DE ZIERIKZEESCHE COURANT Presidium van de Nieuw-Guinearaad overgedragen aan Papoea Zware overstromingen teisteren de Spaanse provincie Catalonië Russen schuldig aan slechte toestand Kerken brachten reeds f 600.000- bijeen voor slachtoffers in Perzië Het rassenvraagstuk 2EGT VI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 september 1962 119e jaargang No. 19250 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110*2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Veel dankwoorden voor scheidende voorzitter In de Nobelstraat concentreerde de activiteit waarin brand werd verondersteld. Men ziel zich iv en rond het pand van de voormalige mannen van de Zierikzeese ploeg in actie, drukkerij van de N.V. Lakenman Ochtman, (Foto's: Zierikzecsche Nieuwsbode). HOLLANDIA, 26-9. - De Neder landse voorzitter van de Nieuw- Guinearaad, mr. J. H. F. Soliewyn Gelpke, heeft woensdagmorgen de voorzittershamer officieel overgedra gen aan het Papocalid Antoon Me- scth, die door de Koningin is be noemd tot voorzitter, nadat een aan tal Papocaleden van de Raad daar toe een adres had ingediend. Tijdens een plechtige vergadering dankten vele sprekers de heer Sol iewyn voor het vele werk dat hij voor Nieuw Guinea heeft gedaan, en wensten zij de nieuwe voorzitter sterkte voor zijn toekomstige taak. Nadat de heer Soliewyn bedankt had voor het vertrouwen dat men in hem had gesteld, verklaarde hij dat de raad door de indiening van een adres „in de gegeven omstan digheden" de enig juiste weg geko zen had. Zichtbaar onder de indrifk gaf hij daarop de hamer over aan de heer Meseth, een protestantse ortderwijzer die voor het district Sarmi gekozen is voor de raad. Meseth verklaarde zich bereid „te proberen zijn moeilijke taak naar zijn beste weten te volbrengen". Hechte band Het raadslid Bonay sprak vervol gens „met een ontroerd hart" een woord van dank aan het adres van de scheidende mr. Soliewyn. Namens de leden van de raad zei hij te ho pen dat de hechte band tussen de heer Soliewyn en West-Papoea ge handhaafd zal blijven. Hij bracht tevens dank aan alle Nederlanders „voor alles wat zij in vele jaren voor Nieuw Guinea hebben gedaan". De heer Bonay besloot: „Ik hoop dat de Almachtige niet geringschattend zal denken over wat de Nederlanders hier lot stand heb ben gebracht". BARCELONA ONTKWAM-AAN RAMP Vliegramp op de Atlantische Oceaan BARCELONA, 26-9. - Als gevolg van hevige regenval gedurende büna twaalf uur z(jn in de nacht van dinsdag op woensdag ten noorden van Barcelona de rivieren de Rip- poll en de Riera buiten hun oevers getreden, waarbij volgens een be kendmaking van de Spaanse radio 323 mensen zijn omgekomen. Zes honderd mensen zouden worden ver mist. Het water is met geweldige snel heid de dorpen in de omgeving van de stad Sabadell binnengedrongen, terwijl ook bij Barcelona de rivier de Besos buiten de oevers trad, waardoor ernstige overstromingen ontstonden. In de nacht van dinsdag op woens dag luidden in alle bedreigde dor pen de klokken om de bevolking te alarmeren. Een aan de Rippoll gelegen fa briek is ingestort. Volgens de eerste berichten zouden alle vijftig daar aanwezige arbeiders onder het puin zijn bedolven. Twee andere fabrie ken bij Sabadell zijn zwaar bescha digd en de brug die ertussen liep is door de stroom meegesleurd. Aan de kust bij Barcelona ..La Barcelonet" - spoelen kadavers, bo men cn huisraad aan. Ook het eiland Majorca werd woensdagmorgen vroeg door het noodweer geteisterd. In Palma had den ruim honderd huizen van water overlast te lijden. Het zwaarst getroffen gebied be slaat naar schatting duizend vier kante kilometer, gelegen tussen de rivieren de Besos en de Llobregat. Barcelona is door het water ge spaard. Door de overstromingen zijn de verbindingen in de gehele provincie Catalonië verbroken. Vele verkeers- en spoorwegviaducten zijn wegge vaagd. In de textielstad Tarrasa kwam het water in de binnenstad meer dan 2Vfe meter hoog te staan. Huizen, bussen en auto's werden meege sleurd en twee spoorwegviaducten stortten in. In deze stad zijn alleen al 91 mensen omgekomen en worden er nog 51 vermist. Een van de zwaarst getroffen plaatsen is Sabadell, waar vele men sen in hun huizen, die door het wa ter werden verzwolgen, de dood von den. De katoenfabrieken daar zijn zo zwaar beschadigd, dat het waar schijnlijk maanden zal duren voor zij weer in bedrijf kunnen worden genomen. In Sabadell zijn tot dusver 100*doden en vermisten geteld. Nieuwe woonwijk vernield In Rubi, bij Barcelona, zijn 44 lij ken geborgen en worden nog onge veer 300 mensen vermist. Daar werd een nieuwe woonwijk vrijwel in haar geheel door de woeste stroom ver nield. Een vader en zijn. 14-jarige zoon klemden zieh vast aan een elektriciteitsmast, maar de jongen werd uiteindelijk meegesleurd. De vader kon later in veiligheid worden gebracht. Een gezin van vijf perso nen verdronk voor de ogen van mensen die cp hoger gelegen gron den een toevluchtsoord 'hadden ge vonden. Te Molins Del Rey verdronken 16 zigeuners onder een brug over de rivier de Llobregat, toen hun kamp door het water werd overvallen. In Palma, op het eiland Majorca, werde en gedeelte van de boulevard onder het geweld van', de door de storm opgezweepte zee weggeslagen. Van dit eiland zijn geen slachtoffers gemeld. Westelijk antwoord over Oost-Berlijn MOSKOU, 26-9. De ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben in Moskou het antwoord van hun regeringen op de Russische nota van 5 september overhandigd. De drie westelijke landen wijzen hierin de Russische beschuldiging van de hand, volgens welke het wes ten verantwoordelijk is voor het slechter worden van de toestand in Berlijn. Engeland, Frankrijk en de V.S. achten de Sowjet-Unie en oost- Duitsland hiervoor verantwoordelijk en verwijzen in dit verband naar de muur en de „wreedheden van de Oostduitse politie". De Russische nota van 5 septem ber was een antwoord op de nota's van de drie westelijke landen, waar in zij Rusland voorstelden een con ferentie over Berlijn te houden. De Russen verwierpen dit voorstel in hun nota. Weer arrestatie in West-Duitsland DÜSSELDORF, 27-9. In Düssel- dorf is de 46-jarige commissaris van politie, Günter Tabbert, gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht, in, de oorlog te hebben meegedaan aan de executie van Joden in de ooste lijke gebieden. Dit is een van de eerste foto's welke de buitenwereld hebben bereikt van het drama met de Superconstellation van de Amerikaanse maatschappij „Flying Tigers", dat zich op de Atlantische oceaan heeft voltrokken- Me vrouw Elander, de gewonde vrouxv van een Amerikaan se majoor het hel leger, wordt op een brancard naar de ziekenboeg van het Canadese vliegdekschip Bonaven- ture" gedragen, nadat zij door dit schip is overgenomen van het Zwitserse vrachtschip „Celerina". 'Nog lang is alle geld niet binnen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Te Zierikzee werden provinciale brandweer wedstrijden gehouden met als inzet de beker beschikbaar gesteld door de Commissaris der Koningin. In de Hoge Molenstraat was een waterbun opgesteld, waaruit kon worden ge put. - Links: burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester sloeg de verrichtingen der brandweer lieden met belangstelling gade. UTRECHT, 26-9. Door de negen kerkgenootschappen, die in relatie staan met de Stichting Oecumenische Hulp, zijn speciale collecten gehou den voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Hoewel nog lang niet alle gemeen ten de opbrengst van de collecten hebben afgedragen, is reeds thans een bedrag van f 600.000,beschik baar. Zoals bekend is, heeft de Wereld raad van Kerken in samenwerking met de christelijke gemeenschappen in Perzië en in overleg met de offi ciële instanties zich als taak gesteld een dorp van vijfhonderd gezinnen Westduitse regering helpt misvormde kinderen BONN, 26-9. De Westduitse rege ring zal 600.000 mark uittrekken voor de hulpverlening aan kinderen die misvormd geboren zijn als ge volg van 'het feit dat de moeders in 'hun vroege zwangerschap Thalido- mide-houdende geneesmiddelen in namen. Er zijn ongeveer 3000 van dergelijke kinderen in west-Duits- land. Om een neger op de universiteit NEW ORLEANS, 26-9. Een Ame- rikaans federaal hof van beroep heeft gouverneur Ross Barnett en een groot aantal andere autoriteiten van de staat Mississippi verboden, de inschrijving van de 29-jarige ne ger James Meredith aan de univer siteit van genoemde staat te verhin deren. Met deze uitspraak voldeed hét hof aan een verzoek van het Amerikaanse ministerie van justitie. De gouverneur Barnett heeft de vo rige week gezegd, dat hij liever iri de gevangenis wilde gaan dan dat Meredith op de universiteit zou wor den ingeschreven. volledig te herbouwen. Bovendien zullen de huizen worden ingericht en zal de boerenbevolking worden voorzien van materiaal en vee. Ook zullen scholen worden gebouwd. Wanneer voldoende middelen bin nenkomen, hoopt de Wereldraad nog een tweede dorp te kunnen helpen. Sopraan Renate Tebaldi in Nederland SCHIPHOL, 26-9. Met een lijntoe- stel van Alitalia is woensdagmiddag de Italiaanse sopraan Renate Te baldi uit Milaan op Schiphol aange komen. Vrijdagavond zal zij in het Amsterdamse Concertgebouw een deel van de opera Madame Butterfly en 'het Ave Maria uit Othello ten gehore brengen. Dit optreden is een onderdeel van 'het Grand Gala du Disque. Het klassieke gedeelte hier van wordt in het Concertgebouw ge geven. Het lichte programma volgt daags daarna (zaterdag) in het Kur- haus te SCheveningen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht en van ochtend is een front, dat behoort bij een kleine boven Schotland gelegen storing, ons land gepasseerd. Het bracht overal regen. De om 7 uur vanochtend afgetapte hoeveelheden liepen uiteen van een paar tiende tot vier millimeter. Op ongeveer 600 kilometer ten zuidwesten van IJs land is een diepe oceaandepressie aangekomen. Deze zal het eerstko mende etmaal waarschijnlijk maar weinig van plaats veranderen en ds daarom voor het weer in ons land voorlopig van weinig betekenis. Het ziet er echter naar uit, dat ten wes ten van Ierland een nieuwe storing tot ontwikkeling komt, die in de richting van de Golf van Biscaye gaat koersen. Voor deze storing uit vormt zich een zwakke rug van hoge druk. Deze zal morgen ook het weer in Nederland beïnvloeden. Er ko men daarom opklaringen, maar om dat de atmosfeer nog enigszins on stabiel is, zijn ook enkele verspreid voorkomende buien te verwachten. De liefde leert zelfs ezels dansen. W47" BILT Wisselende bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Wisselende bewolking en enkele ver spreid voorkomende buien; vannacht en morgenochtend vroeg hier en daar mist; aanvankelijk zwakke, later ma tige tot vrij krachtige wind, krim pend van west naar zuid; in het al gemeen iets hogere temperaturen overdag. 28 sept. Zon op 6.34, onder 18.26. Maan op 5.51, onder 18.45. Nieuwe maan: 28 sept. te 20.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 sept. 3.37 v.m. 15.32 n.m. BROUWERSHAVEN ^8 sept. 2.43 v.m. 15.02 n.m. Springtij: 1 okt. Italië heeft Frankrijk voorgesteld gezamenlijk een ruim twaalf km. lange werktunnel door de Col du Frejus in de Alpen te maken die Modane en Bardonnecchia zou ver binden en de aanvulling van de be staande Mont Cenis spoorwegtunnel zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1