K?"Dampo Na jaren wachten kreeg Scharendijke een eigen nieuw sportveld Fruitkwekers in Westhoek druk met oogst en praalwagen Zwaar weer in Engeland Vreemde schoten in Den Haag De infiltraties Nieuw Guinea Ruimtevaartuig weg naar Venus Plan van 1953 weril werkelijkheid SCHAKEN DUKE, 25-8. Met het verrichten van de eerste aftrap in de voetbalwedstrijd Zwaluwen '61-W1K, heeft burgemeester S. Francke van Middenschouwen zaterdagmiddag even officieel als sportief het nieuwe sportterrein van Scharendjjke in gebruik gesteld. Tevoren gaf hij een bondig overzicht van de voorgeschiedenis van de tot standkoming van dit terrein, tot de aanleg waarvan de toenmalige raad van Eikerzee op 11 december 1953 besloot. Ais gevolg van de ramp was op dat moment alles nog ontredderd en zelfs moest met de herbouw van Scharendijke nog een aanvang worden genomen, zodat het plan onmogelijk op korte termijn kon worden verwezenlijkt. In zijn toespraak wilde de burge meester de toenmalige raad zeker niet de tof onthouden voor de wijze, waarop er naar is gestreefd het be geerde object te verwezenlijken. In 1957 kon opdracht worden gegeven aan de Ned. Heide Mij. om met de aanleg van het sportterrein een aanvang te maken. Helaas moest om onopgehelderde redenen deze op dracht een jaar later nog eens wor den herhaald. In februari 1959 werd door de Ned. Heide Mij. met de werkzaamheden een aanvang ge maakt, waarna medio 1961 het ter rein kon worden, opgeleverd. Woor den van dank richtte de burgemees ter tot de heer J. Butijn, hoofd ambt- gebied Zeeland van de Ned. Heide Mij. en de heer Scheele voor de wijze waarop de werkzaamheden door de Ned. Heide Mij. zijn ver richt. Door de inmiddels gewijzigde bestuurlijke vorm werd de voltooi ing, de entourage als ballenvangers achter de doelen, beplanting en kleedlokaal, door de inmiddels ge vormde gemeente Middenschouwen voltooid. Door bemiddeling van de commissaris der koningin in Zee land, waarvoor burgemeester Franc ke hartelijke woorden van dank aan zijn adres richtte, werd voor het bouwen van het kleedlokaal een aan zienlijke financiële steun verkregen van de Stichting zuid-west Neder land. Woorden van dank bracht hij ook aan de plaatselijke aannemers W. Verjaal en R. T. Louwerse voor de zorgen welke zij bij de bouw aan hun werk hebben verricht. Verder meende burgemeester Francke bij deze gelegenheid nog even te moe ten stil staan bij het sympathieke gebaar van de andere vereniging uit Middenschouwen, WIK uit Kerk- werve, door bij deze openingsdag als partner te willen fungeren van de vereniging Zwaluwen '61. Hij sprak de wens uit dat deze goede verstand houding tot in lengte van dagen zai mogen blijven bestendigd. Machinaal aangelegd Met de wens dat het nieuwe sport terrein zal mogen bijdragen de spor tiviteit tussdn de jeugd te verhogen, waarbij zeker het winnen van een wedstrijd niet als het belangrijkste moet worden gezien, en dat er tevens door de schooljeugd, als verantwoor de vrijetijds besteding gebruik van gemaakt zal worden, besloot burge meester S. Francke zijn toespraak. De heer J. Butijn memoreerde hierna dat dit terrein een der eerste in Zeeland is geweest dat machinaal is aangelegd, waarbij hij tevens dank bracht dat de Ned. Heide Mij. dit heeft mogen uitvoeren. Ondanks het feit dat voorheen door het terrein een grote watering liep kon hij met vreugde constateren dat de nazetting op een uitstekende wijze is verlopen, daar hier geen enkel spoor meer van is te ontdekken. Daar men een sport terrein het liefst op lichte grond aanlegt, maar hier door de omstan digheden gebruik moest worden ge maakt van een perceel zware grond, gaf hij de raad over het nieuwe sportveld zand te strooien, ter wijl hij verder het advies gaf te wa ken voor overbespeling. Namens de Ned. Heide Mij. overhandigde hij ten slotte aan de voorzitter van de S.V. „Zwaluwen '61, de heer L. v. d. Berg, een nieuwe voetbal. De voor zitter van de sportvereniging WIK, de heer K. A. van Langeraad, felici teerde de vereniging Zwaluwen '61 met dit fraaie bezit, waarbij hij de wens uitsprak dat nog dikwijls een Ingezonden mededeling 47 kleurstalen EEK PRODUKT VAK 10ct in de winkel DE SIKKEKS OROEP Over drie weken weer corso in Goes WESTHOEK, 25-8. Behalve de fruitoogst, waaraan de kwekers uit de Westhoek sinds enige weken de handen vol hebben, gloort in de verte weer het Goese fruitcorso. Een fruitmanifestatie waaraan de West- hoekse kwekers de afgelopen twee jaar met enorm succes hebben deel genomen. Het was op een vergade ring van de N.F.O., gecombineerd met Pomona, dat de voorzitter van Pcmcna, de heer J. C. de Feiter, het plan opperde om aan het fruitcorso deel te nemen met een praalwagen, teneinde het toch al bekende West- hoekse fruit nog meer in de belang stelling van het publiek te brengen. Er was in het begin nogal wat aan te merken op dit plan, zoals de verre afstand en het veer van Zie- rikzee naar Katseveer. Toch wist de heer de Feiter, na verder over leg met het corso-bestuur in Goes en de assistent van de Rijks Tuin- bouwconsulent, de heer J. A. v. d. Weel, zijn doel te bereiken en er werd besloten om met een praal wagen, geheel in het Schouwse fruit uitgevoerd, deel te nemen. Een groot succes voor de heer de Feiter, die vanaf dat ogenblik zich met hart en ziel achter deze reclamestunt ge zet heeft. Een reclamestunt is en blijft het, want tenslotte heeft de Goese middenstand het meeste baat bij de manifestatie, waar tiendui zenden naar komen kijken. De heer J. Evers uit Goes werd bereid gevonden om de wagen, die de Legende van Westenschouwen uit moest beelden, op papier te zet ten. Hij is hier volkomen in geslaagd en na het ruwe werk in Haamstede te hebben gedaan, werd het fijne werk in Goes in een oud pakhuis gedaan. Dag en nacht is hier toen doorgewerkt om het plakwerk en de verdere zaken klaar te krijgen. Het resultaat weet iedereen nog: op één na de hoogste prijs en de zilveren appel en de dorpsprijs. Groot was de vreugde doch nog moeilijker de opgave voor het vol gend jaar. Want teen was iedereen overtuigd dat de Westhoek niet meer achtergebleven gebiedje was, doch een vooruitstrevend fruitge- bied. Wederom werd een praal wagen opgetuigd en weer was het resultaat enorm. Slechts één wa gen kon de Westhoekse overtref fen, doch het was weer een zeer hoge eerste prijs met daaraan ver bonden de zilveren appel en de dorpsprijs van f 1000,-. Wat de wa gen gekost heeft, hoeft hier niet uit de doeken te worden gedaan, doch goedkoop i9 ze niet. Elk jaar komt het corso-comité uit Haamstede dan ook tekort, doch de teamgeest bij de kwekers is enorm en het beno digde komt er. Nieuwe wagen nog geheim Na het succes met „Egypte" in 1961 staat nu 15 september 1962 voor de deur. Do derde zaterdag in sep tember, dus over 3 weken, gaat het weer gebeuren. Inmiddels zijn de plannen al in uilvoering en is men begonnen met de opbouw van de. wagen. Wat de wagen voor gaat stellen, moet voorlopig nog geheim blijven, doch dat het weer iets aparts wordt, is zeker. De wagen is met nog drie meter verlengd, zodat het wel een enorme lengte is ge worden met zijn 10 meter. Ook dit jaar zal alleen het ruwe werk te Burgh worden uitgevoerd, waarna enige dagen voor de grote dag te Goes de wagen wordt afgewerkt. Getracht zal dan worden om direct na afloop de wagen weer naar Schouwen-Duiveland te vervoeren, waarna op maandag 17 september de wagen aan het eigen publiek zal worden voorgesteld. Teneinde de wagen wat morele en muzikale steun te geven, zal de Kon. Harmonie „Witte van Haem- stede" met drumband ook weer van de partij zijn. Een grote eer die dit corps nu voor de derde maal te beurt valt om te midden van promi nente gezelschappen dit feest op te mogen luisteren. Evenals vorig jaar zullen ook nu weer veel Westhoe kers op 15 september naar Goes gaan om dit grootse fruitfeest van nabij te aanschouwen. Officiéél is de wagen door de gemeente Wester- schouwen ingeschreven. Ook de ge meente 's-Heerenhoek, Wissenkerke, Wolfaartsdijk en Kloetinge schreven in. De andere wagens komen uit de particuliere sector. Auto rijdt tegen rusthuis ELECTRA, 24-8. Een vracht auto, die gas vervoerde, is vrijdag te Electra in de Amerikaanse staat Texas tegen een rusthuis opgebotst en in brand geraakt, waardoor vijf mensen zijn omgekomen. Verder is er een aantal gewonden. In het rusthuis waren op het ogenblik van het ongeluk zeker 35 patiënten. wederzijds contact tussen de vereni gingen mocht plaats vinden. Namens de vereniging WIK overhandigde hij aan de heer v. d. Berg een fraai vaantje. De voorzitter van Zwalu wen '61, de heer L. v. d. Berg, dank te hierna in de eerste plaats het ge meentebestuur voor zijn aanwezig heid op deze voor de vereniging zo prettige dag en de burgemeester voor de gesproken woorden en de medewerking welke de vereniging steeds heeft mogen ondervinden. Verder richtte hij woorden van dank tot de heer Butijn voor het geschenk en de vereniging WIK voor de me dewerking welke van deze vereni ging werd ondervonden. Ingezonden mededeling NATIONALE RECLASSEK1NGSDAG 1962 Ferme jongensstoere knapen, foei, hoe suffend slaat gij daar!" Het Nederlandse muntwezen DEN HAAG, 24-8. Dank zij de aanzienlijk opgevoerde produktie van dubbeltjes en vooral van stui vers en centen kon in 1961 de pas- muntvcorziening in ons land toch nog zonder stagnatie verlopen. Aldus het verslag omtrent het Nederlandse Muntwezen gedurende 1961. Er werden in dit verslagjaar aan zienlijk meer nieuwe Nederlandse munten geslagen dan bij de opstel ling van de begroting was voorzien. Er kwamen 94.970.500 munten in de kleinere coupures tot een totaal bedrag van f 5.386.975,- in omloop, waarvan aan centen 50.850.000 tegen 39.989.000 in 1960. „De cent blijkt ook thans veruit de belangrijkste bijdrage te hebben geleverd tot de jaarlijkse stijging van het aantal circulerende munten", aldus wordt in het verslag opgemerkt. Met scooter tegen vrachtwagen BEEMSTER, 26-8. Zaterdagavond is de 26-jarige J. Bunschoten uit Hobrede (gemeente Oosthuizen) om het leven gekomen toen hij met zijn scooter tegen een vrachtwagen op reed. Deze vrachtwagen, afkomstig uit Beverwijk, kwam van een boe renerf de weg op gereden. De heer Bunschoten die ongehuwd was, werd op slag gedood. De duorijder de heer F. van Kwant uit Amsterdam werd met ernstige verwondingen overge bracht naar het stadsziekenhuis te Purmerend. De vader van de heer Bunschoten is elf jaar geleden op bijna dezelfde plaats eveneens door een verkeers ongeval om het leven gekomen. Schipper en zoontje in Rijn verdronken STRAATSBURG, 25-8. Vrijdag- avond zijn de 33-jarige schipper M. Leuven uit Rotterdam en zijn vijf jarige zoontje Theodoor onder de ogen van hun familieleden verdron ken in de Rijn tussen Mannheim en Straatsburg. De gehele schippersfa- milie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, bevond zich op de brug van het schip de „Lloyd XIII", van de „Communaute de Navigation Frangaise Rhenane", toen de 5-jarige Theodoor over boord viel. De schip per sprong zijn zoontje onmiddellijk achterna en hij slaagde er in de jon gen te grijpen. Vlak voor de wal werd de stroom hem echter te mach tig, beiden verdwenen onder water. LONDEN, 26-8. Een zeilwedstrijd te Southend in de monding van de Theems ig door zware storm in een chaos veranderd, zo heeft een woordvoerder van het Britse mini sterie van luchtvaart zondag in Lon den meegedeeld. Men vreest dat er mensen ver-dronken zijn. Een aan tal boten sloeg om. Tien mensen werden gered door helicopters en acht opgepikt door reddingsboten. Engeland heeft zondag te lijden gehad van stormen en zware re genval. Er zou veel schade zijn aan gericht. Noord-Wales en Noord- west-Engeland werden het zwaarst getroffen. Op diverse wegen staat daar wel een meter water. Laaglig- gende huizen zijri overstroomd of af gesneden. b Zes bandieten hebben met een mitrailleur en zes revolvers een- bank in Buenos Aires beroofd van 15 miljoen pesos. Zij lieten de mi trailleur achter, die van hout bleek te zijn. (Ingezonden). Foei, hoe suffend zit gij daar, zou den we kunnen zeggen en daarbij denken aan allen die na het plegen van enigerlei strafbaar feit in een van onze Nederlandse gevangenissen terecht kwamen. Wel wordt hun in werkelijkheid weinig tijd overgela ten om te suffen, maar ik denk hier bij meer aan het feit dat de bewo ners van de gevangenissen afgeslo ten zijn van het normale maatschap pelijke leven buiten hun muren. Ze horen er natuurlijk wel over omdat ze kranten lezen en van tijd tot tijd bezoek krijgen, maar ze hebben er geen invloed op, ze staan er buiten. Ze suffen. „Juist goed", zegt U misschien? De man die dat bepaalde feit pleeg de moet maar flink lang worden op gesloten moet misschien maar voor goed uit onze maatschappij blijven? Het is de vraag of dat helpt. We vormen ons een mening over het lot dat deze of gene misdadiger bescho ren moet zijn, speciaal in die peri ode waarin uitvoerige verslagen in de kranten verschijnen van de voor geschiedenis, de achtergrond en de oorzaak van een bepaald misdrijf en daarnaast van de toekomstverwach tingen die men van de bedrijver heeft. In zulke perioden denkt men af en toe aan de gevangenissen. Natuurlijk komt men ook in aan raking met het begrip gevangenis als men er via het bioscoopscherm een bezoek brengt. Dan blijft het meestal ver buiten onze werkelijke horizon, het zijn belevenissen en vaak héérlijk-spannende en gero mantiseerde avonturen. Voor een paar uurtjes. We zien onszelf daar niet terechtkomen en denken beslist ook niet eventjes aan diegenen die voor korte of lange tijd aan de Noordsingel in Rotterdam, de Am- stelveense weg in Amsterdam, de koepel in Haarlem of in een van de pnHom eevaneennissen in Nederland verblijven. Behalve door een kleine groep van mensen, hun familie en hun celbezoeker, wordt er door wei nig mensen buiten de gevangenis nog gedacht aan de gestrafte als het vonnis eenmaal gevallen en onher roepelijk is geworden. Voor de krant levert hij geen nieuws meer op, ten zij hij kans ziet een nieuw strafbaar feit te plegen, maar U weet zelf uit uw krant dat dit slechts bij uitzon dering gebeurt! De ontslagdatum Voor iedere gevangene in Neder land, die geen levenslange straf op liep, is er een datum waar hij naar uitkijkt: de ontslagdatum. Hij leeft er naar toe, soms met grote span ning, soms met angst voor de ont vangst die hem wacht. Kritisch ten aanzien van eigen vermogen zich straks aan te passen. Soms is hij lenige jaren uit de maatschappij weg geweest en U, die gedurende die ja ren alles van dichtbij heeft kunnen meemaken, kunt zich bijna niet voorstellen hoe snel onze maatschap pij verandert en wat dat betekent als je je er opnieuw in moet vesti gen en bezorgd bent dat iedereen op je voorhoofd ziet staan dat je uit de gevangenis komt. Op dat moment krijgen we allemaal met hem te ma ken. Wij vormen namelijk die maat schappij waar hij in terug moet. Wil hij zich weer leren aanpassen aan de eisen ervan, wil hij zich re-clas- seren, dan heeft hij onze hulp nodig. Die kan bestaan uit een baan in uw Dia- en filmvertoningen in (le Westhoek Deze week worden laatste voorstellingen gehouden HAAMSTEDE, 27-8. Deze week komt een einde aan de - door het publick gewaardeerde - dia-verto ningen in de Westhoek, ook in het bijna afgelopen seizoen gehouden, speciaal voor de vreemdelingen. Vandaag (maandag) wordt voor de laatste maal in de Wintcrkerk de serie: „De kerk in klank en kleur" vertoond, een dia-reportage, die in de afgelopen maanden sterk de aan dacht trok en meer belangstelling kreeg, dan aanvankelijk was ver moed. Ook de vertoning van dc film „Schouwens Westhoek" gaat deze week voor het laatst. De fraaie na tuurfilm trok zeer veel bezoekers, hetgeen als een belangrijk geprolon geerd) succes voor de heren v. d. Berge en Boot kan worden aange merkt. Woensdag en donderdag a.s. vinden de laatste voorstellingen plaats. Zowel voor de dia-serie als de film hebben de makers alweer plannen voor volgend jaar. Zo zal de kerkelijke dia-serie op groter for maat (6 X 6) worden overgemaakt, hetgeen uiteraard de duidelijkheid ten goede zal komen. De heer J. v. d. Berge is ook voor nemens een nieuwe film te maken voor het seizoen 1963, een film die speciaal de inlagen tot onderwerp heeft. Het wordt een vogelfilm, die wordt opgenomen in de inlagen aan de zuidkust van Schouwen, zulks met medewerking van dc pachter dc heer G. v. d. Hoek te Kcrkwcrvc. Het ligt in het voornemen op één der wintervergaderingen van dc Vogelwacht, van deze film een voor vertoning te geven. UW ZOONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het echter minder leuk vinden, want hij heeft de krant te pakken die U hen beloofd hebt. Neem daarom een abonnement op de ZIERIKZEESCHE NIEUWS BODE De K.L.M. en Schiphol DEN HAAG, 24-8. De directie van de K.L.M. heeft op het ogenblik opnieuw in studie de vraag of het eventueel wenselijk zou zijn het hoofdkantoor van de maatschappij over te brengen naar Schiphol. Dit vraagstuk, zo werd het A.N.P. in vragen hierover medegedeeld, is in de loop van de geschiedenis van de K.L.M. meermalen bekeken. Dat het thans weer onder de loep world ge nomen hangt samen met de uitbrei- dings- en vernieuwingsplannen voor Schiphol. Mocht de K.L.M. ooit haar zetel naar de Amsterdamse luchtha ven verplaatsen, dan zal dat zeker geen kwestie zijn, die op korte ter mijn zou spelen. Het vraagstuk van de verhuizing staat dan ook los van de huidige financiële situatie van de K.L.M. Russische kernproeven WASHINGTON, 25-8. De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt, dat de Sow- jet-Unie zaterdag twee kernexplo sies in de atmosfeer teweeg heeft gebracht. De ene ontploffing, die een kracht had van verscheidene mega tons, vond plaats in het gebied van Nova Zembla, terwijl dc andere proef, die van geringe kracht was, werd genomen in liet gebied van Somipalatinsk in midden-Siberië. bedrijf, een vriendelijk woord tegen een nieuwe collega, het schenken van vertrouwen, het geven van een kans in de ruimste zin van 't woord. De reclassering wil hem behulpzaam zijn bij zijn terugkeer maar kan al leen werkelijk slagen met uw hulp, met uw bereidheid de man weer te accepteren op zijn nieuwe plaats in onze maatschappij. En ook: met een financiële bijdrage op de dag van de collecte voor het werk van de re classering. Dan kunnen we aanslui ten op onze titel en zeggen: Kom dan jongens, en vaar mee! Cath. Harders. Grote aardappel Z1ERIKZEE, 27-8. De aard appeloogst is in volle gang en ia deze tijd kan het dus weer gebeuren dat melding wordt gemaakt van grote tot zeer grote exemplaren van deze vruchtbare en onmisbare knol. Tot de laatste categorie be hoort zeker de op het bedrijf „Windenborg" van de heer Stols (bedrijfsleider de heer F. Klaasse) gerooide aardappel van het ras Bintje, met een ge wicht van 1.150 gram. Dit reu ze exemplaar is aangevoerd op de Coöperatieve Telersvereni ging te Zierikzee. Dienstplichtig soldaat werd in de enkel getroffen DEN HAAG, 26-8. Om ongeveer kwart voor een zjjn in de vorige nacht in Den Haag, op de hoek van de Looiersstraat en de Bierkade, en kele schoten gevallen. De negentien jarige dienstplichtige soldaat N. C. A. W. uit Den Haag werd daarbij door een kogel in de rechter enkel getroffen. Hij kon na verbonden te zijn, naar zijn huis worden overge bracht. op HOLLANDIA, 25-8. Twee waar nemers van de Verenigde Naties zijn zaterdag uit Hollandia vertrokken cm toe te zien op Nederlandse po gingen kleine groepen Indonesiërs op te sporen, die na de inwerking treding van het bestand op 18 augus tus, in westelijk Nieuw Guinea zou den zijn geinfiltreerd. Opsporings acties worden verricht in de buurt van Tanah Merahbaai, op ruim 32 kilometer ten westen van Hollandia. De leider van het V.N.-waarne- mersteam in het gebied, de Zweedse marineofficier Olaf Melin, verklaar de, dat de feiten er op wijzen, dat jongstleden maandag ongeveer 30 man door een duikboot aan land zijn gezet. De Nederlanders zijn niet van plan naar aanleiding hiervan een be schuldiging in te dienen dat het be stand is geschonden. De mannen zullen wegens onwettige gebieds- betreding naar Indonesië worden te ruggestuurd, aldus Melin. De V.N.- functicnaris noemde het Nederland se besluit om ever de infiltratie geen ophef te maken „een zéér elegante houding". Volgens een Nederlandse militaire woordvoerder is aan de Papoea's verzocht bij de opsporing te helpen. op CAPE CANAVERAL, 27-8. Op de basis Cape Canaveral in Florida is maandagochtend een ruimtevaar tuig in de richting van Venus afge schoten. Het is de „Marcnera II", die door een dertig meter lange Atlas- Agena-raket werd gelanceerd. De Atlas scheidde zich later van de Agena. Functionarissen deelden mee, dat alles goed scheen te gaan. De lancering geschiedde om 07.53 uur Ned. tijd. Het zal drie tot vier uur duren voordat men kan bepalen of het ruimtevaartuig de juiste koers heeft. Ook de Agena-B-raket heeft zich heeft zich van de Mariner II losge- van de Mariner II losgemaakt en het ruimtevaartuig is thans klaarblijke lijk op weg naar Venus. De onbemande ruimtecabine weegt 201 kg. Zij zal een tocht van 291 mil joen km maken en dan, omstreeks 14 december, waarnemingen verrichten op een afstand van 16.090 km van de met wolken bedekte planeet. De ge gevens zullen naar de aarde worden geseind. De lancering zou eerst zondagoch tend geschieden, maar werd uitge steld wegens kleine technische moei lijkheden. Nadat de Mariner-2 Venus is ge passeerd, zal het ruimtevaartuig zijn koers als satelliet van de zon ver volgen. Op 22 juli werd de Mariner-1 af geschoten met behulp van een Atlas- Agena-raket. De cabine geraakte echter door een verkeerd signaal uit de koers en meest kort na de start worden vernietigd. Hiermee gingen 18V2 miljoen dollar - de kosten van raket en ruimteschip - verloren. De Sowjet-Unie deed in februari vorig jaar een poging Venus te be naderen. Het ruimteschip passeerde de planeet binnen een afstand van ongeveer 100.000 km. Deze reis le verde echter niet veel cp omdat de radioverbindingen met het toestel achttien dagen na de lancering uit vielen. De negentienjarige soldaat liep op genoemde plaats met zijn achttien jarige broer, toen op een gegeven moment hen van achteren een oud grijs personenwpgentje (D.K.W.) achterop reed. De achtienjarige maakte daar een smalende opmer king over en meteen daarop werd er tweemaal uit dat wagentje op de twee broers gevuurd. Het tweede schot trof de dienstplichtige soldaat Deze viel op straat en terwijl het wagentje uit het gezicht verdween, belde de achttienjarige in een nabu rig café de politie op. Een brom fietser, die van de schietpartij ge tuige was geweest, zette inmiddels een achtervolging in. Hij raakte de auto kwijt, maar wist nog wel enkele cijfers van het kenteken van de auto te noteren. Deze cijfers gaf hij door aan dc in middels gearriveerde politie. Aangehouden Enkele leden van de Haagse re cherche troffen ruim twee uur later in de Doubletstraat twee mannen aan bij een oude wagen, enkele cij fers van het kenteken van die wa gen stemden overeen met die welke de politie van de bromfietser had doorgekregen. Beide mannen, de 46-jarige koop man J. de H. en de 33-jarige schilder W. H. ontkenden hardnekkig iets met de schietpartij te maken te heb ben. Ze vertelden een rit langs ca- fé's gemaakt te hebben en een van de mannen, J. de H„ bleek onder in vloed van sterke drank te verkeren. In de auto heeft de politie geen vuurwapen aangetroffen. De man nen zijn ingesloten en het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Indonesische infiltranten melden zich (Van een spec. A.N.P.-verslaggever) HOLLANDIA. 27-8. Terwijl men te Merauke nog steeds in afwach ting verkeert van de komst der gro te groepen Indonesische parachu- tistén, die naar de plaats onderweg zouden zijn, hebben in het gebied van Fak-Fak acht Indonesiërs con tact gezocht met de garnizoenscom mandant aldaar. Deze parachutisten verkeerden in een toestand van uit putting en werden op eigen verzoek medisch behandeld om weer op krachten te komen. Flitsen uit het buitenland b Bij een hevig gedrang op een station van een voorstad van Johan nesburg zijn 11 negers om het leven gekomen. Het gedrang ontstond toen eep menigte, die terugkeerde van een voetbalwedstrijd, snel een per ron wilde bereiken. b Kardinaal Wyszinski, primaat van de r.k. kerk in Polen, heeft in Czestochowa verklaard, dat er in Polen „een godsdienstige oorlog ge voerd wordt". De kardinaal sprak tot een menigte van rond 500.000 Polen, die naar deze plaats in zuid- Polen waren gekomen ter viering vna het feest van de maagd Maria. b Door de uitbarsting van de vul kaan de Ojama op het Japanse eiland Mijakedjima. op 325 km ten zuiden van Tokio, hebben minstens dertig mensen verwondingen opge lopen. b In het dorp Leonforte, op Sicilië, heeft zich weer een sterfgeval ten gevolge van kinderverlamming, het vierde in een week tijds, voorgedaan Zes andere kinderen, van wie er geen enkel tegen de ziekte was in geënt, liggen met kinderverlamming 'in het ziekenhuis. Om uitbreiding van de ziekte tegen te gaan heeft men de vakantiehuizen in en om Leonforte gesloten. h Een groep west-Berlijnsc jonge ren heeft in de Franse sector een houten kruis opgericht nabij de plaats, waar een oost-Duitse politie man, dc 19-jarige Hans Dieter Wesa door collega's werd doodgeschoten toen hij via een spoorbrug naar het westelijk stadsdeel vluchtte. JNieuw-Guinca-repatrianten in Ostoerio-hotel te Haamstede (Van onze redakleur) HAAMSTEDE, 27-8. YVtf vernemen hedenmorgen, dat het in het voor nemen ligt een uit 120 personen be staande groep cvacué's uit Nicuw- Guinea onder te brengen in het Os- tocrio-liotel te Haamstede. De groep - hoofdzakelijk bestaande uit vrou wen en kinderen - hoopt op maan dag 3 september te arriveren. Met name is het oog 'gevallen op het Ostoerio-hotel, omdat naar op- zot, organisatie en outillage dit hotel bijzonder geschikt is voor het op vangen van dergelijke groepen. Vooral heeft hierbij dc gedachte voorgezeten dc mensen maar niet zo zonder meer onderdak te verschaf fen, maar een kans te geven tc pro fiteren van de ontspanningsmogelijk heden. die er in het hotel en in het bijzonder in de Schouwse Westhoek bestaan. Hoe dramatisch dus de achtergrond ook is van dc komst der evakué's, zij zullen in een stijlvolle en - in september zeker rustige - omgeving, gemakkelijk op verhaal komen, hetgeen het invoegingspro- ces in de Nederlandse samenleving stellig gunstig zal beïnvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 2