MACHT TEGEN RECHT Restaurant voor vrouwen Die z-ijn lekker! Koninklijk Paar naar Perzië U kunt TOGAL onverwacht nodig hebben Amerika en Frankrijk en de Berlijnse kwestie De maaidorser oplossing voor gebrek aan arbeidskrachten BLIK DOOR HET WERELDVENSTER Dat de Oostduitse generaal Hel mut Hoppe plotseling tot militaire commandant van oost-Berlyn is be noemd nadat de Russen de functie van Sowjet-bevelhebber in Berlijn hebben opgeheven, verandert niet veel aan de feitelijke toestand. Met het recht aan hun zijde kun nen de westelijken zeggen dat er een juridisch stevig gebaseer akkoord be staat over een viermogendheden- beheer van de oude hoofdstad van het Reich en dat die juridische sta tus niets verandert, wat de Russen ook doen. Dat is zo, maar het is ook zo dat er aan de feitelijke situatie des te meer verandert. In dé loop der jaren is daardoor zelfs zóveel veranderd, dat de juridische status van Berlijn niets meer van doen heeft met de feitelijke Om met The Economist te spre ken: een stoel waaraan één poot mankeert, is een wankel ding om op te gaan staan voor een uitdagende houding. Het gezamenlijk Russisch- Amerikaans - Brits - Frans bestuur over de hele stad is al sinds jaren een fictie en door net te doen of het een feit is, bereikt men weinig. Macht tegen recht Natuurlijk is het formeel zo dat wat de Russen ook doen, het recht der westelijken niet verandert. Maar in feite is van meer belang dat het westen op geen enkele manier de Russen kan beletten de oorspronke lijke overeenkomsten aangaande Berlijn aan hun laars te lappen zo veel als zij willen. Het is een kwes tie van macht versus recht, vanouds een ongelijke strijd. Het is zelfs een wonder dat Chroesjtsjef al niet lang in alle op zichten de samenwerking heeft ge staakt, die toch nog maar uitsluitend nominaal was behalve ten aanzien van de luchtvaart-controle-commis sie en de bewaking van Hess en an dere oorlogsmisdadigers in de gevan genis van het W estberlijnse Spandau. Tenslotte is hij al vier jaar constant gebleven in zijn eisen dat het Duitse en Berlijnse vraagstuk op zijn voor waarden wordt opgelost, voorwaar den die inhouden dat de D.D.R. van Ulbricht als een volwdardige staat wordt erkend en dat het westen zijn troepen uit west-Berlijn terugtrekt. Op allerlei manieren heeft hij er kenning van de Oostduitse satelliet staat proberen af te dwingen, tot dusver zonder succes. Het met Bonn verbonden westen kon dit niet, omdat het de Bonds republiek Duitsland had erkend als de opvolger in rechte van Hitiers Duitsland. En Bonn houdt zichzelf nog steeds voor het voorlopige be wind tot heel Duitsland is herenigd. Het daaruit gesproten Hallstein-doc- trine, dat inhoudt dat Bonn geen relaties onderhoudt met een land dat ook Pankow erkent, moet die ge dachte levend houden al is duidelijk dat het een illusie is. Moskou zal geen verdwijnen van de D.D.R. toe staan ten behoeve van een Duitse hereniging; Ulbrichts staat is een realiteit. Geen tegenzet mogelijk Formeel is de taak van de ver dwenen Sowjet-commandant in Ber lijn overgenomen door het hoofd kwartier van het Rode Leger in oost-Duitsland, zodat er voor het westen nog een lange omweg is, con tact met Poppe te voorkomen. Maar door een besluit van Chroesjtsjef kan dat verandéren en dan is er voor het westen nog maar één partij om mee te praten: de D.D.R. Dat kan ook doordat de Russen hun taak in het luchtveiligheidscentrum overdragen aan de Oostduitsers. Washington beweert op iedere mo gelijke Russische stap een antwoord klaar te hebben. Maar hierop is ge woon geen antwoord. Chroesjtsjef kan het westen dwingen met de D. D.R. te onderhandelen als er een probleem ontstaat waarover moet worden gepraat. Zo'n probleem te forceren is voor Ulbricht een klein kunstje. Het is een ongelukkige situatie, maar het westen is volkomen tot een defensief gedwongen. De enige ma nier voor het westen om in deze af faire enig initiatief te ontwikkelen, is de assemblee van de Verenigde Naties, die binnenkort bijeenkomt, in de zaak te mengen. De Sunday Times suggereert dat in die organi satie wellicht een nieuwe vorm voor het bestuur van de westelijke helft van de stad kan worden gevonden. De drie westelijken zouden dan als agenten van de Veiligheidsraad en niet langer als overwinnaars in een al weer zeventien jaar geleden ge- eindigde oorlog de taak krijgen west-Berlijn te besturen. Het is een redelijk plan, waarbij men echter moet bedenken dat in de Veilig heidsraad een vetorecht bestaat waarvan de U.S.S.R. nooit heeft ge schroomd gebruik te maken. Ingezonden mededeling LEKKERLAND chocoladekorrels LEKKERIAND-EXPRES fotoeveK ««wf. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Heden - donder dag 30 augustus - om 5 uur ds. La- main, Grand Rapids, N.-Amerika. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosterend (Fr.): S. Zeilstra, Drachten; door de Prov. Kerkvergadering van Groningen als predikant voor buitengewone werk zaamheden (schipperspredikant)J. Matzer van Bloois, Groningen; te Oldebroek: P. Bouw, Ede; te Hoo- geveen: B. Eysinga, Barneveld. Ger. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willige- Langerak: E. Dijkstra, Heinenoord. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Gramsbergen en Lutten: J. W. Beekman, Arum. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Noordscheschut: A. W. Drechsler, Vlissingen; voor Arn hem: J. Brons, Bunschoten. Ger. Gemeenten Bedankt voor Kalamazoo (Michi gan, U.S.A.): H. Rijksen, Gouda. Oud-Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Kampen: J. van der Poel, Ede die bedankte voor Capelle a.d. IJssel. Scheepvaartberichten Philippia (t.), 28-8 van Lavera naar Mena. Tegelberg, 29-8 te Mauritius. Willem Ruys, 29-8 te Lissabon. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag, met behulp van een twee- traps-Thor-Agena, raket, een aard- satelliet gelanceerd. DEN HAAG, 28-8. Koningin Juli ana en prins Bernhard zullen op 18 oktober een bezoek van een week brengen aan Perzië. Aldus meldt het Britse persbureau Reuter uit Tehe ran. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag noemde als datum voor het bezoek eveneens 18 oktober, doch verwees voor nadere inlichtingen naar het ministerie van buitenlandse zaken. Een zegsman van dit ministerie ver klaarde over het koninklijk bezoek geen informaties te kunnen ver strekken. Aardbevingen in Italië en Griekenland ATHJSNE, 28-8. Aardbevingen die in Griekenland en Italië zijn voor gekomen, hebben slechts lichte scha de aangericht. Er wordt melding ge maakt van één dode: een man van negentig jaar overleed aan de ge volgen van verwondingen die hij tijdens de bevingen zou hebben op gelopen. Enkele mensen werden licht gewond. In Tarente, zuid-Italië, vluchtten de mensen tijdens een begrafenis plechtigheid toen de kist begon te bewegen en de brandende kaarsen eraf vielen. De oorzaak was niet het opstaan van de dode maar de aard beving. Voor 25 jaar. ZIERIKZEE. Op de jongste raads vergadering werd medegedeeld dat het waterschap Schouwen medio no vember 's Landskamer aan de Oude Haven als vaste zetel zal betrekken. OOSTERLAND. In september be gint de damclub „O.D.C." het vijfde spelseizoen met de wekelijkse bij eenkomst. OUWERKERK. De restauratie van de gevel der Ned. Hervormde kerk is voltooid. De stellingen zijn weg genomen, waardoor de kwaliteit van het herstelwerk aan het licht kwam. WESTENSCHOUWEN. (Uit de ru briek: „Voor 50 jaar"). Met ingang van 1 oktober kunnen schepen in zee, door tussenkomst van de kust- seinpost Wester schouw en telegram men wisselen met alle kantoren in binnen- en buitenland. HAAMSTEDE. Op 1 oktober zal het 25 jaar geleden zijn, dat een zangvereniging werd opgericht on der de naam „Haamsteedsch Zang koor" met aanvankelijk 16 leden. NIEUWERKERK. Het bestuur van „Oefening en Uitspanning" riep een aantal dames bijeen, met het doel te komen tot het organiseren van een bazar. HAAMSTEDE. In verband met grondmist op Schiphol, werden alle inkomende vliegtuigen naar het vliegveld alhier gedirigeerd, daar Haamstede meldde „open" te zijn. ZIERIKZEE. In oktober zal de af deling Zierikzee van het Leger des Heils het eerste lustrum herdenken. ZIERIKZEE. De gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1938 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 391.616,48. Ned. Heidemaatschappij vijf en zeventig jaar ARNHEM, 28-8. 5 januari 1963 zal de Nederlandsche Heidemaatschap pij zijn 75-jarig bestaan vieren. Dit jubileum zal op 28 januari tijdens een bijeenkomst in Muses Sacrum te Arnhem worden gevierd. Aanslui tend wordt een receptie gegeven in het Provinciehuis. Voortbouwend op haar oorspronkelijke doelstelling, de verhoging van de opbrengst van grond en viswater en de instandhou ding van bossen en bevordering van beplantingen, meent de Nederland sche Heidemaatschappij in de afge lopen vijfenzeventig jaar ruim schoots haar bijdrage te hebben ge leverd tot de verhoging van Neder lands welvaart. Uitgaande van wat haar bij de oprichting voor ogen stond, nl. dat zij zou zijn een ver eniging te algemenen nutte, heeft zij haar opdrachten tot uitvoering ge bracht. Veel omvattend is het ter rein geworden waarover haar werk zaamheden zich uitstrekken. Advise rend en leiding gevend heeft zij haar aandeel gekregen in wat in ons land o.a. op het gebied van ontginning, bebossing, beplanting en ruilverka veling tot stand is en wordt ge bracht. Sterk ontplooid heeft haar activiteit zich ten opzichte van de recreatie die zich in tot voltooiing gekomen sportterreinen, wandelpar ken, zwembaden e.d. manifesteert. V.N.-waarnemersteam voor Nieuw-Guinea VER. NATIES, New York, 28-8. Van de zijde van de Verenigde Na ties is dinsdag meegedeeld, dat in totaal 21 militaire waarnemers van de Verenigde Naties in westelijk Nieuw-Guinea toezicht zullen uit oefenen op de naleving van de be standsovereenkomst, die tussen Ne derland en Indonesië is gesloten. 18 leden van het waarnemersteam zijn zoals bekend reeds in Nieuw Guinea aangekomen, de overige leden zullen spoedig volgen. Dalende prijzen op rundvleesmarkt UTRECHT, 28-8. De rundvlees- markt kenmerkt zich momenteel door dalende prijzen. Het prijsniveau per kilogram geslacht gewicht ligt gemiddeld 15 tot 25 cent onder dat van verleden jaar. Door de weers omstandigheden en de voederpositie kan de komende najaars-uitstoot groter worden dan normaal. In een nota aan het bestuur van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees zegt de voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, dat het met het oog op deze moeilijke situatie gewenst is, importbeperkende maat regelen te treffen. Lange wachtlijst van grotere bouwwerken DEN HAAG, 28-8. De aanvragen om rijksgoedkeuring voor grotere bouwwerken (naar gelang van de sector bouwwerken met een waarde van f 50.000 of meer of met een waarde van f 100.000 of meer), die door het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid zijn aan gehouden, zijn in de eerste helft van het lopende jaar wat de waarde be treft met circa 20 pet. toegenomen, te weten van f 1620 miljoen tot f 1942 miljoen. De op goedkeuring wach tende aanvragen van het bedrijfs leven (sectoren handel en verkeer en nijverheid) stegen met f 287 miljoen tot f 1.111 miljoen. Het aantal aan gehouden aanvragen uit deze sector steeg van 1.429 tot 1.801. Er werden in deze sectoren in de eerste helft van dit jaar goedkeurin gen verleend voor bouwwerken met een totale waarde van f 362 miljoen. DEN HAAG. De voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in de provincie Zuid Holland, heeft in Den Haag de bouwcommissie ge ïnstalleerd die belast wordt met de voorbereiding en uitvoering van en de supervisie op de bouw van het paviljoen voor chronische beade mingspatiënten aan de Stevinstraat in Scheveningen. Flitsen uit het buitenland In de omgeving van Bamako, in de Westafrikaanse staat Mali, is een vrachtauto omgeslagen, toen het voertuig een andere auto wilde voorbij rijden. Negentien inzitten den verloren hierbij het leven, ter wijl er negen werden gewond. Een Russisch schip met 5.000 ton graan en een drijvende havenkraan van 100 ton voor Cuba is uit Odessa vertrokken. Dit jaar zullen twee maal zoveel goederen als vorig jaar naar Cuba worden verscheept, aldus Tass. De British European Airways, een van de twee Britse staatslucht vaartmaatschappijen,, heeft bekend gemaakt dat zij in 1961 voor het eerst sedert acht jaar een verlies heeft geleden en dat, indien de te korten blijven bestaan, de opening van nieuwe internationale lijndien sten mogelijk zal moeten worden beperkt. Tegen vier Britse nazi-leiders, Colin Jordan, John Tyndall, Denis Perie en Ian Kerr-Ritchie, die te recht staan op beschuldiging van het onwettig in bezit hebben van explo sieven is voor een rechtbank in Lon den voor ieder een boete van hon derd pond sterling geëist. Tass meldt dat het New Yorkse kantoor van een Russisch blad door „onbekende personen" is overvallen. De correspondent van het blad kwam o# zijn kantoor en ontdekte dat zijn bureau wes geplunderd. Zijn fototoe stel was verdwenen. Volgens Tass hadden zich op de kantoren van an dere Russische correspondenten in New York ook dergelijke incidenten voorgedaan. Benauwd uurtje AMSTERDAM, 28-8. Drie jon gelui, twee jongens van vijf tien en een meisje van 14 jaar hebben in Amsterdam een be nauwd uurtje doorgemaakt. Omstreeks half zeven 's avonds waren ze met z'n drieën op de Zeeburgerkade in een zoge naamde container gaan schui len voor de regen. Zonder dat ze het merkten deed iemand de deur, die ze hadden open gelaten, dicht, zodat ze in de luchtdicht afgesloten container zaten opgesloten. Het is aan het scherpe gehoor van een portier van de maatschappij „Oceaan", die hun hulpgeroep hoorde, te danken, dat ze er zonder narigheid van zijn af gekomen. De portier waar schuwde onmiddellijk de rijks politie te water die met een boot naar de Zeeburgerkade voer en daar de deur van de container wist open te krijgen, net nog bijtijds, want toen de jongelui de container hevig transpirerend verlieten was er niet veel zuurstof meer over. DE LANDBOUW KAN GERUST ZIJN Viaduct - schakel naar Rijksweg 18 - op tijd gereed BRUINISSE, 29-8. Na een gehele nacht werken, werd door de firma J. van Djjk uit Hardinxveld, aanne mer van de sluiswerken c.s. aan de Grevelingendam, vorige week het dek gestort van het viaduct over de Cornelis Hageweg langs de Noord- dijk te Bruinisse. Dit viaduct vormt een schakel in de verkeersweg, die van de Greve lingendam naar rijksweg 18 loopt. Van de zijde van de landbouw was er indertijd op aangedrongen, dat de werkzaamheden aan het viaduct klaar zouden zijn voor het begin van de bietencampagne, omdat over de Cornelis Hageweg, die gedurende de werkzaamheden voor het verkeer was afgesloten, altijd veel bieten hun weg vinden naar de aan de Noorddijk gelegen weegbrug. Met de wensen van de landbouw is dus terdege rekening gehouden. Ingezonden mededeling Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apolh. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Verenigde Staten voor diplomatieke actie INGEZONDEN STUKKEN Voetgangers moeilijk zichtbaar in donker Mijnheer de redakteur. Op zondagavond 26 augustus jl. vond op de weg van Zijpe naar Brui nisse een tragisch ongeval plaats, waarbij een berijder van een brom fiets het leven verloor ten gevolge van een val na aanrijding van een voetgangster. De voetgangster werd hierbij licht gewond. Naar aanleiding van dit droevig gebeuren willen wij er op wijzen dat men er nog niet voldoende bij stilstaat, dat voetgangers bij donker moeilijk zichtbaar zijn; vooral wan neer zij donkere kleren dragen. Bij duisternis kunnen de berijders van motorvoertuigen door verblindend licht van een tegenligger niet goed zien wat zich tussen dat naderend voertuig en henzelf op de weg be vindt; bovendien ziet de chauffeur door eigen dimlicht een donker ge klede voetganger niet tijdig genoeg. Deze wordt daarvan vaak de dupe. Met het oog op de komende don kere dagen van de herfst- en win terperiode willen wij de voetgangers met klem raden: „Maak Uzelf zichtbaar!" Loop op buitenwegen in het don ker altijd links, dan kunt u het rij- verkeer zien naderen en zonodig tij dig uitwijken en draag bij voorkeur witte- of lichtgekleurde kleding. Het is niet voldoende dat u het rij verkeer ziet. Het is voor uw eigen veiligheid van niet minder belang dat ge ervoor zorgt dat ge gezien wordt. Th. A. A. VAN AMERONGEN, Secr. Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, Afdeling Den Haag en Buurge meenten, Bezuidenhoutseweg 291, Den Haag. MAARSSEN. Dinsdag in de na middag is de zesjarige Fred van Beek uit Maarssen in het Amster dam-Rijnkanaal verdronken. De jon gen was aan het spelen met zijn ka meraadjes en op een gegeven mo ment raakte hij te water. Ingezonden mededeling Tafelzilver ONZE Specialiteit WASHINGTON, 29-8. Woensdag werd te Washington de tekst vrij gegeven van een verklaring, die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk 7 juni jl. heeft afgelegd voor de ondercommissie voor de toewijzingen van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden. Rusk zei b(j die gelegenheid dat de V.S. en Frankrijk het eens waren over de politiek, welke met betrek king tot het Berlijnse vraagstuk te genover de Sowjet-Unie moest wor den gevoerd. „Er bestaan slechts afwijkende inzichten ten aanzien van de te vol gen tactiek", aldus Rusk. „President de Gaulle meent dat het in het hui dige stadium geen zin heeft verken nende besprekingen met het Krem lin over Berlijn te voeren. Wij me nen daarentegen dat de toestand al daar zo gevaarlijk en belangrijk is, dat wij het noodzakelijk achten dienaangaande althans doelmatige diplomatieke verbindingen met Rus land te onderhouden. Indien het Berlijnse vraagstuk niettemin toch tot een crisis zou leiden, kan althans niet worden gezegd dat deze een ge volg was van onvoldoende actie der diplomaten", aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in zijn verklaring van 7 juni jl. Rusk voegde hieraan nog toe: „Ge neraal de Gaulle maakt geen be zwaar tegen het verkennende Ame rikaans-Russische overleg over Ber lijn. Hij wil er alleen niet in wor den betrokken. Wij spreken ook niet voor de Franse president. Deze bekleedt hierin slechts de positie van een waarnemer, die gadeslaat hoe het gesprek vordert". EEN VERANDERD OOGSTBEELD OURER (I). GOES, 28-8. Een van de oplossin gen die Nederlandse graanverbou- xvers gevonden hebben voor het te kort aan arbeidskrachten heet „maaidorser". Aan die oplossing is een complex van nieuwe problemen ontsproten, samen te vatten in de vraag: „Hoe kan men gemaaidorst graan vlug opbergen, veilig bewaren en voordelig verkopen? Concrete antwoorden daarop zijn al in ge bruik genomen, in de vorm van nieuwe of veranderde gebouwen, machinerieën en voertuigen. En er komen er nog meer, want de aan passing van graanvervoer, -bewer king en -bewaring bij de nieuwe toestand op de akker gaat voort. De allerlaatste tijd zelfs in verhevigd tempo, nu de ontwerpers van nieu we oplossingen opgejaagd worden door de graantank. Nog niet zo heel veel jaren gele den was de zelfbinder het moderne apparaat, dat in de oogsttijd over onze korenvelden ging. Zo'n machine maait het koren en bindt het aan schoven, en aan menselijke arbeid zijn er 42 man-uren bij nodig om een hectare af te werken, tot en met het opbergen van het nog ongedorste koren in de boerderij. De maaidorser, die het koren maait en meteen te velde dorst, kwam kort na de ooi-log ons land binnen, wantrouwig bekeken door menigeen die hem in ons vochtig klimaat niet vond passen. Maar naarmate het aantal mannen, dat man-uren in de landbouw eiste vol te maken, slonk, groeide het aantal der boeren die over de klimatologi sche bezwaren heenstapten en zo'n ding of zelf kochten, of er de loon werker mee liet komen. Want een flink uit de kluiten ge wassen maaidorser heeft voor een hectare geen 42, maar vijftien man uren nodig. En dan is er niet alleen gemaaid en gedorst, dan is ook het gedorste graan nog in zakken ver pakt, het stro in pakken geperst, en zakken graan en pakken stro zijn er gens binnengebracht. Zodat er vorig jaar al zd*n vierduizend maaidorsers in ons land in omloop waren. In 1960 reeds werd om en nabij de twintig procent van ons totale graan areaal ermee bewerkt, een percen tage dat sindsdien nog flink moet zijn toegenomen. En nu is er dan ineens de graan- tankjbijgekomen die, op de maaidor ser gemonteerd, het mogelijk maakt het gedorste losse graan rechtstreeks van die machine op een wagen te storten en het vullen en op wagens laden van zakken overbodig maakt. AMSTERDAM. De Amsterdamse kunstcriticus Charles Wentinck heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee houten beelden ter waarde van tienduizend gulden uit zijn woning aan de Prinsen gracht. DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft conform de eis de 34-ja rige vroegere kantoorhouder van de P.T.T. in Woubrugge A. P. wegens verduistering van 26.000 gulden ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON „Zo, zus, drink dit maar eens ach ter elkaar op. Beschouw het als een paardemiddel en ga dan maar een lekker tukkie doen. Ik kom rustig bij je zitten met m'n boeken en zal er wel voor zorgen, dat niemand bij je kan komen. Reken maar!" Ans dronk de bittere drank op en viel toen weer achterover op het kussen. „Ikik ga niet meer te rugzei ze kappertandend. „Allicht niet. Je blijft lekker bij ons, zus. En pit nu maar een uurtje. Laat alle mannen de pip krijgen, die mooie jongen van Grotendorst in de eerste plaats". De volgende morgen ging Frida naar het exportbedrijf. Ze negeerde portier en receptioniste en liep rechtdoor naar het privékantoor, waar ze naar binnen stapte zonder te kloppen. Jan Grotendorst zat in zijn eentje achter zijn bureau en keek ver stoord op. „Juffrouw, wie heeft ge zegd, dat u door kon lopen?" begon hij, maar Frida liep tot vlak voor zijn bureau en keek hem rustig aan. „Dat heb ik tegen mezelf gezegd, flinke meneer Grotendorst junior. Ik ben een huisgenoot en een vrien din van juffrouw Adema en ik kom haar spullen halen. Plus haar sala ris. Hier moet een tasje zijn, een mantel en een parapluie. En als u zo beleefd wilt zijn een bewijsje klaar te maken voor uw kassier, dan hoef ik niet al te lang in uw gezel schap te verkeren". Het gezicht van de man betrok nog meer. „Betekent ditdat Ans niet meer terugkomt?" „U bedoelt natuurlijk juffrouw Adema. Ans is ze alleen voor ons, begrijpt u? Inderdaad, ze heeft ta bak van u. En schiet een beetje op, meneer Don Juan". „Jamaar ze kan me toch zo niet in de steek laten?" Frida knikte voldaan. „Dat kan ze nu juist wel. Wat dacht u nu, dat u als baas maar alles kunt.doen met een ondergeschikte? U moogt nog van geluk spreken, dat ze er beslist geen werk van wil maken, want als ze onze zin gedaan had, dan was er een aanklacht tegen u ingediend en dan hoef ik u zeker niet te vertel len, wat die aanklacht zou inhouden, wel?" Hij schudde met zijn hoofd. „U bent niet lekker. Er is niets voor gevallen. Wat zeg ik? U draait de zaak precies om. Ze heeft geprobeerd me te vermoorden, weet u dat wel?" En daar zou ze vast levenslang voor gekregen hebben, dacht u ook niet? Meneer, laat me niet lachen. Apropos, hoe lang moet ik nog wach ten?" Een kwartier later liep Frida weer op straat, met de bezittingen van Ans en twee volle maanden salaris. „Het gaat beter van een stad dan van een dorp", had Frida gezegd, toen hij haar wilde afschepen met één maand. „Het minste, wat u nu nog voor haar kunt doen is tenmin ste financieel een beetje schadeloos stellen". En Jan Grotendorst was gezwicht. Hoofdstuk 10. Waarin Ans zich aanpast cn een brief ontvangt. Nadat Ans weer wat opgeknapt was, besloot ze ook een betrekking te zoeken, waarin ze zich zou kun nen bekwamen voor haar toekomsti ge functie. Daar er vakatures waren in het restaurant, waar Greet werk te, aanvaarde Ans een diensters baantje en hoewel het werk haar aanvankelijk erg tegenstond, zette ze de tanden op elkaar en dacht aan de toekomst. Na enkele weken had ze haar ergste tegenzin overwonnen en begon ze wat meer roetine te krijgen. Greet, die wel begrepen had, dat de overgang van sekretaresse naar dienster voor Ans ontzettend groot was, hield daarom in het begin een oog je in het zeil, gaf haar morele steun en liet haar af en toe stiekem in de keuken uitrusten. Na drie maanden was het meisje er door heen en wie haar zag lopen met een blad vol consumpties zou zweren, dat ze het al jaren gedaan had. Ze was misschien niet zo vlot als de andere diensters, misschien lachte ze niet op commando, als een of andere klant probeerde leuk te zijn en een of andere flauwe mop debiteerde, maar er waren verscheidene klan ten, die min of meer geregeld kwa men en geleidelijk aan meer res pect kregen voor de bijzonder knap pe dienster, die vriendelijk was te genover iedere klant, maar voor het overige gereserveerd bleef. De gé rant was bijzonder tevreden over haar en toen er weer eens een van de meisjes onverwacht vertrok, vroeg hij aan Greet, of ze niet meer van die flinke vrouwen voor hem wist. (Wordt vervolgd).'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 6