'DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aardbeving in Perzië veroorzaakte ramp van enorme grootte 0e Thant ziet geen heil in V.N.-behandeling van Berlijn Italiaanse communist: E.E.G. mislukt niet Ministerraad bijeen over Nieuw-Guinea Gevechtenin Algiers Rode Kruis laat zich in met „de muur" Doorlaatpost „Charlie" gaat dicht voor Russische militairen Verolme's nieuwe werf in Brazilië wordt enorm bedrijf Nederland helpt onderontwikkelde landen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 september 1962 119e jaargang No. 19237 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 tEDAKTlE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. Aantul doden geschat op meer dan 20.000 TEHERAN, 3-9. De premier van Perzië, dr. Assadollah Alam, heeft maandag de aardbeving die in het weekeinde aan naar schatting meer dan 20.GC0 mensen het leven heeft gekost, een „enorme ramp" genoemd. Na een bezoek aan het rampgebied, dat ongeveer 20.000 vierkante kilometer, tussen de steden Ghezvin, Saveh en Hamadam beslaat, zei de eerste-minister dat de ellende onbeschrijflijk is. Hij deed een beroep op de bevol king met alle middelen, de slacht offers te helpen. Het ministerie van volksgezondheid deelde mee, dat er speciale maatregelen van kracht zijn geworden om de verspreiding van besmettelijke ziekten tegen te gaan. Maandagochtend begon het vervoer van levensmiddelen en medicamen ten met vliegtuigen naar de moeilijk te bereiken dorpen in het rampge bied. Reddingsploegen trachtten het gebied over land te bereiken, wat in sommige gevallen alleen per muil ezel mogelijk is. Getroffen dorpen Het zwaarst getroffen dorp is Avaj nabij Hamadam, waar officieel meer dan 1.500 doden zijn geteld. In Da- resfahan, een grotere plaats op 160 km. van Teheran, zouden 3.000 men sen om het leven zijn gekomen. Intussen is van talrijke kanten in het buitenland hulp aangeboden. Dergelijke boodschappen werden o.a. ontvangen van paus Joannes, presi dent Lübke van west-Duitsland en Rode Kruis-organisaties uit de V.S., Israël en Noorwegen. Paniek in Teheran TEHERAN, 3-9. De twee miljoen inwoners van Teheran zijn maan dagavond in paniek de straat opge rend nadat het televisiestation van de Amerikaanse strijdkrachten be kend had gemaakt dat er rond mid dernacht een zware aardbeving te verwachten was. De mensen-sleepten Russen streven naar hun oplossing WENEN, 3-9. De waarnemend se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandag op een persconferentie in Wenen ver klaard, dat het geen zin zou hebben de kwestic-Berly'n in dit stadium vcor de V.N. te brengen. VoJgèns hem was de kwestie voor namelijk een zaak van de „grote' vier", die gezamenlijk moesten pogen tot een oplossing te komen. Na zijn bezoeken aan de Sowjet- Unie, Polen en Tsjecho-Slowakije, had Oe Thant maandag in "Wenen een onderhoud met de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Kreisky. In antwoord op een vraag verklaarde hij, dat zelsf een kort be zoek aan Berlijn niet van nut voor hem zou zijn. Uit gesprekken met Sowjet-leiders had hij de indruk ge- Afwijkende stein in Moskou MOSKOU, 3-9. - De economische deskundige van de Italiaanse com munistische party, Emilio Seremi, heeft op de internationale economi sche conferentie van Marxistische theoretici te Meskou verklaard, dat de Europese gemeenschappelijke markt niet gedoemd is te mislukken. Op de conferentie hebben theore tici uit 23 landen de problemen van DEN HAAG. 3-9. Naar op het Binnenhof verluidt is de minister raad bijeen geweest teneinde zich te beraden op het voorlopig verslag van het onderzoek in de afdelingen dei- Tweede Kamer inzake de overeen komst met Nieuw Guinea. De verwachting is gewettigd, dat vandaag (dinsdag) de memorie van antwoord zal verschijnen. Reeds donderdag komt de Tweede Kamer bijeen voor de openbare behandeling van het onderhavige wetsontwerp. het kapitalisme van deze tijd be sproken, waarbij het voornaamste onderwerp van gesprek de gemeen schappelijke markt was. De confe rentie is maandag geëindigd. Seremi gaf zijn mening over de E.E.G. die afwijkt van de officiële Russische verklaringen, in een ver slag, dat werd vertaald en overhan digd aan alle afgevaardigden. De economische groei van de „zes" is vóór 1958 groter geweest dan in andere landen, aldus het verslag, „maar niet ontkend kan worden, dat deze tendentie in de afgelopen jaren krachtiger is geworden". Weg dwars door Canada Premier Diefenbaker van Canada heeft maandag de ruim 7.700 km lange „Trans-Canadian Highway" - de grote verkeersweg dwars door Canada - officieel voor het verkeer opengesteld. Met de aanleg van deze weg, die ruim 700 miljoen dollar ge kost heeft, is men twaalf jaar gele den begonnen. kregen, dat Moskou vastbesloten is voort te gaan met het streven naar een oplossing van het Berlijnse vraagstuk. ALGIERS, 3-9. De woordvoerder van het wilaja vier, luitenant Al- louache, zei maandagavond dat de gehele dag bij Massena, ten zuidwes ten van Orleansville, zware gevech ten zijn geleverd met troepen van Ben Bella. „Zij gebruikten mortieren en zware artillerie tegen ons", zo zei hij. Er zijn volgens hem een aantal doden gevallen. Tegen het vallen van de avond hield de strijd op. Prinses Margriet naar Leiden Dit nummer bestaat uit 6 pagina's beddegoed mee om in de open lucht te kunnen slapen. Duizenden volge propte auto's joegen de stad uit. De politiebureau's, de Amerikaanse am bassade en het bureau van de Per zische premier werden overstroomd door telefoontjes van mensen, die wilden weten of de mededeling juist was. Radio-Teheran liet later weten, dat er geen gevaar bestond en ver zocht de bevolking rustig naar huis te gaan. Dinsdag zal onderzocht wor den hoe men het bericht de wereld heeft kunnen inzenden. Zo zien de medailles eruit, welke door de beste atleten in Belgrado tijdens de Europese atletiekkampioenschappen verworven kunnen worden. De ene zijde van de medaille toont een discuswerper, de andere zijde een lauwer tak met het randschrift Beograd f.962" en in hel Slavisch „VII Europese Atletickkampioenschappen". Telefoneren via straalverbindingen 's-HERTOGEN BOSCH, 3-9. De commissarissen der koningin in Noord-Brabant en Limburg, dr. C. Kortmann en dr. J. Hou- ben, hebben maandagmiddag vanuit hun werkkamers in 's-Hertogenbosch en Maas tricht het eerste telefoonge sprek in Nederland gevoerd dat voor een deel via een straalverbinding tot stand ge bracht werd. Vanuit de dis tricts-centrales van Eindhoven en Maastricht werd de verbin ding doorgeleid naar hoge to rens in de omgeving van Mier- lo en Roermond, vanwaar zij via de straalverbinding wer den doorgegeven. Het is met deze nieuwe verbinding op dit moment mogelijk om 960 ge sprekken tegelijk te voeren. Dit aantal kan binnenkort op ,7800 worden qebracht. De kwaliteit van de gesprekken doet niet onder vóór die welke per kabel worden overgebracht Prinses Soraya van Perzië stelt verloving uit MUNCHEN, 3-9. De voormalige echtgenote van de sjah van Perzië, prinses Soraya, heeft haar voorge nomen verloving met de rijke West- duitse industrieel Gunter Sachs met het oog op de aardbeving in Perzië uitgesteld. Zo heeft haar moeder, prinses Eva Esfandiary, maandag te gen verslaggevers gezegd. Pas op zondagavond had prinses Soraya besloten zich met Sachs te verloven, maar toen de aardbevings ramp in Perzië laat in de avond be kend werd „veranderde mijn doch ter onmiddellijk haar besluit", aldus de prinses. Prinses Soraya is van mening dat zij in deze omstandigheden geen be langrijke stap in haar particuliere leven kan nemen. Drie prinsessen woonden kerkdienst bij STEENDEREN, 3-9. Zonder dat er enige ruchtbaarheid aan was gege ven hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zondagmiddag een kerkdienst bijgewoond in de Neder landse Hervormde kapel van Bronk- horst, het historische stadje aan de IJssel, nabij Zutphen. De prinsessen waren te gast bij ir. A. H. Ingen- Housz, ex-president-directeur en thans president-commissaris van „Hoogovens", die in Brummen woont en die een intiem tuinfeestje gaf. Een dochter van ir. Ingen-I-Iousz is verzorgster van prinses Marijke. De dienst werd geleid door da. Poort man uit Lochem, predikante in alge mene dienst van de Remonstrantse Broederschap. De Franse ondergrondse PARIJS, 3-9. De Franse regering heeft maandag bevel gegeven de Franse anti-Gaullistische onder grondse beweging „Nationale raad van het verzet", die onder leiding staat van ex-premier Bidault, te ont binden. GENÈVE, 3-9. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft maandag bekendgemaakt, dat zowel de Oost- als de Westberlijnse auto riteiten de verplichting hebben er kend om onverwijld hulp te verlenen aan gewonden aan hun kant van de Berlijnse muur. Een vertegenwoordiger van het comité, H. G. Beckh, heeft bespre kingen gevoerd met dr. Werner Lud- wig, het hoofd van het Oostduitse Rode Kruis, en met dr. Dietrich Blos, de voorzitter van dc Westberlijnse afdeling van het Westduitse Rode Kruis. Reputatie wordt vaak ver kregen zonder verdienste en verloren zonder schuld. Iets lagere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; iets lagere temperaturen. 5 sept. Zon op 5.56, onder 19.20. Maan op 12.19, onder 22.06. 6 sept. Zon op 5.58, onder 19.18. Maan op 13.24, onder 22.36. Eerste kwartier: 7 sept. te 7.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 sept. 6 sept. 7.05 v.m. 7.36 v.m. BROUWERSHAVEN 5 sept. 6.15 v.m. 6 sept. 6.53 v.m. Doodtij: 9 sept. 19.04 n.m. 19.39 n.m. 18.33 n.m. 19.11 n.m. H.K.H. Prinses Margriet heeft haar intrek genomen in Leiden, waar zij haar studie aan de rijksuniversiteit zal vervolgen. Zij woont in dezelfde kamers aan het Rapenburg op no. 45. waar ook prinses Beatrix tijdens haar studie in Leiden heeft gewoond. - Op de foto verlaat prinses Margriet het huis aan het Rapenburg. DE BERLIJNSE KWESTIE BERLIJN, 3-9. De hoofden van de militaire missies van de V.S., Enge land en Frankryk bij het Sowjet- hoofökwartier in Potsdam, hebben een onderhoud aangevraagd met ge neraal Jakoebovsky, de opperbevel hebber van de Russische strydkrach- ten in Oost-Duitsland, om hem mee te delen, dat voor het aflossen van de wacht by het Russische gedenk teken in West-Beriyn, „te zijner tyd" niet meer van de doorlaatpost „Char lie", in de Amerikaanse sector, ge bruik zal kunnen worden gemaakt. De Russische militairen zullen dan rechtstreeks van Oost-Berlijn via de Brandenburger Poort of de Sand- krug-brug naar de Britse sector moeten rijden, waarin het Sow jet monument is gelegen. De afstand van de poort tot het monument is slechts ongeveer vierhonderd meter. Zondag was de boodschap al mondeling meegedeeld aan de Rus sische kolonel, die de aflossing van de wacht begeleidde. Maandag maakte het Russische konvooi ech ter weer gebruik van de doorlaat post „Charlie", zonder dat daar van Amerikaanse zijde bezwaar tegen werd gemaakt. Tweede schip ging van de helling ROTTERDAM, 3-9. By Verolme's nieuwe werf in Brazilië is dezer da gen het tweede schip van de helling gegaan: de 10.500 tons dw. open- shelterdecker „Pereira Carneiro", die met haar maximale snelheid van twintig mijl per uur een van de snelste schepen wordt van de Brazi liaanse vloot. De „Pereira Carneiro" is een zus terschip van de op dezelfde helling - capaciteit: schepen tot 35.000 ton dw. - gebouwde „Henrique Lage", waarvan de stapelloop vorig jaar heeft plaats gehad. Inmiddels is men bij Jacuacanga - of juister: op het voor de kust lig gende schiereiland „Ilha Morena" - ook begonnen aan de bouw van een derde schip. Dat gebeurt op de ge lijktijdig in aanbouw zijnde tweede helling - een bij Verolme gebruike lijke procedure -, die een capaciteit krijgt voor schepen tot 80.000 ton en later eventueel kan worden inge richt voor schepen tot 100.000 ton. De werf bij Jacuacanga is nog niet geheel gereed. In totaal moet van het 50 meter hoge, 300 meter lange en 250 meter brede schiereiland vijf honderd duizend kubieke meter rots door dynamietexplosies worden ver wijderd en meer dan een miljoen kubieke meter aan rotsblokken en grond worden afgevoerd. Op het ogenblik beschikt de werf over een materiaalpark met rollcn- banen, een optische afschrijfinrich- ting, voorbewerkingshallen met 10- tons kranen, een lashal met 40-tons kranen, een machinehal met 30-tons kranen, een timmerwinkel, een elec- trische centrale, de eerste helling voor schepen tot 35.000 ton dw., een kraanbaan van 400 meter lengte met een 40-tons kraan en een kade van 203 meter lengte met een 40-tons wipkraan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, *4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie bewoog via En geland naar het noordelijke deel van de Noordzee. Het bijbehorend kou front trok in de namiddag en avond van maandag Nederland voorbij en verdreef toen de zeer warme in ons land aanwezige lucht, waarin in het zuidoosten van het land maandag middag temperaturen van ongeveer 30 graden voorkwamen. De kou frontpassage geschiedde in verband met de buitengewone droogte van de lucht in de onderste drieduizend me ter, vrijwel zonder regen of onweer. De genoemde depressie heeft de weg vrijgemaakt voor volgende oce aanstoringen. Vanochtend (dinsdag) naderde het centrum van een tamel- lijk diepe depressie de Brfitse eilan den. Deze depressie zal geleidelijk meer invloed op het weer in Neder land gaan uitoefenen. In verband daarmee zullen er enkele buien voor komen, waarbij de temperaturen bij zuidwestelijke wind nog wat lager worden. HONGKONG. Door de wervel storm Wanda, die Hongkong en om geving teisterde, zijn volgens de tot dusver beschikbare gegevens 97 mensen om het leven gekomen. Plaatselijke kranten zijn van mening dat het uiteindelijke dodencijfer te gen de 200 zal bedragen. Er zijn ten minste 40.000 daklozen. Oostduitse wachtposten hebben maandag een man van middelbare leeftijd in het been geschoten, toen deze nabij Burggrub over de grens naar west-Duitsland trachtte te vluchten. Twee Oostduitse jongens van 16 en 18 jaar waren fortuinlij ker. Zij slaagden er in bij Kronach over de grens te komen. DEN HAAG, 4-9. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft medegedeeld dat Nederland voorne mens is hogere bedragen beschik baar te stellen voor de ondcront- wikkele landen. In het kader van deze mededeling gaf hy een over zicht van de acht programma's, waaruit het Nederlandse hulpverle- ningsbeleid bestaat. Het eerste programma bevat de Nederlandse bijdragen aan de V.N. en haar gespecialiseerde organisa ties, waaronder de Wereldbank. De bijdrage aan het speciale fonds der V.N. zal in 1963 met 50 procent wor den verhoogd, de bijdrage voor tech nische hulp met 20 proceht. UNICEF zal een bijdrage ontvangen van f 500.000,hetgeen een verhoging is met 65 procent. Voorts zal Neder land gaan deelnemen in het wereld voedselprogramma van de V.N. en de F.A.O. met een bedrag van vijf miljoen voor drie jaar. Via E.G.G. Het tweede programma richt zich op hulpverlening via de E.E.G. Ne derland zal het volgend jaar in het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. een bedrag storten van 47,5 miljoen gulden. Voorts wordt in deze organi satie steeds gepleit voor een liberale handelspolitiek ten aanzien van min- der-ontwikkelde landen. In de O.E.S.O. neemt Nederland actief deel aan de onderlinge coör dinatie van de bilaterale hulpverle ningsprogramma's. Voorts zal een bijdrage worden gegeven voor het pas opgerichte ontwikkelingsinsti tuut dezer organisatie. Technische hulp De bilaterale programma's van technische hulp zullen worden uit gebreid. Het thans daarvoor be schikbare bedrag van 2Vz miljoen gulden zal in 1963 toenemen tot 3 miljoen gulden en komt voor 1964 op 3 Vz miljoen gulden. Voorts heeft de regering besloten nieuwe faciliteiten te scheppen voor degenen die zich als deskundige voor uitzending beschikbaar stellen. On der meer heeft dit betrekking op een langere periode van verlof voor over heidspersoneel dat wordt uitgezon den, terwijl overwogen wordt om ty- dens de periode van afwezigheid pen sioenrechten en pensioenpremiebeta ling door het Rijk te continueren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1