DE ZIERIKZEESCHE COURANT Buenos Aires gebombardeerd en van de lucht uit beschoten President Guido legt bijltje er bij neer Chloor bedreigt duizenden Per jaar in Europa 65.000 doden Kennedy acht tij gekeerd in strijd tegen communisme Y.N. gaf fiat op Nederlands-Indonesisch akkoord Concentratie van Indonesische para's rond Merauke WAT UGT PE BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 september 1962 119e jaargang No. 19248 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmen. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Provinciale brandweer wedstrijden te Zierikzee DE TOESTAND IN ARGENTINIË Dit nummer bestaat uit 6 pagina's BUENOS AIRES, 22-9. De stad Buenos Aires is zaterdag gebombar deerd en van de lucbt uit bescho ten. In de loop van de dag werd dui delijk, dat president Guido zijn greep op de situatie volledig kwijt is. Op herhaalde oproepen van de president de gevechten te staken werd niet gereageerd en nadat zijn voornaamste ministers waren afge treden, bleef hij met een groepje minder belangrijke regeringsleden over. Zaterdag werd tussen beide par tijen gevochten om het spoorweg station in zuid-Buenos Aires, dat tenslotte in handen van de opstan delingen van Campo de Mayo viel. Enkele uren eerder hadden zij reeds een bevel van president Guido aan alle troepen, om naar hun kazernes terug te keren negerend, het rege ringsgebouw in bezit genomen. De gevechten waren zaterdagochtend in alle vroegte begonnen na een bij eenkomst van generaals van beide partijen. Omdat de opstandelingen leider generaal Ongania hierbij niet tegenwoordig was, werd geen ver klaring uitgegeven. Ongania had ge zegd, de bijeenkomst niet te zullen bezoeken tenzij deze in zijn hoofd kwartier in het Campo de Mayo zou plaatsvinden. Een verklaring van de marine, dat president Guido was afgetreden, werd later door opstandelingen te gengesproken. Men zie ook elders in dit nummer. De regering van Guatemala heeft de diplomatieke betrekkingen met Argentinië verbroken in verband met de ontwikkelingen in dit land, zo werd in welingelichte kringen vernomen. Succes voor Argentijnse opstandeling BUENOS AIRES, 22-9. In een communiqué van de Argentijnse marine is meegedeeld, dat president Guido is afgetreden. Toen zaterdagmorgen vroeg troe pen uit Campo de Mayo het rege ringsgebouw in het centrum van Buenos Aires bezetten had president Guido dit gebouw al verlaten en zich naar zijn woning in de buiten- .wijk Olivos begeven. Slechts enkele minuten voordat de opstandelingen bij het gebouw arriveerden vertrok ken ook de commandant van de al daar aanwezige veiligheidstroepen en zijn officieren naar Olivos. Buenos Aires had het aanzien van een belegerde stad toen de eerste tanks van de opstandige militaire eenheden daar tegen middernacht binnenrolden. Voor de winkels waren luiken aan gebracht, bioscopen en theaters wa ren gesloten, evenals café's en res taurants. Het centrum lag er verla ten bij, ook al omdat het openbare vervoer tot stilstand was gekomen. De luchtaanval op Buenos Aires is kennelijk uitgevoerd door lucht machteenheden die generaal Onga nia, de bevelhebber van de rebellen, steunen. Voor de luchtaanval werd Generaal Rikhye naar Nederland HOLLANDIA, 22-9. De militaire adviseur van Oe Thant in Nieuw- Guinea, generaal Rikhye, zal op 30 oktober op Schiphol aankomen. Hij zal gedurende drie dagen met de Ne derlandse autoriteiten van gedachten wisselen over de militaire aspecten van de overdracht van het bestuur in westelijk Nieuw-Guinea. ondernomen, kreeg de burgerbevol king de waarschuwing weg te trek ken uit de omgeving van de steun punten van de troepen, die zich ach ter de ontslagen opperbevelhebber van het leger, generaal Lorio, heb ben geschaard. V rijmoedige advertentie HOLLYWOOD, 22-9. In een te Hollywood verschijnend dag blad stond vrijdag in de ru briek Betrekkingen gevraagd' onder de naam van de beken de voormalige filmster Bette Davis de volgende advertentie: „Moeder van drie - 10, 11 en 15 - gescheiden, Amerikaanse. Dertig jaar ervaring als film actrice. Nog steeds levendig en vriendelijker dan de ge ruchten het willen doen voor komen. Wenst betrekking in Hollywood. (Heeft Brbndway gedaan). Referenties op ver zoek". De groothandelaren in woningtex tiel houden momenteel in vele plaatsen in den lande hun zg. „uit- pakkerijen" voor de woninginrich ters. In de „Prentedoek"-serie kin dergordijnen ziet men, naast een nieuwe Pippeloentje het „Regen boog"-gordijn, door de bekende schrijver-illustrator Piet Worm ge dessineerd naar de 11 door Josephine Baker geadopteerde kinderen. Alle elf kregen zij een plaatsje op dit kleurige en gezellige gordijn, dat het in de Nederlandse kinderkamer stel lig uitstekend zal doen. Esperanto bij het V.H.M.O. HAARLEM, 22-9. De stichting „Es peranto bij het oderwijs" onderzoekt of het mogelijk is esperanto als leer vak bij het V.H.M.O. in te voeren. Een speciaal daartoe opgerichte com missie beraadt zich hierop en tracht een antwoord te vinden op de vraag of er behoefte bestaat aan een kunst matige wereldhulptaal en zo ja, of esperanto aan de eisen van deze taal voldoet. Er zijn over de mogelijk heid van het invoeren van esperanto bij het V.H.M.O. reeds besprekingen gevoerd met het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen en er is goede kans, dat het tot een goede samenwerking in deze zaak zal komen. Man pacht eiland in Koraalzee Geld wordt afgeschaft LONDEN, 22-9. Een Britse zaken man heeft in de Koraalzee, op flinke afstand van de kust van Australië een eiland gepacht. Hij wil daar een gemeenschap stichten, waar geld is afgeschaft en concurrentie wordt vervangen door coöperatie. De za kenman, Bernard Stanbury, had honderden brieven geschreven aan regeringen en makelaars, waariru hij voor een redelijke prijs een eiland te huur of te koop vroeg. Hij kreeg hierop drie eilanden aangeboden. Het eiland van zijn keuze heeft hij thans voor een termijn van dertien jaar gehuurd. De pachtsom bedroeg ongeveer 160.000 gulden. De eerste gegadigden vertrekken begin 1963 naar hun nieuwe verblijfplaats. Britse troepen in Aden in staat van alarm ADEN, 22-9. De Britse troepen in Aden zijn in staat van alarm ge bracht nadat bekend was geworden dat rond 6.000 Arabieren van plan zijn om maandag in optocht naar het gebouw van de wetgevende ver gadering te trekken. Het gaat hier om een mars uit protest tegen het voorstel om Aden toe to laten tre den tot de federatie van zuid-Arabiü Topfunctionarissen V.N. in Nw.-Guinea benoemd HOLLANDIA, 22-9. Naar het A.N. P. in Hollandia van de zijde van de Verenigde Naties verneemt, heeft het hoofdkwartier in New York reeds een aantal topfunctionarissen benoemd, die per één oktober de taak van de hoogste Nederlandse burgerlijke autoriteiten zullen over nemen. Tot resident van Merauke is be noemd de Engelsman Luckham; Biak zal eveneens een Britse resident krijgen, Rawlings. De Birmaan Mo Myit is benoemd tot resident van Hollandia. Een Britse politie-officier, die hoofd van de politie in Ghana is ge weest, zal hoofd van de politie in Nieuw-Guinea worden. Zoals be kend zullen in totaal achttien top functionarissen volgens het akkoord vervangen worden. Over de benoeming van andere re sidenten en diensthoofden is in Hol landia nog niets bekend. Wel is de Egyptenaar Ali Khalil die tot hoofd van de voorlichtingsdienst van het V.N.-bestuur is benoemd, reeds aan gekomen. De thans benoemde residenten zullen 28 september in Nieuw-Gui nea arriveren en dan onmiddellijk naar hun standplaatsen doorreizen. Veel Russen in Soerabaja? DJAKARTA, 22-9. De Sowjet-Unie zal volgende maand een consulaat openen in Soerabaja, Men meent dat daar vele Russische militairen ge stationeerd zijn om Indonesische be manningsleden van in Rusland ge bouwde onderzeeboten en andere oorlogsschepen op te leiden. WASHINGTON, 21-9. Amerikaanse genie-officieren en technici hebben overlegd hoe men het best de drie bussen met vloeibaar chloor kwijt raken kan, die zich bevinden op een in de Mississippi gezonken schuit. Men heeft zelfs de evacuatie over wogen van 80.000 mensen omdat het chloor, als het ontsnappen zou, wel 40.000 mensen zou kunnen doden. Bij wijze van voorzorgsmaatregelen zul len er 20.000 gasmaskers gestuurd worden naar het gebied rond Nat chez. Kennedy heeft opdracht gege ven het chloor zo snel mogelijk te verwijderen. Als er een lek zou ko men in een van de bussen," zou de vloeibare chloor in gasvorm ont snappen. Groeiende verkeersonveiligheid op de wegen STRAATSBURG, 21-9. De groeien de verkeersonveiligheid op de Euro pese wegen, die tot het treurige re cord van 65.000 doden en anderhalf miljoen gewonden per jaar heeft ge leid, is voor de raadgevende verga dering van de Raad van Europa aan leiding geweest een uitgebreide aan beveling aan de zestien landen van de raad te richten ten einde in deze zorgwekkende toestand verbetering te brengen. De Assemblee heeft verklaard dat de meeste hoop is gelegen in opvoe ding van de weggebruiker. Artiesten terug uit Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 22-9. Getooid met indrukwekkende Rodeo-hoeden, die ze in Sorong als herinnering aan hun optreden hadden ontvangen van het roemruchte 6e infanterie batal jon „Oranje Gelderland" zijn zater dagmiddag de „Blue Diamonds", Willy Vervoort, diens vrouw en ca- barettière Tonny Boucher, de zan geres Anita Berry en de accorde onspeler Harry Mooten, van een ver moeiende tournee door Nieuw Gui nea op Schiphol teruggekeerd. Ze raakten na hun aankomst niet uitgepraat over de uitbundige ont vangsten, die hun overal ten deel waren gevallen en over het dikwijls ontroerend afscheid, dat ze van de troepen moesten nemen wanneer ze naar oen andere plaats op het eiland vertrokken. Het stadhuis van Brouwershaven moge dan stevig in de stellingen zijn verpakt, de prachtige kerk van de smalstad pronkt alweer enige tijd in volle luister. Meer dan ooit leent zich nu de tijd voor een bezoek aan Brouwershavens kostbaarste bezit. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). COLUMBUS, Ohio, 22-9. - Presi dent Kennedy heeft in een telefoni sche toespraak vanuit Newport, in Rhode Island, tot een bijeenkomst van de democratische conventie van de Amerikaanse staat Ohio verklaard dat de Verenigde Staten in staat z\jn om het hoofd te bieden aan agressie „in het Caribisch gebied, in Berlijn of waar dan ook De Amerikaanse president zei dat het communistische tij in de twintig maanden van zijn ambtsperiode was gekeerd. Toen de democraten in ja nuari 1961 aan het bewind waren ge komen „was Chroesjtsjov actief in Berlijn, Gizenga in Kongo, Castro in het Caribisch gebied en communis ten in Laos en Zuid-Vietnam", aldus Kennedy. „In de sindsdien verstre ken maanden, is het tij gekeerd. Wij hebben het initiatief genomen op het gebied van hulp, handel en diploma tie. Wij hebben de communisten in Lacs en Zuid-Vietnam en in Berlijn een halt toegeroepen. Gizenga is al lang vergeten. Castro heeft, in wan hoop, zijn toevlucht genomen tot de Sowjet-hulp - en daarmee zijn eigen lot in Zuid-Amerika en Cuba beze geld". De zaak Nieuw-Guinea NEW YORK, 21-9. De Algemene Vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan de Indone- sisch-Nederlandse overeenkomst be treffende de overdracht van het be stuur over West Nieuw-Guinea aan Indonesië op 1 mei 1963 na een inte rim-bestuur door de Verenigde Na ties. De Algemene Vergadering bracht 89 stemmen uit vóór een machtiging voor het tijdelijke bewind van de V.N. in Nieuw-Guinea. Er waren geen tegenstemmers, 14 landen ont hielden zich van stemming. Onder deze laatste waren Frankrijk en een aantal voormalige Frans-Amerikaan se staten. De gedelegeerden van vijf landen, waarender Portugal en Zuid- Afrika waren bij de stemming niet in de zaal. De onthoudingen der Frans-Amerikaanse staten worden toegeschreven aan hun mislukte po ging in de vorige Algemene Verga dering, om haar steun te verkrijgen voor 'n Nederlandse resolutie die be oogde, dat de V.N. het bestuur over West Nieuw-Guinea op zich zouden nemen totdat de Papoea's zelf over hun lot zouden kunnen beslissen. Deze Frans-Afrikaanse staten gin gen uit van de stelling, dat de Pa poea's een negroïde ras zijn, zonder volkenkundig verband met de Indo nesiërs. Persconferentie generaal Rikhye HOLLANDIA, 22-9. De Neder landse regering heeft zich slechts met de grootste tegenzin neergelegd bü de beslissing van de militaire vertegenwoordiger der V.N., gene raal Rikhye, de concentratie van 350 Indonesische parachutisten rond Merauke te laten voortduren. De Nederlandse regering heeft het commando van de V.N. met nadruk gewezen op de moeilijkheden die na 1 oktober in Merauke zullen rijzen. Dis is gisteren door Rikhye ver klaard voor zijn vertrek naar New York, via Djakarta, Karatsji en Den Haag. De generaal vertrok per vlieg tuig der V.N. naar Djakarta. Hij wórdt op 30 september op Schiphol verwacht. Generaal Rikhye verklaarde ver der „uiterst dankbaar te zijn voor Goede mensen zijn zelden goede mensenkenners. Betaling abonnementsgeld De abonné's buiten Schouwcn- Duiveland, die zich 25 cent incasso kosten willen besparen, kunnen het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1962 ad f 4,55 storten vóór 6 oktober a.s. op onze postrekening 1 3 7 6 7 7. DE ADMINISTRATIE het begrip dat burgerlijke en mili taire autoriteiten in Hollandia heb ben getoond voor de taak van de V.N. „Zonder de hulp van Neder landse zijde en zonder de volledige medewerking, die wij ondervonden hebben was het ons niet mogelijk geweest het succes te bereiken, dat thans is bereikt", aldus generaal Rikhye. Het uitblijven van enig incident van betekenis nadat het akkoord on dertekend was, noemde 'hij uiterst hoopvol voor de toekomstige situa tie op Nieuw Guinea. Hij deelde mee. dat thans ongeveer 1000 Indo nesische militairen op Nieuw Gui nea verblijven. Zij zijn onderge bracht in plaatsen in de omgeving van Merauke, Fak Fak, Kaimana en Sorong. Plaatselijk ochtendmist Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en morgen overdag zonnige perioden; zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen zuid, en oost; iets kou dere nacht; morgen dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. 25 sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 2.37, onder 17.41. Nieuwe maan: 28 sept. te 20.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 sept. 1.06 v.m. 13.22 n.m. BROUWERSHAVEN 25 sept. 0.37 v.m. 13.08 n.m. Springtij:' 1 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze streken blijft onder invloed van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven Frankrijk is gelegen. Na het weg trekken van de diepe depressie bij IJsland in de richting van Spits bergen, ondergaat het hogedrukge- bied nu weer een uitbreiding over Duitsland. Het weer houdt daardoor een rustig karakter. De wolkenvel den in onze omgeving nemen lang zaam in betekenis af. In de nacht zal bij opklaringen echter mist ontstaan, die in de loop van de ochtend op de meeste plaatsen weer verdwijnt, waarna later in vele delen van het land zonnige perioden zullen voor komen. Man door bijen gedood De Zwitserse leider van een sisal- plantage bij Tanga in Tanganyika, August Schoenenberger, is bij aan komst met een vliegtuig in Londen overleden. Schoenenberger wilde een neger van de plantage te hulp ko men toen deze door bijen werd aan gevallen. Hij had een plastieken zak over zijn hoofd gedaan, maar moest weldra een gat in de zak maken om lucht te krijgen. Door het gat stroom den de bijen de zak in. Schoenenber ger moest in ernstige toestand in het ziekenhuis van Tanga opgenomen worden. Toen er complicaties intra den werd besloten de Zwitser naar Londen te vliegen. De Amerikaanse minister van Defensie, MacNamara, heeft op een besloten vergadering van de commis sie voor militah'e zaken van het Huis van Afgevaardigden gezegd, dat de huidige internationale crisis, te oor delen naar de militaire behoeften en de mogelijke militaire operaties, de ernstigste is sinds de Koreaanse oor log. De filmgroep van de Nijmeegse universiteit die naar de Nederlandse Antillen is gekomen en onderweg voor televisie- en radioprogramma's verschillende reportages heeft ge maakt, zal in oktober op het Witte Huis in Washington een televisie geluidsfilm over Sint Eustatius aan bieden. Wie de film in ontvangst zal nemen is nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1