BP Dreigement als inleiding f BP Super Mix en gastvrijheid tanken bij uw BP man uw gastheer bij de pomp *Jeuqd" postjes OVERDENKING BEELDBUIS? Eerste helft van oktober verlaten tweeduizend ambtenaren het land Keeke mag Ruim vijf ton op giro 777 DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag september mi no. isais BLIK DOOR HET WERELDVENSTER De berging van de „Doms Heijmans' Chroesjtsjow heeft zijn - men mag wel zeggenij gebruikelijke dreige menten weer eens laten horen. Dat is niet iets om de schouders over op te halen, maar men hoeft ook niet de inhoud al te letterlijk te nemen. Opvallend ia hoe de Russische pre mier zich opwerpt als beschermer van Castro's Cuba en de V.S. waar schuwt, dat een invasie daar ge makkelijk kan uitlopen op een kern oorlog. In feite is dit ongeveer hetzelfde als president Kennedy in wat min der grove termen ook gezegd heeft tegen de senatoren en de kranten achter hen: hij acht een aanval op Cuba onverstandig. Het lijkt er der halve veel op of Chroesjtsjow een van zijn oude trucs weer eens toe past. Hij waarschuwt in dreigende termen tegen iets dat toch niet ge beurt en neemt vervolgens de eer in ontvangst verhoed te hebben dat het gebeurde. Kennedy zelf heeft ook angstval lig vermeden te zeggen, dat hij machtiging vroeg honderdvijftigdui zend reservisten op te roepen in ver band met Cuba. In zijn omgeving werd het zelfs als volslagen toeval gekenmerkt dat zijn verzoek net op een moment kwam dat over Cuba zulke opgewonden dingen gezegd werden. Berlijn blijft middelpunt Kennedy motiveerde zijn verzoek met verwijzing in het algemeen naar de internationale toestand. En men mag rustig aannemen dat zijn ge dachten daarbij meer uitgingen naar Berlijn dan naar Havanna. Vorig jaar vroeg hij - en toen nadrukke lijk vanwege Berlijn - een dergelij ke machtiging voor 250.000 man en die machtiging loopt nu ongeveer af. Uit allerlei tekenen heeft men op gemaakt dat Chroesjtsjow van plan is dit najaar de spanning weer zo hoog mogelijk op te voeren en in zijn dreigement van nu fungeert het opheffen van de bezetting van Ber lijn weliswaar óp de laatste plaats, maar het is het enige reële punt uit het stuk. We krijgen ook de indruk dat Ingezonden mededeling Chroesjtsjow al vast brandstof aan het opslaan is voor het vuurtje dat hij wil gaan stoken. De ongelukkige vlucht van de U-2 boven Sachalin en kort daarop een boven commu nistisch China - hoewel nominaal door een toestel van Tsjang Kai- Sjek - kunnen altijd nog worden ge bruikt ongeveer zoals de vlucht van Powers werd gebruikt om indertijd een topconferentie te laten misluk ken. Moskou schijnt de verkiezingen van november in de V.S. af te wil len wachten voor het grote diploma tieke offensief om Berlijn weer her vat wordt. In de tussentijd kan men nog wel een paar keer verwachten dat om Castro of iets of iemand an ders wat wrijving wordt verwekt bij wijze van inleiding. Ingezonden mededeling /'^V PUROL-POEDER DEN HAAG. - Donderdagmorgen om negen uur is een begin gemaakt met het hijsen van de antenne voor de tweede t.v.-zender op de radio toren te IJsselstein, zo deelt de PTT mede. Congres „Onze taal" te Den Haag „De HERE kent de weg der rechtvaardigen, maar de weg der goddelozen vergaat". Psalm 1 6. TWEE WEGEN? In tegenstelling tot de lagere schepping, geniet de mens het voor recht van keuzemogelijkheid waar aan meer voorafgaat dan alleen het gebruik van de zintuigen. Dit is een voorrecht, maar daar door is het leven ook heel wat in gewikkelder. Wat een hoofdbreken kost het niet bepaalde beslissingen te nemen, waarvan we nauwelijks de uitein delijke gevolgen kunnen overzien. De bijbel laat ons duidelijk weten, dat dit alles nog oneindig moeilijker is geworden, omdat de zuiverheid van het beoordelen grondig is ge schonden. We moeten vaak beslissingen ne men in een doolhof en het ligt voor de hand, dat een mens, die met God rekening houdt, een dergelijke be slissing afsluit met de oprecht ge meende wens: „God zegene de greep!" In die verlegenheid zijn we ge lukkig niet helemaal op eigen kom pas aangewezen. Het zou te wensen zijn, dat de mensheid wat meer waardering op bracht voor het Woord van God. dat zichzelf aandient als de hand, die ons wordt toegestoken. In de bovenstaande tekst wordt duidelijk gesteld, dat het op eigen gezag koersen - dat is goddeloos heid - op niets uitloopt. Dat is een ingrijpende waarschu wing! In het verkeer stellen we een aan duiding „doodlopende weg" wel op prijs. Het voorkomt teleurstèlling en daarom houden we met een derge lijke aanwijzing terdege rekening. Onze tekst is niet negatief, want hieraan vooraf gaat een positieve aanwijzing, die bijzonder inhoud rijk is. De ^.rechtvaardigen" zijn geen brave broeders, maar hele gewone mensen, die, in tegenstelling met de „góddelozen". weten en erkennen dat ze zelf de weg niet kunnen vin den en daarom dolblij zijn, dat ze hun hand mogen leggen in de hand van de Gids, die de weg wel weet. Deze mensen nu, die vertrouwen hebben in hun Gids, worden met liefde door Hem geleid naar de be stemming, die Hij voor hen heeft uitgezocht. De Here Jezus heeft dit alles concreet gemaakt, zodat we niet blindelings hoeven mee te lo pen. maar behoorlijk duidelijk de weg en de waarheid en het leven kunnen zien liggen. Zodra we gaan vergelijken, kan de tweede weg nauwelijks meer een weg genoemd worden. In het kader van onze levensroute is een dood lopende weg hetzelfde als een on begaanbare. Z. Y. J. T. DEN HAAG, 13-9. Het vierde con gres van het Genootschap „Onze taal" wordt zaterdag 13 oktober in het Kurhaus te Scheveningen ge houden, met als thema „Het Neder lands en het onderwijs" Achtereenvolgens spreken de he ren C. Rudolph over „Het taalonder wijs op de lagere school", J. W. Fos- sen over „Het Nederlands op de kweekschool" en dr. L. M. van Dis over „Het Nederlands op de middel bare school". Prof. dr. K. Heeroma houdt een slotbeschouwing over het onderwijs in het Nederlands. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RIDDERKERK. De 51-jarige me vrouw O.-D. uit Zandvoort is in Rid derkerk om het leven gekomen toen een Amerikaan met zijn auto het linkerweggedeelte opreed, waardoor een botsing ontstond. EDE. In het Streekziekenhuis te Bennekom i9 de 85-jarige heer J. B. uit Velp overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval dat eerder had plaatsgevonden. SCHOONHOVEN. - De 61-jarige mevrouw C. M. C.-V. is in een zie kenhuis te Gouda overleden aan de verwondingen, die zij enige uren te voren had opgelopen bij een ver keersongeval. HAARLEM. De 84-jarige P. S. uit Santpoort is, toen hij de Delftlaan, een voorrangsweg, bij de Kleverlaan te Haarlem per fiets overstak, door een personenauto aangereden. In een ziekenhuis overleed hij aan zijn ver wondingen. TILBURG. De 25-jarige H. S. uit Tilburg is in het ziekenhuis te Til burg overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem over komen is. Hij kwam op een kruis punt in Tilburg in botsing met een wielrijder, waardoor hij kwam te vallen en een schedel'basisfractuur opliep. De wielrijder werd licht ge wond. De heer S. was gehuwd. GOUDA. In volle vaart is op de provinciale weg in Moordrecht een personenauto met drie Rotterdam mers op een geparkeerde vrachtwa gen gereden. Mevrouw M. V.-L. die uit de auto werd geslingerd over leed kort na aankomst in een Gouds ziekenhuis, haar echtgenoot de heer C. V. liep een zware hersenschud ding op. De bestuurder de heer J. van N. brak een pols. DEN HAAG. De Haagse schroot- handelaar L. W., die indertijd de schrootzwendel in de E.G.K.S. aan het licht bracht, heeft meegedeeld dat hij Nederland gaat verlaten uit protest. Wat biedt de BRUINISSE. 13-9. De berging van de „Dorus Heijmans", het bitumen - fabriekschip dat zaterdag is gezon ken in de Noord-Grevelingen, is door assuradeuren opgedragen aan de fa. Van den Akker uit Vlissingen. Deze denkt voor het karwei ongeveer drie weken nodig te hebben. Het is niet de bedoeling daarbij gebruik te ma ken van drijvende bokken of kranen maar wel door een duikersonderzoek vast te stellen door welke oorzaak het sphip is gezonken, vervolgens onder water dit lek of dit euvel te herstellen en vervolgens het schip leeg te pompen en eventueel door het inbrengen van lucht het schip .weer drijvende te maken. Dit laatste is waarschijnlijk niet eens nodig om dat 'het schip rechtstandig ligt en wanneer het water er is uitgepompt zal hij waarschijnlijk weer uit zich zelf gaan drijven. DE EXODUS UIT NIEUW-GUINEA HOLLANDIA, 13-9. - Alle Neder landse ambtenaren, die niet onder het bestuur van de Ver enige Naties in dienst willen blijven en Nieuw- Guinea na 1 oktober willen verlaten zullen binnen veertien dagen na de overdracht afgevoerd zün. In Hollandia is donderdag het schema bekend gemaakt voor het vervoer van de ambtenaren naar Nederland; gedurende de eerste twee weken van oktober zal de K.L.M. behalve de zes normale lijnvluchten tussen Biak en Amsterdam zes char tervluchten fnet D.C.-8 toestellen uit voeren. Van iedere drie charter vluchten zullen er, evenals bij de lijnvluchten het geval is, twee over de Noordpool gaan en een over de zuidelijke route. Naar schatting zul len met deze twaalf vluchten in de eerste twee weken van oktober on geveer 1.400 Nederlandse ambtena ren worden vervoerd. Grieks schip Bovendien zal het Griekse passa giersschip „Patris", zoals woensdag reeds werd gemeld, 400 Nederlandse ambtenaren naar Griekenland ver voeren, vanwaar zij met een specia le trein naar Nederland zullen wor den gebracht. Het schema voor het Ingezonden mededeling vervoer naar Nederland is dus ge baseerd op het vervoer van ongeveer 1.800 Nederlandse ambtenaren. Voorts bestaat voor de ambtena ren de mogelijkheid om via Sydney te reizen. Van deze mogelijkheid zul len volgens officieuze gegevens on geveer 200 ambtenaren gébruik ma ken. Verwacht wordt daarom, dat in de eerste helft van oktober reeds 2.000 van de 2.500 in Nieuw-Guinea werkzame Nederlandse ambtenaren het land zullen verlaten. Er mag weer wat in Nederland, Je kunt het lezen in de krant: De voornaam Keeke, eens geweerd, Die is nu toch geaccepteerd. Daar gaat wel heel wat aan vooraf, De ambtelijke toverstaf Die dichte deuren open maakt, Is al zo dikwijls zoekgeraakt. De overheid niet gauw tevree, Zegt zelden ja en meestal nee, Want volgde ze een an'dre lijn: Ze zou geen overheid meer zijn. Als iedereen van rijp tot groen Gewoon zijn eigen zin mocht doen, Dan waswat alweer iets verklaart, Geen ambtenaar salaris waard. Een vader komt aan zijn loket, De nacht doorwaakt en niet op bed, En gooit, met opgelucht gemoed, Hem zomaar Keeke voor de voet. Dat is natuurlijk al te gek, Aan goeie namen geen gebrek; Waarom neemt eigenwijze Pa Niet Mientje of Cornelia Maar nee, Pa is er op gebrand Om Oma van zijn vaders kant, Die zes en tachtig jaar geleefd En altijd zó geheten heeft. De wet, de ambtenaar wordt bleek, Het onderzoek duurt nog een week, Maar dan, een pluim voor ons gezag: Het is er door en Keeke mag! JAAP MIJDERWIJK Deze zaterdag eindelijk weer eens de vrije nieuwsgaring, maar op de ongunstige tijd van 3 uur 's middags En het is zo goed geschikt voor op vrolijking van een saai avondpro gramma De luchtvaartkroniek van 4.35 is beter geschikt voor de mid dag, waarom niet meer hobbyrubrie ken in de middaguren en de ont spanning des avonds gegeven? Top of Flop moet ook naar de zaterdag middag verhuizen. Bussum relayeert nu 's avonds het promenadeconcert van de B.B.C. en daarna Willens en Wetens (laatste aflevering). Bij B. VI. is het „Altijd Dennis". Zondagavond het kunstmaandorkest en o.m. de vier goede mannen, via Lopik en Zomercapriolen via B. VI. Uit de vijfdaagse werkweek tip pen wij: reportage Prinsjesdag dins dagmiddag 12.45 uur, de hoofdfilm „Brief voor 3 vrouwen" 21.40 uur, deel 4 van De sjaal Woe 21.30, het kijkspel „Als een scherp snijdend zwaard", do. 21.15 uur, de eerste show in 't nieuwe seizoen van Rudi Carell met o.a. de jongste ontdek kingen Sandra Reemer (11 jaar) en anderen, vrijdag 21 uur. Voor de liefhebbers van Hamlet komt er een opvoering op de buis uit de Kon. Schouwburg te Brussel via B. VI. op donderdag 8.30, maar die relayeert Bussum natuurlijk (ook) niet. E. EECKliOFF voor mensen die van wonen weten Kies voor uw keuken een prak tische soort vloerbedekking linoleum krommenie, zoals bij voorbeeld marmoleum (van f 6.75 per vierkante meter af). En voor uw zitkamer? Komt u maar kijken! DEN HAAG, 13-9. Een bedrag van f 507.387,87 was donderdagmorgen op giro 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Rode Kruis", in Den Haag ontvangen ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Op girorekening 777 van 't hoofd bestuur van het „Nederlandsche Ro de Kruis" in Den Haag is donder dagmorgen een belangrijke gift bin nen gekomen van H.K.H. prinses Wilhelmina. Parlementsdelegatie naar de Antillen DEN HAAG. 13-9. Vier leden van de delegatie der Staten-Generaal die een bezoek zal brengen aan de Ned. Antillen en aan Suriname vertrek ken vandaag (14 september) met het m.s. „Creon" van de K.N.S.M. De andere twaalf leden zullen op zon dag 30 september per vliegtuig naar Paramaribo vertrekken. Gelijk bekend is brengen om de twee jaar parlementsdelegaties van de drie koninkrijksdelen over en weer bezoeken. Twee jaar geleden werd de delegatie uit de West hier ontvangen. De delegatie gaat eerst naar Suriname en zal daar twee da gen gast zijn. Met enige Surinaamse parlements- en statenleden gaat men daarna gezamenlijk naar de Antil len. Het bezoek duurt officieel tot 14 oktober. Britse spion gearresteerd LONDEN, 13-9. De Britse politie heeft een burgerambtenaar van de admiraliteit, de 38-jarige William Vassall gearresteerd wegens het ver garen van geheime officiële gege vens, die voor een vijand van nut zouden kunnen zijn. De verdachte werd voor een Londense rechter ge leid die zijn voorlopige inhechtenis neming 'heeft bevolen. SPORT WANDELSPORT Kringtocht West-Brabant/Zeeland van de KNVBLO Uitgaande van de Kring West- Brabant-Zeeland van de KNBVLO, wordt op zaterdag 29 september a.s. te Bergen op Zoom een kringtocht gehouden over de afstanden 10, 15 en 20 kilometer. De start vindt plaats Vanaf „De Korenbeurs" in de Pot terstraat. Ingeschreven kan worden zowel door junioren als senioren. Iedere deelnemer ontvangt de be kende medaille, zij die voor de twee de maal deze tocht lopen een twee. Opgewekt wordt dat iedere vereni ging aangesloten bij de Kring zijn best doet met zoveel mogelijk men sen naar Bergen op Zoom te komen. De omgeving van deze stad is ook in de herfst zeer mooi. AMSTERDAM. De - toneelspeler Bob Verstraete zal op 29 september van Schiphol vertrekken voor een, door UNESCO gesubsidieerde, stu diereis van zes maanden door Japan. De acteur gaat met name een studie maken over theater, televisie en de film in dat land. Vijf kisten Russische wijn, waar van eerder was gezegd dat zij een geschenk van premier Chroesjtsjov voor president Kennedy waren, blij ken bestemd te zijn voor de Ameri kaanse minister van Binnenlandse Zaken, Stewart Udall, die onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie ge bracht heeft. Ingezonden mededeling vloerbedekking linoleum krommenie Komt u maar kiezen! Woninginrichting HAGE Appelmarkt 22 - telef. 2681 ZlerJkzee Koningin Juliana bij Concertgebouworkest DEN HAAG13-9. Hare majesteit de koningin heeft het voornemen het concert, waarmee het 75e seizoen van het Concertgebouworkest op 1 oktober 1962 te Amsterdam zal wor den geopend, bij te wonen. BP Benzine W BP Super Mix 25 (25% super) BP Super Mix 50 (50% super) BP Super Mix 75 (75% super) BP Super KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerfc Tweetal te Rotterdam-Charlois: P. van Zonneveld te Bennekom en T. Harder te Kornhorn. Beroepen te Harderwijk: E. J. Schimmel te Oud-Beijerland. Aangenomen naar Dalfsen (toez.): A. Bakker te Kollumerzwaag; naar Broek in Waterland (toez.): J. J. Buskes te Etten (Geld.). Aangenomen de benoeming tot bij stand in bet pastoraal te Scherpen- zeel (Geld.): P. Zijlstra, a.s. emeritus predikant te Vlaardingen. Bedankt voor Arnemuiden: J. A. de Waard te Meerkerk; voor Papen- drecht: C. Verhage te Hilversum- centrum; voor Vianen: J. van Doorn te Tholen. Ohr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam: P. Zon neveld te Bennekom, die bedankte voor Westzaan. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: P. Blok te Dirksland, die /bedankte voor Kam pen en voor Rotterdam-Zuidwijk- PendrechtnLombardijen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland ZIERIKZEE. - Dinsdag 18 septem ber, des avonds om half acht: ds. C. Steenblok, Gouda. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp, 3 uur ds. Bezemer (af scheid). Gasthuiskerk; 10 uur ds. Boer. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonne veld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zon neveld. Burgh: 10 uur, ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Bezemer, 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Eikerzee (Scharendykc): 10 uur ds. Van den Ban. Brouwers haven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 11 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Duvekot (Viering H.A.). Dreischor: 10 uur dhr. H. Reiziger-, Woerden. Ouwerkerk: 7 uur ds. Wes terhof. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof (Bed. H.D.). Oosterland: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. J. J. Poort, legerpred. Tilburg. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Poort. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Zelle, Leeuwarden. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker jeugdzondag. Oosterland: 10 en 3 uur dr. W. H. van Zuijlen, Rotterdam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Den Hee- ten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van dei- Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. P. Dijkstra, em.pred. Klundert. Haam stede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Dijkstra. Nieuwerkerk: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Van der Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur ds. Van Dam, Rotterdam-zuid. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6 uur ds. Van Dam. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45, 2.30 en 6.30 uur cand. M. van Beek, Ederveen. Brui nisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 en 10 uur. In de week Eucharistievieringen te 7.15 en 8 uur Haamstede: Eucharistievieringen op zondag te 8.30 en 10 uur. Flitsen uit het buitenland ALGIERS. Ben Rhedda, de pre mier van de voorlopige Algerijnse regering, komt niet voor op de nieu we lijst van kandidaten der verkie zingen voor de eerste Algerijnse volksvertegenwoordiging, die deze maand in Algerië zullen worden ge houden. WASHINGTON. De Amerikaanse onderminister van Financiën Robert Roosa, heeft er nog eens met nadruk op gewezen, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn toe te stemmen in devaluatie van de dollar door ver hoging van de goudprijs. DJAKARTA. Tweehonderd Indo nesische vrijwillige werkers voor de ^ontwikkeling van westelijk Nieuw- Guinea zullen volgende week in Djakarta worden bijeengebracht. Et- werd meegedeeld dat zij binnenkort naar het gebied zouden worden ge zonden om te werken op het gebied van gezondheid, onderwijs en „so ciale economie". HOLLANDIA. Naar dc speciale verslaggever van het A.N.P. ver neemt in Hollandia, zijn de Neder landse en Indonesische officieren die deel uitmaken van de „Liaison com missie", er dankzij een nauwe sa menwerking in geslaagd contact te krijgen met op zes na alle op Nieuw- Guinea verblijvende Indonesische in filtranten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 7