Sociale verbetering Voorzitter INecl. rieidemij. sprak over landbouw en recreatie De prijzen van de oogst 1961 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 10 septemer i%2 No. i92m Algemene vergadering te Goes HOE HET DE "vrlje aardappel" verging T.T l¥ 1 li Gemiddelde uitkomsten vroege consumptie J r „zonder meer goed GOES, 7-9. Nederland kan in een groeiende Europese gemeenschap ze ker zijn plaats behouden en door en in deze gemeenschap sterker worden als het voort wil gaan met alle kracht de structuurverbetering van onze landbouw te bevorderen. Tot deze conclusie kwam de voor zitter der Nederlandsche Heidemaat schappij, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford. in de rede waarmee hij vrijdag in Goes de algemene verga dering van deze vereniging opende. Er zal nog geruime tijd verstrijken vóór het E.E.G.-fonds voor een ge meenschappelijke structuurpolitiek op volle toeren gaat draaien en om in de onderlinge concurrentie een zo gunstig mogelijke positie in te nemen gaan de onderscheidene E.E. E.-landen op nationaal niveau door met het verbeteren van hun land bouwstructuur. Op dit ogenblik kan Nederland de toets der vergelijking op dit punt met Duitsland, Frank rijk en Italië glansrijk doorstaan, maar deze gunstige positie, zo meen de Jhr. Quarles van Ufford, kan al leen blijven bestaan indien wij met grote kracht verder werken aan de ontwikkeling en daarvoor de nodige offers willen brengen. Deze ontwik keling gaat in de richting van be drijven waarop de produktie op de meest rationele wijze kan worden geleid. Met klem pleitte Jhr. Quar les van Ufford voor meer mogelijk heden voor wettelijke ruilverkave lingen, vrijwillige ruilverkavelingen, verbetering van ontsluitingswegen en verbetering van de waterstaat kundige toestand. Aan partiële ver beteringen, zoals verbetering der af watering en wegenaanleg of -verbe tering, bestaat in verschillende ge bieden dringend behoefte, want voor en aleer de gebieden die behoefte aan ruilverkaveling hebben zouden zijn geholpen zijn we 40 jaren ver der en daarop kunnen we niet waoh- ten. Er zijn ineens enkele wetsontwer pen tegelijk ingedienddie alle de ondertekening dragen van de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid, minister Veldkamp. Daar is in de eerste plaats een verbete ring van de Invaliditeitswet, speci aal wat betreft de hoogte van de uitkeringen. Deze waren tot nu toe dan ook wel zó laag, dat geen enkele invalide er van kon leven en dus altijd was aangewezen op sociale bij stand van de gemeente waarin hij woont. Was hij voor 80 tot 100 pro cent invalide, dan kon hij ten hoog ste rekenen op een bedrag van ruim twee duizend gulden. Dat wordt nu aanzienlijk meer. Een tot deze A-groep behorende invalide zal nu 80 procent gaan ont vangen van het voor een ongeschool de arbeider vastgestelde loon, het geen f 4870 per jaar is. Voor de zwaar gehandicapte invalide komt dat dus neer op ongeveer f 3900 per jaar, waarvan hij dan een 8,5 pro cent (anderen 10,4 pet.) aan premies moet afstaan voor ziekenfonds, A.O. W. en A.W.W. waardoor er overblijft ongeveer 3563, zonder eventuele kinderbijslag. In groep B, de voor ongeveer twee derde invalide perso nen, komt het eindbedrag op onge veer 2908. Nu blijft er evenwel nog de vrij grote groep van juist iets minder dan voor twee derde invalide ver klaarden, waarvoor in het nieuwe ontwerp niets naders wordt gere geld. Zij zijn nog ten dele in staat arbeid te verrichten, maar ieder weet dat het vaak uiterst moeilijk voor hen is om passend werd te vin den. Al is er dan een regeling die opneming van een bepaald percen tage minder valide arb eiders(sters) bij rijk, gemeente en grote bedrijven verplicht stelt, in de praktijk komt daar niet zo heel veel van terecht. De maatschappij is hard en iedere personeelschef tracht voor zijn va catures de beste krachten te verkrij gen, probeert dus zo min mogelijk minder-validen aan te stellen. Hun status zal eerst nader geregeld wor den bij een definitieve arbeidsonge schiktheidsverzekering, waar al vele jaren de gedachten naar uitgaan, maar waaraan zoveel haken en ogen blijken te zitten, dat minister Veld kamp nu maar vast met deze tussen- regeling is gekomen. Verder wordt dan eindelijk het uit de bezettingstijd daterende zieken- fondsbesluit omgezet in een zieken fondswet, waarbij nu ook alle vrij willig verzekerden recht krijgen op dezelfde verstrekkingen als de ver plicht verzekerden. Er wordt een beroepsrecht in geregeld en de sa menstelling van de Ziekenfondsraad wordt radicaal gewijzigd. Bovendien is een ander wetsontwerp ingediend ter regeling van de ziekenhuistarie ven en heeft de minister aan de S.E R. advies gevraagd over een volks verzekering voor dekking van lang durige of chronische ziektegevallen. Het is zeker ook nog van belang te vermeldendat in de nieuwe zieken- V ermageringstabletten ook gevaarlijk? LONDEN, 6-9. Een Engelse dok ter, J. E. Cullis, verbonden aan een ziekenhuis in Dorset, heeft in een brief aan het medisch tijdschrift „The Lancet" (Het Lancet) geschre ven dat een 24-jarige vrouw, die tij dens een kritieke periode van haar zwangerschap vermageringstabletten van plantaardige afkomst had ge slikt, een ernstig misvormd kind ter wereld heeft gebracht. Dr. Cullis schrijft dat de tabletten podophyllum bevatten, een stof die vervaardigd wordt uit de plant podophyllum peltatum, die in de Verenigde Staten en Canada voor komt. Vrywillige ruilverkaveling Dat er langs de weg van vrijwil lige ruilverkaveling zeer veel gedaan kan worden voor die gebieden die voorlopig nog niet de zegenrijke in vloed van een wettelijke ruilverka veling kunnen ondergaan noemde Jhr. Quarles van Ufford verheugend, hij betwijfelde zelfs of er na uitvoe ring van meerdere vrijwillige ruil verkavelingen nog wel behoefte be staat aan een aanpak in wettelijk verband. Immers de oppervlakten, waarom het bij vrijwillige ruilver kavelingen gaat, bepalen zich van daag de dag dikwijls niet meer tot enkele tientallen hectaren maar zijn daarvan een veelvoud. Hoewel er kentelijk dat een gedeelte van de extra tien miljoen die de regering voor de zandgebieden beschikbaar heeft gesteld bestemd zal worden voor vrijwillige ruilverkavelingen meende spreker toch dat men langs deze weg veel te langzaam tot een resultaat komt. Verhoging van het krediet ten behoeve van de cultuur technische werken vond hij daarom nodig. Recreatie Vervolgens sneed Jhr. Quarles van Ufford het onderwerp „recreatie" aan. Het is zaak wat dat betreft met beide benen op de grond te blijven staan, ons te bepalen tot wat eco nomisch en financieel mogelijk is en ons te wijden aan de oplossing van de voornaamste problemen, zo meen de hij. Men hoede zich voor fanta sieën. Het leek spreker een nogal ir reële zaak te pleiten voor een oplós- sing van het probleem van overpro- duktie door uitgestrekte gebieden aan de landbouw te onttrekken en tot recreatiegebied te verklaren. Veel meer zag hij in een harmonisch samengaan van landbouw en recre atie, zoals bijvoorbeeld in het door de A.N.W.B. bepleitte plan „Hollands fondswet de premies voor de vrij willig verzekerden ook naar draag kracht worden geregeld, hetgeen voor de verzekerden uit de midden klasse dus misschien enige verlich ting der kosten kan betekenen. LAND- EN TUINBOUW Na-inlevering oude vakantiebonnen 1961-1962 Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat aan werkgevers zowel als aan ar beiders nog éénmaal gelegenheid zal worden gegeven om de eventueel nog in hun bezit zijnde oude vakantie bonnen van het boekjaar 1961-1962, kenbaar aan de opdruk „Geldig tot en met 30 april 1962", in te wisselen. Ofschoon de periode, waarbinnen deze per 1 mei 1962 ongeldig gewor den vakantiebonnen ter omruiling of ter verzilvering moesten worden aangeboden, reeds lang is verstre ken, zal bij wijze van uitzondering nog uiterlijk tot en met 30 novem ber 1962 de gelegenheid daartoe wor den opengesteld. Echter zal in alle gevallen derhalve zowel bij omrui ling als bij verzilvering, een korting worden toegepast van 10 pet. we gens de te late inlevering. De werkgevers dienen de bonnen, zoals gebruikelijk, toe te zenden aan de Administratie van het Vacantie fonds voor de Landbouw, Buiten - rustweg 3 te 's-Gravenhage en mede te delen of terugbetaling dan wel omruiling voor nieuwe bonnen ge wenst wordt. De arbeiders dienen de bonnen, welke geplakt moeten zijn in de hiervoor bestemde opplakboekjes in te leveren bij een plaatselijk pen ningmeester van één der navolgende landarbeidersbonden, t.w.; Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond; Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond „St. Deusdedit". Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit de laatste gelegenheid is om vakantiebonnen van het boekjaar 1961-1962 in te leveren. Na 30 no vember 1962 zal dan ook onder geen enkele voorwaarde meer tot vergoe ding van deze bonnen worden over gegaan. President Tsjombe van Katanga heeft woensdag bij de V.N. gepro testeerd tegen de aankomst op het door de V.N. bezette vliegveld Ka- mina van. troepen van het Kongo lese nationale leger. (Kamina ligt midden in Katanga). DEN HAAG. Hr. Ms. onderzeeboot „Zeeleeuw" die op 12 juli uit Nieuw Guinea vertrok en de thuisreis om Kaap de Goede Hoop via Tametave, Lagos en Dakar maakt, wordt op woensdag 12 september om 15 uur in Den Helder terugverwacht. Leestoestel voor blinden TEL AVIV, 7-9. Ds Israëliër Julian Aker heeft een toestel ontwikkeld dat bedoeld is om niet-geheel blin den, die nog tussen licht en donker kunnen onderscheiden, tot lezen in staat te stellen. Bij dit toestel, dat binnenkort in verkoop moet komen, verschijnen de letters 26 maal ver groot op een scherm met neonlicht. Het bijzondere ervan is dat de licht straal door de letter heen recht streeks in het oog valt en niet, zoals bij gewoon lezen, door het papier wordt teruggekaatst. De uitvinder kwam op het idee toen een blinde vriend, met wie hij wandelde, hem plotseling toeriep, dat hij „zien" kon en daarbij op een neonlichtreclame wees. groene zone" wordt voorgesteld. De bepaald niet onwelwillende reactie op dergelijke plannen bij de georga niseerde landbouw wekt de ver wachting dat in deze richting wel met de landbouw te praten zal zijn. Het ontwikkelen van voldoende re creatiegelegenheid noemde spreker een uiterst belangrijke overheids taak. Hij deed op de overheid een ernstig beroep om middelen be schikbaar te stellen voor het ont wikkelen van het recreatiegebied Veerse meer. Provincie, gemeenten en overheidsdiensten zijn het in deze al over heel veel eens. De Heide maatschappij heeft uitgebreide plan nen gemaakt; op vele punten zal kunnen worden begonnen als er maar geld was. In de Schotse hooglanden is don derdagnacht in dit seizoen voor het eerst sneeuw gevallen. Bedrijf stelt voorbeeld DE STEEG (gem. Rheden), 6-9 De ondernemingsraad van de N.V. Betonfabriek „De Mete oor" te De Steeg heeft in haar vergadering van woensdag het besluit genomen, dat als schenking van het personeel van de vennootschap een be drag van achthonderd gulden aan de Nederlandse organisa tie voor internationale bij stand N.O.V.I.B. te Den Haag als bijdrage in de anti-hon- ger-actie, en een bedrag van driehonderd gulden als bijdra ge in de hulpverlening na de aardbeving in Perzië. Geheimen van de zeebodem Onderzoekingen van de bodem van de Atlantische oceaan hebben aan getoond, dat verschillende lagen een geologische ouderdom vertonen van 25 miljoen jaar. Opgehoorde zeebo demmonsters toonden verder aan, dat het zeeleven nabij Guadeloupe zeven miljoen jaar geleden bijzon der talrijk was. Er is nog veel meer over de zee bodem te vertellen. Een enkel gege ven uit de vele onderzoekingen, die op dit gebied verricht worden, is nog, dat de hittemetingen gemeten op 500 voet beneden de zeespiegel, veel hogere waarden hebben dan tot nu toe bekend was. De geleerden ne men aan, dat de warmte die hier heerst ontstaat, door de aardkorst heen naar boven wordt geleid uit een gebied van gesmolten gesteen ten. DEN HAAG, 6-9. De door de telers gemiddelde gemaakte marktprijs! voor Nederlandse tarwe van de oogst 1961 is 39 cent per honderd kilogram lager gebleven dan de bij de garantieregeling in uitzicht ge stelde prijs. Haver bleef gemiddeld 53 cent beneden de in uitzicht ge stelde prijs, gerst en rogge echter kwamen er resp. 37 en 7 cent boven. Dit blijkt uit een rapport van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Oogst 1961 was, zoals bekend, de laatste waarvoor de autonoom Ne derlandse regeling gold, waarbij ge tracht werd de aan de boeren in uit zicht gestelde prijzen via de markt te realiseren door middel van mono polieheffingen bij invoer voor wat de voedergranen haver, gerst en rogge betreft, door middel van o.m. verplichte bijmenging voor wat tar we betreft. Voor oogst 1962 geldt de E.E.G.-regeling: invoerheffingen zo wel voor voedergranen als voor tar we, maar geen verplichte bijmenging van inlandse tarwe meer. De tarweprijs De gemiddelde marktprijs voor tarwe was f 30,11 (in uitzicht gesteld f 30,50), voor haver f 25,22 (f 25,75), voor gerst i 27.37 (f 27), voor rogge f 23,57 (f 23,50). De boeren op de lichte gronden ontvingen voor hun voedergranen een hectaretoeslag, zo dat zij meer kregen dan alleen de op de markt gemaakte prijs. Hun op brengsten (gemiddelde marktprijs plus hectaretoeslag) werden daar door: voor haver f 31,47, gerst f 33,43, rogge f 31,50 per honderd kilo. In het rapport van het Produkt schap wordt gezegd, dat de prijsont wikkeling in het afgelopen seizoen mede bepaald is door de goede kwa liteit van en de grote vraag naar de verschillende produkten. Het was sinds 1956 de eerste keer dat ook voor rogge de streefprijs bereikt kon worden. Tarwe had 14 cent boven de garantieprijs van f 30,50 kunnen ko men in plaats van 39 cent er onder, als de levering gelijkmatig over de maanden augustus tot en met april zou zijn geschied. „Staffelregeling" In werkelijkheid werd in de eer ste vier maanden van het seizoen, augustus tot en met november, al 65 procent van de tarwe afgeleverd. In die maanden echter werd door midcjel van de „staffelregeling" een korting op de richtprijs van f 30,50 toegepast, die in de laatste vier maanden, januari tot en met april, door een toeslag weer moest worden goedgemaakt. Maar in die laatste vier maanden werd nog maar 27 procent van het totaal afgeleverd. DEN HAAG, 5-9. Het Produkt schap voor Aardappelen heeft een overzicht gegeven van de gang van zaken in de aardappelteelt- en han del sinds de opheffing van de ex portstop. Op 20 juli besloten voor zitter en directie van het Produkt schap, de op 16 april gecontingen- teerde export met ingang van 23 juli weer vrij te geven. Het werd echter 26 juli, doordat het ministerie van economische zaken zich aanvanke lijk verzette. Het besluit tot vrijgeven van de export werd genomen op grond van een plotselinge ommekeer in de marktsituatie: gestegen hectare-op brengsten en aanvoeren, een omme keer, die zich vrijwel gelijktijdig in de andere Westeuropese landen voordeed. Door deze ommekeer was de mogelijkheid van export naar de omringende landen praktisch weg gevallen, terwijl de export naar ver re landen slechts zeer geleidelijk op gang kon komen als gevolg van de verplichte quarantaine, afgekondigd wegens het voorkomen van phytopli- thora (aardappelziekte). Goede uitkomsten In het overzicht wordt geconsta teerd dat de gemiddelde financiële uitkomsten van de vroege consump tie-aardappelen „zonder meer goed" zijn geweest en waarschijnlijk zelfs beter dan in enig voorafgaand jaar. De lagere hectare-opbrengst werd meer dan gecompenseerd door het hogere prijsniveau. Als voorbeeld worden cijfers genoemd van de grootste vroege-aardappelveiling in FLITSEN UIT HET BUITENLAND TUNIS. Zware overstromingen als gevolg van langdurige stortregens hebben in het gebied van Sfax in Tunesië aan 22 mensen het leven gekost. Verscheidene personen wor den vermist. De 'schade is aanzien lijk. MANILLA. In Manilla heeft een 48-jarige fotograaf bekend, brand te hebben gesticht in een woning om dat .hij onenigheid had met de eige naar die gedreigd had hem de huur op te zeggen. Als gevolg van de brand kwamen twintig mensen om het leven. HOLLANDIA. Voorzover thans te Hollandia bekend is, zal vóór 1 ok tober van de hoge functionarissen in Nieuw Guinea, alleen gouverneur Platteel het land verlaten. WENEN. De 27-jarige Oostduitse stewardess Ursula Mossow heeft aan de Westduitse ambassade in Wenen op politiek asiel verzocht. BANGKOK. De minister van bui tenlandse zaken van Thailand, Tha- nat Choman, heeft de Verenigde Na ties uitgenodigd de klacht van Cam bodja te onderzoeken dat Thailand de neutraliteit van dat land zou be dreigen. MIAMI. In de maanden juli en augustus zijn ongeveer 1.750 Cu baanse kinderen overleden tengevol ge van epidemische ingewandsziekte, zo heeft de voormalige directeur-ge- neesheer van het kinderziekenhuis in Havana, dr. Castellanos, in Miami verklaard. DJAKARTA. In Indonesië heerst grote ontevredenheid over het feit, dat Portugal zijn strijdkrachten op het eiland Timor, dat voor de 'helft Portugees grondgebied is, versterkt. Dode en drie gewonden bij auto-ongeluk MAARSSEN, 9-9. Een auto-onge luk op rijksweg 2 (Utrecht-Amster dam) heeft zondagmorgen aan de 68-jarige mevrouw H. Klaassen- Schildering uit Oosterhout het leven gekost. De door haar man bestuurde auto, waarin zij zich bevond, werd ter hoogte van Breukelen gegrepen door een uit Frankrijk terugkerende zware vrachtauto van een expeditie bedrijf in Zaandam. De personen auto sloeg over de kop en kwam in een weiland terecht. De heer Klaas- sen werd zwaar gewond, evenals een vrouwelijke passagier. Haar echtge noot de vierde inzittende, liep lichte verwondingen op. De bestuurder W. van de vracht auto was, naar de politie aanneemt, na de lang erit door slaap overmand. Hoe hot ook zij, na het gebeurde reed hij door. ons land, Bovenkarspel-Grootebroek Vorig jaar was daar tot eind juli 13.100 ton aangevoerd tegen een ge wogen gemiddelde prijs van f 19,50 per honderd kg. Dit jaar was tot eind juli 10.300 ton aangevoerd tegen gemiddeld f 42,80 per honderd kg. Bij de aanvoercijfers moet dan nog bedacht worden dat dit jaar meer goedgekeurde pootaardappelen voor consumptie zijn afgezet, zodat de 10.300 ton van dit jaar van een wat grotere oppervlakte komen dan de 13.100 ton van verleden jaar. Voor de middenvroege aardappelen maakten de telers niet meer zulke beste prijzen. KERKNIEUWS Uitzending zendingsarts DEN HAAG, 7-9. In een dienst in de Kievietkerk te Wassenaar, zon dagmorgen 9 september, is jonk- vrouwe dr. C. M. de Ranitz uitge zonden als zendingsarts van de Ne derlands Hervormde Kerk. Ze zal deze maand vertrekken naar India om te werken in het ziekenhuis te Vellore bij Madras, dat zestig jaar geleden door de Amerikaanse arts dr. Ida Scudder als vrouwenzieken huis werd gesticht. Omdat voor de uitzending van jonkvrouwe de Ra nitz ook bijgedragen wordt door de Remonstrantse Broederschap werd de uitzendingskerkdienst geleid zo wel door prof. dr. G. J. Hoenderdaal, Remonstrants hoogleraar te Leiden, als de plaatselijke Hervormde pre dikant, ds. J. T. Wiersma. Brainenpluk op Zuid-Beveland KAPELLE, 7-9. Op de kleinfruit- bedrijven op Zuid-Beveland is op het ogenblik de bramenpluk in volle gang. Deze teelt heeft vooral in de omgeving van Kapelle-Biezelinge een vrij grote omvang. Er waren op de fruitveiling in deze plaats vo rige week dagaanvoeren van 20 tot 25 ton bramen. De kwaliteit was steeds voortreffelijk en de vraag groot. Vooral voor export naar con- servenfabrieken in Zwitserland be stond er goede vraag maar ook de binnenlandse fabrieken kochten dit produkt. De prijs lag deze week regelmatig tussen f 1 en f 1,15 per kg. De oogst is dit seizoen erg laat want het vorig jaar viel de hoofdpluk in de eerste week van augustus en nu is dit ruim drie weken later. Overigens zullen er nog gedurende enkele weken vol op bramen te koop zijn op Zuid-Be veland want de oogst duurt meestal tot diep in het najaar. In Kapelle-Biezelinge op de vei ling wordt dit seizoen weer gerekend op minstens een half miljoen kilo bramen. Door het omslaan van een veer boot op de Zuidkoreaanse rivier de Han, ten zuiden van Seoel, zijn vrij dag vijfenvijftig mensen verdron ken. Twintig passagiers worden nog vermist. ZIERIKZEE, 9-9. Zaterdag 15 sep tember a.s. wordt een hoogtijdag voor al de in het zomeravondvoètbal rayon Zierikzee geïnteresseerden want dan is het weer de dag van de jaarlijkse sportuitwisseling met „Sti- bekavo". Vorig jaar bracht een Zierikzeese afvaardiging een bezoek aan de Rot terdamse Stichting Bedrijfs- en Kantoorvoetbal, zodat het nu de beurt aan Zierikzee is „Stibekavo" te ontvangen. Voor deze dag is de commissie er in geslaagd een pro gramma samen te stellen dat bij de Rotterdammers ongetwijfeld in de smaak zal vallen. De begroeting van de gasten vindt omstreeks negen uur plaats aan het veer te Zijpe. Na de ontvangst van de gasten wordt de koffie gebruikt in café „Even Bui ten" te Oosterland, waarna een rond rit over verschillende dorpen wordt gehouden met als einddoel de West hoek. Het verblijf in hot duingebied zal worden gebruikt voor een korte Bescherming Bevolking helpt Perzië DEN HAAG, 7-9. De organisatie Bescherming Bevolking heeft vrij dag aan het Nederlandsche Roode Kruis een aanzienlijke hoeveelheid medicamenten uit haar materieel- voorraad overgedragen ten behoeve van de hulpverlening aan de slachl- offers van de aardbeving in Perzië. Het gaat hier om 11.400 ampullen nikethamide en 11.400 ampullen pen- tazol. Deze twee middelen zijn krachtige stimulantia voor de bloeds omloop, waaraan blijkens berichten grote behoefte bestaat in het ramp gebied. Zeepost naar Netl. Nieuw-Guinea In verband met de verwachte re patriëring van vele ingezetenen van Ned. Nieuw Guinea vestigt PTT er de aandacht van belanghebbenden in Nederland op, dat het vervoer van poststukken en -pakketten, die per schip worden verzonden, 40 tot 50 dagen vergt. Zo zullen zeepoststukken en -pak ketten, die met het op 24 september a.s. uit Nederlad vertrekkende schip worden verzonden, eerst begin no vember in Ned. Nieuw Guinea aan komen. Ten einde te voorkomen dat stuk ken en pakketten wegens vertrek van de geadresseerden moeten wor den na- of teruggezonden, is het voor de afzender van belang zich er te voren zoveel mogelijk van te verge wissen, dat de geadresseerden op het tijdstip van aankomst van voor hen bestemde stukken nog in Ned. Nieuw Guinea verblijven. Dit is in het bijzonder van belang bij de verzending van zeepostpak ketten, daar de kosten van terug zending, welke ten minste gelijk zijn aan en soms zelfs hoger zijn dan die van afzending op de heen weg, ten laste van de afzenders zul len komen. Inlichtingen over de verwachte aankomstdata in Ned. Nieuw Guinea van schepen, die post vervoeren, kunnen steeds bij de postkantoren worden ingewonnen. UTRECHT. In de eerste zes maan den van 1962 is door het publiek een bedrag van f 573.6 miljoen ge spaard in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekering. Dit is een stijging met f 73 miljoen ten opzichte van het eerste halfjaar 1961. Nieuwe verzekeringen werden afgesloten tot een totaal verzekerd bedrag van f 3.2 miljard (v.j. f 2.9 miljard). De waarnemende secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de benoeming bekend gemaakt van Jose Rolz-Bennett, plaatsvervangend kabinetchef, lot zijn vertegenwoordiger in westelijk Nieuw-Guinea, die de eerste rege lingen moet treffen voor de over dracht van het bestuur aan de Ver enigde Naties. In Nashville, in de Amerikaanse staat Tennessee, is een zekere Be verly Griffis, die het toestel bedient waarvan de stedelijke politie gebruik maakt om mensen op dronkenschap te controleren, veroordeeld tot een boete van vijftig dollar wegens het onder alcoholische invloed besturen van een voertuig. Hij had geweigerd de proef te ondergaan Brugverbinding „Haringvliet" ZIERIKZEE. 8-9. Naar wij verne men is de afvaart van het eerste brugsegment voor de brugvei'bin- ding Haringvliet vastgesteld op dinsdag 11 september. Het betreft het brugsegment gebouwd door de fa. KIoos te Kinderdijk. Het leggen van het brugsegment is gepland op donderdag 13 september. De plan ning geschiedt uiteraard onder voor behoud: wind en weder dienende. Jubileum Ned. Heidemaatschappij GOES, 7-9. Het 75-jarig bestaan der Nederlandse Heide Maatschappij zal, op 29 januari aanstaande in Arnhem worden gevierd. Daarbij zal een afvaardiging van ieder afde lingsbestuur aanwezig zijn. Daarna zullen in iedere provincie een of meer directieleden een receptie hou den. In februari zal aan de mede werkers der inspectie een genoeg lijke avond worden aangeboden. Zo wel voor als na de officiële herden king zal er een extra nummer van het tijdschrift der Heidemaatschap pij verschijnen. De voorzitter der Heidemaatschappij, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, deelde dit in de algemene vergadering mee. strandwandeling en voor het nutti gen van de lunch in de theeschen- kerij „De Torenhoeve". Na de maaltijd wordt vertrokken naar Zierikzee. Om kwart voor twee begint hier de voetbalwedstrijd ZAV (rayon Zierikzee)-„Stibekavo" (Rot terdam). De aftrap voor deze wed strijd, het hoogtepunt van deze dag, zal worden verricht door burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester. Na de wedstrijd krijgt het gezelschap uit Rotterdam de gelegenheid voor een verkenning van Zierikzee, waarna om 5 uur van het Havenplein ver trokken wordt naar restaurant „De Val" voor het gezamenlijk gebruik van de warme maaltijd. De avond wordt besloten met de vertoning van de dia-reportage „Zierikzee in kleur". Al met al een programma waaruit een prettige sportuitwisse ling kan voortvloeien, waarbij de onderlinge banden ongetwijfeld nau wer zullen worden aangehaald. Congres gemeente-ambtenaren in Vlissingen VHSSINGEN, 7-9. Tijdens het vrijdag gehouden congres van de Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren heeft de bondsvoorzitter de heer J. A. Hoogkamp, burgemees ter van Veendam, in zijn openings rede langdurig gesproken over de in het afgelopen jaar bereikte ver betering van de salarissen. Hij was niet overtuigd, dat het overheidsper soneel nu voldoende deelt in de ge stegen welvaart. „Laten wij maar ronduit zeggen, dat dit niet het geval is, wie niet blind of doof is weet dat er in het particuliere bedrijf nog heel wat mogelijk is wat aan de ambtenaren voor bij gaat. Wij denken dan als vanzelf aan de zg. uitkering ineens, ook wel de I3e maand salaris ge noemd. Aan allerlei andere dingen die er bij hangen maar niettemin het inkomen verhogen. Wij zijn nog steeds niet waar wij zijn moeten". Teleurstelling uitte hij omdat er nog steeds niet voor alle groepen een verbetering is bereikt, met name voor de gemeente-secretarissen en ontvangers en de groep lagere en middelbare ambtenaren. Medio sep tember vorig jaar heeft de bond concrete salarisvoorstellen ingediend voor de secretarissen. Zij bepleitte als noodmaatregel herstel van de verhoudingen tot de bezoldigingen van de burgemeesters. Een dergelijk herstel zal, aldus dhr. Hoogekamp, onmiddellijk moeten plaats vinden in afwachting van de resultaten voor nader onderzoek naar een prin cipieel juiste waardering van het secretariaat. Nieuwe postzegel van 6 cent DEN HAAG, 7-9. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de vervanging van de frankeerzegels van het zg. cijfertype, ontworpen door J. van Krimpen, door zegels met voor Nederland karakteristieke afbeeldingen. Als eerste zal de cijfertype-zegel van 6 cent worden vervangen door een zegel waarop een polderland schap is afgebeeld. Voordat met de verkoop van de nieuwe frankeerzegels zal worden begonnen, zal de nog op de postin- richtingen aanwezige voorraad van het cijfertype worden uitverkocht. Het ontwerp van de nieuwe zegel is van de kunstenaar R. J. Draijer. SPORT VOETBAL Rotterdamse zoineravondvoetballers bezoeken Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5