ECiSlON PE'JPli DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engeland kweekte bij „de zes" begrip voor Gemenebestbelangen Groep Oostduitsers ontsnapte door tunnel Vrijdag V.N.-debat over Nw.-Guinea? Argentijnse opstandelingen hebben radiostation in handen Het inkomsten- en uitgavenpatroon van de bevolking Centrale Kongolese troepen diep Katanga binnengedrongen V.N. gaan zich weer met kwestie-Hongarije inlaten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 september 1962 119e jaargang No. 19246 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochlman. ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Jeugdorkest Zierikzee naar Poortugaal Gemenebest-conferentie geëindigd LONDEN, 19-9. Aan het slot van de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest, die woensdag in Londen werd beëindigd, is een ver klaring uitgegeven. Hierin wordt de wenselijkheid uitgesproken van nieuw overleg tussen Groot-Brittannië en de landen van het Gemenebest, nadat de uiteindelijke voorwaarden voor toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap bekend zijn. De Gemenebestpremiers erkennen vrijelijk de grote inspanning die de Britse regering zich heeft getroost om bij „de zes" begrip te kweken voor noodzakelijke garanties van de belangen der Gemenebestlanden. In het communiqué wordt de hoop uitgesproken, dat de leden van de E.E.G. een sterk en groeiend Ge menebest zullen willen behoeden en aanmoedigen ter bevoz'dering van hun eigen idealen voor een vreed zame wereld. Men was het er over eens, dat de Britse ministers bij de hervatte on derhandelingen in Brussel volledig met de standpunten van andere Ge menebestlanden rekening zullen hou den. Het communiqué vermeldde voorts dat verscheidene Gemenebestlanden bezorgd waren over mogelijke ge volgen van de toetreding van Enge land tot de E.E.G. Zij vertrouwden erop, dat een nauwer samengaan van Groot-Brittannië en Europa het Gemenebest niet nadelig zal beïn vloeden. De premiers hadden opgemerkt, dat de onderhandelingen in Brussel niet voltooid zqn en dat een groot aantal belangrijke punten nog moet worden behandeld. Slechts na vol ledige afhandeling zal het mogelijk zijn een eindoordeel te bepalen. Aldus het communiqué. De ministers erkenden, dat na vol ledig en voortdurend overleg de ver antwoordelijkheid voor de slotbe- slissing bij de Britse regering zelf ligt. De Afrikaanse landen Over de Afrikaanse leden van het Gemenebest zegt het communiqué, dat sommige onafhankelijke landen associatie met de gemeenschappe lijke markt niet aanvaardbaar ach ten. Sierra Leone en Jamaica wens ten hun standpunt in beraad te hou den, terwijl Trinidad, Tobago en de Rhodesische Federatie bereid waren associatie te aanvaarden. Het lijkt waarschijnlijk, aldus de verklaring, dat de meerderheid der Brits-afhan kelijke gebieden de associatie zou den willen accepteren. De afgevaardigden van India, Pa kistan en Ceylon hadden erop aan- Na werk van enkele weken: BERLIJN, 18-9. In de nacht van vrydag op zaterdag zyn 20 OostduJt- sers er in geslaagd om via een 50 meter lange tunnel naar de Franse sector van west-Berlyn te ontsnap pen. De tunnel is inmiddels door zware regenval ingestort. Het is de zesde maal sinds de op richting van de muur op 13 augustus 1961 dat een grote groep naar west- Beriijn is uitgeweken. Op 5 decem ber 1961 kwamen 24 Oostduitsers illegaal met een trein in dit stads- Zeldzame dukaten Een boer in Ebersroith bij Re gensburg Beierenzag in een molshoop enige glinsterende geldstukken liggen. Toen hij verder groef, vond hij twee kruiken met 180 zeldzame du katen. deel aan. Op 24 januari 1962 bereik ten 28 mensen via een zelfgemaakte tunnel het westen. Twaalf, meest bejaarden, ontkwamen op 5 mei jl., eveneens door een tunnel. Op 8 juni voeren 8 mannen en 5 vrouwen met een plezierboot over de Spree naar west-Berlijn. Op 12 juli volgde weel een vrij grote groep. Bij de vluchtelingen die nu onder de muur zijn doorgekropen, bevin den zich ook vrouwen en kinderen. Men heeft verscheidene weken aan de vluchtweg gewerkt. Een lid van het Westberlijnse stadsbestuur heeft meegedeeld, dat men in west-Berlijn al enige tijd van de pogingen afwist. De ontvluchting is pas bekend ge maakt toen de tunnel onbruikbaar was geworden. Het in Tel Aviv verschijnende blad „Yediot Achronot" meldde woensdag, dat president Kennedy voornemens is president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek en premier Ben Goerion van Israël voor officiële bezoeken aan Wash ington uit te nodigen. VERKIEZINGEN IN ALGIERS ln Algerië is de campagne voor de verkiezingen na alle eventualiteiten van de laatste weken op gang gekomen. En dat mocht dan ook wel, want deze algemene verkiezingen worden reeds vandaag, 20 september, gehouden. Foto boven: een aanplakbiljet, dat fraai roze is gekleurd, wordt op een muur geplakt waarop reeds met onbeholpen letters „Laat het volk beslissen" staat geschreven. - Foto onder: kinderen graaien naar propagandapamfletten die juist uit een passerende auto zijn geworpen. Beide opnamen zijn uit Algiers. gedrongen dat, indien Groot-Brit tannië lid wordt van de gemeen schappelijke markt, de handelsak koorden, die de E.E.G. aan deze lan den heeft aangeboden, zo spoedig mogelijk zullen worden gesloten. In tussen zouden de bestaande handels overeenkomsten die zij met Enge land hebben, niet gewijzigd dienen te worden. Een Amerikaans „mimtevliegtuig" LAS VEGAS, Nevada, 20-9. De Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt dat haar X-20 straal vliegtuig, „Dynasoar" dat in een baan om de aarde zal worden ge bracht en daarna in een lange glij vlucht in de atmosfeer moet terug keren, in de ruimte zal worden ge bracht met behulp van een Titan-3 raket, die het een snelheid van 27.300 km. per uur zal geven. Er zijn zes piloten aangewezen voor het be sturen van dit vliegtuig. Verwacht wordt, dat het volgend jaar een vlucht met de „Dynasoar" zal wor den gemaakt. Er is echter nog geen datum vastgesteld. Westduitse rechter vraagt schorsing van functie WURZBURG. 19-9. De president van de rechtbank te Würzburg, prof. Rudolf Schiedermair, heeft aan het Beierse ministerie van binnenlandse zaken om schorsing van zijn functie verzocht en een proces geëist om be schuldigingen omtrent zijn handel wijze tijdens de tweede wereldoorlog te laten bewijzen. Schiedermair -bekleedde -toen oei.7 hoge functie in de afdeling „Rassen- recht en rassenpolitiek" aan het mi nisterie van binnenlandse zaken. In 1941 was hij als S.S.-commandant in Noorwegen aanwezig bij een proces, waarin een Noor tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld. Schiedermair verklaarde aan het eind van de oorlog in Noorwegen vrijgesproken te zijn. Het Beierse ministerie van binnen landse zaken heeft verklaard het verzoek van Siedermair te zullen in willigen en aan de Noorse ambassa deur in Bonn om een afschrift van de vrijspraak te hebben verzocht. De strijd in Zuid-Vietnam SAIGON, 19-9. De bevelhebber van de Zuidvietnamese zevende 'divisie, kolonel Huynh Van Cao, heeft woensdag gezegd dat dinsdag bij een grootscheepse aanval 154 communis tische guerillastrijders zijn gedood en 38 gevangen genomen. Hiermee is volgens hem een communistische stelling in de Vlakte van het Riet, ten westen van Saigon, volledig op geruimd. Het presidentschap van Frankrijk PARIJS. 19-9. Het Franse kabinet heeft woensdag hel beginsel en de grote lijnen aanvaard van het voor stel van president De Gaulle om diens plan voor het benoemen van toekomstige staatshoofden doormid del van het algemeen kiesrecht, in een referendum aan het kiezerskorps voor te leggen. De bijeenkomst van de minister raad stond onder leiding van de president. NEW YORK, 19-9. De agendacom missie van de Verenigde Naties heeft voorgesteld, dat de Algemene Verga dering vrijdagmiddag het algemene debat zal onderbreken, om in een plenaire vergadering de kwestie- Nieuw-Guinea te bespreken. Nu de parlementen van Indonesië en Nederland de overeenkomst over Nieuw-Guinea hebben aanvaard, wordt verwacht, dat de formele re solutie, die door Indonesië en Neder land is ingediend met betrekking tot het aandeel der V.N. in de uitvoering van dc overeenkomst, met een grote meerderheid zal werden aangenomen door de Algemene Vergadering. Hond met twee harten Een hond die op 20 juni in dc Sowjet-Unie werd geopereerd voor transplantatie van een extra hart en een tweede stel longen, verkeert in goede gezondheid, aldus „Tass". Russische artsen beschouwen het ex periment als een zeer waardevolle bijdrage voor de ontwikkeling van de chirurgie. De proef werd genomen door dr. Vladimir Demikov, die ge assisteerd werd door dr. Jane Hen ley van de Columbia-universiteit in New York. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Geen dag is lang voor ieder die werkt. Koningin Fabiola van België heeft in het ziekenhuis in Brussel de gewon den opgezocht van de instorting van hei ministeriegebonw. BUENOS AIRES, 20-9. De leider van de militaire opstandelingen in het op ongeveer 20 km van Buenos Aires gelegen garnizoen „Campo de Mayo", generaal Ongania, is woens dagavond op verzoek van de Argen tijnse regering aanwezig geweest op een bijeenkomst van de ministers voor de strijdkrachten in het rege ringspaleis. Volgens welingelichte* kringen heeft president Guido de opstande lingen een ultimatum gesteld. De be spreking in het regeringspaleis duur de bijna een uur. Intussen hervatte het radiostation Belgrano, dat in handen van de re bellen isr zijn uitzendingen, waarin opnieuw de communiqués werden omgeroepen die reeds eerder op de dag waren verspreid. In de Argentijnse hoofdstad wordt vernomen, dat er, op bevel van de minister van Oorlog, artillerie-een heden op weg zijn van Mar Del Plata naar La Plata om deze belangrijke stad tegen een eventuele aanval van de opstandelingen te beschermen. Nederlandse vrouw- in Canada vermist PETERBOROUGH, Ontario, 20-9. In Canada wordt sinds vrijdag een 68-jarige Nederlandse vrouw, wier naam wordt opgegeven als mevrouw Gerda Veth, vermist. Zij was vrij dag per vliegtuig uit New York op het vliegveld Malton—.bij.—Toronto, aangekomen en had nog diezelfde dag bij vrienden in de buurt van Peterborough, op ongeveer zeventig km. van Toronto, moeten arriveren, hetgeen niet gebeurd is. Onderzoek in Nederland en andere landen DEN HAAG, 20-9. In het jaar 1963 gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek een omvangrijk onderzoek instellen naar het inkomsten- en uitgavenpatroon der Nederlandse be volking. Soortgelijke onderzoekingen, waar aan men meestal de naam budget onderzoek geeft, heeft het bureau al meer dan vijf en twintig jaar met grotere of kleinere tussenpozen ge houden. In de laatste tien jaar wer den deze onderzoeken op beperkte schaal georganiseerd. Het nieuwe onderzoek onderscheidt zich in twee opzichten van vele voor afgaande, zo deelt het C.B.S. mede. Vooreerst wordt het op voor Neder land ongekend grote schaal gehou den: niet minder dan 10.000 gezins hoofden, huisvrouwen en alleen staanden zullen aan dit onderzoek medewerken. In de tweede plaats is nieuw, dat het komende onderzoek wordt ge houden op verdoek van en in samen werking met de Europese Econo mische Gemeenschap: het zal gelijk tijdig ook in Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg worden gehouden. Hierdoor zal het totale onderzoek een belangrijke bijdrage tot de economische eenwording van Europa kunnen vormen. ROTTERDAM. Het verkeer op de haven van Rotterdam neemt voort durend toe. In de eerste acht maan den van dit jaar werden nl. 17.307 binnenkomende zeeschepen met een gezamenlijk netto-register-tonnage van 42,5 miljoen ton geregistreerd, dat is 988 schepen en 3,5 miljoen nrt, méér dan de recordcijfers van 1961. Hier en flaar nachtvorst Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden en droog weer, be houdens een enkele verspreid voor komende bui in de kustprovincies; koude nacht en ochtend met plaat selijk mist en hier en daar nacht vorst; morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige wind uil noorde lijke richtingen. 21 sept. Zon op 6.23, onder 18.43. Maan op 23.36, onder 15.07. Laatste kwartier: 20 sept, te 20.36. Nieuwe maan: 28 sept. te 20.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 sept. 8.12 v.m. 20.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 sept. 7.59 v.m. 20.27 n.m. 'Doodtij: "23 sept. IfET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied nabij Schotland is in betekenis toegenomen en heeft zich daarbij verder over onze omgeving uitgebreid. De stabi liteit van de lucht neemt echter slechts langzaam toe, zodat er boven zee nog lokale buien blijven voorko men, in verband met de zwakke wind kan echter vrijwel geen van deze buien meer tot de kustprovin cies doordringen. Langdurige nach telijke opklaringen gaven de afgelo pen nacht aanleiding tot lage tem peraturen, waarbij hier en daar nachtvorst is voorgekomen. De ko mende nacht bestaat er opnieuw kans op nachtvorst. Ook zal er dan weer op verschillende plaatsen mist ontstaan, die in de loop van de och tend echter zal oplossen. Daarna zullen er zonnige perioden voorko men, waarbij de temperatuur tot on geveer dezelfde waarden zal oplopen als vandaag. De directeur van het Amerikaan se bureau voor ontwapening en toe zicht op bewapening, William Foster heeft in het Amerikaanse Congres gezegd dat China waarschijnlijk binnen een tot drie jaar enige kern wapens zal bezitten. Aanvallen op Katangaanse stellingen ELISABETHSTAD, 19-9. Woens dagavond heeft een woordvoerder van de Katangaanse regering in Elisabethstad verklaard, dat er bij één van de drie aanvallen, die troe pen van de Centrale Kongolese re gering op stellingen yan het Katan gaanse leger by Kabango in noord- Ka tanga hebben gedaan, 41 soldaten van de centrale strijdkrachten zijn gesneuveld. Aan Katangaanse zyde vielen twee gewonden. Rond duizend man van het cen trale Kongolese leger en ongeveer evenveel leden van de stam der Ba- loeba hadden een punt bereikt op rond 20 km van Pweto aan het Mweroe-meer. Als Pweto 'zou val len, zouden de centrale troepen de grote weg naar Elisabethstad be heersen. De woordvoerder zei, dat een tweede sterke colonne troepen van de Centrale Kongolese regering per schip via de rivier de Loealaba ver der oprukt. Ruim tweeduizend man van het centrale leger zouden van uit Sentiry, in de provincie Kasai, Katanga binnendringen. De Katan gaanse troepen in noord-Katanga hadden radioboodschappen opgevan gen, waarin eenheden van het cen trale leger om versterkingen vroe gen voor: nieuwe aanvallen op Kon- golo, dat echter nog steeds in han den van de Katangaanse troepen was. De centrale troepen Waarnemers in Elisabethstad ma ken uit de jongste mededelingen van de Katangaanse regering op, dat deze nu toegegeven heeft dat de troepen van de centrale regering een flink eind zijn opgerukt. Zouden deze troe pen blijven oprukken, dan zouden de Katangaanse bolwerken in centraal en zuid-Katanga, ja zelfs in Elisa bethstad zelf, bedreigd worden. De Katangaanse regering heeft voorts verklaard, dat er aan de zijde van de troepen van de Centrale Kon golese regering ook verscheidene Europeanen meestrijden. Ten zuiden van Albertstad zou een Europeaan gesneuveld zijn. Uit diverse gebie den in Katanga wordt melding ge maakt van schermutselingen. De Ka tangaanse troepen hadden het dorp Koetle, ten zuiden van de basis Ka- mina, na zware gevechten moeten ontruimen. VER. NATIES, NEW YORK, 20-9. Dc agendacommissie van de V.N.- assemblee heeft woensdagavond na een stormachtig debat met dertien tegen vier stemmen, btf vier ont houdingen, besloten de aanbeveling te doen om de toestand in Hongarije op dc agenda te plaatsen. De speciale V.N.-afgevaardigde voor de kwestie-Hongarije, Sir Les lie Munro uit Nieuw-Zeeland, werd herhaaldelijk door communistische vertegenwoordigers in de rede ge vallen, toen hij verklaarde dat de Sowjet-Unie nog 40.000 mar? troepen in Hongarije heeft en dat 8.000 Hon garen om politieke redenen gevan gen worden gehouden. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Semenov had tevergeefs geprobeerd, met het ar gument dat Sir Leslie een „privé- burger" is en dat het hier een orga nisatie van regeringen betreft, te voorkomen dat Sir Leslie het woord zou krijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1