De ontwapenings conferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijd in Algerije gestaakt - Burgeroorlog wordt vermeden Rusland bereid tot akkoord over normalisering kwestie Berlijn Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea start actie „Welkom thuis" Akkoord over nauwere samenwerking Wervelstorm teistert Formosa Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vele mensen houden van werken: zij kunnen er uren lang naar kijken. Voigens „Tass" heeft de Russische regering in haar nota aan de weste lijke mogendheden nogmaals ver klaard dat zjj „te allen tijde" bereid is om met deze mogendheden tot een akkoord te komen over de normali sering van de toestand in Berlijn op basis van een Duits vredesverdrag. Zaaien in woestijn In Israëlisch woestijngebied zijn proeven genomen met een methode tot grondbewaring waarbij gezaaid werd in los woestijnzand zonder bevloei ing, aldus is door de betrok ken overheidsinstanties mee gedeeld. Er werden speciale zaaimachines voor gebruikt en om wegwaaien van het zaad te voorkomen werd de zandgrond om deze wat vaster te maken, besproeid met dunne asfalt en kunstmest. Werkloosheid in de V.S. neemt toe WASHINGTON, 5-9. Het Ameri- kaanse ministerie van arbeid heeft medegedeeld dat het voor seizoens invloeden aangepaste werkloosheids cijfer in de Verenigde Staten onver wacht is gestegen, van 5,3 procent half juli tot 5,8 procent half augus tus. De stijging vond plaats ondanks een vermindering van het aantal werklozen met 86.000 tot 3.933.000. Gewoonlijk vermindert het aantal werklozen half augustus met 450.000. Doordat de daling kleiner w- dan de seizoensverwachtingen, steeg 'het aangepaste werkloosheidscijfer scherp. GENEVE, 5-9. De Sowjet-Unie heeft er woensdag bij monde van haar afgevaardigde Koeznetsov mee ingestemd, dat de subcommissie in zake stopzetting van de kernproe ven haar werk- zal voortzetten, als de algemene ontwapeningsconferen tie in Genève zaterdag voor twee maanden op reces gaat. Het westen had zulks voorgesteld teneinde bij tijds tot een akkoord te komen, dat voorziet in een definitieve stopzet ting van de kernproeven op 1 ja nuari. Rassenscheiding in Zuid-Afrika PRETORIA, 5-9. De Zuidafrikaan- se minister van binnenlandse zaken, Jan de Klerk, heeft woensdagavond gezegd dat streng zal worden opge treden tegen gemengde bijeenkom sten van zwarten en blanken. De Klerk zei op een congres van de Na tionale Partij (regeringspartij) dat op verzoek van premier Verwoerd een onderzoek was ingesteld naar gemengde bijeenkomsten. De Klerk noemde dit gevallen van „opzette lijke provocatie", die niet konden worden toegestaan. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Douderdag 6 september 1962 119e jaargang No. 19238 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week Na 18.00 uur: fel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, w f* fstvstsl mi limi nmtifi£>n irz>f/u)lif/prv' Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 nummer: (JGIlOdHUCll IVizl flUllll e» Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Definitieve oplossing van crisis in zicht ALGIERS, 5-9. Mohammed Chi- dcr, secretaris-generaal van het Al gerijnse politieke bureau, heeft woensdag in een radio-uitzending een bevel tot beëindiging van alle gevechten afgekondigd en alle strijd krachten opdracht gegeven in hun huidige stelling te blijven. Dit volgt op de overeenkomst tus sen de strijdende partijen om een burgeroorlog te vermijden. De leiders van het politieke bureau en de zes militaire districten zijn in middels op het hoofdkwartier van het politieke bureau in Algiers be sprekingen begonnen om een defini tieve oplossing van de crises tot stand te brengen. In een communiqué van wilaja vier wordt gezegd dat de troepen van kolonel Bou Madian op 5 sep tember de hele dag hebben getracht op te rukken naar de Algerijnse hoofdstad, ondanks het dinsdag ge sloten akkoord en de oproep van het politieke bureau het vuren te staken. „Hierdoor is hevig gevochten te Aumale, Brazza en Massena. Er zijn een tiental doden en tientallen ge wonden", aldus het communiqué. BEN BELLA Ben Bella, die woensdag met de commandant van wilaja vier, kolonel Si Hassan, naar de plaats Berroua- ghia was gegaan om te trachten de gevechten daar te doen ophouden, is enige tijd aan het vuur van zware machinegeweren en mortieren bloot gesteld geweest. Dit gebeurde toen de beide mannen de scheidslijn tus sen de strijdende partijen oversta ken. Na een samenkomst van de commandanten van beide partijen werd het vuren gestaakt, aldus de prefect van Medea, Ali Pasja, Vol gens hem was bij deze gevechten ar tillerie gebruikt en waren er doden en gewonden. De prefect zei dat de eenheden van wilaja vier zich op Berrouaghia terugtrokken en dat de Benbellisten naar een 19 km zuidelijker gelegen plaats gingen. Ben Bella is woensdagavond 'laat van z(jn bezoek aan „het front", in gezelschap van kolonel Si Hassan, de leider van het district Algiers, in Al giers teruggekeerd. Daardoor is de conferentie van militaire leiders en de leden van het politieke bureau van woensdagavond naar donderdag ochtend (vandaag) verschoven. Op basis van Duils vredesverdrag LONDEN, 5-9. - De Sowjet-Unie heeft de westelijke mogendheden een nota gezonden, waarin z(j beschul digd worden van pogingen om zich vr(j te pleiten van verantwoordelijk heid voor de jongste ontwikkelingen in Berlijn. De Sowjet-Unie is tevens van oordeel, dat de westelijke mo gendheden niet de nodige maatrege len hebben genomen om de „fascis tische elementen" in Berlijn in toom te houden, aldus meldt radio-Moskou. De nieuwe Russische nota is een antwoord op een nota van Washing ton, Londen en Parijs van 24 augus tus, waarin de westelijke mogendhe den verklaarden, dat de verantwoor delijkheid voor de verhoogde span ning in Berlijn aan de Sowjet-Unie te wijten is. De drie westelijke mo gendheden stelden toen nogmaals viermogendhedenbesprekingen voor om te pogen een einde te maken aan de spanning. In de jongste Russische nota wordt er de nadruk op gelegd, dat thans niet zozeer „besprekingen van inci denten" nodig zijn, zoals de regerin gen van de V.S., Engeland en Frank rijk hadden voorgesteld, maar een radicale verbetering van de situatie door het afsluiten van een Duits vre desverdrag en door normalisatie, op grond van een dergelijk verdrag, van de toestand in West-Berlijn. De Sowjet-Unie zegt o.a. dat de westelijke „bezettingsautoriteiten" vliegtuigen ter beschikking hebben gesteld voor het overbrengen van allerlei politici en agenten van West- Duitsland naar West-Berlijn, waar zij de bevolking van de stad opstook ten tegen de Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) en de Sowjet-Unie. DEN HAAG, 5-9. De Stichting Na tionaal Thuisfront Nieuw-Guinea zal ervoor zorgen, dat tegen het eind van dit jaar - wanneer de repatriëring van de militairen uit Nieuw-Guinea is voltooid - hun een „welkom thuis" zal worden bereid tjjdens een rëunie in Utrecht. Alle militairen, die in Nieuw-Gui nea dienst hebben gedaan, zullen er voor worden uitgenodigd. De mili tairen zullen geschenken krijgen uit waardering voor de wijze, waarop zij in Nieuw-Guinea onder vaak zeer moeilijke omstandigheden hun plicht hebben gedaan. De „Actie thuiskomst", waaraan de provinciale comité's van het Natio naal Thuisfront hun medewerking hebben toegezegd, zal zeer binnen kort beginnen. Het Nationaal Thuis front vertrouwt, dat de middelen, die in de komende maanden zullen bij eengebracht worden, het organiseren van een nationaal welkom aan de te ruggekeerde militairen mogelijk zul len maken. De actie zal door Prins Bernhard als voorzitter van het hoofdbestuur van het Nationaal Thuisfront wor den ingeleid tijdens een televisie-uit zending op vrijdagavond 14 septem ber. DE GAULLE EN ADENAUER BONN, 5-9. In Bonn wordt ver wacht dat eerst in november een topconferentie van de zes E.E.G.- landen over de Europese politieke unie zal worden gehouden. Er werd naar gestreefd deze conferentie in deze maand te houden, maar woens dag, de tweede dag van het staats bezoek van De Gaulle, werd in Bonn gezegd dat vooral Frankrijk van me ning is, dat deze conferentie nu op de tegenstand van Nederland en Bel gië zou stoten en zou mislukken. Tijdens het bezoek van Adenauer aan Parijs in juli waren hij en De Gaulle overeengekomen de topcon ferentie in september te houden. Duitsland zou de besprekingen over een politieke unie spoedig willen hervatten. Op een persconferentie in Bonn werd door Van Hoase naar aanlei ding van het woord „unie" dat door De Gaulle dinsdagavond is gebruikt, gezegd dat De Gaulle slechts samen werking tussen Duitsland en Frank rijk bedoelde, en geen speciale unie tussen beide landen. Bondskanselier Adenauer ver klaarde aan het diner, dat "wat de Europese vraagstukken betreft, de tijd voor het stellen van daden aan gebroken is. De doelstellingen van de Europese politiek zijn nog nooit zo duidelijk geweest als nu, aldus Adenauer, en ik ben ervan overtuigd dat andere landen mee zullen doen als wij tot handelen overgaan. De Gaulle verklaarde van zijn kant dat hij er zeker van was dat het Duitse en Franse volk het eens wa ren. Deze overeenstemming bewees dat het werk van de verantwoorde lijke leiders aan beide kanten juist was geweest. Hij noemde Adenauers werk voor de vriendschap tussen beide volkeren „een historisch werk van de eerste rang". Stenen Bartje, een schepping van de Haagse kunstenares Suse Berkhout, gecreëerd naar het ventje uit de roman van Anne de Vries, heeft dinsdag zijn verjaardag gevierd. Aan de verjaardag van Bartje had de gemeenschap van Assen een actie „Gezonde voor zieke kinderen" verbonden. Vele inwo ners uit de Drentse hoofdstad hebben het ventje met een cadeautje verrast. De geschenken zullen verdeeld worden onder de zieke kinderen in het Wil- helminaziekenhuis en van Boeijenoord in Assen. Een beeld uit het getroffen noordwest Perzië. Op de foto hebben de over levenden de puinhopen verlaten, doch een koe waakt nog over haar kalf. TAIPEH, 5-9. - De wervelstorm „Amy" heeft woensdag, gepaard gaande met windstoten van bjjna 220 km per uur en hevige regens, grote overstromingen in het noorden van Formosa veroorzaakt. Er zjjn nog geen bijzonderheden bekend over het aantal slachtoffers en de aangerichte schade. Geen zeepost meer voor Nieuw-Guinea DEN HAAG, 5-9. De verzending van zeepoststukken en zeepostpak ketten aan militairen in Nieuw-Gui nea zal worden beëindigd, zo deelt het ministerie van Defensie mede en het verzoekt derhalve geen zeepost zendingen meer op de postkantoren aan te bieden. De repatriëring van deze militai ren zal in een zodanig tempo plaats vinden, dat niet meer kan worden gegarandeerd, dat zeepostzendingen de geadresseerden nog vóór hun vertrek uit Nieuw-Guinea zullen be reiken. Drie wethouders in Goes GOES, 5-9. De gemeenteraad van Goes zal, ingevolge het bepaalde in de gemeentewet, gedeputeerde sta ten van Zeeland verzoeken het aan tal wethouders op drie te mogen handhaven. Volgens het inwonertal heeft deze gemeente recht op twee wethouders, doch sinds 1945 beschikt Goes over drie wethouders. De ge meentewet bepaalt echter dat in zo'n geval 'het verzoek iedere vier jaar opnieuw moet worden herhaald. De wethoudersverkiezing heeft dinsdag winst opgeleverd voor de fractie van de Protestants-Christe lijke Federatie, waarin de C.H.U. en de A.R. samengaan. Deze partij be zet thans twee wethouderszetels, de derde is in handen van de Partij van de Arbeid. Tevoren hadden de P.v.d.A., de V. V.D. en de Prot. Chr. federatie ieder een wethouderszetel. IIOLLANDIA. Naar de verslagge ver van het A.N.P. te Hollandia ver nam, zal gouverneur Platteel Nieuw- Guinea op 28 september verlaten. Op die dag zal hem te Biak een groots afscheid worden bereid, zowel door burgers als door de militairen. Igdir, een stad in oost-Turkije en dorpen in de omgeving zijn door een reeks aardschokken getroffen. Hier bij werden ongeveer honderd perso nen gewond. Prins Bernhard en prinses Irene naar Engeland DEN HAAG, 5-9. Woensdagmid dag zijn prins Bernhard en prinses Irene van Sccsterberg naar Enge land vertrokken. Zij zullen door on derdelen van de te Burghley te hou den drie-daagse samengestelde inter nationale ruiterwedstrijden bijwo nen. De prins en de prinses die vrij dag in Nederland worden terugver wacht, worden vergezeld door luite nant-generaal C. F. Pahud de Mor- tanges. Honderdste tocht van de „J. Henry Dunant" DEN HAAG, 5-9. De „J. Henry Dunant", het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, zal de volgende week zjjn honderdste tocht met chronische patiënten door bin nenwateren van ons land maken. Maandag komen in Heusden zeven tig gasten uit Noord-Brabant aan boord, bedlegerige chronische pa tiënten, die de rest van het jaar uit sluitend zijn aangewezen op hun zie kenkamer. De „J. Henry Dunant" is het enige hospitaalschip voor binnenwateren in de wereld. Wel bestaan in een aantal landen plannen om dit Neder landse initiatief te volgen. Het Rode Kruis is in 1953 met dit werk begonnen met de „Kasteel Sta- verden". Twee en een half jaar ge leden is de „Henry Dunant" in ge bruik genomen. Deze heeft inmiddels zevenduizend patiënten een afwisse lende vakantie bezorgd. Oude Friese korenmolen verbrand EE, 5-9. Te Ee in Friesland is woensdagmiddag de meer dan 200 jaar oude korenmolen door brand verwoest. De molen was het eigen dom van de firma J. H. Visser en Zn. De vader werkte reeds vijftig jaar op deze molen. Men vermoedt dat de brand ontstaan is in een graandrogerij beneden in de molen. De fraaie en goed onderhouden mo len beheerste het gehele beeld van het dorp Ee en omgeving. Bij een roofoverval in de West- duitse stad Gelsenkirchen is woens dagmiddag 15.200 mark gestolen. De naar schatting 25-jarige dader bracht de 44-jarige vrouwelijke directeur van het bankfiliaal ernstige verwon dingen toe. Arts omgekomen bij auto-ongeluk GELDERMALSEN, 5-9. De 45-ja- rige huisarts W. W. Muys van der Meer uit Geldermalsen is woensdag avond om het leven gekomen toen 'hij met zijn auto achterop een stil staande vrachtauto reed. De auto van de arts schoof onder de vracht auto, de heer Muys was op slag dood. De chauffeur van de vracht auto brak een been. Twee gewonden door blikseminslag ARNHEM, 5-9. Twee bouwvakkers zijn woensdag in Arnhem door de bliksem getroffen. Zij warén in een woning in aanbouw aan het werk toen de bliksem in de schoorsteen sloeg. De 23-jarige G. H. de Geest uit Arnhem liep een shock op en moest in zorgwekkende toestand worden opgenomen in een ziekenhuis. Ook de 40-jarige J. T. Schmijts, eveneens uit Arnhem, die bewusteloos was, werd daarheen overgebracht. Onbestendig Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele verspreide opklaringen en enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust mo gelijk harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. 7 sept. Zon op 6.00, onder 19.16. Maan op 14.29, onder 23.14. Eerste kwartier: 7 sept. te 7.45. HOOGWATERSTANDEN 7 sept. 8.12 v.m. 20.22 n.m. 7 sept. 7.36 v.m. 19.56 n.m. Doodtij: 9 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De ene oceaanstoring na de andere koerst via de Noordzee in de richting van Scandinavië. De de pressie, die de komende 24 uur het weer in ons land zal beïnvloeden lag vanmorgen voor de kust van Ierland. Het eerste regengebied be reikte vandaag al ons land. Achter de storing stroomt een nieuwe hoe veelheid koele lucht naar onze stre ken. In deze luchtstroming zullen af en toe buien voorkomen, zodat het weer een onbestendig karakter houdt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1