DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kennedy wil V.S. de leiding geven bij de wereldruimtevaart Stakingen in Milaan De Gaulle over de plannen tot kiezen van een opvolger Russen blijven pantserwagens gebruiken voor wachtaflossing T.b.c. nog altijd ernstig vraagstuk Afrikaanse Gemenebestlanden over de E.E.G. Het rumoer om Cuba Bloedig incident in Katangï Amerika en Cuba Actie „Help die kinderen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 september 1962 119e jaarga gn No. 19242 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: idnnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redökteur: M. 1 Bij de Vaate, tel. OfltO-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Pre-historische hamer gevonden in Sehomven Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Binnen tien jaar een man op de maan De eersten HOUSTON, Texas, 12-9. - President Kennedy heeït er woensdag opnieuw de nadruk op gelegd, dat de Verenigde Staten de wereld in de ruimte zuilen leiden. In een rede aan de Rice-universiteit in Houston zei hü, dat Amerika alleen mede kan beslissen of „deze grote nieuwe oceaan een zee van gezegende rust of het toneel van een verschrikkelijke oorlog" wordt, ais het in die positie verkeert. De Amerikaanse president, die een inspectietocht van twee dagen maakt langs burgerlijke en militaire ruimte- vaartinstallaties, zei dat er „grote, gedurfde en onverflauwde" inspan ningen nodig zijn om een man op de maan te brengen - een doei dat hij zich voor de komende tien jaar ge steld heeft. „Daar kunnen we nu niet voor terugdeinzen", zo zei hij. „De Verenigde Staten moeten op het gebied van de ruimtevaart de leidende natie worden.Ons lei derschap in wetenschap en industrie, onze hoop op vrede en veiligheid, onze verplichtingen als mogendheid van de eerste orde, al deze feiten vereisen een dergelijke inspanning, om deze mysteries op te lossen, op te lossen voor het welzijn van alle mensen, en om de leidende ruimte varende natie te worden". President Kennedy zei voorts: „De ogen van de wereld en haar ongedu rige miljoenen bewoners slaan nu de ruimte gade, de maan en de zich op grotere afstand bevindende hemel lichamen, en wij hebben gezworen dat zij haar niet bestuurd zullen zien onder een vijandelijke veroverings- vlag, maar onder een vlag van de vrede. Wij hebben gezworen dat zij de ruimte niet gevuld zullen zien met wapens voor massavernietiging, maar met instrumenten voor weten schap en begrip. Toch kan deze eed alleen worden nagekomen als w|j de eersten zy'n - en daarom zijn wü van plan de eer sten te worden. President stelt volksstemming voor PARIJS, 12-9. President De Gaulle zal het Franse volk op 20 september in kennis stellen van z|jn plannen om de Fransen het recht te geven z|jn opvolger als hoofd van de Franse staat rechtstreeks in een volksstem ming aan te wtfzen. Dit geschiedt thans - als bekend - door een kies college. De demissionaire minister van Voorlichting, Alain Peyrefitte, heeft verslaggevers woensdag medegedeeld dat De Gaulle het kabinet officieel heeft medegedeeld dat hij het oor deel der Franse kiezers in een volks stemming zal vragen over een voor gestelde wijziging van de grondwet, waarin dit zal worden vastgelegd. Nader wordt gemeld dat De Gaulle zich op 20 september in een toespraak - die door radio en televisie zal wor den uitgezonden - tot het Franse volk zal richten. Men verwacht te Parijs dat de volksstemming op 21 of 28 oktober a.s. zal worden gehouden. Men meent verder dat de president op 2 oktober een boodschap tot de Nationale Vergadering en de Senaat zal richten, waarin hij zijn plan tot grondwetswijziging uiteen zal zetten. DE TOESTAND IN BERLIJN BERLIJN, 12-9. - Ook woensdag hebben de Sowjetrussische autoritei ten in Oost-Berlün geen acht gesla gen op de wenk der westerse ver bendenen dat het aanbeveling ver dient het vervoer der Russische mi litairen, die de aflossing vormen van de wacht by het Russische oorlogs gedenkteken in de Britse sector van Berlijn, in het vervolg weer in auto bussen en niet meer in pantserauto's te doen geschieden. De aflossers wer den weer in pantserauto's naar het gedenkteken vervoerd. De Russen zijn hiermede - als be kend - begonnen nadat Westberlij- ners de bussen met stenen en andere voorwerpen waren gaan bekogelen. En dit was weer een reactie op het neerschieten, door leden der Oost- duitse volkspolitie, van een 18-jarige Oostduitse bouwvakarbeider, die de vopo's bijna een uur aan de Oost duitse kant van de „muur" lieten verbloeden. Het was woensdag in West-Berlijn niet mogelijk van officiële gealli eerde zijde te vernemen of de wes terse verbondenen de Russen een datum hebben genoemd, waarna zij niet meer in zouden stemmen met het vervoer van de aflossende mili tairen in pantserwagens (men neemt aan dat de Russen dit blijven doen, om indruk te maken op de Westber- lijners). Keten van Russische raketbases TAIPEH, 12-9. Een groot blad op Formosa meldt dat de Russen al in juli 1958 in het geheim een keten van zestien raketbases hebben ge bouwd, die zich uitstrekt van Dairen in Mansjoerije tot ihet eiland Hai nan. Op vier na zouden deze bases nu met raketten zijn uitgerust. De keten zou rond 2.550 km. lang zijn. Met deze keten zouden de Russen de „omsingeling" door de Amerikaanse raketbases willen doorbreken. De miLitaire autoriteiten van na tionalistisch Ohina hebben dit be richt niet willen tegenspreken, maar ook niet willen bevestigen. Ontvangst ten hove Onze pogingen, zowel onze misluk kingen als onze successen, zijn wel bekendOns doel is het vreed zaam gebruik van de ruimte volgens de wereldwettenWij zijn van plan op volle snelheid voort te gaan". Meeuwen contra vliegtuig EDINBURGH, 13-9. Een straalverkeersvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft op het vliegveld van Edinburgh een noodlan ding moeten maken nadat het toestel kort na het opstijgen in een vlucht zeemeeuwen te recht was gekomen. Twee van de vier straalmotoren werden vernield doordat er vogels in werden gezogen, zodat het vliegtuig snel hoogte verloor. De piloot waarschuwde het vliegveld waar de brandweer en ambulanceivagens werden ingeschakeld. Deze bleken ge lukkig niet nodig te zijn, want het vliegtuig, met 77 personen aan boord, maakte een perfec te landing. In Milaan zijn woensdag meer dan 300.000 arbeiders in de metaalindus trie tot een 24-uurs-staking overge gaan. Deze actie zal donderdag ge volgd worden door een landelijke staking van drie dagen, waarbij meer dan een miljoen arbeiders uit deze industrie zullen zijn betrok ken. Het ligt in de bedoeling dat ge durende een nog onbepaalde periode de Milanese arbeiders drie dagen per week zullen blijven staken en die in de rest van het land vier da gen. Een der eisen van de stakers is invoering van een vijfdaagse werk week. WARSCHAU, 12-9. In een rapport van de wereldgezondheidsorganisatie W.H.O., dat woensdag op een ver gadering van de Europese commissie in Warschau is ingediend, wordt ge zegd dat de tuberculose in Europa, ondanks de zogenaamde „wonderge neesmiddelen" nog 'n ernstig vraag stuk vormt. Er zijn minder mensen aan deze ziekte gestorven, maar het aantal lijders is niet met een over eenkomstig percentage verminderd. Woensdag werd door de commissie een resolutie aangenomen waarin de aandacht wordt gevestigd op de noodzaak de statistische studie van de ziekte te verbeteren. LONDEN, 12-9. De premier van Nigeria, Alhaji Sir Aboebakar Ta- fa wa Balewa, heeft woensdag op de ochtendbijeenkomst van de Gemener bestconferentie, die slechts anderhalf uur duurde, gezegd dat zijn land moeilijk bezwaar kan maken tegen de toetreding van Engeland, als een van de leidende Europese mogend heden, tot de Euromarkt. De toetreding zou echter wel Ni geria's economie en handelspatroon beïnvloeden. Hij drong aan op een zelfde houding van de gemeenschap pelijke markt ten aanzien van zijn land, als voor India en Pakistan wordt overwogen. Hij was van me ning dat de Afrikaanse staten recht moeten hebben op rechtstreekse on derhandelingen met de E.E.G. De Ni- geriaanse premier kon nog geen de finitief standpunt van zijn regering over de kwestie van een associatie meedelen. Koel antwoord van V.S. aan de Sowjet-Unie WASHINGTON, 12-9. De Ver. Sfa- ten hebben woensdag in een radio uitzending geantwoord op de dinsdag door de Sowjet-Unie geuite waar schuwing, dat er kans bestaat op een kernoorlog naar aanleiding van Cuba. De Amerikaanse verklaring werd in 38 talen, waaronder het Russisch, uitgezonden en schriftelijk door de Amerikaanse voorlichtingsdienst aan 102 landen gezonden. „De Sowjetrus sische verklaring van dinsdag toont machtswellust en minachting voorde waarheid. De regering van de Ver enigde Staten bedreigt geen enkel land of volk. Zij zal zich ook niet door bedreigingen laten beïnvloe den", aldus de verklaring. De Belgische Uit conferentiekringen wordt voorts vernomen dat de premier van de Fe deratie van Rhodesië en Niassaland, Sir Roy Welensky, de toetreding van Engeland zowel op politieke als eco nomische gronden steunde. Een asso ciatie van de Federatie met de E.E. G. noemde hij bevredigend. Volgens het communisbisch-Chi- nese persbureau „Nieuw-Ohina" zijn in het merengebied van Hangtjow, in de provincie Tsjekiang, bomen van meer dan duizend jaar oud ont dekt, Zij bloeien nog steeds. ,Softenon"-zaak Woensdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen een deputatie van de deelnemers aan het Internationaal Fysio- logencongres. dal lot 17 september in Leiden wordt gehouden. De foto toont de koningin met haar gasten. BRUSSEL, 12-9. De 25-jarige me vrouw Suzanne Vandeputte, die er van wordt beschuldigd haar baby te hebben gedood, zal in november te rechtstaan voor het hof van assisen te Luik. Haar baby, een meisje, werd geboren zonder armen en met mis vormde voetjes nadat zij tijdens de zwangerschap kalmerende middelen van het merk „Softenon" had inge nomen. Haar echtgenoot, zuster en moeder en een arts zullen eveneens terecht staan. Zij worden beschul digd van medeplichtigheid. Het Belgische hof van assisen be handelt alleen moordzaken en pers delicten. Het is de enige gerechtelij ke instantie, waarbij het schuldig of onschuldig wordt uitgesproken door een jury. UTRECHT. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der maatschappij voor dierengeneeskunde zijn in Utrecht twee tentoonstellingen geopend. Een van deze exposities geeft een over zicht van de ontwikkeling der vete rinaire chirurgie, terwijl de ander het dier in de kunst tot onderwerp heeft. De heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de Christelijk Histo rische Unie, die woensdagochtend in zijn ivoning in Den Haag is over leden. Chinezen dringen India binnen TEZPOER, (Assam), 12-9. - In de Indische plaats Tezpoer zijn woens dag berichten ontvangen volgens welke een kleine afdeling Indische troepen bij de Chinese grens in het noordoosten van India door Chinese soldaten is omringd. De Chinezen zouden in Indisch gebied zijn door gedrongen in het gebied van Tawang een centrum van de Boeddhistische kloosters. WASHINGTON, 12-9. Twee Ame rikaanse senatoren hebben amende menten ingediend op president Ken nedy's verzoek om machtiging van het Congres om zo nodig 150.000 re servisten op te roepen. De republikeinse senator Miller stelt voor de Monroe-leer toe te pas sen op de gang van zaken in Cuba. Deze leer eist verzet tegen buiten landse pogingen tot infiltratie op het westelijk halfrond. De republikeinse senator Bush wil uitgesproken zien dat Amerika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de communistische in vloed in Cuba, hetzij samen met an dere Amerikaanse staten, hetzij al leen. ELISABETHSTAD, 12-9. - Twee Katangaanse soldaten zijn gedood in een botsing met Indische V.N.-mili- tairen, terwijl anderen werden ge wond. Dit geschiedde bü een Katan gaanse wegversperring op de weg tussen Kisjwisji en Elisabethstad. President Tsjombe deelde verslag gevers in dit verband mede dat on geveer vijfhonderd Indische militai ren voor deze wegversperring waren verschenen en de Katanganen ge lastten deze op te ruimen. Deze trok ken daarop twee kilometer terug, waarop zij opnieuw de opdracht kre gen de versperring op te ruimen. Te vens openden de Indische V.N.-mili- tairen toen, zonder dat er verder nog werd gesproken, het vuur, met het hierboven vermelde resultaat. Volgens Tsjombe 'hadden de V.N.- militairen voorts vanuit hef schroef - vliegtuigen handgranaten op de Ka-. tangaanse eenheden geworpen. AMSTERDAM, 12-9. Vier Neder landse vrouwen hebben een oproep gedaan tot steun aan de Nederlandse slachtoffers van thalidomide-prepa- raten: „Meer dan twintig kinderen van wie de moeders het betreuren, in goed vertrouwen op de medische wetenschap, dit „kalmerende slaap middel" te hebben gebruikt". Het zijn: mevr. A. Romme-Wieg man (echtgenote van het lid van de Raad van State prof. Romme), mevr. L. Loeff-Bongaerts, Vught (echtge note van de oud-burgemeester van Den Bosch), mevr. R. Witteveen- Hiemstra, Bolsward (erevoorzitster van de Katholieke Nederlandse Boe- rinnenbond) en mej. Annie Kessel, Tilburg (presidente van Katholieke Ai-beiders Vrouwenorganisatie). Op grond van deze oproep is in overleg met enkele bevoegde autori teiten en met de Nederlandse Cen trale vereniging voor gebrekkigen- hulp, besloten een geldinzameling te houden onder de titel „Help die kin deren", ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel, dat ach teraf ondeugdelijk bleek. Sympathiebetuigingen en geldbe dragen kunnen worden gezonden aan „Help die kinderen", Rokin 60, Am sterdam. Het postgironummer van de penningmeester van „Help die kin deren" is 1 9 4 0 0. ATOOMSTAD TE KOOP WASHINGTON, 13-9. De atoomstadLos Alamos in Nieuw-Mexico is te koop. Het Amerikaanse congres heeft woensdag een wetsontwerp ter ondertekening aan president Kennedy toegezonden, waarin machtiging wordt verleend tot verkoop van deze stad met 13.000 bewoners, in de tweede wereldoorlog gebouwd voor de kerngeleerden die de atoom bom maakten. Eerder zijn reeds de atoom steden Oak Ridge in Tennes see en Richland in de staat Washington verkocht. De com missie voor atoomenergie zal echter de beschikking houden over de installaties die zij in Los Alamos onder beheer heeft Rustig en vrij zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Heldere nacht met plaatselijk vor ming van mist en een kleine kans op nachtvorst; morgen overdag over het algemeen zonnig en droog weer; zwakke tot matige noordweselijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen; iets hogere middagtem- peraturen. 14 sept. Zon op 6.11, onder 18.59. Maan op 19.34, onder 6.09. Volle maan: 14 sept. te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 sept. 3.23 v.m. 15.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 14 sept. 2.38 v.m. 15.06 n.m. Springtij: 16 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag is een zóne met buien over ons land getrokken, waarbij ten zuiden van de grote rivieren tame lijk veel regen viel. De wind draaide naar noordwest en nam snel af. In tussen is boven Ierland het centrum van een hogedrukgebied aangeko men, dat in omvang toenemend zich over Engeland en de Noordzee uit breidt, in verband hiermee wordt morgen rustig en over het algemeen zonnig weer verwacht. De komende nacht zal in de koude polaire lucht die met een zwakke noordwestelijke wind wordt aangevoerd een aanzien lijke temperatuurdaling mogelijk zijn en het is niet uitgesloten dat er nachtvorst zal voorkomen. Als het centrum van het hogedrukgebied morgen overdag passeert draait de wind naar zuidelijke richtingen. De temperaturen kunnen dan overdag iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Droogte teistert Zwitserland BERN, 12-9. Zes weken van vrij wel ononderbroken zonneschijn heb ben het westen van Zwitserland zo danig doen uitdrogen dat de grond er de gelige kleur heeft gekregen als destijds optrad na de buitengewone koude van 1956. Hebben de toeristen dan al van de zonneschijn genoten, de landbouwers en veehouders zit ten in zak en as. De eerste hooioogst is, na een wisselvallige lente, mid delmatig geweest. Van een tweede oogst is echter niets terechtgekomen en er zal ook geen derde kunnen zijn. Voor de boeren betekent dit al les een gevoelig verlies van inkom sten waardoor zij met allerlei beta lingen ten achter zullen geraken. Politie arresteert chauffeur die meisje afschudde Hongaar handelde in paniek HEERLEN, 12-9. De politie in Heerlen heeft de man gearresteerd, die zaterdag in Heerlen een verloofd paar aanreed, het zwaar gewonde meisje van de motorkap schudde en doorreed. Het is de 25-jarige Hon gaarse machinist G. T., wonende in Hoensbroek. De man is werkzaam op een bouwbedrijf in Duitsland. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Glasscherven die op het wegdek werd enaangetroffen, hebben ge leid tot het opsporen van de auto van de Hongaar. Kort daarna is hij zelf aangehouden. Het onderzoek was in handen van inspecteur W. M. van Kerkhof, chef van de verkeerspolitie in Heerlen en van de agent Mooren. Zij hebben kunnen vaststellen, dat de glas scherven afkomstig waren van een bepaald merk auto. Op ruime schaal hebben zij toen in de wijde omge ving van Hoensbroek navraag ge daan naar dergelijke auto's. Een van de vele tips. die naar aanleiding van de berichten in de pers bij de ver- keersafdeling binnenkwamen, maak te melding van een beschadigde auto van dit merk. Dit leidde uit eindelijk tot de arrestatie. Toestand slachtoffer ernstig De toestand van het slachtoffer, het 18-jarige meisje Maria van L., is, zo deelde de politie mee, nog steeds zeer ernstig. Zaterdagavond heeft de Hongaar om acht uur op een uitvalsweg bij Heerlen de twee jongelui, die op het fietspad reden, geschept. De 17- jarige student R. van M. werd van de fiets gesleurd en liep een zware hersenschudding op. Zijn meisje, M. van L., dat achterop zat, kwam op de motorkap terecht. De Hongaar heeft na de botsing zijn lichten ge doofd en is met onverminderde snelheid doorgereden. Tweehonderd meter verder viel het meisje op liet wegdek doordat de Hongaar over de weg ging zigzaggen. Zij brak op drie plaatsen een been, kreeg een hoofd wond en een hersenschudding. De Hongaar heeft verklaard in paniek te hebben gehandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1