DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hevige schietpartij in de boven-kasbah van Algiers De Europese politieke unie Roger Frey - een man van staal - gaat De Gaulle beschermen Sir John Croft gispt wedloop ruimtevaart Zware bosbrand bij Los Angeles Veel nazisme in Zuid-Amerika Alléén kernstopovereenkomst met controle Prinses Beatrix te Enschedé ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Mnnewekken 11, Zierikzee, Rtntbui'no. 1, tel. 01110-2255 Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,55, per week Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, Zierikzee. Redakteur: M? J. Bij de "Vaate, tel. 01110-2938 dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman. cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. Donderdag 30 augustus 1962 119e jaargang No. 19234 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 GEEN RUST VOOR ALGERIJE ALGIERS, 29-8. In de bovcn-kasbah van Algiers is woensdagmiddag een hevige schietpartij begonnen. Er zcuden talrijke slachtoffers zijn. Volgens de inzittenden van een patrouille-auto van de politie, werden 24 mensen door kogels getroffen. Het aantal doden was nog niet bekend. Ook werd in verscheidene andere districten van de stad geschoten. Er werd daar echter geen melding gemaakt van slachtoffers. Bii de schietpartij zouden vijf soldaten van willaja vier en een onbekend aantal burgers zijn gedood. Ongeveer honderd personen volg den woensdagavond een begrafenis in het centrum van de stad, zwaaiend met vlaggen onder de uitroep „ba- raket" (nu is het genoeg). Tegen uur in de avond begaven zij zich naar het hotel „Aletti", waar verscheidene Algerijnse leiders verblijven, en pro beerden het hotel binnen te dringen. De politie was opgedragen kalme rend op te treden. PARIJS, 29-8. Eindelijk is er een verantwoordelijke autoriteit, die president De Gaulle tegen eventuele komende aanslagen moet bescher men. Het is de 49-jarige minister van Binnenlandse Zaken. Roger Frey, een man van staal. Na de aanslag op zijn leven vorige week woensdag, waarbij één van de 140 afgevuurde kogels rakelings langs zijn achterhoofd ging, heeft de Gaulle er tenslotte in toegestemd dat de politie alle maatregelen neemt die zij noodzakelijk acht. Allereerst was het nodig de verantwoordelijkheid hiervoor in handen van één man te leggen. Tot nu toe was de veiligheid van de president geheel toever trouwd aan de kleine groep in het Elysee-paleis, de Parijse residentie. De leiding is nu in handen van minister Frey. een voormalig plan ter uit Caledonië, die in JS40 toetrad tot de vrije Franse strijdkrachten en sindsdien een onbevreesd, toegewijd en vurig aanhanger van de Gaulle is geweest. Op de woensdag gehouden kabi netsvergadering stelde minister Frey Uitgaansverbod De leiding van het vierde district kondigde een uitgaansverbod van 20 uur tot 5 uur 's morgens aan. Zij maakte bekend, dat „uitdagende ele menten" hadden geschoten waardoor „enige wonden" onder de militairen van het vierde district waren geval len. Inmiddels waren versterkingen aangevoerd bij de ingang tot de kas- bah. voor de bevoegdheid van de Parijse politie uit te breiden tot ieder vlieg veld of reisdoel van de Gaulle bui ten Parijs en de „amateuristische" geheimhouding van de speciale groep op te heffen. Alle politie- en veilig heidsfunctionarissen zullen op tijd worden ingelicht over de door de Gaulle te volgen route. Op deze rou te zullen de strengste veiligheids maatregelen worden toegepast: voor af uitgevoerde patrouilles en omleg gen van hot verkeer. De gebouwen langs de route zullen zorgvuldig worden bewaakt en indien nodig, voor-af worden doorzocht. De stoet van de generaal wordt uitgebreid. Er zullen minstens twee auto's met veiligheidsofficieren ach ter hem rijden, waar var* er een on der alle omstandigheden bij hem moet blijven en de andere mogelijke moordenaars moet aanvallen en in dien mogelijk neerschieten. Men heeft afgezien van het in ge bruik nemen van een kogelvrije auto voor de Gaulle. Hierdoor zou de snelheid van de wagen worden ver minderd en snelheid is een van de beschermende maatregelen. Boven dien rijdt de Gaulle graag hard, evenals bondskanselier Adenauer. Dinsdagavond deden militairen van het vierde district huiszoeking bij aanhangers van Yacef Saadi, een bekende verzetsman uit de strijd tegen de Fransen. Yacef Saadi heeft nu de zijde van Ben Bella gekozen. Bij de huiszoeking werden 33 ma chinepistolen, 3 lichte machinege weren en 2 bazooka's in beslag ge nomen. Er werden geen arrestaties verricht. In een communiqué wordt Chider, de rechterhand van Ben Bella, er van beschuldigd zjjn „huurlingen" bevel gegeven te hebben de leiders van willaja vier te ontvoeren en op de soldaten te schieten die bezig wa ren de rust in Algiers te herstellen. Actie Fiets foetsie GRONINGEN, 29-8. De ge meentepolitie in Groningen begint op 1 september met een rijwielactie onder het motto „Fiets Foetsie". Gehoopt wordt dat het publiek wat voorzich tiger met zijn fiets zal om springen, het karretje niet op verboden plaatsen zal neerzet ten zoals winkelportieken, in gangen of uitgangen, monu menten of beeldhouwwerken en ook dat men het rijwiel op slot zet. Van de 2241 fietsen, die het vorig jaar in Gronin gen werden gestolen, bleek meer dan 99 procent niet op slot te hebben gestaan. In de eerste helft van september zal zoveel mogelijk propaganda worden gemaakt voor het op slot zetten en goed parkeren van de fietsen, daarna zal de politie scherp optreden. De fietsen worden dan met vrachtwagens naar de opslag plaatsen van de politie ge bracht. De eigenaar kan zijn fiets terughalen maar krijgt een bekeuring. Reeks van maatregelen in voorbereiding Streven is veel te duur MANCHESTER, 29-8. - De ver maarde Britse atoomgeleerde Sir John Cockroft, heeft Groot-Brittan- nië gelukkig geprijsd dat het niet meedoet aan de wedloop in de ruim tevaart. H\j zei dit op een bijeen komst van de Britse vereniging voor de bevordering van de wetenschap, waarvan h\j voorzitter is. De Verenigde Staten geven per jaar twee tot drie miljard dollar uit om een man op de maan te doen lan den en waarschijnlijk doen de Rus sen het niet minder, aldus sir John. Hij bracht een verklaring in herin nering van de leider van het fonds voor bijzondere noden van de Ver enigde Naties, Paul Hoffman, waar in deze zei, dat er voor de onder ontwikkelde gebieden twee miljard dollar per jaar nodig is om binnen een tiental jaren het inkomen per hoofd in deze gebieden met 25 pro cent te doen stijgen. Groot-Brittan- nië gaf in de afgelopen jaren twee miljoen pond sterling per jaar voor steun aan het landbouwkundig en geneeskundig onderzoek in koloniale gebieden, aldus de geleerde. Amerikaanse boeren ontevreden DES MOINES, 29-8. Ongeveer 20 duizend Amrikaanse boeren hebben dinsdag in Des Moines (Iowa) gepro testeerd tegen de huns inziens te lage prijzen, die zij voor hun pro- dukten ontvangen. Zij eisen een prijsverhoging van 20 tot 25 procent. Het hoofd van de „National Farmers Organisation", Oren Lee Staley, ver klaarde dat vanaf vrijdagavond geen vlees en andere produkten zullen worden geleverd, wanneer deze eis niet wordt ingewilligd. Volgens hem gaat het hier om 25 a 30 procent van de totale Amerikaanse landbouw- produktie. LOS ANGELES, 29-8. In de val lei San Fernando, 60 km ten zuid oosten van Los Angeles, woedt een grote bosbrand, waardoor twee ra ketbases en verscheidene petroleum- bronnen worden bedreigd. Zes olie reservoirs zijn reeds ontploft; een sanatorium met 800 zieken moest worden ontruimd. Verscheidene dor pen zijn ontruimd en duizenden stuks vee vluchten voor het vuur. KOPENHAGEN, 29-8. Een net van nazi-cellen is over geheel latijns- Amerika opgebouwd en men wacht een geschikt tijdstip af om de Joodse gemeenschappen daar dwars te zit ten. Dit verklaarde dr. Israel Goldstein, internationaal voorzitter van het „Kered Hayesod", een internationale Joodse organisatie, woensdag op een persconferentie in Kopenhagen. Volgens hem was de migratie van Joden uit Argentinië naar Israël in de afgelopen maanden toegenomen. Hij zei voorts, dat Engeland teveel van zijn beste geleerden naar de Verenigde Staten ziet vertrekken, en dat dit aantal nog groter zal worden naarmate dit land zijn programma voor de ruimtevaart versnelt. Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam WASHINGTON, 29-8. Een woord- voerder van de Amerikaanse rege ring- heeft woensdag te Washington meegedeeld dat tot augustus j.l. elf Amerikaanse legermilitairen en ma riniers bij de strijd in Zuid-Vietnam tegen eenheden van de communis tische Viet Cong-guerillastryders z(jn gedood en acht en twintig gewond. Acht Amerikanen vielen in de de strijd te velde, één bezweek aan verwondingen en twee overleden als gevangenen der communisten. Amerikaanse militairen zijn als raadgevers van de fronttroepen van het Zuidvietnamese leger in de strijd tegen de communisten betrokken. Ook treden zijn op als bestuurders van hefschroefvliegtuigen en andere vliegtuigen. Huurcompensatie ook voor rijkspersoneel DEN HAAG. De algemene huur compensatie met het oog op de ko mende huurverhoging zal ook voor het rijkspersoneel gelden, alleen zal de loongrens dertienduizend gulden op hen niet van toepassing zijn. De compensatie wordt, samenge voegd met de huurverhoging van 1 april 1960, als één afzonderlijke toe-r slag uitbetaald. Deze toeslag wordt met ingang van 1 september vier procent van het loon of salaris. Gepensioneerden die een bodem pensioen (A.O.W. en A.W.W.) hebben, krijgen een compensatie van twee en zij die dit niet hebben een com pensatie van drie procent. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 aug. 4.31 v.m. 16.28 n.m. BROUWERSHAVEN 31 aug. 3.39 v.m. 16.00 n.m. Springtij: 1 sept HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk hogedruk gebied beheerst thans het weer in een groot deel van west-Europa en op de Britse eilanden. De hoogste barometerstanden worden aange troffen in een zóne, die zich uit strekt van zuid-Duitsland over Bel gië en zuid-Engeland naar Ierland. In ons land kwamen tijdens lang durige opklaringen lage minimum temperaturen voor. Verscheidene stations in het binnenland meldden omstreeks 6 graden. Langs -de noord flank van dit hogedrukgebied wordt nu echter uit de omgeving van Schotland en Ierland weer wat vochtiger lucht aangevoerd, waar in wolkenvelden voorkomen, welke morgen mogelijk ook in ons land en wel voornamelijk in de kustprovin cies zullen overdrijven. De kans op regen is ook op wat langere termijn gezien zeer gering, daar het hogedrukgebied zich maar zeer langzaam verplaatst en het weer in west-Europa nog verschei dene dagen zal beheersen. Indonesische visser terug naar Atjeh ROTTERDAM, 29-8. Abu Bakar Budiman, de 25-jarige Indonesische visser die na zijn angstige vierdaag se drijftocht in een uitgeholde boom stam op de Indische oceaan door de „Mersey Lloyd" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd werd opgepikt en naar Rotterdam gebracht, zal binnenkort naar Atjeh terugkeren, waar een Sumatraanse schone in het dorpje Sigli nu al weken lang op hem wacht. De Indonesische am bassade in Brussel heeft zich bereid verklaard Abu Bakar Budiman's re patriate geheel te zullen verzorgen. Kennedy: Conferentie van vier over Berlijn WASHINGTON, 29-8. - President Kennedy heeft woensdag op zijn we kelijkse persconferentie meegedeeld dat de Amerikaanse regering het Russische voorstel tot een stopzetten van alle kernproeven met ingang van 1 januari redelijk vindt, maar dat iedere overeenkomst in een deugde lijk controlesysteem moet voorzien. Een moratorium of „gentleman's agreement" is volgens hem onvol doende. De Verenigde Staten willen niet meewerken aan een opnieuw opwekken van valse hoop, die, zoals vorig jaar door de Sow jet-Unie al gedaan is, de bodem kan worden in geslagen. Kennedy deelde vervolgens mee dat in principe overeenstemming is bereikt over een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de grote vier westelijke mogendhe den vóór het begin van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. De datum en het tijdstip hier voor zijn nog niet vastgesteld. Over een bezoek van Chroesjtsjov .aan de Algemene Vergadering zei hij geen enkele inlichting ontvangen te hebben. Hulp aan het buitenland De Amerikaanse president pcht het noodzakelijk de hulp aan het buiten land voort te zetten. De Sowjet-Unie heeft onlangs Indonesië voor 300 miljoen dollar militaire en economi sche hulp toegezegd en heeft de hulpverlening aan Cuba vergroot. De Verenigde Staten plegen overleg met enige NAVO-bondgenoten, over het gebruik van hun schepen bij het transport van Russische militaire voorraden en teöhnici naar Cuba. Er is geen enkel bewijs dat er commu nistische troepen naar Cuba zijn ge stuurd. Ruim tweeduizend kilometer heeft Arthur Jackson, een vijftigjarige chauf feur van een ziekenwagen uit de Engelse plaats Deal in Kent, afgelegd tij dens een speurtocht naar zijn vijftienjarige dochter Ann, die hij uiteindelijk teruggevonden heeft in een café bij Algeciras in het zuiden van Spanje. Ann vertrok ruim drie weken geleden met haar lerares, de 36-jarige mevr. Patricia Edwards, voor een tocht naar Spanje, maar werd samen met haar reisgenote in Spanje vastgehouden, nadat de auto van de dames bij een auto-ongeluk was betrokken geraakt. De ouders hadden alleen gehoord, dat hun dochter een ongeluk had gehad, was gearresteerd en later was vrij gelaten, maar kregen verder geen nieuws uit Spanje en daarom besloot vader Jackson, die we hier met zijn dochter in Spanje zien poseren, zelf maar te gaan kijken. Koninklijk gezin weer in Nederland DEN HAAG, 29-8. Koningin Juli- ana en prins Bernhard zijn woens dagavond in gezelschap van de prin sessen Irene en Marijke van hun va kantie in Porto Ercole in Nederland teruggekeerd. De prinsessen Beatrix en Margriet waren reeds eerder in Nederland ge arriveerd. Zij zag boeren met dorsvlegels in de weer Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onze beschaving is nu zo ver gevorderd dat wij ons zonder gevaar het luchtruim in kunnen laton schieten, mis schien komen wij nog eens zover dat wij onbezorgd de straat kunnen oversteken. EEN BABY VOOR EEN HUIS LONDEN, 29-8. De Britse regering beschouwt de steun van West-Duits- land voor een volledige Britse toe treding tot de Europese instellingen als ongewijzigd, de jongste uitlatin gen van bondskanselier Adenauer in een televisievraaggesprek ten spijt, aldus hebben welingelichte kringen in de Britse hoofdstad woensdag ge zegd. De bondskanselier zei dinsdag in dit interview, dat Groot-Brittannië tot de Europese Economische Ge meenschap zou moeten toetreden, zonder dat het noodzakelijkerwijs meedoet aan de, nog niet gevormde, Europese politieke unie. In Derby, in Engeland, heeft mevrouw Jean Rook, een moeder van zes kin deren, haar jongste kindje, een baby van een maand, in wanhoop aange boden als ruilobject voor een huis om. haar overige vijf kinderen een be hoorlijk onderdak aan te bieden. De Rooks hebben hun vorige huis moeten verlaten omdat de heer Rook door werkloosheid, zijn huur niet meer kon betalen. De heer Rook woont nu in een verblijf van hel Leger des Heiig, de moeder en haar kinderen wonen in het plaatselijke „armhuis", een bijzonder pover verblijf. - De foto toont de wanhopige moeder met de baby. ENSCHEDÉ, 29-8. Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling' „3 X A" op het Volkspark te Enschedé, welke 's morgens haar 250.000ste bezoeker boekte. De prinses, die vergezeld was van haar particulier secretaresse, rnej. M. C. Wijnen, bezocht een groot aan tal afdelingen van deze expositie. Haar belangstelling ging o.m. uit naar de textiel, metaal, chemie, als mede naar de levende have op deze tentoonstelling. Zij maakte o.m. een praatje met vier boeren uit Tubbergen, die met ouderwetse dorsvlegels de rogge uit de aren slaan. Het viertal kreeg een handdruk en onderhield zich op on gedwongen wijze met de kroonprin ses, die vroeg hoe zij dit werk de ge hele dag volhouden. De boeren ver telden haar het geheim: zo nu cn dan moet er een borreltje zijn en 's avonds bestaat het maal uit spek- pannekoeken. Aanhoudend droog weer Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met tijdelijk wolkenvel den, voornamelijk in de kustprovin cies en in het binnenland in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist; ongeveer dezelfde temperaturen; zwakke, langs de Waddenkust aan vankelijk nog matige wind uit wes telijke richtingen. 31 aug. Zon op 5.48, onder 19.32. Maan op 6.55, onder 20.20. Nieuwe maan: 30 aug. te 4.09.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1