DE ZIERIKZEESCHE COURANT Militaire bevelhebbers in Algerië tegen uitstel van verkiezingen in laPaH Tijdens strijd in Algerië vielen meer dan 23.000 Franse soldaten Rusland wijst Amerikaans-Brits voorstel inzake Berlijn af Vijf Indonesische militairen bij Hollandia aangehouden Aardschokken in zuid-Italië De kwestie Nieuw Guinea in de Algemene Vergadering Generaal Rikhye in Djakarta Bovenstuk torenkraan omgeklapt - Kraandrijver gewond ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 augiiniiiK 1962 339e jaargang No. 39232 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur: tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman 6c Ochtman. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,55, per week 35 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. in dit nummer: Nieutv sportveld te Scharendijke geopend NIEUWE TEGENSTAND VOOR BEN BELLA Vulkaanuitbarsting ALGIERS. 26-8. De bevelhebber van wilaja drie (Kabyllë) in Algerië, kolonel El Hadj, heeft zondag te Al giers tot verslaggevers gezegd, het besluit van het politieke bureau de verkiezingen uit te stellen, zeer ern stig te vinden, omdat het noodzake lijk is dat het land spoedig gewone instellingen krijgt. Bovendien is het besluit in strijd met een overeen komst die hBoedjaf, die zaterdag uit het politieke bureau trad, Krim en Bitat zijn aangegaan. De kolonel, die toevlucht tot ge weld veroordeelde, heeft voorts ge zegd dat het Algerijnse bevrijdings leger de plicht jegens het volk heeft economische vooruitgang en sociale rechtvaardigheid te waarborgen. Het leger zal waakzaam en gemobiliseerd blijven totdat het Algerijnse volk in het genot van al zijn rechten de eco nomische en sociale structuur van het land kiest. De willaja vier die in feite de stad Algiers in haar macht heeft, heeft de politici ervan beschuldigd de re volutie de rug toe te draaien. In een verklaring aan de pers zei de willaja vier zondagavond dat men moet eisen dat de Nationale Raad van de Algerijnse revolutie bijeenkomt om de huidige crisis tot oplossing te brengen. Deze verklaring werd voor gelezen door de woordvoerder van de willaja vier, luitenant Ahvasj. Volgens deze verklaring heeft het politieke bureau zich verbonden met de „neo-kolonialisten en de feodale" machten in het land. Het bureau is „de voorhoede van een burgerlijk neo-kolonialisme" geworden. In het bijzonder werd kritiek ge uit op het feit dat de voorzitter van de voorlopige uitvoerende macht, Fares, als kandidaat op een lijst is geplaatst. Deze man, die de overeen komst tussen het staken van het vu ren met de O.A.S. is aangegaan, kan nooit het land vertegenwoordigen, aldus de verklaring. Een woordvoerder van willaja vier zei later dat de militaire leiders van dit district de overeenkomsten, tus sen Frankrijk en Algerië in Evian gesloten, zullen eerbiedigen. „Wij zullen ruiterlijk samenwerken, maar wij zullen erop toezien, dat deze sa menwerking niet misbruikt wordt voor een bepaalde politiek". De woordvoerder verklaarde voorts, dat de militaire leiders van willaja vijf - het gebied van Oran - hebben zondagavond verklaard, dat zij het politieke bureau zonder voorbehoud zullen blijven steunen. De leiders zeiden dit in een communiqué, uitge geven tijdens het bezoek van Ben Bella aan Oran. PARIJS, 25-8. Tydens de stryd in Algerië zijn er in totaal 23.405 Franse militairen gevallen, zo is zondag door het bureau van de Franse premier in Parijs meegedeeld. De telling heeft betrekking op een periode van acht jaar, eindigend op 31 december 1961. Van dit aantal militairen waren er 10.809 dienstplichtig; de rest was be roepsmilitair. In dit aantal zijn ook de militairen begrepen, die „door een ongeluk" om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn er in die periode 2.348 Europeanen, en 15.675 Moham medanen bij overvallen om het le ven gekomen. Zoals bekend begon de opstand in Algerië in november 1964. Hij ein digde op 18 maart van dit jaar met de ondertekening van de bestands overeenkomst van Evian. LONDEN, 24-8. De Sowjet-Unie heeft een Amerikaans-Brits voorstel voor het beleggen van geregelde bij eenkomsten van de plaatsvervan gende ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" inzake Berlün van de hand gewezen, zo is vrjjdag van gezaghebbende zijde le Londen vernomen. De Sowjet-am- bassadeur in de V.S., Dobrynin, had het antwoord van zijn regering vo rige week in een onderhoud met mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk, meegedeeld. Het voorstel was vorige maand door de ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S. en Engeland, Rusk en Lord Home, gedaan toen deze in Genève een gedachtenwisse- ling hadden met hun Russische col lega Gromyko. Van genoemde zijde werd er de nadruk op gelegd, dat dit voorstel niet verward moet worden met het voorstel voor een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de „grote vier" in Berlijn. Dit voorstel deed het Westen voor het eerst op 25 juli in nota's aan de Sowjet-Unie. Vrijdag werd dit voorstel in westelijke nota's aan Moskou herhaald. Het doel van de voorgestelde bijeenkomst van ver tegenwoordigers der „grote vier" in Berlijn zou zijn, te spreken over spoedmaatregelen om de spanning aan weerskanten van de „muur" te verminderen en het vrije personen- en goederenverkeer tussen de twee delen van Berlijn te herstellen. De plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken zouden zich daarentegen met ruimere aspecten van de kwestie-Berlijn moeten bezig houden, waarbij men tot maatrege len inzake een gedeeltelijke ontwa pening zou moeten komen. Ambas sadeur Dobrynin had Rusk echter meegedeeld, dat er geen reden was om aan te nemen dat de plaatsver- Vopo's grepenn vluchteling BERLIJN, 25-8. Een man, die za terdagochtend probeerde west-Ber- lijn te bereiken door de Spree over te zwemmen, is een tiental meters voor hij de westelijke oever bereikte door Oostduitse volkspolitie gegre pen. De in een boot patrouillerende communistische politiemannen be schoten de voor zijn leven zwem mende vluchteling en achterhaalden hem toen hij nog slechts een meter of tien van de Westberlijnse rivier oever was. Ze trokken de vluchte ling, die klaarblijkelijk niet gewond was, aan boord. PARIJS, 25-8. In Franse rege ringskringen heeft men met bezorgd heid kennis genomen van de jongste ontwikkeling in Algerië. Een woord voerder Van het ministerie voor Al gerijnse zaken verklaarde zaterdag: „Wij zouden graag zien dat men iri Algerië spoedig terugkeert tot een toestand van orde en rust". vangende ministers een basis zouden kunnen vinden voor een oplossing van de kwestie-Berlijn, als Rusk en hij er tot dusver niet in waren ge slaagd. Volgens de gezaghebbende zegsman in Londen zou men het er evenwel algemeen over eens zijn, dat het verkennend overleg tussen Dobry nin en Rusk moet worden voortge zet. Er was echter geen afspraak ge maakt voor een volgende ontmoe ting. Actie tegen Columbiaanse benden BOGOTA, 27-8. Columbiaanse po litiemannen en militairen hebben in het departement Valle vijftig leden van benden overvallen, die dit ge bied reeds verscheidene jaren on veilig maakten. De bendeleden waren samengeko men voor een feestviering, toen zij werden aangevallen. Tien bandieten werden gedood. Veertig mannen en elf vrouwen werden gevangen ge nomen. De gezagshandhavers leden geen verliezen. Een hunner, een onder officier van het leger, werd gewond. Met dit affiche - in fel geel enj oranje - van Eppo Doeve richt het Verbond voor Veilig Verkeer zich in het derde kwartaal van dit jaar; tot alle weggebruikers met het ver-, zoek méér wellevendheid in het ver- keer te demonstreren. Lichtmatrozen op het dievenpad AMSTERDAM, 24-8. De recherche van de groep Amsterdamse water- politie, heeft de I7-jarige lichtma troos J. A. F. U. van T. uit Amster dam en zijn 18-jarige collega J. M. D. uit Haarlem *bij aankomst van het Amsterdamse zeeschip, waarmee zij een reis van drie maanden hadden gemaakt, aangehouden. De 18-jarige knaap, die al eens eerder in aanra king kwam met de waterpolitie, heeft tijdens deze reis niet alleen aan boord, maar ook in talrijke ha vensteden een grote reeks kleine diefstallen gepleegd. De 17-jarige lichtmatroos was daarbij mede plichtig. Aan boord werden van be manningsleden geld (bedragen van 2 tot 14 dollar) en sigaretten gesto len, uit de lading gapten zij kleding en in Bremen, Houston, Savanah, New Orleans en Emilton pleegden zij een reeks diefstallen uit café's en auto's. De buit daarvan varieerde van 21 drinkglazen en laarzen, tot spijkerbroeken, gereedschappen, een radio en een stierenkop van steen. De knapen hadden alles keurig ver pakt toen zij in Amsterdam van boord wilden gaan. Het tweetal, dat een bekentenis heeft afgelegd, zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Trein overreed koe UTRECHT, 25-8. Een verdwaalde koe, die tussen Oisterwijk en Box tel op de spoorbaan liep, is zater dagmorgen om tien over zeven aan- geroden door de trein Tilburg-Eind- hoven. Het dier werd gedood. Het treinstel werd zo beschadigd, dat hij terug moest naar Oisterwijk, waar de passagiers een uur moesten wachten op de volgende trein. (Van een spec. ANP-verslaggever). HOLLANDIA, 25-8. In de omge ving van Hollandia zijn vijf Indone sische militairen aangehouden. Zij maakten deet uit van een groep die begin deze week met rubberboten aan 't strand aan de Tanah Merah- baai aan land zijn gegaan. De mili tairen, die geüniformeerd en bewa pend waren, zijn in verzekerde be waring gesteld. Uit Hollandia zijn zaterdagochtend twee V.N.-waarnemers vertrokken naar de omgeving van de Tanah Merah baai, waar de vijf gewapende en geüniformeerde militairen zijn aangehouden. Men was hen op het spoor gekomen nadat de bevolking van een kampong aan de baai een rubberboot had gevonden met mu nitie en levensmiddelen. In een of ficiéél te Hollandia uitgegeven com muniqué wordt gemeld, dat bij deze schending van het akkoord waar schijnlijk in totaal een dertigtal In donesische militairen aan land ge komen is. TOKIO, 25-8. De vulkaan Oyama op het eiland Miyake, ten zuiden van de baai van Tokio, is in de nacht van vrijdag op zaterdag tot uitbarsting gekomen. Het zou de he vigste zijn sinds twintig jaar, aldus het Japanse weerinstituut. Honderden bewoners van dorpen aan de voet van de vulkaan zijn tij dens de begeleidende aardbeving op de vlucht geslagen. Volgens de eer ste berichten zijn verscheidene per sonen gewond. Uit de krater komen vlammen van driehonderd meter hoogte, terwijl gloeiende as kilometers in het rond neervalt. ROME, 25-8. Een aardschok, die zich zaterdagochtend in alle vroegte voordeed heeft de achtduizend zie len tellende bevolking van het zuid- Italiaanse plaatsje Montesarchio in paniek de huizen doen ontvluchten. Er zouden geen slachtoffers zijn, doch de elektriciteitsvoorziening werd door de beving verbroken. Montesarchio ligt veertig kilometer van Napels. Duizenden zijn in Napels en Ari- ano Irpino nog dakloos als gevolg van aardschokken, die zich vier da gen geleden hebben voorgedaan, en waarbij achttien mensen om het le ven kwamen. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Regelmatige lichaamsbeioe- ging is goed voor ieder mens, mits deze zich niet bepaalt tot het hanteren van mes en vork. NEW YORK, 25-8. Nederland en Indonesië zijn het eens over de ont- werp-resolutie inzake westelijk Nw. Guinea, die zij gezamenlijk volgen de maand by de algemene verga dering der Verenigde Naties zullen indienen, maar tot nu toe hebben zij nog niet gesproken over vraagstuk ken als schadeloosstelling aan de Nederlandse handelszaken, die uit het gebied worden teruggetrokken, aldus welingelichte kringen in New York. De tekst van de resolutie zal waar schijnlijk niet voor de opening van de vergadering worden bekend ge maakt, maar de inhoud zal eenvou dig zijn: 1. Het ter kennis brengen van de vergadering van de overeenkomst tot overdracht van het gebied aan Indonesië,- en 2. het machtigen van de wereldorganisatie tot het instel len van een tussentijds bestuur van 1 oktober tot 1 mei volgend jaar, waarna het gebied aan Indonesië zal worden overgedragen. Welingelichte kringen menen dat de behandeling van de kwestie niet lang zal duren en dat men er zeker van kan zijn dat de resolutie wordt aangenomen, èecretaris-generaal Oe Thant zou directe actie van de al gemene vergadering voorstaan, zon der behandeling in de Veiligheids raad. Waarschijnlijk zullen Zuid- Afrika, Portugal en enige andere le den zich van stemming onthouden. Minder wind Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Tot matig afnemende, maar aanvan kelijk in het Waddengebied nog harde wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 28 aug. Zon op 5.44, onder 19.38. Maan op 3.41, onder 19.09. Nieuwe maan: 30 aug. te 4.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 aug. 2.23 v.m. BROUWERSHAVEN Verwacht wordt dat besprekingen tussen Nederland en Indonesië over herstel van de diplomatieke betrek kingen en compensatie aan Neder landse particulieren en zakeninstel- Springtij: 1 sept. iingen later gehouden zullen worden. 28 aug. 1.44 v.m. 14.34 n.m. 14.11 n.m. DJAKARTA, 25-8. De militaire adviseur van Oe Thant, generaal Rikhye, is uit Nieuw Guinea in Dja karta aangekomen voor overleg met de Indonesische regering over zaken betreffende het bestand. Men ver wachtte dat hij zaterdag president Soekarno zou ontmoeten in diens paleis in Bogor en daarna lange* be sprekingen zou voeren met minister Soebandrio en de staf-chef van het Indonesische leger, generaal-majoor Jani. Generaal Rikhye werd op het vliegveld begroet door Indonesische militaire leiders en vertegenwoordi gers van de V.N.-missie in Djakarta. Hij zal een week in Djakarta blijven. Daarna zal hij naar Hollandia terug keren met een Indonesische liaison- groep die zal bestaan uit vertegen woordigers van de vier onderdelen van de strijdkrachten. ELSPEE-T. Op de weg Elspeet- Udel is een militair voertuig in bot sing gekomen met een busje, be stuurd door de heer van Beek uit Stroe. Deze werd op slag gedood. Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die zuid-Italië dins dag teisterde, is vrijdag tot 17 geste gen. In het bergachtige gebied van Benevento en Ariano Irpino, waar de meeste schade werd aangericht, kamperen nog duizenden daklozen in het open veld. In sommige kleine steden en dorpen is tot 90 pet. van alle huizen onbewoonbaar. Regen en nachtelijke kou vergroten de moei lijkheden van de daklozen. Bruggen in India bezweken GANTOK, 25-8. Twee bruggen over de rivier de Tista zijn tenge volge van een overstroming wegge spoeld, waardoor, naar men vreest, ongeveer honderd arbeiders zijn verdronken, aldus een vrijdagavond te Gangtok in Sikkim in India ont vangen bericht. Doordat nog een brug is bezwe ken, is het noordelijke deel van het vorstendom Sikkim in de Himalaja in feite van de rest van India afge sneden. IN NEDERLAND 1926 DODEN BI] VERKEERSONGEVALLEN IN 1960 Zoals bekend is de landing ge schied in de nacht van maandag op dinsdag. Twee Indonesische onder zeeboten werden toen gesignaleerd nabij de Tanah Merah baai en door Nederlandse torpedobootjagers ver dreven. Aangenomen moet worden dat de onderzeeërs ondanks de na bijheid van Nederlandse jagers en vliegtuigen in de donkere nacht ver schillende rubberboten hebben we ten af te zetten. De vijf gevangen genomen infiltranten zijn voorlopig opgesloten in de politiekazerne le Hollandia. De twee V.N.-waarnemers zijn vertrokken in een jeep die geëscor teerd werd door twee jeeps van de Kon. Landmacht, waarin Neder landse militairen zaten. In Hollandia is vernomen dat in Australisch Nieuw Guinea enige Indonesische infiltranten zijn aan gehouden. Zij zouden nabij Merau- ke de grens tussen Nederlands en Australisch Nieuw Guinea*.zijn ge passeerd. DEN HAAG, 24-8. In Nederland zijn in 1960 bij verkeersongevallen 1926 mensen gedood en 48.358 ge wond. Met dit aantal staat ons land, voor wat betreft de kleine landen, aan de top van de Europese ver keersongevallenstatistiek. Zo was 't dodental in België in 1960 als ge volg van verkeersongevallen 1097. Het aantal gewonden is daar echter in genoemd jaar omstreeks 30.000 hoger geweest (78.650). Het grootste aantal verkeersdo den voor 1960 telt west-Duitsland, 14.109. Daarop volgen Frankrijk en Italië, beide met ruim 8000 en Groot Brittannië met bijna 7000. In west- Duitsland vielen in 1960 ook de meeste gewonden - 438.221, gevolgd door Engeland (340.581), Italië met 201.285 en Frankrijk met 185.031. Deze cijfers staan in een publika- tie van de economische V.N.-com- missie voor Europa over verkeers ongevallen in ons werelddeel. Hieruit blijkt verder, dat in 1960 in Nederland in het verkeer veron gelukten 530 voetgangers, 417 fiet sers, 390 bromfietsers, 165 motor en scooterrijders en 336 automobilis ten. Afgelegde afstanden Het rapport geeft ook andere cij fers op verkeersgebied over 1960. In Nederland bedraagt b.v. het aan tal geschatte kilometers, afgelegd door bromfietsen vijf miljard tegen b.v. in Groot Britt. 810 miljoen en in België twee miljard. Daartegenover staan west-Duitsland met elf miljard 368 miljoen en Frankrijk met negen en een half miljard kilometers. Af gelegd werd door motorfietsen in Nederland naar schatting anderhalf miljard kilometer, waartegenover landen als Denemarken en Italië staan met resp. bijna 10 miljard en ruim 15 miljard kilometer. Bij de door personenauto's afgelegde aan tallen kilometers ligt west-Duitsland aan de top met ruim 81 miljard, ge volgd door Groot Brittannië (72.3 miljard). Voor Nederland wordt dit aantal geschat op 10 miljard, waar bij ons land voor blijft op België, Spanje, Turkije en Joego-Slavië. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een oceaandepressie, in diepte toenemend over Schotland naar het noordelijk deel van de Noordzee. De luchtdruk in het centrum daalde tot 980 mb. Dit had tot gevolg, dat de wind in ons land aanwakkerde, aan de kust in de nacht van zondag op maandag tot 8 a 9 Beaufort. Het vannacht met slechts weinig regen ons land. Na de frontpassage stroomde onstabiele lucht binnen. Intussen is de depressie, die een snelheid van ongeveer 120 km per uur had, langzamer gaan bewegen. Hij verwijdert zich over de Noorse bergen, terwijl over de Britse eilan den een rug van hoge luchtdruk na derbij komt, die morgen voor een ge ringe weersverbetering zorgt. Verder op de oceaan ten zuidwes ten van IJsland ontwikkelt zich een volgende depressie. Het front hier van is naar Ierland onderweg, maar zal waarschijnlijk niet voor morgen avond de Noordzee bereiken. In ver band met deze weersontwikkeling verwachten we voor morgen minder wind dan vandaag, weinig buien en over het algemeen ietö hogere tem peraturen. Twee motorrenners verongelukt ST. PAUL (Minnesota), 26-8. Twee motorrenners zijn dit weekeinde in wedstrijden om het leven gekomen. Tijdens een speedway-wedstrijd te St. Paul (V.S.) verongelukte de 28- jarige Don John. De Amerikaan kwam in botsing met zijn landge noot Hervey Konkel. John was op slag dood. Konkel liep ernstige brandwonden op toen zijn motor vlam vatte. Ook in Bollnas (midden Zweden) gebeurde een ongeluk met dodelijke afloop. De Zweed Tore Kring poog de in een zijspanrace een tegenstan der te passeren, doch kwam daarbij in botsing met twee renners die achter hem reden. Kring werd ern stig gewond en overleed vrijwel onj middellijk. AMSTERDAM, 24-8. Van een to renkraan, die naast een bouwput na bij de Sloterplas in Amsterdam-W. staat, is vrijdagmiddag door onbe kende oorzaak het bovenstuk met kraandrijvershuisje omgeklapt en pal tegen het circa 30 meter hoge onderstuk van de kraan blijven han gen. De 26-jarige kraandrijver J. van Driel, die viel, bleef echter in zijn veiligheidsgordel hangen. Het slacht offer werd in bewusteloze toestand door de politie uit zijn benarde po sitie bevrijd. Hij is met inwendige kneuzingen ter verpleging in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Men was bezig de kraan, die in rust stond en waarvan de lange arm naar beneden hing, te smeren toen het ongeluk gebeurde. Het was het twee de kraanongeval in West deze week. Maandag viel op een bouwwerk aan de Jan Tooropstraat een kraan om doordat de trekstang van het con tragewicht brak. Daarbij werd een 24-jarige monteur uit Breda gewond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1962 | | pagina 1