DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stijgende arbeidsonkosten drukken zwaar op ons prijspeil Vliegtuig moest dalen op wilde oceaan Samenzwering op Cuba? Onlusten in Aden Nederlandse bus vol materieel naar Perzië WAT ZEGT DE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DiiiMlii» 25 september 1962 119e jaargang No. 19249 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 l)A\fie EN ADMINISTRATIE: annewekken 11, Zierikzee, Poitbus no. 1, tel. 01110-2255 No 18.00 uur: lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zienkzee. Redakleur: M. J Bij de Voate, lel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vh. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijn) maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Complete groep repatrianten te Haamstede De economische positie van Nederland Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Men kan een kleine mond en toch een grote bek hebben. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwen- Duiveland, die zich 25 cent incasso kosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1962 ad f 4,55 storten vóór 6 oktober a.s. op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. DE ADMINISTRATIE DEN HAAG, 24-9. De minister van economische zaken geeft in zijn begroting een uitvoerig overzicht van de economische positie van ons land. Hij schrijft onder meer: De hnadhaving van het externe evenwicht vereist naar de mening van de minister in 1962 nog geen verdere maatregelen. Daarentegen zijn de interne spanningen, vergele ken bU 1961, nog verder toegenomen De arbeidskosten zullen na. de stij ging in 1961 met bijna 5 procent in 1962 nog eens met 5.5 procent hoger komen te liggen. De druk op het prijspeil blijft daardoor zeer groot. Voor 1963 wordt weliswaar ver wacht dat de produktie zich niet meer langs de uiterste grens van de capaciteit zal bewegen, maar de stij ging van de arbeidskosten zal zich voortzetten. Volgens de ramingen van het Centraal Planbureau zullen de arbeidskosten in 1963 n.l. een verdere stijging te zien geven, n.l. met circa 3.5 procent. Ook in 1963 zal voortzetting van het stringente prijsbeleid derhalve geboden zijn. Concurrentiepositie. In dit verband brengt de minister de betalingsbalans ter sprake. Vol gens de verwachtingen van het Centraal Planbureau zal deze in 1963 een groter overschot laten zien dan in 1961 en 1962. Die verwach ting is echter gebaseerd op de ver onderstelde groei van de Nederland se export met 7 pet., waaraan weer ten grondslag ligt dat de relatieve concurrentiepositie van Nederland niet verder achteruitgaat. In de ja ren 1961 en. 1962 is deze sterk in het nadeel van ons land veranderd, het geen onze uitvoer kwetsbaar heeft gemaakt. Naar de mening van de minister is thans het punt bereikt, dat ver dergaande stijging van de Neder landse arbeidskosten boven die van het concurrerende buitenland de Nederlandse uitvoerontwikkeling ernstige schade kan berokkenen. In dien de opwaartse druk op de lonen en op de prijzen alsmede de span ningen op de arbeidsmarkt niet vol doende worden beteugeld, zullen ook externe verstoringen niet uit blijven. De arbeidsmarkt De minister is van oordeel, dat de realisatie van de gestelde doelein den van de economische politiek door enige ontspanning op de ar beidsmarkt zou worden vergemak kelijkt. Tegen deze achtergrond dient de lichte ontspanning die voor 1963 wordt verwacht, te worden be schouwd. Economische positie van de consument De minister sbhenkt vervolgens aandacht aan de economische positie van de consument. Het ondoorzich tiger worden der markten vraagt naar de mening van de minister om meer informaties voor de consument De reclame voorziet hierin in be langrijke mate. Zij is echter in het algemeen gesproken eenzijdig, om dat zij niet dient voor pure alge mene voorlichting aan de consu menten. De minister heeft de indruk, dat de reclame in ons land in het alge meen gesproken niet onverantwoord is. Hij is echter wel gevoelig voor de opvatting, dat de huidige wette Vier en twintig vermisten LONDEN, 24-9. Vierentwintig per sonen worden vermist nadat een Amerikaanse superconstellation met 68 passagiers en acht bemannings leden, gedwongen door motorstoring in de nacht van zondag op maan dag in de buurt van Ierland een noodlanding heeft moeten maken op het woelige water van de Atlanti sche Oceaan. De gezagvoerder van het viermo torige vliegtuig, dat eigendom is van de Amerikaanse „Flying Tigers" Luchtvaartmaatschappij, zond zon dagavond een radioboodschap uit, waarin hij rapporteerde, dat twee motoren dienst weigerden. Kort hierna zond het vliegtuig een S.O.S. uit, waarin gezegd werd, dat een noodlanding op zee onvermijdelijk was geworden, omdat toen nog slechts één motor functioneerde. De superconstellation bevond zich toen op ongeveer achthonderd kilometer ten westen van Shannon. Het was uit Gander, New Foundland, vertrok ken met Amerikaanse militairen voor west-Duitsland aan boord. Sommigen waren vergezeld van vrouw en kinderen. Reddingsvliegtuigen uit Prestwick en in de buurt varende schepen zet ten onmiddellijk koers naar de plaats waar het vliegtuig, waarvan na het S.O.S. niets meer werd ver nomen, moest zijn geland en namen overlevenden aan boord. oproepen ADEN, 24-9. Maandagmiddag heb ben militairen in Aden traangasgra naten geworpen naar betogers, die het niets eens zijn met het Britse voornemen om Aden in te delen bij de Zuidarabische federatie. De poli tie heeft geschoten op demonstran ten die winkels in brand staken. Er vielen een dode en drie gewonden. Twee kantoren van kranten zijn eveneens in brand gestoken. Met stokken en stenen vielen de oproer lingen de politie aan. De Zuidarabische federatie is in 1959 opgericht. Elf sultanaten en sjeikdommen behoren er toe. Zij krijgt financiële en technische steun van Engeland. Het doel van de fede ratie is weerstand bieden aan infil traties en samenwerking bij de ont wikkeling. De socialistische volks partij van Aden staat op het stand punt, dat toetreding tot de federatie de onafhankelijkheid in de weg zal staan. Generaal Rikhye in Djakarta DJAKARTA, 25-9. Generaal Rik- hey is maandag voor een verblijf van vier dagen in Djakarta aange komen. In deze dagen zal hij, naast een algemene gedachtenwisseling, met de Indonesische regering be sprekingen voeren over de militaire aspecten van de operaties der Ver enigde Naties in westelijk Nieuw- Guinea. Tegenover de pers verklaarde de Indiase generaal, dat de voorberei dingen voor de overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties vlot ver lopen. De situatie is kalm en zowel de Nederlanders als de Indonesiërs werken ten volle mee. Gevraagd over berichten als zou den de Nederlandse autoriteiten in Merauke de Papoea-bevolking van wapens voorzien om tegen de Indo nesische infiltranten te vechten, ant woordde de generaal dat hem hier omtrent niets bekend was. De V.N.- autoriteiten nemen echter voorzorgs maatregelen om elke spanning te vermijden, aldus generaal Rikhye. Donderdag zal de generaal door reizen naar Karatsji. Kind viel uit raam ROTTERDAM, 24-9. De tweejarige Arlette van Butzelaar is om het le ven gekomen door een val uit het raam van haar ouderlijke woning op de tweede etage in de Hoogmade- straat in Rotterdam. Het meisje was op de vensterbank in de voorkamer van de woning ge klommen en verloor daar het even wicht. „Henri Dunanl" begon in vluchthaven te Zijpe feestelijke vaart Jeugd uit Bruinisse zorgde voor verrassingen BRUINISSE, 24-9. De J. Henri Dunant, het prachtige witte schip van het Roode Kruis, dat jaarlijks voor zovele chronische zieken en invaliden, een vacantiereis organi seert, die voor deze mensen meer betekent dan de gezonden kunnen vermoeden, meerde maandagmiddag aan het Rijkssteiger te Zgpe om pa tiënten uit Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen in te nemen. De ziekenwagens reden dan ook af en aan. Behalve 1 patiën uit Anna Jacobapolder en één uit Tholen, was Zierikzee met 5 patiënten vertegen woordigd, terwijl verder uit Drei- schor, Brouwershaven en Oostcr- land eveneens iemand aan boord gebracht werd. Velen waren aanwezig om de pa tiënten te begroeten, onder hen was het bestuur van de afdeling Brui nisse van het Rode Kruis en het be stuur van de afdeling Zierikzee, waarbij burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. St. Philipsland gaf zakjes fruit en Bruinisse had voor iedere patiënt aan boord een sachet zakdoekjes ge kocht, die döor de dames Lenie Ju- melet en Ria van Popering werden uitgereikt. Maar het best kwam de Chr. Huishoudschool te Bruinisse voor de dag, die niet alleen wel ge vulde 'fruitbakjes maar bovendien nog prachtige ruikers herfstbloemen aanbood, iets wat door de leiding zeer werd gewaardeerd. Grote groep Canadezen bezoekt oorlogsgraven DEN HAAG, 24-9. Op initiatief van de Stichting Nederlands Oor- logsgravcn Comité zal een grote groep Canadezen een bezoek bren gen aan de laatste rustplaats van hun in Nederland in dc oorlog ge sneuvelde en ter aarde bestelde zo nen. Het ligt in de bedoeling van de stichting, die zioh hiervoor grote fi nanciële offers getroost, enige dui zenden nabestaanden per gecharter de vliegtuigen naar Nederland te brengen. De betrokkenen moeten voor de retourvlucht 150 dollar per persoon betalen, terwijl de stichting de ontbrekende gelden alsmede de volledige kosten van het verblijf voor haar rekening neemt. De eerste groep, bestaande uit 79 personen, in leeftijd variërend van 70 tot 88 jaar, komt op 27 septem ber met een gecharterde K.L.M. DC-7-C op Schiphol aan. Onder de tonen van de J. Henri Dunant-mars voer het schip ten slotte de vluchthaven uit, in de rich ting Moerdijk, waar zou worden overnacht. De volgende aanlegplaat sen zijn Tiel, Boxmeer, Wijk en Aal burg en voor de van de andere eilan den komenden, Wemeldinge. Het schip met zijn 70 patiënten aan boord en zijn ruim 30 helpers en helpsters, onder kommando van kapitein Maasbach, heeft dokter Boor uit Axel als leider van het me dische team aan boord, tefRvijl ds. A. van Leeuwen, gereformeerd pre dikant uit diezelfde plaats, de lei ding van de geestelijke verzorging heeft. De leerlingen van de huishoud school wuifden op de kop van de vluchthaven het statig uit de haven varende schip nog lang na en pa tiënten en bemanning wuifden terug beschenen door een herfstzonnetje, dat het feestelijk aanzien van deze vaart nog verhoogde. Bromfietser verongelukt DEN HAAG, 24-9. De 16-jarige monteur C. J. Stevens uit Den Haag is maandagmiddag omstreeks half twee op het kruispunt Finnenburg- Reigersbergenweg-Boekweitkatnp verongelukt. De monteur reed op een bromfiets op het linkerrijwielpad van de Rei- gersbergenweg richting Finnenburg en verleende op het kruispunt geen voorrang aan een met zand beladen zandauto, die op het Finnenburg reed in de richting van de Carel Rei- nierskade, bestuurd door de 43-jari- ge Haagse chauffeur J. C. H. De jongen reed tegen de rechter voor kant van de auto aan en is ter plaat se overleden. Door tractor aangereden en verdronken TER APEL, 24-9. Maandagavond is de 52-jarige landbouwer L. Bosma uit Ter Apel door zijn eigen tractor aangereden, te water geraakt en ver dronken. Het ongeluk gebeurde toen de heer Bosma van zijn tractor stapte om een afrastering los te maken. De mo tor van zijn tractor bleef draaien. Plotseling zette de tractor zich in beweging, reed tegen de veehouder op, waarna deze in het riviertje „Dc Wijk" viel. Het slachtoffer kreeg in het water de traetor op zich. De heer Bosma was in dienst van het landbouwbedrijf der gemeente Groningen in Ter Apel. BROUWERSHAVEN 26 sept. 1.27 v.m. 13.53 n.m. 27 sept. 2.09 v.m. 14.30 n.m. Springtij: 1 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat gis terochtend boven Frankrijk lag, heeft zich zeer snel naar het oosten verplaatst en neemt nog voortdu rend in omvang en betekenis toe. Het centrum ervan bevond zich vanmorgen met een barometerstand van 1034 millibar in centraal Rus land. Tegelijkertijd verplaatste een diepe depressie zich van IJsland naar Spitsbergen. In het- koufront van deze depressie ontstond een kleine storing, die in diepte toe neemt en tussen IJsland en Schot land naar het noordoosten trekt. An dere kleine storingen trekken van de Golf van Biscaye in ongeveer noordelijke richting en kunnen morgen ook enige invloed op het weer in ons land uitoefenen. Enkele verspreide buien zijn daarom moge lijk. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Opbrengst kinder postzegels f 3 miljoen ARNHEM, 24-9, De slaalssecre- taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, is vanmiddag in de Johannastich- ting in Arnhem in een enorme schatkist gedoken om de „Kinder postzegelmiljoenen" te verdelen. Van de 2.900.000 gulden, di'e de actie 1961 opbracht, ging 1.315.000 gulden naar de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming, een even groot bedrag was voor de Neder landse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne, terwijl 120.000 gulden is gestort in het steunfonds van de Nederlandse Kinderbescher ming. De resterende 150.000 gulden zullen nog worden verdeeld. Prof. Janssen, die sprak namens de minister van maatschappelijk werk, herinnerde er aan, dat de eer ste kinderpostzegelactie in 1924 rond 56.000 gulden opbracht. Hij noemde dc enorme sprong naar de drie mil joen een wonder. Een volk, dat in staat is, zo'n enorm bedrag voor het kind bijeen te brengen, kan vertrou wen hebben in zijn toekomst, zo stelde hij. Enorme fabriek voor Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. 24-9. Maan- dagmorgen is op het industrieterrein ..De Lage Meren" in Bergen op Zoom de eerste van 360 palen geheid voor <dc potloden-, kasten- en vloerenfa- briek die hier door de firma Bruyn- zeel uit Zaandam wordt gevestigd. Gezeten op een kameel inspecteert een Engelse militair van de technische dienst de telefoonlijnen van de Royal Air Force in Aden. Naast schip van de woestijn is dus voor de kameel ooi: een taal: als „montagewagen" weg gelegd. lijke bepalingen de consument slechts on beperkte wijze bescher ming bieden tegen eventuele notoir misleidende reclame of deszelfs ge volgen. In verband hiermede heeft hü overleg geopend n\et zijn ambtge noot van justitie, teneinde na te gaan of en op welke wijze een aan vullende wettelijke voorziening kan worden getroffen. Kennedy mag reservisten WASHINGTON, 24-9. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag met 342 tegen 13 stemmen het wetsontwerp goedge keurd dat president Kennedy mach tigt zo nodig 150.000 reservisten on der. de wapenen te roepen. Het wets ontwerp was al eenstemmig door de senaat aanvaard. Het huis verwierp een serie amen dementen waarvan een de president machtigde zo nodig een miljoen re* servisten op te roepen. HAVANNA, 24-9. Van betrouw bare zijde is vernomen dat men op Cuba ongeveer 150 onderofficieren en matrozen heeft gearresteerd in verband met een samenzwering. En kele leiders van de samenzwering zouden asiel gevraagd hebben aan Zuidamerikaanse ambassades in Ha vanna. Het onderzoek wordt voortgezet. De Cubaanse militaire autoriteiten laten nog niets hierover los. Een vrolijk lachende koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabïola tijdens een bezoek aan de stad Namen. AALSMEER, 24-9. De autobus, die onlangs door dc autobusonder- ncming Maarse en Kroon geschon ken is aan het Nederlandse Roode Kruis voor de hulpverlening aan Perzië, zal donderdag 27 september om tien uur des morgens uit Aals meer vertrekken. Twee chauffeurs van het vervoer- bedrijf, de heren N. van der Burg en A. H. van den Heuvel, zullen de I bus naar Iran rijden, waar zij vrij- dag 12 oktober hopen aan te komen i De afdeling Aalsmeer van het Ne- derlandse Rode Kruis heeft in af wachting van het vertrek van de autobus een geldinzameling op touw gezet, die tot nu toe f 6205,61 opbracht. Voor dit geld zal het Ne derlandse Rode Kruis materiaal aankopen voor de tweede fase van de hulpverlening. Woensdag zal dit materieel in de bus worden geladen. De volgende materialen zullen met de bussen worden meegestuurd: 6.540 meter stof (een afstand van Aalsmeer naar Amstelveen), 45 naaimachines, 144 slaapzakken, 1.536 blikjes cacaopoeder, 380 kinderla- kens, 50 babydekens, 600 eenper soons lakens, 90 eenpersoonsdekens, 250 jeugdpaketten, bijeengebracht door leden van het Jeugd Roode Kruis te Aalsmeer en inhoudende stukjes zeep, tandpasta, toiletartike len, e.d. Op verzoek van het Roode Kruis is de bus geheel wit geschilderd met rode kruisen aan iedere kant. De totale afstand, die de beide chauffeurs door Duitsland, Oosten rijk, Joegoslavië, Bulgarije, Turkije en Iran zullen afleggen, bedraagt 5.520 kilometer. Zij zullen per vlieg tuig uit Perzië terugkeren. Veranderlijke bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog; matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 26 sept. Zon op 6.31, onder 18.31. Maan op 3.42, onder 18.04. 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.29. Maan op 4.46, onder 18.26. Nieuwe maan: 28 sept. te 20.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 sept. 2.07 v.m. 14.16 n.m. 27 sept. 2.58 v.m. 14.57 n.m. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1