkte van het leger wordt op 20.000 man ge schat. Het heeft de laatste jaren mo derne wapens gekregen, waaronder Russische tanks. Het is geoefend door instructeurs uit communistische lan den en Egypte. Er is ook een kleine luchtmacht, grotendeels bestaande uit Russische en Tsjechische vlieg tuigen. De piloten zijn bijna allen buitenlanders. Een beeld van de overstromingen in Spanje, die wellicht aan 600 men sen het leven hebben gekost. Op een plein van een door het water zwaar geteisterd plaatsje bij Barcelona, verzamelen bewoners uit het puin nog bruikbare bezittingen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DE MOLEN VAN ZONNEMAIRE Tot de waardevolle molens moet zeker die van Zonnemaire worden gerekend, een onmisbaar sierstuk, die de omgeving van de Veerdijk markeert. Als andere molens op Schouwen-Duiveland, staat ook die van Zonmnatre - na vertrek van de eigenaar vorig jaar - stil en of de wieken ooit nog eens zullen zwaaien? Niemand die hel. zeggen kan. Wellicht krijgt ook deze molen nog wel eens een toeristische bestem ming -nuts de bedoeling schijnt te zijn van de huidige eigenaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Meer bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; overwegend matige zuidoostelijke wind, later ruimend naar zuidwest tot west; vannacht minder koud, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 29 sept. Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op 6.56, onder 19.04. 30 sept. Zon op 6.38, onder 18.22. Maan op 8.00, onder 19.24. 1 okt. Zon op 6.39, onder 18.20. Maan op 9.05, onder 19.45. Nieuwe maan: 28 sept. te 20.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 sept. 4.11 v.m. 30 sept. 4.41 v.m. 1 okt. 5.12 v.m. BROUWERSHAVEN: 29 sept. 3.15 v.m. 30 sept. 3.46 v.m. 1 okt. 4.19 v.m. Springtij: 1 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In het zeegebied tussen Groenland en IJsland ligt een vrij wel stationaire depressie met een 'barometerstand in zijn centrum van 970 millibar. In het koufront van deze depressie ontstond gisteren ten westen van Ierland een secundaire storing, die aanvankelijk naar het zuidoosten bewoog, maar in de loop van de nacht een naar het noord oosten gerichte koers ging volgen. In deze omgeving bleef dientenge volge de gehele nacht de wind zwak, hetgeen een sterke uitstraling be- voi-derde. In het oosten van het land kwamen minimum temperaturen van 2 tot 4 gi-aden voor. De komende nadht zal het bij de secundaire storing 'behorende front Nederland in langzaam tempo pas seren. Dit zal met enige regen ge- paai'd gaan. Mox-gen zijn nog enkele vei'spreide buien mogelijk, maar ge leidelijk zullen van het westen uit weer opklaringen voorkomen. De lucht achter het fi*ont is van polaire oorsprong, zodat moi-genmiddag la gere temperaturen worden verwacht dan vandaag. 16.03 n.m. 16.36 n.m. 17.09 n.m. 15.32 n.m. 16.05 n.m. 16.32 n.m. Nederland bracht afgelopen weken een nauwe en goede samenwerking met de V.N.- functionarissen te hebben gehad. Hy was ervan overtuigd dat het in- terimbestuur zyn taak uiterst seri eus zal opnemen en zich uitermate bewust is van zyn verantwoorde lijkheid voor land en volk. „Een ovei-gang als deze zou na tuurlijk nergens ter wereld onop gemerkt vooi'bij kunnen gaan", zei de gouverneur, „en dus kunnen zich hier ook wel enige moeilijkheden kunnen voordoen". Van onrust onder de 'bevolking had hij echter niets gemerkt en het karakter van de Papoea's kennende, zei 'hij, dat de bevolking in de ko mende tijd de vele veranderingen rustig zai aanzien. Veel zal volgens de heer Platteel afhangen van de manier waarop het Indonesische bestuur de zaak zal benadetren. Op een vi*aag naar zijn persoon lijke gevoelens antwoordde hij, dat de politieke ontwikkeling van de laatste tijd de afgelopen maanden niet tot de beste van zijn leven had gemaakt. „Ik heb echter mijn best gedaan om de overgang geleidelijk te doen vei'lopen", aldus de heer Platteel. Hij verklaarde voorts, per soonlijk van mening te zijn dat een der beste onderdelen van het Ne derlandse bestuur in Nieuw Guinea het onderwijssysteem is geweest. De scholen, die voor een gi-oot ge deelte in handen van de missie en de zending zijn, en die volledig ge subsidieerd werden door het gou vernement, zijn een van de belang- ï-ijkste zaken die de NedeiTandei's achterlaten. „Wij hebben geen monumentale bouwwerken tot stand gebi-acht, maar wel een plaats verovci'd in de harten van de Papoea's door het brengen van hogere levenswaarden in dit land", aldus de gouverneur. De gemeentelijke gasbedrijven van Duisburg, Düsseldorf en Keulen willen zich met het doel deel te ne men aan de winning en vei'werking van Nedei-landse aardgasreserves vei'enigen in de „Westga6 G.M.B.H." In alles is muziek als men slechts oren heeft. Onderwijs het beste wat HOLLANDIA, 27-9. Gouverneur Platteel heeft donderdagmorgen in het gouvernementshuis te Hollan dia een laatste bijeenkomst gehou den met de vele vertegenwoordigers die voor de overdracht van het be stuur uit vele landen naar Nieuw Guinea waren gereisd. Aan de voor- aovnd van zyn vertrek naar Neder land zeide de heer Platteel in de Met ingang van 1963 zullen de K.L. M. stewardessen, volgens de laatste mode gemutst, haar taak als gast vrouwen in de lucht vervullen. Een nieuw en modieus hoedje gaat het oude bekende model vervangen. De hoedjes worden vervaardigd bij de Haagse hoedenmodiste Elsa van Dam naar een door chef K.L.M. stewar dess Molly Mosman uitgedacht ont werp. Molly Mosman iverd geïnspi reerd door de bolvormige hoedjes van de informatrices op de Expo in Brussel. De nieuwe hoedjes worden uitgevoerd in haarvilt in het nacht blauw van 't stewardessen-uniform. Evenals voorheen wordt het. hoedje gesierd met de zilvervink.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1