uieesper Kluit SAOEDS BOOSHEID H. J.BAX NU KLEINE EITJES HALEN PRINSESSEN IN DE WEST Restaurant voor vrouwen f 57,50 - 69,50 L&O De nieuwe manier van bijverwarming! Philips ventilatorkachel RADIO WELTEVREDEN een nette winkeljuffrouw fijn van smaak hoge voedingswaarde stevige schaal hèt eitje voor de kinderen extra voordelig tijdelijk 0 halen betalen! ROTAN MEUBELEN JOH. DE VRIES Havenplein 8-!0 N.V. „DE CONCERTZAAL" CINEAC VOORSTELLINGEN De Amerikaanse hulp wordt met zes miljard dollar vermeerderd Jonge hondjes lieve huisdieren, ook voor kinderen; afstammelingen van „Benno". Opbrengst is voor het „Ben- no-fonds" (Boerenleenbank, Sluis), dat dient ten bate van Rode Kruis en Dierenbe scherming. Stand, mede dank zij giften van particulieren: f 1200,—. Benno's hondenkwekerij M. de Rüke St. Anna ter Muiden „CLARUS" petroleumkachels zijn en blijven de beste alle onderdelen steeds voorradig Havenplein 2, Zierikzee Tel. no. 2778 UW drukker voor familiedrukwerk Door snelle warmtespreiding geeft de warmte naar maat voor ons Nederlandse kwakkelklimaat; aanvullende warmte op kille avonden. Bijverwarming in voor- en najaar en in de winter; elk byvertrek wordt met een Philips ventilator kachel weer bruikbaar. De ingebouwde ventilator zorgt dat de warme lucht zich snel verspreidt, waardoor het gehele vertrek in korte tijd van onder tot boven behaaglijk warm is. Prijs is pas verlaagd! Nu geen f 72,50 meer, maar slechts f 69,00 Uit voorraad leverbaar Telefoon 2805 - Zierikzee Per 1 oktober vragen wij Voor haar die interesse heeft voor ons vak en getuigt van activiteit en inzicht, staat een prettige werkkring te wachten met goede salariëring JOH. DE VRIES Havenplein - Zierikzee - Telef. 2573 Ze zijn er weer volop, die kleine fijne eitjes. U hoeft maar om „vijfjes en zesjes" te vragen en u gaat naar huis toe, met een rijke buit. ÈSÊ Bij voldoende deelname middag- en avondlessen van de cursus „SPREKEN IN HET OPENBAAR" Zie advertentie van heden en vrijdag a.s. De docent: A. DEURLOO het ziiveren pakje met de gouden inhoud Margarinefabriek DEVALKN.V. In onze afdeling thans acht modellen stoelen waarbij enkele zeer aparte modellen In prijzen van f 12,95 tot f 29,75 ROTAN TAFELS ROTAN BANKEN Het grote succes met onze STOELDEKJES gaat onverminderd voort Schelpmodel Geheel met franje Tweezijdig bekleed f 5,95 TELEFOON 2573 ZIERIKZEE ZIERIKZEE Vrijdag 21 September, 4-8-9 en 1 0 uur: Polygon Film Prijzen 1 1,— en 1 0,75 Neem zelf een abonnement op de Zierïkzeesche Nieuwsbode! BLffi DOOR HET WERELDVENSTER STAD EN PROVINCIE Flitsen uit het buitenland Koning Saoed, de heerser over vrijwel heel het mensenarme, maar olierijke Arabische schiereiland, is hevig vertoorn. Een feit waarover de wereld zich niet druk zou behoeven te maken, als de vorst zijn ergernis niet in zeer merkwaardige besluiten uitte: namelijk door opvallend haas tig toenadering te zoeken met de Soivjet-Unie. Dit streven naar vriendschap is te meer opvallend, omdat het nog maar kort geleden als iets onmogelijks gold. Saoed. een gelovig mohamme daan, zet de tradities voort, waarbij de almachtige vorst van het land, zijn volk regeert naar de wetten van de Koran. Het volk heeft slechts te gehoorzamen. De regeringsstructuur van dit laatste der als in de oudheid patri archaal geregeerde staten mag dan veel overeenkomst hebben met die in de modernste dictatuur, dal geldt slechts voor de praktijk. De princi piële basis. Islam en communisme, zijn - althans naar de overtuiging van Mohammeds volgelingen - on verzoenbaar. Wat is er gebeurd? Er moet veel gebeuren, wil een zo streng in de mohammedaanse leer gelovend vorst als Saoed de vriend schap van Moskou zoeken. Er is veel gebeurd: een klein op roer onder de prinsen van den bloe de. van wie sommigen de ongehoor de brutaliteit hadden de koninklij ke bevelen te trotseren en in bal lingschap gingen. Waarbij ze hun heul zochten in Egypte en hun stem verhieven tot steun aan Nasser, die over de hoojden der vorsten hen de volkeren van Arabië oproept hem te volgen in zijn eigen versie van het socialisme. Die dus ook Saoeds on derdanen oproept tot verzet tegen diens feodale bestuur. Dit prinselijke overlopen naar de aartsvijand is voor koning Saoed, in wiens gedachtenwereld begrippen van trouw en stamveten een belang rijke plaats innemen, onverbrekelijk verbonden met de mogelijkheid dat de wapenen moeten spreken. Te dien einde heeft hij een verbond gesloten met de Jordaanse koning Hoessein, maar hij zal niet de illusie hébben dat dat hem veel sterker maakt. Wapens besteld Steun en wapens zoekt hij nu ach ter het ijzeren gordijn. Minister van oorlog prins Mohammed onderhan delt over de kanonnen in Praag. De afgevaardigde naar de V.N., Ahmed Sjoekairi, praat in Moskou met Gro- myko. De emir van Riyadh (het voor naamste stamhoofd) werd onlangs in de Prawda afgebeeld vol bewonde ring voor de Lenin-bibliotheek in het Kremlin. Saoed zoekt dit contact uit erger nis dat de Amerikanen met wie hij zoveel olie-relaties heeft, toch Nas ser steun blijven geven. En voor hem zijn de vrienden van zijn vijan den zijn vijanden. En de vijanden van de vrienden van zijn vijand zijn zijn vrienden. Vandaar de reizen naar Moskou, waar men uiteraard bereid is van de gelegenheid invloed te winnen in Arabië graag gebruik te maken. En waar men het Saoed beslist niet zal ontraden als hij zijn boosheid op de Amerikanen wil luchten door bijvoorbeeld iets tegen hun oliemaatschappijen te onderne men. Dat verklaart waarom men in Washington - waar men al enige spookbeelden ziet van Sowjet-bases in Saoedi-Arabië - mét bezorgdheid volgt dat de oliekoning onaange naamheden in de familie heeft. WASHINGTON, 18-9. De commis sie voor toewijzingen van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft aanbevolen de door president Kennedy gevraagde extra-gelden voor hulp aan het buitenland te be snoeien met rond 19 percent. Als het Huis deze besnoeiing in de loop van deze week mocht goedkeu ren, zal de begroting voor de hulp aan het buitenland in het huidige fiscale jaar nipt met de door Ken nedy gevraagde ruim 7,3 miljard dollar, maar met slechts bijna 6 mil jard dollar vermeerderd worden. De commissie, die de begroting voor de militaire hulp aan het bui tenland met 200 miljoen dollar wil verminderen, was van mening dat er in de afgelopen jaren teveel was uitgetrokken voor de militaire hulp. Zo had een niet met name genoemd land zoveel Amerikaanse geweren en karabijnen gekregen, dat het iedere soldaat twee wapens kon ver strekken. KERKWERVE Plannen tot oprichting van beiaardensociëteit Tijdens een door de plaatselijke verenigingen te Kerkwerve gehou den onderlinge bespreking tot ver deling van de avonden voor het ver enigingswerk, zijn tevens de moge lijkheden besproken te komen tot oprichting van een bejaardensoci ëteit te Kerkwerve. Besloten werd een voorlopig comité te vox-men, dat op 27 september in vergadering bij een zal komen. Het ligt voorlopig in het voornemen de bejaarden twee maal per maand bij elkaar te krij gen. Het comité rijtoer ouden van dagen stelde een gift van f 50 ter beschikking als startkapitaal. Het ziet er dus wel naar uit dat de plan nen gaan lukken en de Kerkwerfse bejaarden hun eigen sociëteit krij gen. Verlof vervalt voor Nw.-Guinea-ambtenaren HOLLANDIA, 19-9. Naar het A. N.P. in Hollandia van bevoegde zyde verneemt, heeft de Nederlandse re gering besloten om de ambtenaren die uit Nieuw-Guinea terugkeren en neg z.g.n. proportioneel verlof te goed hadden, dit verlof na hun te rugkeer niet meer toe te kennen. Deze maatregel heeft onder de ambtenaren ernstige teleurstelling gewekt. Van de zijde van de vakorganisa ties werd in antwoord op vragen meegedeeld dat men reeds had ge rekend op toekenning van achter stallige verlofmaanden in Neder land. Iedere Nedei-landse ambtenaar die in Nieuw Guinea werkzaam is, kreeg voor iedere vier dienstjaren een half jaar extra verlof teneinde dit door te brengen in Nederland. Olie voor de burgemeester AMSTERDAM, 19-9. Bij de ope ning van het nieuwe Shell-depot in Amsterdam heeft burgemeester mr. G. van Hall 50.000 liter huisbrand olie aangeboden gekregen van de directeur van Shell Nederland Ver koopmaatschappij N.V. de heer K. Schouten. De vijf tankautoladingen olie zijn bestemd voor de verwar ming sinstallaties van 12 charitatieve instellingen in Amsterdam. Door een begin te maken met het beladen van de tankauto's verrichtte burgemeester van Hall tegelijkertijd de officiële opening van het depot. Het Indonesische leger is bezig met het uitwerken van plannen voor de omscholing van infanteristen tot landbouwers. KAAPSTAD. Een 48-jarige Zuid- Afrikaanse schilder, Isaac Marais, die al negen maanden zonder werk is, heeft een van zijn ogen ten ver koop aangeboden om zijn schulden te betalen. Hij vroeg er 50 pond (f 500) voor. Hij zei: „Ik zie uitste kend en met één oog kan ik mijn eigenwaarde bewaren". NEW YORK. De algemene vei'ga- dei'ing van de Verenigde Naties heeft tot voor-zitter gekozen Muhammad Zafroella Khan, een westers-gezinde Pakistaan. Het Sowjet-blok steunde de Ceylonse professor G. P. Mala- lasekera. CAPE CANAVERAL. De zesde Amerikaanse weersatelliet van het type Tiros, die vanaf Cape Canave ral is gelanceerd, heeft foto's naai de aarde gezonden, die tot de beste behoren die men ooit uit de ruimte heeft gekregen, zo hebben Ameri kaanse functionarissen op Cape Ca naveral verklaard. MOSKOU. „De huidige politiek van samenwerking tussen Frankrijk en de Westduitse militaire leiders houdt voor Frankrijk niets goeds in en evenmin voor de vrede". Dit zegt het Russische persbureau Tass in een geautoriseerde verklaring over het bezoek van de Gaulle aan west-' Duitsland. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een verklaring opnieuw het westelijke standpunt herhaald dat de Sowjet-Unie de viermogendheden- status van Berlijn niet eenzijdig kan opheffen. NEW YORK. Negenenvijftig lan den van alle geografische groeperin gen, met uitzondering van het Sow jet-blok, hebben bij de algemene vergadering der V.N, een verzoek ingediend om hulp aan de slachtof fers van de grote aardbevingsramp in Perzië tot een dringend agenda punt te maken. RIO DE JANEIRO. Tengevolge van het ontsporen van een trein na bij Belo Horizonte in zuid-oost-Bra- zilië zijn dertien mensen om het le ven gekomen en veertig gewond. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Binnen en kei e tellen verdrongen de mensen zich voor de brede ra men en keken naar binnen. Gevie ren stonden ze bij het buffet en wis ten zich met hun houding geen raad. Zoveel belangstelling en dan nog vóór de opening, hadden ze niet ver wacht. Maar Frida lachte. „Dat is natuurlijk het nieuwtje. Zo, kinders, nu is de dag der wrake aangebro-. ken. Van vandaag af is iedereen wel kom, behalve mannen. Die tellen voor ons niet meer mee. Voor zover we ze nodig hebben, waren ze een noodzakelijk kwaad. Nu kunnen we het buiten hun stellen. De eerste de beste man, die het vanavond waagt hier binnen te komen, wordt er door mij persodnlijk uitgesmeten" Ans schoot in een lach. „Firida als uitsmijter1". Greet keek naar buiten. „Zeg, moet je eens kijken, wat een volk!" „Ach, die vergapen zich natuur lijk aan al die bloemstukken, die we gekregen hebben", meende Josien. „Ja, maarkijk eens, niet al leen de stoepde hele rijweg staat vol. Zie jij nog auto's rijden?" De meisjes rekten hun hals uit, maar bleven vooralsnog in de veili ge beslotenheid van het buffet. Fri da was de eerste, die naar de deur liep, waarvoor reeds een aantal vrouwen stonden te wachten, dat blijkbaar naar binnen wilde. Frida pi-obeerde over de mensenmassa heen te kijken, maar zag alleen maai de vele tientallen gezichten, die be langstellend of spotlachend naar binnen keken. De andei-e meisjes volgden schoorvoetend. „Zeg", riep Groot ongerust uit. „als dal allemaal naar binnen wil vanavond" „Ben je mal, nog geen tiende deel. Alleen maar nieuwsgiei-igheid. Bo vendiende helft zijn mannen". Tegen zeven uur meende Frida, dat de deur maar los moest. „Laten we met z'n tweeën een paar minu ten bij de deur blijven staan, Gi-eet, om op te letten", meende ze. „Je kunt nooit weten". HOOFDSTUK 14 Waarin het begin zeer 'onstuimig genoemd kan worden Nauwelijks had Frida de brede knippen van de deur geschoven en de sleutel teruggedraaid, of de deur werd met kracht geopend en de vrouwen werkten zich naar binnen. Er waren nog geen vijftig vrouwen door de deuropening gegaan, toen twee jongemannen poogden met de stroom naar binnen te gaan. Frida en Greet hielden hen tegen. „Kunt u niet lezen?" vroeg de laat ste schei-p. „Niks mee te maken", lachte een van de jongens, „ik ben bovendien nog geen man. Ik mag met m'n moe der mee". De omstanders lachten breeduit om de mop. Maar Frida en Gi-eet zetten zich schrap en de beide jon gens ki-egen geen kans naar binnen te gaan. „Het is ook voor snotneuzen ver- boden", voegde Greet er aan toe. „O ja?" riep de jongeman kwaad uit, „dat zullen wij dan eens zien". En hij probeerde met geweld naar binnen te dringen. Frida begreep onmiddellijk, dat dit een vooropge zette rei was, want tussen andere mensen herkende ze eensklaps en kele studenten van de univei-siteit, de baret op het hoofd. Dit was na tuurlijk afgespi-oken werk. Ze be- greep wel, dat ze op de duur niet in staat zou zijn om zo'n groot aan tal mannelijke studenten tegen te houden. Maar gelukkig kreeg ze plotseling van onverwachte zijde hulp. De drukte in de Langestraat, en kele minuten voor de opening, ver oorzaakte een vei-keex-schaos. Auto's stonden stil en het bi'ede verkeers plein, aan het begin van de sti-aat, kon de wagens niet meer kwijt in de trechter, die de Langestraat ge leidelijk aan geworden was. Gevolg: een oorverdovend getoeter van nij dige automobilisten. De politieman, die de chaos zag, riep versterking te hulp en begaf zelf zich naar de Lan gestraat om te zien, waardoor de verkeei'sstagnatie was ontstaan. Moeizaam werkte hij zich tussen de mensenmassa door en toen hij bij het ï-estaui-ant arriveerde, zag hij dat hier het brandpunt was van de drukte. Meteen viel zijn oog op de ingang, waar een paar jongemannen naar binnen poogden te dringen. Hij had die morgen gezien, en de vorige avond ook in de krant gelezen, dat het uitsluitend een restaurant voor vrouwen was, dus mannen mochten niet naar binnen. Hij zag de beide meisjes krampachtige pogingen aan wenden om de jongens tc weren. Dus duwde hij de mensen met kracht opzij tot hij bij de ingang was en rukte de twee studenten weg. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6