DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ben Bella krijgt meer gezag over het Algerijnse volksleger Mr. Stikker - secretaris-generaal NAVO - hield besprekingen Met ingang van 1 oktober gaan sigarenprijzn omhoog Amerikaanse lening aan V.N. Belangrijk laboratoriumonderzoek als inleiding op oesterproef Ernstig zedenmisdrijf in Den Haag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 17 september 1962 119e jaargang No. 19244 WAARIN OPGENOMEN 1797-1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Rodakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Weer groot succes voor Schouwse corsowagen Militairen ontruimden de stad Bougie Sportaccoinodatie op Schouwen-Duiveland ALGIERS, 16-9. De ongeveer twee honderd militairen van het Algergn- se nationale volksleger, die woens dag overwachts de stad Bougie, op 190 km ten oosten van Algiers, wa ren binnengetrokken, hebben deze plaats zondag ontruimd. Dit was het resultaat van overleg tussen de be velhebber van de troepen in het derde district, kolonel Mouhaud Ou El Hadj, en het politieke bureau van Ben Bella. Zoals bekend stond het derde district, tezamen met het vierde district, tot voor kort tegen over Ben Bella. Uit het feit dat de militairen van 't volksleger zich uit Bougie hebben teruggetrokken, leiden waarnemers een nieuw bewijs af van Ben Bella's gezag over dit leger. Mohammed Boudiaf, één van de vice-premiers in de Algerijnse voor lopige regering, heeft zondag in Pa rijs verklaard, dat hij geen kandi daat wil zijn bij de eerste algemene verkiezingen die donderdag a.s. in zijn land zullen worden gehouden. Boudiaf is één van de belangrijkste politieke tegenstanders van Ben Bella, uit wiens politieke bureau hij vorige maand trad. In Parijs ver klaarde hij niet mee te willen doen aan „verkiezingen waarbij wordt ge knoeid". Hij doelde in dit verband op het feit dat de kandidatenlijst het „internationale politieke en mi litaire panorama". MENAGGIO, 16-9. Ten huize van mr. Stikker, de secretaris-generaal van de noord-Atlantische verdrags organisatie, hebben zondag vier uur lang besprekingen plaats gehad tus sen mr. Stikker, bondskanselier Ade nauer en generaal Norstad, de af tredende bevelhebber der N.A.V.O.- strijdkrachten. Bondskanselier Adenauer was don derdag j.l, voor vakantie in Cade- nabbia aan het Como-meer aange komen, in de buurt waarvan ook de woning van mr. Stikker gelegen is. Deze laatste was zaterdag met ge neraal Norstad per hefschroefvlieg- tuig uit Parijs gearriveerd. Over het besprokene werd j*een communiqué verstrekt, doch mr. Stikker deelde na afloop der confe rentie mede, dat gesproken was over door het politieke bureau is opge steld. De naam van de premier van de voorlopige regering, Ben Chedda. komt op deze lijst niet meer voor. Deserteur hield zich twintig jaar lang schuil MOSKOU, 16-9. Volgens het Sowjet-Russische jeugdblad Kom- somolskaja Prawda heeft een in de tweede wereldoorlog uit het rode le ger gedeserteerde soldaat zich twin tig jaar onafgebroken op de vliering van zijn ouderlijk huis in een dorpje op enkele honderden kilometers van Moskou, verborgen gehouden. De thans 37-jarige deserteur had ruim 7000 dagen in zijn schuilplaats door gebracht met niet meer dan een rekenboekje van de lagere school en enkele aardrijkskundige boeken. Zijn zuster leerde hem nieuwe woorden als spoetniks, televisie, kosmonauten en raketten. An de periode kwam een einde toen de vader van de onderduiker er ten lange leste genoeg van kreeg en hem van zolder haalde. In de loop der jaren na de ramp is er op Schouiven-Duivxeland heel wat verbeterd op het punt van de sportoutillage. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft in een lijvig rapport de huidige stand van zaken onderzocht. Elders in dit nummer treft men een uittreksel aan van de bevindingen, waartoe de Stich ting kwam. De foto herinnert aan de opening van het sportveld te Ouwerkerk, door de toenmalige burgemeester, de heer J. Romeijn. Voor de aanvang der besprekin gen had mr. Stikker medegedeeld, dat Engeland's toetreding tot de E.E.G. en het standpunt van de N.A.V.O. ten aanzien van Berlijn zouden künnen worden besproken. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa verklaarde mr. Stikker, dat hij tijdens de conferentie zou herhalen wat hij reeds kortgeleden in Luxem burg en Oslo had gezegd, n.l. dat de N.A.V.O. op de drie volgende pun ten onwrikbaar is: „vrijheid van de bevolking van Berlijn om over eigen lot te beslissen; vrijheid van toegang tot de stad en het handhaven van militaire strijdkrachten in Berlijn". Communistisch China WASHINGTON, 17-9. Volgens de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie, in Genève, Arthur Dean, is communistisch Chi na thans in staat, een kernexplosie teweeg te brengen. Hij zei dit in een interview voor de Amerikaanse televisie. Zoals be kend is de ontwapeningsconferentie ongeveer een week geleden voor twee maanden op reces gegaan. De Sowjet-Unie heeft communistisch China aanvankelijk geholpen door het verschaffen van reactoren en het zenden van geleerden, maar deze hulp is nu gestaakt, aldus Dean. Hij verklaarde van mening te zijn dat de eerste Chinese kernbom „vuil" zal zijn, dus een grote radio-actieve neerslag zal veroorzaken. Dolfijnen kunnen praten WASHINGTON, 16-9. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (N.A.S.A.) heeft een contract gesloten met een .dolfijndeskundige' als onderdeel van 'n onderzoek naar contacten tussen mensen en „ande re wezens" die wellicht op andere planeten leven. De deskundige is dr. John Lilly, die al heeft ontdekt dat dolfijnen met elkaar „praten", maar dan acht maal zo snel als mensen. Zij zouden geneigd zijn menselijke klanken over te nemen. Als men de gelui den van een dolfijn op een band opneemt en deze band vertraagd af draait, zouden duidelijk menselijke woorden te onderkennen zijn, die het dier heeft geleerd. Zelfs kunnen dolfijnen een bepaald accent over nemen. Tot twee cent per sigaar Geslaagd Mosselfeest te Yerseke AMSTERDAM, 14-9. Het staat vast, dat met ingang van 1 oktober de sigarenprgzen zullen worden ver hoogd. Het staat ook vast, dat deze verhoging 1 a 2 cent per sigaar zal bedragen. Dit vernam het A.N.P. in bevoegde kringen van de Nederlandse sigaren- industrie. Deze merkten op dat een belangrijke groep sigarenfabrikanten de minister van economische zaken „Eenzaamste schooljongen" De „eenzaamste schooljon gen" in Engeland is ongetwij feld de 12-jarige Graeme Young, die de enige leerling is van de Sutton middelbare school i7i zuid-west Londen. De school die honderd jaar ge leden werd opgericht, moet a verdwijnen met het oog op i een herziening van de uitbrei- J dingsplannen. De overige j leerlingen hebben al een an- a dere school gevonden, maar de ouders van' Graeme, die j het schoolgeld al vooruit had den betaald, was dit nog niet gelukt. Nu zullen de zeven on derwijskrachten zich uitslui tend met hun zoon kunnen be zig houden. Dit zal in elk ge val tot de kerstvakantie zo zijn. Hoge Oostduitse militair wijkt uit naar het Westen BERLIJN, 14-9. Dc west-Berlijnse senaat (stadsbestuur) heeft vrijdag avond bevestigt, dat de 36-jarige luitenant-kolonel Martin Löfflcr is gevlucht naar west-Berlin. Löffler, die sinds 1960 bevelheb ber was van het nabij Berlijn gele gen eerste oost-Duitse gemotoriseer de regiment infanterie, is acht dezer naar west-Berlijn gevlucht, waar hij zich onverwijld bij de politie ver voegde. Hij bevindt zich thans in west-Duitsland. Als reden voor zijn vlucht had Löffler opgegeven, dat hij het niet meer met zijn geweten in overeen stemming had kunnen brengen om nog langer oost-Duits officier te zijn. Löffler is in rang de hoogste oost-Duitse militair, die sinds 13 augustus 1961 naar west-Berlijn is uitgeweken. om deze prijsverhoging heeft ver zocht. De minister heeft hierin ech ter geen uitspraak gedaan, hetgeen voorshands betekent dat hel de fa brikanten vrij staat de prijsverho ging al dan niet toe te passen. Niet alle fabrikanten achten de prijsverhoging absoluut noodzakelijk De voorstanders maken circa 60 pet. uit van de sigarenproduktie in ons land. De resterende 40 procent gaat niet integraal met de prijsverho ging mee en is van mening er in te kunnen slagen de hogere grondstof- fenkosten te compenseren door een zo modern en efficiënt mogelijke werkmethode. Daarmee wordt vooral bedoeld een ver doorgevoerde me chanisatie, alsmede het voeren van een aankooppolitiek van ruwe tabak op lange termijn. Stggende grondstoffenprgzen De meerderheid laat daarentegen gelden dat het geoorloofd en onver mijdelijk is de externe kostenstij gingen door te berekenen. Zowel voor de Java- als de Sumatra-tabak- ken immers zijn de prijzen op de veilingen in Bremen vergeleken met een jaar geleden met circa dertig procent gestegen. De minderheid wil de ontwikkeling nog eens aanzien en afwachten of deze hoge prijzen in Bremen niet een voorbijgaand ver schijnsel vormen. Het staat haar uiteraard vrij om al dan niet, geheel of ten dele, met de voorgenomen prijsstijging voor sigaren mee te gaan. In ieder geval, op 1 oktober zal de grote meerderheid van fabrikan ten de sigaren aan de grossiers en winkeliers gaan afleveren tegen de verhoogde prijzen. Dit betekent ech ter niet, dat reeds op die datum de consument duurdere sigaren behoeft te kopen. Gezien de grote voorraden die tegen oude prijzen kunnen wor den geleverd, zal de consument de hogere prijs veel later, misschien pas half november, gaan betalen. Zweden trok ter stembus STOCKHOLM, 17-9. - Volgens de voorlopige uitslag van de zondag in Zweden gehouden verkiezingen voor ongeveer 33.000 zetels in de ge meente- en provinciale raden hebben de sociaal-democraten die aan de re gering zijn, 51 van dé 3.875.374 uit gebrachte stemmen gekregen, een winst van 3.6 °/n in vergelijking met de vier jaar geleden gehouden plaat selijke verkiezingen. De liberalen brachten 17 n/n van de stemmen op hun naam (winst 1,5 "/n). de conser vatieven daalden met 4,9 °/o tot 14.8 procent, de centralisten en commu nisten gingen iets achteruit tot resp. 13,3 en 3,9 YERSEKE, 14-9. „We zgn er nog en blijven nog, doch hoelang weten we niet. Vandaag vieren we feest, maar toch is het van belang wat wij de toekomst niet vergeten". Deze ietwat sombere woorden sprak de burge meester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, in het gemeentehuis van Yerseke, waar hij de vele genodig den begroete, die ter gelegenheid van dc opening van het oester- en mosselfeest 1962 naar zijn gemeente waren gekomen. De burgemeester merkte voorts op, dat de vissergdag zo bij uitstek geschikt is om de aan dacht te trekken van hen, die straks over de toekomst van zijn gemeente en de oester- en mosselstreken zul len moeten beslisen. Na de begroeting vertrok het ge zelschap naar Wemeldinge, waar dr. K. F. Vaas, directeur van de afdeling Delta-onderzoek van het Micro Bio logisch Instituut van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, een causerie hield over het micro-biolo gisch onderzoek in de Zeeuwse wa teren. Dr. Vaas vermeldde in zijn rede, dat omstreeks 1950 een commissie van de Koninklijke Acadamie bijeen kwam om in ons land het zogenaam de oecologisch-biologisch onderzoek ter hand te nemen. Hieronder verstaat men het on derzoek van plant en dier, zoals deze leven in hun milieu, de beïnvloeding van hun levenloze en levende omge ving. Besloten werd tot het oprichten van een zelfstandig werkende afde ling van het instituut dat gevestigd is in Nieuwersluis in Zeeland. Beide instituten zouden rechtstreeks be heerd worden door de academie en gefinancierd worden uit subsidies, die de academie ontvangt van het ministerie van o., k. en w. Laboratorium te Yerseke In mei van 1959 kon een villa in Yerseke betrokken worden, ter laboratorium worden verbouwd, ter wijl de nodige personeelsleden wer den aangetrokken. Momenteel be schikt dit laboratorium over een di recteur, een dierkundige, een plant kundige, een bioloog die speciaal het plankton onderzoekt en een chemi cus. In het werk worden herhaalde lijk studenten ingeschakeld. Dr. Vaas wees in zijn causerie er voorts op, dat ieder organisme in nauwe relatie staat tot de levenloze elementen van zijn omgeving, zoals temperatuur, zoutgehalte, stroom, bodemgesteldheid en eveneens tot de andere organismen, die in hetzelfde milieu wonen en bijvoorbeeld hun tot voedsel dienen. Wanneer nu een zoute of brakke zee-arm of riviermond, onderhevig aan eb en vloed, eerst wordt afge damd, zodat de getijdenwerking niet langer optreedt en daarna nog door instromend rivierwater van zout in zoet gaat veranderen, treden zeer grote veranderingen op in het inge wikkelde patroon en van de relaties tussen planten en dieren in een le venloze omgeving en onderling. Op een schaal, waarin dit in het laboratorium nooit gebeuren kon, wordt hier in de Zeeuwse wateren een experiment uitgevoerd, omtrent het beïnvloeden van hele levensge meenschappen, waarbij de mogelijk- ke eisen de organismen aan hun mi lieu stellen en hoe zij elkaar weder- heid gegeven is om na te gaan, wel- kerig beïnvloeden. Dit is het doel dat het laboratorium in Yerseke be oogt en waartoe momenteel een zo grondig mogelijke inventarisatie ge maakt wordt van hetgeen thans dus voor de veranderingen leeft. 'Hierbij wordt critisch vergelijkend te werk gegaan en kan reeds in vele gevallen, bijvoorbeeld uit het voor komen op sommige plaatsen van het dier en het ontbreken ervan op an dere plaatsen, een conclusie worden getrokken omtrent de specifieke ei sen die het dier of de plant op een bepaald punt aan zijn milieu stelt. Veranderingen in de Zandkrcek Nadat de Zandkreek van de zee werd afgesloten, lieten zich, hoewel de sluis van Kats een indirecte ver binding openlaat, hier reeds ettelijke veranderingen aanwijzen, veroor zaakt doordat de verbinding met de zee moeilijk werd, de invloed van verdamping en neerslag duidelijker waarneembaar werd en gedurende de tijd dat het Middelburgse riool water nog niet naar het zuiden kon worden afgevoerd, maar nog steeds bij Veere in het afgesloten meer in stroomde, dit afvalwater nu niet meer door de getijdenwerking werd ververst. Van verzoeting van 't ont stane Zeeuwse meer is uiteraard nog geen sprake. Dit kan pas optreden als de laat ste dijk gesloten is en het water van Rgn en Maas alle bekkens gaat vul len. In tgden van grote droogte en felle zon, aldus dr. Vaas, kan het zoutgehalte zelfs nu nog hoger oplo pen dan in de Oostcrschelde. De invloed van de door dr. Vaas beschreven veranderingen is duide lijk te zien In het afsterven van vele dieren aan de oeverzone, die regel matig onder water kwamen, in een verandering in 't zogenaamde plank ton en in de veranderingen in dc Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Met mensen, die door een denkbeeld bezeten zijn valt niet te praten. WAT W Pt BIL T President Soekarno van Indone sië heeft paus Joannes uitgenodigd een bezoek te brengen aan Indone sië. De uitnodiging werd gedaan via aartsbisschop Soegiopranoto van de rooms-katholieke kerk in Indonesië, die volgende maand naar Rome zal gaan. WASHINGTON, 14-9. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag een wetsontwerp goed gekeurd, dat de regering" machtigt de V.N. 100 miljoen dollar te lenen. Een iets afwijkende versie van het ont werp is al door de senaat aangeno men, De beide kamers zullen in een gemeenschappelijke vergadering de verschillen, die van ondergeschikt belang zijn, wegwerken. visfauna. Momenteel besteedt het laboratorium in Yerseke veel aan dacht aan de Grevelingen en het Haringvliet. Om te trachten zoveel mogelijk het bestaande microleven te beschrijven, voordat deze door de waterstaatswerken wordt beïnvloed. Een dergelijke beïnvloeding doet zich al voelen, lang voordat de betreffen de dijk gereed- is. Oostelijk bekken Oosterschelde Dr. Vaas wees er vervolgens op, dat het oostelijk bekken van de Oos terschelde door de eb- en vloed- stroming slechts op zeer geringe schaal een waterverwisseling onder gaat. Bovendien wordt door de vele ondiepten, die bij eb droog vallen en zonnewarmte opvangen, de tempera tuur van dit bekken verhoogd. Als gevolg van een en ander is hier een zeer interessant milieu geschapen, dat als een groot zeewateraquarium zou kunnen worden betiteld. Dit maakte de oestercultuur van Yerse ke mogelijk en maakte ook het voor komen van diverse planten en dieren mogelijk die elders in Nederland ontbreken en slechts veel zuidelijker in Europa zijn te vinden. Hoe zij zich zullen gedragen bij de afsluiting en verzoeting vormt een fascinerend onderwerp van studie. Omdat de Oosterschelde echter het laatst dooi de waterstaat aangevat zal worden, is ook het laboratorium gedwongen momenteel de voornaamste aan dacht aan andere objecten in het Delta-gebied te wijden. Des middags werd op de Ooster schelde voor Yerseke 'n vlootschouw gehouden. Daarbij proefde de com missaris der koningin de eerste oes ter, die werd opgevist, en verklaarde het nieuwe oester- en mosselseizoen 1962 voor geopend. In de Italiaanse stad Greve, ten zuiden van Florence, is zondag een aardbeving gevoeld. De bevolking ontvluchtte de huizen. Behoudens enkele gebroken ruiten werd geen schade gemeld. Zelfde weertype Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen, maar ook nu en dan buien; overwegend matige wind tus sen west en noordwest; aanhoudend koud weer. 18 sept. Zon op 6.18, onder 18.50 Maan op 21.26, onder 11.43. Laatste kwartier: 20 sept. te 20.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 sept. 6.18 v.m. 18.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 sept. 5.38 v.m. 18.02 n.m. Doodtij: 23 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-9. Aan de achter zijde van een diepe depressie, die van de Faroër naar de Noorse kust stroomt, voerden krachtig/?, noorde lijke winden koude uit de Poolstre ken afkomstige lucht naar de Britse eilanden. Deze lucht drong in de nacht van zaterdag op zondag ook west-Europa binnen en maandag morgen was het koufront reeds ge vorderd tot midden-Italië en de Balkan. In de polaire lucht komen naast opklaringen ook nu en dan buien tot ontwikkeling, welke plaat selijk van onweer vergezeld gaan. De aanvoer van koude lucht blijft ook dinsdag voortduren, waardoor er in het weerbeeld weinig verande ring komt. Scheepvaartberichten Alchiba, 14-9 te Djeddah. Alphacca, 14-9 van Aquaba naar Port Sudan; 16-9 te Port Sudan verwacht. Caltex Utrecht (t.), 14-9 van Holeha ven naar Granton. Kelletia (t.), 13-9 van New York naar Curasao. Tegelberg, 15-9 te Hongkong ver wacht. Willem Ruys, 17-9 te Rotterdam. Zafra (t.), 15-9 te Mena Al Ahmadi verwacht. Radio-Peking 'heeft gemeld, dat Indiase troepen over de rivier de Kara Kasj in Sinkiang hebben ge schoten. Niet vennoord... BIRMINGHAM, 17-9. De 32- jarige Din Nurdin uit Pakistan keek wel even vreemd op, toen hij in Engeland vernam, dat in zijn geboorteland iemand werd beschuldigd van iwn moord op Din Nur din. In Lahore was bijna twee maanden geleden in een uit gebrande taxi een verkoold lijk gevonden. Deze wagen nu ivas eigendom van een man, in wiens dienst Nurdin stond, een zekere Mohammed Said Saghier, en deze werd onmid dellijk verdacht van „moord" op zijn werknemer. Nurdin heeft nu een beëdigde verkla ring afgelegd dat hij nog in leven is, maar nu rest nog de vraag wie dan wel in de taxi is omgekomen. Zes jonge mannen randden meisje aan DEN HAAG, 15-9. Op 29 augus tus heeft in het Zuiderpark een zeer ernstig zedenmisdrijf plaats gevon den, waarvan een 19-jarig meisje het slachtoffer is geworden. Bij dit. misdrijf waren een vijftal minder jarige mannen en een meerderjarige betrokken. Na langdurig onderzoek is het de politie gelukt alle verdach ten aan te houden. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het meisje was, zo is uit de ver horen gebleken, volledig ter goeder trouw en heeft in haar verklaring op alle punten de waarheid gespro ken. Zij was van 'onbesproken le vensgedrag, aldus heeft de Haagse politie bekend gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1