ROKEN DRUM MANNEN Ontdek zó de fijne smaak van Drum! voor vrouwen Restaurant DE KEURSLAGERS De maaidorser oplossing voor gebrek aan arbeidskrachten Aantal verkeersslachtoffers blijft groeien Utrecht dempt zijn singels Bijzonder koud weer in „zomer"-maanden mijn vrouw... STEEDS MÉÉR mf BrMSS> G.v. „Olympia" Zierikzee Met ingang van vandaag beginnen de lesuren weer. Het bestuur. TENTEN- en LUCHTBEDDEN- revisies zijn nu welkom bij: firma KOEVOETS Havenpark 5 - Zierikzee EEN VERANDERD OOGSTBEELD DE DOODSOORZAKEN IN DE WERELD (III). De Zeeuwen zijn al spoedig na de oorlog met maaidorsen begonnen, omdat de door hen veel verbouwde gerst zich goed voor deze oogstwijze leent. Ze liggen nog steeds een heel stuk voor op de Groningers, die de maaidorser maar moeilijk konden rijmen met hun strokartonindustrie, maar er de laatste tijd toch ook meer zijn gaan aanschaffen. Met de opslagproblemen, die nu inmiddels ook in Groningen actueel zijn ge worden, hadden de Zeeuwen dus al vroeg te maken en de eerste silo in Nederland, die vrijwel uitsluitend bestemd was voor het drogen, scho nen en bewaren van inlands igraan, werd in 1950 in Kortgene gebouwd door de coöperatieve landbouwver- eniging „Noord-Beveland". Nadien zijn er meer van die silo's gekomen en toen vorig jaar de oogst werd binnengehaald, had de technische dienst van het „Centraal Bureau" opdrachten in portefeuille, die in 1962 en 1963 moesten leiden tot uitbrei ding van de coöperatieve siloruimte in Nederland met zestig a zeventig duizend ton. Twee-derde daarvan zal de klassieke hoge vorm krijgen, die ook de eersteling in Kortgene heeft; één-derde wordt uitgevoerd in een nieuw, laag model. Dat hangt samen met één van de nieuwe methodes, die de technici van het „Centraal Bu reau" voor het goed houden van het kwetsbare gemaaidorste graan ge vonden hebben: het beluchten. Ventilatoren Met ventilatoren wordt lucht door het graan heengeblazen. Op die ma nier is het niet alleen mogelijk, reeds gedroogd graan koel te houden en aldus voor bederf te vrijwaren, men kan zelfs graan, dat nat van de maai dorser komt en door grote aanvoer niet meteen gedroogd kan worden, voorlopig conserveren. Men heeft namelijk uitgekiend dat ook vrij nat graan nog wel een beperkt aantal KERKNIEUWS Kansclboodschap in kerken van Nieuw-Guinea DEN HAAG, 1-9. Het moderamen van de algemene synode van de Evangelisch Christelijke kerk op Nieuw-Guinea heeft een kansel- boodschap gericht aan de predikan ten en voorgangers van deze kerk. die zondag in de meeste kerken in Nictiw-Guineu is voorgelezen. In deze boodschap doet de synode een beroep op alle leden om gewoon in hun werk te blijven en zich verre te houden van de haat en van dat gene wat de samenleving in verwar ring brengt. dagen houdbaar is, als men de tem peratuur maar laag houdt. Dat scheelt dan weer een stuk op de in vesteringen in de drooginstallatie, die nu niet persé berekend hoeft te zijn op de allergrootste aanvoer van het allernatste graan. Vooral bij dat voorlopig conserveren moet het graan liefst niet hoger liggen dan een me ter of acht, omdat anders de venti latoren te veel energie moeten ver slinden en het gebouw hoeft dus ook niet veel hoger te zijn. Vandaar de laagbouwsilo's, waarvan er de laat ste jaren al enige gereed zijn ge komen. De hoogbouwsilo's, waar de zwaartekracht zo'n flinke hulp is bij het intern transport, behouden daar naast hun waarde als bewerkings ruimte. DE BILT, 31-8. De afgelopen drie zomermaanden juni, juli en augustus - aldus het K.N.M.I. - hebben veel byzoder koud weer opgeleverd. De gemiddelde temperatuur was te De Bilt byna twee graden Celsius onder normaal. Tot dusver in deze eeuw waren alleen de zomers van 1907 en van 1956 nog kouder. Niet minder dan 74 van de 92 dagen, die de zomer telt, waren ditmaal aan de koude kant. In De Bilt zijn dan ook slechts drie zomerse dagen genoteerd tegen 19 normaal. Evenals het vorige jaar was ook ditmaal augustus de warm ste der drie zomermaanden. Het aantal uren zon bedroeg in De Bilt 543 tegen 607 uren normaal. Het Minister Korthals weer naar Nederland WILLEMSTAD, 30-8. Vrijdagmor gen zou de vice-premier en minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, van Curaqao naar Ne derland' vertrekken. In zijn gezel schap bevindt zich het hoofd van het kabinet van de vice-minister-presi- dent, drs. A. Jonkers. Zoals bekend heeft de minister met de regering van de Nederlandse Antillen bespre kingen gevoerd, onder meer over de benoeming van een gouverneur. Daarnaast hebben beide heren een bezoek gebracht aan Aruba (bet vo rige weekeinde) en zijn zij de gast geweest van het bestuurscollege van Curacao, dat hun in aanbouw zijnde werken heelt geloond. ONDERWIJS Lagere Technische School, Zierikzee Examen a d s p V. E. V.-c u. r s i s t „B" Op 30 juni j.l. had in één der lo kalen van de Technische School te Zierikzee het examen plaats voor het diploma adsp. V.E.V.-cursist „B", uit gaande van de Vereniging tot bevor dering van het electrotechnisch vak onderwijs in Nederland. Aan dit examen namen acht can- didaten deel. Hiervoor slaagden de volgende heren: H. v. d. Bos, Bruinise; W. L. Bil, Kerkwerve; M. C. Fiere, Zierikzee; D. Geluk, Zierikzee; C. C. Lems, Zie rikzee; G. Legemaate, Zierikzee; D. M. de Meij, Burgh; J. de Vin, Nieu- werkerk. Te Hollandia zijn 71 verdachten, allen leden van de opstandige „groep-Tepy", veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van een jaar tot anderhalf jaar. was minder somber dan in de zomers van 1960 en 1962. Ondanks het veelal sombere weer was de zomer op de meeste plaatsen aan de droge kant. Gemiddeld over het gehele land is ruim 170 mm regen gevallen tegen 214 mm normaal. Juni was verreweg de droogste maand. Aan de kust is het over het algemeen droger ge weest dan landinwaarts, zoals uit de voorlopige gegevens blijkt. Duitsland heeft „Europa-porto" FRANKFORT, 31-8, Dc Duitse pos- terijen zullen waarschijnlijk van 1 januari 1963 af ook voor de overige vijf E.E.G.-landen het binnenlandse porto laten gelden. Invoering van dit Duitse „Europa-porto" .zal de andere E.E.G.-landen niet dwingen zich bij de maatregel aan te sluiten. De West- duitse minister voor de posterijen, Richard Stücklen, is er echter van overtuigd, dat de postbestui'en van de andere K.E.G.-landen spoedig dit voorbeeld zullen volgen. De minister deelde nog mede, dat het plan bestaat om binnen afzien bare tijd ook in het postverkeer met de andere negentien bij de Europese Postuine aangesloten landen het bin nenlandse porto in tc voeren. De enige r.k. parochieschool voor blanke kinderen tc Duras, in de Amerikaanse staat Louisiana, die twee dagen geleden vijf negerkindo ren had toegelaten, heeft vrijdag j.l. haar deuren moeten sluiten. NEW YORK, 1-9. In een door de Verenigde Naties over 1961 gepubli ceerd demografisch jaarboek staat onder meer te lezen dat het aantal zelfmoorden in West-Berlyn pro- centsgewys hoger is dan in welke andere stad ook ter wereld. Het zelfde geldt voor Hongarije wat be treft de landen. In de meeste landen blijft het aantal slachtoffers van verkeerson gevallen toenemen, waarbij Oosten rijk en West-Duitsland aan de top van deze zwarte lijst staan, op de voet gevolgd door Luxemburg, Ca nada, de Verenigde Staten en Zwit serland. In Oostenrijk kwamen in 1961 pro- centsgewijs ook de meeste mensen door andere ongevallen dan ver keersongelukken om het leven. Hartkwalen en kanker waren ver antwoordelijk voor de dood van meer dan de helft van alle personen, die Greet vervolgde: „Een paar dagen geleden liet onze chef zich ontval len, dat hij zo tevreden was over Ans en mij. Vooral over Ans. Ze is gedistingeerd en dwingt met haar hele houding respect af. Hij zei toen: Hadden we maar een paar van die serieuze vrouwen meer hier, dan zou ons restaurant binnen een half jaar een uitstekende naam hebben en ge leidelijk aan zou het betere publiek bij ons komen. Als wij de zaak van het begin af serieus aanpakken, uit sluitend vrouwen toelaten, dan zul len we ook vrij spoedig een goede naam hebben en krijgen we een zaak van standing". Josien schoot in hen lach. „Klets met je standing, zus. We moeten een vreettent hebben, die de hele dag vol is. Zodoende kunnen we centen verdienen. Wat zeg ik? Centen? Gul dens' Tientjes moeten het zijn. En of dat nou een burgervrouw is of een barones, zal me een zorg zijh. Als ze maar verteert en betaalt". Ans keek haar met een vies ge zicht aan. „Gut, Josien, wat een term: vreettent", „Verroest, wc zijn onder elkaar, hoor, en je begrijpt best, wat ik be doel". Frida knikte. „In principe hebben zowel Greet als Josien gelijk. Als wc erin zouden slagen van onze zaak een gerenommeerd restaurant tema ken. waar bijvoorbeeld 's middags do dames komen leaën en bridgen, dan krijgen we inderdaad het betere pu bliek. Dal is op zichzelf natuurlijk heel aardig, maar aan dames, die één kannetje thee en een paar ge in 1961 in de Verenigde Staten, Gr.- Brittannië, Ierland, Canada, Austra lië en IJsland aan ziekten overleden. In Nederland overleed bijna de helft van hen, die in 1961 door een ziekte het leven lieten, tenge volge van deze kwalen. Telexverbinding via Telstar" DEN HAAG, 31-8. Het persbureau Reuter in New York is er in ge slaagd via de „Telstar" een recht streekse telexverbinding met het kantoor van het persbureau in Lon den tot stand te brengen. Reuter bracht het eerste nieuws bericht via de „Telstar" op 19 juli de oceaan over, toen een boodschap over de radiotelefonie-verbinding ge dicteerd werd. bakjes nemen en daarop de hele middag zitten, daar zullen we niet vet van worden. En dan ben ik het meer met Josien eens, dat we vrou wen moeten hebben, die wat verte ren willen. Het gaat tenslotte om de ping-ping. En hoewel we geen per soneel hebben, maar alles met eigen krachten gaan doen, zullen we wel iswaar niet zoveel onkosten hebben, maar we zullen talloze lasten dienen te betalen, zoals licht, water, gas, verwarming in de winter, reclame verder de grondstoffen, de dranken, belastingen en weet ik wat er straks nog meer zal komen kijken. Dat zal heel wat zijn, als je het samen op telt en dan zal er toch een aardig centje moeten worden verdiend, wil len we er allemaal een paar hon derd gulden in de maand aan over houden". Josien schrok. „Een paar honderd? Nou, ik hoop, dat hpt 't dubbele zal zijn, hoor, want om voor een paar honderd gulden in dc maand je sap pel te werken, dat lijkt me nu ook geen lolletje". „We zullen wel eens een voorzich tige kostenberekening maken en een zo serieus mogelijke begroting ma ken voor wat betreft het komende publiek. We kunnen dan zelf wel zo ongeveer uitrekenen, hoeveel con sumpties wc op een dag zullen moe ten omzeilen om een redelijke winst tc behalen. Maar \tfat het probleem cafetaria of restaurant betreft.... ik geloof wel, dat Greet gelijk heeft. Ik begin over tc hellen naar een res taurant. Josien kwam plotseling overeind UTRECHT, 31-8. De gemeenteraad van Utrecht is akkoord gegaan met een door de Rotterdamse stedebouw- kundige ir. J. A. Kuiper uitgebracht rapport over de grondslagen van een structuurplan voor de bebouwde kom van Utrecht en het tracee voor een ringweg om de oude stad. Dit houdt in dat een groot deel van de Utrechtse singels zal worden ge dempt. De raad keurde het rapport zon der hoofdelijke stemming goed, met deze restriktie dat het college van b. en w. wordt opgedragen van het voor de ringweg door de oude stad vastgestelde tracee, het gedeelte Ca- tharijnësingel tussen de Willemsbrug en de Bleekstraat, in nadere studie te nemen. FEUILLETON en greep haar vast. „Wat is er?" vroeg Frida, geschrokken. „Voordat je zover overhelt, dat je languit op de grond valt, liefde, zal ik je tegenhouden. We hebben toch immers beloofd, dat we elkander in alles zullen steunen?" Toen schoten ze allemaal in een gulle lach. Nog één voorval was van beteke nis voor één der vrouwen. Op een morgen in november kwam er een brief voor Ans. Ze was alleen thuis, omdat Josien al naar haar werk Avas en Greet en Frida beiden vroege dienst hadden. Nieuwsgierig keek zc naar een afzender, maar er stond niets op. Ze scheurde de envelop los en haalde er een brief uit. Met stij gende verwondering las ze: „Zeer geachte juffrouw Adema. Voor u neiging gevoelt om deze brief zonder meer te verscheuren, verzoek ik u dringend dit niet te doen en mijn epistel in ieder geval uit. Ie lezen. Daarna kunt u ermee doen. wat u wilt. In de eerste plaats bied ik u mijn nederig excuus aan voor het voorgevallene op die nare middag in mijn kantoor. Mag ik u de oprechte verzekering geven, dat geen haar op mijn schuldige hoofd er aan gedacht heeft om u ook maar op enige wijze 1c krenken. Integen deel. Daarvoor heb'ik li altijd veel te hoog geacht en dat doe ik nog. Ondanks het feil. dat u me in de steek gelaten hebt. Maar vanuil uw gezichtspunt bezien, kon natuur lijk niet anders handelen". (Wordt vervolgd). Neerslaghoeveelheden aan de lage kant B. J. TEN WESEPE Voor lekkere boterhammen: 100 gram hamworst 49 100 gram tongenworst 49 100 gram snijworst 49 met gratis zakje kruiden 1 groot blik nasi goreng 1 34 1 blikje lunchmeat 98 Verwent Uw man en kinderen met gezonde kost van de Keurslager! 500 gram malse stooflapjes 228 700 gram magere vark. rollade 368 5 hamburgers 98 2 gehakte biefstuks 98 CAMP VERKRIJGBAAR BIJ o.a. BROUWERSHAVEN: J. Stoel BRUINISSEJ. Pleune, BURGH(Sch.) A.L. Bakker, HAAMSTEDE: P. J. Pleune, ZIERIKZEE: Fa. J. C. v. d. Doel SUCCESJES Te koop: Kredieten tot f 4.000,voor aankoop meubelen en wo ningtextiel. Vraagt gratis fol der. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Post bus 1083, Rotterdam. Diversen: Voor uw buitenwerk: de extra vette verf, ook in nieuwe kleuren. Mol, Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee. Verse paling, schar, schol en kabeljauw. Vishandel W. K. Schot, St. Domusstraat, telef. 2374, Zierikzee. heeft niet het figuur van een fotomodel. Ze is ook al niet zó Jong meer. Toch ben ik er trots op dat zij haar figuur zo goed weet te behouden. Haar geheim is het Camp-corset dat anatomisch-weten- schappelijk verantwoord is en dat het figuur modisch en de gezondheid medisch ten goede komt. Stichting „Handelsonderwijs" Zierikzee Secretariaat: Poststraat 11 telefoon (OU 10) 2351 15 september wordt begonnen met de nieuwe cur sussen: a. Machineschrijven. Opleiding voor het examen in januari 1963. Lesgeld f 50,—. b. Stenografie. Lesgeld f 60,—. c. Dietafonist(e). Oefeningen in typen waarbij het dictaat van de dictafoon of bandrecorder komt. Lesgeld f 40, Alle lessen worden door dhr. K. Koetsdijk, staats- gediplomeerd leraar machineschrijven in stenogra fie, in het „Huis van Nassau" te Zierikzee gegeven. Schrijf machines kunnen, indien gewenst, voor de duur voor de cursus tegen een geringe vergoeding gehuurd worden. Aanmelden op 15 september aan de zaal. Machineschrijven 's middags 2 uur; steno 3.30 uur en dictafonist(e) 4.30 uur. De vakanties zijn weer achter de rug, de scholen weer begonnen. Alles loopt weer in het gareel. STEEK EENS OP: een vers-gerolde sigaret van Drum shag. Hoe smaakt dat? Bijzonder lekker, vindt U niet? Zacht en toch pittig. Geen wonder ook: U proeft een bonte mélange van liefst 17 soorten tabak, van goudgeel tot rijpbruin, elke soort met z'n eigen'karakter. Samen geven ze Drum die aparte geur, die verrassend fijne smaak.Genietvan Drum... half zwaar-héél lekker!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3