SUCCESJES L&0 STAD EN PROVINCIE De aardbeving in Perzië Prov. boot blijft varen op de haven Kats China buit U-2-incident uit Burgemeester en wethouders van ZIERIKZEE maken be kend, dat het gemeentelijk zwembad „de Val'' na 15 sep tember 1962 voor het publiek zal zijn gesloten. Verloren: Wie heeft mijn groene regen jas gevonden, die ik zaterdag verloren heb van Prov. weg naar Eerste weegje (West hoek)? - B. Kloet, Eerste Weegje 3, Zierikzee. Diversen: Ontvangen: prachtige trom mels met sigaren vanChamp Clark'. Ook dozen „baanbre kers" van f 2,20 voor f 1,70. Sigarenmagazijn D. C. Vier gever, Haamstede en Zierik zee. Bloemen voor tentoonstelling „Floralia" inleveren van 8.30- 10.00 uur in de vishal, Brou wershaven. Schoteltje mee brengen s.v.p. Opgevangen: Jong zwart ka tertje met witte pootjes en bef. Jannewekken 14, Zierik zee, telefoon 2935. Alleenverkoop voor Haam stede en omgeving: Balmoral en White Ash sigaren bij Sigm. D. C. Viergever, West straat. UW drukker familiedrukwerk Een nieuwe Playtex bra van perion en kant: verruk kelijk om te zien, volmaakt van pasvorm, prettig zittend - kortom: een nieuwe lente voor uw figuur! ^Speciale liftband haalt de buste betoverend omhoog. •XMet A, B of C cup ook in uw maat verkrijgbaar. Elastisch aangezette gela mineerde 'straps' een wel daad voor Uw schouders DAM 2T ZIERIKZEE .fas sa gieren in Willemstad. Marinemensen genieten aanzien. Waar ter wereld de marineman ook komt, overal erkent en respecteert men hem en wordt hij graag gezien. Men weet wie je bent: een gezonde kerel, een man die prat kan gaan op een gedegen gespecia- liseerde opleiding en die op velerlei gebied zijn weetje weet. Je bent een kerel met twee rechter handen, een man die nog eens iets van de wereld krijgt te zien en veel meer een „iemand" dan menigeen in het burgerbestaan. Bovendien, als marineman kun je je bewegen: je traktement is lang niet voor de poes en de sociale voorzie ningen zijn welhaast nergens zo veelomvattend. Kortom... Bij de Koninklijke Marine is voor flinke jongemannen van 16 jaar en ouder weer plaats in vele dienstvakken en functies als: BETER AF! matroos marinier elektromonteur (zowel sterkstroom als zwakstroom) elektronicamonteur machinist schrijver hof meester telegrafist seiner technisch personeel voor de marineluchtvaartdienst. Aanvangssalaris f 208.- per maand; maximum als adjudant-onderofficier f 779.- per maand. r- verzoekt toezending inlichtingenboekje. P - I I - I I I J ZEND DEZE BON AAN HET HOOFD MARINEWERVING. BEZUIDENHOUTSEWEG 123, DEN HAAG of ga eens praten op een van onderstaande Wervingsbureaus. Zierikzee: gemeentehuis, elke 2e vrijdag van de maand, van 12.00-14.00 uur en te 's-Gravenhage, Hoofd Marine werving, Bezuidenhoutseweg 123. KONINKLIJKE A R I N E ZIERIKZEE Winterprogramma Zierikzeese Filmliga Verschenen is het programma voor het a.s. seizoen van de Zierikzeese Filmliga. Aangeboden wordt een collectie films van verschillende herkomst en gevarieerd genre. De eerste avond is vastgesteld op woensdag 17 oktober, n.l. „Whisky Galore", een typisch Engelse humo ristische film. Op vrijdag 14 decem ber volgt de film „Wilde aardbeien" waarin de Zweedse regisseur Ing- mar Bergmann de bekering van een oud man behandelt van hardheid tot milde levenswijsheid. Op vrijdag 11 januari wordt vertoond „La Ronde", een guitige variatie op een bekend menselijk thema, verfilmd door de Franse regisseur Max Ophuls, naar het boek „Reigen" van de Oosten rijker Arthur Schnitzler. „De 41ste" is een Russische parti- saner.film over een conflict tussen liefde en plicht, welke te zien zal zijn op woensdag 20 februari. Het programma wordt op vrijdag 8 maart besloten met de spannende crimino logische film „M", met Peter Lorre, verfilmd door de bekende regisseur Fritz Lang. Van de zijde van het secretariaat vernemen wij, dat leden van Nut, Z.V.U. of Kunstkring zich als lid van de Filmliga nog kunnen melden. De pré-historische strijdhamer Men deelt ons mede dat de pre historische strijdhamer in bruikleen is afgestaan door het Waterschap Schouwen-Duiveland voor nader on derzoek, maar niet is geschonken aan het gemeentelijk museum. Men zie ook het desbetreffend artikel el ders in dit nummer. renesse De collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds (kan kerfonds) 'heeft te Renesse dezer da gen f 252,91 opgébracht. westerschouwen Rondrit corso-praalwagen Evenals op andere jaren zal ook nu weer een rondrit met de praal wagen worden gehouden. Het corso comité heeft hiervoor vastgesteld maandagavond 17 september a.s. De tocht begint in Renesse van de Stoofweg. Na een rondrit door het dorp wordt vertrokken naar Haam stede, waar o.a. het rusthuis zal worden bezocht. Voorafgegaan door de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede" en de fanfare „Luctor et Emergo" uit Renesse, maakt de wa gen dan een rondgang door Haam stede en Burgh. Het comité staat intussen voor de vraag hoe de terugtocht van de wa gen uit Goes op zaterdagavond gere geld moet worden, omdat door de lage waterstand bij de- terugkeer van de extra boot, door de „knik" van de ponton, de wagen niet aan boord zal kunnen worden gereden. Zo te zien blijven ook dit jaar de moeilijkheden van de deelname aan het Goese corso weer groot, tot het laatste toe. noordgouwe Garagebedrijf in andere handen Wij vernemen dat het bekende garagebedrijf A. Akkerdaas, is ver kocht aan de N.V. L. Vriens, gara gebedrijf en autohandel te Breda. haamstede Weer repatrianten in „Ostoerio"-hotel Een tweetal bussen uit Oldebroek bracht woensdagmiddag weer een aantal repatrianten uit Nieuw Gui nea, die eerst het opvangcentrum in KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. L. A. F. Reddingius 45 jaar predikant (Van 1936-1940 te Zierikzee) Zondag 16 september a.s. zal het 45 jaar geleden zijn dat ds. L. A. F. Reddingius uit Bergen (N.H.) werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Reddingius werd op 15 mei 1887 in de hervormde pastorie van Wapserveen in de burgerlijke ge meente Havelte in Drenthe geboren en stamt uit een ruim drie eeuwen oud predikantengeslacht. Hij bezocht eerst het stedelijk, thans Praedinius- gymnasium te Groningen, daarna het stedelijk gymnasium te Assen en stu deerde vervolgens nog theologie aan de rijksuniversiteit te Groningen. Nadat de heer Reddingius in 1917 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij cp 16 september van dat jaar door zijn vader, wijlen ds. H. A. Benthem Reddingius, toen nog predikant te Gerkesklooster, beves tigd als predikant van de herv. ge meente van Pingjum en Zurich in de classis Franeker. Daarna diende de jubilaris verder nog de herv. ge meenten van Scherpenzeel, classis Heerenveen, 1920-1925; Hauwert, classis Hoorn, 1925-1936; Zierik zee, 1936-1940; Nieuw Helvoet, clas sis Brielle, 1940-1944; Poortugaal, classis Rotterdam-zuid, 1944-1947 en tenslotte nog ruim vijf jaar die van Bovenkarspel, classis Hoorn, waar hem met ingang van 1 mei 1953 op ruim 65-jarige leeftijd emeritaat ver leend werd. Na zijn emeritaat ves tigde ds. Reddingius zich metterwoon te Bergen (N.H.), waar hij de plaat selijke afdeling van de Vereniging van Vrijz. Herv. nog vele jaren als voorzitter heeft gediend. Ds. Reddingius was eerst enige ja ren scriba-quapstor van het classi caal bestuur van Hoorn en nader hand ook nog lid van het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Hol land. Verder was hij ook nog kerk- visitator in de provincie Noord-Hol land en praetor van de ring Enkhui zen. Als voorzitter van de kerkeraad van de herv. gemeente in de Wierin- germeer heeft ds. Reddingius inder tijd in die gemeente mede het ker kelijk leven opgebouwd. Wezep hadden doorlopen. Het waren er deze keer 68 stuks, zodat het to taal gegroeid is tot 95. Enige dagen geleden kwam nog een groepje van 8 personen, het aantal bedraagt nu 95. Het warep allemaal vrouwen en kinderen. Inmiddels zijn er al enige kinderen op de scholen in Haamste de verschenen. Hotel „Ostoerio" wacht nu nog een 20-tal repatrian ten. Startavond Hervormde verenigingen De reeds eerder aangekondigde startavond van de Hervormde Ver enigingen te Haamstede, zal aan vangen na de zangavond, die ten bate van Perzië hedenavond (don derdagavond gehouden wordt in de Herv. kerk. Nadat dus de meisjes van het Franse koor en het Herv. Kerkkoor hun programma, dat on geveer een uur zal duren, ten ge hore gebracht hebben, worden de leden van de verschillende vereni gingen verwacht in de Winterkerk. Collecte voor Perziè In de kerkdiensten van de Herv. kerk te Haamstede zal a.s. zondag gecollecteerd worden voor de slachtoffers van de ramp in Perzië. oosterland Het nieuwe schooljaar Op de openbare lagere school al hier, hoofd de heer Knuijt, is ^nen vorige week weer met de lessen be gonnen. Er zijn een twaalftal leer lingen voor het eerst op de school gekomen. In plaats van de onder wijzer, de heer Valk, is men er in geslaagd een onderwijzeres aan te trekken, n.l. mevr. de Haan-Brug man, wonende te Bruinisse. Hoofd onderwijzer Knuijt heeft inmiddels ook de bij de school staande onder wijzerswoning betrokken, die be halve bewerkt tegen zoutschadebe- derf, ook voor een groot gedeelte verbouwd is. Het is thans weer een keurig woonhuis geworden. Installatie leerkrachten christelijke school Vorige week werden in een speci ale bijeenkomst te Vlissingen de drie nieuwe leerkrachten voor de pas op gerichte nieuwe lagere school op reformatorische grondslag, is de heer leerd. Hoofd van deze school, die met 82 leerlingen startte, is de heer P. van Dijk, tot voor kort hoofd van de christelijke school alhier. De bij eenkomst, waarvoor grote belang stelling bestond, stond onder leiding van ds. L. Rijksen uit Rotterdam. O.m. waren aanwezig het Tweede Kamerlid de heer Kodde, oud-bur gemeester van Zoutelande, en voor zitter van de Scholenbond op refor matorische grondslag. bruinisse De heer L. bij de Vaate alhier is benoemd tot administrateur van de Vereniging tot bevordering en instandhouding van een kleuter school te Bruinisse, zulks in de va cature ontstaan door het bedanken van de heer J. van den Berge, die tot nu toe deze functie bekleedde. Vergadering Middenstandsvereniging Maandagavond 10 september ver gaderde de middenstandsvereniging in „Het Centrum". Men was het in deze vergadering wel eens over het gemeenschappelijk doel: het organiseren van een win kelweek 1962, van eind november tot na Sint Nicolaas, maar over de ma nier waarop dit plan kon worden verwezenlijkt, raakte men het niet eens. Men wil aan deze winkelweek weer gaarne de levendigheid terug geven, die deze middenstandsweek vóór 1958 steeds kenmerkte, maar men wordt daarin gehinderd door beperkende bepalingen van de Lo- terijwet. Men wil echter de winkel week 1962 attractiever maken dan in 1961 en 1960 en men besloot op korte termijn nogmaals bijeen te ko men, om te 'trachten een goed uit voerbaar plan, dat voor het publiek aantrekkelijk is, ter tafel te brengen. Brand aan boord van zandbak Dinsdagmiddag is door het omval len van een oliekachel brand ont staan aan boord van de zandbak A.H. 99, van de firma Akkermans en Verharen uit Antwerpen, welke bak diénst doet bij de aanleg van de Grevelingendam. De bemanning was aan. dek, zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. De brand kon met zand en water worden geblust. Het roefje brandde geheel uit. duiveland Het gemeentelijk woningbedrijf Uit de begroting 1963 van het Woningbedrijf van de gemeente Dui- veland - ingesteld per 20 januari 1961 - blijkt dit bedrijf in totaal 159 woningwetwoningen te omvat ten, n.l. te Oosterland 72 stuks, te Nieuwerkerk 58 woningen en te Öuwerkerk 29 woningen. Het wo- ningbezit te Oosterland bestaat uit een viertal vooroorlogse Woning wetwoningen, voor het overige uit na-oorlogse (waarvan 5 te Sirjans- land) en 8 bejaardenwoningen. Nieuwerkerk heeft 15 bejaardenwo ningen, Öuwerkerk acht. De begroting van de kapitaalsin komsten en -uitgaven 1963 geeft aan in totalen f 26.099,85. zierikzee Chr. Plattelandsvrouwenbond afd. Schouwen-Duiveland De leden van de afdeling Schou wen-Duiveland van de C.P.B. hopen op 18 september weer voor het eerst na de vacantie in vergadering bijeen te komen in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw in 't Vrije. Op deze avond zal een lezing ge houden worden door dokter K. van Leeuwen, arts te Bruinisse, met als onderwerp; „Het beroep huisvrouw". Openstelling C.J.V.-bibliotheek De C.J.V.-bibliotheek zet a.s. za terdag 15 september haar deuren weer open om het lezend publiek van boeken te voorzien. De uitlening vindt plaats in het C.J.V.- jeugdgebouw in het Visslop op zaterdagmiddagen. Er zijn dit jaar weer ruim 200 nieuwe boeken in de bibliotheek op genomen, waaronder: romans, oor logsboeken, detectives, kinderboe ken, jongens- en meisjesboeken en meisjesromans. Er is dus voor „elck wat wils". nieuwerkerk Leesseizoen begint weer Vrijdag 14 september begint de Algemene Leesbibliotheek weef met het uitlenen van boeken in „Reho- both". Er zijn weer vele nieuwe aanwin sten en voor elck wat wils. Gezien het grote, succes van vorige jaren, blijkt het wel, dat de biblio theek hier in een grote behoefte voorziet. Schelpactie zondagsschool Door de kinderen van de zondags school alhier is een schelpactie ge houden ten behoeve van de honge rende Papoea-kinderen. Nadat door de leidster, mej. Toos v. d. Wielen, een daarop betrekking hebbend schrijven op de zondags school was voorgelezen, werd door de kinderen spontaan een bedrag van f 80 bijeengebracht, hetwelk ge zonden werd aan de zondagsschool vereniging te Amsterdam, waarvan de actie uitgaat en die voor verdere doorzending zorgt. SPORT DISCUSWERPEN Ester Schot verbetert Zeeuws record Bij de te Huizingen, bij Brussel, gehouden internationale dames at- letiek-ontmoeting tussen België en Nederland B, welke door Nederland B met 60 pnt tegen 46 pnt werd ge wonnen, is Esther Schot er bij het nummer discuswerpen in geslaagd haar eigen Zeeuws record te verbe teren met 30 cm en te brengen op 40.72 m. Esther Schot wist door deze fraaie prestatie beslag te leggen op de 2e plaats achter de Belgische Saenen, die de discus 42.93 wierp. VOETBAL K.N.V.B. Wijzigingen aanvangsuren in het programma voor zaterdag 15 sept. aanstaande: Mevo BI-Bruse Boys BI, aanvang 16.00 uur; Zonnemaire BI-Zierikzee BI, aanvang 14.20 uur; Dreisehor BI- Zierikzee Bil, aanvang 14.15 uur. Wijziging aanvangsuur in het pro gramma voor zondag 16 september aanstaande: Eerste klas A: Dreisehor I-Hans- weertse Boys I, aanvang 14.15 uur. H.L.O. Het diploma derde graad werd be haald door mevrouw E. van de Zan- de-Van der Bijl te Nieuwerkerk. Het diploma eerste graad werd be haald door de heer K. J. Feijen te Zierikzee. VOETBAL Burgh I-Halsteren I Burgh speelt zondag de eerste thuiswedstrijd op het Sportpark „van Zuijen" tegen Halsteren. Indien Burgh in deze strijd eens wat over de eerste zenuwen heen is, zouden we hier toch wel een gelijk spel uit willen zien halen. Over de opstelling van de groen-witten is nog niets be kend. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" De huishoudelijke competitie sei zoen 1962/1963 is inmiddels aange vangen. De uitslagen van de eerste wed- strijdavond luiden: P. Coppoolse- S. W. M. Dijkman 0-2; J. P. Geleijn- se-A. Knuist 2-0; H. Kouijzer-F. Rossen 2-0; Fr. Roggeband-J. P. Willemse 0-2. TEHERAN, 12-9. Meer dan 10.000 lijken zijn in Perzië gevonden als gevolg van de aardbeving van tien dagen geleden en onder het puin lig gen er nog meer. Dit is woensdag bekend gemaakt door generaal Ab- doel Hoessein Hedjazi, chef van de generale staf. „Floralia" brengt bloemenpracht in Brouwershavense vishal BROUWERSHAVEN, 12-9. - Aan- staande zaterdag zal te Brouwersha ven door de bloemenvereniging .Flo ralia' weer de jaarlijkse bloemen tentoonstelling worden gehouden in de Vishal op de haven. Er zal weer een bonte pracht van bloemen te bewonderen zijn, welke door de 260 leden zijn gekweekt. Ook de kinderen van de 'beide lagere scholen zullen hun steentje bijdra gen tot vervolmaking van de bloe menweelde, want ook zij ontvingen allen een plantje. Daarnaast kunnen de kinderen nog prijzen winnen met het inleveren van een veldbouquet, waaronder ieder jaar opnieuw fraaie exemplaren op de keuringstafel ko men. Naast de tentoonstelling kan het publiek zijn geluk beproeven tij dens de bazar bij het rad van avon tuur, het pinbord, enveloppenspel, schiettent, bussenwerpen, enz. Dit jaar zal er ook een verloting worden gehouden met als eerste prijs een fraai bedsprei. Om het bezoekend publiek een gezellige avond te be zorgen zal ook nu weer bij een kopje koffie heerlijke oliebollen te verkrij gen zijn. De bouw vait de Oosterscheldebrug ZIERIKZEE, 12-9. Wy zijn in staat een op Schouwen-Duiveland fre- kwent gehoord gerucht, als zou de bootdienst Zierikzee-Kats in verband met de bouw van de Oosterschelde brug worden verlegd naar Katse- veer, tegen te spreken en als niet juist te kwalificeren. De haven van Kats wordt gebruikt voor de aanvoer van materieel voor de brugbouw, maar er bestaat een afspraak met de Provinciale Stoom- bootdienst, dat men in de praktijk een subtiel samenspel zal ontwikke- bij het havengebruik, waardoor én de belangen van de brugbouwers én die van de bootdienst zullen worden gediend. In een zeer exeptioneel geval zou Kerk-collecte voor Perzië Uit het Hervormd Kerkblad van deze week blijkt, dat op de zon dagen 16 en 23 september a.s. in de meeste Hervormde kerken van de gemeenten op Schouwen-Duiveland gecollecteerd zal worden voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië. Deze collecte wordt - door de verschillende predikanten van harte aanbevolen. Er wordt op ge wezen dat de gehele wereld mee leeft met de slachtoffers van de ramp. Zeeland in het bijzonder weet wat het betekent door anderen in nood geholpen te worden. Deze col lecte gaat uit van de Wereldraad van Kerken. Honden kunnen niet lezen AMSTERDAM, 12-9. Bur- qemeester mr. G. van Hall heeft tijdens een vergadering van de Amsterdamse gemeen teraad onthuld, dat honden niet kunnen lezen en dit waar schijnlijk ook nooit zullen le ren. Dit gebeurde toen het raadslid mej. M. M. Koppen- schaar (P.v.d.A.) het vaak in landelijke gemeenten spelen de probleem van de loslopende honden aansneed. Zij gaf n.a.v. een adres aan de raad over dit onderwerp, b. en w. in over weging de politie-verordening te wijzigen door bijvoorbeeld te bepalen dat het verboden is honden in de drukste stra ten los te laten ,dit voor de veiligheid van mens en dier. Mr. van Hall vond het een moeilijke zaak omdat hij ver onderstelde dat een loslopende hond zonder argwaan van een „toegestane" straat een „ver boden straat" zal ingaan, om dat honden nu eenmaal niet kunnen lezen. Volgens welingelichte kringen in Oost-Berlijn heeft het centrale co mité van de Oostduitse communisti sche partij een bijeenkomst die in de komende herfst zou worden ge houden, uitgesteld als gevolg van een Russische „langzaam-aan"-poli- tiek inzake een Duits vredesverdrag. het in de toekomst kunnen voorko men - de eerste paal voor de brug wordt medio 1963 geslagen - dat de haven van Kats onbruikbaar is voor de boot, maar zo'n uitzonderlijk - niet te voorspellen geval - vergt geen regeling vooraf om de boot dienst te verleggen naar Katseveer. Een en ander wordt ons van be voegde zijde medegedeeld. DELFT. De oude kunst- en antiek beurs te Delft, die woensdag is ge sloten, heeft een record-aantal be zoekers geboekt. Vorig jaar waren er in drieentwintig dagen 36.647 be zoekers; nu in twintig dagen 38.913. PEKING, 13-9. Hoewel men in Chinese officiële kringen nog steeds een volkomen stilzwijgen bewaart over de bijzonderheden van het neer schieten boven Chinees gebied van het U-2-vliegtuig van de Nationa- listisch-Chinese luchtmacht, wordt in de communistische pers een steeds feller wordende campagne gevoerd. De gehele voorpagina's en ook een deel van de binnenpagina's worden ingenomen door berichten over pro testvergaderingen in het gehele land, verklaringen, interviews, gedichten en spotprenten over het neerschieten van het toestel. KERKNIEUWS Kerkclüke bearbeiding van doofstommen BERGAMBACHT, 13-9. De kerke lijke bearbeiding van doofstommen die uitgaat van de Gereformeerde Kerken en welke interkerkelijk ge schiedt, heeft van nu af een eigen predikant gekregen in ds. J. Firet sr. Deze heeft in verband hiermee gis teravond afscheid genomen van de gereformeerde gemeente in Berg ambacht, welke hij ruim dertig jaar heeft gediend. Het werk in deze gemeente liet tot dusver toe dat ds. Firet tevens werkzaam was ten be hoeve van doofstommen in geheel Nederland. Thans is het werk onder de doofstommen zo toegenomen dat dominee Firet volledig voor deze landelijke arbeid wordt ingezet. Na afloop van de dienst, tijdens een bij eenkomst in gebouw „De Schakel", ontving de predikant namens de kerkelijke gemeente een schrijfbu reau. Ds. Firet zal zich te Scherpen* zeel vestigen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 4