IOOO Voor 't eerst naar school ZIN IN IETS BIJZONDERS? Restaurant voor vrouwen „Bevolking van West-Papoea recht in de ogen kijken" Te Zierikzee worden veertig woningwet woningen gebouwd MEDISCHE KANTTEKENINGEN Voor 45 jaar. Wanneer een kind naar schooi gaat, kan het daar behalve lezen, schrijven en rekenen nog meer din gen aanleren, waarvan het in zijn latere leven plezier zal beleven. Wij noemen daarvan: zin voor orde en regelmaat, omgaan met andere men sen, zich aanpassen aan allerlei om standigheden: door de omgang met leeftijdgenoten leert het ook leiding geven en leiding ontvangen. Dat alles is vermoeiender en in spannender dan het bij oppervlak kige beschouwing wel lijkt, vooral voor het kind dat op zijn zesde jaar de eerste kennismaking met het schoolleven ondergaat. Behoefte aan beweging Zo'n kind heeft heel wat te ver werken, ook al vormde de kleuter school reeds een overgangsperiode tussen de besloten huiselijkheid van het gezin van de allervroegste le vensjaren en de nieuwe eisen die door de „grote school" worden ge steld. Inspannend en vermoeiend is bo venal het stilzitten in een bank, een heel onplezierig gebruik waaraan - ondanks de vele vernieuwingen bij het onderwijs - nog veelal streng de hand wordt gehouden. Niet alleen de zesjarigen, maar evengoed de oudere schooljongens en -meisjes hebben nog bijzonder veel behoefte aan beweging. De zeer karig toegemeten gymnastieklessen kunnen in die grote behoefte aan beweging niet voorzien. Vrye middagen Wanneer het starre onderwijssys teem - en de akelige overvulling van de klassen - zo'n stroeve licha melijke discipline noodzakelijk ma ken, laten de ouders er dan tenmin ste voor zorgen, dat er in de vrije tijd van de kinderen het noodzake lijke tegenwicht wordt geboden. De schoolgaande jeugd moet vol op gelegenheid hebben om op de vrije middagen en ook „na vieren" naar hartelust te draven, te klim men, te schommelen, te ballen, liefst op speciaal daarvoor bestemde speel- velden. Dat moet dan bij voorkeur een terrein zijn met veel licht en met stofvrije lucht, een plek waai de kinderen niet steeds in konflikt raken met geëerde volwassenen, die er begrijpelijkerwijs het land aan hebben in een voetbalwedstrijd ver wikkeld te raken wanneer ze op straat wandelen of fietsen. Veel buitenlucht Dit betekent dus dat er in de vrije uren van jonge schoolkinderen maar geen beslag op hen moet worden ge legd met boodschappen doen of met extra-lessen. Van het eerste tot het zesde schooljaar worden ze trouwens pas geleidelijk rijp voor lessen in muziek of handenarbeid. En zelfs voor de jongens en meis jes van de hoogste klassen moet toch ook altijd nog lichaamsbewe ging in de buitenlucht mogelijk zijn. Zij zijn dan langzamerhand er aan toe zich bij de een of andere sport vereniging aan te sluiten. Persoon lijke voorkeur mag daarin vanzelf sprekend een woordje meespreken. Sport is evenzeer een middel tot opvoeding als de school dat is. De kinderen zelf zijn zich daarvan niet zozeer bewust, maar hun ouders moeten er wel aan denken, dat de lichamelijke èn de geestelijke ge zondheid van hun zoon of dochter ook met de sportbeoefening is ge baat. Ingezonden mededeling Na nog maar een scheut of 'n steek. Hur straks weet aich geen raad van de slopende Rhenmatische Mfcon. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't blaed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zul len Uw voorbeeld volgen. Een heer lijke ervaring, reeds na een betrek kelijk kortstondig gebruik, als van zelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naarmate het bloed ge zuiverd wordt van de pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en gewrich ten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. Protestmars tegen A VRO-televisie HEERLEN, 25-8. Op Carnavaleske wijze heeft de bevolking van Kerk- rade zaterdagavond in een protest mars haar misnoegen geuit over de reportage van het wereldmuziekcon cours, welke de AVRO-televisie don derdag 16 augustus uitzond. Duizen den bewoners van Kerkrade en de mijnstreek alsook vele inwoners van Aken, zagen anderhalf uur lang een bonte optocht voorbijtrekken, waar in spandoeken werden meegedragen voorzien van kernachtige leuzen, zoals „Geef mij maar „Hier und Heute", het is mooier dan de AVRO- leute". („Hier und Heute" is een west-Duits t.v.-pro gramma, waar naar ook in Limburg veel gekeken wordt). De optocht begon bij de Kapeller- laan en trok via de Einderstraat, Mr. Absilstraat, Old Hickoyplein, Am bachtstraat en Hoogstraat naar de Markt. In de optocht liepen verschil lende fluit- en tambourkorpsen mee. Op de Markt interviewde de heer Hans Keulen het aldaar geplaatste standbeeld van een mijnwerker be kend ah „d'r Joep". Het standbeeld gaf een humoristisch commentaar op de AVRO-reportage. De spreker huldigde de mannen van de Duitse en Vlaamse televisie en van de re gionale omroep-Zuid. In welk milieu? Zo nodig zullen zij zich daarom dus op de hoogte moeten stellen van de verschillende mogelijkheden die er ter plaatse zoal zijn. Bovendien zullen zij zich enigszins moeten ver diepen in de techniek van de ver schillende sporten die in aanmer king komen. Tenslotte dient er door de ouders terdege op te worden gelet in wat voor omgeving het kind in zijn vrije tijd terecht komt. Dr. ALFREDA BRIEDE Ingezonden mededeling maak 'n proefrit met de Automobielbedrijf fa. W. Gilijamse R e n e s s e Telefoon (01116) 370 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Musselkanaal (toez.): J. Noordmans, Tjamsweer; te Dalf- sen: A. Bakker, KoIIumerzwaag. Aangenomen de benoeming tot voorganger te Honselersdijk (Ver. v. Vrijz. Hervormden): A. J. Verduyn, voorganger idem te Krimpen aan de Lek. Bedankt voor Garderen (toez.): A. Muilwijk, Randwijk. Geref. Kerken Beroepen te Heiloo: J. Winter, Jut- rijp-Hommerts. Aangenomen naar Franeker (vac. dr. A. Kruyswijk): P. Huisman, Oolt- gensplaat. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Barrhead-Neerlan- dia (Alberta, Canada): A. Kooy, OI- denzaal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BUREN. In het oude Betuwse stadje Buren, waar veel van de oude historie bewaard is gebleven, werd 350 jaar geleden door Maria van Nassau, Prinses van Oranje, het ko ninklijk weeshuis gesticht. Ter ge legenheid hiervan werd op de plaats waar eens het kasteel heeft gestaan, dus op historische grond, een open luchtspel voor het voetlicht gebracht waarvan vrijdagavond de première ging. ALMELO. Te Almelo is door een felle brand een opslagruimte van de Twentse Aannemings Maatschappij, waarin ook een schildersbedrijf was ondergebracht, voor een groot deel in de as gelegd. GRONINGEN. Aan de Zaagmul- dersweg te Groningen is de aldaar wonende vijfjarige J. W. Gaasendam toen hij van achter een geparkeerde auto de rijweg oprende, gegrepen door een auto. Het jongetje werd zo ernstig gewond, dat het kort na aankomst in het Academisch Zieken huis is overleden. DEN HAAG. In verband met de ontwikkelingen op Nieuw Guinea heeft het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" de lei ding van het district overgedragen aan de Papoea-padvinder J. M. So- rentou. Hiermee is de zelfstandig heid van de Papoea-padvinders een feit geworden. Gedurende de periode van V.N.-bestuur over Nieuw Guinea zal de nieuwe vereniging de officiële erkenning krijgen van het Wereld bureau van Padvinders in Ottawa. DEN HAAG. Een zware uitslaan de brand heeft de wasserij „De Valk" aan de Loosduinseweg in Den Haag grotendeels in de as gelegd. Op het ketelhuis en de eigenlijke wasruimte na is de wasserij, waar circa 30 a 35 mensen werken, verwoest. UTRECHT. De 15-jarige Johan E. M. Fekkers uit Amsterdam is op de niet-beveiligde overweg tussen Wolphese en Ede onder de trein Arnhem-Utrecht gekomen. Met haar ouders maakte zij een fiets tocht. Het meisje werd zeer ernstig gewond en is naar het streekzieken huis te Bennekom gebracht, waar zij in de Vooravond is overleden. Haar vader en moeder bleven ongedeerd. Het gezin Fekkers logeerde te Ede. AALSMEER. In de nacht van za terdag op zondag is aan de Kruis weg in Haarlemmermeer ter hoogte van de Aalsmeerdcrbrug de 21-jari- ge dienstplichtige korporaal A. Jongkind uit Aalsmeer met een gloednieuwe auto uit do bocht go- vlogen. Hij botste tegen een Abri, De militair was op slag dood. ZIERIKZEE. De lessen aart de Handels-Avondschool' zijn begonnen met 29 leerlingen in de le, 24 in de 2e en 15 in de 3e klasse. Totaal G8 leerlingen, nl. 36 vrouwelijke en 32 mannelijke. ANNA JACOBA POLDER. Met be hulp van de pas alhier aangekochte politiehond werden twee tollen bo nen die bij een landbouwster waren ontvreemd bij haar buurman in diens schuur opgespoord. KERKWERVE. Bij Flaauwers onder deze gemeente zijn vier mijnen aan gespoeld, waarvan twee nabij de zeedijk en twee op de nabijgelegeti plaat. BROUWERSHAVEN. De nieuwe bewaarschool heeft een geheel ander aanzien gekregen als de vorige. Ze is thans geheel gerestaureerd en maakt een prettige indruk. Het is eigenlijk nu geen kinderbewaar plaats meer maar een fröbelinrich- ling. NOORDGOUWE. Op last der rege ring is het drogen van aardappelen, kriel en zieke, in de chichorijdro- gerij alhier stop gezet. Men is nu weer opnieuw begonnen met het drogen van garnalen. ZIERIKZEE. Ons Werd een mon stertje turf toegezonden. Het was geen turf uit de venen, maar turf van derrie, gestoken in de Zuidhoek De turf, die nagenoeg droog was, brandde zeer goed, zodat zij in de brandstof fennood uitstekend zal voorzien. Ware de prijs nu maar re delijk. BRUINISSE. Enkele landbouwers in deze gemeente hebben een onder zoek laten instellen naar de aanwe zigheid van brongas nabij hun hof steden. Daaruit bleek dat dit gas in voldoende mate aanwezig was om lot verlichting en koken te kunnen dienen. RENESSE. Alhier werd opgericht een vereniging voor dorpsbelangen, ten doel hebbende de behartiging der belangen van de ingezetenen al hier in de meest uitgebreide zin. BRUINISSE. Gedurende het derde kwartaal zijn 79 zeehonden als ge dood aangegeven (in Grevelxngen en Zijpe), xvaarbij 52 door één persoon te St. Philipsland. Als beloning werd voor iedere zeehond drie gulden be taald, totaal 237. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft vrijdag gezegd, dat Amerika voorlopig afziet van het aanleggen van een haven in het Noordpoolgebied door middel van atoomkracht. MARKTBERICHTEN Eieren V.E.C.E. In de periode van 20 tot 25 augus tus werd door de Coöp. In- en Ver koopcentrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald de volgende prijzen: 62 gram f 1,60; £9-61 gram f 1,55; 54-58 f 1,50; 53 gram f 1,45; 52 gram f 1,40; 51 gram f 1,35; 50 gram f 1,30 49 gram f 1,25; 48 gram en daar beneden f 1,20; alles per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Geslaagde lauipionoptoclit besloot zoinerattracties in Renesse RENESSE, 25-8. Met een ullste- kend geslaagde lampioncptocht be sloot de attractie-commissie van de V.V.V. „Renesse Vooruit" in de af gelopen week weer haar activitei ten voor dit seizoen. Reeds een uur voordat de optocht zou plaats vin den heerste er op de Jan van Renes- seweg een grote drukte by het ver strekken van büna duizend gratis lampions aan de kinderen. Daar de organisatie hiervan uitstekend was geregeld kon in een vlot tempo aan ieder kind een exemplaar worden overhandigd. Rond acht uur werd op de Krom me Reke de optocht geformeerd, waarna de enorme stoet met het fan farecorps „Luctor et Emergo" in eerste gelid zich in beweging zette. Via Hogezoom en Kabbelaarsweg ging het naar het terrein van de heer Kooman, gelegen aan de Vroon- weg, waar bij aankomst een fraai kampvuur werd ontstoken. Naar schatting waren tussen de vier- en vijfduizend mensen, waaronder ook een groot aantal ingezetenen, aan wezig om dit altijd weer fascineren de schouwspel gade te slaan. De vele honderden kinderen die, bij de in middels ingevallen duisternis, met hun brandende lampions plaats had den genomen op de dijk die hier aanwezig is zorgden hierbij voor een passende entourage. Onder leiding van de directeur de heer J. H. Blom, Imkerdag in Ede EDE, 25-8. In het openluchttheater te Ede heeft de vereniging tot be vordering van de bijenteelt in Ne derland, zaterdag voor de 33ste maal haar jaarlijkse imkerdag gehouden. Rond 600 leden uit het gehele land toonden hun belangstelling. Zij wer den begroet door de heer J. van den Top, voorzitter van de afdeling Ede. Uit diens handen ook ontving de landelijke voorzitter mr. L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem, de gouden herinne ringspenning van de vereniging in verband met het feit dat hij 25 jaar geleden tot voorzitter werd benoemd. De eerste imkerdag die hij toen in 1937 leidde vond ook in het Edense openluchttheater plaats. Mr. Ridder van Rappard wees er op dat het voor de bijenhouders steeds moeilijker wordt omdat er onvoldoende honing rijke bomen worden aangeplant. Verheugend vond hij het dat het aantal jonge leden toeneemt. Er zijn zeer veel nieuwe aanmeldingen. Jachtongeval met dodelijke afloop HULST, 26-8. Zaterdagavond is de ongehuwde heer H. Pacivet tij dens een jacht op eenden in de Clin- gepolder bij de gemeentegrens Hulst -Clinge om het leven gekomen. Om streeks 20.30 uur wilde de jager met twee andere metgezellen, alvorens de eendenjacht te beëindigen, nog een weiland doorkruisen. Toen hij over het prikkeldraad van het wei land stapte, struikelde hij, waarbij zijn karabijn afging. De kogel ging hem door de linkerschouder en raakte de grote slagader. De heer Picavet overleed ter plaatse. Toenemende Stoppelgewassen en stoppelbemesting Één ding is zeker, menige gras- boer zal deze winter niet dik in zijn ruwvoeder zitten. Het weer was niet groeizaam. Misschien speelt de een zijdig gerichte bemesting, al jaren gaande, ook wel een rol. Hoe dit ook zij, de vraag naar aanvullend ruw- voer zal groot zijn. De ene hand moet de andere wassen, de akker bouw kan hier helpen. Stoppelgewassen dus. De knollen staan daarbij cp de eerste plaats. Tegen het bewerkelijke behoeft men niet meer op te zien. Er zijn thans knollen-plukmachines, die zeer goed voldoen. Er zullen wel loonwerkers zijn, die zonodig willen bijspringen. Stoppelknollen dus. Maar, de knol of herfstraap vergt veel van de grond; in Zeeland zei men wel „het volgende gewas doet het dan min der". Dat betekent, de knol of raap put de grond uit. De groei is ook snel en dat moet ook, de groeitijd is maar kort. Men moet dus aan een goede bemesting denken. Stoppelbemesting dus. Een goede bemesting is hier: 400 a 500 kg Kas, 300 kg Super en 300 kg Kalizout 40 pet. per hectare. Kiest men een mengmeststof, dan zit men met 700 kg van een samenstelling 121018 heel goed. Zorg voor een flinke op brengst. En zorg, dat het volgende gewas het niet minder doet dan an ders. Visserijdagen Harlingen HARLINGEN, 24-8. De hon derd schepen van de Harlinger vis sersvloot, die fraai gepavoiseerd ge reed lagen voor een vlootparade op de Waddenzee, zijn vrijdag binnen moeten blijven. De vlootparade zou worden afgenomen door het Staten- jacht van Frisland met de Com missaris der Koningin, mr. H. O. Linthorst Homan aan het stuur, maar de schepen konden niet buiten gaats komen. Door de als gevolg van de stormachtige wind verwachte verhoging van het zeewater, moes ten namelijk de buitensluisdeuren gesloten worden. Met het statenjacht voorop trok de vloot nu door de binnenhaven naar de gebouwen van de visafslag, waar talrijke genodig den kennis konden maken met Har linger visserijprodukten, mosselen, garnalen en tong. De Commissaris der Koningin in de provincie Fries land. mr. H. P. Linthorst Homan. legde in zijn officiële rede ter gele genheid van dc opening van de vis serijdagen nog eens do nadruk op de noodzaak van een nieuwe vis sershaven. zorgden de altijd weer actieve leden van „Luctor et Emergo" met het ge ven van vrolijke marsmuziek voor de goede stemming, waarbij door de jeugd een ruim gebruik werd ge maakt van de gelegenheid tot het maken van vreugdedansen rond het kampvuur. Talrijke amateur-foto grafen zagen in dit gebeuren een dankbaar object om dit op de ge voelige plaat vast te leggen. Vooral de hoog oplaaiende vonkenregens maakten op de bezoekers een diepe indruk. Nadat het vuur zo goed als geheel was opgebrand, waarbij de brandweer er voor zorgde dat de nog aanwezige resten geen schade meer konden teweeg brengen, togen de aanwezigen allen tevreden, niet in het minst de attractie-commissie die voor een pakkend slot had ge zorgd, huiswaarts. Stoffelijke overschotten naar Nederland terug DEN HAAG, 24-8. De regering heeft besloten de stoffelijke over schotten van militairen, die in Nw Guinea in de loop van dit jaar in verband met vijandelijke acties zijn gesneuveld, dan wel op andere wijze bij de vervulling van hun plicht het leven hebben verloren, indien de na thans weer onder de loep wordt ge- omstandigheden zulks toelaten, van rijkswege naar Nederland over te brengen. Nader verneemt het A.N.P., dat het hier in totaal 14 stoffelijke over schotten betreft. In de loop van dit jaar zijn in Nieuw Guinea gesneu veld zeven militairen van de Ko ninklijke Landmacht en twee mili tairen van de Koninklijke Marine. Voort zijn nog vijf militairen van de Kon. Landmacht in Nieuw Guinea omgekomen als gevolg van ongeval len. Staatssecretaris mr. Bot in llollamlia (Van een spec. A-N.P.-verslaggever) HOLLANDIA, 25-8. De staats secretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. Bot, is zaterdagochtend in gezelschap van de gouverneur, dr. P. Platteel, in Hollandia aangeko men. Hij weigerde op het vliegveld van Sentani de pers te woord te staan. In het centrum van Hollandia stond een schare van enige honder den Papoea's de staatssecretaris op te wachten. Voor het gebouw van de Nieuw Guinearaad hield de auto van mr. Bot stil en luisterde hij naar toe spraken van de voorzitter van het „Front Nationaal Papoea", de heer Asamseba en het Nieuw Guinea- raadslid Kaisiepo. Via een micro foon richtte mr. Bot zich tot de Pa poea's. Hij zei dat hij naar Nieuw Guinea was gekomen om „de bevol king van „Papoea-Barat" (West Papoea) recht in de ogen te kijken". Hij verklaarde namens het kabinet het te betreuren dat de opbouw zo abrupt moet worden afgebroken, maar hij was ervan overtuigd, dat de bereikte oplossing in deze om standigheden voor de Papoea's de juiste weg is. Staande in de brandende zon luis terden de staatssecretaris en de gouverneur naar de toespraak van de voorzitter van het „Comité Front Nationaal Papoea", de heer Ajam- seba, die de demonstratie had ge organiseerd. Ook het Nieuw Guinea raadslid Kaisiepo voerde het woord. Hij sprak van „zwarte dagen voor de Papoea's". Ondanks de Neder landse pogingen om onze toekomst te waarborgen zijn er vele vraag tekens, aldus de heer Kaisiepo, die de toekomst somber inzag. Toen de heren Bot en Platteel reeds vertrokken waren richtte ook het lid van de Nieuw Guinearaad Tanggahma zich tot de aanwezigen om een korte uiteenzetting te geven over het verloop van de onderhan delingen in New York, waarbij hij de Nederlandse delegatie van advies heeft gediend. Het geheel verliep uiterst rustig. De vele gewapende politiemannen die de omgeving van het gebouw van de Nieuw Guinearaad bewaak ten, behoefden de gehele ochtend niet in actie te komen. De heer Bot zal tot woensdag in Hollandia verblijven. Daarna zal hij naar Zuid Nieuw Guinea gaan en bezoeken brengen aan Merauke en enkele kleinere plaatsjes als Tanah Merah. LAND- EN TUINBOUW belangstelling voor sport DEN HAAG, 24-8. Uit de dezer dagen verschenen statistiek van de vrije jeugdvorming 1960-1961 van 't Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat 637.000 personen (18 pet. van de 8- tot 25-jarigen der bevol king) bij jeugdorganisaties zijn aan gesloten en 1.424.000 (40 pet.) bij sportorganisaties. Voorts kunnen 100.000 jongeren (3 pet.) gerekend worden tot de min of meer regel matige bezoekers der clubhuizen. De jeugdorganisaties geven ten op zichte van 1959 een daling te zien van 36.000 leden; het clubhuiswerk daarentegen ging met 4.000 leden vooruit en de sportorganisaties ver wierven 95.000 leden meer. Bij de sport trekken de meeste belangstel ling: voetbal, turnen en hengelsport. Als galerij woningen langs de De Joiigestraat ZIERIKZEE, 27-8. Het college van b. en w. ontving het verzoek van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen" om medewerking te verlenen voor de totstandkoming van een complex van veertig woningwetwo ningen van het contingent 1962 in het bouwplan Malta. De woningen zullen worden gebouwd als galerij- woningen langs de De Jongestraat. Het college van b. en w. is inge nomen met het feit, dat het bestuur van „Beter Wonen" er in geslaagd is vrij tijdig de bouw van genoemde 42 woningen rond te krijgen. Over het restant van het contingent 1962 - bestaande uit nog 19 woningen - zullen binnenkort nadere medede lingen aan de raad worden verstrekt. Aan de raad wordt in verband met de bouw der 42 woningen, inmiddels voorgesteld voorschotten uit de ge meentekas te verlenen aan de bouw vereniging ter verkrijging van de nodige bouwgrond, voorschotten te verlenen uit de gemeentekas voor de financiering van de bouw der wo ningen en gelijke voorschotten aan te vragen uit 's rijks kas. Tenslotte wordt voorgesteld uit 's rijks kas aan te vragen, te aanvaarden en uit te keren aan de woningbouwvereni ging een zo hoog mogelijke jaarlijk se bijdrage in het exploitatietekort dier woningen. STAD EN PROVINCIE Een 55-jarige gepensioneerde po litieman in Inguiniel (west-Frank rijk) die gewed had twee meter worst te kunnen veorberen, heeft de weddenschap gewonnen, doch is overleden toen hij zo overmoedig werd om daarna nog een stuk worst te eten. Toen hij hiervan dertig cen timeter had weggewerkt voelde hij zich onwel worden en overleed kor te tijd later aan indigestie. BRUINISSE Jongen dreef af met kano Heden maandag)morgen zag de 12-jarige W. v. d. Velde in het Zijpe een onbemande kano drijven. Met zijn eigen kano ging hij er op af, om te pogen het vaartuigde in de wacht te slepen. Hij rekende evenwel niet met wind en stroom en toen Wim wat al te lang wegbleef werden de ouders ongerust. De Bru 40 - schip per Joh. v. d. Berg - ging op zoek en vond de wat roekeloze kanovaar der een heel eind afgedreven, pikte hem op en bracht hem veilig thuis. B. J. TEN WESEPE FEUILLETON Hij knikte en keek voor zich op het bureaublad. „Tja, zo'n Sinter klaas kan soms wonderlijk uit z'n slof schieten, vindt u ook niet?" Dit beaamde Ans ten volle. „Heel wonderlijk soms". Nadien werd er niet meer over gesproken, maar zo af en toe had Grotendorst een dolle bui, dan kneep hij Ans in haar arm, of druk te een kus op haar kapsel. Een an dere keer streek hij haar even over de wang of trok haar aan het oor. Allemaal attenties, die Ans soms in woede deed ontsteken, een andere keer impulsief naar het eerste het beste voorwerp deed grijpen, dat ze dan naar zn' hoofd smeet. Dan lach te hij even en ging weer gewoon door, alsof er niets gebeurd was. An9 haalde dan maar haar schou ders op en was de eerste uren kort en nors. Op een voorjaarsdag bleef hij plotseling 's morgens weg. Dat ge beurde wel eens een enkele keer meer, dus Ans schonk er niet bij zonder veel aandacht aan. Ze be hartigde de belangen van de zaak zo goed als mogelijk was en ging op haar gewone tijd naar huis, toen hij ook die middag niet verscheen. De volgende dag was hij er evenmin, dus belde ze zijn huis op om te in formeren of hij soms ziek was. Het resultaat was, dat de oude heer in de loop van dc morgen kwam en aan het werk ging. Grotendorst se nior was in oen gemelijke stemming en Ans zei maar niet tc veel. Na vier dagen kwam Grotendorst junior weer boven water. Air. ge woonlijk na zo'n uitstapje, met een geweldige kater. Bovendien was hij in een slechte bui, wat Ans nog niet eerder had meegemaakt. Om tien uur dook hij achter het gordijn op de divan. „Ik heb barstende koppijn. Ik ben voor niemand te spreken", zei hij kort. Tegen twaalven kwam hij weer te voorschijn, waste zich en kamde z'n haar. Daarna ging hij weer aan de slag. Toen Ans wilde gaan lunchen in de cantine, zei hij: „Laat uw koffie maar hier brengen en blijf me gezelschap houden. Of bent u soms bang van me, als er niemand verder boven is?" Ze kleurde even, maar gaf er geen antwoord op. Even later zat ze haar boterham te eten, terwijl Groten dorst rustig doorwerkte. Toen ze enige tijd later een sigaret rookte en voor het raam naar buiten keek, kwam Grotendorst bij haar staan. „Hebt u zich wel eens afgevraagd, juffrouw Ans, waarom ik af en toe de hele boel erbij neersmijt, en aan de boemel ga?" „Geen idee", antwoordde Ans schouderophalend. „Dan zal ik het u vertellen", ver volgde hij grimmig, terwijl hij een sigaret opstak. „Dat is uw schuld!" Ze draaide zich naar hem toe en keek verschrikt. „Mijn schuld? Waarom?" „Omdat u altijd zo stug blijft. Waarom bent u niet wat menselij ker? Waarom vliegt u altijd als een furie op, als ik u aanraak. Waarom gooit u met een pressepapier, als ik even in uw arm knijp? Kortom: waarom bent u enerzijds zo aan trekkelijk en anderzijds zo onge naakbaar? Verdraaid, u zoudt een stoïcijn het hoofd op hol maken, laat staan een jongeman als ik. Snapt u dan niet, dat ik me af en toe eens moet volgieten met cognac, omdat ik me op een andere manier niet kan afreageren?" Ze zuchtte en ging een pas bij hem vandaan. „Meneer Grotendorst, ik geloof dat het beter voor ons beiden zijn zal, als ik mijn ontslag neem. Vandaag of morgen gebeuren er on gelukken". Hij knikte en dacht even na. „Ja, daar zal het inderdaad op uitlopen". Toen kwam hij bij haar en greep haar bij de schouders. „Begrijp je dan niet, Ans", zei hij op heftige toon, „dat ik van je houd? Dat ik stapel op je ben? Zonu is de kogel door de kerk. Kom, wees niet altijd zo'n ijspegel. Geef me nu eens een zoen". Hij wilde haar hoofd naar zich toe trekken, maar zij duwde hem van zich af en sloeg naar hem. Doch om dat hij haar handig ontweek, ver loor ze haar evenwicht en kwam languit op de divan terecht, het be schermend egordijn stukschcurend. Meteen knielde hij naast haar neer en greep haar hand. „Toe, Ans, kun je niet. een beetje van me houden? Ik ben dol op je. Ik „Laat me los, idioot dat je bent!" site Ans in razende woede. „Ik haat jc, hoor je dat? Ik haat jc, zoals ik iedere man haat, maar jou zeker hel meest. Laat me los! Ik ga meteen weg. Als je me nu niet laat gaan.." (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 3