Verkoud heid ASPRO Schokken in Perzië vrouwen Restaurant voor Gemeenteraad Middenschouwen Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: HA KUIFJE KOMT! grootste prijsvraag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1962 No. 19238 BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Itaad en college van b. en w. ondergingen geen wijzigingen Een hardverscheurend drama als de aardbeving in Perziëdie uit nuchtere enters van vele duizenden doden en onnoemelijke ellende voor de overlevenden spreekt, leent zich niet best voor een politieke beschou wing. Maar het is ontegenzeggelijk dat die natuurramp politieke konse- k wen ties heeft en vermoedelijk geen al te aangename voor de vorst, sjah Rezah Pahlevi. De oppositie tegen het keizerschap neemt vooral felle vormen aan in het Nationale Front, waarin de com munistisch gezinden een overheer sende invloed uitoefenen. Het front propageert een neutralistische poli tiek en een sociale revolutie en trekt vooral door dit laatste programma punt de sympathie van de miljoenen boeren die ook zonder aardbeving al leven in de verfoeilijkste armoe. Onder hen zal licht de vraag opko men waarom een aardbeving in een land dat weet daardoor geteisterd te kunnen worden - de geografische ligging veroordeelt het daartoe - de catastrofe zo grote vorm moet aan nemen. Het land kan dan zien hoe in an dere landen waar de aarde vaak schokt - Japan, het westen van de V.S. - de gevolgen geringer zijn en de hulp doeltreffender. Het ant woord ligt voor de hand: deze lan den zijn rijker en er is geld beschik baar om een reddingsorganisatie ter stond mobilisabel te houden en om huizen zo te bouwen dat de aard schokken er zo weinig mogelijk vat op hebben. Dat laatste is uooral in Japan uitgegroeid tot een zeer spe ciale tak van wetenschap. Bovendien is er daar voor gezorgd dat althans de wegen zo min mogelijk getroffen worden, zodat de hulp spoedig ter plaatse kan zijn. Druppels op gloeiende plaat Dan komt de vraag op of Perzië dan zo arm is dat het iets dergelijks niet voor zijn bevolking kan doen, die in vrij korte tijd twee overwel digende rampen te doorstaan heeft gekregen. Het antwoord is duidelijk neen. Perzië heeft rijkdom, maar die blijft in de zakken van weinigen. Sinds de legendarische Mossadeq in 1953 het land in beroering bracht, had de sjah bijzondere volmachten om te regeren. Sjah Rezah verdeelde wat landerijen van de kroon, maar het waren druppels op een gloeiende plaat. Corruptie maakte vrijwel al zijn maatregelen onwerkzaam. Niet alleen het achter het Nationale Front staande volk, maar vooral ook de onderbetaalde intellectuelen oefen den zulk een stevige druk uit op de vorst, dat deze dr. Ali Amini in 1960 aanstelde om het land uit de greep van de armoede voor velen en rijk dom voor enkelen te redden en zo en passant ook het keizershuis in stand te houden. De ouverture van die actie was GEMEENTE BRUIN1SSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand augustus 1962 Geboren: 13. Cornelia, cl. van Adriaan C. van Gilst en Martijntje P. de Koning. Overleden: 2. Jacomijntje Bal, 75 j., wed. v. W. v. d. Berge; 4. Willem van Kooten, 78 j., wedn. van J. A. de Koning; 6. Stoffel Capelle, 76 j., wedn. van J. Jumelet; 12. Maria P. van Popering, 86 j., wed. van L. van Popering; 13. Adrianus van Ree, 92 j., wedn. van A. Riechard; 23. Anna Jannetje Vijverberg, 75 j., echtg. van D. de Koning: 26. Willem Jacob van den Berg, 24 j., echtg. van C. Rein- goudt; 27. Adriaantje J. van Meurs, 83 j., ongehuwd. Gehuwd: 9. Teunis Muller, 30 j. j.m. en Wilhelmina Pieternella de Waal, 31 j. j.d.; 24. Jacob Mathijs Stouten, 40 j. j.m. en Johanna Krina de Jonge, 35 j. j.d. Ingekomen: Eddy Leef lang en ge zin uit Noordvvijk; Leendert Jan Houkamp uit Breda; Maaike Bos. echtg. van J. Bal. uit Werkendam; Johanna P. van der Reest. echtg. van C. Roukema, uit St. Philipsland; Cornelia A. van Strien, echtg. van B. Gerritsen uit Apeldoorn; Trijntje de Haan, echtg. van C. Brugman; Anthonie Sohults uit Eefde. Vertrokken: Jacobus van den Bos naar 's-Gravenhage. ROTTERDAM. Het bestuur van de Spel. Feyenoord heeft 5000 gulden beschikbaar -gesteld ter leniging van de nood ontstaan door de aardbe ving in Perzië. MARKTBERICHTEN Uienveiüng Steenbergen Plantuien middel f 13,29; plant- uien bonken f 13,09; zaaiuien mid del f 14,50-14,51; drielingen f 20,51; pickels f 27.40-27.30. Geveild plm. 35 ton. veelbelovend. Aan de inflatie werd een eind gemaakt, tegen corruptie werd strenger opgetreden dan ooit tevoren en een begin werd gemaakt met spectaculaire verdelingen van het grootgrondbezit, ook dat van Amini zelf. Amini wist het tekort op de betalingsbalans drastisch in te perken, maar de vuurproef kwam toen het openen van de beurs der rijken op het programma kwam. Deze operatie, door belastingmaat regelen, mislukte deerlijk. Wat Amini voor een groot deel wel be reikte, is dat veel kapitaal het land ontvluchtte Amerikaanse hulp gestaakt De Amerikanen stortten jaarlijks honderden miljoenen guldens in de schatkist om deze partner in de C.E. N.T.O. - de zuidelijke verdedigings organisatie aan de grens van de Sow jet-Unie - een beetje stabiel te houden. Maar dit jaar vond presi dent Kennedy het welletjes. Ten slotte is het waanzin, dat de V.S. ka pitalen in een land steekt die er aan de andere kant even hard weer uit stromen. Amerika was nog slechts bereid geld te steken in bepaalde ontwikkelingsobjecten, zodat het zou kunnen zien waar zijn dollars ble ven. Amini, nu weer met een enorm begrotingstekort kampend, probeer de nog de salarissen van de overheid - ministers incluis - met vijftien procent te verminderen om een al gemene loonsverlaging in te luiden maar toen werd de oppositie van le ger, zakenwereld en grootgrondbe zitters hem te machtig: ze dwongen hem heen te gaan. Wat Amini niet deed zonder als afscheidsgroet zijn verontwaardiging uit te spreken over het uitblijven van de Amerikaanse hulp, terwijl minder trouwe anti- Russische bondgenoten als Egypte zo verwend worden met dollarbij- stand. Hij vroeg zich af of het neu tralisme a la Nasser dan toch niet voordeliger was. Een uitspraak die als honing smaakte op de tong van het Natio nale Front dat zich nu zo niet fei telijk dan toch moreel gesteund wist door intellectuelen als Amini die verantwoordelijkheidsbesef hebben voor de toekomst van hun land. De publieke opinie zou niet verdragen dat de sjah zijn impopulair wat vruchteloos persoonlijk bewind zou herstellen en zo kwam er een nieu we premier van heel wat slapper allure dan Amini. Dat radicaliseerde de stemming onder het volk in korte tijd al aanzienlijk. De aardbeving zal, vooral propagandistisch uitge buit onder hen die er het ellendigst aan toe zijn, ook de publieke opinie feller maken. De sjah kan gevoege lijk aannemen dat niet alleen letter lijk de Perzische bodem beefde, maar ook figuurlijk de grond onder zijn pauwentroon. KERKNIEUWS Gereformeerde Kerk BRUINISSE. In verband met het vertrek van de heer L. M. Steketee te Bruinisse naar Nieuwerkerk, is een voorziening nodig in de daar door ontstane vakature van ouder ling in de Ger. Kerk te Bruinisse. Op het daarvoor opgemaakte dubbeltal komen de namen voor van de heren M. Kempe en L. bij de Vaate. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zaterdagcompetitie Het programma voor zaterdag 8 september a.s .luidt: 4e klasse B: MEVO-Terneuzense Boys (4 uur); Arnemuiden-Chrislan- dia; WN-Spui; AZVV-Zwaluwse Boys; SW '54-Nieuwdorp; Middel- burg-Dinteloord. Zonclagcempetitie Het programma voor zondag 9 september a.s. luidt: 4e klasse G: NSV-Cluzona; Sprun- del-Kruisland; Halsteren-De Schut ters; Vosmeer-Burgh; Oude Molen- SC Gastel. Wijziging wedstrijdprogramma Uitgesteld: le klas: Bruse Boys I-AZVV II. Ingelast: le klas: AZVV II-Bruse Boys I (16.15 uur, scheidsr. S. v. d. Hooft). Junioren Groep A IV: Nieuwdorp A I-Zie- rikzee A I (scheidsr. D. Klaassens). Groep A VII: Burgh A I-MEVO A I (scheidsr. J. v. d. Linde); SKN- WK A I-Zierikzee A II. Groep B II: Dreischor B I-Zierik- zee B I; Zonnemaire B I-Zierikzee B II; SKNWK B I-MEVO B I; Bruse Boys B I-Duiveland B I (alle zelf voor scheidsrechter zorgen). Groep B XII: Zeemeeuwen B I- WIK B I (14.45 uur, scheidsr. K. Nouwen); Renesse B I-Zwaluwen '61 B I (14.45 uur, scheidsr. N. Spoel man). Zlerikzec I-NVS I 1-1 Na een volkomen gelijk opgaande strijd konden de winstpunten eerlijk worden gedeeld. Het was inderdaad de juiste uitslag want noch Zierik- zee noch NVS had een overwinning verdiend. De aanvalsteams van de strijdende partijen waren namelijk uitgesproken zwak, de defensies wa ren echter behoorlijk. De thuisclub had bovendien een tegenvaller om dat r.-buiten Krips zich reeds na enkele minuten moest laten vervan gen. Overigens wil bovenstaande niet zeggen dat er in het Zierikzee-: elftal geen perspectief is voor deze competitie, maar wel zal er aan de voorhoede nog wel wat gedokterd moeten worden. Ondanks verschillende scorings kansen aan weerszijden werd er in de eerste speelhelft niet gescoord. In de 63e minuut nam de thuisclub de leiding toen linkshalf G. Koster met een ver en hard schot de roos trof (1-0). In de 74e minuut werkte links achter Hatzmann in uiterste nood zaak de bal met de hand uit het doel. De toegestane strafschop werd door middenvoor Verheer met een zacht rollertje in een doelpunt omgezet (1-1). Twee minuten later kreeg Zie rikzee een mooie kans op de over winning bij een opzettelijk geval van hands, maar rechtsbinnen Wil- lemse schoot de penalty keihard te gen de doelman aan. Met ongewij zigde stand brak het einde aan. KORFBAL Dreischor I svowk I 8-2 Als oefening voor de op zondag 9 september a.s. te beginnen voetbal competitie speelde Dreischor I zon dag jl. een vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen SVOWK I uit Ouwerkerk. Dreischor was aanmer kelijk sterker dan de tweede klas- sers en de blauw-witten wonen de ontmoeting met 8-2. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 10-jarige J. L. Meulendijk uit Rotterdam is bij een verkeersongeval om het leven geko men. De jongen werd op de Dordtse- straatweg te Rotterdam aangereden door een bus van de R.E.T., het ver voerbedrijf. Hij was op slag dood. WEMELDINGE. De 25-jarige Duit se matroos J. O. Höffgen is in het ziekenhuis te Goes overleden aan de gevolgen van een ongeluk aan boord van het Belgische schip Magdaleine (964 ton). DORDRECHT. Op de Provinciale weg te Dubbeldam is een verkeers ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige kok J. D. Quaadvliet uit Tilburg. Hij bestuur de een personenauto, waarmee hij met grote snelheid tegen een boom reed. SCHIPHOL. Voor het eerst in de geschiedenis is een minister van het nog niet eens onafhankelijke Kenia uit Oost Afrika voor een officieel oriëntatiebezoek in ons land aange komen. ZAANDAM. Na urenlang dreggen is uit de Voorzaan het stoffelijk overschot opgehaald van de 13-ja- rige Henk Kok uit Zaandam. Hij was eerder spoorloos. BUNNIK, Op de oversteekplaats voor wielrijders in de buurtschap Vechten (gemeente Bunnik) is de ze ventigjarige wielrijder C. van Lint uit Utrecht door een vrachtauto ge grepen en gedood. ROTTERDAM. In tegenspraak met vroegere berichten wordt medege deeld dat het s.s. „Waterman" - za terdag jl. vertrokken naar New York - eerst nog naar Nederland zal te rugkeren voor het naar Nieuw Gui nea gaat om daar militairen of eva cuees af te halen. Het schip wordt op 22 september in Rotterdam ver wacht. DEN HAAG. In het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag is een tentoonstelling geopend van Per zische munten en zegelstenen uit een periode van 25000 jaar. UTRECHT. Een wegwerker van de Nederlandse spoorwegen, de 58-ja- rige F. Kaat uit Oostdijk, is gedood, nadat een trein tussen Bergen op Zoom en Rilland-Bath in aanraking was gekomen met een kleine ma chine, die gebruikt wordt voor het onderhoud van de spoorbaan. Deze machine raakte de wegwerker, die daardoor zwaar werd gewond. DEN HAAG. Op de vliegbasis Eindhoven is een Belgische straal jager (een Thunderstreak F-84-F) verongelukt. De piloot van het toe stel, een Belgische kapitein-vlieger is omgekomen. ROTTERDAM. Op de scheepswerf Boele in Bolnes is de 45-jarige ijzer werker I. Tols uit Bolnes van een drie en een halve meter hoge stel ling op een betonnen vloer gevallen. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam, waar hij in de loop van de avond is overleden. DOETINCHEM. De 26-jarige heer T. Ditsel uit de buurtschap Drempt is toen hij per fiets de rijksweg Doe- tinchem-Doesburg wilde oversteken, aangereden door een auto, bestuurd door de heer S. uit Eibergen. De heer Ditsel werd op slag gedood. De Wereldbond van Plattelandsvrouwen De Wereldbond van Plattelands vrouwen .houdt van 2 tot 12 oktober in Melbourne (Australië) de drie jaarlijkse conferentie. Van Neder landse zijde wordt hier aan deelge nomen door mevr. mr. E. P. Broek man-Vriesman en mevr. mr. E. Kieyn-Menalda van Schouwenburg, die woensdag per vliegtuig van Schiphol naar Australië zijn ver trokken. Ingezonden mededeling gemeente brouwershaven Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand augustus 1962 Geboren: 20. Cornells, z. van Ste- phanus Smalheer en Dingena Bran derhorst (Brouwershaven); 24. (te Zierikzee) Aaltje Adriana, d. van Hendrik Kaspers en Maatje Jacoba Stoel (Zonnemaire); 27. (te Zierikzee) Nicolaas Anthonij, z. van Joost Deïst en Jacomina J. Th. van Oeveren (Zonnemaire). Overleden: 3. Johanna Pieternella van der Linde, 78 jaar, echtg. v. J. J. Verjaal (Dreischor); 14. Cornelia van der Bijl, 37 jaar, echtg. v. L. A. v. d. Werf; 24. Pieter Thonis Jon ker, 89 jaar, te Brouwershaven; 27. (te Zierikzee) Jacobus M. Dekker, 79 jaar, echtg. v. Ph. J. Duin houwer (Brouwershaven). Ingekomen: Brechtje L. Buurma, echtg. v. Oort, uit Assen te Brou wershaven; Leendert C. Hage, uit Duiveland (Nieuwerkerk), te Zonne maire; Cornelia M. Padmos, uit Texel te Brouwershaven; Arie Schutte en echtg. uit Rotterdam te Dreischor. Vertrokken: Frans Evertse en gez. van Zonnemaire naar Delft; Corne lls van de Velde, van Zonnemaire naar Middenschouwen; Jan den Hol lander, van Noordgouwe naar Bel gië; Thona L. Clarisse, echtg. v. van Hal, van Brouwershaven naar Hou ten (Utr.); Lena C. Kristalijn, echtg. v. In 't Anker, van Brouwershaven naar Terneuzen; Geertruida E. van de Kassteele, echtg. v. Heijboer, van Noordgouwe naar Ruurlo; Hendrika T. van Beveren, echtg. v. Kooman, van Brouwershaven naar St. Maar tensdijk; Dana J. Gaanderse, echtg. v. Lubberhuizen, van Brouwersha ven naar Zweden; Christina van der Hulle, wed. de Pooter, van Noord gouwe naar Zierikzee; Marina P. D. van Wijk, van Noordgouwe naar Huizen (N.H.); Johannis C. Braai, van Dreischor naar 's-Gravenhage; Cornelis M. Vis, van Dreischor naar Amsterdam; Maria van Bloois, van Zonnemaire naar Zierikzee; Abra ham Hilleman, van Noordgouwe naar Boskoop; Neeltje Ringelberg, van Brouwershaven naar Rotterdam. De Nederlandse hulpverlening in cijfers De Nederlandse bijdrage aan het speciale fonds der V.N. zal in 1963 worden verhoogd van 9.3 tot 13.9 miljoen gulden, de bijdrage aan het uitgebreide programma van techni sch hulp van de V.N. zal worden gebracht van 5.4 op 6.5 miljoen gulden. De bijdrage aan Unicef wordt met 200.000 gulden verhoogd tot 500.000 gulden. De bijdrage aan het E.E.G.-ont- wikkelingsfonds wordt gebracht van 97,6 miljoen op 47,5 miljoen gulden. Vorig jaar was deze bijdrage zo hoog omdat toen de periode van vijf jaar ten einde liep en de achterstand van deze periode is weggewerkt. Voor Nieuw Guinea, waarvoor in 1962 op de begroting 103.6 miljoen gulden was gemeld, wordt voor de jaren 1963 en 1964 elk 117 miljoen gulden uitgetrokken. B. J. TEN WESEPE In de dinsdagmorgen gehouden raadsvergadering keerde de raad geheel in zijn oude samenstelling te rug. Na beëdiging der raadsleden sprak de voorzitter, burgemeester S. Francke, de wens uit dat weer op even prettige wijze zal worden sa mengewerkt als in de voorbije pe riode. Ook de nu volgende wethouders- verkiezing bracht geen verandering. De heren I. W. Padmos en M. L. Hoogenboom werden beiden weer tot wethouder gekozen, ieder met 6 stemmen (1 stem blanco). De voor zitter wenst beide wethouders ge luk met hun verkiezing. Door de voorzitter wordt medege deeld, dat de gemeentewerkman in tijdelijke dienst, de heer L. A. van den Berg, thans benoemd is in vas te dienst. Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt door de raad ver hoogd tot f 150.000. Op verzoek van burgemeester en wethouders van Zierikzee besluit de raad tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van keurlonen voor het keuren van slachtdieren en van vlees en van de verordening op de heffing van rech ten voor het gebruik van de nood- slachtplaats. Vastgesteld worden zonder hoof delijke stemming de volgende be lastingverordeningen verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden; verordening op de hef fing van inentingsgelden tegen ty fus en para tyfus; verordening op de heffing en invordering van school geld voor het openbaar kleuteron derwijs; verordening tot heffing van „begrafenisrechten". Hogere tarieven Bij deze laatste verordening licht de voorzitter toe, dat de tarieven belangrijk hoger zijn dan tot dusver krachtens de verordeningen der op geheven gemeenten. In de gelijktij dig vast te stellen verordening op het gebruik en beheer van de alge mene begraafplaatsen wordt alleen onderscheid gemaakt tussen eigen graven en algemene graven. Het on derhoud der graven zal voortaan door de gemeente geschieden, behou dens een door burgemeester en wet houders te treffen overgangsregeling Een aantal belastingverordenin gen, welke sedert lang geen toepas sing meer vinden wordt ingetrok ken. Hieronder bevindt zich de ver ordening op de heffing en invorde ring van rechten wegens het schut ten van vee en het voederen daarvan der voormalige gemeente Kerk werve. ^7 v Op verzoek van gedeputeerde sta ten van Zeeland vindt een gewij zigde vaststelling plaats van de be bouwde kommen in de zin der Bouwverordening. Deze wijziging houdt o.a. in, dat er geen bebouwde kom Looperskapelle meer zal zijn. Vastgesteld worden een aantal slotwijzigingen der gemeentebegro ting voor 1961. Wijziging: begroting 1962 Eveneens wordt vastgesteld een wijziging der begroting voor 1962, waarin gelden worden uitgetrokken voor het vernieuwen van vloedpalen aan de haven Flaauwers, het aan schaffen van nieuwe oliekachels voor de o.l.-school te Kerkwerve en het isoleren van de plafonds in de klasselokalen der o.l.-school te El- lemeet met Tempex. Aan de heer A. van der Linde te Haarlem wordt optie tot koop ver leend voor een bouwperceel te Scha- rendijke en aan de heer J. H. J. de Rooij te Dinteloord voor een twee tal bouwpercelen te Ellemeet. In verband met het verliezen van rechtskracht ingevolge de wet op de herindeling van het gemeentelijk ge bied op Schouwen-Duiveland besluit de raad tot opnieuw vaststelling van 32 een tweetal besluiten tot het treffen van verkeersmaatregelen ingevolge de Wegen verkeerewet voor de kom Kerkwerve, hetgeen er op neerkomt, dat er in de praktijk niets verandert. De bezoldiging van de havenmees ter-weger voor de haven Kloosternol te Scharendyke wordt m.i.v. 1 ja nuari 1962 herzien. Aan het slot der vergadering zegt de heer D. van der Wekken, namens de raadsleden, de voorzitter dank voor de gesproken woorden bij hun installatie. Namens de raad zegt spr. de voorzitter samenwerking toe voor de toekomst. Zo vader zo zoon TIEL, 4-9. In Tiel deed zich bij de wethoudersverkiezing een aardige bijzonderheid voor Op de plaats van de heer S. van Uitert, die 31 jaar deel van de Tielse gemeenteraad had uitgemaakt en negen jaar zitting had in het college van b. en w. voor de Partij van de Arbeid, werd zijn zoon, de heer G. van Uitert, benoemd. De heer van Uitert jr. had nog niet als raadslid zitting gehad. In de politieke samenstelling, een P.v.d.A.- en een K.V.P.- wethouder, is geen wijziging gekomen. N.C.R.V.-televisieteam naar Perzië HILVERSUM. Woensdagochtend vertrok een NCRV-filmteam, be staande uit Dick van Bommel, re gisseur, en Didier van Koekenberg, oameraman, per vliegtuig van Schip hol naar Teheran, teneinde een do cumentaire te vervaardigen over de gevolg envan de recente aardbevin gen in Perzië. Presentiegeld voor Perzië ALBLASSERDAM, 4-9. De ge meenteraadsleden van Alblasserdam hebben in hun eerste vergadering in de nieuwe samenstelling dinsdag avond op voorstel van de heer P. A. van Leeuwen (CHU) besloten de presentatiegelden af te staan voor leniging van de nood in Perzië. De burgemeester en de gemeentesecre taris zegden eveneens een bedrag van vijftien gulden toe. - ingezonden mededeling ^KIIK UIT NAAR PE rep-mm met de van het jaar! De grandioze start van PEP. het nieuwe pittige weekblad voor jonge mensen van 8 tol 80! Iedere week 32 grote bladzijden boordevol spannende en vro lijke lectuur. Iedere week meer dan 150 strips! Doe mee aan PEPs grote Vei lig Verkeer-Prijsvraag met dui zenden prijzen en bovendien 'n gratis Kuifje-boek! BEWAAK UW BRIEVENBUSI PEP-FOLDERS ZIJN GOUD WAARD! P 755 FEUILLETON hopen binnen enkele weken examen te doen. We nemen natuurlijk aan, dat wij beiden, of - in het ongun stigste geval - één van ons beiden slaagt. Voor wat betreft de crediet- waardigheid zullen er waarschijn lijk geen moeilijkheden zijn, dus 2al er niet veel op tegen zijn, dat wij een vestigingsvergunnifigfkiijgen. Nu kijken wij alvast rond, of we iets kunnen vinden, dat aan onze doel einden zou kunnen beantwoorden, ziet u?" Van der Heiden dacht even na en stond toen op. „Mag ik de dames verzoeken dit gesprek voort te zet ten in mijn kamer? Dan kan mijn vrouw daarbij tegenwoordig zijn. Iets dergelijks bespreek ik natuur lijk niet in de zaak". Frida en Greet stonden op. „Zo u wilt". Ze volgden hem naar een ruime salon. Van der Heiden stelde zijn vrouw voor en er werden opnieuw handen gedrukt. Mevrouw van dei- Heiden was #een vrouw met grijs haar en een vriendelijk gezicht. Frida mocht haar onmiddellijk graag. Toen ze gezeten waren, zei van der Heiden: „Wat mag ik de dames aanbieden? U bent nu mijn gast". De meisjes bestelden wat en van der Heiden belde. Toen enige minu ten later de bestelling gebracht was en de kelner weer de deur achter zich had gesloten, zei de man: „Zo, dames, als ik het dus goed begrepen heb, wilt u, na het behalen van het vakdiploma een restaurant begin nen?" (Wordt vervolgd). Het was in deze tijd, dat Josien koffie. Nadat de kelner de consump- op een avond thuiskwam met de me- tie had gebracht, vroeg Frida: „Is dedeling, dat er een restaurant zou de patroon ook aanwezig?" worden opgeheven in het centrum De man knikte. „Zeker dames". En van de stad. De eigenaar had er ge- toen, min of meer verschrikt: „U noeg van, omdat hij steeds erger zat hebt toch geen klachten?" te kampen met personeelstekort, dat Frida lachte vriendelijk. „Geen hij al een paar maal een advertentie- sprake van. Het is een privé aange had geplaatst om zijn zaak te verko- legenheid. Wilt u zeggen, dat wij pen, maar dat geen mens er op ge- hem graag willen spreken?" reageerd had. Dat er wel een gega- „Vanzelfsprekend, dames. Een digde was voor het gebouw zonder ogenblik". meer. „Het is in het centrum en de Enkele minuten later stond een stand is fantastisch, 't Is in de Lan- man op leeftijd voor hen. Hij boog gestraat; jullie moeten het kennen: even en vroeg: „Hebben de dames het is nogal een deftige gelegenheid" naar mij gevraagd? Ik ben de eige- Ans, die klaar stond om naar haar naar", werk te gaan zei: „We zullen het Frida knikte. „Inderdaad, me- Frida meedelen. Die moet dan maar neer eens gaan kijken. Ze komt om zeven „Van der Heiden is mijn naam", uur thuis". Hij stak een hand uit en de meisjes „Dan zeg ik het wel", zei Greet. stonden op en stelden zich voor, ter- „Ik heb vanavond toch vrij". wijl ze zijn hand drukten. „Wilt u Frida luisterde met grote belang- bij ons komen zitten Het gaat over stelling, toen ze thuisgekomen was deze zaak hier. Uw zaak", en de beide meisjes besloten spijkers Er lichtte iets in de donkere ogen met koppen te slaan. Om acht uur van de man en hij trok een stoel bij. vertrokken ze naar het centrum van Frida begon heel voorzichtig. „Als de stad en liepen naar de Lange- we goed zijn geïnformeerd, hebt u straat. Ze zagen het restaurant, dat plannen om deze zaak te liquideren, zeer matig bezet was en keken eens Althans, als u hem niet op een an- naar de gevel. Binnen zag het er vrij dere wijze van de hand kunt doen", deftig uit en het leek een zaak, waar De man vertrok geen spier. „Mag doorgaans het betere publiek kwam. ik de dames vragen, of ze komen in „Te ouderwets", constateerde Fri- opdracht van derden" da. „Niet eens een lichtreclame. De Frida schudde haar hoofd. „We verlichting binnen is ook pet. Wie vragen dit uit persoonlijke belang- het ding niet kent, loopt er zonder stelling. Ik Wil geheel open kaart erg langs". met u spelen, meneer van der Hei- Ze besloten naar binnen te gaan. den. De kwestie is namelijk deze: Aan een tafeltje in de hoek bij het mijn vriendin en ik, wij beiden stu- raam gingen ze zitten en bestelden deren voor het vakdiploma en we

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 5