Baiiilfil 8 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeer ernstige aardbeving teistert delen van Perzië Sowjet-Unie zal Cuba wapens leveren Staatssecretaris Bot sprak tot de bevolking Infanteristen naar La Courtine Nog geen rust in Algiers De wereldbevolking WAT 2EQT DE BI U Nieuw-Guinea-raad keurt akkoord goed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 september 1962 119e jaargang No. 1922G WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Nd 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. In dit nummer: Renesse kreeg eigen sportveld Vele duizenden slachtoffers Dreischor's molen wordt woning TEHERAN, 2-9. Zondagavond is te Teheran van officiële zijde mede gedeeld dat duizenden personen in de nacht van zaterdag op zondag in hun siaap om het leven zün gekomen bjj hetgeen de ergste aardbeving werd genoemd, welke ooit in Perzië is voorgekomen. De voornaamste beving begon zaterdag te 20.20 uur. De aardschokken hielden de gehele nacht aan. Volgens de eerste berichten zjjn gehele dorpen met de grond gelijk gemaakt. Het epicentrum van de aardbeving lag ongeveer 160 km ten westen van de hoofdstad Teheran. Het voor naamste rampengebied beslaat een driehoek van ongeveer 21.000 vier kante kilometer, die begrensd wordt door de steden Gazvin, Saveh en Ha- madan. Slechts zeventig van de ongeveer duizend inwoners van een dorp in de omgeving van Gazvin werden levend uit het puin opgegraven. In Teheran zelf werden huizen en gebouwen beschadigd. Enkele inwo ners der stad werden gewond. Een aantal steden, die op ongeveer vijftig kilometer van Teheran zijn gelegen, werden beschadigd. Alleen al in twee dorpen zjjn min stens 4.500 mensen omgekomen bü de verschrikkelijke aardbeving, die Perzië heeft geteisterd. De beide getroffen dorpen in west- Perzië zijn Daresfahan op rond 160 km van Teheran, waar 3.000 mensen om het leven zouden zijn gekomen, en Avaj, waar 1.500 mensen omkwa men. Reddingsploegen, artsen en mili tairen banen zich op het ogenblik een weg naar de ver afgelegen berg dorpen. Nationale ramp Premier Assadollah Alam van Per zië sprak van een „nationale ramp". Een ooggetuige verklaarde, dat het „hele gebied in ellende is gedom peld". Duizenden liggen op kleedjes te wachten om hulp. Zij bezitten niets meer. Vrachtauto's en bussen met ge wonden blijven Teheran binnenstro men. De regering heeft bepaalde zie kenhuizen aangewezen waar zij ver pleegd zullen worden. Men verwacht dat het aantal doden nog zal stijgen. De hulpverlening Het leger helpt met het reddings werk. Levensmiddelen, medicijnen, tenten en dekens zijn naar de getrof fen gebieden gezonden. Ook ambu lances met dokters zijn daarheen vertrokken. Men treft voorbereidingen om met drie lichte vliegtuigen voorraden boven afgelegen dorpen uit te wer pen. De gehele route van de Transper- zische spoorweg heeft van hevige schokken te lijden gehad, met uit zondering van een provincie in het noord-oosten en een in het zuid westen. Er vertrekken dan ook geen trei nen meer uit Teheran naar de ge troffen gebieden, omdat eerst wordt onderzocht of de spoorbanen niet zijn beschadigd. Koninklijk Huis betuigt deelneming DEN HAAG, 2-9. Hare Majesteit de Koningin heeft een telegram van Ook deskundigen komen mee MOSKOU, 2-9. De Sowje4-Unie heeft by besprekingen met een Cu baanse afvaardiging onder leiding van de minister van Industrie, Gue vara, toegezegd wapens aan Cuba te zullen leveren. Het officiële Russische persbureau Tass zegt in een communiqué dat Cuba om wapens en deskundigen voor het opleiden van Cubaanse sol daten heeft verzocht met het oog op bedreiging van Cuba van de zijde van „agressieve imperialistische kringen". „Zolang deze imperialistische krin gen voortgaan Cuba te bedreigen heeft dit land het volste recht de nodige maatregelen te nemen om zijn veiligheid, souvereiniteit en on afhankelijkheid te verdedigen. Cu ba's trouwe vrienden hebben alle recht dit rechtvaardig verzoek in te willigen", aldus het communiqué. Amerikaanse zware kruiser naar Amsterdam AMSTERDAM, 1-9. De 21.000 ton metende Amerikaanse zware kruiser „Newport News" zal van 7 tot 11 september een bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip heeft deelgenomen aan oefeningen in geallieerd verband van Amerikaanse, Britse, Franse en Por tugese vlooteenheden. De „Newport News" is het vlagge- schip van de commandant van de Amerikaanse Tweede vloot, vice-ad- miraal John Macnay Taylor, die te vens commandant is van de Atlantic Fleet van de NAVO. Vice-admiraal Taylor zal tijdens 't bezoek aan Nederland ontmoetin gen hebben met Nederlandse marine autoriteiten, o.a. met de comman dant zeemacht Nederland, schout bij nacht mr. A. N. Baron de Vos van Steenwij k. Schietpartij in Algiers ALGIERS, 2-9. In de kasbah van Algiers is het zondagavond tot schietpartijen gekomen tussen aan- mangers van Ben Bella en soldaten van het vierde district. Ook in de wjjk Bab en Wed en andere stads delen werden schoten gehoord. Onmiddellijk stroomden demon stranten naar de plaatsen waar ge schoten werd. Het schieten met auto matische en zware wapens begon om 6.45 uur plaatselijke tijd en duurde ongeveer twintig minuten. Vracht wagens met soldaten van wilaja vier reden naar de zeekant. De winkels werden gesloten en de mensen zochten zoveel mogelijk dek king. Verscheidene ziekenauto's ver voerden gewonden naar het Musta- pha-ziekenhuis. deelneming gezonden aan de sjah van Perzië naar aanleiding van de aardbevingsramp die dit land heeft getroffen, zo heeft de rijksvoorlich tingsdienst vanavond desgevraagd meegedeeld. Daarnaast heeft de ko ningin, zo is voorts meegedeeld, een bedrag ter beschikking gesteld als bijdrage ter leniging van de eerste nood. Club van spaarpotten- verzamelaars AMSTERDAM, 31-S. De Am- sterdammer N. M. A. ter Wol beek, plaatsvervangend direc teur van de spaarbank voor de stad Amsterdam, is secre taris geworden van de inter nationale club van spaarpot- tenverzamelaars, „The Argy- rothecologisten Club" (T.A.C.). De heer Richard George Kir- lew uit Brighton is naar Ne derland gereisd om het secre tariaat van de 15 leden tellen de club over te dragen. De heer Kirlew legt zijn functie neer omdat hij bij de bank waar hij werkt met pensioen gaat. Reeds in 1960 is bepaald dat de heer Ter Wolbeek hem zou opvolgen. De heer Ter Wolbeek heeft de grootste spaarpottencollectie van Euro pa, nl. 2900 stuks. Op de we reldranglijst staat hij nummer twee, achter de Amerikaan die 10.000 spaarpotten heeft. De T.A.C. heeft leden in Enge land,, Zweden, Thailand, Ame rika, Duitsland, Denemarken, Spanje, Oostenrijk, Joegosla vië en Nederland. De Sowjet-Unie heeft eveneens toegezegd Cuba te helpen bij het op bouwen van een ijzerindustrie en bij de uitbreiding van drie ijzerfabrie ken. Ook zullen de twee landen voort gaan met de „uitwisseling van hun landbouwervaringen" en zullen Rus sische specialisten op het gebied van bevloeiing, landwinning en water kracht naar Cuba gaan. Man aangereden door eigen auto LIEMPDE, 2-9. De rijschoolhouder M. van H. uit Liempde is gisteravond toen hij op zijn scooter van Boxtel naar Liempde terugkeerde, aangere den door een auto van hemzelf. Hij werd in die auto tegemoetgereden door zijn instructeur, zijn verloofde en een zuster daarvan. De heer van H. werd zodanig gewond, dat een been moest worden geamputeerd. Ontploffing in vuilnisemmer ZANDVOORT, 2-9. Zondagmiddag wilde te Zandvoort de 52-jarige me vrouw Bense opruiming houden on der de bezittingen van haar 17-jarige zoon, die de gewoonte had met ont plofbare stoffen proeven te nemen. Zij deponeerde o.m. enige flesjes met chemicaliën in de vuilnisbak. Op dat moment volgde een geweldige ont ploffing. Met zware verwondingen aan armen en gelaat is de vrouw naar het Sint Elisabethsziekenhuis te Haarlem overgebracht. Nederlandse Rode Kruis helpt Perzië DEN HAAG, 2-9. Het Nderland- sche Roode Kruis, zo deelt het mee, zal zo spoedig mogelijk 250 sets bloedplasma, 50 tenten en een hoe veelheid dekens naar Perzië zenden. Tevens is besloten girorekening 777 open te stellen voor giften ter leni ging van de nood van de slachtoffers van de aardbevingsramp. NA DRIE-EN TWINTIG JAAR Twee Poolse broers ontmoetten elkaar DORDRECHT, 1-9. In Dordrecht hebben vrydagmiddag twee broers uit Polen, Boleslaw en Alex Rüt- kowski, die elkaar sinds 1939 niet meer hadden gezien, en die elkaar allang dood baden gewaand, elkaar ontmoet. De broers hadden beiden in de oorlog gestreden. Boleslaw zat in de eerste oorlogsjaren enige tijd gevan gen in verband met illegale activi teiten. Toen hij weer op vrije voeten was, verliet hij zo spoedig mogelijk zijn land. In Iran sloot hij zich aan bij het Engelse leger. In 1947 kwam hij naar Nederland en vestigde zich in Dordrecht. Ook Alex was hrde oorlog bij het Engelse leger, echter bij een andere divisie, zodat de broers geen contaqt met elkaar hadden. Na de oorlof kwam ook Alex naar ons land. Hij ging in de Limburgse mijnen wer ken en in Brunsum wonen. Het Rode Kruis heeft ervoor gezorgd, dat de broers met elkaar in contact kwa men. DE VREEMDE ZOMER VAN 1962 Strandseizoen in Nederland begon in september DEN HAAG, 2-9. Een week na het begin van het voetbalseizoen is zon dag in Nederland het strandseizoen begonnen, een kort seizoen waar schijnlijk. In ieder geval is er zon dag aan de Nederlandse kust van Cadzand tot Den Helder volop ge profiteerd van zon en zee. In Cadzand was het minstens even driik als in de vakantietop van juli/ augustus. De bezoekers waren voor het merendeel dagjesmensen uit Zeeuws-Vlaanderen en Belgisch- Vlaanderen. Voor de kust was het druk met zeilboten en waterskiërs. Hoek van Holland boekte een re corddag. De noorderpier zag over de volle lengte zwart van de mensen. De parkeerterreinen stonden meer dan vol, de auto's stonden zelfs tot aan het kampeerterrein. Ruw ge schat trok Hoek van Holland onge veer 100.000 mensen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's De mantel der christelijke liefde dragen vele mensen strak dichtgeknoopt. DREISCHOR. Binnen afzienbare tijd zal Dreischor's korenmolen aan de daarnaar genoemde Molenweg een andere bestemming krijgen. Weliswaar zal de molen geheel intact gehouden worden, maar daar is ook alles mee gezegd. De molen is namelijk sinds korte tijd ver anderd van eigenaar en nu het eigendom geworden van een Frans echtpaar dat binnen enkele maanden de molen komt bewonen. Ook het in de onmiddellijke nabijheid staande graanpakhuis zal een gron dige opknapper krijgen en worden omgetoverd in een moderne bun galow. Het inwendige van de molen zal echter geheel intact worden gehouden en het ligt zelfs in de bedoeling om de molen van tijd tot tijd nog eens te laten draaien en wat koren tot meel te malen. DE GANG VAN ZAKEN OP NIEUW-GUINEA Terheijde, tussen Hoek van Hol land en Scheveningen, heeft nog nooit zo'n drukke dag gehad. De po litie had extra parkeerruimte ge creëerd op een stuk land buiten het dorp achter de duinen. Scheveningen had het ook druk. Koninginneliederen worden gebundeld AMSTERDAM, 1-9. Op initiatief van de heer A. C. Nakken uit Hil versum, heeft de federatie van oranjeverenigingen in Nederland (ruim 300 aangesloten verenigingen) een commissie ingesteld die de lie deren zai gaan verzamelen, die ge schikt zijn om door de jeugd op Ko ninginnedag te worden gezongen. Het ligt in de bedoeling deze verza meling t.z.t. uit te geven. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). HOLLANDIA, 2-9. Staatssecreta ris Bot heeft zqn bezoek aan Nieuw- Gulnea beëindigd en is uit Biak naar New Ycrk vertrokken. Hij zal daar korte tijd blijven om op het secre tariaat van de Verenigde Naties be sprekingen te voeren over de uit voering van het Nederlands-Indone sisch accoord. Vóór zijn vertrek uit Biak richtte hij^ zich via radio-omroep Nieuw- Guinea tot de bevolking. Hij zei te begrijpen dat velen zich afvragen wat de toekomst brengen zal en voegde hieraan toe dat vóór 1 okto ber nog vele vragen zullen kunnen worden beantwoord. De staatssecre taris riep allen op mee te werken om de overgang van het bestuur zonder schokken te doen verlopen. De heer Bot verklaarde dat een vertegenwoordiger van Oe Thant op DEN HAAG, 2-9. Op woensdag 5 september vertrekt de 42e infante- rie-brigade onderdeel van de le di visie „7 december" naar La Courtine om gedurende drie weken aldaar te oefenen. De brigade keert op 29 sep tember in Nederland terug. Daarna volgt de 11e infanterie-brigade, eveneens van de le divisie, die op 27 september Nederland verlaat en te rugkeert op 23 oktober ALGIERS, 2-9. Volgens zondag middag in Algiers uit Boghari ont vangen berichten, zijn dei onderhan delingen tussen officieren van de zesde en vierde willaja's in een im passe geraakt. De troepen van beide partijen lig gen nog in hun stellingen. De com mandant van de troepen van de zesde willaja heeft verklaard de op mars naar Algiers te zullen voort zetten. Intussen heeft premier Ben Khedda alle leden van de voorlopige Alge rijnse regering en van het politieke bureau, ook die in het buitenland, opgeroepen onmiddellijk naar Algiers le komen. NEW YORK, 2-9. Noord- en west- Europa dragen het minst bij tot de „bevolkingsexplosie" in de wereld, aldus een demografisch jaarboek van de V.N. voor 1961. De landen in dit deel van de aarde hebben een bevol kingsgroei van 0,7 procent tegen 2,7 procent in centraal-Amerika, het hoogste percentage. Het gemiddelde is 1,8 procent. De aarde werd vorig jaar door on geveer drie miljard mensen bevolkt, een toeneming van bijna een zesde sedert 1950. Van de afzonderlijke landen staat Nederland aan de top met 342 men sen per vierkante kilometer, gevolgd door Engeland en Wales met 303, België met 300 en Japan met 252. Het gemiddelde is 22 per vierkant© kilometer. 15 september naar Hollandia zal ko men om de overgang voor te berei den met de gouverneur. De V.N.-missie De missie van de Verenigde Naties te Hollandia breidt zich dagelijks uit. Zondag arriveerden enkele Ameri kaanse officieren van de 13de Air Force Task Force, die de troepen dei- Verenigde Naties met zes Dakota-C- 47 vliegtuigen en zes H-19-helikop- ters zullen bijstaan. De groep zal te Biak worden gestationeerd en staat onder commando van luitenant-kolo nel Wendell H. Whitehouse van de Amerikaanse luchtmacht. Deze een heid vormt het Amerikaanse aandeel in de V.N.-missie op Nieuw-Guinea. Geen belangstelling ROTTERDAM, 31-8. Een nieu we sportauto wacht al meer dan drie maanden op zijn on bekende eigenaar. De auto is de hoofdprijs van de jaarlijkse loterij, die de vereniging Da- vos organiseert ten behoeve van het sanatorium Davos. De prijs viel op lot no. 279855, dat - naar men heeft kunnen na gaan - vorig jaar verkocht is aan een bezoeker(ster) van de internationale Femina-beurs in Rotterdam. De termijn dat de prijzen ter beschikking staan van de winnaars is reeds lang verstreken. Maar het be stuur van de vereniging Davos heeft besloten dat de eigenaar of eigenaresse van het lot als nog over de wagen kan be schikken als hij of zij zich meldt op de komende Femina, die van 21 september t.m. 4 oktober in de Maasstad wordt gehouden. De Gaulle gaat zes dagen naar West-Duitsland PARIJS, 2-9. President De Gaulle wordt deze week het eerste Franse staatshoofd in de moderne geschie denis dat een staatsbezoek aan (West-)Duitsland brengt. Het bezoek, dat dinsdag begint en zes dagen zal duren, betekent het hoogtepunt van De Gaulle's politiek voor een Frans-Duitse verzoeningen het streven om de nauwe samenwer king tussen deze twee landen te ma ken tot de basis voor een verenigd Europa, dat politiek en militair on afhankelijk is van Amerika en Rus land. Aangenomen wordt dat het Franse staatshoofd krachtig zal aandringen op een nieuwe actie voor een Euro pese politieke unie, waarbij hij de volledige steun venvacht van bonds kanselier Adenauer voor de Franse opvattingen op dit gebied. Franse functionarissen zijn evenwel van oor deel dat men niet te hoge verwach tingen mag hebben. Dc 25-jarige gemeente-ambtenaar H. Klein Reesink uit Doesburg is vrijdag in het meer van Lugano ver dronken. Lagere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui; overwegend matige zuidwestelijke wind; lagere tempe raturen overdag. 4 sept. Zon op 5.55, onder 19.22. Maan op 11.13, onder 21.41. Eerste kwartier: 7 sept. te 7.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 sept. 6.35 v.m. 18.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 sept. 5.44 V.m. 18.00 n.m. Doodtij: 9 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-9. Het K.N.M.l. deelt mede: Het fraaie weer van het afge lopen weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgebied, waarvan het centrum in een snel tempo via de Waddeneilanden naar zuidoost- Europa is getrokken. Met het weg trekken van het hogedrukgebied kunnen oceaanstoringen weer dich ter bij Nederland komen. Een van deze storingen bewoog via de Golf van Biscaye naar de Ierse zee. Het koufront ervan naderde vanochtend ons land. Dit front zal Nederland morgen voorbij zijn, waarna het weer tijdelijk onder invloed komt van een zwakke rug van hoge lucht druk, die aanleiding zal geven tot opklaringen, waarbij de temperatuur een voor de tijd van het jaar nor male waarde zal hebben. Een de pressie die dagenlang midden op de oceaan heeft gelegen, beweegt in de richting van Ierland. Het bij deze storing behorende front kan morgen later op de dag dicht bij Nederland komen, zodat dan de kans op een bui groter wordt. Na bewogen vergadering HOLLANDIA, 1-9. Aan het slot van een emotionele vergadering heeft de Nieuw-Guinearaad zaterdag be sloten gunstig advies uit te brengen over het wetsontwerp tot goedkeu ring van de Nederlands-Indonesische overeenkomst. Twaalf leden - onder wie Tang- gahma, Bonay en Womsiwor - stem den vóór en twee leden, Kaisiepo en Kiriwae, waren tegen. Elf van de raadsleden hadden de zaal vóór de de stemming verlaten. Onder hen waren alle Nederlanders in de Nieuw- Guinearaad. Jouwe verliet de zaal mét enkele andere Papoea's, „omdat hij geen zin had zijn eigen doodvon nis te tekenen". De Nederlanders stelden zich op het standpunt, dat zij de beslissing aan de Papoea's zelf wilden overlaten. De aflossin» va» de O Sowjet-wacht in West-Berlijn BERLIJN, 2-9. Volgens gewoonlijk welingelichte westelijke kringen in west-Berlijn hebben de drie weste lijke militaire commandanten in Berlijn aan de Sowjet-autoriteitén doen weten, dat de aflossing van de wacht voor het Russische oorlogs monument in west-Berlijn voortaan niet meer van de grensovergang „Charlie" zal mogen gebruik maken, bij dc Friedriehstrasse, die door de Oostduitse autoriteiten uitsluitend voor buitenlanders is bestemd, doch van de grensovergang bij de Bran denburger poort of de Sandkrug- brug zal moeten gebruik maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1