IOOO Erkenning voor de E.E.G. ZIN IN IETS BIJZONDERS? Werelddierendag 1962 Restaurant voor vrouwen BLIK DOOK HET WERELDVENSTER matste materialen verscheept Nieuwe Diaconessen-ziekenhuis in Suriname zoutsciiadeherstel aan schoolgebouw Leerlingen behelpen zich in het Verenigingsgebouw bij na gereed Hel communiqué waarmee de con ferentie van gemenebest-premiers in Londen is besloten, ademt heel wat rustiger geest dan de redevoeringen die de ministers aan het begin van de bijeenkomst hielden. In zoverre kan MacMillan tevreden zijn. Men moet hierbij ook in aanmerking ne men dat niemand eigenlijk een goed antwoord heeft kunnen geven op de argumenten die de Engelse eerste minister in een felle rede te berde heeft gebracht. MacMillan stelde dat de gemene best-landen meer hadden aan een Groot-Brittannië dat door zijn lid maatschap van de E.E.G. invloed uit kon oefenen in Europa dan aan een moederland dat slechts voor zichzelf kon spreken. Geen der andere pre miers heeft dat kunnen weerspre ken. In economisch opzicht wil en kan het gemenebest niet een handelsblok vormen dat de voordelen van een grote markt biedt. En politiek kan het uiteenlopend gezelschap evenmin een dergelijke factor vormen als het Europese blok, vooral met Engeland erbij, zónder meer is. Het gemene best biedt geen alternatief, zei Mac Millan en ook daartegen kon nie mand wat inbrengen. In de club De Britse eerste minister is ken nelijk stellig van plan zijn land in de Europese club binnen te voeren en het beste bewijs dat dit een dwaal- idee van hem zou geweest zijn als iemand bewezen had dat Engeland geen economisch voordeel zou heb ben van toetreding. Geen van zijn collega's heeft ook maar geprobeerd aannemelijk te maken dat het voor de Britse levensstandaard waar schijnlijk zelfs geen verschil zou maken. Onder deze omstandigheden kon den de premiers 'niet anders doen dan akkoord gaan met wat tot dus ver is gedaan en verlangen dat bij de verdere onderhandelingen aan hun belangen wordt gedacht. Het was een koel communiqué, maar de kritiek die er in had kunnen voor komen was door MacMillan zeer be slist de nek omgedraaid. Bleef slechts over de bezorgdheid. ,Voor de E.E.G. is dit een erkenning van zyn waarde uit een kring die beslist niet tot de geestdriftige aan hangers van de idee van het Verdrag van Rome gerekend kan worden. Een dergelijk testimonium heeft ook Moskou onlangs verstrekt, zoals prof. Hallstein in Straatsburg con stateerde. De Soiojets die lang ver geefs geprobeerd hebben de leden van de Euromarkt te dwingen bila terale overeenkomsten met Rusland af te sluiten waarbij geen rekening werd gehouden met de door de Rus sen als onwettig geheten E.E.G., hebben die pogingen nu opgegeven. De nieuwe koers houdt in dat men de E.E.G. als een realiteit aanvaardt en er banden mee wil aanknopen. De historie geeft prof. Hallstein gelijk dat hij op dit punt voorzichtigheid geboden acht. Loven en bieden Ook de Labour-partij die zich zo fel keerde tegen MacMillans pogin gen zijn land bij de club van Zes te voegen, schijnt bekeerd. In Straats burg liet George Brown met instem ming van partijvoorzitter Gaitskell weten dat de Britse socialisten nu eigenlijk ook'wel voor toetreding tot de E.E.G. waren; alleen moesten de voorwaarden wel wat gunstiger zijn. Dat laatste verschilt niet veel met wat de premiers van het gemene best zeggen. En het zijn uitspraken die onderhandelaar Heath in Brussel bij hervatting van het loven en bie- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelharnis (toez.): C. Baas. Haaf ten; te Woudenberg (toez.): P. J. Bos, Sprang. Ger. Kerken Beroepen te Assen (4e pred.pl.): G. Veeneman, Amersfoort; te Colijns- plaat: kand. W. van Rheenen, Rhe- den; te Leiden tot missionair pred. voor arbeid onder studenten van niet-westerse afkomst: kand. A. Hofman, Leiden; te Krabbendam: kand. A. C. J. van der Horst, Alk maar. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Gramsbergen-Lutten a.d. Dedemsvaart: D. Berghuis, te Grootegast. Aangenomen naar Grand-Rapids (U.S.A.): H. van Tongeren, Leeuwar den. LAND- EN TUINBOUW Een goede raad De oogst is weer zo goed als ge borgen en de stoppel is weer bloot komen te liggen, de landbouwer gaat nu weer de zo noodzakelijke stoppel bewerkingen toepassen. Toch is het maar half werk als men zijn werk zaamheden beperkt tot het stoppel- ploegen, het cultivateren, het schij- veneggen of wat dan ook. Juist vóór deze werkzaamheden is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen die zich bij uitstek hiervoor lenen. Deze mest stoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze oppervlakkig door do grond worden gewerkt voordat het wintervoor- of het zaadvoorploegen plaats vindt. Met het ocg op d° druk ke voorjaarswerkzaamheden is het noodzakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is opdat de basis voor een goede oogst niet in de knel komt. Bovendien profiteert men nog van mcststcffenprijzen die in het najaar aanmerkelijk lager liggen dan in het voorjaar. Vooral voor een produkt nis .slokkenmeel i (Int van groot be lang. den dankbaar als ruggesteun kan ge bruiken. De grootste vrees was dat een felle veroordeling door de premiers van het gemenebest de Britse pu blieke opinie zo hevig tegen Mac- .Millans plannen zou keren, dat deze ze haast niet zou kunnen doorzetten, omdat geen Britse premier zich lang kan permitteren tegen de gevoelens van de kiezers in te gaan. Die vrees is voor een groot deel nu verdwenen. De twee bekeringen, hoe koel en voorwaardelijk ook, zijn zware sla- yen voor de anti-E.E.G.-campagne die juist de laatste tijd weer wat meer leek aan te slaan. Op dit thuisfront heeft MacMillan een slag geleverd over de uitslag waarvan hij niet ontevreden hoeft te zijn. Blijft nog een moeilijke strijd overzee in Brussel. Ingezonden mededeling maak 'n proefrit met de Automobielbedrijf fa. W. Gilijamse R e n e s s c Telefoon (01116) 370 Vrijdagmorgen stonden op de ka de van Hollandia rijen 40 mm lucht afweergeschut. Het materiaal is over jarig en wordt in zee gedumpt. Het Landbouw- Egalisatiefonds DEN HAAG, 21-9. - De begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds voer 1S63 wijst een bedrag aan van f 345.900.000,Voer zoveel mogelijk is deze begroting gebaseerd op de regelingen, die in het kader van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Europese Economische Ge meenschap cp grond van de in ja nuari 1962 genomen besluiten, in de zomer van dit jaar tot uitvoering zijn gekomen. Uiteraard bieden deze regelingen wat betreft het uiteindelijke effect op de resultaten van het fonds nog vele onzekerheden. Zo kan op dit moment nog moeilijk worden voor zien in welke mate en ten kosten van welke financiële offers markt- interventie noodzakelijk zal zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. - De N.V. Neder- landse Aardolie Maatschappij, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke/Shell groep en de Stan dard Oil Company of New Jersey, deelt mede, dat zij haar exploratie boring Zandvoort-zee heeft beëin digd. De bereikte diepte is 2.350 m. AMSTERDAM. - Een Nederlands- Belgisch eskader is ter gelegenheid van de Nederlands-Belgische vloot dagen, die in de hoofdstad worden gehouden, in de Amsterdamse haven aangekomen. GRONINGEN. - Sinds 11 septem ber wordt in Hoogkerk (Groningen) vermist de 14-jarige scholier H. R. P. M„ te Hoogkerk. De jongen heeft 11 september zijn ouderlijk huis ver laten met medeneming van f 125, en een blauw draagbaar radiotoestel. UTRECHT. - Op een niet beveilig de overweg in Harculo heeft de trein Nijmegen-Zwolle een trekker gegre pen. Bij de botsing werd niemand gewond. SCHIPHOL. - Schiphol krijgt een tweede wekelijkse verbinding met Lagos in Nigeria. Vanaf midden ok tober zal men deze reis niet alleen donderdagnacht per K.L.M. Electra kunnen maken, maar ook overdag in een Bceing 707 straalmachine van dc Nigerian Airways, die een weke lijkse dienst Lagos, Kano. Schiphol, Londen en terug gaan openen. BEVERWIJK. - Op de Rijksweg tussen Beverwijk en. Castricum ter hoogte van het pompstation te Heemskerk heeft zich door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, een bot sing tussen een Nederlandse en een Duitse auto voorgedaan waarbij zes personen werden gewond, van wie vijf zeer ernstig. DOETINCHEM. - In het St. Jozef ziekenhuis te Doetinchem is overle den de 18-jarige scholier G. N. uit Dinxperloo. Hij werd zeer zwaar ge wend, teen hij. op weg naar de HTS in Arnhem, in het buurtschap Aze- wijn (gemeente Bergh) door een per sonenauto werd aangereden. GROSTHUIZEN. Dc 3-jarige A. S. uit Grosthuizen in dc gemeente Avenhorn (Noord-Holland) is in dc Gouwnloot nabij dc ouderlijke wn- iilng verdronken. AMSTERDAM, 22-9. Met het m.s. „Willemstad" van de K.N.S.M. zijn de laatste goederen voor het nieuwe diaconessen ziekenhuis in Parama ribo verscheept. Het betreft een aantal reusachtige kisten met meu bilair, keukengerei, instrumenten voor de operatiekamers en andere ziekenhuisinrichting, totaal met een waarde van f 250.000., Na aankomst van deze zending kan het nieuwe ziekenhuis worden inge richt, waarna het op 30 november van dit jaar oficieel zal worden in gewijd. Bij het aan boord hijsen van de laatste kist was onder meer aan wezig dr. J. F. E. Einar, directeur van het kabinet van de gevolmach tigd minister voor Suriname. Hij bracht namens de Surinaamse rege ring dank aan de „Stichting Diaco- nessenarbeid in Suriname", die in 1956 werd opgericht en die de stoot heeft gegeven voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis. „Hier is getoond dat op koninkrijksniveau heel wat bereikt kan worden", aldus dr. Einar Het nieuwe ziekenhuis, dat een ca paciteit van 110 bedden heeft omvat voorts twee operatiekamers, twee verloszalen, een röntgenafdeling, een apotheek en een polikliniek, waar- (Ingezonden) Op 4 oktober - de datum waarop zevenhenderd-zesendertijaar gele den de grote dierenvriend Francis- cus van Assisi stierf - hopen wij we derom werelddierendag te gedenken. Nu worden er in deze wereld zo veel gedenkdagen gehouden, dal men wol eens de vraag hoort stellen of wij in dit opzicht „niet te veel van het goe de hebben", te meer omdat de men sen van deze tijd met zulke geweldi ge problemen geconfronteerd wor den, dat de kwestie van de dieren bescherming daarbij in 't niet schijnt te zinken. Nederland, zo wordt dan verder gezegd, heeft immers onlangs een nieuwe, moderne wet op de die renbescherming gekregen, waardoor de uitwassen op dit gebied niet al leen beteugeld, maar ook gevoelig gestraft kunnen worden. Hoewel er in deze redenering ongetwijfeld een kern van waarheid schuilt, moeten wij toch nooit vergeten, dat de posi tie van de dieren in enze samenle ving nog allesbehalve benijdens waardig is. Voor degenen immers, die de dieren als cbjekten van winst bejag beschouwen, zijn er altijd nog mogelijkheden genoeg om door de mazen van de wet te glippen en wat dan het lot van hun slachtoffers wordt, laat zich in de meeste geval len niet beschrijven. Wie deze uit spraak overdreven mocht vinden, denke eens aan de berucht-geworden henden- en kattenmarkten, die de afgelopen maanden in het centrum van de publiciteit zijn komen te staan! Natuurlijk; deze handel is - zc lang er geen algemene maatrege len van bestuur tegen zijn genomen - volkomen legaal, doch het .is de grote vraag of hij ook moreel door de beugel kan. Wij weten allen, dat het overgrote deel van de op deze markten verhandelde dieren op de snijkamers terecht komt, waar het een gruwelijk lijden wacht. Be vraag cf de vivisectie voor medische doel einden een absolute noodzakelijk heid is, kan door een leek moeilijk beantwoord worden, maar zelfs wan neer dierproeven onvermijdelijk zou den zijn, dan zal ieder weldenkend mens dit gemartel toch als een nood zakelijk kwaad beschouwen. De kwestie van de vivisectie krijgt echter een uitermate bedenkelijk as pect, wanneer deze voor commercië le doeleinden wordt toegepast, zo bijvoorbeeld voor de vervaardiging van steeds geraffineerder schoon heidsmiddelen. Alleen dit voorbeeld toont reeds aan, hoe weinig respect de mens voor het leven koestert, dat wij, naar het wooi-d van Albert Schweitzer, vóór alles en boven alles eerbiedigen moeten. Wie deze din gen eens rustig overdenkt en zich verder realiseert op hoeveel andere terreinen des levens de dieren door de mens worden geëxploiteerd, zal menigmaal een gevoel van schaamte niet kunnen onderdrukken. Wordt een mens onrecht aangedaan, dan stelt de maatschappij hem in staat zich daar tegen te verweren, maar „het, redeloze dier" is vrijwel altijd en ondanks de wettelijke bepalingen overgeleverd aan.de nukken en gril len van de zogenaamde „homo sa piens". Dit is dan ook de reden, waaraan werelddierendag zijn be staansrecht ontleent. De vierde ok tober is er niet om dieren ziekelijk te verwennen en te vertroetelen, maar om de mens gelegenheid te ge ven zich te bezinnen op zijn verhou ding tot deze, zijne medeschepselen. Vanzelfsprekend komen wij hier op het gevarieerde gebied der levens beschouwingen, maar het is verheu gend, dat zowel de leiders der grote kerkgenootschappen als die der hu manistische stromingen in dit op zicht éénzelfde geluid laten horen, niettegenstaande zij de kwestie der dierenbescherming uit verschillende standpunten benaderen. Uit deze eenheid van gëvoelens blijkt tevens, dat dierenbescherming geen aange legenheid is van sentimenteel aange legde zieltjes, maar een kwestie, waaraan geen denkend mens voorbij kan gaan. Vroeg of laat zal een ieder onzer zijn houding moeten bepalen tegenover wezens, die precies zo hul peloos tegenover pijn, ziekte en dood staan als wij zelf, en wier lot groten deels in onze handen is gelegd. Mochten wij onze houding ten op zichte van deze medeschepselen nog niet hebben bepaald, dan brenge de vierde oktober ons er loc de goede keuze te doen en dc daad bij het woord te voegen. Dr. II. A. TEN ERUGGENCATE van de laatste twee al geruime tijd in gebruik zijn. Kostèn: vier miljoen gulden De kosten van de bouw en de in richting hebben ruim vier miljoen gulden bedragen. Voor een groot deel is deze som bijeengebracht door de Suralco (f 1.080.000,—), f 1.000.000,— uit het Tienjarenplan, door de giften van fondsen en stichtingen in Neder land en de opbrengst van de door de N.C.R.V. gevoerde actie 4 X Z.N., 'n bedrag van f 1.819.000,Uit dank baarheid voor het voeren van deze actie is de laan, waaraan het zieken huis is gebouwd, genoemd naar Jo- han Bodegraven. Maar er is nog een tekort van f 250.000,Om dit geld bijeen te brengen en de te verwach ten exploitatiekosten in de eerste ja ren te kunnen opvangen is onlangs naast de vele reeds bestaande stich tingen, die zich voor de bouw heb ben beijverd, de stichting „Vrienden kring Diaconessenarbeid in Surina me" opgericht, waarvan prinses Ire ne het beschermvrouweschap heeft aanvaard. De bezetting van het zusterhuis, dat ender leiding staat van zuster Saraber uit Haarlem, bèstaat cp het ogenblik uit tien Surinaamse en drie Nederlandse verpleegsters. Binnen kort zullen nog zeven Nederlandse zusters naar Paramaribo vertrekken waarna te zijner tijd de staf zal wor den aangevuld met dertig Surinaam se verpleegsters, die thans in Neder land worden opgeleid. Ingezonden mededeling Stramheid en Pijnen vallen van U af met Kruschen. Want Kruschen's zes minerale zouten jagen de onzuiverheid nit Uw bloed en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast on gelofelijk, maar duizenden Rheuma- tieklijders in binnen en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden, met de kleine dosis Kruschen iedere dag. KERKNIEUWS Synode christelijk gereformeerde kerken Statenvertaling blijft in gebruik SANTPOORT, 22-9. - Met 33 tegen 15 stemmen heeft de synode van de christelijk gereformeerde kerken te Santpoort de conclusies aanvaard van een meerderheidsrapport, behel zende „dat niet gebleken is dat de tekst van de nieuwe vertaling van de bijbel in strijd is met de Heilige Schrift als woord van God". Niettemin raadt de synode, met het oog op de huidige situatie, aan in de eredienst de statenvertaling te gebruiken. De synode verenigde zich voorts op één na met de zienswijze van de commissie inzake het werelddiaco- naat en de hulp aan de onderont wikkelde gebieden, dat het niet op de weg van de kerken ligt los van de prediking aan deze gebieden of aan volken in nood hulp te verlenen. De kerken werd geadviseerd om bij aanvragen om hulp zich van advies te verzekeren van deputaten voor de zending of bijzondere noden. Hier ligt naar het oordeel van de synode en de commissie een taak voor cha ritatieve lichamen. AMSTERDAM. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam heeft het miljoenste exemplaar van de (in het Nederlands verschenen) werken van Jan Mens in ontvangst genomen. De schrijver overhandigde het boek „Het heldere uur" persoonlijk in het Amsterdamse stadhuis aan de bur gemeester. B. J. TEN WESEPE Aan het schoolgebouw te Sirjans- land wordt het zoutschadeherstei uit gevoerd en ais gevolg daarvan wordt tijdelijk les gegeven in het Vereni gingsgebouw. Het is in deze ruimte weliswaar een „zich behelpen" maar het gebouw geeft toch een prachtige oplossing. Intussen bracht het verblijf van de leerlingen moeilijkheden mee voor de bijeenkomsten van de bejaarden, maar het bestuur heeft hiervoor een aanvaardbare oplossing gevonden. De heer J. W. de Graaij stelde welwil lend een gedeelte van zijn pakhuis beschikbaar voor de bejaardensocic- teit. Het pakhuis is thans reeds zover ingericht, dat het de bejaarden kan ontvangen. De bijeenkomsten worden om de veertien dagen gehouden, te beginnen op 2 oktober aanstaande. Wie de leeftijd van 60 jaar heeft be reikt komt voor bezoek aan deze bij eenkomsten in aanmerking. Gezien de vele attrakties - gecombineerd met tractaties - valt het te verwach ten, dpt - evenals voorheen - de be- DEN HAAG. De uitvoer van ge slacht pluimvee over 1961 vertoonde in vergelijking met 1960 een stijging van 5.268 ton of ruim negen percent. FLITSEN UIT HET BUITENLAND NEW YORK. - Op de Newyorkse Effectenbeurs ontstond vrijdag j.l. de sterkste koersdaling sedert ruim twee maanden. MADRID. - Volgens het Madri- leense blad „Ya" hebben zich deze zomer in Spanje 1.100 branden ten gevolge van de droogte voorgedaan. 24.000 hectare bos, voornamelijk den nen, is verbrand. ATHENE. - Prinses Maria van Griekenland, een tante van koning Paul van Griekenland, is op 81-ja- rige leeftijd te Saint Tropez aan de Franse Rivièra overleden. Prinses Maria is een leerling van Freud ge weest. MOSKOU. - De 80-jarige compo nist Igor Strawinsky, die in Rusland is geboren maar thans in de V.S. woont, is voor het eerst sedert onge veer vijftig jaar in Moskou aangeko men, waar hem een buitengewoon geestdriftige ontvangst te beurt viel. ALGIERS. - Mohammed Chider, secretaris-generaal van het politieke bureau in Algerië, heeft voor de te levisie verklaard, dat het politieke bureau de algemene lijnen van de binnenlandse en buitenlandse poli tiek zal blijven uitstippelen ook na dat er een regering voor Algerië is gevormd. PEKING. - Te Peking verschijnen de dagbladen hebben gemeld dat China zeer krachtig bij India gepro testeerd heeft naar aanleiding van het jongste incident aan de grens tussen beide landen waarbij een Chi nese officier zou zijn gesneuveld en een soldaat gewond. NICE. - De „operatie-vuistslag" die sinds enkele weken door de politie in zuid-Frankrijk tegen de „delta commando's" van de O.A.S. wordt gevoerd heeft tot dusver alleen al in Nice tot 23 arrestaties geleid. ACCRA. - Tengevolge van de ver wondingen, opgelopen bij de ontplof fingen die zich in Accra hebben voor gedaan, zijn drie mensen in het zie kenhuis overleden. De politie schat het aantal gewonden op 100 a 140. STOCKHOLM. In Stockholm heeft voor het eerst sinds de reformatie een rooms-katholieke bisschopswij ding plaats gevonden. WASHINGTON. - De Amerikaan se onder-minister van Defensie, Gil- patric, heeft bekend gemaakt dat West-Duitsland er in heeft toege stemd voor 1.200 miljoen dollar Amerikaanse wapens en verzorgings diensten te kopen, in het kader van de geallieerde besluiten om de Ame rikaanse betalingsbalans te helpen. 42 langstelling voor deze bijeenkomsten op peil zal zijn. De bejaardensocië teit staat onder leiding van mevr. De Ronde-Bolijn, terwijl pen flinke greep dames, bij toerbeurt, assisten tie verleent. Jeugd en ouderen kun nen te Sirjansland dus gewoon „door draaien". Nederlands elftal tegen Denemarken DEN HAAG, 21-9. - Bondscoach Elek Schwartz heeft vijftien spelers geselecteerd waaruit het Nederlands elftal, dat woensdag in Kopenhagen tegen de Denen speelt, zal worden samengesteld. Piet Krui ver, die j.l. woensdag in de ontmoeting Feije- noord-Servette werd geblesseerd. maakt geen deel uit van deze groep kandidaten voor het Oranje-team. Geval van majesteitsschennis UTRECHT, 21-9. De 42-jarige elee- trotechnicus A. de K. uit Groenekan (Utrecht) heeft, naar thans eerst be kend is geworden, enige tijd geleden een nacht in een cel van het hoofd bureau van politic in Utrecht door gebracht, omdat hij werd verdacht van majesteitsschennis. Op de der tiende juli maakte de heer De K. een treinreis naar Utrecht. Tijdens deze reis zou hij zich in een gesprek beledigend hebben uitgelaten over het koninklijk huis. Bij aankomst op het station in Utrecht werd de elec- trotechnicus aangehouden door een medereiziger die zich legitimeerde als lid van de marechaussee met op sporingsbevoegdheid. Deze mare chaussee bracht hem naar de spoor wegrecherche en vervolgens naar 't hoofdbureau van politie, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Nieuwe stad Bijl, ijl menneer voorgesteld DEN HAAG, 22-9. De minister van Binnenlandse Zaken stelt, zeer tot teleurstelling van Amsterdam, aan de Tweede Kamer voor een nieuwe gemeente „Bijlmermeer" te stichten. Deze nieuwe stad zou moeten worden gevormd door de gemeenten Diemcn en Ouder-Amstel alsmede westelijk Weesperkarspel, waarin de Bijlmer- meerpolder is gelegen. De gemeente Weesp zal dan als zodanig blijven bestaan. Dit voorstel is vervat in een nota van wijziging op het ontwerp van wet uit 1958 tot opheffing van de ge meenten Ankeveen, 's-Graveland, Kortenhcef, Weesp en Weesperkars pel en vorming van nieuwe gemeen ten als 's-Graveland en Weesp als mede wijziging van de grenzen dei- gemeenten Hilversum, Naarden en Ouder-Amstel. De behandeling van dit wetsvoorstel is verleden jaar de cember wegens bezwaren geschorst. Onderwatersport- vereniging opgericht DEN HAAG. 21-9. In Den Haag is opgericht de Sub Aqua Club Hol land, die de onderwatersport in Ne derland wil bevorderen, in het bij zonder het duiken met en zonder ap paratuur. De vereniging wil zich ook toeleggen op de kennis van de ma ritieme flora en fauna en medewer king verlenen aan archeologische en geologische onderzoekingen. In de winter zal de club trainen in hel ge meentelijk zwembad aan de Tholen- sestraat in Den Haag, in de zomer in diverse binnenwateren in Neder land. Instructeur is de heer A. R. van Scherpenzeel in Den Haag. De Britse bond van spoorwegper soneel heeft een nationale staking van een dag uitgeroepen op 3 ok tober. FEUILLETON De politie had na veel moeite voor elkaar gekregen, dat het verkeer, zij het dan ook langzaam, weer op gang kon komen. Hoewel men alle moge lijke moeite had gehad om de rij weg vrij te krijgen, was dit maar ten dele gelukt, want het bericht van de rel was als een lopend vuur tje door de stad gegaan en vele nieuwsgierigen spoedden zich nu naar het centrum om ook eens te kijken, wat er nu eigenlijk bij dat nieuwe vrouwenrestaurant aan de hand was. De politie had nog meer versterking laten aanrukken en nu stond zowat in de hele Langestraat vanaf het verkeersplein tot de Oude Markt een keten van agenten het verkeer te regelen en de voetgan gers tot doorlopen te manen. In het restaurant echter trok men zich nergens wat van aan. Daar heerste een gezellige drukte en het publiek bewonderde het interieur en de entourage, terwijl vooral de wandschilderingen van Josien veler bewondering hadden. Ans had een muziekje aangezet en dit kwam nu bescheiden door de luidspekers. De eerste bezoeksters stonden op, nadat ze afgerekend hadden en Dc Bie, die de schare liefhebsters voor een be zoek netjes op een rij had geplaatst, liet druppelsgewijs nieuwe bezoek sters binnen. Dc studenten, woedend over hun eerste nederlaag, die drie slachtof fers had gekost, namelijk twee ar restanten, die nog steeds niet losge laten waren, plus een gewone, die naar het ziekenhuis overgebracht was, had versterking bijeengetrom- mold en luid zingend trokken ze op nieuw naar de Langestraat. De politie zag de stoet met ge mengde gevoelens aankomen en na overleg met een superieur besloot men hen tegen te houden. De stok ken kwamen te voorschijn en de po litie sommeerde de studenten terug te gaan. Dit bevel werd met een oorverdo vend geloei beantwoord. Alsof het afgesproken werk was, zetten de jongens er op de rijweg plotseling een spurt in en doordat ze zich ver spreidden over de hele straat en dekking zochten achter de voetje voor voetje rijdende auto's, waren de agenten niet in staat de jongelui tegen te houden. Hoewel er harde klappen vielen, wisten de studenten toch de ingang van het restaurant te bereiken en nu probeerde men met alle geweld binnen te komen. De Bie had ze evenwel zien aanko men, duwde de deur dicht en Ans, die een nieuwe rel voorzag, deed haastig de knip op de deur. Binnen enkele sekonden stonden een twin tigtal studenten voor de ingang en bij de ramen en hieven een spreek koor aan; „Blauw-kou-sen! Blauw- kou-sen!" De politiemannen, op hun beurt slecht te spreken, omdat de studen ten er in geslaagd waren het cordon te verbreken, renden naar het res taurant en begonnen er op te slaan. Opnieuw doken de studenten weg, maar weer kon het niet voorkomen worden, dat er slachtoffers vielen. Behalve drie studenten waren er ook nu twee toeschouwers, die een klap kregen of op andere wijze, ge wond raakten. Er werden enkele studenten gearresteerd en de gewon den werden voor alle zekerheid nnnr het ziekenhuis vervoerd. Opnieuw was de politie de situa tie meester. De knip ging weer van de deur en De Bie, die waarschijn lijk geen droge draad meer aan zijn lijf had, werd afgelost door een col lega, een lange hoofdagent met een zuur gezicht. Ans en Josien deden wat ze kon den om alle bestellingen uit te voe ren en in de keuken werd eveneens op hoge toeren gewerkt. Op straat leek het wel, of de men senmassa steeds aangroeide. De po litie werd wanhopig en tenslotte werd het verkeer, in overleg met een inspecteur, die - gealarmeerd door zijn ondergeschikten - voor alle zekerheid zelf eens kwam kijken, omgelegd. Alleen de stadsbus mocht nog doorrijden, al het andere ver keer werd naar andere straten ver wezen. Bij het verkeersplein werden ook de voetpaden voorlopig afgezet, maar toen de mensen gingen omlo pen en probeerden via de Oude Markt de Langestraat in te komen, zette men ook hier alles af. Het bleek bitter weinig tc helpen, want nu ging men via dc smalle zijstraten naar dc Langestraat en dus bleef het druk. De rij wachtenden voor hel restaurant bleef groeien en als er drie vrouwen naar buiten gingen, mochten er ook weer drie naar bin nen. Frida overzag tegen tien uur de situatie en keek naar de beide meis jes. die zo goed cn zo kwaad als het ging bedienden. Dat houden ze nooit vol lot twaalf uur. was haar oordeel. (Wordt vervolgd). j _J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6