DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen eenzijdig Amerikaans militair ingrijpen op Cuba Eerste deel van brug over Haringvliet op zijn plaats Groot Nederlands contingent padvinders naar Griekenland President Kennedy over Berlijn K.V.P.-woordvoerder: ..Akkoord werd Nederland afgedwongen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 september 1962 119e jaargang: No. 19243 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: De berging van de Dorus Heijmans Verklaring van Kennedy WASHINGTON, 13-9. - President Kennedy heeft donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat „een eenzijdig Amerikaans mili tair ingrijpen op Cuba thans noch vereist of gerechtvaardigd is". Hij voegde hier echter aan toe: „De Verenigde Staten zouden snel pas sende maatregelen treffen, indien de regering-Fidel Castro een land van het westelijk half rond zou bedrei gen, of de Sowjet-Unie de gelegen heid zou bieden in Cuba een aan valspositie cp te bouwen". De president uitte zijn leedwezen over het „oppervlakkige gepraat" van bepaalde-Amerikanen over de mogelijkheid van een Amerikaans militair optreden tegen Cuba, „dat slechts kan dienen om ongegronde communistische beweringen een schijn van gegrondheid te geven". Hij vervolgde: „De verschepingen van communistische wapens naar Cuba vormen geen ernstige bedrei ging van enig deel van het westelijk halfrond. Indien de Verenigde Staten het echter ooit noodzakelijk achten op militaire wijze tegen het Cubaanse communisme op te treden, zouden alle technici en wapens, die de com munisten ter beschikking van de re gering-Fidel Castro hebben gesteld, het resultaat van een dergelijke actie en de tijd, benodigd om haar uit te voeren, niet beïnvloeden". De kern wapen proeven President Kennedy verklaarde op zijn persconferentie verder dat de kernwapenproeven, die de Verenigde Staten nog boven de Grote Oceaan zullen nemen, op lagere hoogte zul len plaats vinden dan de reeds ge dane proefnemingen. Ook zullen zij minder radio-actieve neerslag ver oorzaken. De president zei ook, dat Amerika geen gevaren wil scheppen voor toe komstige ruimtevluchten. In antwoord op een vraag ver klaarde Kennedy dat er twee rede nen zijn waarom de Verenigde Sta ten hebben besloten hun proefne mingen later in september of begin oktober voort te zetten. Hierbij zul len enkele kernwapens in de damp kring tot ontploffing worden ge bracht, terwijl op grote hoogte drie explosies teweeg zullen worden ge bracht. De eerste reden was dat de lan ceerbasis op het eiland Johnston in de Grote Oceaan 25 juli j.l. werd be schadigd, toen een Thor-raket moest worden vernietigd, „hetgeen ertoe leidde dat een aantal van de belang rijkste proefnemingen niet kon door gaan". NUMANSDORP, 13-9. Donderdag middag om achttien minuten over vier is de eerste overspanning van de brug over het Haringvliet by Nu- mansdorp zonder onverwachte moei lijkheden geplaatst. In het geheel worden er tien van deze overspanningen (106 meterlang en 25 meter breed) in het Haring vliet op de pijlers geplaatst. Dan komt er nog het beweegbare deel van de brug. Men verwacht dat de brug omstreeks juli 1964 gereed zal zijn. Omstreeks half elf arriveerde het transport via de Dordtse Kil en het Hollands Diep op de plaats van be stemming. Het was om zes uur van de werf van de firma Penn en Bau- duin in Dordrecht vertrokken. Het lag eerst in de bedoeling, dat de overspanning woensdagmiddag zou worden geplaatst, maar de ster ke wind was oorzaak dat dit een dag moest worden uitgesteld. 830 ton gewicht. Het 830 ton zware gevaarte, dat rustte op twee elevators van elk ruim duizend ton draagvermogen werd bij opkomend getij door vier sleepboten van de firma P. Smit uit Rotterdam tegen stroom in tussen de twee pijlers gebracht, waarop de overspanning zou komen te rusten. Het betrof hier pijler twee en drie aan de zijde van Goeree-Overflak- kee. Met behulp van vier sleepboten en acht kabels die via lieren van de elevators in de bodem waren gean kerd en vier kabels die aan de pij lers waren bevestigd, manoeuvreer de men het bruggedeelte bij vloed ongeveer een meter boven de opleg- punten, waarop het moest komen te rusten. Tijdens het wisselen van het getij liet men de overspanning lang zaam op de pijlers zakken door de ruimen van de elevators vol met water te pompen. De Numansdorpse toeschouwers volgden vanaf de oever het schouw spel. Men verwacht dat de tweede overspanning over een half jaar zal worden aangebracht. Soekarno president voor het leven? DJAKARTA, 13-9. Het bericht over de benoeming van Nkrumah tot staatspresident van Ghana voor het leven heeft, naar blijkt uit een Pia- bericht, aanstekelijk gewerkt in In donesië. De zich noemende „Com missie tot waarborging van de roem van president Soekarno" heeft he den geëist, dat ook Soekarno tot president voor het leven benoemd zal worden. In een open brief aan de ministers en de parlementariërs wordt o.m. gezegd, dat „geen leider tussen Sabang en Merauke" zulke „superieure kundigheden als Soe karno" bezit. Het eerste, 106 meter lange, brugdeel van de brug over het Haringvliet bij Numansdorp is donderdag op zijn plaats gebracht. Het karwei zou eerst woensdag worden uitgevoerd, doch moest wegens het ruwe weer vier en twintig uur worden uitgesteld. Foto: Sleepboten brengen het brug deel in de juiste positie, waarna het op de pijlers (duidelijk zichtbaar) zal worden gelegd. (Luchtfoto A.N.P.) Als tweede reden noemde de pre sident het feit dat de eerder boven de Grote Oceaan genomen proeven met kernwapens „bepaalde resulta ten hebben opgeleverd, die wij gaarne nog nader zouden willen on derzoeken". Origineel adoptieplan COVENTRY, 13-9. De bur gemeester van de Britse stad Coventry, Arthur Waugh, heeft donderdag voorgesteld, dat twee steden in ontwikkelde 4 landen banden aanknopen met één plaats in een ontwikke- J lingsgebied, om tezamen deze f plaats vooruit te helpen. Hij deed dit op het vierde we- reldcongres van de Vereniging J van tweelingsteden. Ongeregeldheden O in Zuid-Rhodesië SALISBURY, 13-9. In zuid-Rho- desië hebben zich donderdag ver schillende incidenten voorgedaan. Zo werd door het raam van het huis van een politieman - een neger - een bom geworpen. Vrouw en kind van de politieman liepen brandwon den op en moesten naar het zieken huis gebracht worden. Verder werd er op verschillende plaatsen brand gesticht. Diverse hoofdwegen en spoorlijnen werden geblokkeerd. Er zijn verscheidene arrestaties ver- richt. Donderdag werd in zuid-Rhodesië de dag herdacht dat de eerste blanke kolonisten onder leiding van Cecil Rhodes in Salisbury aankwamen. Dit gebeurde in 1890. EERSTE KAMER Overdracht Nw.-Guinea aanvaard DEN HAAG, 13-8. De Eerste Ka- mer der Staten-Generaal heeft van nacht om 24.15 uur het ontwerp van rjjkswet tot goedkeuring van de overeenkomst inzake de overdracht van Nieuw-Guinea met 63 tegen 3 stemmen aanvaard. Tegen stemden de heren Algera (A.R.), Tjalma (A.R.) en Rpijers (C.H.U.). Grootste Nederlandse bergexpeditie SCHIPHOL, 13-9. Zeven leden van de grootste bergexpeditie, ooit door een Nederlandse ploeg onder nomen, zijn van Schiphol naar Nieuw Delhi vertrokken. Reeds drie weken geleden vertrokken de beide leiders van de expeditie: prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy. Zij hebben gedurende deze drie we ken alle denkbare voorbereidingen getroffen in Pokhara, vertelde dr. J. W. A. Bodenhausen, die als één der vijf geologen aan de expeditie deelneemt. f- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 13-9. Vijfhonderd Ne derlandse jongens - leden van de ■Nederlandse padvinders en van-de katholieke verkenners - zullen deel nemen aan de elfde wereldjambo ree, welke het volgend jaar van 1 tot en met 11 augustus bij Marathon in Griekenland wordt gehouden. De Nederlandse belangstelling voor deelname aan dit vierjaarlijks ge beuren in de internationale padvin dersbeweging 'heeft de -verwachting dermate overtroffen dat Nederland, voor zover thans bekend, het groot ste buitenlandse contingent zal vor men. Aan deze elfde wereldjambo ree wordt deelgenomen door onge veer 15.000 jongens uit zeventig lan den. De vorige wereldjamborees wa ren in Londen, Kopenhagen, Birken- ihead (Groot-Brittannië), Goedoelloe (Hongarije), Vogelenzang, Moisson (Frankrijk, Bad Ischl (Oostenrijk), Niagara on the Lake (Canada), Sut ton Park (Groot-Brittannië) en op de Philippijnen. Onder de leiding van de Griekse kroonprins Constantijn, die hoofd verkenner is van de Griekse padvin ders, en met de volle steun van de Griekse regering, komt de jambo- ree-organisatie thans op volle toeren. Bij Marathon Het jamboree-terrein 'bij Mara thon ligt 42 kilometer ten noord-oos ten van Athene. Het wordt gevormd door een 3% kilometer lang strand langs de Egeïsche zee, die op deze plaats zeer veilig is. Landinwaarts wordt het jamboree-terrein omgord door de met naaldbossen begroeide heuvels van Attica, waar op het ogenblik met steun van de Griekse regering nieuwe verbindingswegen worden aangelegd. Niets is moeilijker terug te winnen dan verloren vertrou wen. W47 UQT PB &IL7" pe echtgenote van generaal Eekhout heeft woensdagavond in het Haagse militaire hospitaal aan de Muzenstraat de 20-jarige dienstplichtige soldaat Jacob Bood uit Nieuw Vennep opgezocht, die in Nieuw-Guinea gewond is geraakt. WERELDJAMBOREE IN 1963 De historische omgeving van Ma rathon - eertijds het klassieke tour- nooiveld van de oude Grieken en de bakermat van de Olympische Spelen - zal op bet jamboree-leven sterk haar stempel drukken. Ook krijgen de sübkampen de namen van tien Griekse stammen. Elk subkamp zal bestaan uit 36 troepen uit zoveel mo gelijk verschillende landen. Ook het Nederlandse contingent zal over di verse subkampen worden verdeeld. WASHINGTON, 14-9. President Kennedy leverde op zijn persconfe rentie commentaar op de Sowjet- verklaring dat de Sowjet-Unie in de kwestie-Berlijn rekening zal hou den met de congresverkiezing in november. De president zei, dat de Amerikaanse verplichtingen tegen over west-Berlijn door democraten en republikeinen gelijkelijk worden erkend en dat de verkiezingsuitslag hierin dus geen verandering zal brengen. AVRO-actie voor gehandicapte kind HILVERSUM, 13-9. De A.V.R.O. heeft een plan voor een nationale radio- en t.v.-actie ten bate van het blijvend gehandicapte kind in stu die. Dit is op de donderdag gehou den persconferentie over het pro gramma 1962-1963 bekend gemaakt. Mies Bouwman zou in beginsel be reid zijn haar medewerking aan de ze actie te verlenen. Iets warmer Verwachting tot zaterdagavond: Minder koude nacht. Morgen aan vankelijk zonnig weer, later meer bewolking met tegen de avond kans op regen. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind en iets warmer. 15 sept. Zon op 6.13, onder 18.57. Maan op 20.00, onder 7.35. 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.55. Maan op 20.26, onder 8.59. 17 sept. Zon op 6.16, onder 18.52. Maan op 20.54 onder 10.23. Laatste kwartier: 20 sept. te 20.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 sept. 4.09 v.m. 16.11 n.m. 16 sept. 4.54 v.m. 16.53 n.m. 17 sept. 5.37 v.m. 17.41 n.m. BROUWERSHAVEN 15 sept. 3.24 v.m. 15.52 n.m. 16 sept. 4.12 v.m. 16.35 n.m. 17 sept 4.56 v.m. 17.19 n.m. Springtij: 16 sept. IÏET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-9. Het K.N.M.I. deelt tnede: In de nacht van donderdag op vrijdag is door de uitstraling een grote temperatuurdaling voorgeko men. Enkele stations meldden een minimumwaarde van 2 graden. Op tien cm. werd hier en daar zelfs het vriespunt bereikt. Het hogedruk- gebied dat gisteren nog boven En geland gelegen was is in een snel tempo naar midden-Europa getrok ken en het verwijdert zich naar oost-Europa. De barometers gaan nu weer dalen op de nadering van een depressie die enkele honderden kilo meters ten zuidwesten van Ierland ligt en die morgenochtend bij de in gang van Het Kanaal wordt ver wacht. Nadat er aanvankelijk nog weinig bewolking zal zijn neemt de bewolking morgen geleidelijk toe en bestaat er kans op regen in de na middag. De wind neemt toe .uit zuid oostelijke richting zodat er tijdelijk iets warmere ludht uit zuid-Duits- land wordt aangevoerd. Nachtvorst is de komende nacht zeer onwaar schijnlijk. Europeanen vrijgelaten in Algiers ALGIERS, 13-9. In Algiers zijn donderdag 25 Europeanen, onder wie een vrouw, door de Algerijnen vrij gelaten. Volgens de Franse consul- generaal, aan wie zij werden over gedragen, waren in de afgelopen da gen al veertien Europeanen vrijge laten. DE EERSTE KAMER OVER NIEUW-GUINEA DEN HAAG, 13-9. Over het alge meen waren de woordvoerders der fracties in de Eerste Kamer - zy het cp verschillende gronden - vóór het aanvaarden van het wetsontwerp tot goedkeuring var. het akkoord van New York inzake overdracht van Nicuw-Guinca aan de Verenigde Na- tics en nadien aan Indonesië. Van katholieke zijde deelde de heer Kropman mede, dat het akkoord af gedwongen is. Gelukwensen van de zijde der Verenigde Staten en de Verenigde Naties wenste hij dan ook niet aanvaard te zien. De enige troost, die wij uit deze bedenkelijke overeenkomst kunnen putten is, dat we een mogelijke vuurhaard voor een derde wereldbrand hebben kun nen voorkomen, ofschoon we daarbij zelf de vingers brandden. Hij wenste een mondiaal gerichte politieke hou ding en voorshands een positieve in stelling jegens Indonesië in te ne men. Scherpe kritiek had de C.H.-afge- vaardigde Pollema op het „gebroken thuisfront", dat naar zijn mening de regering mede tot het akkoord ge dwongen heeft. Hij ontwikkelde een, o.a. door de socialistische heer Vos aangevochten, theorie, dat de jure de Nederlandse regering geen sou- vereinileit overdraagt, weshalve de grondwet niet zou behoeven te wor den gewijzigd. Een gekwalificeerde meerderheid voor goedkeuring van het wetsontwerp vond hij dan ook niet nodig. De katholieke woord voerder had de kwestie van gewone of gekwalificeerde meerderheid in het midden willen laten. De V.V.D.-spreker, de heer Van Riel, kon wel met de redenering ter zake van de regering meegaan, even als de A.R.-spreker de heer Berg huis. Deze mening werd niet gedeeld door de socialist prof. Samkalden. Deze spreker meende, dat er op grond van de bedoelingen van de grondwetswijzigingen van 1952 en 1956 wel dcgelyk een tweederde meerderheid voor het akkoord zou moeten blijken. Zijns inziens wordt door het akkoord niet alleen afge weken van dc grondwet, maar boven dien wordt deze meerderheid gevor derd door dc internationale overeen komst, die krachtens de grondwet deze gekwalificeerde meerderheid vordert. De liberale afgevaardigde Van Riel hield een in hoofdzaak verzoenend betoog, waaruit hoop op strikte na leving van het akkoord door Indone sië doorblonk. Hij zag de Neder landse dwangpositie niet over het hoofd, alsook de oorzaken daarvan niet. Wij hebben echter geen oorlog willen voeren en daarom dient het akkoord te worden goedgekeurd. Een wijze les is echter, dat ons land niet alleen een internationale politiek kan voeren, zodat wij bij voorbeeld in Europees verband het thans geleerde iri de praktijk kunnen gaan brengen. Bij enkele sprekers, zoals de heer Berghuis (A.R.) klonk deze kritiek op de Verenigde Staten en op de Ver enigde Naties eveneens door. De heer Berghuis noemde het akkoord „een slag in het gezicht van de ontwikke ling van de internationale rechts orde", alsook een facet in de strijd van Oost tegen West. Toch hoopt hij dat deze negatieve oplossing zal bij dragen tot een versterking van die rechtsorde. De socialistische heer Vos rafelde nogmaals de gang van zaken, die tot het akkoord leidde, uiteen. Hij con cludeerde, dat reeds op 2 januari de kern van het plan-Bunker vaststond en dat het kabinet sneller had kun nen handelen. Zijn partijgenoot Sam kalden verweet de regering, dat zij uit zichzelve niet de gekwalificeerde meerderheid voor goedkeuring wilde aanvaarden, omdat dan erkend zou worden, dat zelfs dit akkoord de groei van de internationale rechts orde zou kunnen bevorderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1