DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vanaf I960 verkenningsvluchten boven communistisch China „Samenwerken voor Europese eenheid" Bouw tweede zendernet voor t.v. Directeur van E.T.I. geeft visie op economische ontwikkeling De ontwapenings conferentie Dode en vier zwaar gewonden Kennedy wil machtiging om reservisten op te roepen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maunriug 10 september 1962 119e jaargang No. 19240 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Ne 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. in dit nummer: Dorus Heijermtmszinkt bij Grevelingendam U-2 BOVEN CHINA NEERGESCHOTEN PEKING. 9-9. Een U-2-vliegtuig van Amerikaanse makelij van de Nationalistisch Chinese luchtmacht is zondag neergeschoten toen het het Oostchinese luchtruim binnendrong, aldus meldt het persbureau „Nieuw- China". „Nieuw-Chlna" noemt in zijn be richt de U-2 een vliegtuig voor ver kenningen op grote hoogte. Het werd neergeschoten door een eenheid van het volksleger. Maar hoe of waar precies is niet meegedeeld. (De U-2 kwam in het nieuws na dat de Amerikaanse piloot Gary Po wers in mei 1960 tijdens een vlueht in een U-2 boven de Sowjet-Unie tot landen werd gedwongen. Vorige v^cek nog protesteerde de Sowjet-Unie, dat een Amerikaanse U-2 over Russisch gebied bij Japan had gevlogen). De leiding der Nationalistisch-Chi- nese luchtmacht heeft zondag in de Formosaanse hoofdstad Taipeh mee gedeeld, dat een U-2 verkennings vliegtuig, dat werd bestuurd door een nationalistische vlieger, zondag tijdens een „gebruikelijke verken ningsvlucht" boven (communistisch) China verloren is gegaan. Met deze mededeling heeft de re- gering-Tsjiang Kai-Sjek voor de eerste maal openbaar gemaakt dat zij Amerikaanse U-2-toesteIIen heeft gebruikt voor het uitvoeren van ver kenningsvluchten boven het Chinese vasteland. In een door het Nationalistisch- Chinese ministerie van Voorlichting uitgegeven communiqué wordt ge zegd: „De Nationalistisch-Chinese re gering heeft, teneinde zich op de hoogte te houden van de toestanden in het door de communisten bezette Chinese vasteland, in juli I960 twee U-2 vliegtuigen gekocht van de Ame rikaanse fabriek, die deze toestellen vervaardigt. De aangekochte toestel len werden in december 1960 naar Taiwan (Formosa) verscheept en zij zijn sindsdien in gebruik geweest". Waarnemers te Taipeh zijn van mening dat in deze verklaring de na druk wordt gelegd op het feit, dat dat V.S. niet betrokken waren bij het, met behulp van U-2 vliegtuigen doen uitvoeren van Nationalistisch- Chinese verkenningsvluchten boven grondgebied der Chinese Volksrepu bliek. Amerikaanse verklaring Een woordvoerder van' het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft zondagavond te Wash ington verklaard dat de Amerikaan se regering de „Lockheed"-vliegtui- genfabriek vergunning heeft ver leend voor de verkoop van „U-2"- vliegtuigen aan de regering van Na tionalistisch China. Men meent te Washington dat dit de eerste maal is dat van Ameri kaanse zijde een mededeling is ge daan over het ter beschikking stellen van het „U-2" verkenningsvliegtuig aan een buitenlandse regering. De woordvoerder legde er de na druk op dat het hier een transactie betrof tussen de regering-Tsjiang- Kai-Sjek en de „Lockheed"-fabriek. Van andere Amerikaanse ambte lijke zijde is nog vernomen dat en kele leden der Nationalistisch-Chi nese luchtmacht in de Verenigde Staten zijn opgeleid voor het bestu ren van de U-2. Verkiezingen in Algerije ALGIERS, 8-9. Het Algerijnse po litieke bureau heeft zaterdagavond bekend gemaakt dat de verkiezingen voor de Nationale Vergadering op donderdag 20 september zullen wor den gehouden. De kandidatenlijsten kunnen tot 12 september worden ingediend. De verkiezingscampagne begint donderdag 13 september en eindigt woensdag 19 september. van Rode Kruis Zending DE GAULLE IN FRANKRIJK TERUGGEKEERD Frans-Duits communique: STUTTGART, 9-S. Zondagavond is, na afloop van het door president De Gaulle van Frankrijk aan West- Duitsland gebrachte bezoek, een ge meenschappelijk Frans-Duits com muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat Frankrijk en de Bonds republiek, tezamen met de vier an dere lahden van de Europese Ge meenschappelijke markt - Italië, Ne derland. België en Luxemburg - wil len samenwerken ter bevordering van de Europese eenheid. In de bekendmaking wordt gewe zen op de bijzonder hartelijke ont vangst. die het Franse staatshoofd in West-Duitsland ten deel is gevallen en wel met name in de bijeenkomst in het kasteel van Ludwigsburg, waarbij ook de jeugd op overduide lijke wijze van haar bijval blijk ge geven heeft. „De betuigingen van vreugde en vriendschap, waarmede de reis van de Franse president door West-Duits land gepaard is gegaan, hebben op indrukwekkende wijze aangetoond dat de Frans-Duitse saamhorigheid niet slechts een zaak der beide re geringen is, doch dat zij ook in de harten van het Franse en het Duitse volk leeft", aldus de bekendmaking. In het communiqué wordt verder verklaard dat beide landen het be zoek van het Franse staatshoofd aan de Bondsrepubliek als een zeer be langrijk voorval in de na-oorlogse geschiedenis beschouwen. „Het is hun wens de Europese oen heid, waarvan zij de basis, tezamen met Italië en de Benelux-landen ge legd hebben, door hun vriendschap en in samenwerking met hun vier deelgenoten verder te bevorderen en De Russische strijdkrachten MOSKOU, 7-9. De Russische dienst plichtigen die indertijd met het oog op de crisis om Berlijn na het ver strijken van de vastgestelde dienst tijd onder de wapenen werden ge houden, zullen met groot verlof ge zonden worden. Het persbureau Tass meldde dat de minister van defen sie, maarschalk Malinofski, hiertoe de order heeft gegeven. Tass voegde hieraan toe. dat de lichting 1943 onder de wapenen zal worden geroepen. Gedenkplaat voor Hammarskjoeld NEW YORK, 7-9. Op 17 september, aan de vooravond van de opening van de 17c zitting van de assem blee der V.N., zal er in het gebouw van de volkerenorganisatie te New York een gedenkplaat worden ont huld voor Dag Hammarskjoeld. Het zal dan een jaar geleden zijn dat Hammarskjoeld, die zoals bekend se cretaris-generaal der V.N. is ge weest. bij een vliegtuigongeluk in Afrika om het leven kwam. De V.N. zullen op die dag voorts vijf miljoen postzegels uitgeven ter herdenking van allen, die in dienst van de vol korenorganisatie om het leven zijn gekomen. 'te "streven naai'* "versnelde terts tand- koming van een verenigd Europa. De Frans-Duitse saamhorigheid zal een steeds sterker wordend element zijn bij de samenwerking van alle vrijheidslievende volken en ztj /al een voorbeeld zijn voor de pogingen, die worden gedaan om de vrede te handhaven en te versterken", aldus de Frans-Duitse bekendmaking. PARIJS, 9-9. President generaal Charles de Gaulle is zondagavond van zijn officiële bezoek van zes da gen aan de Bondsrepubliek op het Parijse vliegveld van Orly terugge keerd, waar strikte veiligheidsmaat regelen waren genomen. Een vijf honderd man politie en marechaus- see had tot taak de veiligheid van het Franse staatshoofd te verzeke ren. Koninklijke gift voor Perzië DEN HAAG, 7-9. Naar het A.N.P. van het Rode Kruis verneemt, heeft koningin Juliana, ter leniging van de nood in Perzië een belangrijk be drag gestort op giro 777, het nummer dat het hoofdbestuur van „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" voor het ontvangen van giften voor Perzië heeft opengesteld. Minister Van Aartsen vandaag in Zeeland VLISSINGEN, 7-9. De minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid, mr. J. van Aartsen, brengt van daag (maandag) een bezoek aan Zee land. De minister wordt vergezeld door de heren mr. G. van der Flier, secre taris van zijn departement, mr. A. W. Joolen, plv. directeur generaal van de centrale dienst van de volks huisvesting en de bouwnijverheid, mr. J. Vink. directeur van de rijks dienst voor het nationale plan en de heer P. C. Schild, plv. hoofd van de afdeling voorlichting van het depar tement. 's Morgens brengt het gezelschap een bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Op de veerboot tussen Hoedekens- kerke en Terneuzen wordt een be spreking gehouden met de burge meester van Tholen, Kapelle, Kort- gene, Hontenisse. Biervliet en Kou- dekerke. Na aankomst in Terneuzen om streeks el fuur vanmorgen zou men door de kanaalzone naar Sas van Gent rijden, waar ten gemeentehuize besprekingen met de burgemeesters der gemeenten in de kanaalzone werden gehouden. Om één uur vertrok de minister met een extra boot uit Terneuzen naar Vlissingen. De lunch werd aan boord van de verboot gebruikt. Eveneens aan boord zouden nog be sprekingen worden gevoerd met de burgemeesters van de ontwikkelings kernen Zierikzee en St. Maartens dijk. Daarbij zouden ook de burge meesters van Middelburg en Vlissin gen aanwezig zijn. voor Perzië DEN HAAG, 8-9. Ingevolge een overeenkomst tussen het Nederland- sche Roode Kruis en de K.L.M. zal het K.L.M.-toestel, dat zondagoch tend om zeven uur leeg van Schip hol naar Biak vertrok een omweg maken via Teheran, zo deelt het Ne- derlandsche Roode Kruis mede. Het vliegtuig zal een zending van het Roode Kruis, bestaande uit 100 de kens, 305 kilogram kinderkleding, 3800 waterzakken, 100 familietenten en 1200 kilogram melk naar de Per zische hoofdstad brengen voor de slachtoffers van de aardbevings ramp. HILVERSUM, 8-9. De televisie secretaris van de VARA, de heer J. W. Rengelink, heeft op de gehouden verenigingsraad van de VARA me dedeling gedaan, dat de regering be sloten heeft toestemming te geven voor de bouw van het tweede zen dernet voor televisie. Deze bouw zal uiteraard nog enige tijd in beslag nemen. De N.T.S. en de omroepver enigingen kunnen, zo vervolgde de heer Rengelink, een tweede televisie net financieren. AMSTERDAM, 9-9. Omstreeks 3 uur is zondag de „Plesman apo theek" aande Johan Huizingelaan in Amsterdam volledig vernield door een ontploffing, waarschijnlijk van gas, dat uit een lek in de leiding ontsnapte. De heren Jac. Anthonissen en A. H. G. Angelbeek, die boven de apo theek wonen, werden door de rond vliegende stukken glas in het gezicht en de rug getroffen. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd. De twee slachtoffers waren in de gang naast de apotheek aan het zoe- kenr-Cvaar de sterke gaslucht vandaan kwam, die zij hadden geconstateerd. Zij hadden dit reeds aan de gasfa briek gemeld. De apotheker de heer In de Maria-kathedraal te San Francisco is vrijdagavond door on bekende oorzaak op verschillende plaatsen brand uitgebroken. De schade wordt op twee en een half miljoen dollar geschat. Men vreest dat het 65 jaar oude uit baksteen opgetrokken gebouw moeilijk te her stellen zal zijn. De ontwikkelingsplannen in Zeeland GOES, 7-9. - In de te Goes gehou den jaarvergadering der Nederland se Heidemaatschappij heeft dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het Economisch-Technologisch Instituut voor Zeeland, vrijdagmiddag een in leiding gehouden over de economi sche ontwikkeling van deze pro vincie. De laatste twee eeuwen, zo stelde hij, heeft Zeeland min of meer een stagnerende economie gekend, maar pas na de oorlog 1940-1945 is het zich niet-ontwikkelen van nieuwe be- staansbronnen aan het daglicht ge treden, dat het voordien minder op viel kwam doordat de landbouw toen nog veel welvaart opleverde. De laatste jaren verkeert Zeeland in een fase van overgang. Langza merhand bloeien de bestaansbron- nen op. De geografische positie van het gewest, vroeger een hinderpaal voor de economische ontwikkeling verandert. De grens met België is niet meer zo'n remmende factor als voorheen, al veroorzaakt zij ook nu nog economische belemmeringen, die zullen moeten worden opgeheven. De mentaliteit van de Zeeuwen zelf ver andert en anders dan voor de oorlog bemoeit de rijksoverheid zich nu ac tief met dit gewest, dat aangewezen is als „probleemgebied". Toekomstige ontwikkeling Wat biedt Zeeland nu aan steun punten voor een toekomstige econo mische ontwikkeling? Ruimte, een gunstige ligging, zeehavens, een voor land- en tuinbouw gunstig klimaat, mogelijkheden voor recreatie, ant woordde spreker daar o.m. op. Wat de recreatie betreft: er worden nu in Zeeland per jaar ongeveer twee miljoen overnachtingen van toeris ten geboekt. De bruto-opbrengst daarvan ligt om en nabij de 20 mil joen gulden. Daf is ongeveer even veel als de Zeeuwse visserij op brengt en de tuinderij stijgt daar bovenuit. Spreker waarschuwde te gen overschatting van de recreatie als bestaansbron. Wel breidt die re creatie zich sterk uit, het aantal overnachtingen verdubbelde in vijf jaar. Toch vond spreker de indus triële ontwikkeling voor Zeeland aanzienlijk belangrijker dan de re creatie. In de laatste anderhalf jaar zijn er evenveel arbeidsplaatsen in de industrie tot stand gekomen als vroeger in acht of tien jaar. Dr. de Galan sprak verder over de ontwikkelingsplannen voor de zee havens in Zeeland, die alle zo plot seling in de belangstelling zijn ge bracht. In de tuinbouw komt hier en daar met name op Tholen de teelt in kassen tot ontwikkeling. GENEVE, 7-9. De leider van de Amerikaanse delegatie op de ont wapeningsconferentie in Genève, Ar thur Dean, heeft vrijdag op de laat ste dag van de huidige zitting - de conferentie gaat zoals gemeld voor twee maanden op reces - een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om af te stappen van „het diep-gewortelde idee dat bewapening in deze tijd kan leiden tot veiligheid" Ook drong hij er bij de Sowjet-Unie op aan, de po litiek van geheimhouding te laten varen. Hij zei dat ontwapening en geheimhouding niet met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. „De Verenigde Staten beseffen dat geheimhouding vele. lange jaren deel heeft uitgemaakt van de Russi sche samenleving.... maar geheim houding leidt tot wantrouwen", zei hij. BERGUM. In Zwagerveen bij Bui tenpost is zaterdagmiddag omstreeks 12 uur de vierjarige Pieter Geert- sma, zoontje van de heer D. Geert- sma, in de buurt van de ouderlijke woning onverwachts de weg opge lopen en gegrepen door een perso nenauto, bestuurd door de 50-jarige schilder J. Weistra uit Zwaag West einde. Het kind werd daarbij zo zwaar gewond, dat het des avonds in het academisch ziekenhuis te Gro ningen aan het opgelopen letsel be zweek. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Principes zijn vaak dingen die men gebruikt om iets on aangenaams na te laten. W47- 2EQT 01 61LT O De aankomst van de Pakistaanse brigade-generaal Said U Din, bevelhebber van de Pakistaanse V.N .-strijdmacht op Nieuw Guinea, gefotografeerd bij diens aankomst op het vliegveld Sentani bij Hollandia. - Direct na zijn aankomst inspecteerde de generaal een erewacht van 100 man Nederlandse troepen van de Koninklijke Landmacht. Ontploffing in Amsterdamse apotheek: 2 gewonden J. Samplonius, die juist vóór de ont ploffing vanuit de gang zijn apotheek was binnengekomen, kwam met de schrik vrij. Door de ontploffing werden alle kasten in de apotheek door elkaar gesmeten. Het glas van de ramen in de buurt kwam tientallen meters verder terecht. Er ontstond in de apotheek een begin van brand, dat echter snel door de brandweer werd onderdrukt. Van het interieur van de Plesman-apolheek is niets overge bleven. Boekhouder verduistert f 17.000,- ROTTERDAM, 8-8. De recherche van het hoofdbureau van politie in Rotterdam heeft de 27-jarige boek houder W. D. van R. aangehouden in verband met een verduistering van ruim f 17.000 ten nadele van.zijn werkgever, een Rotterdamse coöpe ratieve inkoopvereniging. Sinds januari van dit jaar heeft hij in de boeken van zijn werkgever talrijke vervalsingen aangebracht, waardoor hij steeds vrij aanzienlij ke bedragen kon verduisteren. Toen de zaak echter spaak dreigde te lo pen biechtte hii de geschiedenis aan zijn chef op, die de politie onmid dellijk op de hoogte bracht van de frauduleuze handelingen van zijn ondergeschikte. Nederlandse pater vermoord TERNENZEN, 9-9. De uit Terneu zen afkomstige pater K. Verwilgen (M.S.C.) is op de Philippijnen ver moord. De dader is een 36-jarige timmerman, die vijf jaar voor de missie werkte en onlangs werd ont slagen. Hij heeft zich na zijn daad bij de politie gemeld. Pater Verwilgen werd op 1 sep tember 1957 te Stein tot priester ge wijd. Drie jaar geleden werd hij uit gezonden naar de Philippijnen waar hij kapelaan werd van een door Ne derlandse paters bediende parochie in de stad San José, ongeveer 160 kilometer ten noordoosten van Ma nilla. Hij bereikte de leeftijd van 30 jaar. Enige regen Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en tijdelijk enige regen; overwegend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen. 11 sept. Zon op 6.06, onder 19.06. Maan op 18.00, onder 2.05. Volle maan: 14 sept. te 5.12. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 sept. 0.23 v.m. 12.41 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 sept. 12.30 n.m. n.m. Springtij: 16 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde is een gebied van hoge luchtdruk van de Golf van Biscaje naar oost-Europa getrokken. Langs de noordflank er van bewoog zondag een kleine sto ring over het midden van de Noord zee naar zuid-Zweden. Deze druk- verdeling deed een krachtige zuid westelijke stroming ontstaan, waar mee warme lucht naar onze omge ving is gevoerd. In zuidoost-Enge- land werden gistermiddag tempera turen van 20 en 21 graden bereikt. Vandaag zal ook plaatselijk in Ne derland de temperatuur boven de 20 graden komen. Boven het westen van Engeland bevond zich vanmor gen een zwak front dat een smalle regenzone bij zich heeft. Dit front zal de komende nacht of morgen ochtend in Nederland aankomen en ook hier plaatselijk een beetje regen veroorzaken. Het weer zal dan ook minder zonnig zijn dan vandaag. De wind blijft overwegend zuidweste lijk en een kleine temperatuurda ling is waarschijnlijk. ZEEHOND IN PALINGFUIK ZIERIKZEE, 8-9. De heer W. K. Schot, handelaar in vis en mosselen alhier, deed vorige week bij het lichten van z'n palingfuiken op de Oosterland- se slikken (nabij Viane) een bijzondere ontdekking. Tot de inhoud van de fuik behoorde namelijk een niet-alledaagse en zeker geen „vrijwillige" be- woner in de figuur van een zeehond van ruim een meter lang. Autobotsing bij Breda: BREDA, 9-9. Eén dode en vier zwaar gewonden zqn het gevolg van een verkeersongeluk, dat zich zon dagavond heeft voorgedaan op de als dodenweg bekend staande driebaans rtfksweg Breda-Tilburg onder het plaatsje Orst. Notaris S. uit 's-Hertogenbosch kwam om het leven, toen zijn auto bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing kwam met een personenauto, bestuurd door de heer A. uit Lange- tveg. De heer A. had in zijn auto zijn echtgenote en twee kinderen en alle inzittenden van deze wagen werden ernstig gewond in het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda opgenomen. De auto's werden geheel vernield. WASHINGTON, 7-9. President Kennedy heeft het Congres vrydag een wetsontwerp toegezonden, waar in hy dit verzoekt hem, „met het oog op de kritieke internationale toestand", te machtigen reservisten der strqdkrachten tot een maximum van 150.000 man onder de wapenen te roepen. De president wil deze bevoegdheid voor de periode, die begint na de verdaging van het Congres, welke later in deze maand wordt verwacht en die op een tijdstip van ongeveer twee maanden na het bijeenkomen van het nieuwe Congres, in januari 1963, afloopt. Ruwweg gaat het dus om de laatste drie maanden van 1962 en de eerste twee maanden van 1963. Van de zijde van het Witte Huis wordt nog vernomen dat de presi dent het Congres verzoekt hem te machtigen de reservisten voor daad werkelijke dienst onder de wapenen te roepen, wanneer hem dit met het oog op de internationale toestand gewenst zou voorkomen. Kennedy is echter niet voornemens de reservis ten reeds thans op te roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1