DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier McMillan zorgde voor indrukwekkende openingsrede V.S. besluiten tot hervatting kernproeven op grote hoogte Vier verpleegsters voor Algerije Kwestie-Berlijn buiten V.N. houden Straalvliegtuig neergestort In Nieuw-Guinea zullen vitale diensten moeilijk gaande te houden zijn De bouw van de Haringvlietbrug Wetenschapsmensen uit gehele wereld in Den Haag bijeen Groter woningcontingent te verwachten? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 september 1962 119e jaargang No. 19242 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 HEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman t* Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,SS, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. In dit nummer: Frans koor zingt tn Haamstede voor Perzië Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DE GEMENEBESTCONFERENTIE TE LONDEN GENERAAL NORSTAD IN NEDERLAND LONDEN, 10-9. Te Londen is maandag de Gemenebestconferentie begonnen, die o.m. zal moeten be slissen over Engeland's toetreding tot de E.E.G. Van conferentiezijde is vernomen dat McMillan's openingsrede van een uur „indrukwekkend en bekwaam van opzet" was, een „toespraak der gelegenheid waardig". McMillan verklaarde dat het Britse streven om toelating te verkrijgen tot de Europese gemeenschappelijke markt, gezien moet worden in het verband van de internationale toe stand. De premier sprak over de twee grote wereldblokken, waarvan het ene door de Verenigde Staten en het andere door de Sowjet-Unie wordt geleid en de positie van Europa in dit internationale politiek-krachten- veld. McMillan verwierp het standpunt dat Groot-Brittannië thans zou moe ten kiezen tussen het Gemenebest of deelneming aan een Europese econo mische en politieke gemeenschap. McMillan zei ook dat Engeland, in zijn streven naar het deelgenoot schap in een politiek en economisch verbonden Europa, geen verzwak king van #zijn banden met het Ge menebest zal toestaan. Geen politiek of militair bondgenootschap In een beschouwing van de wezen lijke kracht van het Gemenebest wees McMillan er op dat dit geen politieke unie of een militair bond genootschap is. „Sommige leden van het Gemenebest maken deel uit van bepaalde politieke blokken, terwijl andere een neutralistische koers va ren", zei hij. De premier wees er verder op dat economische factoren, zoals het be staan van het sterling-gebied, meer concrete banden tussen de Gemene- Ook uitwerpen van kernbommen uit vliegtuigen WASHINGTON, 11-9. De V.S. zul len van 22 september af weer enige kernproeven op grote hoogte nemen. Dit is maandagavond meegedeeld in een communiqué van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie en het ministerie van Defensie. Hierin wordt verder verklaard dat de serie kernproeven in de damp kring, die in april begon en 31 juli tijdelijk werd onderbroken, hervat wordt. De nieuwe proeven omvatten ontploffingen op grote hoogte en het uitwerpen van kernbommen uit vliegtuigen. Het gebied rondom het eiland Johnston in de Stille Oceaan wordt weer gesloten. Een raket met een atoomlading voor een proef op grote hoogte werd 25 juli bij het afschieten op het eiland Johnston vernietigd, waar door de lanceringsplaats zwaar werd beschadigd. Deze is thans hersteld. President Kennedy verklaarde 1 augustus op een persconferentie out een besluit over hervatting van de serie pas definitief kon worden ge nomen na herstel van de lancerings plaats. Eén proef gelukte Er is tot dusver één Amerikaans! kernproef op grote hoogte geluiot, op 9 juli. Hierbij kwam een waterstof bom hoog boven het eiland Johnston tot ontploffing. Er werd toen een kunstmatige stralingsgordel onder de natuurlijke Van Allen-gordel ge vormd. De bewoordingen van het commu niqué waarin de hervatting werd be kend gemaakt, leidden tot de specu latie dat het besluit gedeeltelijk is ingegeven door de omvang van net huidige Sowjet-program van kern proeven. Toestellen voor gerst j. Een Deense radio- en televi- t sie-handelaar in Kalundborg Iaat de boeren voor zijn toe- stellen in gerst betalen. Hij 1 zegt: „De zaken gaan goed. De gerst is niet allemaal eerste kwaliteit, maar dat zijn de televisietoestellen ook niet al- 1 lemaaV'. Een goed toestel kost 1 30 tot 35 zakken. lederwarenfabrick te zien: een op hel oog „gewone", zij het fraai uitgevoerde damestas, waarvan de beugel bij nadere beschouwing (foto onder) na het wegschuiven van twee klepjes, een lipstick cn een spiegeltje prijsgeeft. Handig voor een kleine make-up beurt tussen de bedrijven door. bestlanden vormen. Hij vervolgde: „Engeland kan, door toetreding tot de Europese gemeen schappelijke markt, Europa beïn vloeden en, via ons, is het Gemene best daar dan ook toe in staat. Europa doet thans, om zijn ge meenschappelijke markt te verwe zenlijken, positieve stappen. Dit geldt met name voor de jongere generatie der Europeanen". Het Nationaal Thuisfront Prins Bernhard voor de televisie DEN HAAG, 10-9. - In een extra N.T.S.-uitzending op vrijdagavond 14 september na het journaal zal prins Bernhard in zijn kwaliteit van voor zitter van het Nationaal Thuisfront in een korte toespraak enkele mede delingen doen over de plannen van het Nationaal Thuisfront met be trekking tot de Nederlandse militai ren in Nieuw-Guinea. Onmiddellijk hierna zal Joop van Zijl een inter- vieuw hebben met mevrouw Eek hout, de echtgenote van de comman dant van de Nederlandse strijdkrach ten in Nieuw-Guinea, generaal Eek hout. De uitzending is gelijktijdig in het radioprogramma van de K.R.O. te beluisteren. UTRECHT, 8-9. De oprdepen van .de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen voor hulp krachten die in Algerije willen gaan werken, hebben geleid tot de aan-., melding-»van een twintigtal vrijwil ligers. Het grootste deel van degenen die bereid zijn, zich voor twee of drie jaar ter beschikking te stellen, heeft inmiddels al een gesprek gevoerd met mejuffrouw Laufer in Parijs die optreedt namens de christelijke com missie voor hulp aan Algerije, een instantie, waarin de verschillende kerkelijke organisaties samenwer ken. Niet in alle gevallen kon direkt een beslissing worden genomen, on der meer omdat door de politieke omstandigheden in Algerije alle mo gelijkheden nog niet kunnen worden overzien. Verpleegsters kunnen ech ter direkt in dienst treden. Er zijn er inmiddels vier aangesteld. Twee van hen zijn al naar Algerije ver trokken, terwijl de andere zusters op 1 oktober en op 1 januari naar Algerije gaan. De Duitse oecumenische hulporga nisatie heeft drie mobiele klinieken ter beschikking gesteld voor Alge rije. Zij kan echter niet voor de be manning zorgen, zodat de Neder landse stichting thans op korte ter mijn nog één arts zoekt, die de lei ding van een van de mobiele klinie ken op zich wil nemen. BONN: BONN, 10-9. De Westduitse rege ring heeft in overeenstemming met de V.S., Engeland en Frankrijk be sloten, de Verenigde Naties niet te vragen om zich bezig te houden met de kwesties Berlijn en Duitsland. De regeringswoordvoerder die dit te Bonn op een persconferentie in antwoord op een vraag meedeelde, zei dat als men de kwesties aan de wereldorganisatie zou overleggen, dit zcu kunnen worden opgevat als een erkenning dat de „grote vier" geen verantwoording meer dragen. Ook zou de Algemene Vergadering „op niet te voorziene wijze kunnen rea geren". Waarschijnlijk 44 doden WASHINGTON, 11-9. Een groot straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 44 mensen aanboord wordt vermist. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft be kend gemaakt, dat het toestel naar meil vermoedt in het bergachtige ge bied in dc buurt van Spokane, in de staat Washington, is neergestort. Er bevonden zich vier beman ningsleden en veertig militairen aan boord van het toestel, dat op weg was van South Dakota naar een vliegveld bij Spokane. Een woordvoerder van de lucht macht heeft later meegedeeld dat er klaarblijkelijk geen overlevenden zijn. Maandagochtend heeft generaal Lauris Norstadt, voormalig opperbevelheb ber van de Navo-strijdkrachten in Europa, in Den Haag o.m. een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van defensie, ir. S. H. Visser. - Deze foto toont de generaal tussen minister Visser flinksen staatssecretaris P. J. S. de Jong. HOLLANDIA, 10-9. De vertegen woordiging in Hollandia van de Ver enigde Naties heeft het hoofdkwar tier van deze organisatie in New York reeds gevraagd zo spoedig mo gelijk na 1 oktober ongeveer hon derd man personeel naar Nieuw- Guinea te zenden voor de vervulling van primaire taken. Naar het A.N.P. in Hollandia van de zijde van de Verenigde Naties verneemt, moet woi-den aangenomen dat minder dan twintig procent van de Nederlandse ambtenaren zich be reid heeft verklaard onder de Ver enigde Naties te blijven werken. Men is daarom naarstig naar mo gelijkheden gaan zoeken om in een aantal vacatures, die noodzakelijk moeten worden vervuld, te voorzien. Kringen van de Verenigde Naties toonden zich echter niet bijster en- enthousiast over de toekomstige si tuatie. Naar men verzekerde zal al het mogelijke in het werk worden gesteld om de vitale (Jiensten gaande te houden. De gevraagde honderd man personeel is dan ook voorna melijk bestemd voor de P.T.T., de elektriciteitsvoorziening en het wa terleidingbedrijf. Twijfelachtig Of het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties er in zal slagen op zo korte termijn nog een groot aantal functionarissen te vinden, achtte men zeer twijfelachtig. Nog steeds komen dagelijks nieu we functionarissen van de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea aan. Aan staande vrijdag wordt in Hollandia de financiële expert verwacht, die besprekingen zal voeren over het budget van de Verenigde Naties. Vandaag wordt eerste brugdeel transportabel DEN HAAG, 10-9. Vandaag (dins dag 11 september) werd bij de firma Kloos te 08.00 uur aangevan gen met het transportabel maken van het eerste 106 meter lange brug deel voor de brug over het Haring vliet bij Numansdorp. Om 11.00 uur dacht men het transport aan te vangen. Het brug deel dient om 15.10 uur de Konings- brug te Rotterdam te passeren. Ge durende de nacht zal het transport overblijven bij de firma Pen en Bauduin te Dordrecht. Op woensdag 12 september zal - indien de wind het toelaat - dit eer ste van de elf vaste brugdelen om 13.30 uur boven de opleggingen wor den gebracht. Om 15.00 uur hoopt men het eerste brugdeel op de daar toe bestemde pijlers te hebben ge plaatst. De brug over het Haringvliet wordt geconstrueerd door de directie Bruggen van de Rijkswaterstaat t.b.v. de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet. De brug zal eerlang via Rijksweg 19 Rotterdam aansluiting geven óp de weg geprojecteerd over de Deltadam door het Volkerak naar Noord-Brabant enerzijds en de weg over de dam door het Hellegatpla ten naar het eiland Flakkee ander zijds. DEN HAAG. Naar het A.N.P. ver neemt, beginnen de plannen om in Nederland een paleontologisch en archeologisch panorama te stichten zich duidelijker af te tekenen. In dit panorama zullen de wordingsge schiedenis van het leven op aarde populair maar wetenschappelijk ver antwoord in beeld worden gebracht. Grootste conferentie ooit gehouden DEN HAAG, 10-9. Mej. dr. M. A. M. Klompe heeft maandagavond in de Ridderzaal in Den Haag, als mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, het 22ste internationale fysiologencongres ge opend dat ruim 2.500 wetenschaps mensen uit de gehele wereld naar Nederland heeft gebracht. Deze conferentie is de meest om vangrijke wetenschappelijke bijeen komst die ooit in ons land is gehou den, en slechts een derde van de deelnemers had een plaats voor de openingsplechtigheid in de Ridder zaal kunnen krijgen. Mej. Klompé verklaarde bijzonder verheugd te zijn dat het congres, dat van uitzonderlijke betekenis is voor de wetenschappelijke wereld, niet alleen wordt gekenmei'kt door het aantal deelnemers, maar evenzeer door hun kwaliteit. Er bevinden zich onder de deelnemers niet minder dan twaalf nobelpi-ijswinnaars. Uit Oost cn West Er zijn deelnemers uit Oost en West, uit de Verenigde Staten (800) en uit de Sowjet-Unie, uit Engeland, Duitsland, Zuid-Afrika, Zuid-Ame- rika en Japan, en uit Bulgarije. Po len, Hongarije en Roemenië. Het gi'ootste deel van het congres speelt zich af in Leiden, waar men de beschikking heeft over de colle gezalen van het academisch zieken huis. Mej. Klompé wenste de Ne- derlandse oi'ganisatoren, de „Neder landse vereniging voor fysiologie en farmalogie" en in het bijzonder prof. Duj'ff, geluk met hun „annexatie" van het Boei'haavekwartier voor dit monstercongres, al vertrouwde zij ex- op, dat de „fysioloog Duyff de medi cus Duyff niet zozeer heeft verdron gen dat de patiënten van het acade misch ziekenhuis van deze annex atie enige last zullen ondervinden". Iets warnier Vex'wachting tot woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige lichte regen of motregen, morgen overdag enkele opklaringen, vooral in het zuiden van het land; matige, aan de kust nu en dan krach tige zuidwestelijke wind; iets war mer. 12 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op 18.36, onder 3.22. 13 sept. Zon op 6.10, onder 19.02. Maan op 19.06, onder 4.44. Volle maan: 14 sept. te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 sept. 1.31 v.m. 13.45 n.m. 13 sept. 2.31 v.m. 14.42 n.m. BROUWERSHAVEN 12 sept. 0.54 v.m. 13.26 n.m. 13 sept. 1.47 v.m. 14.19 n.m. Spx*ingtij: 16 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag passeerde een front ons land, dat hoofdzakelijk in de noordelijke px*ovincies regen van betekenis ver oorzaakte. Na de frontpassage stroomde koelex-e lucht binnen. In tussen heeft zich tussen een hoge- drukgebied boven zuid-Europa en een depressie ten zuidwesten van Iex-land een krachtige stroming inge steld, die zeer zachte van oorsprong subtropische lucht in de richting van Het Kanaal en zuid-Engeland stuwt. Voorafgegaan door een warmtefront met opnieuw enige x-egen, zal de zachte lucht morgen ons land bin nenstromen, waarbij er in de zuide lijke provincies kans op opklax-ingen bestaat, maar eldex-s nog wel veel bewolking overdrijft. De zuidweste lijke wind neemt toe, aan de kust tot 6 of misschien 7 Beaufort. Berlijns burgemeester naar Groningen BERLIJN, 10-9. In verband met de Berlijnse week van 6 tot 13 ok tober in Groningen, zal de heer Willy Bx-andt, burgemeester van Ber lijn, op 12 oktober naar Groningen komen. Hij zal daar 's middags, na ontvangst door de autoriteiten, een toespx-aak houden. Overval met gebakjes... PARIJS, 10-9. Een vrouw, gevolgd door drie jongemannen kwam maan dag een studentencafé in Pax-ijs bin nen, haalde een sigaret te voorschijn en opende haar tas als om naar lu- cifex-s -te zoeken. Ze diepte echter gebakjes en allerlei zoetigheid op die ze in snel tempo naar de man aan de kassa wierp. Terwijl deze uitge schakeld was haalden de jongeman nen de la van de kassa leeg en de vier dieven maakten zich met hun buit van 4.000 nieuwe franken uit de voeten. Een aantal Papoea-leiders is zich op het ogenblik ernstig aan het be raden over de mogelijkheid een de legatie naar New York te zenden om de Algemene Vergadering van de V.N. bij te wonen. Minister Van Aartsen bezocht Zeeland MIDDELBURG, 10-9. De minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid, mr. J. van Aartsen, heeft maandag aan het einde van een werkbezoek aan Zeeland verklaard, dat er zijns inziens in Zeeland een verrassend grote behoefte bestaat aan woningbouw in de niet gesubsi dieerde sector. De minister zei ver der dat hij x-eeds een studie heeft ge maakt over een verhoging van het aantal woningen dat jaarlijks aan Zeeland wordt toegewezen. Tot dus ver (1800). Gedeputeerde Staten van Zeeland hadden de minister ge vraagd om bij de veldeling van wo ningtoewijzingen meer rekening Ie houden met de toekomstige groei van deze provincie, mede omdat het Sloeplan nu van de grond komt. In november zal de minister de ver deling van de woningbouw voor het jaar 1963 bekend maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1