Nkroemahs ego Schepen en vliegtuigen verlaten binnenkort Nieuw-Guinea De bevolking van westelijk Nieuw-Guinea en het Nederlanderschap Nooit tevoren zoveel mensen ondervoed LAATSTE NIEUWS OPTREDEN VAN MEISJESKOOR UIT MONTREUIL Frans/Ned. zangavond voor Perzië te Haamstede HAAMSTEDE, 10-9. In „De Koe bel" verblijft momenteel het be roemde Franse meisjeskoor - „than- terie" - „Cum Jubilo", afkomstig uit Montreuil by Parys. De groep be staat uit 50 meisjes onder leiding van de dirigent Philippe Nalet. Bijzonder aardig is de gedachte van het koor zich eens voor de plaatselijke bevolking te willen la ten horen, waartoe de heer Nalet contact opnam mot burgemeester jhr. R. Röell, die hier direct voor te vinden was. Meer nog, burgemeester Röell zag in dit aanbod een goede mogelijkheid iets te doen voor de slachtoffers van de aardbevingen in Perzië. Tegen do achtergrond van dit vreselijke gebeuren zal nu deze internationale zangavond doorgang vinden, waarbij ook het Ned. Herv. kerkkoor van Haamstede zal mee werken. De toegang tot deze bijzon dere vocale avond is vrij, maar na afloop zal voor bovengenoemd doel worden gecollecteerd. Wat het Franse meisjeskoor be treft nog dit: ook tijdens hun va kantie in „De Koebel" wordt iedere morgen druk gerepeteerd. De rest van de dag wordt op het strand of in de duinen doorgebracht. Vorige week bezochten de Fran Raises Zie- rikzee en Amsterdam. Het staat wel vast dat er op de komende avond, niet te vergeten op donderdag 13 september a.s., zeer veel te genieten zal zijn. Gelet dan op het goede doel kan in de Haamsteedse Her vormde kerk dan ook een grote be langstelling tegemoet worden gezien. Begroting 1963 gemeente Duiveland royaal sluitend N.C.R.V. merkt verschuivende verhoudingen op bij de omroep Tegenwoordig drie categorieën luisteraars HILVERSUM. 10-9. - „De omroep als geheel leeft in een periode van verschuivende verhoudingen", aldus de inleiding op de toelichting van het N.C.R.V.-winterprogramma 1962- 1963, dat op een persconferentie in Hilversum onder voorzitterschap van mr. A. Roosjen werd bekend ge maakt. Het groeitempo van de televisie heeft veler verwachtingen overtrof fen en stelt de geluidsomroep voor de opdracht met drie categorieën van luisteraars rekening te houden: de genen die alleen een radiotoestel be zitten, verder de televisiekijkers, die alleen overdag naar de radio luiste ren, en de televisiekijkers, die ook in de avonduren een selectie wensen toe te passen op radio- en televisie programma's. p Omdat de radio voorlopig nog voor meer dan vijftig procent van de be volking het enige communicatiemid del is op omroepgebied, wil de N.C. R.V. grote aandacht wijden aan haar taak als verbindingsschakel voor de Blauwe regen Rond London Airport is zon dagavond een blauwe regen" uit een heldere hemel neerge daald. De oorzaak was blauwe verf die door straalvliegtuigen tijdens een demonstratie was gebruikt om de uitlaatgassen te kleuren. De verf iverd vrij wel onmiddellijk inkt-blauw water. Na de demonstratie - ter gelegenheid van de lucht vaart-tentoonstelling in Farn- borough - viel er een nieuwe regen van klachten. men tot op een bepaalde diepte aan treft, en in de landschapsvorm. De grondboringen, die de stichting ver richt, gaan meestal tot 1,25 meter diepte. Unieke bodentkaart van Nederland van de pers gekomen Schaal 1 op 200.000 DEN HAAG, 10-9. De bodemkaart van Nederland, schaal 1 op 200.000, is dit jaar van de pers gekomen. Een zo gedetailleerde bodemkundige kaart van een heel land is iets zeldzaams. De ons omringende landen doen het, net als wij tot voor kort, met schaal 1 op 400.000. De kaart is gemaakt door de stich ting voor bodemkartering in Benne- kom, gedrukt door d^ topografische dienst in Delft en er zijn niet min der dan 157 „grondsoorten" op aan gegeven. „Grondsoorten" is hier een wat erg simpele aanduiding. De stich ting voor bodemkartering spreekt zelf van „eenheden", die op de kaart ieder hun eigen kleur of kleuren combinatie hebben. De verschillen tussen die 157 eenheden zitten in het bodemprofiel, dus in de grondsoorten of combinaties van grondsoorten die NEW YORK, 10-9. De directeur- generaal van de voedsel- en land bouworganisatie (F.A.O.) van de Verenigde Naties, dr. B. R. Sen, heeft vandaag verklaard, dat de voeding van de miljoenen ondervoe den in de wereld het grootste pro bleem is, waarvoor de mensheid zich heden ten dage geplaatst ziet. In de bijeenkomst van het vijfde internationale voedselcongres in New York zei hij, dat volgens de ra mingen van de F.A.O. 10 tot 15 pro cent van de wereldbevolking - 300 a 500 miljoen mensen - honger lij den en dat nog een miljard andere lijden aan uiteenlopende mate van ondervoeding. Nooit eerder in de geschiedenis van de mensheid zijn zoveel men sen aan zoveel ondervoeding bloot gesteld geweest", zo zei hij in «de bij eenkomst van 3.000 leidende perso nen van de voedselindustrie uit niet- communistische landen in New York. Om het vraagstuk tot oplossing te brengen is een algemeen optreden en hulpprogramma van de voedselin dustrie nodig. DEN HAAG, 10-9. Wanneer de Wet op het Nederlands Onderdaan- schap zou worden ingetrokken na het begin van het V.N.-bestuur zou bijna de gehele bevolking van wes telijk Nieuw Guinea voorlopig nog het Nederlands onderdaanschap en daarmee de Nederlandse nationali teit behouden. Dc verantwoordelijk heid van Nederland zou voortduren. Een dergelijke, verantwoordelijkheid is bezwaarlijk te verenigen met de status van dat gebied tijdens het V.N.-bestuur. Dit vermeldt de nota van de rege ring naar aanleiding van het verslag van de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer over de in trekking van de wet van 10 februari 1910 over de regering van het Ne derlands onderdaanschap. De vaste commissie voor justitie i9 van mening dat het tijdstip waar op de wet zou moeten worden inge trokken 1 januari 1963 zou moeten zijn. Zij acht het niet wenselijk dat het binnenkomen in Nederland van Nederlandse onderdanen afhankelijk gesteld wordt van visumverlcning. Bezwaren tegen dubbele status De regering is echter van mening dat er overwegender bezwaren zijn om een dubbele status toe te kennen aan dc inwoners van westelijk Nieuw Guinea. Een voorlopige hand having van de Nederlandse nationa liteit zou tot gevolg hebben, dat daar gevestigde onderdanen een onbe perkt recht op toelating in Neder land zouden hebben. Zo zou in de hand worden ge werkt, dat bewoners, voor wie al bij voorbaat vast staat dat vestiging in Nederland geen aangewezen op lossing is en voor wie de vestiging dan ook op teleurstelling zou moe ten uitlopen, toch overijld zouden besluiten naar Nederland te vertrek ken. Handhaving van de Nederlandse nationaliteit veronderstelt de be stendiging van de band met het ko ninkrijk der Nederlanden, terwijl met de overdracht juist de plicht tot gehoorzaamheid en de aanspraak op bescherming komen te vervallen. Er orttstaat een gehoorzaamheidsplicht jegens de Verenigde Naties, die daartegenover de plicht tot bescher ming op zich hebben genomen. Zoals bekend heeft het Tweede Kamerlid, de heer Kranenburg (P.v. d.A.) een amendement ingediend op het voorstel van de regering de wet van 10 februari 1910 in te trekken. Hij stelt daarin voor de wet in te trekken per 1 januari 1963. DEN HELDER. Als het gemeente bestuur van Den Helder niet binnen drie dagen besluit de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscoop te verlagen van 35 tot 20 procent, zal het publiek in de marinestad voor onbepaalde tijd van filmvoorstellin gen verstoken zijn. DEN HAAG, 11-9. Hr ms. ender- zeebootjager „Groningen", Hr. Ms. fregat „Evertsen" en Hr. Ms. onder zeeboot „Dolfijn" vertrekken 1 ok tober uit Biak en zullen via het Suezkanaal de terugreis maken naar Nederland, alwaar de schepen op 22 november in Den Helder worden verwacht. Hr. Ms. onderzeeboot „Walrus" zal eveneens op 1 oktober vertrekken, doch de terugreis wordt gemaakt via het Panamakanaal. Dit schip zal ver moedelijk 30 november in Den Hel der arriveren. De beide opnemingsvaartuigen Hr. Ms. „Snellius" en Hr. Ms. „Luymes" vertrekken uit Nieuw-Guinea resp. op 8 oktober en 1 november en zul len via het Suezkanaal in Den Hel der aankomen resp. op 28 november en 20 december. Hr. Ms. onderzeebootjager „Fries land" en Hr. Ms. fregat „Kortenaer" zullen 15 oktober de thuisreis aan vaarden en via het Suezkanaal naar Den Helder varen, waar de schepen op 27 november worden verwacht. Hr. Ms. vcorraadschip „Pelikaan" zal 10 november uit Biak vertrekken en vermoedelijk 21 december in Den Helder aankomen, waarbij de reis wordt gemaakt via het Suezkanaal. Hr. Ms. onderzeeboot jager „Over ijssel" tenslotte zal 15 november uit de Nieuw-Guinese wateren vertrek ken en via het Suezkanaal de terug- rei§ naar Den Helder maken. De thuiskomst is gesteld op 20 decem ber. Voor de buitenlandse havens, waaraan deze schepen bezoeken zul len brengen, worden thans diploma tieke toestemmingen aangevraagd. De „Neptune"-vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst zullen in groepen van twee op 1, 3, 5, 8 en 10 oktober uit Biak vertrekken en via de Azië-route naar Nederland worden gevlogen. Verwacht wordt dat de laatste groep 20 oktober thuis zal zijn. massa, die alleen radio bezit. In haar avondprogramma gaat de N.C.R.V. meer rekening houden met televisie kijkers, die na selectie der program ma's hun keuze eventueel willen be palen op de radio. LAND- EN TUINBOUW Klaverrijke künsttveiden De hulp aan onderontwikkelde gebieden DEN HAAG, 10-9. Minister J. M. Luns zal heden, dinsdag 11 septem ber, in een vraaggesprek voor de ra dio met de directeur van de rijks voorlichtingsdienst ,dr. G. J. Lam- mers, een toelichting geven op de vorige week bij de Tweede Kamer ingediende nota over de hulp aan de minder ontwikkelde landen. Het vraaggesprek wordt uitgezonden van 17.45 tot 18.00 uur over Hilversum I. De klaverrijke kunstweide ver dient zeer terecht alle aandacht. In de eerste plaats is het hiervan gewonnen voeder door de aanwezig heid van klaver veelzijdiger van sa menstelling. Het bevat meer kalk en magnesium dan van een klaverarme kunstweide. Kalk en magnesium zijn van bete kenis voor de voeding en hierdoor voor de gezondheidstoestand van het vee. Meer magnesium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte van het bloed, waardoor de kans voor het optreden van kopziekte vermin dert. Ook is gevonden dat het op nemen van het klaverrijk gras het kopergehalte van het bloed doet stij gen, hetgeen van belang is op be drijven, waar men met kopergebrek bij het vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een zeker voordeel. Men heeft name lijk gevonden dat bij beweiding elke procent klaver 1 meer opbrengst opleverde. Om meer klaver in de kunstweide te krijgen, is het in de eerste plaats nodig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmengsel, waarin een zeker percentage klavers voor komt. Voor het handhaven van de klavers in de kunstweide, speelt de bemesting een belangrijke rol. Kla ver stelt namelijk hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaattoestand van de grond. Vooral de kalktoestand van de grond zal in orde moeten zijn. Het is daarom van belang de kalk- bemesting niet te verwaarlozen en op klaverrijke kunstweiden kalkhou- dende of alkalisch reagerende mest stoffen, zoals slakkenmeel, te ge bruiken. Schrik op kerkhof LOME, 9-9. - Toen de eerste scheppen aarde in het graf vie len, zagen de doodgravers op de mohammedaanse begraaf plaats in Sokode (voormalig Frans Togoland) tot hun schrik dat de lijkwade waarin de do de was gewikkeld, duidelijk „in beweging" was. Zij waren bezig een vrouw van 84 jaar te begraven, die twaalf uur te voren naar het scheen ontsla pen was. De schokken onder het laken werden hoe langer hoe heviger en men moest langzamerhand wel geloven, dat de 84-jarige levend was. Opgestaan uit haar graf werd zij onmiddellijk uit het lijk kleed gewikkeld. „Ik ben wak ker geworden uit een diepe slaap", zo zeide de pseudo-do- de vervolgens en enkele ogen blikken later maakte de rouw stoet zich op voor de weg naar huis met de schijndode die zo -jezond als een vis blijkt te :ij n. BLIK DOOR HET WERELDVENSTER HET WERELDVOEDSELVRAAGSTÜK Het eerste Afrikaanse land dat na het einde van de oorlog van kolonie zelfstandige natie werd, was Ghana, dat zichzelf door dit toeval be schouwt als een pionier waaraan een ieder zich heeft te spiegelen, bovenal de andere nieuwe staten van het zwarte werelddeel. Deze geesteshouding sprak het duidelijkst uit het optreden van dr. Kwameh Nkroemah, de eerste presi dent, die aldus een duidelijk voor beeld heeft gegeven hoe men zo snel mogelijk zijn vrienden verliest en zijn invloed. Nigeria, veel later zelf standig geworden, behandelt hem met onverholen minachting. Guinea, hoewel door zijn politieke struktuur het meest verwant, staat niet op bes te voet met Ghana en Mali - als Gui nea theoretisch maar voor het ove rige zonder betekenis met Ghana in een unie verbonden - deelt met 'To go de vrees dat Nkroemah niets lie ver zou dan ziin buren opslokken. Hier wordt met smart en ongeduld gewacht tot de heer Nkroemah van het politieke toneel verdwijnt Een moordaanslag korte tijd gele den toont dat dit ongeduld ook leeft onder sommige Ghanezen, zelfs on der regeringsfunctionarissen zoals blijken kan uit de arrestatie van drie ministers een week of wat later. In tussen heeft Nkroemah zich vorige week door zijn parlement president voor het leven laten maken: het laatste symbool dat uit wat begon als een op de Britse democratie ge baseerde republiek een absolute dic tatuur is geworden. De zélfvoldaanneid van Nkroemah en Ghana als geheel uit zich bijzon der sterk in woede bij de minste kri tiek. Bisschop Rosevaere van Accra, een anglicaan, ondervond dat toen hem gelast werd haast ogenblikke lijk het land te verlaten toen hij voor zijn gelovigen geklaagd had over het goddeloze van de verheerlijking van de president, wiens naam zelfs in officiële stukken zelden wordt ge bruikt. Daarvoor in de plaats staal: Osa- gyefo the president, een titel die iets weg heeft van verlosser of messias. Dezelfde bisschop Rosevaere heeft eerder - toen de verheerlijking als een Messias nog niet zo grote vor men had aangenomen dat Nkroe mah zelfs onsterfelijkheid wordt toe gedacht - verklaard dat een zeker gebruik van bijbelse terminologie voor profane zaken in Ghana ver klaarbaar en te verdedigen was. Im mers; de literatuur van het land heeft sinds eeuwen uitsluitend be staan uit de bijbel en kerkgezangen. Onder die omstandigheden is het lo gisch dat ook politieke zaken ver taald worden in religieuze termen. Het is de bisschop slechts te gortig geworden toen een complete liturgie ter ere van Osagyefo de president ontstond in de organisatie der Jonge Pioniers. Dat is een jeugdorganisatie die deel uitmaakt van de Convention People's Party, Nkroemahs partij die thans het monopolie heeft. Een min of meer alspadvinderij begonnen beweging die ontaard is in wat niet zonder reden de bijnaam heeft ge kregen van „Nkroemah Jugend". Het lidmaatschap is welhaast ver plicht doordat niet toetreden door de staat op alle mogelijke manieren kan worden bestraft. Immers de staat heeft zijn bemoeiingen dat hij beslist wie mag studeren en wie niet. Geval voor psychiater Sommige van de staatsbemoeienis sen klinken volslagen absurd, zoals de voorschriften voor de kleding van vele beroepen, maar als excuus dient dan vaak dat men hierover niet te gauw moet oordelen, omdat het re delijk is dat Afrikanen hun zaken regelen in hun geestessfeer die uit eraard anders is dan de Westerse. Dit vergoelijken gaat steeds min der op nu ook de Afrikaanse landen zich steeds verder afkeren van Nkroemah, wiens ideaal van een Verenigde Staten van Afrika - uiter aard onder zijn leiding - steeds meer in diskrediet geraakt. Zijn bizarre maatregelen, zijn nu onverholen di- catoriale neigingen en zijn onwil om te luisteren, wekken de indruk dat het hem niet te doen is om samen werking met anderen, maar om die anderen te overheersen. Als het om een gewone partikulier ging, zou Nkroemah een aardig ge val zijn voor de psychiater. Nu hij de absolute macht heeft in een staat wordt de zaak ernstiger. Zijn reactie van haat jegens wie hem geen ge lijk geeft, om Time te citeren: „ivie Afrika's grootste ego" kioetst, doet hem automatisch toenadering zoeken tot degenen die bereid zijn hem wijs en verstandig te noemen. Voor de Sowjet-Unie is dat een kleine moei te die tot niets verplicht en niets kost. Pr is dus een gevaar dat Gha na zo een bruggehoofd van Moskou op het Afrikaanse contingent zou worden. Het gevaar is overigens niet te groot omdat één verkeerd woord de vriendschap al weer in haat kan doen omslaan. Onaangenaam blijft echter dat een staatshoofd zijn niet al te stabiele geestesgesteldheid onweerstaan kan- uitleven in een kersverse statenge meenschap die de t\id en de traditie nog niet heeft gekregen om sterk te blijven staan als geheel, ook al is een der onderdelen een beetje labiel geworden. Dr. Soblcn overleden LONDEN, 11-9. Dc wegens spio nage in dc V.S. veroordeelde Ameri kaan dr. Robert Soblcn, is dinsdag in het ziekenhuis te Hillingdon over leden. DUIVELAND. 11-9. De begroting 1963 van de gemeente Duiveland sluit wat de gewone dienst betreft in inkomsten en uitgaven met f 596.731,33. Voor onvoorziene uitga ven is een post opgenomen van 188,39. B. en w. merken hierbij op dat dit bedrag beschikbaar is om bij even tuele begrotingswijzigingen nieuwe uitgaafposten te kunnen dekken. Duidelijk is uiteraard dat deze ra ming ten enenmale onvoldoende is. Hierbij wordt opgemerkt, dat de jaarwedderamingen 1963 alle zijn opgevoerd tot waarschijnlijke bedra gen. De minister heeft medegedeeld dat voor de salarisverhogingen 1962 nog een compensatie zal worden verleend in de vorm van een hoger uitkeringspercentage voor de alge mene uitkering uit het gemeente fonds. Hoe groot deze compensatie zal zijn is nog niet bekend. De sa lariswijzigingen '62 en '63 kosten de gemeente Duiveland echter onge veer een bedrag van f 10.000.-. Aangezien de personeelssterkte niet hoog is, mag worden aangeno men, dat de gemeente Duiveland aan deze compensatie meer dan vol doende heeft om de hogere salaris uitgaven te dekken. Reeds schijnt een uitkeringsper centage te zijn genoemd van 111%, Prinses Margriet nam haar intrek in Leiden LEIDEN, 11-9. Prinses Margriet bevond zich vandaag onder de vele vrouwelijke studenten die hun stu dietijd in Leiden aanvingen met de noviciaattijd van de V.V.S.L. Samen met enkele honderden andere meis jesstudenten zal zij de komende we ken onderwropen worden aan tal loze plagerijen die nu eenmaal be horen bij de intrede in het werke lijke studentenleven. Zij zal naar het zich laat aanzien, deze noviciaattijd slechts voor één representatieve plicht behoeven te onderbreken, namelijk het bijwonen van Prinsjesdag. Het ligt in de bedoe,ling van de prinses in Leiden vooral staatsrecht, internationaal recht, economie en geschiedenis te studeren, niet in de vorm van een afgeronde academi sche studie, maar als een algemeene oriëntatie. Vermoedelijk zal prinses Margriet ongeveer drie jaar in Lei den vertoeven. Zij heeft haar intrek genomen in dezelfde studentenka mer op het Rapenburg, waar inder tijd prinses Beatrix woonde. Het. af leggen van een examen ligt niet in de bedoeling van prinses Margriet. Zij hoopt in Leiden dezelfde vrijheid te genieten die prinses Beatrix en eerder ook prinses Juliana ten deel is gevallen. Het Europese verkeer eist zijn tol STRAATSBURG, 11-9. Ilct verkeer in Europa eist per jaar 65.000 doden, tienmaal zoveel ernstig gewonden en veertigmaal zoveel lichtgewonden. Vanalle overlijdensgcvallen zjjn 2.5 procent het gevolg van verkeerson gevallen, die bovendien nog voor 85 tot 95 procent te wijten zijn aan fouten van de weggebruikers. Voor jenge mensen tussen 15 en 25 jaar is het verkeer statistisch de voornaam ste doodsoorzaak. Deze cijfers heeft de Oostenrijker Karl Czernetz verzameld in een rap port over de verkeersonveiligheid in Europa, dat de volgende week in Straatsburg zal worden besproken door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Czernetz stelt voorts dat dé finan ciële lasten van de verkeersonveilig heid twee procent van het West- eurepese nationale inkomen vergen en dat terwijl de intensiteit van het verkeer jaarlijks nog met 11 a 13 procent toeneemt. Sowjet-Unie waarschuwt V.S. inzake Cuba MOSKOU, 11-9. De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten beschul digd van het uitvoeren van provo caties, die de wereld in de cata strofe van een universele kernoorlog zouden kunnen betrekken. Deze beschuldiging was vervat in een heden (dinsdag) door het pers bureau „Tass" op gezag der Sowjet- regering uitgegeven verklaring. In de verklaring wordt gezegd, dat het „thans onmogelijk is Cuba aan te vallen en dan te menen, dat zo'n aanval voor de agressor ongestraft zal blijven. Als zulk een aanval ge daan wordt, zou dit het begin van het ontketenen van een oorlog zijn'.'. SPORT VOETBAL A.Z.V.V.-Bruse Boys 4-3 De eerste wedstrijd in de zater- dagmiddagcompetitic is voor „Bruse Boys" is een nederlaag geëindigd, n.l. de uitwedstrijd tegen A.Z.V.V. te Axel, welke verloren werd met 4-3. De plaats van keeper Jac. v. d. Ouden was deze week ingenomen door Han v. d. Werf, die een uit stekende voorhoedespeler is, maal ais doelman zeker niet de kwalitei ten van van den Ouden bezit. In- plaats van P. v. d. Velde speelde op de rechtsbackplaats Van der Roest. Otto Kostense liep een blessure op. Het eerste doelpunt was voor dc Boys en kwam van de voel van van den Ouden, maar al spoedig hierna kwam dc Axelse gelijkmaker (1-1). Opnieuw namen de Boys de leiding door Maarten Duinhouwer (1-2) maar alweer volgde direct hierna dc gelijkmaker (2-2), waarop AZVV het heft definitief in handen nam en met 3-2 dc voorsprong nam. Leo van der Spek wist echter de rust met ge lijke stand te laten ingaan (3-3). Na de rust was vooral AZVV in dc meerderheid, wat dc Axelaars in één doelpunt wisten uit te drukken, zodat het einde kwam met 4-3. hetgeen zou inhouden, aldus b. en w„ dat ongeveer f 20.000,-, meer al gemene uitkering zou worden ont vangen, ruim voldoende dus om een behoorlijke post voor onvoorziene uitgaven te kunnen opvoeren, om de afschrijving op oude tekorten te ver hogen en om nog eventuele bijzon dere afschrijvinggen te doen. In elk geval, zo wordt opgemerkt, kan worden gezegd, dat gezien de reeds opgenomen salarisverhogingen 1962 en 1963, de begroting voor 1963 royaal sluit. Het totaal aan batige sloten van de kapitaaldienst van de gemeente Duiveland bedraagt f 4224.066,-, het totaal nadelige sloten f 4.691.953.92, zodat het nadelig slot van de kap. dienst bedraagt f 467.887,92. Vlucht naar West-Berlijn BERLIJN, 11-9. - Een 21-jarige jongeman uil Oost-Berlijn is et- dinsdagmorgen in geslaagd, op klaar lichte dag naar het westelijke stads deel te vluchten. Hij zwom in de buurt van het voormalige Rijksdag gebouw de Spree over. Leden van de Oostduitse volkspolitie vuurden vier schoten op hem af, maar hij be reikte ongedeerd de westelijke oever. Scheepvaartberichten Alchiba, 10/9 te Beyrouth. Philippia (t.), 10/9 te Mena. STAD ENTROVINCIE SEROOSKERKE „Witte van Haemstede" concerteerde Onder gunstige weersomstandighe den gaf het muziekgezelschap „Wit te van Haemstede" zaterdag(avond) j.l. een geslaagd concert, dat door' de aanwezigen op hoge prijs werd ge steld en met belangstelling werd ge volgd. Tijdens de nummers werd dan ook de grootst mogelijke stilte in acht genomen, waardoor de muziek uitstekend tot zijn recht kwam. Uit eraard wisten de musicerenden dit hunnerzijds te waarderen. Bij de burgerij leeft de hoop, dat er voor een herhaling van dit concert in de toekomst nog eens aanleiding zal zijn. HAAMSTEDE Aanvang bejaardensociëteit Evenals bijna overal, begint de be jaardensociëteit Haamstede ook weer met haar bijeenkomsten. In de plaats datum en aanvangsuur zijn geen wij ziging gekomen, zodat op donder dagmiddag 13 september des mid dags in de conversaticzaal van het rusthuis „Duinoord" de bejaarden weer verwacht worden. Ook dit jaar zal het comité weer alle moeite doen om de ouderen uit Haamstede op ge regelde tijden weer aangenaam be zig te houden. BRUINISSE Flinke opbrengst voor Perzië De op initiatief van het raadslid de heer M. van de Velde te Brui- nisse in het leven geroepen collecte voor de slachtoffers in Perzië, die door de besturen van de verschillen de verenigingen spontaan en met enthousiasme werd overgenomen, is een groot succes geworden. De to tale opbrengst was niet minder dan f 2770,95. PLANT Meneer heeft zich de kunst eigen gemaakt het soms wat dorre alle daagse te larderen met spitse grap jes, die soms wat Engels aandoen. In de „Kanonnen van Navarrone" vinden de Duitsers 'n Engelse speel goedmuis op de reusachtige vuur mond, die ze voor een helse machine houden. De muis gaat inderdaad ro ken, maar laat dan een Angelsaksi sch piepgeluidje los, dat.de hele bat terij voor schut zet. Zo'n mopje zou wel iets voor meneer zijn. Op een gegeven moment stond er een plant voor het raam; een vreemde plant, een exotische noot temidden van de geraniums en het duurde wel even voordat de buren er erg in kregen. Ze keken eens verstolen naar de plant, zeiden voorlopig niets en dach ten wellicht ook niets. Enkelingen spraken er tenslotte mevrouw over aan. „Wat hebt U daar- toch voor een vreemde plant op de venster bank?" Mevrouw keek er van op, want ze had er helemaal nog geen erg in gehad. „Een vreemde plant?", vroeg ze. Ze wist het niet en ging nu zelf ook kijken. Inderdaad daar stond de plant, een soort kruising tussen een komkommer en een cactus, een wonder geval, zonder opvallende schoonheidskwaliteiten overigens. Mevrouw begreep het niet erg, maar haar gedachten gingen toch al in de richting van haar man, die ze er des avonds over aansprak. Zeg man, weet jij hoe die rare plant voor het raam komt?" Ditmaal wist me neer het ook niet, althans hij veins de niets te weten. Twee problemen bleven onopgelost. Wat was het voor een plant en hoe kwam hij er? Ge lukkig is er een kenner voorbij ge komen, die in één oogopslag (doen kenners altijd), zag, hier met (ie in middels beroemd geworden kussa te doen te hebben. Aan buurman heeft meneer verteld, veel schik met deze kussa te hebben gehad. De hele buurt heeft hem bestudeerd en er waren er zelfs, die het als kamerplant nog een geslaagd geval vonden ook. In een milde bui heeft hij het toen ook maar zijn vrouw verteld. Het geval is een variant op de groengeverfde varkensstaart waar mede betrokkene eerder in 'n bloem pot heeft ge-experimenteerd. De vrienden vonden het zo'n lollig din getje, maar na enkele dagen rook het niet fris meer in huis. De krul staart ging lelijk doen en (in een milde bui) heeft, meneer het toen maar weer aan zijn vrouw verteld. Wel. een meneer die van grapjes houdt.' EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2