WAT LETU ^proef rit maak met de „Kobinson Crusoë" naar verlaten eiland Britten geven Russen nog een week uitstel Voor 45 jaar.. DE GOUDEN TOMAHAWK MART ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRUDAG H SEPTEMBER ISGJ NO. 19243 Een jaar alleen.... DE DOORLAATPOST IN BERLIJN PARIJS, 14-9. De verslaggever Georges de Caune van de Franse radio-televisie zal een jaar lang als een moderne Robinson Crusoë op een verlaten eiland in de Stille Oceaan leven. Een dezer dagen be gint hij zijn vrijwillige eenzaamheid op „het eiland der klinkers", Eiao, behorend tot de Markiezen-eilanden die deel uitmaken van Polynesië. Eiao is een oude vulkaan, 420 m hoog met een oppervlakte van vijf tig vierkante kilometer. Tot 1880 diende het als strafgevangenis. Nu grazen er alleen uitgemergelde scha pen die nog enig voedsel in de rots achtige bodem trachten te vinden. De Caune heeft rivierzand meege bracht, waarin hij graan wil plan ten dat bestand is tegen de droogte. Hij heeft echter als voorzorgsmaat regel blikjes met voedsel meegeno men. Hij is verder uitgerust met ma teriaal om te vissen, geneesmidde len, gereedschap om een huis te Een voorbeeld van een grof-gebrei- de jacqard sporttrui in dralon. Een fraai kledingstuk dat de helft weegt van een wollen trui, maar evenveel warmte, zoniet meer geeft. Boven dien is de trui zo gewassen en zo gedroogd hij wordt niet wijder, er komt geen mot in en wat ook heel belangrijk is, hij kan niet verkleu ren. Dralon vindt bij de herenmode steeds meer toepassing. In geheel Italië zijn donderdag arbeiders in de metaalindustrie voor drie dagen in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan eisen voor een nieuwe arbeidsovereenkomst. De actie schijnt geen onverdeeld succes te zijn. Twee mannen in politie-uniform hebben woensdagavond in de zuid- Italiaanse plaats Avellino het ver keer op een hoofdweg omgeleid, ter wijl drie medeplichtigen een stof- fenwinkel aan deze hoofdweg leeg roofden. De vijf mannen wisten met hun buit te ontkomen. ZIERIKZEE. In de nacht is inge broken in het R.T.M.-kantoor. Een bedrag van 300,- wordt vermist. WESTENSCHOUWEN. Tussen de vuurtoren en de trap van Westen- schouwen ligt thans een groot aan tal aangespoelde mijnen. ZIERIKZEE. De A.N.W.B. heeft een plattegrond in vier kleuren van de stad uitgegeven. KERKWERVE. In de nacht sloeg bij de landbouwer v. d. H. een mijn tegen de glooiing van de dijk en ontplofte. De ruiten van de woning sprongen stuk en de schuur werd geheel ontzet. ZIERIKZEE. Een adres, dat zal worden verzonden aan G.S., opge steld door mr. J. P. Cau, beogende een betere verbinding te verkrijgen tussen Zierikzee en Middelburg, ligt ter tekening door de burgerij gereed. ZONNEMAIRE. Bij de nieuwe onderwijzers-salarisregeling zijn de minima vastgesteld op f 600 en f 1200,-. BURGH. De kustwacht alhier heeft een onbekend vliegtuig bescho ten, dat in de nacht over deze streek vloog. ZONNEMAIRE. Op feestelijke wijze werd alhier het tienjarig be staan herdacht van het zanggezel schap „Nieuw Leven". HAAMSTEDE. In de bewaarschool uerd een vergadering gehouden, waarop een 60-tal vrouwen kennis nam van de methodes tot warmte- besgaring en koken zonder vuur. ZIERIKZEEHet Nutsdeparte- ment hield - in aanwezigheid van b. en w. - een propaganda-avond voor het instellen van een centrale keukez. bouwen, boeken, papier en een ra diozender. Via deze zender zal h\) elke avond radiopraatjes van vijf minuien verzorgen om zijn indruk ken weer te geven. Hij heeft afge zien van een radio-ontvangtoestel, omdat hij geen contact meer wil hebben met de buitenwereld. De Caune heeft één metgezel: een her dershond uit de Pyreneeën. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 19 september aan staande wordt de najaarsvergade ring van de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen gehouden. Onder meer zal het winterprogramma worden bespro ken. Het woord zal worden gevoerd door mevrouw A. Haringman te Goes die zal spreken over „Mensendieck" met demonstratie van enkele oefe ningen. De tentoonstelling in het Burgerweeshuis Men deelt ons mede dat de ten toonstelling van schilderijen van de Burghse kunstenares jkvr. Cora van Citter9 met een week is verlengd en derhalve zal duren tot dinsdag 25 septerrtber. Maandag eerste bejaardensamenkomst U.V.V. Op maandag 17 september a.s. be ginnen de wekelijkse bijeenkomsten weer van de U.V.V.-bejaardensocië- teit. Ook dit seizoen wordt hiervoor weer gebruik gemaakt van het C.J. V.-gebouw aan het Visslop. Allen van 65 jaar en ouder zijn uiteraard hartelijk welkom. Provinciale brandweerwedstrijden Op zaterdag 22 september aan staande worden te Zierikzee provin ciale brandweer wedstrijden gehou den. Na afloop van de wedstrijden vindt de prijsuitreiking plaats in restaurant „De Val". BRUINISSE Slotconcert „Nu met Hope" Bij gunstig weer zal zaterdag 15 september a.s. de muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse voor de laatste maal van dit seizoen een concert geven in de muziektent. Formulieren voor kolentoesiag Ter gemeente-secretarie zijn for mulieren verkrijgbaar voor het ver krijgen van kolentoesiag gedurende 26 weken. Deze formulieren kunnen, nadat de desbetreffende vragen zijn ingevuld, van 17 tot 30 september worden ingeleverd op het gemeente huis in de daartoe opgestelde bus. BURGH Bejaardensociëfeit van start Op dinsdag 18 september aan staande vindt de eerste seizoensbij eenkomst plaats van de bejaarden sociëteit. Deze bijeenkomst wordt gehouden op de gebruikelijke tijd in „De Koebel". Een bijeenkomst op dinsdag intussen zal een uitzonde ring zijn, want nadien worden de bijeenkomsten gehouden op woens dagen. De eerstvolgende op woens dag 3 oktober. Als vanouds zijn alle 65-jarigen en ouderen hartelijk wel kom. BROUWERSHAVEN Geslaagde bejaardenmiddag Woensdagmiddag zijn in het jeugd- gebouw te Brouwershaven de be jaardenbijeenkomsten weer van start gegaan, waarvoor weer goede be langstelling bestond. Het welkomst woord werd gesproken door de pre sidente mevrouw Vermeulen, waar na de heer H. Viergever alle tafel tjes van een fraaie ruiker bloemen voorzag, waardoor een feestelijk geheel werd verkregen. Op deze middag vertoonde de heer Hack uit Renesse een aantal fraaie kleuren dia's over de flora en fauna van de Schouwse Westhoek. Op een zeer aantrekkelijke wijze wist de 'heer Hack met een kundige uitleg de oudjes dermate te boeien, dat men een speld in de zaal kon horen val len. Zeer in de smaak vielen ook de stadsbeelden uit Zierikzee en eigen gemeente Brouwershaven. Na afloop werd de heer Hack met een dave- BERLIJN, 13-9. Naar verluidt heb ben de Britse militaire autoriteiten in Berlijn een nieuwe stap gedaan om de Russen ervan te weerhouden pantserwagens naar de Britse sec tor in Berlijn te zenden. Men heeft donderdag een Britse officier een verklaring zien voorle zen aan de Russische officier, die het bevel voerde over drie pantserwa gens, die voor het aflossen van de wacht naar het Russische oorlogs monument in West-Berlijn waren ge reden. De Russen stonden op het punt weg te rijden toen de Britse officier naar hen toekwam. Britse jeeps hadden de Russische pantser wagens begeleid vanaf de doorlaat post Sandkrugbrücke. Wat er in de verklaring gestaan heeft, is nog niet bekend. Functionarissen van de wes telijke bezettingsmacht zeiden dat de Britse autoriteiten de Russen nog één week de tijd willen geven om tot een besluit te komen. Daarna zouden de Britten zo nodig drasti sche maatregelen nemen. Zesti" Franse hengsten D C op tentoonstelling in Den Bosch 's-HERTOGENBOSCH. 13-9. In het provinciehuis te 's-Hertogenbosch heeft de Franse ambassadeur, graaf De Crouy-Chanel, donderdagavond een ontvangst aangeboden ter gele genheid van het feit dat zestig heng sten uit Frankrijk zullen deelnemen aan een demonstratie op de dertig ste nationale tentoonstelling van de vereniging „Het Nederlandse Trek paard", die heden (vrijdag) te's-Her togenbosch wordt gehouden. Deze paarden-delegatie is de eer ste van een dergelijk formaat die Frankrijk naar het buitenland heeft uitgezonden. De zestig hengsten om vatten tien rassen en zijn afkomstig uit zeven stoeterijen. Voor de verzor- zorging en de demonstraties zijn ze ven officieren en 44 onderofficieren surveillanten en palfreniers meege komen. Het geheel vergde een extra trein van dertig wagons. De genoem de officieren zijn geen militairen, doch functionarissen van de stoete rijen. Zij ressorteren onder het mi nisterie van Landbouw. De ontvangst werd o.m. bezocht President Kenhedy heeft donder dagavond op zijn persconferentie het in brand steken van kerken in zui delijke staten door betogers voor rassenscheiding „lafhartig en schan dalig" genoemd. Hij deelde mee, dat het F.B.I. deze zaak in onderzoek heeft en verzekerde dat de schuldi gen hun gerechte straf zouden krij gen. door gedeputeerden van Noord-Bra bant, b. en w. van 's-Hertogenbosch, het bestuur van „Het Nederlandse Trekpaard" en de officieren van de Franse stoeterijen. Ingezonden mededeling Botsing in de lucht Een Amerikaans militair vliegtuig met vijf inzittenden en een spor tvliegtuig met twee personen zijn ivoensdag ten noorden van de luchtbasis Olmsted in Pennsylvania in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Drie ingenieurs, die zich in het militaire transport vliegtuig bevonden, sprongen er met hun valschermen uit, waarna de twee piloten er in slaagden het toestel op een nabijgelegen vliegveld aan de grond te zetten. Het sport- toestel kon ook zonder ver dere ongelukken landen, hoe wel door de botsing de bo- venkap was weggeslagen. Ingezonden mededeling rend applaus dank gebracht voor het gebodene, dat bij alle bejaarden stellig in de toekomst nog eens om een herhaling doet verlangen. Een financiëel overzicht betref fende de gehouden reis naar de Ef- teling werd gegeven door de heer W. A. Duinhouwer. Een verslag van de financiële toestand der kas van het comité ontspanning bejaarden gaf de penningmeesteresse mevr. Clarisse-Klaasse. Uit deze verslagen bleek dat beide kassen een batig saldo lieten zien. JOHANNESBURG. Enige tijd ge leden heeft de Zuidafrikaanse rege ring opdracht gegeven voor het uit werken van een vijfjarenplan voor de ontwikkeling van de niet-blanke bevolking van zuidwest-Afrika. SPORT VOETBAL Zierikzee (veteranen)- F.C. Spich (veteranen) Nadat deze zomer reeds een jeugd- ontmoeting plaats gevonden heeft tussen de elftallen van Zierikzee en Spich, wordt aanstaande zaterdag, 15-9-1962, het contact tussen Zierik zee en Spich uitgebreid met een ont moeting tussen Zierikzee-veteranen en Spich-veteranen, die aanstaande zaterdag gespeeld zal worden om half zes de9 avonds op het sportpark Bannink te Zierikzee. Zaterdagcompetitie MEVO-Middelburg Morgen (zaterdag)-middag speelt Mevo I opnieuw thuis en wel tegen de nieuweling in de vierde klasse B, het gepromoveerde Middelburg. De gasten beschikken over 'n technisch goede ploeg, die door de overkomst van spil Noud de Rijke van Arne- muiden nog een aanzienlijke ver sterking heeft ondergaan. Het in Terneuzen behaalde gelijke spel be wijst verder ook wel de kracht van deze hoofdstedelijke ploeg. De thuis club zal dan ook op krachtige tegen stand mogen rekenen, doch de ver rassende overwinning, die haar jon ge ploeg vorige week op Terneuzen- se Boys 'bëhaalde, toonde aan dat met enthousiasme en volharding vaak goede resultaten zijn te berei ken. Bij gunstig weer mag een mooie, spannende wedstrijd worden verwacht, waarvan de voetballief hebbers ten volle zullen kunnen ge nieten. De wedstrijd vangt aan om half vier. KORFBAL Ontmoeting SDKB-KBGO uitgesteld De SDKB is dit seizoen wel bij zonder ongelukkig geweest met het spelen van haar vertegenwoordigen de twaalftallen tegen andere regio nale bonden. Zo moest reeds eerder de jaarlijkse wedstrijd tegen het team van de ZNKB tot het volgend jaar worden uitgesteld. Na reeds herhaalde malen dit seizoen een da tum te hebben vastgesteld voor de wedstrijden met de senioren en ad- spiranten tegen de twaalftallen van de KBGO zijn ook deze wedstrijden welke morgen zouden worden ge speeld wegens organisatorische moei lijkheden bij de KBGO verschoven naar ihet volgend jaar. H.L.O. Het H.L.O.-diploma 4e graad werd behaald door de heren J. Hop- pener en C. A. J. Heijboer, beiden te Zierikzee. Vliegtuig met buigzame vleugels BASIS EDWARDS (Californië), 14-9. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft donderdag een openbare demonstratie gegeven met een nieuw zweefvliegtuig met buig zame vleugels, dat een voorloper is van toestellen die ruimtevaarders na een veilipe directe landing moeten waarborgen. Het toestel werd door een vlieg tuig weggesleept en op een hoogte van twee kilometer losgelaten waar na het bijna vier minuten later een perfecte landing maakte. Muggenplaag in Parijs PARIJS, J4-9. De Franse hoofd stad wordt geplaagd door miljoenen muggen en niemand weet waar zij vandaan zijn gekomen. Volgens de autoriteiten zijn zij noch afkomstig van de rivier de Seine noch uit het Bois du Bologne, die vrij zijn van deze insekten. Boeken en brochures „Vissen - praktisch maandblad voor de hengelsport Verschenen is het eerste nummer van een praktisch maandblad voor de hengelsport, getiteld „Vissen..!", uitgegeven door de uitgeverij Eska N.V. te Utrecht. Het nieuwe tijd schrift is een uitvloeisel van het nieuwe gezicht dat de hengelsport heeft gekregen. Deze sport is in de afgelopen jaren immer9 onstuimig gegroeid. „Vissen..!" stelt zich ten doel inlichtingen en voorlichting te geven aan de velen die hun hart aan hun hobby hebben verpand. De drie belangrijkste vragen in de hengel sport: waar?, waarmee? en hoe? zul len in dit blad antwoord moeten krijgen, aldus de uitgever. Maande lijks zullen rubrieken worden opge nomen voor de hengelaar in zee, in het zoete water en in de rivieren. De vaste hengeltechniek krijgt even grondige aandacht als de werphen gel en de vliegenlhengel. Het ligt in de bedoeling dat hengelsportnieuws uit alle provincies zijn weg naar de kolommen van „Vissen..?" zal vin den. Het pas verschenen september nummer bevat o.a.: Een hengelaar ziet Oostvoorne. De vaste hengel, Is sportvissen sport?, Met de vliegen- hengel op de voorn, Vissen met kunstaas, Een „visweduwe" klaagt, Visstoel maken, etc. Koninklijk bezoek aan Schiedam SCHIEDAM, 13-9. Donderdag heeft koningin Juliana haar laatste offi ciële bezoek aan een Nederlandse gemeente gebracht. Het ligt in het voornemen van de koningin in de toekomst slechts, wat in hoftermen heet, „werkbezoeken" af te leggen. Schiedam, het doel van het bezoek van de vorstin, genoot dus de, eer voor het laatst officieel bezocht te worden door de koningin. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken in het Ame rikaanse huis van afgevaardigden, Thomas Morgan, heeft donderdag gezegd, dat de Verenigde Naties zich genoodzaakt zullen zien hun troe pen binnen enkele weken uit Kongo terug te trekken als zij geen om vangrijke lening ontvangen. AMSTERDAM. De auteur J. Mens zal maandag 17 september op het stadhuis aan burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam het mil joenste exemplaar aanbieden van de totale oplage van door hem versche nen werken. Whitehall, een complex van re geringsgebouwen dat traditioneel synoniem is met de Britse regering, zal worden gemoderniseerd. In het Hongaarse dorpje Szec- seny zijn, volgens een bericht van het Hongaarse persbureau M.T.I., vier jongens gedood en twee zwaar gewond door het ontploffen van een uit de oorlog daterende granaat, waarmee zij speelden. DEN HAAG. De afdeling docu mentatie vals geld van Interpol, een sectie van het algemeen secretariaat in Parijs, die na de tweede wereld oorlog uit historische overwegingen in Den Haag werd gehuisvest, zal 1 november uit overwegingen van ef- ficiëncy weer naar Parijs worden overgebracht. KERKNIEUWS Geref. Kerk SCHARENDIJKE. Zondag 16 sep tember, 's avonds om kwart over 7 (19.15 uur): kandidaat Van Rcenen uit Rheden. (Hoordienst). 35. Niet zonder trots brengt Aram zijn be zoekers door het nieuwbakken kolonisten dorp naar zijn sobere, maar geriefelijke blokhut. „Mijn complimenten voor jullie werk, Aram", zegt Jean Cabot bewonderend als het gezelschap om de ruwhouten tafel gezeten is. „Jullie hebt in die paar maan den heel wat tot stand gebrachtEn, heb je geen moeilijkheden met de indianen gehad?" „We hebben een paar ontmoetingen met de Sioux gehad", zegt Aram, „en die ver liepen tot mijn spijt niet erg vriendschap pelijkZolang wij op ons gebied blij ven, zullen er misschien geen moeilijk heden komenmaar toch broeit er iets". Op dat moment stormt een kolonist de hut binnen. Opgewonden meldt hij, dat er een galjoen over zee nadert en inderdaad, in de vallende schemering zien zij een driemaster onder vol zeil dicht langs de kust. Het is het schip van kapitein Wil liams, die naast O'Connor en Creep op de kampagne staande de kustlijn afspeurt naar een geschikte ankerplaats BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 6 september: Job Jan, z. van Antoon Johan van de Graaf en Jannetje Cornelia van Westen, wo nende te Duiveland; 8 september: Jacobus Marinus Jozef, z. van Jo hannes Rentmeester en Cornelia Klazina de Jonge, wonende te Mid- denschouwen; 11 september: Har riet Aaltje, d. van Eliza Saman en Alyda Hendrika IJmker. Overleden: 8 september; Piet er Cornells van de Velde, oud 78 jaar, echtgenoot van Cornelia Kroon, wo nende te Brouwershaven. Gehuwd: 7 september: Willem Jan van de Velde, oud 28 jaar en Cor nelia den Boer, oud 21 jaar, te Mid- denschouwen; 12 september: Pieter Willemse, oud 50 jaar en Margareta Büsgen, oud 43 jaar. Ingezonden mededeling tooo 9 er u t 55- Een beetje verschraald is het al lemaal wel op de kermis, die tijden heeft gekend, waarin de zware ka nonnen van het vaderlandse toneel in expresselijk opgebouwde schouw burgen, zware stukken kwamen spe len; en toegangskaartje vergde wel een stijf half uurtje wachten in de rij, want er was toen nog geen Z.V.U. en de T.V. had de samenle ving nog niet aangetast. Toen ook nog geen kermis zonder standwerkers en rommeltentjes, waaruit na lang zoeken voor een zacht prijsje nog wel eens wat leuks viel weg te pikken. Het is allemaal uitgemond in een zee van textiel blijkbaar, waarin vooral mannen vrijwel onmiddellijk verdrinken. Toen ook de oude stoomcaroussel, voornaam, statig, kralerig, wijs, be dachtzaam en elegant, waarin jeugd en volwassenheid op het speelse ritme van de bourdonfluiten be schaafd in het rond werd geleid. Het gaat nu allemaal sneller, al was er dan ditmaal te Zierikzee nog een ca- roussel, die aan voorbije tijden her innerde, vooral door de portretkunst van een onbekende meester, die de acht vlakken van het midden lichaam had versierd met dames- portretten. Mengsels van Oosterse mystiek en Westerse nuchterheid, in verf gestold en voorbestemd te draai entot het barre vocht der seizoenen de lijnen heeft uitgewist. Alleen de zuurstokken- en nougat- tent en het poffertjeskraam gaven nog stof tot bespiegeling. De poffer tjesbakker had de omvang van bak kers uit kindersprookjes. Hij wiste zich met een roetinegebaar het zweet van het klamme voorhoofd en liet de poffertjes wentelen, alsof zijn vork door een mechaniekje werd aangedreven. Zoonlief van een vriendelijke familie had zich zó in de razende activiteit van de bakker verdiept, dat hij zijn reeds geser veerde portie koud liet worden. De pa riep met stentorstem „Piet" door de tent en onmiddellijk kwam de ober aanrennen, roant die heette blijkbaar ook zo. Men ziet hoe mild de sfeer is in een poffertjeskraam, waar het geurt naar baksel en goe de boter, aromen die met het leven verzoenen, zonder dal men er ma terialistisch door behoeft te worden En de jeugd jengelde aan de ar men van de ma's, om geld voor de botsautotjes. „Geef maar f 1,25 voor drie keer, dat is veel voordeliger", zei een jon getje met peen haar en felle op bot sen beluste oogjes. Moe ging door de knieën, maar ze moet gedacht heb ben aan haar eigen kwartje „mart- geld" van vroeger, dat ze zorgvuldig in vijf, zes porties verdeelde, om hier en daar een enkel rondje te draaien en nog een kaneelstok mee naar huis te kunnen nemen. Maar alles is anders geivorden. op de „Zurrekzeeëse mart". EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5