Hoofd pijn ASPRO' Inenten tegen Difterie Restaurant voor vrouwen neem Auto onder sneltrein Anti-rook-magiër ging in hoger beroep Ingezonden mededeling Alle kinderen van nul tot elf jaar Difterie is een besmettelijke ziek te, die voornamelijk bij de kinderen voorkomt. Volwassenen kunnen er echter eveneens het slachtoffer van worden. Dat bleek vooral in de laat ste wereldoorlog, toen in verschil lende Europese landen velen aan de ze ziekte zijn bezweken, zowel kin deren als grote mensen. Keelontsteking met karakteristiek beslag Difterie kan zich in verschillende vormen voordoen, maar het ziekte beeld dat het meest optreedt, is dat waarbij een ontsteking van de keel op de voorgrond staat. De keelamandelen zijn gezwollen en pijnlijk; ze kunnen met een ka rakteristiek wit beslag zijn bedekt. Het is evenwel lang niet altijd mo gelijk om deze keelontsteking te on derscheiden van andere aandoenin gen der amandelen. Daarom is het niet altijd gemak kelijk om de diagnose te stellen. Ook de andere symptomen geven daartoe niet altijd het gewenste hou vast. Heel hoge koorts pleit tegen het bestaan van difterie: meestal komt bij deze ziekte slechts een tem peratuurstijging tot ongeveer 38 gra den voor. Maar ook dit is geen wet van Meden en Perzen. Bacteriën moeten spreken Slachts bacteriologisch onderzoek van het keelslijm kan de vermoede lijke diagnose met zekerheid beves tigen. Met een watje kan er wat van dit slijm worden afgenomen, waar na het in een buisje naar een labo ratorium moet worden gezonden. Het duurt echter te lang om de resultaten van een dergelijk onder zoek af te wachten. Daarom zal de arts, ook in twijfelgevallen, dadelijk met de speciale behandeling begin nen; te weten: het inspuiten van difterie-immuunserum. Die seruminspuitingen moeten niet Ingezonden mededeling 2'ASPRO'5 1 ttrfentufeefc fit! worden verward met de entstof in jecties, die, als het goed is, aan iedere normale zuigeling, iedere kleuter en ieder schoolkind worden, toegediend. Het serum dient tot be handeling van een zieke, de entstof wordt gegeven ter voorkoming van het ziek worden. Lang niet onschuldig Is difterie een gevaarlijke ziekte? Dat is een vraag die moeilijk te be antwoorden is. Zeer ernstige difterie komt tegenwoordig minder vaak voor dan vroeger. Daar kan een toe- valsfaktor in zitten: een infectie ziekte heeft niet altijd dezelfde mate van kwaadaardigheid. Heel dikwijls heeft difterie geluk kig een goedaardig verloop. Onge twijfeld kan men zeggen, dat de al gemene invoering van vroegtijdige serumbehandeling de gevaren aan merkelijk heeft doen verminderen. In de vorige eeuw bijvoorbeeld, toen de geneeskunde nog zoveel min der vermocht dan thans, was het geen uitzondering, dat het bovenbe schreven witte beslag van de keel zich kon uitbreiden tot een steeds groter wordend vlies, dat tot in het strottehoofd en de luchtpijp door groeide en kans op verstikking mee bracht. Bij een dergelijke toestand is een spoedoperatie nodig, waarbij een buisje in keel of luchtpijp wordt ingebracht, zodat het ademhalen weer mogelijk wordt. Ook een difterie die van het be gin af sterk vergiftigend op het li chaam van de patiënt inwerkt, kan direkt levensgevaar meebrengen: hoe eerder het immuunserum wordt in gespoten, hoe beter. Ten slotte moet nog worden ver meld, dat ook een late inwerking van het difterievergif schadelijke gevolgen kan hebben, namelijk ver lammingen van verschillende zenu wen en spieren. Het kinkhoest en tetanus Alles bijeen zijn toch de gevaren, die soms optreden, van dien aard, dat de meeste ouders zullen wensen, dat hun kinderen reeds op zeer jeug dige leeftijd door middel van in enting tegen difterie worden be schermd. Het verdient aanbeveling hiermee al bij jonge babies te beginnen. De ze vaccinatie kan zeer goed worden gecombineerd met die tegen kink hoest en tetanus. Twee tot drie jaar later kan dan worden volstaan met één enkele rappelinjectie („herha- lingsprik"). Dit tijdstip valt meestal kort voordat het kind naar de kleu terschool gaat. Om levensgevaar door difterie uit te sluiten is het wenselijk met de in enting door te gaan in de jaren, dat de lagere school wordt bezocht! In de allerlaatste tijd worden de eerste D.K.T. (difterie-kinkhoest-te- tanus) vaccinaties gecombineerd met poliomyélitisinentingen; hierbij ge bruikt men dus vierfaktoren-ent stof: D.K.T.P. Dr. Alfreda Briedé. Voor 25 jaar.... Landbouw en Veeteelt ZONNEMAIRE. De vereniging tot werkverschaffing aan hulpbehoeven de blinden te Amsterdam zal voor haar 150 blinden binnenkort een collecte houden in onze gemeente. NIEUWERKERK. In samenwer king tussen de gemeenten Nieuwer- kerk, Ouwerkerk en Sirjansland is opgericht een postduivenhouders- vereniging genaamd „De Sportduif'. Z1ER1KZEE. In oktober a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat de eerw. zusters Franciscanessen zich in het Sint Cornelia Liefdehuis ves tigden. DREISCHOR. Deze winter bestaat hier iveer gelegenheid tot het vol gen van een cursus voor vervolgon derwijs, de zg. avondschool. SIRJANSLAND. Alhier doen zich bij enkele landbouwers onder het vee gevallen voor van mond- en klauwzeer. BRUINISSE. Vorige week werd de bazar gehouden ten bate van de mu ziekvereniging „Nu met Hope" be sloten met een restantenverkoop der overgebleven goederen. ZIERIKZEE. In de grote zaal van „Juliana" was door „Focus" in sa menwerking met de afd. Zierikzee van de N.P.V. en N.P.G. een pad- vinders-filmavond georganiseerd, waarvoor grote belangstelling be stond. DEN HAAG. Generaal Lauris Nor- stad, die op 1 november aanstaande zijn functie van „Supreme Allied Commander Europe" neerlegt is op de vliegba9i9 Ypenburg aangekomen voor een afscheidsbezoek aan ons land. MARKTBERICHTEN Aardappelmarkt ROTTERDAM, 10-9. Klei-aardap- pelen 38 mm. opwaarts voor het bin nenland: Bintje f 11-12,75. Klei-aardappelen 35 mm. opwaarts Bintje f 11-12. Voer-aardappelen f 2,50-3,25. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto (De prijzen zijn dus allemaal ge heel onveranderd bij vorige week). Granen cn peulvruchten ROTTERDAM, 10-9. Tarwe, door sneekwaliteit 17 pet. vocht f 31,25, levering volgende week, franco Rot terdam per schip. Zomergerst - volgens monster - tot f 26,25 af Haver - volgens mon ster - tot f 24,50, af. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten - op monster - f 35- 40: Schokkers - op monster - g 40- 47. Flitsen uit het buitenland ACCRA. In de buurt van de wo ning in Accra van president Nkroe- ma van Ghana heeft zich een luide ontploffing voorgedaan terwijl dui zenden mensen daar verzameld wa ren voor een betoging van trouw aan de president. Twee mensen zou den gedood zijn. UPPSALA. De seismografen van het instituut in Uppsala hebben za terdagochtend een kernexplosie ge registreerd die in de buurt van Nova Zembla in de atmosfeer teweeg moet zijn gebracht en een kracht van om streeks acht megaton gehad moet hebben. WARSCHAU. In de Karpaten is zondag bij 'n temperatuur van twee graden onder nul sneeuw gevallen, wat sinds mensenheugenis in begin september niet is voorgekomen. KAAPSTAD. Een Britse marine officier in Kaapstad heeft gezegd dat hij van het vissersvaartuig „Trisla- nia" bericht heeft ontvangen dat de twaalf bewoners van het eiland Tristan de Cunha, die zullen vast stellen of dit eiland weer bewoon baar is, zaterdag met hun voorraden aan land zijn gegaan. BRISBANE. Een 25-jarige Austra lische coureur, John Hough, is tij dens een race op een circuit in de omgeving van Brisbane om het le ven gekomen. Hough werd na bij een snelheid van 130 km. per uur met een andere deelnemer in botsing te zijn gekomen uit zijn wagen geslin gerd. LONDEN. Dc Engelse mevr. Eva Liszewska in Hinckley, midden-En- geland, wil één van haar ogen ver kopen om haar twaalf poedels bij zich te kunnen houden. Zij moet haar huis met haar gezin binnen tien da gen verlaten en heeft nog 5000 gul den nodig om een geschikte woning voor mens en dier te kopen. Twee doden NIEUWLEUSEN, 10-9. Op de met knipperlichten en bellen beveiligde overweg bij de Nieuwleusener straat weg te Nieuwleusen is vanmorgen om half acht een volksvvagenbusje, bestuurd door de 27-jarige heer J. Grit uit Westeinde (Nieuwleusen), door de sneltrein Leeuwarden-Rot terdam, komende uit de richting Meppel, gegrepen. De heer Grit kwam hierbij om het leven, evenals zijn passagier, de 52-jarige heer H. Compagner uit De Meele. De trein had een uur vertraging. De auto werd volkomen vernield, de trein werd beschadigd. Volgens de politie werkten de knipperlichten en de bellen normaal; het uitzicht ter plaatse was goed, zo dat het een raadsel is, hoe dit on geluk heeft kunnen gebeuren. SCHIPHOL. De burgerluchtvaart over het noordelijk deel van de At lantische oceaan heeft volgens een communiqué van de I.C.A.O. (de in ternationale burgerluchtvaart orga nisatie) in 1961 opnieuw een jaar van grote veiligheid beleefd. In het ge hele jaar werd geen enkele maal as sistentie gevraagd aan de 9 stations waarover de I.C.A.O. op de Atlan tische oceaan beschikt. SPORT VOETBAL Burgh II-Renesse II 4-2 Burgh II liet voor het eerst in de ze competitie de bal weer rollen. Het begin was niet erg hoopvol voor de groen-witten, dat uitkwam met enige spelers uit Burgh IV van vorig jaar, want nadat Burgh 10 minuten met 10 man had gespeeld barstte de bal. Dit was voor de rust wel het meest vermeldenswaardige, want ondanks het Burgh-overwicht was er van goed spel geen sprake. Veel kansen werden gemist, doch een pracht kop bal van Boogerd kon keeper Ever- aers net op de lijn stoppen. Rust 0-0. Na de rust toen Renesse voor de wind speelde, leek het er op dat de rood-witten gingen winnen. Via Ver- ton's vuist vloog .een harde bal, af komstig van de voet van Cor Bak ker, hard corner. Na 5 minuten gaf v. d. Weel een pracht voorzet en de man die als He speler fungeerde, Vele rariteiten op postzegelbeurs AMSTERDAM, 10-9. Het verbond van postzegelhandelaren in Neder land houdt op 17 september een in ternationale philatelistenbeurs in Krasnapolsky te Amsterdam. Op de beursdag zullen Nederlandse Euro pa-zegels verschijnen, die van een bijzonder stempel worden voorzien. Er zijn bij het postkantoor op de beurs ook speciale enveloppen ver krijgbaar. De hobby om bijzondere enveloppen te verzamelen wordt steeds algemener. In 1950 werden zesduizend enveloppen uitgegeven, in 1962 waren dat er tweehonderd duizend. Op de beurs zullen vele „rariteiten" te zien zijn, onder ande re een brief met een serie postzegels die in 1953 in Nieuw-Guinea uit kwam ten bate van de watersnood in Nederland. RECHTSZAKEN AMSTERDAM, 10-9. „Ik ben nooit in hoger beroep gegaan, de officier van justitie misschien. Het is geheel tegen mijn principes". Dit kreeg de appellenkamer van de rechtbank te Amsterdam te horen van de 30-jari- ge los werkman R. J. G., de Amster damse anti-rookmagier, die door de kantom-echter bij verstek was ver oordeeld tot een boete van f 25,of vijf dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar, wegens het bekladden van reclame-biljetten voor sigarettenmerken in Amster dam met het woord „kanker". Uit de dossiers van de rechtbank kwam echter een document te voor schijn waarin G. een relatie mach tigde hoger beroep aan te tekenen. Schonwen-Duivelandse Sportspiegel Burgh startte competitie met nederlaag tegen Vosmeer Verjongde MEVO-ploeg zorgde voor verrassing Eilandelyke vertegenwoordi gers in eerste klas A afdeling Zeeland maakten minder goed begin Bruse Boys liet na spannende strijd puntjes aan AZVV II Zie rikzee A I boekte overwinnnig op Nieuwdorp A I Leo Kik schoot hard in (1-0) Renesse-- Zwaluwse Boys VOETBAL K.N.V.B. In de 4e klas G. van de zondagcompetitie startte Burgh in de uitwedstrijd tegen Vos meer met een teleurstellende 4-1 nederlaag. Het gepromoveerde Sprundel zag kans om thuis met 5-3 van Kruisland te winnen, terwijl Oude Molen zijn terugkeer in de 4e klas G vierde met een 1-0 zege op het bezoekende S.C. Gastel. NSV be gon de competitie met een 2-1 over winning op Cluzona, terwijl Halste ren er voor eigen publiek in slaagde De Schutters met 3-2 van het lijf te houden. ZATERDAGCOMPETITIE. MEVO kwam in zijn eerste thuiswedstrijd op het sportpark Bannink met een 3-2 zege op Terneuzense Boys uit stekend voor de dag. Dit fraaie de- sultaat is voor de jonge MEVO-ploeg mogelijk een stimulans om op de in geslagen weg voort te gaan om zo nog wat kostbare puntjes te verga ren. Arnemuiden bleef met 4-2 aan de winnende hand tegen Chrislandia Spui keerde met lege handen terug van het bezoek aan VVN (3-1), ter wijl Nieuwdorp deze maal een zware 7-2 nederlaag kreeg te inkasseren in Oosterhout van SVV '54. In Axel trok AZVV met 3-1 aan het langste eind tegen Zwaluwse Boys, terwijl Middelburg zich in de Zeeuwse hoofdstad met 2-1 zag geklopt door Dinteloord. AZVV Dinteloord Arnemuiden VVN SVV '54 Chrislandia MEVO Tern. Boys Middelburg Koelte doet gewicht toenemen In de tropische en sub-tropische landen kan het vee erg te lijden hebben van de felle zonnestraling. Zo erg zelfs dat de dieren minder hard groeien, aldus het Zuid-Afri kaanse blad „Boerderij". Door het aanplanten van bomen en struiken tracht men zoveel mo gelijk schaduw te krijgen zodat de dieren de koelte kunnen opzoeken. Hoe belangrijk dit is blijkt uit de resultaten van de volgende proef die genomen is in Californië. Hierbij bleek dat koeien die per dier 4,5 m2. schaduw tot hun beschikking had den per dag bijna een half pond meer in gewicht toenamen dan koei en die het slechts met 2,5 m2. scha duw moesten doen. kwam echter terug en de beste en kleinste man uit hun ploeg, Jaap Verboom gaf een voorzet die via een Burgh-been in het doel verdween. Dan speelde Rijnberg een bal te zacht terug op Verton en Bakker was er snel genoeg bij om zijn ploeg de leiding te geven (1-2). Het spel wordt nu veel beter en de ploegen vechten voor de overwinning. Uit een vrije trap van Leo Kik kopt Adrie v. d. Weel keurig in (2-2). Re- nesse komt dan nog aan een doel punt doch de scheidsrechter had een overtreding geconstateerd. Weer een voorzet van A. v. d. Weel wordt ook weer door Leo Kik ingeschoten (3-2). Wederzijdse schoten worden gelost, doch leveren geen resultaat op. Als vlak voor tijd een der beste Burgh- spelers Jan Evertse een voorzetje geeft, laat Everaers dit door zijn vingers glippen en de stand is 4-2, waarmee tevens het einde komt. Brouwershaven III-Duiveland I 2-1 Zaterdagmiddag is Brouwershaven III de nieuwe competitie gestart met een 2-1 overwinning op het bezoe kende Duiveland I. De gasten, welke vorig jaar het kampioenschap be haalden, waren verzwakt door het niet meespelen van van Dijke en Verhoek, waardoor de samenhang in hun voorhoede zoek was, daar Ros kam, die zijn spel op eerstgenoemde meestal afstemt, deze middag zijn draai niet kon vinden. Bij de thuis club was Wurth niet van de partij, zodat het middenveld dikwijls moest worden prijsgegeven. Doelman v. d. Schelde werd al direct met enige harde schoten aan de tand gevoeld. Gelukkig voor Brouw, dat Ooster- boer bij een hachelijke situatie net naast schoot. In de 13e minuut on dernam v. d. Weele een ren op het doel om met een strak schot doel man Hage het nakijken te geven (1-0). Nadat Roskam een buitenspel- doelpunt zag afgekeurd staakte scheidsrechter Sies voor een kwar tier de match wegens een stromen de plensbui. Na de hervatting miste Geertse voor open doel. In de 40e minuut gaf A. Rhoon een scherpe pass, waaruit opnieuw v. d. Weele via de onderkant der deklat de stand op 2-0 bracht. Een hard schot van Oosterboer nam v. d. Schelde goed op de vuist. De Brouwse aan vallen waren niet van gevaar ont bloot, maar de Duivelandverdedi- ging greep goed in. J. v. d. Velde speelde deze middag een voortreffe lijke partij. Ongeveer een kwartier in de tweede helft werd r.b. Ooster boer na reeds te zijn gewaarschuwd wegens natrappen door scheidsrech ter Sies naar de kleedkamer verwe zen, zodat met 10 man werd verder gespeeld. Dit voorval deed bij de gasten schijnbaar de aanvalsdrift aanwakkeren. Back v. d. Werf ging naar de voorhoede waardoor er meer vaart in kwam en de thuisclub sterk in de verdediging werd gedrukt. Het gelukte drie minuten voor einde aan Roskam via de staander de ach terstand te verkleinen (2-1) en ge lukkig was' het voor de thuisclub spoedig einde, dnar een gelijk spel in de lucht hing. 2 2 0 0 11- 1 4 2 2 0 0 4- 1 4 2 2 0 0 7- 3 4 110 0 3- 1 2 2 10 1 7- 4 2 2 10 1 7- 6 2 2 10 1 5- 7 2 2 0 11 5- 6 1 2 0 11 4- 5 1 10 0 1 1- 3 0 2 0 0 2 2- 6 0 2 0 0 2 2-15 0 Spui Nieuwdorp AFDELING ZEELAND. ZONDAG VOETBAL. Met uitzondering van Dreischor hebben onze vertegen woordigers er in hun eerste compe titie-wedstrijd in de le klas A niet veel van terecht gebracht. Als deze eerste competitiedag een maatstaf moet zijn voor het voetbal op Schou- wen-Duiveland dan kunnen wij niet anders zeggen dan dat het bedroe vend hiermee is gesteld. Een gun stige uitzondering maakte hierop wel het elftal van Dreischor dat het klaar speelde het thuis spelende Pa trijzen niet meer toe te staan dan een puntenverdeling (1-1). Renesse verloor kansloos met 3-0 van Hans- weertse Boys, terwijl Brouwersha ven te Goes tegen Robur, vorig sei zoen nummer vier in de 2e klas, ook al geen voet aan de grond kreeg (4-0). Zierikzee II moest in Westka- pelle met 5-2 de eer laten aan Noor mannen, terwijl Domburg en Krui- ningen in een doelpuntloze wedstrijd de puntjes met elkaar deelden. In de 2e klas C zette Zonnemaire de competitie in met een 6-1 overwin ning op Dreischor II. SVOWK bleef bij het bezoek aan Brouwershaven II met 5-3 de baas over de thuisclub. In de Westhoek leverde de derby tussen de reserves van Burgh en Renesse een 4-2 zege op voor de groen-witten. AFD. ZEELAND. ZATERDAG COMPETITIE. Na een spannende strijd heeft Bruse Boys, in de le klas, beide puntjes bij AZVV II moe ten achterlaten (4-3). Meeuwen maakte zijn debuut in de le klas met een daverende 8-2 overwinning op SVD, terwijl het eveneens gepro moveerde Kats kans zag oni Yerseke III voor eigen publiek met 4-1 in het zand te laten bijten. VCK en Hoek, twee clubs die tot de kanshebbers voor de titel mogen worden gere kend, leverden tegen elkaar een spannende strijd welke uiteindelijk met 4-3 door de jongens uit Koude- kerke werd gewonnen. Kapelle kwam bij het bezoek aan Wolfaarts- dijk maar net met de hakken over de sloot (4-5). In de 2e klas C zorgde het gepromoveerde Zeemeeuwen te Haamstede min of meer voor een verrassing door het sterker geachte WIK niet meer toe te staan dan een puntenverdeling (3-3). De kampioen van het vorige seizoen, Duiveland, begon de competitie met 2-1 neder laag bij het bezoek aan Brouwers haven III. De Oosterlanders moesten zelfs de strijd met 10 spelers beëin digen daar een van hun spelers door de scheidsrechter naar de kleedka mer werd verwezen. In de 3e klas D had SKNWK te Nieuwerkerk een puike start door met 5-3 van Zwa luwen '61 te winnen. Te Kerkwerve liet Bruse Boys II er tegen WIK II geen twijfel over bestaan wie de sterkste was (2-9). JUNIOREN. Zierikzee A I begon in groep A IV de competitie op uit stekende wijze door op Nieuwdorp A I een 4-0 overwinning te boeken. In groep A VII won Burgh A I op overtuigende wijze van MEVO A I, terwijl SKNWK A I een verdienste lijk resultaat boekte tegen Zierikzee A II, door met 2-2 gelijk te spelen. In groep B XI zag Dreischor B I zich met 6-1 geklopt door het bezoe kende Zierikzee B I. Zonnemaire B I gaf Zierikzee B II geen kans (6-0), terwijl SKNWK B I kans zag om MEVO B I met lege handen naar huis te sturen (5-1). Bruse Boys B 1 legde beslag op de eerste puntjes door een 4-0 zege op het bezoekende Duiveland B I. In groep B XII le verde Zwaluwen '61 verdienstelijk werk door Renesse B I op eigen terrein met 2-1 te verslaan. Zee meeuwen B I en WIK B I deelden te Haamstede de puntjes broeder lijk (2-2). „Tijdens mijn gijzeling heb ik van alles getekend, inderdaad staat hier mijn handtekening. Dan hoqd ik me eraan, ik ga in hoger beroep", aldus de verdachte, die het bekladden vlot bekende. Verdachte's motieven Op verzoek van de president, mr. L. W. F. H. Omta, zette de verdach te zijn motieven uiteen: „Het be kladden van de affiches is het begin van mijn aktie. Ik behoef het nu zelf niet meer te doen, ik heb daar mijn medewerkers voor. De reclame voor het sigaretje is het begin van de verslaving, de dope, die als een la wine over onze westerse democratie komt", aldus G. Hij zei de versla ving aan het sigaretje de meest ern stige te vinden, „omdat achter het eenvoudige sigaretje de marihuana- sticks, de haschish-pijpjes, de pille tjes en de spuiten komen. De rekla- mezuilen, edelachtbare, zijn de to tempalen van onze asfalt jungle. We moeten beginnen met het bestrijden van de sigarettenreklame door „We hebben nu wel begrepen dat U duidelijk tegen het roken bent", aldus stuitte de president de woor denvloed van de verdachte. De offi cier van justitie, mr. G. R. Nubé, vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De appellen kamer van de rechtbank zal op 24 september uitspraak doen. Ingezonden mededeling vrijetijdsverf kwaliteitsverf 47 kleurstalen 10 ct In de winkel KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMBT-DELDEN. - De kapitale boerderij aan de Graasweg in Ambt- Delden, buurtschap Azelo, bewoond door de landbouwer W. L. en eigen dom van het landgoed Twickel, is door brand verwoest. EIBERGEN. Te Hufrsel, gemeente Eibergen, zijn het achterhuis en de varkensschuur, behorende bij de middelgrote boerderij van de land bouwer E. J. W., door brand ver nield. Het woonhuis is gedeeltelijk gespaard gebleven. Twee varkens zijn in de vlammen omgekomen. De inboedel is grotendeels gered. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. LAREN. Op de Torenlaan te Bla- ricum is de 26-jarige, ongehuwde metselaar P. Z. uit Huizen bij een ongeluk om het leven gekomen. De door hem bestuurde auto vloog met grote snelheid uit een bocht en ram de een lantaarn voor de Nederlandse hervormde pastorie. AMSTERDAM. De 18-jarige F. J. S., zoon van een caféhouder aan de Nieuwmarkt in Amsterdam, is toen hij een tweetal agenten bedreigde, door een der politiemannen met een pistoolschot in de rechterheup ge troffen en in het Binnengasthuis op genomen. AMSTERDAM. Duizenden paren bewonderende ogen hebben de 21 praalwagens van het Aalsmeerse bloemencorso gade geslagen tijdens een bijna drie uur durende tocht dbor de hoofdstad. MEDEMBLIK. Uit de Oosterha ven te Medemblik is het stoffelijk overschot opgehaald van de 6-jarige J. S., die sinds dinsdagavond werd vermist. Een jongen had het lich aampje van het kind in het water zien drijven en waarschuwde de po litie. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Hoofdstuk 12. Waarin het doel wordt bereikt. Het duurde tot zaterdagmiddag, voordat het viertal tezamen thuis was om mededeling te doen van de belevenissen van Frida en Greet. Kort en zakelijk vertelde Frida van het onderhoud met de heer van der Heiden, dat ze een bankgarantie tot 23.000 gulden had laten zenden. „En" besloot ze, „ik geloof wel, dat we met het echtpaar iets kunnen be reiken. Ga zelf eens naar die zaak kijken, als je vrij bent". Ans bekeek deze nieuwe moge lijkheid van de zakelijke kant. „Je hebt toch zeker wel een balans ge vraagd?" Frida schudde haar hoofd. „Zover zijn we nog niet gekomen. Overi gens, wat zegt ons een balans? Het doet er weinig of niets toe, of er momenteel veel publiek komt, of slechts enkele klanten. We zullen zelf onze „goodwill" moeten aan kweken. Vergeet niet, dat wij een speciaal soort publiek krijgen, in ca- su vrouwen". „Heb je dat ook al aan hem ver teld?" informeerde Josien. „Nee, allicht niet. Dat is tenslotte een aangelegenheid van onszelf. Wie we willen toelaten en wie we willen weigeren, dat heeft niets met een eventuele koop- of huurovereen komst te maken. Maar wat denken jullie ervan?" „O", antwoordde Josien, „ik vind alles best hoor. Ik heb er toch geen verstand van. Als cr wat te teke nen of tc schilderen valt, moet je het maar zeggen, dan wil ik dat met alle .plezier doen. Maar kom bij mij niet aan boord met centenaangele genhedendat laat ik graag aan een ander over". Ans besliste: „We gaan wel eens kijken". Veertien dagen later kregen ze een uitnodiging van de heer van der Heiden om de zaak verder te bepra ten. Frida besloot, dat ze allé vier moesten gaan, omdat het tenslotte een zaak van hen vieren zou wor den. Daarvoor moesten Greet en Ans een vrije avond geven, maar die werd hen verleend. Om half acht zaten ze in de ruime salon achter het restaurant. Frida stelde Ans en Josien voor en de kel ner bracht koffie en gebak. „Kijk eens, dames, zoals afgespro ken, heb ik de mogelijkheden voor u van alle kanten bekeken. Ik heb me voorts laten voorlichten door mijn organisatie, de u wel bekende Horeca en we zijn samen tot de slot som gekomen, dat het wel met u te proberen is. Aangenomen natuur lijk, dat u te zijner tijd het vakdi ploma haalt. Als één van u beiden met goed gevolg door het examen komt, is dat al voldoende". Hij haalde even adem en keek de kring rond. Op de gezichten van de vier meisjes stond spaning te lezen. „Verhuren lijkt me minder ge schikt. We willen - mijn vrouw en ik dus - definitief van deze zaak af. Het bedrag, dat ik evenwel vraag, is natuurlijk veel hoger dan u in con tanten kunt fourneren. Ik heb hier een taxatierapport van een deskun dige - hij overhandigde het aan Frida - en daarin kunt u lezen, wat dit huis waard is. U ziet, dit bedrag is bijna het dubbele van uw spaar geld. De gehele inventaris, in de keuken, de kelder, het restaurant en de andere vertrekken, die dus tot de zaak behoren, kunt u overnemen te gen een zeer billijk bedrag. Ik weet, dat er veel niet nieuw is en ik neem aan, dat u wel het een en ander zult willen vervangen. Dat is natuurlijk uw goed recht. Persoonlijk heb ik respect voor jongemensen, die van daag nog de moed kunnen opbrengen om zich door de papieren rompslomp van vergunning zus en erkenning zo Heen te worstelpn, met het oogmerk een bedrijf te beginnen. Daar is wilskracht voor nodig. En laat ik u, als vakman vertellen, dat het bewus te papiertje, dat u straks denkt te krijgen na geslaagd te zijn voor uw examen, geen enkele praktische waarde heeft. Al die vakdiploma's zijn uitvindingen, om een bepaald stelletje mensen aan werk te helpen, dus min of meer pure geldklopperij. Mannen als Philips en Huub van Doorne hadden ook geen vakdiplo ma, toen ze begonnen, maar alleen een puik stel hersens, een grote do sis wilskracht en ondernemingsgeest, niet bang voor hard werken, en be zield door idealen. Kijk, dat is dui zend maal meer waard dan een vak diploma. Het komt op de praktijk aan. Op datgene, wat u in de keu ken klaarmaakt. Als dat smakelijk is en van voortreffelijke kwaliteit, dan kijken de mensen niet op een kwartje meer of minder". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6