Portret van Nederlands eerste vrouwelijke dierenarts De basis voor het landbouwprijsbeleid 1962/1963 Nederland krijgt een eigen nieuw Rijksmuseum Vincent van Gogh Verenigde Staten niet nerveus door jongste Russische waarschuwing FLITSEN Nieuw-Guinea-repat riant en te Haamstede UIT HET BUITENLAND Waar een unieke keuze toe leidde Te Haamstede arriveerden de eerste Nieuw Guinea-rcpatrianten, die - ge lijk gemeld - onderdak hebben gevonden in het „Ostoerio"-hotel De jeugd zocht het al dadelijk wat hoger op, om de nieuwe omgeving en behuizing eens in ogenschouw te, nemen. Wellicht dat september toch nog een beetje mild wil wordendan zal het wel wennen, want hoe mooi kan Schouwens Westhoek in de herfst niet zijn. UTRECHT, 11-9. - Als de maat schappij voor dierengeneeskunde de ze week haar honderdjarig jubileum viert, zullen er ongetwijfeld \ele herinneringen worden opgehaald. In die herinneringen aal beslist ook de figuur van mevrouw J. Donker-Voet opduiken. Mevrouw Donker is na melijk de eerste vrouwelijke dieren arts in Nederland en een tiental ja ren is zij ook de enige geweest. In 1925 zette mevrouw Donker haar eerste aarzelende schreden op het pad der veeartsenijkunde. In dat jaar werd de hogeschool omgevormd tot de zesde faculteit van de univer siteit in Utrecht, hetgeen het voor deel had. dat mevrouw Donker lid kon worden van de vrouwelijke stu dentenvereniging. AI sinds haar kinderjaren wilde zij dierenarts worden. Zij was dol op viervoeters en vooral aan paarden had zij haar hart verpand. Maar toen zij bij de universiteit inlichtingen kwam vragen over de studie in de dierengeneeskunde kreeg zij 'n over stelpend aantal bezwaren te horen. Het voornaamste argument was, dat er in de 104 jaar van het bestaan van het veeartsenükundig onderwijs nog nooit een meisje voor dierenarts was opgeleid Het onderzoek en de behandeling van grote huisdieren, een belangrijk onderdeel van het praktische onder wijs, was helemaal geen vrouwen werk, zo werd haar verder nog ver teld. Toch maar wagen Ondanks al deze bezwaren besloot mevrouw Donker toch om het maar te wagen. Als na een jaar studie zou blijken, dat de opleiding te zwaar voor haar was, zou zij altijd nog naar de medische faculteit kunnen „overzwaaien". Achteraf bekeken moest ik wel even wennen, zegt me vrouw Donker nu, als zij terugdenkt aan die eerste tijd. De praktijk was inderdaad nogal zwaar en er deden zich weieens moeilijke situaties voor. Maar tegenwerking heeft zij in haar studietijd nooit ondervonden cn haar twintig medestudenten beschouwden haar ai spoedig als een van de hun nen. Het voorbeeld van mevrouw Don ker vond aanvankelijk nog geen na volging. Pas in 1933, toen zij al drie jaar was afgestudeerd, werd er weel een meisje ingeschreven bij de vete- .rinaire faculteit. Op het ogenblik zijn er zo'n dertig vrouwelijke die renartsen in Nederland, terwijl er nog ongeveer dertig meisjes in op leiding zijn. Eerste baantje Mevrouw Donker was heel blij niet haar eerste baantje. Zij werd assistente op de kliniek voor kleine huisdieren en verdiende daarmede f 1800,- per jaar. Geen groot bedrag, maar in de crisistijd was iedereen al blij als hij aan de slag kon ko men. Na het eerste jaar kreeg me vrouw Donker f 100,- opslag en na het tweede weer. Op dat moment kwam zij echter in het pensioen fonds, hetgeen haar f 200,- per jaar kostte, zodat zij weer op haar aan vangssalaris stond. Aan een eigen praktijk is mevrouw Donker nooit begonnen. De behande ling van de grote huisdieren is voor een man soms al een zwaar karwei. Daar komt nog bij, dat een boer er toen en nu nog niet veel voor voelt om een vrouw te hulp te roe pen als een van zijn dieren ziek wordt, omdat hij nu eenmaal van oordeel is, dat een dierenarts een „potige figuur" moet zijn. Paarden heeft mevrouw Donker na haar studiejaren dus nooit meer behandeld, maar ter compensatie heeft zij er zelf een gekocht en het spreekt vanzelf, dat dit „grote huis dier" over zijn verzorging niet heeft te klagen. Ruitertocht door Hongarije Mevrouw Donker heeft, nadat zij drie en een half jaar aan de kliniek in Utrecht had gewerkt, twee jaar onderzoekingen verricht aan het In stituut Pasteur in Parijs. In 1936 maakte zij tijdens haar vakantie een ruitertocht door Hongarije, waar zij haar latere echtgenoot leerde ken nen. Na haar huwelijk legde zij haar werk neer en vertrok met haar man naar Calcutta en later naar Indo nesië, waar zij op veeartsenijkundig gebied alleen nog maar uit liefheb berij actief was. In 1946 keerde mevrouw Donker als weduwe naar Nederland terug. Haar man was bij de beruchte Bir- maspoorweg omgekomen. Terug naar Indonesië Ze kreeg een functie aan het staatsveeartsenijkundig onderzoe kingsinstituut. Daarna werd ze als gouvernementsdierenarts weer uit gezonden naar Indonesië, waar ze meehielp aan de opbouw van het Instituut voor dierziektenbestrijding in Buitenzorg. De omstandigheden waren daar na de oorlog nog bij zonder primitief. Hulp aan studenten Sinds 1951 is Nederlands eerste vrouwelijke dierenarts verbonden aan de afdeling voor veterinaire bacteriologie van de faculteit voor diergeneeskunde in Utrecht. Behalve onderzoekingswerk omvat haar taak hier ook het toezicht op de studen ten, die in hun laatste studiejaar bij haar een maand praktijk komen op doen. Daarnaast houdt mevrouw Donker zich bezig met de bestude ring van een aandoening die zowel bij mensen als bij alle diersoorten, zij het sporadisch, over geheel de wereld voorkomt. Haar verblijf in Utrecht werd in 1957 cn 1958 onder broken voor een bezoek did zij op uitnodiging van The American As sociation of University Women aan Amerika bracht. In tie afgelopen drie weken is zij nog in Montreal geweest, voor een microbiologisch congres en in de Verenigde Staten waar zij inleidingen hield. Vcor een meisje geschikt Mevrouw Donker, die kan bogen op de langste ervaring als vrouwe lijke dierenarts in ons land, aarzelt als men haar nu vraagt, of zij dit beroep voor een meisje geschikt vindt. Ik zou het ieder meisje, dat er wat voor voelt, aanraden, zo zegt ze. maar de aspirant-studente moet zich wel realiseren, dat het later moeilijk wordt om een bevredigende werkkring te krijgen. Een kleine huisdierenpraktijk is natuurlijk een DEN HAAG, 11-9. Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend, dat beoogt, door de Staten- Generaal de op 21 juli 1962 gesloten overeenkomst tussen de staat der Nederlanden en de Vincent v. Gogh- stichting te laten goedkeuren, een grcot aantal schilderijen cn tekenin gen van Vincent van Gogh en van enige van zün tijdgenoten, benevens brieven en andere archiefbescheiden betrekking hebbende op de schilder, voor Nederland te behouden. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp delen de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mi\ Y. Scholten, en de minister van Financiën, dr. J. Zijlstra, onder andere mede dat ir. V. W. van Gogh te Laren (N.H.) bij akte van 10 juli 1962 uit zijn privé- bezit een groot aantal schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh en van enige van zijn tijdgenoten, benevens brieven en ander archief bescheiden, betrekking hebbende op de schilder, heeft verkocht en daar na in eigendom heeft overgedragen aan de Vincent van Gogh-stichting. Dit is geschied voor een bedrag van f 18.470.000 onder de voorwaarde dat dit bedrag voor 1 juli 1963 zal zijn betaald. Maatregelen van de stichting Het bestuur der stichting heeft zich tot de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek de stichting door middel van subsidie in de ge legenheid te stellen de genoemde koopsom te betalen en haar op deze wijze in staat te stellen haar doel: de Van Gogh-verzameling voor Ne derland te behouden, te bereiken. De staatssecretaris en de minister van Financiën hebben terstond alle maatregelen genomen de verzame lingen met een wereldnaam van ir. Van Gogh op deze wijze voor Ne derland te behouden. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. Het Zierikzeesche Vrijzinnige Vrouwen- en Mannen koor gaf in de zaal van hotel „Ju liana" een geslaagde uitvoering. ZIERIKZEE. Het comité „Behoud van de tram" heeft een vergadering uitgeschreven. ZIERIKZEE. De Vereniging van Oud-leerlingen organiseerde een fruit-, groenten- en bloemententoon stelling in Concordia OOSTERLAND. De P.T.T.-kan- toorhouder alhier heeft 500 door hem ingezamelde oiide rijwielmerken, opgestuurd ten bate van de t.b.c.- bestrijding. ZIERIKZEE. Een vijftal huizen van de Vereniging Volkswoningen is thans niet verhuurd. Het bestuur vermoedt dat de toe te passen huur- verlaging animerend zal werken op spoedige bewoning.. ZIERIKZEE. Van V.V.V.-zijde wordt vernomen dat in oktober een winkelweek zal worden georgani seerd. ZIERIKZEE. In één der zalen van de Ambachtsschool werd een K.L.M.-tentoonstelling gehouden. SCHOUW EN-DU IVELAND. On der de jeugd is de rage van de yo yo uitgebroken, waarbij het er om gaat de yo yo - een uit twee schij ven bestaand instrument - op een touwtje op en neer te laten dansen. ST.-PHILIPSLAND. Bij de heer A. d. B. alhier zijn drie kalfjes ge boren, die samen f 4,opbrachten. De Staatsmunt in 1961 DEN HAAG, 11-9. In verband met de nog steeds voortdurende vraag naar alle munten, met uitzondering van guldens, was het in 1961 nodig om de produktie hiervan te vergro ten. In de begroting van het Staats- muntbedrijf was rekening gehouden met de aanmaak van in totaal 53 miljoen muntstukken ten behoeve van Nederland. Er zijn echter in '61 105 miljoen muntstukken afgeleverd. Bovendien werden in totaal nog 2Va miljoen munten aangemaakt voor de Nederlandse Antillen, Suriname en Israël. Dit vermeldt de memorie van toe lichting bij een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van het Staatsmuntbedrijf voor het dienst jaar 1961. Dc aanmaak van munten voor Is raël en van gedenkpenningen ter ge legenheid van het zilveren huwe lijksfeest van H.M. dc Koningin cn Z.K.H. prins Bernhard der Neder landen deed in 1961 hel zilverver- bruik van het Staatsmuntbedrijf in belangrijke mate toenemen. van de mogelijkheden, maar de be hoefte daaraan bestaat alleen in de grote steden en is niet zo groot. Er blijven dan natuurlijk nog vele laboratoriumbanen over, maar op een laboratorium kan men ook wel via een andere studierichting terecht komen. De meeste vrouwelijke stu denten trouwen en als de man hun ner keuze ook een dierenarts is, kunnen zij natuurlijk bijzonder veel plezier van hun vooropleiding heb ben. Al met al heeft mevrouw Donker in ieder geval geen spijt van de op zienbarende keuze die zij in 1925 maakte. De stichting bleek bereid na ver werving van de verzamelingen deze onder te brengen in een door de staat binnen de gemeente Amster dam in te richten rijksmuseum Vin cent van Gogh, dat geheel als een rijksinstelling door de staat zal wor den beheerd en geëxploiteerd en waar de staat de verzamelingen zal beheren, als waren deze eigen goed. Een „volksvliegtuig" Dat de Duitse volkswagen een opmerkelijk economisch succes is zal niemand durven tegen te spreken. Op alle we gen van de gehele wereld rijdt deze technisch bijzonder goede en in verhouding vrij goedkope auto. Er zal nu bin nenkort ook een' „Volksvlieg tuig" op de markt worden ge bracht. Of dit vliegtuig ook zo'n opmerkelijk succes als de Volkswagenzal worden zal de toekomst moeten uitwijzen. Het gaat hier om een bijzon der elegant tweepersoons vliegtuig, de „Bölkow Junior". De machine is voorzien van een 105 pk Rolls Royce motor en kan voor een sensationeel lage prijs (in Duitsland slechts DM 26.500) worden vervaar digd. De technische uitvoering van dit toestelletje is zeer mo dern. Voor zakenlieden en sportvliegers werkelijk iets om de vingers er bij af te likken. Herdenking gesneuvelden slag om Arnhem DEN HAAG, 12-9. Zoals elk jaar worden op 17 september de bijna 1.800 soldaten - Engelsen, Polen en enige Nederlanders - herdacht, die in de slag om Arnhem zijn gesneu veld. Deze herdenking geschiedt steeds op de dag van de luchtlanding der geallieerden, die zoals bekend de bezetting van de Rijnbrug ten doel had. Dit jaar zullen 244 nabe staanden en strijdmakkers van de gevallenen bij de herdenking aan wezig zijn. Zij zijn de gast van het Nederlands oorlogsgraven comité. SCHIPHOL, 12-9. Woensdagmid dag zijn met een speciale D.C.-7 van de K.L.M. een 70-tal zogenaamde „gold star" moeders uit Amerika op Schiphol aangekomen. Zij gaan de graven van hun zoons bezoeken, die bij de bevrijding van Nederland in de tweede wereldoorlog zijn gesneu veld en ze doen dat voor de aller eerste maal. Opnieuw aardschokken in Perzië TEHERAN, 11-9. In Teheran en in het reeds zo zwaar geteisterde ge bied in west-Perzië zijn dinsdag weer aardschokken gevoeld, die vijftien seconden duurden. Er is tot nu toe nog geen melding gemaakt van nieu we slachtoffers. Hoessein Chatibi, directeur van de „Rode Leeuw en Zon" - het Perzi sche Rode Kruis - heeft meegedeeld, dat er nu 8.000 slachtoffers van de aardbeving van vorige week 'begra ven zijn. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Bea trix heeft het voornemen op donder dag 11 oktober aanwezig te zijn bij een der lezingen, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Institute cf Social Studies te 's-Gra- venhage, aldaar gehouden zal wor den. WASHINGTON, 11-9. „De waar schuwing welke de Sowjet-Unie met het oog op een eventuele Amerikaan se aanval op Cuba tot dc V.S, heeft gericht, is een losse bewering en stoelt op geen enkele wezenlijke eventualiteit", zo heeft dc leider van dc democratische fractie in do Ame rikaanse Senaat, Mike Mansfield, verklaard. Volgens hem willen de Russen een situatie scheppen die zij voor propa gandadoeleinden willen uitbuiten. „Zoals altijd zullen wij zelf beslissen wat onze buitenlandse politiek moet zijn", aldus Mansfield. Do woordvoerder van het State Departement, Reap, verklaarde dat BRUSSEL. Kuning Boudewijn, die vorige week zijn 32ste verjaar dag vierde, en koningin Fabiola heb ben een bedrag van 100.000 Belgische frank <7.1} 50 gulden) geschonken ten bate van de slachtoffers van de aard beving in Iran. LONDEN. Premier Diefenbaker van Canada heeft in Londen gezin speeld op de mogelijkheid van een nieuwe conferentie van premiers van het gemenebest in het komende voorjaar, ter verdere bespreking van de omstreden kwestie van En- gelands toetreding tot de E.E.G. SEOEL. Volgens het zuid-Kore- aanse ministerie van gezondheid hebben zich in zuid-Korea de laatste tijd 368 gevallen van slaapziekte voorgedaan, waarvan 82 met dode lijke afloop. Alleen al in Seoel zijn van 175 slachtoffers er 52 overleden. DJAKARTA. In Indonesië is de eerste afdeling geleide projectielen van de Indonesische luchtmacht opgericht. Zij is uitgerust met meer- trapsraketten van Russische makelij die van de grond af worden afge vuurd op luchtdoelen. AVELLINO. Twee lichte aard schokken hebben ertoe geleid, dat de bevolking van de zuid-Italiaanse plaats Avellino weer in paniek de straten op stroomde. Vorige maand kwamen in deze plaats door een reeks aardbevingen 22 mensen om het leven. LONDEN. De algemene secreta rissen van 32 Britse vakverenigin gen met een ledental van bij elkaar twee miljoen, eisen algemene verkie zingen over de kwestie van toetre ding tot de E.E.G. OOST-BERLIJN. Volgens de oost-Duitse politie hebben Russi sche jachtvliegtuigen een Tsjechisch vliegtuig, bestuurd door een Britse piloot, gedwongen te landen op een Russisch militair vliegveld te Alten burg, 35 km ten zuiden van Leipzig. Zuidafrikaaiise studenten op bezoek DEN HAAG, 12-9. Een groep van 15 Zuid-Afrikaanse christen-demo cratische studenten brengt van 23 tot 30 september een bezoek aan Ne derland als gast van de Nederlandse afdeling van de Christen-democrati sche Internationale, zo meldt het secretariaat van de Nederlandse organisatie. Bij de Nederlandse „equipe" zijn de A.R.P., de K.V.P, en de C.H.U. aangesloten. Reisje voor Dordreclits burgemeester WILLEMSTAD, 12-9. - De burge- meester van Dordrecht, mr. J. AE. H. J. van der Dussen, en zijn echt genote, zullen op 22 september uit Miami, in de V.'S., aankomen op Aruba. De 24ste reizen zij door naar Curasao en op 28 september vertrek ken zij uit Willemstad voor een be zoek aan Suriname. Bij het 25-jarige ambtsjubileum van mr. Van der Dussen kregen hij en zijn echtgenote van de burgerij een reis aangeboden naar de Ver enigde Staten, de Nederlandse An tillen en Suriname. De Veiligheidsraad heeft woens dag eenstemmig de toelating van Ja maica, Trinidad en Tobago tot de Verenigde Naties aanbevolen. De Al gemene Vergadering zal dit besluit bij het begin van de zitting die op 18 september wordt geopend, nog moeten goedkeuren. Sclieepvaartberichten Caltex Utrecht (t.), pass. 12/9 Dun- geness naar Canvey Eiland. Kenia (t.), 12/9 dwars Kaap Skagen, 13/9 te Amsterdam verwacht. Zafra (t.), 12/9 dwars Khorya Morya naar Mena Al Ahmadi. Interkerkelijk contact in Zeeland MIDDELBURG. 12-9. - Alle her- vormde kerkeraden in Zeeland heb ben een brief ontvangen van de pro vinciale kerkvergadering, waarin zij worden opgewekt om contact en ge sprek te zoeken met de leden van de gereformeerde kerken. De provincia le kerkvergadering staat daarbij als mogelijkheden voor ogen: gezamen lijke kerkeraadsbesprekingen, het over en weer bezoeken van eikaars kerkdiensten, het houden van geza menlijke officiële kerkdiensten en het samenwerken op diaconaal ter rein. de Russische verklaring op het eer ste gezicht niets nieuws bevatte. Hij zag er duidelijk een propagandama- noeuvre in, in het bijzonder bedoeld om de Cubanen een hart onder de riem te steken. Er was zijns inziens dan ook geen reden om zenuwachtig te worden. Een Russische bewering dat de V.S. niet over de kwestie-Berlijn kunnen onderhandelen met het oog op dc naderende verkiezingen noem de Reap „de grootste onzin". Hij her innerde er aan, dat de Amerikaanse regering bereid is hot verkennend overleg met dc Sowjct-ambassadeur Dobrynin voort te zetten, fotdat er een basis voor officiële onderhande lingen is gevonden. i DEN HAAG, 12-9. In overleg tus sen de minister van Landbouw en Visserij en het Landbouwschap is besloten, dat de becijferingen, die het Landbouvv-Economisch Instituut dit najaar zal maken ten behoeve van het landbouwprijsbeleid 1962- 1963, in opzet enigszins zullen ver schillen van de tot dusverre gebrui kelijke jaarlijkse kostprijsrapporten. In deze basisgegevens voor het prijs beleid zal het accent verlegd wor den van de kostprijsberekeningen per produkt naar de toestand en ont wikkeling van de rentabiliteit van het landbouwbedrijf als geheel. Het Landbouwschap meent, dat d°' kostprijsberekeningen per produkt onder de huidige omstandigheden 'n ontoereikend uitgangspunt zouden bieden voor een landbouwpolitiek, die de Nederlandse landbouw in staat stelt de mede met het oog op de 'E.E.G. noodzakelijke aanpassing snel en doelmatig te volbrengen en die tevens de agrarische beroepsbe volking een redelijke levensstan daard garandeert. In het overleg met de minister van Landbouw over het te voeren prijs beleid zal de inkomensontwikkeling van de agrarische beroepsbevolking ten opzichte van de andere bevol kingsgroepen in deze tijd van wel vaartsstijging in het centrum van de aandacht moeten staan, zo meent het Landbouwschap verder. Kostprijsbe rekeningen per produkt, die slechts een sector van het bedrijf belichten, geven voor dit doel onvoldoende in formatie. De uitkomsten van het bedrijf als geheel zijn een veel betrouwbaarder maatstaf voor de sociaal-economi sche positie van de landbouw als ge heel en van de verschillende be- drijfstypen. Duidelijk spreekt dit bij voorbeeld voor de gemengde bedrij ven; de uitkomsten van de \Tarkens- en kippenhouder ij, die het laatste jaar zo slecht waren, komen in dc kostprijsberekeningen niet tot uit drukking, terwijl zij toch van door slaggevende invloed zjjn op de ren tabiliteit van het bedrijf als geheel. Ook zal bij de praktische vormge ving van het landbouwbeleid voor 1962-1963 niet voorbij gegaan kun nen worden aan de invloed van de bestaande en toekomstige E.E.G.-re- gelingen en -beslissingen op de ren tabiliteit en dc concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw. Ilcffingenstelscl Zo zal bijvoorbeeld de invloed van ■het per 30 juli j.l. ingevoerde hef fingenstelsel op de exportpositie van onze veredelingsprodukten, en dus op de rentabiliteit van de bedrijven die deze produkten voortbrengen, 'n belangrijk punt van overweging moe ten zijn. Ook de snelle omschakeling die van do Nederlandse landbouw ondernemingen wordt gevraagd, me de in verband met de grote inspan ning van andere E.E.G.-landen om hun landbouw te moderniseren, is oen faktor waarmoe het landbouw beleid ernstig rekening moet hou den. Bedrijfsgewijze benadering Ook deze doorwerking van de E.E.G. op het nationale prijsbeleid maakt het daarom volgens het Land bouwschap gewenst, te beschikken over een bedrijfsgewijze benadering van de rentabiliteit in de landbouw in plaats van een produktsgewijze benadering, waarin genoemde fak- toren immers niet of onvoldoende tot uitdrukking kunnen komen- Aan genomen kan worden dat het toe komstige gemeenschappelijke land bouwbeleid in de E.E.G. ook geba seerd zal zijn op rentabiliteitsover- zichten van de bedrijven als geheel. De rapporten van het Landbouw- Economisch Instituut zullen in hun nieuwe opzet de volgende gegevens omvatten: de bedrijfsuitkomsten van de verschillende groepen geselec teerde kostprijsbedrijven in de laat ste vijf jai-en (inclusief 1961-1962); de nacalculaties van de kostprijzen van de melk in de weide- en zand gebieden in de afgelopen vijf jaar; een voorcalculatie van de bedrijfs uitkomsten 1962-1963 in de verschil lende kostprijsgebieden. In deze nieüwe opzet zullen de kostprijsbe rekeningen per produkt (althans de voorcalculaties) dus niet meer voor komen. Welke elementen het jaarlijkse overzicht vari de situatie in de Ne derlandse landbouw in de verdere toekomst - wanneer het markt- en prijsbeleid geheel in Brussel wordt bepaald - zal moeten bevatten, is een kwestie die nader wordt bestu deerd. Franse kranten van verschillende politieke richting hebben donderdag kritiek geleverd op president Dc Gaulle's voorstel voor wijziging van de grondwet om rechtstreekse ver kiezing van het staatshoofd door het volk mogelijk te maken. Hr. Ms. „Zeeleeuw" weer thuis DEN HELDER. 12-9. - Woensdag middag is de Hr. Ms. onderzeeboot .Zeeleeuw' in het Nieuwediep te Den Helder afgemeerd voor de onderzee- dienstkazerne, teruggekeerd van een reis naar Nieuw-Guinea. Het schip werd opgewacht door een grote scha re 'belangstellenden, die kennelijk blij waren hun verwachten na een onverwacht lange afwezigheid terug te zien. De .Zeeleeuw' heeft de heen reis via 'het Panamakanaal gemaakt en de terugreis rond Kaap de Goede Hoop. Hiermee werd dc langste vaar- opdracht sinds het einde van de tweede wereldoorlog met naar schat ting 5.000 zeemijlen overschreden. De commandant van de mijnendienst kapitein ter zee R. van Wcl.v, en de commandant zeemacht Nederland, schout bij- nacht mr. A. N. baron de Vos van Steen wijk, waren op de re de reeds aan boord gegaan om het schip Ic verwelkomen. Dc matro- zonkapol van Nieuwediep wachtte de bemanning op de kade op mei vrolijke marsmuziek. Unieke verzameling voor ons land behouden Washington wil verkennend overleg voortzetten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3