DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troepen uit Nieuw-Guinea wellicht nog vlugger naar huis BURGEROORLOG BEDREIGTALGERIJE WORDT MET EEN „Ik geloof niet in mooipraterij" De Gaulle wil referendum De Indonesische delegatie te Hollandia Westelijke ministersconferentie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WÊÊÊÊÊmtm i anno wekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) t 1,per stuk. Vrijdag 31 augustus 1962 119e jaargang No. 19235 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ALGIERS, 30-8. Het commando van de rebellerende strijdkrachten in Algiers heeft donderdagavond ervoor gewaarschuwd dat Algerië voor het „ernstige vooruitzicht" van een burgeroorlog staat. De twistende partijen hebben hun strijdkrachten in en rond de Algerijnse hoofdstad versterkt. Tegelijkertijd worden geheime onderhandelingen gemeld. Waarnemers in Algiers menen dat bloedvergieten nog kan worden voorkomen, ondanks de gespannen toestand die door de troepenbewegingen is ontstaan. Legerafdelingen die Ben Bella, hoofd van het politieke bureau, trouw zijn, zijn na een oproep van hun commandanten om de orde te herstellen, het gebied van Algiers binnengetrokken. De afdelingen wil- laja drie en vier, die Algiers en het Kabylisch gebergte bezet houden, hebben verklaard hun posities „met alle ons ter beschikking staande middelen" te zullen verdedigen. On geveer twintig vrachtwagens vol be wapende guerillastrijders zijn naar de kazernes van de willaja vier in Algiers gereden. Deze afdeling be schikt in Algiers naar schatting over tweeduizend man en in het gehele gebied over een tienduizend soldaten die tegen Ben Bella zijn. Nog geen tegenstand De troepen van Ben Bella hebben tot nu toe geen tegenstand onder vonden. De legerafdelingen in Al giers hebben in een communiqué be kendgemaakt gekant te zijn tegen het politieke bureau en te willen voorkomen dat een „willekeurige leiding" wordt gevormd. Later gaven zij vlugschriften uit waarin werd ge zegd dat de troepen van Ben Bella naar Algiers oprukken om willaja vier „aan te vallen" en de hoofdstad „met geweld" te bezetten. Zij riepen de bevolking op de straat op te gaan „de woede uit te schreeuwen" on danks tanks en kogels. De Franse troepen moeten in hun V.N.-troepen komen op 23 september HOLLANDIA, 30-8. In aanslui ting op het bericht over het repa triëren van de Nederlandse militai ren uit Nieuw Guinea, vernam de verslaggever van het A.N.P. te Hol- Iandia nader, dat het bekend maken van het afvoersysteem der Neder landse troepen bij de vertegenwoor diging der Verenigde Naties te Hol- landia enige verwondering heeft ge wekt. Van deze zijde werd aan het A.N.P. meegedeeld, dat op het ogenblik nog overleg wordt gepleegd over het tempo, waarin de Nederlandse troe pen zullen worden afgevoerd. Men begreep daarom niet, dat het com mando van de Nederlandse strijd krachten daarvan een vrij gedetail leerd schema heeft gepubliceerd. Gezaghebbende functionarissen van de V.N.-vertegenwoordiging verze kerden aan de verslaggever van het A.N.P., dat in het openbaar gemaak te schema nog veranderingen moge lijk zijn. Met name wil men bezien, of de Nederlandse troepen niet snel ler kunnen worden afgevoerd. Men wees er daarbij op, dat na 1 okto ber de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw Guinea uitoefenen. Hieruit vloeit voort, dat de Verenig de Naties bepalen, in welk tempo de militairen, eventueel met technische hulp van de V.N. op transportge bied, zullen worden afgevoerd. De aankomst der V.N.-veiligheidstroepen Inmiddels vernam de correspon dent van het A.N.P. te Hollandia, dat de veiligheidstroepen van de V.N. reeds op 23 september in Nw. Guinea zullen aankomen. Voor het transport van deze militairen heb ben de Verenigde Naties het troe pentransportschip van de Ameri kaanse marine, de „Generaal Blatch- ford" afgehuurd. Dit schip doet nu dienst voor het vervoer van V.N.- troepen in Kongo. Verwacht wordt, dat het Amerikaanse schip de vei ligheidstroepen der V.N. niet alle naar Hollandia of naar Biak zal overbrengen, maar tijdens de reis detachementen zal afzetten in ver schillende der belangrijkere plaatsen in Nieuw Guinea. Brommer moet leren brommen DELFT, 30-8. De kantonrech ter te Delft heeft voor de eer ste maal gebruik gemaakt van de hem door de justitiële auto riteiten in het kader van „Delft proefstad veilig ver keer" verleende machtiging om aan een voorwaardelijke straf een bijzondere voorwaar de te verbinden. De negentien jarige bromfietser van A. uit De Lier, die blijk had gegeven niets van de verkeersregels te begrijpen, werd door hem veroordeeld tot een boete van negentig gulden, subsidiair achttien dagen, waarvan der tig gulden, subsidiair acht da gen voorwaardelijk, met de bepaling, dat hij die dertig gulden niet behoeft te beta len, als hij binnen een half jaar de speciale bromfietscur sus van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Delft gaat volgen. AMSTERDAM. De 4e internationale baby-vakbeurs voor kinderwagens, kindermeubelen, enz. wordt onder de naam „Für das Kind.van 11 t.m. 14 januari 1963 in Frankfurt am Main gehouden. De brug over de Engelse rivier de Medway bij Rochester in het graafschap Kent, met dc bouw waarvan in de herfst van i960 op beide oevers gelijk is begonnen, is thans zover gevorderd, dat de twee helften elkaar bijna raken en met elkaar verbonden kunnen worden. De brug van voorgespannen beton, welke ruim 23 miljoen gulden kost, is de grootste van deze constructie ter wereld. Zij maakt deel uit van een nieuwe grote verkeersweg, welke in de voorzomer van 1D63 moet worden geopend. De folianten vergelen, de geleerde glans der steden ver doft, maar het boek der na tuur beleeft ieder jaar een nieuwe oplage. Groepen militairen naar gebied van Algiers Dit nummer bestaat uit 8 paglna'a kazernes blijven, aldus een Franse zegsman in Algiers. Premier Ben Chedda heeft zijn ver zoeningepogingen voortgezet, maar behaalde hierbij weinig succes. Zijn woensdag gedane voorstellen zijn door het politieke bureau verworpen. Donderdag werd te Algiers van gewoonlijk welingelichte zjjde ver nomen dat colonnes zwaar bewa pende militairen uit Oran naar het gebied van Algiers zjjn vertrokken. Van dezelfde zjjde wordt medege deeld dat artillerie uit het gebied van Mostanganem en uit west-Algerië onderweg is naar Algiers. Voorts wordt gemeld dat de telefonische verbindingen tussen Algiers en Oran donderdagavond j.l. door doorsnyden der kabels zjjn verbroken. Dit geldt ook voor de telefoonlijnen vanuit Etif, in oost-Algerie. Open taal van Oe Thant MOSKOU, 30-S. Voor zijn vertrek naar Warschau heeft Oe Thant vol gens radio-Moskou verklaard ervan overtuigd te zijn dat het Russische volk de V.N. bij hun werk in Kongo zal willen helpen als het het Kon golese vraagstuk in zijn volle om vang zou kennen. Toen de Russische regering zich met Kongo inliet, aldus Oe Thant, deed zij dit uit vrees én argwaan. Wil mij echter verontschuldigen als ik zeg, dat het Russische volk de ware aard van het Kongolese vraag stuk niet volledig doorgrondt. Ik zeg dit met een bezwaard hart, omdat de diplomatie honingzoete woorden eist,' maar ik geloof niet in mooipraterij, daar mooie woorden er niet toe zul len bijdragen dat het grote en moe dige volk van Rusland tot een wel overwogen waardering van de situ atie komt, aldus Oe Thant. PARIJS, 30-8. Generaal De Gaulle heeft besloten enkele constitutionele hervormingen aan een volksreferen dum te onderwerpen, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Het referendum zou eind oktober of be gin november plaatsvinden. Het voor naamste onderdeel betreft de ver kiezing van de president. Uit officiële bron werd gemeld, dat de berichten over procedure en tijdstip van een eventuele constitu tionele wijziging geen enkele grond hebben. De hangbrug over de Hudson (V.S.) De gouverneurs van de staten New York en New Yersey, resp. Nelson Rockefeller en Richard Hu- gues, hebben donderdag de ondei'ste verdieping van de hangbrug over de Hudson, genoemd naar George Was hington, geopend. Het verkeer over de brug, dat in 1961 38 miljoen voer tuigen omvatte, zal nu met 75 pro cent kunnen toenemen. De beroem de Franse architect Le Corbusier heeft de hangbrug, die in 1927 door de Amerikaan Othmar Ammann ge construeerd werd, de mooiste brug ter wereld genoemd. De bouwkos ten bedroegen 145 miljoen dollar. H.K.H. Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „3 X A" in Enschedé. We zien de prinses hier met een tweetal ponies, dat grote interesse toonde voor het boeket van de prinses. Gelukkig was er nog wel een handvol hooi aanwezig, zodat de honger van de dieren op minder kostbare wijze gestild kon worden. (Van een spec. A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 30-8. De delegatie van drie hoge Indonesische officie ren en drie burger-ambtenaren die een radioverbinding met Djakarta tot stand zullen brengen, is in Hol landia gehuisvest in een woning aan de Van der Goes-laan. Donderdagochtend hebben de In donesiërs een bezoek gebracht aan de missie der V.S. te Hollandia. Ge neraal Wirranata Koesoema en de twee andere Indonesische officieren waren gekleed in de uniform der In donesische strijdkrachten. Op weg f.an hun woning naar het kantoortje van de V.N. trokken de Indonesiërs uiteraard grote belangstelling van de inwoners van Hollandia. Toen het gezelschap aankwam bij het kantoor van de V.N., dat is geves tigd in een der gebouwen van het gouvernement, stroomden tientallen Papoea's naar de ingang. Evenals woensdag bij de aankomst der In donesiërs, verliep alles in het diep ste stilzwijgen. De Papoea's staar den wat dromerig naar de Indone siërs in hun keurige, van onder scheidingstekenen welvoorziene uni form. Zij liepen weer door nadat de Indiase generaal Rikhye de Indone sische delegatie had binnengelaten. Waarschijnlijk krijgt de Indonesi sche delegatie te Hollandia eveneens een kantoortje. K.L.M. bereidt zich voor op versnelde repatriëring van militairen uit Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 30-8. De K.L.M. staat voor een nieuwe vuurproef. Net had zij zich gereed gemaakt voor repa triëring van enkele duizenden mili tairen uit Nieuw-Guinea gedurende de herfstmaanden, of daar komt het bericht dat de Verenigde Naties een snellere afvoer van onze troepen op prjjs stellen. Tot nu toe meende de Nederlandse regering, dat zij onze strijdmacht ge leidelijk uit Nieuw Guinea kon te rugtrekken en dat de laatste militai ren eind december naar Nederland zouden repatriëren. Zich daarop ba serend had zij de K.L.M. om een ge detailleerd plan gevraagd. Dit plan voor intensivering van de reeds be staande luchtbrug heeft de K.L.M. inmiddels ingediend. Wanneer de militairen echter veel sneller moeten worden afgevoerd, zal de K.L.M. zich andermaal moeten beraden en een nieuw plan op tafel moeten brengen. Insiders hebben veel bewondering voor de efficiënte wijze waarop de K.L.M. in deze voor haar zo moei lijke tijd eert goed geoliede lucht brug tussen Biak en Schiphol heeft weten te slaan met een DC-8 die wekelijks twee retourvluchten naar Nieuw Guinea maakt en daar tussen door ook nog een keer van Biak heen en weer naar Bangkok vliegt. Tot LONDEN, 30-8. - Gezaghebbende kringen in Londen hebben donder dag gezegd dat een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der westelijke „grote vier" pas na de opening van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties op 18 sep tember zal worden gehouden, en niet daarvoor. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Lord Home, zal op 10 september aanwezig zijn bij de ope ning van dc conferentie van eerste ministers van het Britse Gemenebest. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken had tevoren gezegd dat Engeland met de Verenigde Staten, Frankrijk en Wcst-Buitsland het plan voor een conferentie heeft besproken. Premier van Japan naar Nederland DEN HAAG, 31-8. Van 21 tot 23 november a.s. zal de minister-presi dent van Japan, op uitnodiging van de Nederlandse regering, een bezoek aan ons land brengen. De heer Hayeto-Ikeda brengt dit bezoek in het kader van een reis door Europa. Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met tijdelijk wolkenvel den; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; weinig ver andering in temperatuur. 1 sept. Zon op 5.50, onder 19.29. Maan op 8.00, onder 20.39. 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.27. Maan op 9.04, onder 20.59. 3 sept. Zon op 5.53, onder 19.25. Maan op 10.08, onder 21.19. Eerste kawrtier: 7 sept. te 7.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 sept. 2 sept. 3 sept. 5.05 v.m. 5.38 v.m. 6.08 v.m. BROUWERSHAVEN 1 sept. 2 sept. 3 sept. 4.14 v.m. 4.45 v.m. 5.14 v.m. 17,02 n.m. 17.35 n.m. 18.05 n.m. 16.33 n.m. 17.02 n.m. 17.31 n.m. dusverre gaat het slechts om de re patriëring van burgers, straks zullen er nog militairen bijkomen en zal de capaciteit van de luchtbrug sterk moeten worden opgevoerd. Proces tegen prof. Leibbrand STUTTGART, 30-8. De internatio naal bekende verkeersdeskundige, prof. dr. Kurt Leibbrand, die des tijds naar Den Haag werd ontboden om de H.T.M. van advies te dienen, zal aanstaande dinsdag voor de rechtbank te Stuttgart terechtstaan wegens moord en poging tot moord. De 48-jarige Leibbrand wordt er van beschuldigd, in augustus 1944 als eerste luitenant en hoofd van een pionier-afdeling in zuid-Frankrijk, bij Avignon en Orange, het neer schieten zonder vorm van proces van een groep Italiaanse vrijwilligers te hebben bevolen. Van de groep niets vermoedende Italianen werden er minstens 26 neergemaaid, vijf wisten te ontkomen. Leibbrand zou sinds juni 1933 lid Van de S.S. zijn geweest. Op 23 juli 1961 werd hij op het vliegveld van Frankfort gearresteerd. De Russische ruimtevaart MANCHESTER, 30-8. De Russische geleerde dr. Konstantin Egorov heeft donderdag in een lezing in Manches ter vcor de Britse associatie ter be vordering van de wetenschap onder meer gezegd dat de Sowjetrussische ruimtevaarders Popovitsj en Niko la jev hun .vlucht tweemaal zo lang hadden kunnen volhouden. Zij had den daartoe genoeg voorraden bij zich. Dertig procent van het gewicht van de ruimteschepen, die vijf ton zwaar zijn, werd gevormd door de mannen zelf en hun voorraden. Springtij: 1 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van gebied met hoge barometerstanden verplaatst zich nu langzaam van Ierland in de richting van de Noordzee, waarbij zich tegelijkertijd een rug van hoge luchtdruk over Scandinavië uit breidt Dit zal tot gevolg hebben, dat de wind bij ons ruimt naar het noor den, waardoor de aanvoer van koele lucht, waarin wolkenvelden voorko men, morgen zal voortduren. Aan de westzijde wordt het hoge- drukgebied aangetast door een nog voortdurend in diepte toenemend groot depressiegebied, waarvan de kern zich ongeveer halverwege tus sen Ierland en New Foundland be vindt. Deze beweegt echter maar met geringe snelheid in ongeveer noord oostelijke richting. Het laat zich daarom aanzien, dat het hogedruk- gebied ook gedurende het weekeinde het weer in ons land zal blijven be heersen en het droge weer voort duurt. Koerscorrectie van Mariner II WASHINGTON, 30-8. De koerscor- rectie van de Amerikaanse Mariner 2, die op weg is naar de planeet Ve nus, zal worden aangebracht tussen maandag 20.04 en dinsdag 06.58 uur, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, N.A.S.A. donderdag officieel bekend gemaakt. Zoals bekend, zal men door mid del van een radiosein een raketmo tor in werking stellen, die het ruim teschip naar de nabijheid van Venus moet stuwen. Een aardbeving, die enkele minu ten aanhield, heeft donderdagoch tend Salt Lake City, in de Ameri kaanse staat Utah, do enschudden. De schok werd het sterkst gevoeld in Cache vallei, waar zware schade werd veroorzaakt aan gebouwen en woningen. Cache vallei ligt ongeveer 130 kilometer ten noorden van Salt Lake City. Uit deze stad werd geen Stichting „Volk en verdediging in het leven geroepen DEN HAAG, 31-8. Donderdag is in het leven geroepen dc stichting „Volk en verdediging". Deze stich ting is voortgesproten uit particu lier initiatief, met volledige instem ming van de regering en tot stand gekomen in samenwerking met de Raad van Nederlandse Werkgevers- bonden, het Overlegorgaan van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, de Katholieke Arbeidersbe wegingen en het Christelijk Natio naal Vakverbond en met het Neder lands Vrouwencomité. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, in zijn hoedanigheid van regent van deze stichting, tijdens een perscon ferentie in de Nieuwspoort in Den Haag o.m. gezegd dat de stichting naar het gunstig voorbeeld van soortgelijke organisaties in andere westerse landen er toe wil bijdragen dat in alle geledingen van het Ne derlandse volk het inzicht wordt ver diept zowel in de eigen nationale waarden als in de samenhang daar van en die van de vrije wereld in het algemeen. De stichting wil mee werken, aldus prins Bernhard, aan het aanvaarden van de verantwoor delijkheid voor en aan de bereidheid tot de verdediging van deze waar den, zowel nationaal als in het ka der van de samenwerking der vrije westerse wereld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1