atfif v&tgeiw SUNIL HALEN! Restaurant voor vrouwen Met tegenzin werd akkoord aanvaard Minister Luns over hulp aan onderontwikkelde landen De kolenproduktie in Nederland De kwestie-Berlijn VAN HET VADERLANDSE ERF MARKTBERICHTEN Regeling voor spoedopleiding van u.l.o.-leerkraehten Wie krijgt het tweede T.V.-net? Windhoos over Markelo Recreatie langs IJsselmeer Met de overweldigende meerder heid van 127 tegen 'J stemmen heeft de Tweede Kamer de Nederlands- Indonesische overeenkomst inzake Nieuw-Guinea aanvaard. Tegen stemden de K.V.P.-ers Welter, Van Rijckevorsel en Moorman, de anti revolutionairen Roos jen en Meulink, de SGP-ers Van Dis, Mieras en Kodde en de socialist Scheps. Onder de voorstemmers waren het slechts de socialistische opposi tie, de C.P.N. en de P.S.P., die vol uit het akkoord onderschreven. Na dat de stemmen binnen waren, ging geen van de kamerleden naar de re geringstafel om de bewindslieden de hand te schudden. Men had bij de regering er overigens geen twijfel aan laten bestaan, dat het de om mezwaai in de Amerikaanse poli tieke houding was, die de Neder landse regering dwong deze overeen- komst te accepteren. Door prof. De Quay en mr. Luns werden ter ontzenuwing van de kri tiek nadrukkelijk de volgende pun ten vastgesteld: met wijlen minister Dulles was volledigovereenstem ming in de kwestie Nieuw-Guinea bereikt. Er was door de V.S. logis tieke hulp in het vooruitzicht gesteld Er was een schriftelijke overeen komst Inzake het luchtvervoer van Nederlandse militairen. De regering Kennedy verklaarde dat er geen wij ziging kwam in de Noordamerikaan- se buitenlandse politiek. Toch werd een berustende houding aangenomen. Bij de indiening van het plan-Bun ker is de essentiële wijziging in de Amerikaanse politiek eerst aan de dag getreden, vooral waar het ging om het zelfbeschikkingsrecht. Nederland heeft beslist weinig waardering voor het Amerikaanse beleid, doch wij hebben onder deze omstandigheden het beste wat er mogelijk was moeten accepteren. Wie krijgt tweede T.V.-net? De regering heeft besloten offici eel toestemming te geven voor de bouw van een tweede zendernet voor televisie. De bouw van dit tweede net zal uiteraard nog enige tijd in beslag nemen. De moeilijkheid wordt nu, wie de beschikking over dit tweede televi sienet zal krijgen. Daarover staat nog niets vast. Er is een particuliere onderneming die de exploitatie van dit tweede net op zich wil nemen en die dit op bescheiden wijze en onder supervisie van de regering wil doen. De kosten kunnen dan worden gedekt door wat reclame en als tweede gegadigde staat de com binatie N.T.S.-omroepzuilen, die bij de minister van O.K. en W. reeds een plan indienden om in oktober van het volgend jaar met de exploi tatie van het tweede programma te beginnen. De regering heeft nog geen beslis sing genomen en het ziet er naar uit dat het nog wel lang zal duren al vorens de kogel door de kerk zal zijn. De memorie van antwoord in zake de nota over de reclametelevi sie, die volgens de aanvankelijke aankondiging in het afgelopen voor jaar zou verschijnen, is nog altijd niet uitgekomen. Het wachten zal wel zijn op het volgend kabinet. Het ziet er naar uit dat de televisie kijkers het kind van de rekening worden. Een spoedige beslissing is wel gewenst. Windhoos over Markelo Een plotselinge windhoos voort komende uit een onweersbui, heeft een grillig spoor van verwoesting gelegd tussen de Twentse plaatsen Markelo en Goor. Voor vele duizen den guldens schade werd er veroor zaakt aan daken van huizen en boer derijen. Honderden bomen werden ontworteld. In het plaatsje Goor trof de wind hoos onder andere een blok eenge zinswoningen. Het platte dak van dit blok werd over de gehele lengte van de huizen gerukt. Een directie keet werd opgetild en bovenop een auto gesmeten. Van een in aanbouw zijnd blok woningen werd de gehele dakconstructie losgerukt. Het akkerland tussen Markelo en Goor werd echter het zwaarst ge troffen. De boeren daar zagen hun dakpannen bij duizenden verdwij nen, zij zagen hun kippenhokken, hun hooibergen, daken van schuur tjes, enz. de lucht ingaan, kortom zagen in minder dan geen tijd een enorme ravage aanrichten door de voortsnellende windhoos. Het is verwonderlijk, dat bij al deze schade geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Onteigeningen langs het IJsselmeer De regering acht het in het kader van de vrijetijdsbesteding van alge meen belang, dat in ons land alle mogelijkheden voor toerisme en openluchtrecreatie worden gebruikt en dat de terreinen, die daartoe ge schikt worden bevonden, beschik ken over voorzieningen, die aan de hoefte van recreatiezoekenden tege moet komen. De oevers van het IJsselmeer zijn gezochte recreatiegebieden en de Gelderse recreatiestichting Veluwe- randmeer, gevestigd in Harderwijk, wil de daarvoor benodigde werken ondernemen. Stranden, aanlegplaat sen, picknickterreinen en Horecabe drijven, alsmede de daarbij behoren de toegangswegen, parkeerplaatsen en beplantingen wil zij aanleggen langs de IJsselmeer in de gemeen ten Putten en Ermelo. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend door de staatssecretaris van o.k. en w., de minister van verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van economi sche zaken ten behoeve van ont eigening van percelen, erfdienst baarheden en ander zakelijke rech ten ten behoeve van deze recreatie. De aanleg van de Zuiderzee-auto- snelweg en de daarmee parallel lo pende weg voor gemengd verkeer brengt met zich mee, dat tussen Putten en Harderwijk lange smalle oeverstroken met een totale opper vlakte van 46 hectaren van het ach terland worden afgesneden, die zich uitstekend lenen voor het aanbren gen van recreatieve en toeristische voorzieningen. Uienveiling Steenbergen STEENBERGEN. 11-9. Middel, lste soort f 16,58, 2e soort 1' 15,10. Drielingen f 19,- tot i 19,06. Geveild pl.m. 20 ton. Scheepvaartberichten Alchiba, 11-9 van Beyrouth, 12-9 te Port Said verwacht. Tegelberg, 10-9 van Singapore naar Hongkong. Willem Ruys, 11-9 van La Spezia naar Gibraltar. Ingezonden mededeling Uitstel van eerste (militaire) oefening DEN HAAG, 11-9. Aan een aantal volledig bevoegde onderwijzers, die de spoedopleiding voor de zogenaam de U.L.O.-aktea willen volgen, kan uitstel van eerste oefening als dienst plichtige worden verleend, zo deelt het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mee. Terzake zullen de volgende regels worden toegepast: degenen, die uit erlijk in het kalenderjaar, waarin zij 22 jaar worden, de akte van be kwaamheid als volledig bevoegd on derwijzer behalen en in aansluiting daarop aan de éénjarige opleiding voor U.L.O.-akten deelnemen, zullen daartoe door middel van verder uit stel van eerste oefening in de gele genheid worden gesteld. Aan hen, die deze opleiding vol gen, zal slechts voor de duur van één jaar verder uitstel van eerste oefening worden verleend. Mocht 'n kandidaat, om welke reden of door welke oorzaak ook. de U.L.O.-akte niet behalen, dan zal het uitstel niet werden verlengd, tenzij voor een herexamen, dat binnen enige maan den kan worden afgelegd. Zij, die aan de opleiding hebben deelgeno men of deze opleiding tussentijds be ëindigen, zullen niet in aanmerking worden gebracht voor vrijstelling of voor uitstel teneinde een onderwijs functie te kunnen aanvaarden. Aan de deelnemers van deze spoed opleiding kan een renteloos voor schot worden verstrekt van f 2.800,-. Dit voorschot kan worden „inver diend" door vijf jaar werkzaam te zijn bij het U.L.O. Ingezonden mededeling DRINK jog SINAS gezond en/^fW lekker M.C. „Sparta" besloot seizoen niet geslaagde avondrit Dokter J. L. Braber winnaar kampioensprijs 1962 NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Bestaande spanningen zijn gevaarlijk DEN HAAG, 11-9, „De hulp die de hoog ontwikkelden en kapitaalkrach tige landen van de westelijke we reld geven aan de minder-ontwik- kelde landen is in laatste instantie een geïdealiseerde vorm van zelfbe lang. Wanneer al te grote spannin gen ontstaan als gevolg van een al te groot verschil in weivaart dan komt er tenslotte op politiek gebied een dermate gevaarlijke situatie dat onze landen daar de dupe van drei gen te worden". Dit zei de minister van Buiten landse Zaken minister J. M. A. H. Luns voor de microfoon in 'n vraag gesprek met dr. G. J. Lammers, di recteur van de rijksvoorlichtings dienst. Minister Luns werd in dit vraaggesprek uitgenodigd iets te ver tellen over het Nederlandse beleid ten aanzien van de zogenaamde ont wikkelingshulp. De bewindsman legde er in zijn uiteenzetting de nadruk op, dat het altruïsme dat men veronderstelt bij de regering bij dit soort plannen niet Ingezonden mededeling zo altruïstisch is als men veelal denkt. Op de vraag van dr. Lammers of, als aan leningen allerhande be stedingsvoorschriften worden ver bonden, deze nog wel „hulp" zijn en niet een vorm van exportbevorde ring, antwoordde de heer Luns o.m. „waar ligt de grens tussen eigen be lang en het belang van anderen. Die begrippen vallen nogal eens samen". De minister stelde dat er de laat ste tijd nog al wat nieuwe inzichten zijn ontstaan ten aanzien van de ontwikkelingshulp, waardoor er alle aanleiding was om de Kamer en daarmee het Nederlandse volk een samenvatting te geven van de plan nen die de regering voor de komen de jaren heeft uitgestippeld. (Nog zeer kort geleden hebben wij hiel de cijfers van de verhoogde hulp verlening gepubliceerd. Red.). ZIERIKZEE, 12-9. Bij de gehou den avondoriënteringsrit op 9 sep tember j.l., georganiseerd door de m.c. „Sparta" te Zierikzee, versche nen 36 deelnemers aan de start bij café-restaurant „De Vier Bannen" te Ouwerkerk. Drie en dertig deel nemers wisten de finish te bereiken. De voorzitter, de heer W. I. den Boer, reikte eerst de dagprijzen uit en vervolgens de kampioensprijzen van 1962. Om voor het kampioen schap geklasseerd te worden moest men minstens drie van de vijf ritten gereden hebben. De voorzitter bracht dank aan de heren P. A. Boot, J. P. W. C. Stols, C. Opree, dokter J. L. Braber en W. Bolijn voor het uit zetten van de ritten alsmede de con troleurs en hoopte volgend jaar weer op hun medewerking te mogen re kenen. Ook de deelnemers werd dank gebracht voor hun sportieve deelna me aan de gehouden ritten. De dagprijzen zijn als volgt: 1. J. v. d. Velde, 4 strafp.; 2. P. v. Hat- tum, 5 strafp.; 3. dr. J. L. Braber, 6 strafp.; 4. C. Opree, 10 strafp.; 5. L. Dorst, 14 strafp.; 6. F. Schilling, '16 strafp.; 7. W. de Vrieze, 16 strafp.; 8. J. J. Bouman, 24 strafp.; 9. H. v. d. Hoek, 53 strafp.; 10. M. v. Lange- raad, 53 strafp. De kampioensprijzen voor 1962 zijn: 1. dr. J. L. Braber; 2. M. v. Lan- geraad; 3. L. Dorst; 4. C. J. Zoeter; DE HERVERKAVELINGSWAARDE (WALCHEREN) Kamerlid Kodde stelt vragen over herschattingen Herverkavelingswet Walcheren, en waarbij bepaald is, dat met de eige naren van de in 'het blok opgenomen onroerende goederen alleen verre kend kan worden het nadelig of het voordelig verschil in de waarde der ingeleverde en der toebedeelde goe deren, zoals deze na herschatting uiteindelijk is vastgesteld, als ook met artikel 78-1, waarin deze zich na voltooiing der terreinwerkzaam heden bevinden, en met artikel 94 waarin is bepaald dat alle kosten dei- herverkaveling ten laste van het rijk komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEVENTER. De 60-jarige chauf feur B. Karrenbeld uit Deventer is bij het smeren van een bulldozer op een fabrieksterrein in Deventer om het leven gekomen. DEN HAAG. Van 2 tot en met 8 november zal Amsterdam bezoek krijgen van vijf schepen van de Britse marine. Het zijn de „Belfast" een grote met 6 inch geschut bewa pende kruiser, drie fregatten van het type 12 en een bevoorradings schip. HEESCH. De 53-jarige F. Lamers uit Oss is bij een verkeersongeval te Heesch verongelukt. De heer La mers reed op zijn scooter vanuit de richting Heesch de kruising Pieter Brandtsmasingel-Nieuwe Heeschweg op. Een van de rotonde komende vrachtwagen reed hem aan. Het slachtoffer was gehuwd en had een zoon. ARNHEM. De 69-jarige heer W. Klaassen uit Oosterbeek, die zondag ernstig werd gewond bij een auto botsing bij Breukelen, is in het Lie ve Vrouwengasthuis in Amsterdam, waar hij ter verpleging was opge nomen, overleden. Zijn echtgenote, de 67-jarige mevrouw Klaassen- Schildering kwam bij die botsing om het leven. AMSTERDAM. Bij het oversteken van de Hugo de Vrieslaan nabij het Amstelstation is de 11-jarige V. L. L. H. Offermans door een personen auto gegrepen en op straat gewor pen. In bewusteloze toestand en met een ernstige hoofdwond is de jongen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen. HEERLEN. Dc staatsmijnen heb ben thans definitief besloten de produktie van porisosteen aanzien lijk uit te breiden. De plannen voorzien in de bouw van een derde moderne fabriek die tot de grootste van Europa zal behoren. Porisosteen een gebakken steen, die in grote hoeveelheden wordt gebruikt voor binnenmuren, wordt thans in twee la bl ieken geproduceerd. DEN HAAG, 11-9. - Het lid der Tweede Kamer de heer D. Kodde (S.G.P.) heeft de minister van Land bouw en Visserij schriftelijk ge vraagd of het hem bekend is, dat er bij verkavelingen, welke zijn uitge voerd op grond van het bepaalde in de Herverkavelingswet Walcheren (Herverkavelingswet noodgebieden), in waarde er naar gestreefd is en wordt om de kosten van werken, welke hoger zijn dan aanvankelijk geraamd was, maar bij de uitvoering of nodig of wenselijk bleken, geheel of ten dele te doen betalen door een hogere bijdrage van de belangheb benden. Het Kamer-lid informeert of het bekend is, dat, 'teneinde een hogere bijdrage van de belanghebbenden te verkrijgen, de schatters zijn beïn vloed om een bepaalde hogere waar de aan de gronden (kavels) toe te kennen. Indien dit juist is, vraagt hij of de minister een dergelijke wijze van handelen in overeenstemming acht met het bepaalde in artikel 6 der DEN HAAG, 11-9. Volgens mede deling van het ministerie van eco nomische zaken heeft de totale ko lenproduktie in Nederland (exclusief de produktie van bruinkoolbriketten en gascokes) in juli j.l. 928.264 ton (voorlopig cijfer) bedragen tegen 942.283 ton in juni. Ingevoerd werden (exclusief bun kermateriaal) o.a. uit België 83.720 (75.036) ton, West-Duitsland 390.337 (335.203) ton. Engeland 146.968 (127.283) ton en uit Amerika 106.336 (142.311) ton. De voorraden bijprodukten (cokes ook van andere dan de mijnen) wa ren resp. 470.000 en 511.000 ton groot. Collekte Dierenbescherming op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 10-9. Van dc ztfdc van de plaatselijke afdeling van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren wyst men op dq bus- collecte, die op verschillende plaat sen van Schouwen-Duiveland deze week (tot en met zaterdag 16 sep tember a.s.) wordt gehouden. In de Westhoek worden de plaat sen Haamstede, Burgh en Westen- schouwen, Noordwellc en Seroos- kerke bewerkt, terwijl in Duiveland Biuinissc, Oostcrland, Nieuwerkerk Ouwerkerk en Sirjansland aan de beurt zijn. Nog altijd is er voor de dierenbescherming veel geld nodig en de praktijk wijst wel uit, hoe nuttig de bestedingen zijn. Naar de heer H. J. Dorreman te Zierikzee (Varremarkt 4) ons mededeelde zijn collektanten voor deze inzameling nog hartelijk welkom. De heer Kodde informeert tenslot te of de minister bereid is als inder daad herschattingen hebben plaats /gehad, waarbij door een meer of mindere beïnvloeding van de schat ters, bij herschatting een hogere waarde aan de kavels 'is toegekend dan op grond van de bepalingen der Herverkavelingswet Walcheren mo gelijk zou zijn geweest, maatregelen te treffen, waardoor de lijst van gel delijke verrekeningen wordt geba seerd OP een schatting, waarbij wel het bepaalde in de artikelen van de Herverkavelingswet Walcheren in- acht genomen wordt. 5. A. P. du Bois; 6. J. M. v. Lange- raad; 7. C. J. v. Westen; 8. W. de Vrieze; 9. M. J.' der Weduwen; 10. H. v. d. Hoek. Verder kregen de achttien deelne mers, die drie ritten hadden meege reden, een lepeltje als herinnering aangeboden. De heer C. Opree be haalde de Wisselbeker voor de mo toren, welke hij drie maal achtereen gewonnen heeft en nu dus in eigen dom kreeg. BERLIJN, 11-9. Volgens welinge lichte westelijke kringen in Berlijn zijn de V.S., Engeland en Frankrijk overeengekomen, dat zij de Russen „tezijnertijd" zullen meedelen dat deze de aflossing van de wacht bij het Russische oorlogsmonument in de Britse sector van West-Berlijn weer met autobussen moeten gaan vervoeren. Zoals gemeld gebruiken de Russen Sinds 21 augustus voor dit doel pant serwagens, nadat de drie vooraf gaande dagen de Russische autobus met militairen door Westberlijners met stenen was bekogeld. Vorige week gingen de Russen ak koord met de instructie van de drie westelijke commandanten om voort aan voor het aflossen van de wacht de muur tussen Oost- en West-Ber lijn bij de Sandkrugbrug in de Brit se sector te passeren en niet meer via de doorlaatpost „Charlie" in de Amerikaanse sector te rijden. De weg via de brug is aanzienlijk kor ter, hetgeen de kans op incidenten vermindert. Tien jaar Kunstmaandorkest AMSTERDAM, 11-9. Het nu 61 le den tellende Kunstmaandorkest be staat het komend seizoen tien jaar. In februari 1953 werd het als een ensemble ad hoe - een strijkorkest - opgericht om voor de Kunstmaand Amsterdam concerten te geven. Het was samengesteld uit net afgestu deerden en leerlingen van de hoog ste klassen van het conservatorium. Er zijn nog vijf leden die van het begin af lid zijn van het orkest. Se dert het seizoen 1960-1961 is het een volledige betrekking voor de musi ci. Voor het aanstaande seizoen ont vangt het orkest van de gemeente Amsterdam 'n subsidie van f 425.000 en van het rijk f 75.000, zo vertelde de oprichter en directeur Jan Huck- riede op een persconferentie in Am sterdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zwartebroek: C. van Bart te Ter Aa. Bedankt voor Brielle (vac. J. W. Falkenburg) (toez.): L. W. Blok te Ellewoutsdijk. Geref. Kerken Beroepen te Marken: A. J. Ver beek te Hoek (Zld.); te Appingedam (vac. H. Pestman): K. Bisschop te Warns (Fr.). Bedankt voor Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman): Th. Rienks te Sittard; voor Heilo: J. Winter te Jutrijp- Hommerts. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Gouda: J. W. Kloot, kand. te Gouderak. Tweetal te Hilversum-Oost: J. W. van der Gronden te Enschede en J. M. Visser te Dokkum; te Sliedrechl: (Middeldiepstraat): B. Bijleveld te Bussum en C. den Hertog te 's-Gra- ver.hage-West. Baptisten Gemeenten Beroepen te Noordbergum: Th. van der Laan te Coevorden. Gereformeerde Gemeenten NIEUWERKERK - Donderdag 13 september, des avonds om zeven uur kandidaat C. Harinck (Voorber. H. A.). Hervormde Gemeente - Zierikzee Bij het afscheid van ds. C. Bezemer Ds. Bezemer zal zondag 16 sep tember a.s. afscheid nemen van de Hervormde Gemeente van Zierikzee en de week daarop, n.l. zondagmid dag 23 september a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. J. J. van der Krift uit Er melo, intree doen als predikant van de Hervormde Gemeente te Hattum, waar hij beroemen is in de vacature van de derde, nieuw gestichte pre dikantsplaats. Ds. Bezemer werd op 6 maart 1924 uit een onderwijzersgezin te Katwijk aan Zee geboren. Hij be zocht eerst de Christelijke H.B.S. te Leiden, deed daarna staatsexamen gymnasium A en studeerde vervol gens nog theologie aan de Rijks Universiteit te Leiden, waar hij in 1951 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Bezemer na zijn voorbereidend kerkelijk examen in 1952 eerst enige maanden te Aalten werkzaam was geweest als stage-kandidaat (leer- vicaris) en hij in februari 1953 na een te Amsterdam gehouden collo quium was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd. hij op 22 maart van datzelfde jaar (1953) door ds. J. J. van der Krift uit Ermelo, toen nog predikant te Katwijk aan Zee bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente te Kerkdriel in de classis Bommel. Op 5 mei 1957 verwisselde ds. Bezemer deze gemeente met die van Zierikzee, waar hij werd bevestigd door ds. D. Bouman uit Katwijk aan Zee. Ds. Bezemer heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van Colleges en commissies. Zo was hij te Kerk driel o.a. voorzitter van het school bestuur; voorzitter van de plaatse lijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap en van de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis. Te Zierikzee was hij o.a. lid van de provinciale kerkvergadering van Zeeland; lid van de provinciale commissie voor opzicht en tucht in Zeeland; secundus-lid van de clas- sicale commissie voor opzicht en tucht in de classis Zierikzee; voor zitter van het interkerkelijk predi kantenconvent op .Schouwen-Duive land; bestuurslid van de Hervormde stichting voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging op Schouwen- Duiveland en te Zierikzee zelf: voorzitter van de Stichting hervormd Verenigingsgebouw; van de Stichting ds. Van den Berg jeugdhuis; voorzit ter van de rechtzinnig hervormde zondagsschool en bestuurslid van de christelijke scholen. Tijdens zijn verblijf te Kerkdriel werd daar in september 1953 door ds. Bezemer een nieuwe kerk in ge bruik genomen. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON ,,Als u een uitstekend kopje koffie kunt brouwen, dan interesseert dat het publiek niet, of het veertig of vijftig cent kost. Ziet, dat is het be langrijkste. Vakbekwaamheid leer je niet uit een boekje. Het kan een hulpmiddel zijn, maar daarbij blijft het. Als u feeling hebt voor t koks-' vak, dan krijgt u publiek. Vergeet niet, dat koks nooit gemaakt wor den, die worden geboren. Onver schillig, of dit vrouwelijke, dan wel een mannelijke kok is. En wat dat vakdiploma betreft, u hangt het maar in een mooi lijstje bij het buf fet, zodat het onmiddellijk in het oog valt, als er een controleur komt kijken ,of u wel in het bezit bent van alle vereiste vergunningen. Zul ke mensen moeten ook eten, zullen we maar denken. En nu terzake. U betaalt mij op de dag van overdracht twintigdui zend gulden contant, niet meer. Voor de rest van het totaalbedrag - huis en inventaris - krijgt u van mij een hypotheek tegen een billijke rente. Halfjaarlijks betaalt u een bepaald bedrag aan rente en aflossing. Ik haal u het vel niet over de neus en u behoudt enkele duizenden guldens als beginkapitaal. De Horeca gaat met deze regeling akkoord, dus niets staat de vestigingsvergunning in de weg, als u eenmaal het vakdiploma hebt. De examens zullen dit jaar worden gehouden op 3 en 4 juni. U kunt dan dit bedrijf op 1 juli daar aan volgend overnemen. Zo, dit is mijn voorstel. Ik zal intussen nog ual te drinken laten komen en laat u dan alleen. Bespreek het onder ling met elkaar en als u het eens bent of niet eens bent geworden, dan waarschuwt u me maar". Enkele minuten later zaten ze ge vieren bij elkaar en nipten van hun likeurtje. ,.Nou, kinders", begon Frida, „ik vind het voorstel niet gek. Wat is jullie oordeel?" .Josien, die anders nooit iets kon schelen, vroeg: „Hoeveel centen heb ben we dan nog, als die 20.000 pop betaald zijn?" Ans haalde eeli boekje voor de dag en maakte even een bereke ning. „Aannemende, dat we tot om streeks half juni blijven werken, kunnen we rekenen, dat we dan on geveer rond 30.000 gulden bij elkaar hebben gespaard, de rente inbegre pen. Dan houden we dus zo'n tien mille over". „Zou dat voldoende zijn om dc eerst stoot op te vangen?" vroeg Greet. „Och, ik zou denken van wel", meende Frida. „Zeg, dat we nog zo'n vijfduizend gulden nodig hebben voor de modernisering, dan hebben we nog eens vijfduizend om voorra den in te slaan cn aan te vangen. Mij dunkt, dan moet het toch kun nen". „Zeg lui", opperde Ans, „wc heb ben nog een paar maanden de tijd, zouden we niet de resterende weken •hier kunnen gaan werken? Dan Staan wc straks «tenminste niet als een kat in een vreemd pakhuis te kijken". Frida dacht even na. „Verdraaid, dat is niet eens zo'n gek idee. Als-ie tenminste behoorlijk betaalt". Josien schudde wrevelig haar hoofd. „Dat is punt twee. Het gaat er nu maar om, of we het doen zul len of niet". Die inventaris., is dat nog wat?" vroeg Ans. „De keuken is voortreffelijk inge richt, wel niet bepaald modern, maar oerdegelijk. Beter in ieder ge val als waar ik nu werk", vertelde Greet. „Verder.de stoelen in het restaurant, je hebt het zelf gezien, zijn vrij nieuw. De bekleding is eer ste kwaliteit en zal niet gauw slij ten. De ijskast is vrij nieuw. En dc vraagprijs voor de inventaris.... nou. ik vind het een spotkoopje". Josien sloeg met dc vlakke hand op het tafeltje. „Dan stel ik voor: toehappen. We kunnen hoogstens failliet gaan". Ans keek haar geërgerd aan. „Nou. dat is anders erg genoeg". „Dus we doen het?" vroeg Frida. De anderen vonden het goed. „En nu dat voorstel van Ans. Ik voel er wel wat voor. Ans natuurlijk ook. want anders was ze er niet mee op dc proppen gekomen. En Greet?" Ze dacht even na en haalde toen haar schouders op. „Och, of we nu over een paar maanden ontslag ne men of terstond, dat maakt tenslotte weinig uit. Goed, wc zeggen op. Ans en ik, tegen dc eerste van de volgen de maand. Heeft hij drie weken om vervangers te vinden". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6